LEIDSCH m DAGBLAD KAMER STEMT ALGEMEEN IN MET OUDERDOMSVERZEKERING Grote meerderheid verlangt beperking korting op pensioen uit werkgeversbron Y.y.D. wil geen aantasting van rechten WEERBERICHT 95ste Jaargang J VRIJDAG 16 MAART 1956 No. 28783 Directeur: J. W. Heuuy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel 1, Lelden Giro No. 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwerf7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redacteur) Algemeen stemt de Tweede Kamer ermee in, dat (waarschijnlijk met ingang van 1 januari 1957) alle Nederlandse ingezetenen, die de leeftijd van 65 jaar bereiken of reeds hebben bereikt, een ouderdoms pensioen krijgen van f804 per jaar (f67 per maand) voor een onge huwde en van f 1338 per jaar (f 111.50 per maand) voor een echtpaar, indien ze de laatste zes jaar hier te lande of in de Overzese Rijksdelen hebben gewoond. Naarmate de lonen stijgen of dalen wordt ook het ouderdomspensioen meer of minder. Even algemeen als de instemming is het bezwaar, dat de regering in de ouderdomswet de mogelijkheid wil openen het ouderdomspensioen gedeeltelijk of zelfs geheel te korten op het pensioen, dat iemand (bovendien) krijgt van zijn werkgever. Ter beperking van de aftrekmogelyk- heid hebben de KVP en de PvdA, die te zamen een grote meerderheid vormen, een gezamenlijk amendement ingediend, dat er in de praktijk op neerkomt, dat ten hoogste een bedrag, gelijk aan de helft van het ouderdomspensioen, kan worden gekort. Indien de arbeider 40 ja ren aan het Pensioenfonds van zijn werkgever heeftmeebetaald of 40 premie- vrije dienstjaren heeft, is het precies de helft. Met minder premiejaren en dus een lager pensioen, wordt minder ge kort. Want de korting zal niet meer be dragen dan 1V1% van het ouderdoms pensioen per dienst- of premiejaar. Dat geldt voor het pensioen in dienstbetrek king. Bovendien wenste de heer Van Lier (PvdA) nog een verdere beperking door in een aanvullend amendement te bepa len dat 20" van het ouderdomspensioen voor de aftrek altijd buiten besohouwing moet worden gelaten. Met 40 premieja ren kan dan slechts 40% worden gekort. Tevoren had de heer Van Leeuwen (WD) reeds een amendement ingediend om in ieder geval niets te korten op de pensioenen uit werkgeversbron, die op 1 januari 1957 reeds zijn ingegaan. Gelijke rechtsbedeling Zoals begrijpelijk kan natuurlijk geen korting worden toegepast op een pen sioen van een particulier, die uitslui tend zelf de premies heeft betaald. Korting is ook niet mogelijk op een pensioen waarvoor de werkgever aan zijn arbeider een polis heeft uitgereikt. Andere inkomsten kunnen ook niet in mindering worden gebracht, zoals vol gens de noodwet Drees). De korting is geoorloofd op pensioenen uit bedrijfs- en ondernemingspensioenfondsen, die worden genoemd in de Pensioen- en Spaarfondswet. In zulke pensioenfondsen zijn de ar beiders vertegenwoordigd en daarom vonden de heren De Kort (KVP) en Van Lier (PvdA) de kortingsmogelijkheid niet erg. omdat geen kortingsbepallngen tot stond kunnen komen zonder dat de ar beidersvertegenwoordigers er „ja" tegen hebben gezegd. Binnen twee jaar moet de korting voor de pensioenfondsen zijn geregeld. De vermindering vond de heer De Kort bovendien verantwoord uit een oogpunt van gelijke rechtsbedeling. Want als er niet wordt gekort, bestaat de kans dat een gepensioneerde aan pensioenen een hoger inkomen krijgt dan zijn loon bedroeg, terwijl hij voor het ouderdoms pensioen weinig of geen premie heeft be taald. Hij zou dan beter af zijn dan de toekomstige gepensioneerden, die wel hun leven lang voor hun ouderdomspen sioen hebben betaald. Een redelijke kor ting vond hü daarom billijk om aldus tot een totaal pensioen van ongeveer 80% van het loon te komen. Voor de beste pensioendeskundigen is het eohter tech nisch onmogelijk geweest dit m de wet te formuleren, omdat er zo'n grote ver scheidenheid van pensioenen is en men ook niet in de toekomst kan zien. Om de aftrekmogelijfcheid in ieder geval te be perken, diende hij daarom het amende ment in volgens hetwelk in de praktijk ten hoogste de helft kan worden gekort. (De premie voor de ondernemingspen sioenfondsen zal dan meestal kunnen worden verlaagd). Op f. 1000.