BLEUZÉ principiële vrijheden Luxe kruiser Cotton ging te Kaag van stapel Voor REPORTAGES en FOTO'S Leicis hoogleraar bestudeerde in Londen Arabisch handschrift over geschiedenis van India Z.W.O.-subsidie voor prof. Jalm 95ste jaargang Woensdag 14 maart 1956 l'weede blad no. 28781 Van 26 29 maart Studenteucongres over Groeiend probleem bij nodige overheidsmaatregelen Naar de mening van de Nederlandse Studenten Raad zijn bepaalde histo rische gegroeide, vrijheden kenmerkend voor het hoger onderwijs in Nederland en essentieel voor het educatieve karakter daarvan. In de naaste toekomst zal de overheid echter genoodzaakt zijn bepaalde maatregelen ten aanzien van het hoger onderwijs te treffen, omdat grotere groeperingen uit de Nederlandse gemeenschap een studie aan universiteit of hogeschool zullen gaan volgen, die tot nu toe daarvan door materiële, psycho logische of sociale omstandigheden weerhouden werden, en voorts omdat de gemeenschap. i.c. de overheid, steeds meer financiële offers zal moeten gaan brengen voor het in stand houden van universiteiten en hogescholen waarbij zij bepaalde regels zal willen stellen. Het gevaar ls thans naar de mening van de N.S.R. groot dat deze maatrege len door beperking der vrijheden ten- uitvoer gebracht zullen worden. Hoewel enerzijds de noodzaak moet worden erkend van maatregelen op korte termijn, is de Nederlandse Stu denten Raad anderzijds van oordeel, dat deze maatregelen niet de essentie van het hoger onderwijs mogen aan tasten. Het is op grond van deze overwegin gen. dat de Nederlandse Studenten Raad heeft besloten van 2629 maart een congres te wijden aan een uepaaid facet van deze vrijheden, n.l. dat, hetwelk rechtstreeks betrek king heeft op de student, alsmede aan de maatregelen, die genomen zou den kunnen worden, zonder aantas ting der vrijheid. Als uitgangspunten zullen dienen de aspecten van de vrijheid resp. van faculteitskeuze, het collegelopen en het Prof. dr. A. Siegenbeek van Heukelom overleden Op 61-jarige leeftijd is te Ermelo. waar hy kort geleden een operatie had ondergaan, overleden onze oud-stadge noot. prof. dr. A. Siegenbeek van Heu kelom. oud-hoogleraar in de interne geneeskunde aan de Universiteit van Indonesië te Djakarta. Arnold Siegenbeek van Heukelom werd in 1894 in Leiden geboren, bezocht hier het Gymnasium en studeerde vervolgens medicijnen aan de Leidse Universiteit, Na het arts-examen met goed gevolg te hebben afgelegd, werd hij assistent by prof. Heymans van der Berg te Utrecht, waar hy ook promoveerde op een proef schrift over de stofwisseling in de kli niek. Na zijn promotie was hy enige tyd als geneesheer verbonden aan het Wil- helminaziekenhuis te Nijmegen. In 1933 volgde zyn benoeming tot hoogleraar voor de inwendige geneeskunde aan de Hogeschool te Batavia, waar hy de op volger was van prof. De Lange. Na de bevrijding vertoefde hy korte tijd in Holland om daarna nog twee jaar van 1947 tot 1949 in Indonesië werkzaam te zijn en vervolgens voor goed te repatriëren. Op grond van zijn hoogst verdienstelijk werk op het gebied van de bestrijding der tropische ziekten, werd prof. Siegenbeek benoemd tot rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Een groot aantal publikaties is in de loop der jaren van zijn hand ver schenen. In opdracht van de Nederland se regering begaf hy zioh enige jaren geleden naar Egypte, toen aan boord van een der repatriërende Ned. schepen een mazelen-epidemie was uitgebroken. Na zijn terugkeer in het vaderland werkte hij als arts aan het Juliana Ziekenhuis te Apeldoorn. De crematie van het stoffelijk over schot zal a.s. zaterdag geschieden na aankomst van treil) 11.02 