LEIDSCH DAGBLAD Moord te Arnhem op grens van voelbalterrein AARTSBISSCHOP MAKARIOS VAN CYPRUS GEDEPORTEERD WEERBERICHT „SAMENZWERING IN EGYPTE TEGEN FRANSE GEBIEDEN" 95ste jaargang ZATERDAG 10 MAART 1956 No. 28778 Hij maakte misbruik van positie om verzet krachtig te steunen Vrijdag is aartsbisschop Makarios van Cyprus op last van de gouverneur, fir John Harding, naar een voorlopig on bekende bestemming gedeporteerd. Hjj tou per vliegtuig naar Athene vertrekkendoch werd onderweg naar het vliegveld door de Britse autoriteiten opgevangen en naar een Brits vliegtuig gevoerd. Met hem zün drie andere Grieks-katbolieke geestelijken weggevoerd: bisschop Kyp- rianos en zijn secretaris Polycarpos Joan- nides en de geestelijke Papastravos Papa gaihanfelou. In een verklaring deelden de Britse autoriteiten mede. dat de aartsbisschop ten nauwste betrokken bleek bij de ondergrondse verzetsorganisatie van de bewe ging voor vereniging met Griekenland. Hij had bjjv. in Amerika onder de Grie ken gelden doen verzamelen, die gebruikt werden voor wapenleveringen aan de verzetsstrijders op Cyprus uit Griekenland. Zijn aartsbisschoppelijke woning werd misbruikt als tijdelijke bergplaats voor wapens en voor het drukken van pamfletten. Dergelijke activiteit had hij reeds twee jaar gevoerd. De Griekse minister van Buitenlandsé Zaken heeft na een kabinetsvergade ring van ongeveer vier uur meegedeeld, dat de Griekse ambassadeur in Londen. Vassilios Mostras, teruggeroepen is uit protest tegen de deportatie van aarts bisschop Makarios. Priester had automatisch pistool en munitie op zak Ei- is reden aan te nemen, dat de aarts bisschop in 1954 heeft deelgenomen aan bijeenkomsten, waarop de toekomstige (ondergrondse activiteit werd georgani- iseerd. aldus de Britse mededeling. „Het is onmogelijk te ontsnappen aan de gevolgtrekking, dat de aartsbisschop Hoewel bisschop Kyprianos gezegd had, dat hij „pro-Brits" was en het ge weld afzwoer, was het bekend, dat ook hij actief by het verzet betrokken was evenal.i zyn secretaris. Na de arrestaties zijn huiszoekingen verricht. Op een priester werd een auto matisch pistool met ammunitie gevon den, Onmiddellijk na de deportatie klon ken de kerkklokken en het nieuws ver spreidde zich snel. Het Britse bestuur stelde vrüdag censuur in en het inter local telefoonverkeer alsmede het ver keer met Griekenland werd verboden. Straffer Brits beleid In Britse diplomatieke kringen ziet men in de verbanning van Makarios een eerste aanwijzing van straffer Brits be leid. Deze houding zou mede een gevolg zijn van de crisis in de Brits-Jordaanse betrekkingen, ontstaan door het ontslag van generaal Glübb als bevelhebber van het Arabisch Legioen. In Londen vreest men, dat door het ontslag het gevaar van Inu zover betrokken is bij het gebruik van geweld voor politieke doeleinden, dat hy z.ch hiervan kan nog wil losmaken". Gouverneur Harding zegt met tegen zin tot de slotsom te zyn gekomen, dat de persoon van de aartsbisschop in de weg staat van een vreedzame oplossing van de vraagstukken van de toekomst van Cyprus. Fondsen van het aartsbis dom werden gebruikt voor het betalen van boeten van personen, die zich aan il.egale politieke activiteit schuldig had. den gemaakt en de personen, die van de diensten van het aartsbisdom gebruik vvensten te maken, moesten in een fonds storten ten behoeve van „de nationale strijd". De gouverneur zegt in zyn verklaring, dat hij bij de onderhandelingen, welke hy met de aartsbisschop voerde, de „schadelijke loopbaan (van de aartsbis schop) met betrekking tot medeplich tigheid bij bloedvergieten, intimidatie en tyrannieke onderdrukking van de vrije mening" door de vingers had gezien in de hoop, dat Makarios