— per Jaar en minder zou hy niet willen korten. De bepaling in de wet van de aftrek- mogelijkheid vonden de heren Stapel kamp (AR) en Kikkert (CHU) overbo dig. De redelijkheid van de eventuele aftrek kan men overlaten aan het over leg tussen werkgevers en arbeiders. In dien er wel wordt gekort zal de Verzeke ringskamer als rechter van beroep moe ten kunnen optreden. Slot op pag. 2 W oningproduktie 10% lager In 1955 zijn in ons land 60.819 wo ningen voltooid, waarin, naar schat ting, 810 miljoen gulden is verwerkt. Voor 1954 beliepen deze bedragen resp. 68.487 en 801 miljoen gulden. Aldus een publikatie van het mlnis- sterie van Wederopbouw en Volks huisvesting. waarin de resultaten van de bouwactiviteit gedurende de eerste negen maanden van 1955 worden be handeld. Belangrijkste bepalingen ontwerp Ouderdomswet De belangrijkste bepalingen van het ontwerp Algemene Ouderdoms wet luiden als volgt: Met ingang van 1 januari 1957 krijgt iedereen een bodempensioen, gehuwden f. 1338 en ongehuwden f.804 per jaar. Als de lonen stijgen met meer dan 3%, gaan ook de bodempensioenen omhoog. Er komt geen aftrek van eigen inkomen. Bij gehuwden is de leeftijd van de man bepalend. Als dus de man 65 jaar is en de vrouw nog niet, krijgt de man toch het gehuwdenpensioen. Wanneer de man overlijdt, krijgt de weduwe nog 6 maanden het gehuw denpensioen. De weduwe, die jonger is dan 65 jaar, moet daarna wach ten tot zjj 65 jaar is geworden. Ieder een van 15 tot 65 jaar is premie plichtig, ongeacht de bron van in komsten. De premie wordt telkens voor 5 jaar vastgesteld en zal de eerste keer vermoedelijk 7Vè% van het inkomen bedragen. De premie wordt slechts betaald tot een maximum-inkomen van f. 6000. Als echter de uitkering ho ger wordt, stijgt ook de inkomens grens voor de premieheffing. Wie geen inkomen heeft, betaalt geen premie en krijgt wel pensioen. Zelfstandigen, die minder dan f. 1500 als zjj ongehuwd zijn of f. 2100 als zij gehuwd zijn, per jaar verdie nen, betalen eveneens geen premie. Ongehuwden betalen tussen een in komen van f. 1500 en f. 2500 een op lopend percentage evenals de ge huwden met inkomens tussen f. 2100 en f.3100. De inning der premie geschiedt door de belastingdienst. De regering wil dc te betalen pre mie geheel of voor het grootste deel compenseren door een loonsverho ging. Zelfstandigen mogen hun premie in de prijzen doorberekenen. Malenkof op rit door Londen gevolgd door propaganda-auto Houdt de rode beesten uit ons land", galmde luidspreker zonder ophouden (Van onze Londense correspondent) De voormalige Sovjetrusslscbe premier Malenkof (54 jaar) heeft gisteren na zijn aankomst in Londen wel begrepen, dat zijn bezoek lang niet door iedere Engelsman gewaardeerd wordt. Nadat de minister op het vliegveld in een glan zende Russische Zis was gestapt, waarmee hij naar de Sovjetrussische ambas sade reed, kwam hij al spoedig tot de ontdekking, dat de auto gevolgd werd door een propagandawagen van de „League of Empire Loyalists". Uit dc luid spreker van deze auto schalden voortdurend slagzinnen in de trant van „Houdt de rode beesten uit ons land" en „Voor u rijdt Malenkof, een rode moordenaar". Gedurende de gehele rit van ruim twintig kilometer hoorden de inzittenden van de Sovjetrussische auto (Malenkof, ambassadeur Malik - die Engels verstaat - en een lijfwacht) slagzinnen tegen dit bezoek uiten. Vooral bij de verkeerslich ten was dc situatie weinig minder dan pijnlijk voor de bezoeker. „Stuur een brief aan Eden, dat hij ze naar huis moet zenden", riep de man achter de luidspreker tot de omstanders. De propaganda-auto kreeg tenslotte geen toegang tot Ken sington Palace Gardens, waar