LEIDSCH DAGBLAD Londen geschokt door Amerikaanse stap in de Cyprische kwestie WEERBERICHT Scherpe kritiek in Eerste Kamer op tempo van de woningbouw 95ste jaargang WOENSDAG 14 MAART 1956 jNo. 28781 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.65 per week Witte Singel X, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 wijde kloof tussen de voorstellen aan beide kanten was. De Times zegt, dat Engeland bereid was tot het verst mo gelijke compromis te gaan maar niet kon dulden, dat de zogenaamde onder handelingen werden voortgezet als dek mantel voor ondermijnende actie van de zijde van de Cyprioten. De Daily Mail stelt woedend de vraag wat Amerika ervan zou zeggen, wanneer Engeland dezelfde stem zal eisen voor de negers in Alabama. Engeland heeft de grootste offers gebracht om Grieken land voor het Communisme te behoeden op een moment, dat sommige kringen in Amerika voor het Britse optreden alleen maar schimpscheuten over hadden. Het Westen kan alleen worden gered, zegt het blad, als er werkelijk vertrouwen heerst tussen Engeland en de Verenigde Staten. Dit kan worden versterkt als de Verenigde Staten minder rekening houden met marionetten en stroman nen en wat meer aandacht schenken aan hun sterkste en trouwste vriend Engeland. Slot op pag. 2 Bondgenootschap aanfluiting door actie achter rug van best- bevriende natie om Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaarbewolkt met verspreide opkla ringen en plaatselijk enige sneeuw. Hier en daar tijdelijk mist. Zwakke tot matige Noordoostelijke wind. Aanhou dend koud weer. (Opgemaakt te 11.15 uur). De nummer bestaat uit 10 pagina's Drie van de zes en twintig kwi tanties. getekend door Leon Jung schlager. die overduidelijk aantonen dat deze zich in ons land bevond op de data, waarop hij volgens de be schuldigingen zich in Indonesië te Bij busongeluk in Basoetoland 18 kinderen gedood Op 65 km afstand van Maseroe in Basoetoland (Brits gebied in Afrika) is bus in een ravijn gereden. Twintig Afrikanen, onder wie achttien kinderen, vonden de dood. Vijftig kinderen en de chauffeur werden gewond. Het ongeluk gebeurde maandagavond. De kinderen waren leerlingen van een Anglicaanse school te Mafeking. Zij keerden terug van een sportwedstrijd. Oudste(?) paard overleden Gisteren is het 33 jaar oude paard van de heer P. van Twist te Beem- ster wagens zijn hoge ouderdom af gemaakt. In dit plaatsje gelooft men. dat daarmede het oudste paard van Nederland uit het leven is gestapt. Ter verduidelijking wordt er aan toegevoegd, dat paarden van 20 jaar in de paardenwereld al „in de Drees-klasse vallen". De jaarbeurs in Utrecht stond gisteren in het teken van de Bene lux. Ter ere daarvan werd Prins Bernhard een lunch aangeboden. Prins Bernhard na de begroeting in gezelschap van F. X. J. M. J. baron i'. d. Straten Waillet. de Belgische ambassadeur in ons land (links) en de voorzitter van de laarbeurs. mr. \V. H. Fockema Andreae. Mr. van Empel: ..Boumans deden prachtig werk" Mr. Van Empel, die thans „voor het regelen van enige zaken" nog in Sin gapore verblijft hij hoopt begin april weer in Amsterdam te zijn heeft verklaard, dat de Boumans uit stekend werk hebben gedaan. Hij zeide te Djakarta geen toestem ming verkregen te hebben met de rech ter of de officier van Justitie te spre ken. Mr. Van Empel, die 13 jaar advocaat in Semarang was, is van mening, dat hij nog lid is van de Indonesische balie. Jungschlager was in betere conditie gekomen, toen hij hoorde, dat mr. Van Empel hem zou helpen. Hij had Jungschlager niet gesproken, maar vernomen dat deze een