uur te Drie- huis-Westerveld. Verdrag toelating tot universiteiten Bij de Tweede Kamer ls Ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het op 11 december 1953 te Parijs on dertekende Europees verdrag betreffen de de gelijkstelling van diploma's voor toelating tot universiteiten. De lange tussenpoos, die verstreken ls tussen de ondertekening van het verdrag en het inluiden der ratificatie procedure. is een gevolg van het feit, dat eerst de adviezen der Nederlandse Instellingen van hoger onderwijs en van de onderwijsraad zijn ingewonnen. Alle senaten en colleges van curatoren adviseren tot ratificering van het ver drag. Met het in het verdrag neergeleg de beginsel van verruiming van de toe- latingsmogelykheid van vreemdelingen tot het hoger onderwijs wordt algemeen instemming betuigd, omdat voldoende waarborgen geacht aanwezig te zijn. die een te ruime toeloop van buitenlanders kunnen en zullen tegengaan. HONGERSTAKING OP PREEKSTOEL Ds. Russell Roberts, een negerpredi kant in Atlantic City in de Amerikaanse staat New Jersey, is maandag op zyn preekstoel in hongerstaking gegaan, uit sympathie met zijn rasgenoten die in Montgomery (Alabama) een boycotactie voeren tegen de rassenscheiding in de autobussen daar. Hij heeft intussen ge zelschap gekregen van Reggie Edghill. eigenaar van vier facé's. Edghill heeft beloofd vjjf dagen en vyf nachten vas tend te zullen doorbrengen in de Bap- tistenkerk. waar Roberts zijn hongersta king op zijn preekstoel houdt. Zolang de hongerstaking duurt zal de kerk dag en nacht open blijven. De af gelopen twee nachten brandden alle lichten in de kerk. Edghill heeft 300 dol lar afgestaan als bijdrage in de kosten van de hongerstakingsactie. VOETBAL NEDERLANDSE TEGEN FRANSE AMATEURS Het Nederlands amateurelftal, dat a.s. zondag te Maubeuge (Fr.), tegen de Franse amateurploeg zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: van der Lee (HFC). Achter: J. Herberts (Vitesse) en Claus (Helmondia). Midden: Van Bruggen (DFC. aan voerder). Bouwman (AFC) en Sonne- veld (Sparta). Voor: D. Herberts (Vitesse). Cabels (Be Quick). Elfring )Robur ct Veloci- tas). Uittenbosch (Velox) en Reessin k (WVC). Reserves: Koers (Hengelo). Blom (WW). Den Tenter (DWV) en J. Wal burg (Veendam). tydstip van examen afleggen benevens de medezeggenschap in sociale voorzie ningen voor de studenten. Daar deze vrijheden het dragen van verantwoordelijkheid leren en het den ken over algemene onderwerpen be vorderen. vormen zij een onderdeel van de vorming tot academicus en zodoende van het hoger onderwijs. Op het congres, dat geenszins het karakter van een protest, zal dragen, zullen pre-adviezen worden besproken over huisvesting, mensae, sport, gezond heidszorg. studiebeurzen, voorlichting, etc.. die door verscheidene commissies uit de Nederlandse studentenwereld zijn voorbereid. Directie Kernenergie Bij ministerie Econ. Zaken Gezien de organisatorische eisen, die een doelmatige uitvoering van het be leid op het gebied van de kernenergie in het kader van de economische ex pansie van Nederland gaat stellen, is btf het Directoraat-Generaal voor de Industrialisatie en de Energievoorzie ning van het ministerie van Economi sche Zaken een afzonderlijke directie voor kernenergie ingesteld. Tot hoofd van deze directie is benoemd mr. P. Schierbeek. tot dusver hoofd van de directie Mijnwezen. Aan hem is voor deze vraagstukken toegevoegd ir. W. L. van Lakerveld. hoofd van de hoofdafde ling industriële investeringen. De nieu we directie zal haar werkzaamheden verrichten in nauwe samenwerking met het Directoraat-Generaal voor de bui tenlandse economische betrekkingen. Hiervoor is in