de Sovjetrussische ambassade is gevestigd. Joviale glimlach en stroom van vriendelijke woorden Toen Malenkof gistermiddag op Lon don Airport uit het Russische lijnvlleg- tuig stapte, dat hem uit Oost-Berlijn naar de Britse hoofdstad had gebracht, glimlachte hij joviaal. Hij wuifde en nam zijn hoed af. Toen hij het trapje afdaalde, volgden hem de leden van zijn persoonlijke lijfwacht, vijf grim mige Russen Malenkof praatte harte lijk met de Britse minister van Brand stofvoorziening, Jones, .en de voorzitter van 't Britse genationaliseerde elektri citeitswezen. Lord Citrine, en maakte een paai* grappen. Hij poseerde voor de fotografen, maar de journalisten werden op 100 meter af stand gehouden. Strenge veiligheids maatregelen waren genomen, vooral om eventuele demonstraties van Oosteuro- pese vluchtelingen te voorkomen. Over al op het vliegveld stonden geünifor meerde politiemannen en rechercheurs. Het tijdstip van aankomst van Malen- kofs machine was tot het laatste ogen blik geheim gehouden. Men vroeg hem of "hy iets in het Engels wilde zeggen. De Sovjetrussische ambassadeur in Londen. Malik, antwoordde dat dit misschien aan het slot van het bezoek zou gebeuren. Na de verwelkoming las Malenkof ietwat nerveus in het Rus sisch een begroetingswoord voor, waar in hij zijn dank voor de hartelijke ont vangst uitsprak. Hij hoopte dat zijn be zoek, evenals het komende Britse te genbezoek van Engelse elektrotechni sche ingenieurs aan de Sovjet-Unie de vriendschap tussen beide landen zou versterken en ook de handel ten goede zou komen. Hij zei ook. dat velen van het gezelschap Engeland voor het eerst bezochten. Dat gold naar men weet ook voor Malenkof zelf. Minister Jones antwoordde, dat hij geloofde, dat Engeland de bezoeker iets waardevols kon laten zien. Het is Malenkofs eerste bezoek aan een niet-communistisch land. Hij droeg een zware blauwe winterjas en een grij ze hoed met brede rand. Men verbleef nog korte tijd in de hermetisch van de buitenwereld afgesloten en met bloe men versierde ontvangstzaal voor be langrijke personages en daarna reed Malenkof naar de ambassade in Ken sington. Verschenen ls het voorlopige verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot gewijzigde vaststelling van de wet toe zicht kredietwezen. Koningin Juliana bezocht gister ochtend de tentoonstelling Vijftig jaar Amerikaanse kunst" in het Haagse Gemeentemuseum. De Ko ningin bewondert een maquette, die de moderne Amerikaanse architec tuur in beeld brengt, in gezelschap van burgemeester Schokking en diens echtgenote en (geheel rechts) de Amerikaanse ambassadeur H. Freeman Matthews. Opening „Linnaeushof" uitgesteld Daar verwacht wordt dat de bolbloe- men dit jaar laat zullen bloeien ls de opening van de Llnneaushof te Ben- nebroek, die aanvankelijk op 29 maart was bepaald, uitgesteld tot woensdag 11 april. Aartsbisschop Canterbury oppert plan voor Cyprus Tijdens een debat In het Britse Ho gerhuis over het Midden-Oosten en Cyprus heeft dc aartsbisschop van Canterbury een plan geopperd ter op lossing van het Cyprische probleem. De regering zou terstond een bevoegde per soon ot personen moeten benoemen voor het opstellen van een grondwet volgens de lijn van de tussen de gouverneur van Cyprus en de thans verbannen aarts bisschop Makarios gevoerde correspon dentie. Deze had een grote mate van crcenkomst aangetoond. Voor de toe passing van de grondwet zou een tüds- "lur vastgesteld moeten worden. Wanneer het ontwerp zou zijn vol tooid zouden Griekenland en Turkije zich met Engeland kunnen verenigen in een beroep op de Cyprioten, een einde te maken aan de terreur. Aarts bisschop Makarios zou moeten worden medegedeeld, dat zijn verbanning zou eindigen zodra de openbare orde op Cyprus hersteld zou zijn. Tevens zou hem de verzekering gegeven moeten worden dat wanneer de ontwerp-grond- wet. er zou zijn, rechtstreekse onderhan delingen met hem onmiddellijk zouden worden hervat. Britse