behoorlijke be handeling krijgt; ook in medisch op zicht, wanneer hij er om vraagt. Fen nationale ramp Particuliere bouw kan grotere rol spelen In de Eerste Kamer is gisteren de begroting van het Departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting behandeld. Eerste spreker is de heer Reijers (CHU), die zijn teleurstelling uitspreekt over het aantal opgeleverde woningen in 1955, dat ver is achtergebleven bij het bouwplan. Hij vraagt of dit zich in 1956 zal herhalen. Spr. betoogt, dat de particuliere bouw een gelijkgerechtigde behandeling dient te krijgen als de woningwetbouw om het probleem van het woningtekort zo snel mogelijk op te lossen. Z.i. kan de particuliere bouw bij deze oplossing een veel grotere rol spelen dan thans het geval is. Het aantrekken van arbeiders uit an dere streken op aanlokkelijke voorwaar den door grote gemeenten noemt spre ker een vorm van het geven van zwarte lonen. De heer In 't Veld (Arb.) zegt n.a.v. gemaakte opmerkingen dat het een misverstand is te veronderstellen, dat hij tijdens zijn ministerschap de wo ningbouw opzettelijk zou hebben ge remd om te voorkomen, dat er in de toekomst werkloosheid onder de bouw vakarbeiders zou ontstaan. Spr. betoogt, dat hij heeft gestreefd naar een rede lijke synthese tussen twee elementen: een spoedige oplossing van het woning tekort en de zorg voor een geconti nueerde arbeidsgelegenheid in het bouwbedrijf. Spr. betuigt zijn instemming met het gestelde doel van 70 tot 75 duizend woningen per jaar. Opvoering van de totale bouwcapaciteit is daartoe nood zakelijk. Spreker laakt het gebrek aan Initia tief bij het particuliere bouwbedrijf. Z.i. zal ernstig en objectief de oprich ting van een nationaal bouwbedrijf moeten worden overwogen. Spreker bepleit een stringent verbod voor i bepaalde categorie van bouw en verbouw zoals van raadhuizen, pro vinciehuizen, politiebureaus, kantoorge bouwen, bioscopen en schouwburgen. De heer Kraayvanger (KVP) zegt, dat de grote inzet moet zijn het aantal woningen zo snel mogelijk te verho gen. Er zijn daarbij twee problemen: het tekort aan bouwvakarbeiders en de krap.ieid van enige bouwmateria len. Als wij inderdaad de woningnood beschouwen als een nationale ramp, dan n- iet ook worden gehandeld als in tijden van nood. Dan moet ook niet opzij worden gegaan voor niet- rendahele investeringen. Wat maakt het uit enkele miljoenen uit te geven, als het gaat om een ramp als de woningnood? Spreker wijst op practische gronden het oprichten van een staatsbouwbe- drij. af Tegen inschakeling op groter schaal van de particuliere bouw heeft spreker geen enkel bezwaar, mits ook voor verhuur en voor de arbeiders klasse wordt gebouwd. De voorzitter verdaagt hierop de ver gadering tot vandaag. Spr. bepleit voorts een grotere toe passing van de systeembouw. Zijn fractie is voor een zó spoedig mogelijk herstel van het evenwicht tussen de oude huren en die van de nieuw ge bouwde woningen. De bezwaren tegen een huurbelasting blijven gehandhaafd. Hoewel spreker waardering heeft voor het werk van de minister kan niet wor den ontkend, dat deze heeft gefaald in het in uitzicht stellen van een oplossing van het woningtekort. De heer De Vos van Steenwijk (VVD) meent dat inzake het aantrekken door grote gemeenten van bouwvakarbeiders uit andere streken met aanlokkelijke aanbiedingen b.v. Amsterdam hiermede te ver is gegaan. Hij handhaaft zijn bezwaren tegen het financieel steunen van emigratie van bouwvakarbeiders. Hoewel het onvermijdelijk is, dat onder de huidige omstandigheden een zekere lijn wordt gebracht in de