zou afzien van het toepassen van geweld. Deze hoop was ijdel gebleken en Makarios redenen voor het afbreken der onderhandelingen konden niet steekhoudend genoemd wor den. Noor einde van EJmuidense staking? De redersvereniging te IJmuiden heeft in een communiqué de bereidheid uitgesproken onmiddellijk nadat de vis sers naar zee zyn gegaan, op basis van de huidige c ao. over de wensen van de vissers met betrekking tot bepaalde wijzigingen, te onderhandelen met de erkende organisaties Zij achten het noodzakelijk op zo kort mogelijke ter- I myn ook te komen tot bespreking over zo groot mogelijke uniformiteit in de i loon- en arbeidsvoorwaarden in de Ne- derlondse visserij en zouden ln ieder geval hetzij nog in de komende onder - 1 handelingen, hetzij onmiddellijk daar na een poging in deze richting willen doen De reders spreken tegen dat zij afschaffing van de vaste gage als enige j oplossing zien en verder blijkt uit dit communique dat een gesprek over de mogelykheid van een percentageloon bij de komende onderhandelingen niet dwingend door de reders geëist wordt. een Arabisch-Israëlisohe oorlog groter is geworden, omdat het Britse toezicht op de activiteit van het Jordaanse leger is weggevallen. In dat geval zouden de Britten Cyprus meer dan ooit nodig hebben als basis voor interventie in het Midden-Oosten. Zoals in dergelijke gevallen gebruike lijk is, grepen de Griekse studenten het nieuws over Makarios aan om hun boe ken in de hoek te slingeren en de straat op te gaan. Vele Griekse studenten schij nen nu eenmaal liever te demonstreren dan tc studeren. Drieduizend studenten hielden voor het zwaar bewaakte Britse consulaat in Saloniki en in de hoofdstra ten een betoging. Zy schreeuwden anti- Britse leuzen. Meer dan dertig personen werden gewond. Toen de rust weerkeerde, patrouilleerde de politie met pantser voertuigen. Ook in Athene werd gede monstreerd. Men riep o.m.: „Vernielt alles wat Brits is". Twee Britse vliegtui gen. die in Athene zouden landen, wer den in Rome opgehouden, omdat men de vernielzuchtige massa's 'vreesde. Socialisten vertoornd De Britse premier. Sir Anthony Eden, die al aan kritiek bloot staat wegens zijn behandeling van de crisis in de verhou ding tot Jordanië, ziet zich nu geplaatst tegenover een nieuwe politieke storm naar aanleiding van de deportatie van Makarios. De nieuwe krachtige politiek van de regering op Cyprus heeft de toorn opgewekt van socialistische en liberale leiders, hoewel Eden aan de andere kant hierdoor de sympathie heeft gewonnen van een aantal van zijn medestanders, die hadden aangedrongen op krachtiger optreden in het Midden-Oosten. De liberale leider. Clement Davies, kondigde aan. dat hy maandag de pre mier vragen zal stellen over de depor tatie. welke actie hij een „daad van dwaasheid" noemde James Griffiths, de plaatsvervangende fractieleider van de Labour-party, zag in het gebeurde „het optreden van een zwakke regering in paniekstemming". „Het is een overgave aan de reactionairen in het binnenland en men speelt hierdoor in de kaart, van de extremisten op Cyprus", aldus Grif fiths. die zich overigens niet uitliet over een betere oplossing. Dader heeft zijn slachtoffer na een twist gedood (Speciale berichtgeving.) Als verdacht van moord op de 45-jarige A. H. W. Klaassen, uit Arnhem, is donderdagavond een 56-jarige arbeider, eveneens uit Arnhem gearresteerd. De verdachte heeft ten overstaan van de politie bekend het slachtoffer donderdag op een voetbalterrein aan de grens van de gemeente te hebben gedood. Hij heeft het lijk enige dagen verborgen en daarna in de omgeving van de plaats van het misdrijf begraven. Naar het schijnt, is tussen beide mannen een twist ontstaan over het