het bijzonder aangewezen de heer J. H. W. Hoogwater, plv. direc teur van de directie multilaterale zaken van genoemd Directoraat-Generaal. Het geheel zal, rekening houdende met het grote belang voor de Neder landse economie van de verdere ont wikkeling op het gebied der kern energie, functioneren onder de directe coördinatie van de secretaris-generaal van het ministerie, prof. G. Brouwers. EVC ziet wel wat in communiqué van de reders „OVERWINNING VAN DE VISSERS" De Algemene Nederlandse Bond van Zeevarenden, aangesloten bij de EVC, heeft dinsdag een verklaring, die al gemeen onder de vissers is verspreid, uitgegeven. Als haar mening geeft de hond. dat de reders onder indruk van de moedige en vastberaden staking der vissers te kennen geven in hun com muniqué. dat bij de komende onder handelingen over de loon- en arbeids voorwaarden, de vaste gage van de vissers onaangetast zal blijven. In meerdere opzichten geeft de ver klaring van de A.N.B.Z. blyk het com muniqué der reders maar half gelezen te hebben, terwijl het vakblad .De Vis- serywereld" ten onrechte een redersor gaan wordt genoemd en een daarin op genomen verslag van de IJmuidense correspondent over alles wat zich rond en in verband met de staking heeft af gespeeld. de reders in de mond wordt gelegd, ondanks het feit, dat de reders* zelf geen voorkennis van het bewuste verslag hadden. De verklaring van de A.NS2. komt tot de conclusie, dat de reders, om hun gezicht te redden, hun capitulatie geca moufleerd hebben. Maar. aldus de ver klaring, een goed verstaander heeft slechts een half woord nodig. Dat halve woord is door de reders gèsproken en is in feite een overwinning van de vis sers Naar het oordeel van de A.N.B.Z. biedt- het reders-communiqué de sleutel voor de oplossing van het vissersconflict. Nu de reders te verstaan hebben gegeven de vaste gage te willen handhaven*?) en zioh bereid hebben verklaard over verbeteringen te willen spreken, dienen naai- de mening van de A N.B.Z. de vis sers zioh met spoed over de nieuwe si tuatie, die ontstaan is, te beraden. De staking mag niet langer duren dan noodzakeik ls, aldus deze verklaring. Dc vissers besloten niet tot een boycot van het visserijbedrijf, maai- gingen in staking voor de verdediging en verbete ring van hun loon- en arbeidsvoorwaar den Nu hierin duidelijk een groot suc ces is behaald, moet direct onder ogen worden gezien of verder staken nog nut heeft. Dit standpunt van de A N.B.Z. is door haar aan de O.VjB.-leiding, het stakings-comité, alsook aan de C.K V.- leiding bekend gemaakt. Zij besohouwt het als anzelfsprekend en ook als haar plicht dit standpunt aan de stakers zelf kenbaar te maken. In aansluiting op bovenstaande ver- klaring vernemen wy. dat zaterdagniid- j f dag de stakingsleiding een algemene vergadering met de vissers in IJmuiden zal houden. 1 VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Silvia J. M., dr van C W. Valentijn en J. E. van der Meer; Vera M.. dr van H. W. Stoeltle en G. Teske; Petrus L. J., zn van J. C. J M. v. d. Assem en M. H. v. d Valk; Frederlcus J. A zn van A. van der Valk en G. H. van Vliet; Jo hannes C., zn van J. C. Benten 'en J. G. Versluis; Eerlanda A. B. dr van K. Dijksma en C. M Trap. Ondertrouwd: Th. Brussee en G. M. H. van den Berg; D. G. Bosslnk en J. H. M. A Wltteman. Getrouwd: K. G. Westerbeek en H. A. Teunissen; J. C. In Grand en A. Drillen burg ook genaamd Lelljveld: C. P. A. van der Zalm en L. P. M. Goddijn. Overleden: C. Fust. 85 Jr, weduwe van W. J. Oremus: J. Sintlus. 