woningbouw, zal toch meer vrijheid dienen te worden gegeven voor de prcmicbouw door particulieren. In dc woningnood is nog slechts weinig verbetering. Met de huidige politiek kan spreker niet anders dan pessi mistisch zijn over de toekomst. Spreker meent tenslotte dat een ge leidelijke huurverhoging aanbeveling verdient. De heer Wendelaar (VVD) bespreekt enkele aspecten van de bouw van scho len. In 1954 en 1955 is voor de bouw van scholen resp. 28 en 25 millioen gulden minder uitgegeven dan in de begroting van onderwi.is is voorzien. Betekent dit. dat de minister ingrijpt op hetgeen aan onderwijs aan bouwvolume wordt toegewezen? De heer Tjalma (AR) zegt, dat de optimistische prognose over het einde van de woningnood van de afgelopen jaren niet zijn bewaarheid. Het ziet er daarentegen naar uit, dat het woning tekort nog zal stijgen door de snel groeiende bevolking. Nu door de afgelopen koude periode de woningbouw ernstig is gestagneerd vraagt spreker de minister of deze geen beroep op de bouwvakarbeiders wil overwegen om in de komende zomer maanden de achterstand in te halen. Ook moet er naar worden gestreefd het aantal arbeiders te verhogen. (Van onze Londense correspondent) De Britse populaire bladen briesten vanochtend over het eenzijdige Ameri kaanse ingrijpen inzake Cyprus. De Verenigde Staten hebben er namelijk bij de Engelse regering op aangedrongen, dat de onderhandelingen met Cyprische ver tegenwoordigers zo spoedig mogelijk hervat zullen worden. Deze boodschap der Ver. Staten zou ook aan het volk van Cyprus bekend worden gemaakt. In Washing ton heeft men er de nadruk op gelegd, dat deze stap niet moet worden gezien als een protest, maar de autoriteiten maakten er geen geheim van, dat zjj verontrust zjjn door de verbanning van aartsbisschop Makarios. In Londen was men van mening, dat de Ver. Staten waarschijnlijk met goede bedoelingen hebben gehandeld, maar men was op zijn zachtst gezegd pijnlijk v rast door het feit, dat Amerika achter de rug van zijn beste bondgenoot om deze actie heeft ondernomen. Men vraagt zich in Londen dan ook af of het Ameri kaanse optreden het Atlantische bondgenootschap niet tot een aanfluiting maakt. De Britse regering heeft haar ambassadeur in Washington opdracht gegeven het departement van Buitenlandse Zaken aldaar uitleg te vragen van de Amerikaanse „uiting van medeleven" in de kwestie-Cyprus. De Britten hebben ook niet geageerd inzake Formosa Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend deze beschouwing: Het politieke samengaan van belde landen heeft altijd onderlinge wrijvin gen veroorzaakt, welke, wat Amerika be treft, nog altijd emotioneel verankerd zijn in de Amerikaanse burgeroorlog tegen het Britse kolonialisme. Dit sen timent in Amerika schijnt nooit te sterven Engeland zal als zwakkere van de beide bondgenoten nooit doen wat Ame rika thans doet. Een voorbeeld daarvan is. dat Londen, hoewel het tegen de Amerikaanse politiek in het Verre Oos ten gekant is speciaal wat Formosa be treft. het uit zijn hoofd laat daar anti- Amerikaanse propaganda te gaan voe ren. Maar dan eisen de Engelsen ook, dat. wanneer Engeland tracht op Cy prus, dat immers deel uitmaakt van het Britse Gemenebest, en dat, volgens de Times, zelfs belangrijker voor Engeland is dan voor NAVO orde en recht te herstellen, beledigende Amerikaanse kritiek achterwege blijft. Het is duide- lyk, dat de Verenigde Staten de ontvoe ring van Makarios als een Britse blun der beschouwen. Niemand is meer ver heugd over deze ontwikkeling dan de links-socialist Aneurin Bcvan, die van middag in het