feit, dat de verslagene zich bemoeide met zekere werkzaamheden met betrekking tot de voetbalvereniging, waar mede de verslagene zich naar de mening van de dader niet had te bemoeien. Gisteravond arriveerden Koningin Frederika van Griekenland en haar oudste dochter Prinses Sophia op Schiphol voor een kort bezoek aan ons land. Zij werden verwelkomd door Koningin Juliana en Prinses Irene. Op de folo de twee Koningin nen een links Prinses Sophia. Wegens enorm NOG 1 WEEK GRATIS boorden van alle lopers HAARLEMMERSTRAAT 172 - 174 - 179 HERENSTRAAT 9 Alleen voor textiel. MIDZA-BON N EN voor onze cliënten. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden Weinig wind. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 11 MAART Zon op: 706 uur; onder: 1839 uur. Maan op: 6.13 uur; onder: 17 52 uur <12/3 N.M. Hoogwater te Katwijk te 3 01 en 15.12 uur. (12/3 te 3.32 en 15.42 uur). Dit blad bestaat uit 14 pagina's. Deze twist liep zo hoog. dat de dader in een driftbui een in zyn nabyheid lig gend metalen voorwerp greep, waarmede hy naar het slachtoffer sloeg Deze sla? kwam zo ongelukkig terecht, dat de man vrij spoedig aan de bekomen verwondin gen moet zyn overleden. Het politle-onderzoek wordt voortgezet daar de door de verdachte afgelegde verklaringen nog niet op alle puntc-n volkomen in overeenstemming zyn te brengen met hetgeen uit gevonden aan wijzingen kan worden afgeleid. Het slachtoffer was vader van zes kin deren. Gevonden in kuil De politie vond het lijk van het 6lachtoffcr begraven in een diepe kuil en toegedekt met kalk en planten op een voetbalveld bij Valkenhuizen in de nabijheid van Arnhem, nadat zij was gealarmeerd door enkele leden van de i betreffende voetbalvereniging. De heer Klaassen was al sinds een weck ver mist. Doordat verdachte op het voetbalveld aan het graven was, verdekt opge teld I achter twee deuren, die bi) het kleed lokaal hadden gelegen en die hy recht- op had gezet, kregen enke e omwonen den argwaan Zij stelden de vereniging van het vreemde gedrag van de man op de hoogte en deze waarschuwde tenslotte de politie, temeer daar algemeen be- kend was. dat verdachte een hekel had aan de heer Klaassen Het slaohtoffer zou vorige week don derdag met zijn vrouw naar een wyk- avond van de Bescherming Bevolking gaan. doch vlak v cord at zij het huis uit zouden gaan, zei hy tegen zijn vrouw. I dat hij nog even op het voetbalveld ging kijken Tegen een 14-jarig jongetje zou hy ook over d'.t voornemen hebben ge sproken De heer Klaassen is daarna niet meer thuis gekomen Onopgelost raadsel Do di der moet zijn slachtoffer heb ben gevolgd of wachtte hem wellicht op het voetbalveld op. Hy is zaterdag en zondag buiten de stad geweest cn maandagmorgen onmiddellijk naar het Voetbalveld gegaan, gonnen is met graven. Toen enjcele leden van de vereni ging daar poolshoogte kwamen nemen, ontdekten z|j dat de grond bij de kleedkamer zachter was dan elders. Te zien was er echter niets, want de omgeving van het gebouwtje was aan geharkt. Het politie-onderzoek by het bewuste gat leverde donderdagavond niets op. Het lijk werd daar niet gevonden. Later vond men echter een bebloede handdoek en een zakdoek en bovendien kwam de politie tot de conclusie, dat het lyk ge durende enkele dagen in het kleedlokaal onder een bank moest hebben gelegen. Tenslotte werd het stoffelijk over schot van de heer Klaassen gevonden op een andere plaats by het voetbalveld De politie ontdekte dat daar gegraven was en hier had men met het speurwerk succes Het lyk werd op vry grote diepte onder een laag kalk. dat met een aantal planken was afgedekt, aangetroffen. Toen de recherche 's avond by het huis van de verdachte aanbelde, ver scheen hy zelf aan de