61 Jr. echtgenote van K R. Kuiper; J. van Damme, 76 Jr, echtgenoot van H. van Zwol. NOORDWIIK Zilvershow in „De Seinsport" Een keurcollectie fonkelende produk- ten van Nederlandse zilversmeedkunst viel te bewonderen in .De Seinpost", waar een zilverfabriek uit Nieuwpoort ten gerieve van de Noordwykse Horeca bedrijven en belangstellende particulie ren een op hoog peil staande show hield. Deze expositie vond reeds plaats in verschillende grote steden in Europa en ook te Valkenburg (L.) en trok al- lerwege veel belangstelling. Tot woensdagavond blijft de show in „De Seinpost Daarna wordt zij over gebracht naar de Huishoudbeurs in het RAI-gebouw te Amsterdam De te Noordwyk opgestelde collectie Is een greep uit het beste wat door de fabriek wordt vervaardigd in massief (Ingez. Med.-Adv.) Tijdens het rolschaatsen is gister middag de 9-jarige Mieke de Ko ning. wonende aan de Lorentzkade. ge- vallen. tengevolge waarvan zij haar rechteronderbeen brak. VAN STEIGER GEVALLEN. Bij het verrichten van werkzaamhe den op het terrein van het Acad. Ziekenhuis is gistermiddag een 46- rige timmerman uit Zoeterwoude van steiger gevallen. De man. die val van 3Vi meter maakte, liep hierbij een rechterschouder fractuur en een hersenschudding op Als U keelpijn hebt... per doosje 85 zilver, verzilverde artikelen op basis 90 (edelplate 90) en vlekvrij edelstaal Zo waren er de nieuwste, uiterst prakti sche modellen koffie- en theepotten te zien bestek in een moderne en toch sierlijke stijl een fraaie verzameling souverniers. zowel met geperst als met vuurvast emaille embleem. Speciaal op het gebied van deze met de hand inge legde emailles. zijn staaltjes van vak manschap 'e bewonderen. Smaakvol en overzichtelijk is dit kunstrijke geheel opgesteld. Tram ramde personenauto Zondagmiddag reed een fonkelnieuwe Opel, bestuurd door een 33-jarige inge nieur uit Nijmegen de Beeklaan af. Op het kruispunt BeeklaanHerenweg merkte de bestuurder de uit de richting Leiden naderende tram niet op met het werd gegrepen en als een harmonica in elkaar werd gedrukt. Wonder boven won der kwamen de drie inzittenden onge deerd uit het wrak te voorschyn. Een van hen. een 24-jarige onderwijzeres uit Steijl. viel echter flauw toen zy zag aan welk gevaar zij was ontsnapt en liep een hoofdwonde op. Dokter De Beer verleen de geneeskundige hulp. De onfortuinlijke reizigers zetten hun tocht met een taxi voort. VEEL BUITENLANDERS OP JAARBEURS Het buitenlands bezoek op de eerste dag van de jaarbeurs is groter dan het vorig jaar. Bezochten tijdens de voor- jaarsbeurs in 1955 op de eerste dag ver tegenwoordigers van 26 landen de beurs. gevolg, dat de personenauto in de flank gisteren waren dat er De ..Cotton" glijdt te water. (Foto LD /Van Vliet.) flneez Med.-Adv.) Heeft de griep vat op U! Wees verstandig! Neem bij het minste of geringste teken van griep of verkoud heid 1 of 2 NOURYTIEN-tabletten op wat water. NOURYTIEN is het vol maakt moderne, symptomatisch wer kende geneesmiddel, uit 5 vermaarde componenten samengesteld, dat ook door mensen met een gevoelige maag uitstekend wordt verdragen. NOURY TIEN is volmaakt veilig en werkt ze kerder dan enig ander middel. NOURY TIEN knapt U op in een ommezien! Bij alle apothekers en drogisten. Per buisje vap 20 stuks 85 ct. