LEIDSCH DAGBLAD Lacoste (Algerije) krijgt handen vrij om eindelijk orde op zaken te stellen WEERBERICHT 95ste jaargang DINSDAG 13 MAART 1956 No. 28780 Directeurs J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Zeer royale meerderheid voor Mollet Dictatoriale macht voor grote sociale hervormingen en, zo nodig, hard militair ingrijpen (Van onze Parijse correspondent.) Wet een bijzonder royale meerderheid van 455 tegen 76 stemmen, een meerderheid waarin de hele volksvertegenwoordiging met inbegrip zelfs van de Communisten en slechts zonder de Poujadisten verenigd werd. heeft de Franse Nationale Vergadering gisteravond vier maal haar vertrouwen uitgesproken in het kabinet van de socialist Guy Mollet. De vertrouwens kwesties werden eind vorige week gesteld naar aanleiding van de vol machten, die Mollet het parlement gevraagd had om in Algerije radicale hervormingen ten uitvoer te leggen en de rebellen zo nodig met krachtige hand te kunnen bestrijden. De slot-cpisode van deze debatten, die een kleine week hebben geduurd, heeft gisteren slechts één dramatisch moment opgeleverd en wel toen de katholiek Bidault de minister-president vroeg de communistische stemmen bij voorbaat te verwerpen. Mollet weigerde op deze suggestie in te gaan en hij toonde zich verontwaardigd over het wantrouwen, dat voor hem in het verzoek besloten lag. De regering zou haar eigen politiek ver volgen, zo riep hij uit, en die politiek kon door de communistische steun niet worden gecompromitteerd. Mollet verklaarde tenslotte, dat hij verraad in welke vorm het zich ook vertonen mocht, hardhandig te lijf zal gaan. Positie Franse regering belangrijk versterkt Zodra verschillende decreten binnen enkele dagen door de Raad der republiek uilen zijn bekrachtigd, krijgt de resi dent-minister. Robert Lacoste, de han den vrij om in Algerije orde op zaken te stellen. Hü zal vrijwel met dictatoriale macht worden bekleed, zoals alleen een minister of regering, die onder een staat van beleg pleegt te bezitten.. Lacoste zal de Franse administratie van alle onge wenste elementen kunnen zuiveren. Hij kan gebouwen in beslag nemen, bezittin- PREMIER MOLLET gen onteigenen en onvoldoende geëxploi teerde landerijen onder de kleine boeren verdelen. Voorts verkrijgt hü de bevoegd heid salarissen te verhogen en de Alge rijnen toe te staan bestuursposten te be zetten. die tot dusver slechts voor de Fransen waren gereserveerd. Nogal aan de late kant Wanneer de Fransen deze maatregelen een paar jaar eerder hadden doorge voerd, dan zouden de Algerijnen zich vandaag vermoedelijk nauwelijks over hun lot- beklagen. Helaas moet worden gevreesd, dat Frankrijk op dit moment te laat over de brug komt om de situa tie uitsluitend met sociale en politieke maatregelen nog te kunnen redden. Daarom heeft de regering ook het reoht gevraagd en verkregen extra-militaire troepen naar Algerije te zenden en zo nodig zullen iedere maand 20 30 dui zend soldaten het expeditieleger gaan versterken. Die troepen zyn vooral be stemd om de strategische punten te be schermen en de afgelegen boerderijen van de Fransen te beveiligen, die nu onophoudelijk door de rebellen worden belaagd. Politiek gezien heeft de regering-Mollet haar positie vooral tegenover het buiten, land en natuurlijk de Algerijnen met deze viervoudige overwinning zeker versterkt voor de tijd dan dat het duren zal. Die diplomatieke versterking wordt nog wel verhoogd door de resultaten, die Mollet met zijn besprekingen met Sir Anthony Eden in Londen het afgelopen week einde moet hebben bereikt. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met tijdelijk overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk mist.. Zwak- ke tot matige noordoostelüke wind. Wei nig verandering in temperatuur (Opgemaakt te 11.15 uur.) Zon op: 6.50 uur; onder: 1845 uur. Maan op: 7.12 uur; onder: 21 32 uur. Hoogwater tc Katwijk te 4.33 en 16 42 uur (Springtij). De nummer bestaat alt 10 paginal Frans-Engels plan voor de vrede Op een lunch van de buitenlandse persvereniging, die Mollet gistermiddag als ere-gast in haar midden had. heeft de premier nogal hoog opgegeven van de geest van harmonie, die sedert zondag weer over de „entente cordiale", de Frans-Engelse relatie, vaardig zou zijn geworden. Hij liet doorschemeren, dat Engeland en Frankrijk in het Midden- Oosten en in Noord-Afrika in hetzelfde bootje zaten en Mollet was kennelijk vol