Lagerhuis namens de La- bour-oppositie als eerste spreker zal los branden Als gevolg van de gebeurtenissen zal Sir Anthony Eden, die van plan was namens de regering het debat aan net slot samen te vatten, waarschijnlijk de eerste regeringssprekèr zijn. Zal Eden, die al zolang de indruk maakt, dat hij de vele moeilijkheden, waarmee Enge land op het ogenblik te kampen heeft, niet aankan, bestand zijn tegen de nieuwe crisis? Waarin Londen tekortschoot Londen treft natuurlijk ook blaam, want de Verenigde Staten zijn geprik keld dat de Britse regering Amerika niet heeft geraadpleegd over de depor tatie-maatregelen op Cyprus en het stopzetten van de onderhandelingen. Hoe is dit mogelijk, wanneer Eden juist wenst, dat Amerika en Engeland in het Midden-Oosten zo nauw mogelijk sa mengaan? Het antwoord is waarschijn lijk, dat Engeland Cyprus tenslotte als een plek beschouwde waarmede nie mand anders dan de Britten niets te maken hebben. Een standpunt, dat in de tegenwoordige precaire wereld situa tie niet meer te rechtvaardigen lijkt. Want de Amerikaanse beschuldiging is, dat Engeland de communisten in de kaart heeft gespeeld en de beste anti- Westerse propaganda heeft geholpen Er is in Amerika ook felle kritiek op óe laatste, door Engeland tegen Makarios gerichte beschuldigingen waartegen de aartsbisschop zich niet meer kan ver weren. In Londen zijn er ook velen, die de in Cyprus genomen stappen beschouwen als een poging om Edens verzwakte prestige in eigen rijen door een plotse ling vertoon van vastheid te versterken. Als Londen zich eens met Alabama bemoeide. De Britse regering heeft bezwaren tegen inhoud en toon van de Ameri kaanse verklaringen. Tegenover de Ame rikaanse opvatting, dat in de onderhan delingen op Cyprus de partijen elkaar zo dicht waren genaderd, dat een oplos sing in zicht was stelt Londen, dat toen de breuk kwam er nog steeds een zeer Om Jungschlagers behoud De Amsterdanische Bank bewijst zijn aanwezigheid in ons land Rechtzetting en zuivering van blaam De directie van de Amsterdamsche Bank N.V. te Amsterdam heeft vanochtend op een persconferentie in haar hoofdkantoor aan de Herengracht, waarvoor behalve de Nederlandse ook de vertegenwoordigers van de buitenlandse pers waren uitgenodigd, een verklaring uitgegeven, waarin zij met nadruk en met alle haar ten dienste staande bewijsstukken officieel bevestigt, dat Leon Jung schlager in het tijdvak van 31 juli 1950 tot 22 maart 1951 gelden bij haar kantoor in Maastricht heeft opgenomen. Resumerend komt de directie in deze verklaring tot de conclusie, dat het „onmogelijk is een bezoek van de heer Jungschlager aan ons kantoor te Maastricht in bovengenoemd tijdvak te ontkennen". De reden, die de directie er toe heeft gebracht deze stap te doen, is, dat de Officier van Justitie Soenarjo in zijn requisitoir tegen Jungschlager de door de heer E. J. H. Bertin, algemeen procu ratiehouder van het kantoor Maastricht, als getuige a décharge afgelegde verkla ringen en de door de bank geproduceer de bewijsstukken „terzijde heeft gescho ven met de opmerking, dat kwitanties tevoren gemaakt, getekend en gedateerd kunnen worden". sche Bank N.V. op te komen, „niet alleen omdat hier een blaam op onze instelling is geworpen, maar ook om dat wij dc hoop koesteren, dat een rechtzetten van de feiten door middel van dc pers er misschien toe kan bij dragen, dat hij, die in dc onderhavige procedure een vonnis zal moeten vel len, een juistere indruk krijgt van de door onze genoemde functionaris naar voren gebrachte feiten dan die in het requisitoir gewekt". Van de