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Robert Gerard, zn van R. Arend6 en M. Yeo: Andreas Cornells Hcndriku* 7.n van J. F. Verhoogt en M. C K. Rulgrok; Joban Chrlstoffcl. zn van J. J. Ehrliardt en B. Bennekers; Cornelia Krljntjc. dr van L. W. Schaap en C. v. d Plas; Monica Huber- ta. dr van J D. de Koning en J. H. Fon tein; Gerardus. zn van G. Plkaar en K. v. Tongeren, Arent IJbertus, zn van J. L ter Bork en A M. Noorlander; Eva, dr van L. dc Vos en G. Zandstra; Adrlaan Jacobus zn van M. J. W Otto en C. W. Fopma: Maria, dr van L. Klap en M. Oskam; Wil helmus. zn van W. Pardon en G. J. Dui venvoorde; Louis, zn van G. de Vink Polancn. Johanna Jacoba Marin, drdr,~3 mn'd; C. J.' Klever', man', 33 ji van J. L. J. Compter en J. T. J. Heems kerk; Joyce Ellen, dr van M. Fransz en E Volk. ONDERTROUWD: G. B. Veen en H. A. A. Rooiakkers; J. Laterveer en J. Sleval; J. Nleuwenburg en C. M. van den Burgh; A. Brugmans en H M. Bronmeljcr, J P. v. d. Biom en C. Tegelaar; B. Ouwerkerk en J. A Siebert; J. de Jong en M J. Oog jen; P Prins en A v Berkcl; L P J. Rooljakkers cn J. Kuijl; P W Koumans en W. H. Verhulst; J. M J Reynders en H. Schepers; L. A Hendriks en M. P, Bergers; N. Keljzer en A. J. Piket; P. J. M. v Heijst en C. M. v. Muyden. OVERLEDEN: M. W. S. Aberson, wed. van Blok, 74 Jr; A. Groot, man, 35 Jr; A. J. Leget, wednr, ,?2Jri ÏT°UW. 68 Jri G M. Cattln, (Incez. Med.-Adv.) slaagt men beter bij' APOTHEKERSDIIK 27 TELEFOON 20308 LEIDEN De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. K. Jahn, hoogleraar in het Turks en Perzisch aan de Leidse Universiteit en bijzonder hoogleraar in de Slavische en Turkse talen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, enige tijd geleden een subsidie verleend voor een bezoek aan het Brits Museum, om daar een studie te maken van manuscripten van Rashid al-Din. Dit onderzoek betrof handschriften over de door Rashid al-Din geschreven geschiedenis van India. In een onderhoud zeide prof. Jahn na zyn terugkeer uit Londen, dat Rashid al- Din waarschijnlijk de grootste geschied kundige is geweest, die de Mohamme daanse wereld heeft gekend. In elk ge val kan htf de eerste wereldhistoricus worden genoemd Geboren in 1247 te Hamadan (het oude Ecbatanai leefde Rashid al-Din in dc tyd van de Mongoolse veroveringen. Ofschoon hij een Arabische naam droeg en ook tot het Mohammedanisme is over gegaan. was hij van oorsprong Israëliet Na eerst lijfarts van Abagha Khan een van de Mongoolse vorsten die Iran van 1265—1282 regeerde te zijn ge weest. werd hij de geschiedschrijver en vertrouweling van Ghazan Khan <1295- 1304». Het hoogtepunt van zyn carrière bereikte hy onder Ouljaitou (1304-1316). wiens eerste minister hij werd. Na de dood van deze heerser ging het snel bergafwaarts niet hem. In 1317 werd hij afgezet en het jaar daarop met zijn zoon ter dooa gebracht. Rashid al-Din was een universeel ge leerde, die onder meer over aardrijks- Merkwaardig is dat het oeuvre van Rashid al-Din pas zeer laat in het Wes ten bekend is geworden. Iin 1839 gaf de Fransman Quatremere een uittreksel van diens „wereldgeschiedenis", voor zien van een vertaling en aantekenin gen". Hoewel er nadien van verschillende zijde is aangedrongen om de wereldge schiedenis in haar geheel te publiceren, is dit tot dusverre nog niet geschied. Prof. Jahn, die een dergelijke publikatie natuurlijk ten zeerste toejuicht, gaf zelf in 1940 de „Geschiedenis van Ghazan Khan" uit en een Jaar latei de „Geschie denis van de Mongoolse vorsten van Abagha tot Gaikhatoe". De eerstge noemde editie verscheen in Londen, de tweede in Praag. In 1951 verzorgde prof. Jahn de uitgave van de „Geschiedenis der Franken". DE „GESCHIEDENIS VAN INDIA". De uitgave van de „Geschiedenis van India", waarmee de hoogleraar thans bezig is en waarvoor Z.W.O. hem in staat stelde in Engeland de desbetref- gende handschriften te bestuderen is reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Ook deze editie zal even als de andere voorzien zijn van een ver taling en een commentaar. Rashid al- Din schreef zijn wereldgeschiedenis oor spronkelijk in het Perzisch, maar ze werd op zyn last later in het Arabisch