daan met het vooruitzicht dat Londen en Parijs in de toekomst in die gebieden nu een eensgezinde politiek zullen gaan voeren. Ook ten aanzien van de Sovjet-Unie zün de beide staatslieden overeengeko men. dat het nodig is tegenover de zoge naamde Russische vredes-politiek een andere houding aan te nemen. Binnen zeer korte tüd is er, zo kondigde Mollet aan. een Frans-Engels vredesplan te ver wachten waarvoor hij ook de Amerikaan se instemming hoopte le verkrijgen. Naast de militaire veiligheidsmaatregelen zal door Parijs en door Londen ook de nodige aandacht moeten worden besteed aan de politieke en economische proble men. Op de noodzaak van deze her oriëntering of accentverschuiving in de Westerse politiek had. zoals men zich herinnert, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken. Christian Pineau, kort geleden eveneens de aandacht gevestigd in een geruchtmakende rede. die nu dus reeds enige gevolgen schijnt te hebben. Margaret Truman verloofd Oud-president Truman heeft maan dag (e Independence bekendgemaakt, dat zün dochter Margaret verloofd is met Clifton Daniel, adjunct-directeur van de buitenlandse diensten van de „New York Times". Het huwelük zal in april in Independence gesloten worden. Margaret Truman is 32 jaar. haar verloofde is 43. Zü kennen elkaar reeds .jaren. Margaret verblüft meestal in New York. waar zü als zangeres op treedt voor radio en televisie. Graaf van Bylandt ontboden Vitbrenging rapport complex problemen Naar wij vernemen is de Nederlandse Hoge Commissaris, Graaf van Bylandt, door de Nederlandse regering voor overleg naar Den Haag ontboden. Graaf van Bylandt zal Dondrdag a.s. per vliegtuig naar Nederland vertrekken om rapport uit te brengen. Het gehele complex van aanhangige problemen (proces Jung- schlager, opheffing der Unie, Nederlands financiëel-economische be langen, status Nederlands Hoge Commissariaat, kwestie der 14 Neder landse arrestanten) zal dan onder het oog worden gezien. Aangenomen mag worden, dat de Nederlandse regering geen officiële openbare stappen zal doen, zolang de rechter het laatste woord hierover niet heeft gesproken. Leden Gouvernementsmarine GEEN MILITAIRE AMBTENAREN Een 100-tal gewezen leden van de Gouvernementsmarine in het v.m. Ne- derlandsch-Indlë. heeft enige tijd gele- den b(j het Ambtenarengerecht verzet aangetekend tegen een beslissing van de I minister van Marine waarbij hun ver- j zoek alsnog uitbetaling te bekomen van hun salaris over de 40 maanden die zij in Japanse krijgsgevangenschap heb ben doorgebracht, werd afgewezen Na de behandeling van deze zaak in fe bruari heeft het Ambtenarengerecht heden in zijn uitspraak bepaald dat het beroep niet ontvankelijk kan worden verklaard aangezien klagers als leden van de toenmalige Gou vernemen s;- marine niet als militaire ambtenare.i kunnen worden beschouwd in de zin van de militaire ambtenarenwet. In zijn overwegingen verklaart het ambtena- ren gerecht o.a. dat, hoewel onbetwist- baar vaststaat dat klagers militaire diensten hebben verricht, nimmer spra ke is geweest van een eigenlijke aanstel- ling of benoeming door de Kroon bij de I Nederlandse Marine Klagers zijn dan ook niet bevoegd bü het Ambtenarenge recht een beroep in te stellen tegen het besluit van de Minister van Marine Klagers zün voornemens deze zaak j thans aan de burgerlijke rechter voor te leggen Meer krediet voor bevordering van het eigen-woningbezit? Faciliteiten bij een inkomen tot f 8000.- Het eigen-woningbezit moet bevor derd worden door een ruime kredietver lening door de overheid, waardoor reeds met een betrekkelijk bescheiden aan- vangskapitaal een eigen woning kan worden Terworven. Dit is het oordeel van de Werkgroep Eigen-Wonlngbezit in een rapport aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. De voordelen van het eigen- woningbezit overtreffen in vele gevallen de nadelen, die daaraan ook verbon den zün, aldus het rapport. Inzake de kapitaalvoorziening stelt de werkgroep voor een overheldsgarantie te verlenen voor leningen tot 90% van de netto-stichtingskosten (stichtlngskosten na aftrek van de te verstrekken bouw- premie). Deze overheidsgarantie zou betrek king moeten hebben op dat gedeelte van de lenmg. dat uit gaat boven het van normale kredietinstellingen te verkrij gen krediet (te stellen op 60% van de netto stichtingskostem. De garantie zou het beste kunnen worden verstrekt door de gemeente. Het