deur. Het is een nog onopgelost raadsel waarom de heer Klaassen donderdag avond naar het voetbalveld ls gegaan. Hy haalde contributie op voor de ver eniging. maar was overigens geen actief supporter. Integendeel, in de voetbal sport als zodanig was hy slechts matig geïnteresseerd Griekse Koningin en Prinses in ons land Vanavond op Prinsessebal Met de Constellation „Soerabaja" van de K.L.M. is gisteravond omstreeks acht uur Koningin Frederika van Griekenland met haar I7-jarige doch ter Prinses Sophia voor een kort par ticulier bezoek aan het Koninklijk ge zin in ons land aangekomen Ter be groeting waren op Schiphol aanwezig. Koningin Juliana en Prinses Irene, vergezeld van de dame du palais me vrouw W. A. Repelaer van Driel-van Willigen Ook de Griekse ambassa deur in Nederland, de heer N. A. Anis- sas was met zyn echtgenote op het vliegveld aanwezig. Mevrouw Anissas bood. nadat Konin gin Frederika en Koningin Juliana el kander hadden begroet bloemen aan. De Koninklyke gasten zullen vanavond het Prinsessebal ln Amsterdam by wonen. Zy blyven dan tot morgenmiddag ln ons land. waarna zy naar Hannover ver trekken. Kort na de begroeting zocht Prinses Sophia als spoedig het gezel schap van Prinses Irene en gevieren ver trokken de vorstelyke personen naar Soestdyk Koningin Frederika en Prinses Sophia waren vergezeld van de groot meesteres bij het Griekse Hof. mevrouw Mary Carolou. Beschuldiging van Soustelle Honderden arrestaties van Algerijnen in Parijs tijdens oproer bij parlement (Van onze Parijse correspondent) Ten besluite van de debatten over Algerije ln de Franse Kamer beeft pre mier Guy Mollet de afgelopen nacht opnieuw vier maal de vertrouwenskwes tie gesteld naar aanleiding van de volmachten welke hij had aangevraagd. De stemming zal maandag geschieden. De gunstige afloop wordt door vrijwel nie mand betwyfeld. Een groot aantal Algerijnen, dat door de Parijse prefectuur op 10.000 wordt geschat, heeft gisteren getracht met een manifestatie druk op de Kamer uit te oefenen. De betogers die vlaggen van de fellaghas met zich voerden, werden door een sterke politiemacht echter uiteen gedreven alvorens zij het Palals Bourbon konden bereiken. Er zijn 700 arrestaties uitgevoerd en bij botsingen werden twee Franse vrarhtwacenschauffeurs door messteken ernstig gewond. Premier Mollet verklaarde in de loop van de debatten op antwoord van een vraag van een der afgevaardigden, dat dc manifestatie, die met stakingen van Algerijnse arbeiders In het hele land gepaard ging. het ge volg was van een oproep van een geheim „bevrydingscomlté". Miljoen Fransen werkloos, als Algerije verloren gaat De voorlaatste resident-generaal in Algerije, de Gaullist Jacques Soustelle. onderstreepte ln pathetische termen de onoverzienbare gevaren, die het verlies van Algerije voor Frankrijk zou beteke nen Soustelle wees op de economische banden tussen beide landen en hij voor spelde. dat Frankrijk met ruim een miljoen werklozen zou moeten rekenen, indien het de Algerijnse markt prijs zou moeten geven. Soustelle aarzelde niet het schrikbeeld van een burgeroorlog op te roepen en voor hem was het hui dige ogenblik in emst te vergelijken met de mei-dagen van 1940 toen Frank rijk door de Duitsers werd vertrapt. Dat Soustelle de aard en de omvang van de gevaren .waardoor Frankryk wordt be dreigd. vermoedelyk niet had overdre ven. konden de Parijzenaars gisteren met eigen ogen waarnemen in hun eigen straten Met verbeten gezichten zagen zy de Algerijnse manifestanten door de stad trekken, terwijl vele winkeliers de rolluiken voor hun ramen hadden neer gelaten De ongerustheid van het Fran se publiek wordt nog geaccentueerd door de kranten, die berichten, dat in Ame rikaanse