vertaald. Een gedeelte van deze Zonder officieel vertoon geen vlaggen, geen champagnefles, geen bloemen en geen toespraken is <g van de werf van de firma Van Lent en Zoon te Kaag de prachtige luxe kruiser „Cotton" van stapel gelopen. Het jacht heeft een lengte van 21.50 meter, is 5 meter breed en heeft een diepgang van 1.60 meter. Het is gebouwd voor rekening van de heer Langley te New York, die er eerst enige tyd mee door Europa gaat varen, om het schip daarna te laten verschepen naar Ame rika. Alle mogelijk denkbare comfort is in deze kruiser aangebracht Er zijn koel kasten. douches, verschillende slaap plaatsen en er is een keukentje, waar menige huisvrouw jaloers op zou zijn. Er staat een vierpits-butagasfornuis, de aanrecht is van roestvrij staal. De ver warming geschiedt door een olie-stook inrichting en over het gehele schip kan men gebruik maken van warm water. De „Cotton" is uitgerust met. twee G.M. dieselmotoren van ieder 225 PK. In de machinekamer zijn twee stel bat terijen van 32 volt voor de verlichting gemonteerd, batterijen voor het starten van de motor, bijpassende gelijkrichters, een hydrofoor voor waterleidingdruk. een pomp voor automatische vuilwaterafvoer, dynamo's voor het opladen van de batte rijen tijdens de vaart, een dekwaspomp en een pomp om zelf brandstof in te kunnen laden. Het gehele schip werd met teakhout afgetimmerd. De deksalon heeft grote ramen en zodoende heeft men een prach tig uitzicht over het water. De logeerhut kan plaats bieden aan twee personen, evenals de hut van de eigenaar In de keuken zijn gemakkelijk enkele banken om te toveren in slaapplaatsen. Het verblijf voor de manschappen heeft eveneens twee bedden. In de bergruimten bevinden zich twee tanks met een gezamenlijke inhoud van 4000 liter dieselolie en een tank voor 2500 liter water. In de stuurhut zijn de mo dernste navigatiemiddelen aangebracht, als kompas, automatische piloot, echo lood, radar en radio-telefoon. schiedenis van India" is ook in de oudete navigeren. Arabische versie tot ons gekomen en i De schipper beschikte dus niet over aeze^is zeer nauwkeurig^ speciaal waar moderne navigatiemiddelen; hij moest i--* dus voorgfcfatjg varen en vooral door De Mohammedanen, zo vervolgde prof. Jahn. waren in het algemeen niet ge woon veel aandacht aan de religie van Schipper van de „Nelly", YJ. 200 schuldig aan de stranding bij Boulogne De raad vopr dc scheepvaart te Amsterdam heeft de schipper van de stoomlogger Nelly VL 200 schuldig bevonden aan de stranding van dit schip op 2 december 1955. Het -schip was tijdens dichte mist stomende van de vis gronden in liet Kanaal naar Vlaardingen en is na het passeren van Boulogne, bij Audresselles aan de grond gelopen. De volgende dag zijn de laatste opva renden van boord gegaan, toen sleepbootpogingen om het schip vlot te trekken, mislukten. Op 13 december werd de Nelly, die tijdens een zware storm grote averij had opgelopen, in Boulogne binnengesleept. stuurd. De schipper heeft bij de gevon den diepte. 18 vaam, er geen rekening mee gehouden, dat het hoogwater was. H}j nam aan 4 i 5 mijl van Boulogne te staan en liet weer nji.o. sturen. Deze koers liep mm of meer naar de kust toe: hij kon nog veilig worden geacht, indien het schip inderdaad 4 i 5 myl van Boulogne had gestaan, maar leidde bij geringer afstand tot deze haven, naar de kust. Indien voortdurend was gelood en daarby rekening was gehou den met het verval, zou hij tijdig zijn gewaarschuwd, dat men de wal inliep. Er is slechts één keer gelood, kort voor de stranding, en deze was onvoldoende om tegen gevaar te waarschuwen. De raad is van oordeel, dat. al waren de weersomstandigheden