minister niet ontevreden Wij hebben in 't Midden-Oosten nog; stoere bondgenoten Vooral Turkije een krachtige vriend „Wü hebben in het Midden-Oosten nog stoere bondgenoten", zei de Britse minister van Buitenlandse Zaken. Selwyn Lloyd, gisteren na terugkeer van een veertiendaagse reis naar het Midden-Oosten en Zuid-Azië. Hy noemde Tur- kye „Engelands zeer sterke bondgenoot", waaraan hü toevoegde, dat zün bezoek aan Ankara had bijgedragen tot versteviging van de Brits-Turkse vriendschap. De Turkse leiders hadden hem duidelijk gemaakt, dat Groot-Brittannië bü de" onderhandelingen met de Cyprische leiders tot de grens van het uiterst moge- ïyke was gegaan en deze zelfs had overschreden. „Mijn reis heeft mij een duideiyk beeld doen krygen van de politiek, die Engeland moet volgen Wü zullen onze vrienden bijstaan en wij hebben in bet Midden-Oosten nog stoere bondgenoten, wier vriendschap van waarde ls", zo zei hü. Prins Starliemberg aan hartaanval overleden Prins Ernst Rüdiger Starhemberg, eens leider van de Oostenrykse „Heim- wehr". is donderdag bij een wandeling door Schruns, in de Oostenrijkse pro vincie Vorarlberg, op 56-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Hy was in december in Oostenrijk te ruggekeerd om een arts te raadplegen, na achttien jaar in het buitenland te hebben gewoond. In 1938 had hy de wijk genomen met het oog op de komst van de Nazi-troepen en de hieropvolgende „Anschluss". Gedurende zijn balling schap woonde de Prins in Argentinië, waar hy een landgoed bezat. Na de oorlog stond hy bloot aan felle aanvallen van communistische en so cialistische zyde in Oostenrijk wegens zijn rol by het onderdrukken van de socialistische opstand in 1934. Starhem berg steunde indertyd met de Heimwehr (zyn particuliere leger) de rechtse re- <zt a dun i urdr- geringen van dr. Dollfuss en dr. o I AKnc.nlDr.IxtJ Schuschnigg. zoals hij voor de oorlog in de Onze correspondent in Wenen telefo- couranten stond. neert: van Oostenrijk Onder het regiem van Dollfuss en Schuschnigg was hy de leider van de „Heimwehr", een mili taire party-organisatie die veel kwaad bloed zette bij Communisten en Socia listen. Een tijdlang was hy bovendien waarnemend kanselier en genoot hy het vertrouwen van Mussolini. Toen Hitier in 1938 Oostenrijk binnen viel, bevond Starhemberg zich in Zwitserland. Hij diende toen eerst als officier bü de Franse en Engelse luchtmacht en ging tenslotte naar Argentinië waar hü in de industrie werkzaam was. Reeds veel vroeger had hy sterk de aandacht ge trokken doordat zijn eerste huwelyk door de pauseiyke rechtbank nietig was verklaard. Hy trad daarna in het huwe lyk met de bekende Oostenryke toneel speelster Nora Gregor. die hy echter weer verliet zodat zy in grote armoede in Zuid-Amerika stierf. Door zijn dood is er nu een steen des aanstoots uit de weg geruimd die voort durend aanleiding was tot grote wrij vingen in de binnenlandse politiek van Oostenrijk Malenkof, de Sovjetrussische mi nister voor de Elektrische Bedrijven en ex-premier van de Sovjet-Óme. U voor een officieel bezoek in l.onden aangekomen. Na een wat ijzeren-gordijn-achtige sfeer bij de ontvangst op het vliegveldging het vrolijker toe in de Russische ambas sade. waar een groep Russische kinderen de ex-premier (rechts) verwelkomde. Russische delegatie op Jaarbeurs Vandaag bezocht een belangrüke Rus sische delegatie de Jaarbeurs te Utrecht. De Russen zullen zich o.a. oriënteren ten aanzien van de Nederlandse pro- duktie. Hetzelfde weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk mist.. Geen neerslag van betekenis. Zwakke, later matige wind tussen oost en zuidoost. Weinig verandering in tem peratuur (Opgemaakt te 11.15 uur). 17 MAART Zon op: 6.52 uur; onder: 18 50 uur. Maan op: 8.42 uur: onder: 0.04 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.12 uur en 18.33 uur. Dit nil m mar bestaat nfcS 16 pagina's

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1