uitvoerige verklaring, waarbij vanochtend fotocopieën van door Jung schlager zelf getekende chèques ter be schikking werden gesteld, is thans een exemplaar onderweg aan rechter Maeng- kom en een aan de Officier van Justitie Soenarjo. Russische agenten leiden het verzet op eiland Cyprus Omhulling van Communis», die „de vrijheid koos" Volgens de „Daily, Mail" is dinsdag een zekere Asian Humbaraci, een geheime communistische agent die de „vrijheid gekozen heeft", uit het Midden-Oosten in Londen aangekomen. Hij zou de Britse autoriteiten op de hoogte hebben gebracht van een Rus sische plan om invloed te krijgen in Li banon, Syrië en op Cyprus, aldus het blad. De diplomatieke correspondent van de „Daily Mail", die met Humbaraci ge sproken heeft, schrijft, dat de onlangs benoemde Sovjet-Russische ambassadeur te Beiroet, Kiktef, dc chef van de Rus sische geheime dienst voor het Midden- Oosten is. Kiktef moet, volgens Humbaraci, de positie van de Britten op Cyprus onder mijnen en door omkoperij en zonodig sabotage de verbindingen tussen de Britse basis op Cyprus en die in het Midden-Oosten verzwakken. De verzets beweging op Cyprus, de Eoka, zou geleid worden door Russische agenten, aldus dit bericht. incasso -Rank Amerikaanse ambassadeur ontboden Gevoel van onbehagen De minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns, heeft vandaag een onderhoud gehad met de Amerikaanse ambassadeur, H. Freeman Matthews. De Amerikaanse ambassadeur was door minister Luns voor deze bespreking ontboden. Van officiële zijde wordt over de bü het onderhoud behandelde onderwerpen het stilzwijgen bewaard. In politieke kringen in Den Haag wordt evenwel aangenomen, dat de ontbieding van dc Amerikaanse am bassadeur in verband staat met het bezoek, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles dieze week aan Djakarta heeft ge bracht. Men acht het in deze kringen waarschijnlijk, dat de Nederlandse re gering het nodig heeft geacht uitdruk king te geven aan haar gevoel van onbehagen over het bezoek van Dulles op het ogenblik, waarop Nederland meende van de zijde der V.S. steun in de zaak van Jungschlager te mogen verwachten. teijCTi thtu cketpts buiten zou zijn gegaan aan vergrij pen tegen de staat. Deze kwitanties zijn door de Nederlandse getuigen in het proces als bewijsmateriaal voor hun verklaringen aan de recht bank te Djakarta overgelegd. Nieuwe koudegolf in Italiaanse bergen Ongeveer vierhonderd dorpen in de bergen in Midden- en Zuid-Italië zijn door sneeuw van de buitenwereld afge sneden. Dit is de tweede koudegolf deze winter. Sneeuwstormen woeden opnieuw in de Abruzzcn, een gebergte dat deel uitmaakt van de Apennijnen in Midden-Italië. Door lawines en grondverschuivingen zijn honderden kilometers weg geblokkeerd en telefoon- en telegraafverbindingen verbroken. Ook zijn sommige elektriciteitskabels gebro ken. In het dal van Fucino, honderd km ten oosten van Rome, werd eer temperatuur van 23 graden onder nu gemeten. Nijpend gebrek aan auto's in Hongarije Volgens Hongaarse bladen heerst er in de steden nijpend gebrek aan auto's, dat men ei* toe overgegaan Is om de produk- tie van huurrijtuigen aanzienlijk te ver groten Volgens het blad „Magyar Nem- zet" is een fabriek in de Hongaarse stad Mohacs begonnen met de bouw var dergelyke door paarden getrokken rij tuigen, waarvan er nog dit jaar 200 ge leverd zouden worden. Volgens goed in gelichte bronnen is het gebrek aan auto's zo acuut, dat het merendeel der artsen zich op de fiets naar hun patiën ten moet begeven.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1