moeilijk, deze stranding moet worden geweten aan de schuld van de schipper en straft hem, door hem de bevoegdheid om als schip per te varen op vissersvaartuigen te ontnemen voor de tijd van één maand. Bevoegdheid voor één maand ontnomen De raad is tot de conclusie gekomen, dat de schipper, toen de Nelly de thuis reis aanvaardde niet over een afgevaren bestek waaraan hy enig vertrouwen kon Schenken, beschikte. Daar het spoe dig dik van mist werd, had hy ook niet veel kans zijn gissing weldra te kun nen verbeteren Hy wist, dat zijn radio- peilmg met goed werkte; hy had geen echolood en had geen consolkaart van het Kanaal. Bestekken door consol van nen trouwens toch niet voldoende be trouwbaar worden geacht om daarop tussen de banken van de Franse kust middel van lodingen navigeren.. Hy hoopte te eniger tyd een mistsein van de wal of een boei aan te lopen. Hy stuurde een koers, die bewesten de Ver- andere volkeren te schenken en daarom I goyerbank iiêp." zijn afgêvarên bestek is zijn de mededelingen, die Rashid al-Din zoveel fout geweest, dat de Nelly beoos- in de „Geschiedenis van India" over het ten deze bank is langsgevaren. Boeddhisme doet zo belangrijk Boven- Uit de verschillende verklaringen dien bevatten zij tal van nieuwe gege- blijkt de raad. dat, toen te omstreeks vens. Dit is dan ook de reden, dat prof. 11.15 u een mistsein werd gehooid men Jahn binnenkort in de „Central Asiaticaanvankelijk niet wist welk sein dat t i" apai., artlke] zal wijden I was. De schipper besloot naar het ge- Aan dit tijdschrift dat onder hrorr>'p- dactie van prof. Jahn staat en in Ne derland wordt uitgegeven, werken tal van prominente vakgeleerden uit de ge hele wereld mee. GESCHIEDENIS VAN IIET JODENDOM Op een desbetreffende vraag vertelde de hoogleraar dat hjj met zijn ambtge noot Waller Fischol dc .Gcsrrieden der Joden" van Rashid al-Din zal uitgeven. Dit zal geschieden als de „Geschiedenis India" verschenen zal zijn. Walter Fischel is hoogleraar te Berkeley en een van de grootste kenners van de geschie denis van het Jodendom. raad neemt aan, dat hij na enige tijd heeft vastgesteld, dat hij een mistsein van Boulogne hoorde. Nu het zo dik was, dat op een af stand van 15 m. het niet mogelyk was vast te stellen of het aangelopen ob ject een schip of de pier van Bou logne was, moet het onvoorzichtig worden geacht te besluiten door te zaan inplaats van ten ankei* te gaan. Nu hij besloot door te gaan. was het •cn grote onachtzaamheid niet enige idingen te nemen om, door combina tie met enige geluidspeilingen, een enigszins betrouwbaar bestek te ver krijgen. Hy liet pas te 11.45 uur loden na ge durende enige tijd west te hebben ge- Voorbereiding show in Monaco Carel Briels gaat, in het vertrouwen de toestemming van Prins Rainier bin nenkort te krygen. voort met de voor bereidingen van de grote openlucht- manifestatie in het stadion van Monaco ter voorbereiding van het huwelijk van dc Prins met Grace Kelly. Zaterdag j.l. had Carel Briels een be spreking met de reder-nnljonair Onassis in St. Moritz, waar deze vertoefde in verband met een ongeval dat mevrouw Onassis is overkomen. Zondagochtend, met het particuliere vliegtuig van Onassis in Monaco terug gekeerd. heeft Carel Briels met enkele ingenieurs van „Philips-Parys" vraag stukken besproken van licht- en geluid- technische aard. Voorts confereerde hij met de staf van Maarten Toonder en tenslotte met experts over de problemen die de décors en de verlichting stellen. Zodra de toestemming van Prins Rai nier is ontvangen, zal Briels in 15 Euro pese hoofdsteden persconferenties beleg gen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3