daaraan verbonden risico zouden Rijk en Gemeente geza menlijk, ieder voor de helft, dienen te dragen Ter tegemoetkoming in de jaarlijkse lasten zou de thans bestaande jaarlükse bijdrage voor zelfbewoning (2H% van de bouwpremie gedurende 10 jaar) vervangen moeten worden door een extra-premie ineens. Deze extra-pre mie zou 25 tot 35% van de normale premie moeten bedragen, al naar ge lang van de grootte van het gezin van de aanvrager. De voorgestelde faciliteiten zün be doeld voor arbeiders en met deze grlük te stellen kleine zelfstandigen, alsmede voor een deel van de midden groepen. De werkgroep zou voor de faciliteiten in aanmerking willen doen komen personen, die niet aangeslagen zün in de vermogensbelasting, geen belastbaar inkomen hebben van meer dan f. 8.000, te verhogen met f. 500 voor elk kind waarvoor aanspraak be staat op kinderaftrek, en die niet ouder zün dan 55 jaar. Personen met een inkomen, dat de voorgestelde grens overschrijdt, zouden nog wel de garantie doch niet de extra premie moeten kunnen verkrügen. Aan hen. die ouder zyn dan 55 jaar doch de leeftijd-van 65 jaar nog niet hebben be reikt. zou de extra-premie kunnen wor den verleend, mits zij de garantie niet nodig hebben. De faciliteiten zouden niet alleen voor eengezinshuizen gegeven moeten wor den maar ook voor étagewoningen Koningin jnliana heeft gisteren te Utrecht de Julianahal van de Jaar beurs officieel in gebruik gesteld door een drietal slagen te geven op ccn stemvork, uitgevoerd in de vorm van het embleem van de Jaarbeurs. Produktie „Willem Barendsz II" ten De Willem Barendsz II van de Neder- landsche Maatschappij voor de Walvis vaart bereikte de volgende produktie- cüfers: Traan 85193 barrels (14199 ton); spermolie 12973 barrels (2162 ton). In het seizoen 1954/1955 waren deze cijfers: traan 58335 barrels (9722,5 ton); spermolie 6402 barrels (1067 toni. De duur van het seizoen 1955/1956 was 58 dagen, tegen 72 dagen in het seizoen 1954'1955. Van de produktie traan is 5000 ton voorverkocht voor Engelse ponden 85. Het restant voor Engelse ponden 85.10. het geproduceerde kwantum spermolie werd geheel voorverkocht voor Engelse ponden 70.—. Dulles bevestigt bij afseheid zijn uitnodiging aan Soekarno F.S. trillen vreedzame oplossing kwestie NientcGuinea bevorderen De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Forster Dulles, heeft voor zün vertrek uit Indonesië verklaard, dat tüdens zün verblüf in Djakar ta de kwestie Nieuw-Guinea wel met de Indonesische autoriteiten ter sprake is gekomen, maar niet in details is besproken. Dulles legde er de nadruk op, dat de Ver. Staten zich niet wensen tc beschouwen als rechter in dit Neder lands-Indonesische geschil. Nederland heeft er bü Amerika op aangedrongen haar standpunt te steunen, waarbü werd gewezen op de Navo-landen. Ook Indonesië heeft op steun aangedrongen. De V.S. echter wensen vriendschap- pclüke betrekkingen te onderhouden met belde landen en nemen een onpar- tüdig standpunt in. Intussen wordt getracht een vreedzame oplossing te hel pen vinden, aldus Dulles. Duizenden Noordafrikanen heb ben dezer dagen gedemonstreerd tn de Franse hoofdstad, waar hel par lementaire debat over Noord-Afrika werd gehouden De politie had de handen vol met het zo goed moge lijk handhaven van de orde en rust. Een zwaar bewapende groep van de Parijse politie zet een groep demon stranten na langs de zonnige oever van de Seine. Oud-president van Polen overleden Bieroet verbleef in Moskou Boleslaf Bieroet, van 1947 tot 1952 communistisch president van het onder drukte Polen, is volgens het Poolse nieuwsagentschap PAP ln Moskou na een ernstige ziekte op 63-Jarige leeftijd over leden Hü was de laatste tijd eerste se cretaris van de Poolse Verenigde arbei derspartij. de enig toegelaten partij, na melijk die der Communisten Bieroet. een leider van de ondergrond se tijdens de Duitse bezetting, werd in februari 1947 tot president gekozen. Toen de bevoegdheden van deze functie in no vember 1952 werden overgedragen aan een staatsraad van 15 leden, nam hij de functie van premier over van Josef Cy- rankiewloz. Op 19 maart 1954 trad hij af als premier en werd eerste secretaris van het centrale comité van de Poolse com- munlstisohe partij Cyrankiewicz werd toen weer premier. Dulles antwoordde niet op vragen over het proces-Jungschlager Hij ver klaarde er de voorkeur aan te geven geen commentaar te geven op