munitie-depots by Reims de laatste weken duizenden kilo's munitie zijn ontvreemd, die* richting Algerye zouden zijn verdwenen. Soustelle beschuldigde Egypte ervan dat het de kern is van een „internatio nale samenzwering tegen Frankrijk, waarvan Algerije slechts een aspect is. nij zei. dat koeriers en instructeurs van Egypte uit via Libië cn Zuid-Tunesië naar Algerije gezonden worden. Een gevangen genomen officier van de re bellen, een tweede luitenant van het Gisteren is tn Oss het honderd jarig bestaan gevierd van de N.V. Gebr. r. d. Berghs Koninklijke Fa-1 I brieken. De heer F. r. d. Bergh. u e" I directeur van het bedrijf (links), I ontving uit handen van de staats secretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, de versier selen van Officier in de Orde van Oranje Nassau. Mr. Van Empel uit Djakarta vertrokken (Van onze correspondent te Djakarta) Even onopvallend als de advocaat mr. A. C. van Empel op 5 februari te Dja karta arriveerde. Is hij vanmorgen per K LM. vandaar vertrokken. Hij werd uitgeleid door de heren Hagenaar en Kwantes. resp plaatsvervanger van de heer Van By landt en hoofd van de poli tieke afdeling van het Hoge Commissa riaat en door mr. Bonn juridisch ad viseur. De heer Van Empel reist niet recht streeks naar Amsterdam. Onze Indruk is dat Van Empel voorlopig ln Singa pore biyrt. Iraakse leger, heeft bevestigd, dat de operaties der opstandelingen geleld wor den door een rommisslc van drie. die In Cairo zetelt. Er zijn brieven onder schept waarin de premier van Egypte, Nasser, de opperbevelhebber van het nationale bevrijdingsleger, genoemd werd. In andere documenten, waaron der bevestigingen van ontvangst van wapenzendingen, was verklaard: „ge daan met Instemming van Grote Broer" Gevangenen hebben verklaard, dat met „Grote Broer" kolonel Nasser bedoeld werd. Als Frankrijk Algerije verliest, zal het ook zUn Westafrikaanse gebie den verliezen cn ophouden een mo gendheid tc zyn. Volgens het Franse militaire hoofd kwartier in Algerije werden vrijdag 63 opstandelingen gedood en 22 gevangen genomen. Risico's nemen! Tijdens een gisteravond te Utrecht gehouden diner voor vertegenwoordi gers van binnen- en buitenlandse pers ter gelegenheid van dc a.s. Jaarbeurs, heeft de voorzitter van de Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, mr. W. II. Fnckema Andrrae zich afgevraagd wat Sfederland doet als ver weg iemand, zoals hU het noemde, „voor de byi gaat". De heer Fockema Andrrae die hier doelde op het proces-Jungsehlager. meende, dat wanneer een land zich respecteert en bepaalde dingen niet wenst te nejnen. het met inzet van grote, meestal eco nomische belangen, het risico moet durven te nemen, voor bepaalde din gen te staan cn le zeggen: „tot hier toe en niet verder". Hy meende dat In het verzamelen van handtekeningen geen risico zit. Doch. zo zeide hU, wij moet enstaan, wij moeten ..nee" durven te zeggen en bepaalde risico's durven Mr. T M. J, de Graaf lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. heeft gis teravond voor de K.V.P -Jongeren ln Ny- megen gezegd, dat er by de rechterlijke macht in Indonesië vele leden zyn. die een by uitstek deskundige scholing ge noten hebben en ook zulke zuivere rechtsbeginselen zyn toegedaan, dat men mag verwachten, dat de uitspraak niet in strijd zal zyn met de zuivere rechtsopvattingen Hij verwachtte vry- spraak. Mr de Graaf bracht byzondere hulde aan de moedige houding van me vrouw Bouman. Op deze lof volgde een langdurig applaus. Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Singel 1. Lelden Giro No. 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De Britten nemen geen risico's

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1