de kwes tie betreffende de opheffing van de Nederlands-Indonesische Unie door In donesië. Dulles bevestigde, dat hij pre sident Soekarno heeft uitgenodigd een bezoek aan de Ver. Staten te brengen. Hij voegde hier aan toe. dat echter nog geen formele uitnodiging is gedaan en dat nog geen datum is vastgesteld in afwachting van het regelen van verdere byzonderheden. Dulles legde er de nadruk op. dat het voor het verlenen van economische hulp geen verschil maakt, of een land al dan niet lid is van een veiligheidsverdrag De Amerikaanse economische bijstand strekt zich uit over Pakistan. India en Ceylon. Hiervan is slechts Pakistan lid van de Seato, aldus Dulles. Economische hulp aan Indonesië op voorwaarde van een wederzüds veilig heidsverdrag was niet met de Indo nesische autoriteiten besproken, aldus Rijnsburgs corso naar Leiden Inplaals van naar badplaatsen B. en W. van Leiden hebben de gemeenteraad voorgesteld, een subsidie van f 5000.— te verlenen aan VVV als bijdrage in de door haar tc maken kosten voor het door Leiden* doen trekken van bet Rijnsburgse Bloemencorso. Uit het preadvies op dit voorstel blijkt, dat het Rijnsburgse corso voortaan inplaats van door Katwijk en Noordwijk langs de zeven Leidse singels zal rijden. Het bestuur van de Vereniging tot be vordering van het vreemdelingenver keer voor Leiden en omstreken (VVV) heeft var. het Comité „Rijmburys Bloemencorsode toezegging gekregen, dat het jaarlijks door dit comité te or ganiseren bloemencorso in plaats van naar Katwijk en Noordwijk voortaan naar Leiden zal komen en een rond gang langs de 7 singels zal maken, in dien de VVV bijdraagt ln de kosten, al dus delen B en W. van Leiden mee Deze bijdrage is bepaald op f. 7500. Aangezien de VVV niet in staat Is deze f. 7500 geheel uit eigen middelen te be talen verzoekt het bestuur van deze vereniging de Raad een subsidie van f 5000 voor dit doel te willen verlenen. Naar mening van B en W is het voor Lelden van groot belang, dat dit bloemencorso, dat dit Jaar op 4 augus tus wordt gehouden, aan te trekken. Mitsdien geven zij de Raad in overwe ging met het advies van de Commissie voor de Financiën in overweging aan de Vereniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer voor Leiden en omstreken een subsidie toe te kennen van f 5000 als bijdrage in de door haar te maken kosten vood het door Leiden doen trekken van het Rijnsburgse bloe mencorso. Dulles, die wees op andere overeen komsten. zoals de lening van de Ex en Importbank en het onlangs geslo ten verdrag voor het kopen door In donesië van Amerikaanse surplusgoe- deren. Weer Israëliër in gevecht gedood Een Israëlische politieman is maandag gedood en twee werden gewond bü een vuurgevecht met Jordaniërs. aldus een Israëlische militaire woordvoerder. Naar aanleiding van de zondag door Israël geuite klacht, dat Egypte te veel troepen langs de grens zou samentrek ken, heeft generaal Burns verklaard, dat hij Israël en Egypte zal voorstellen gelijktijdig op eikaars gebied een onder zoek naar ongeoorloofde concentratie en wapens ln te stellen. Doeltreffender zou het volgens Burns, het hoofd van de V N -commissie voor toezicht op het be stand. zün als militaire waarnemers van de V N. volledige bewegingsvrijheid in de grensgebieden hadden. Volgens de bestandsovereenkomst mo gen de partijen in het grensgebied geen troepenmacht hebben, die groter is dan vier bataljons, met beperkte bewapening. Koning Saoed van Saoedi-Arablë. pre sident Koe tali van Syrië en premier Nasser van Egypte hebben op hun con ferentie in Cairo een „allesomvattend" plan opgesteld om de Arabische veilig heid te verzekeren en de structuur van de Arabische landen te verdedigen tegen „Zionistische agressie en buitenlandse overheersing". De drie Arabische leiders zouden Jordanië hulp hebben aanreho- den (er vervanging van de jaarlijkse Britse subsidie van 12 miljoen pond ster ling en er bij Jordanië op aangedrongen, zich aan te sluiten bü een gemeens, hap- pelijk .Arabisch plan om het hoofd te bieden aan elke Israëlische aanval. De commissie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer heeft verslag uit gebracht over de gemeenschappelijke verklaring van het „comité van actie voor de Verenigde Staten van Europa" met betrekking tot de bevordering van een supra-nationale regeling voor de zaak der atoomenergie in Europa

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1