LEIDSCH DAGBLAD MEVROUW BOUMAN VERZOEKT: „SPREEK JUNGSCHLAGER VRIJ"' WEERBERICHT 95ste jaargang DONDERDAG 8 MAART 1956 No. 28776 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel X, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Bewijsvoering pure fantasie Mevrouw Bouman heeft vandaag tijdens de 62ste zitting vrijspraak gevraagd voor Jungschlager. In een uitvoerig pleidooi, waarin zij tot de conclusie kwam, dat tegen beklaagde geen enkel bewijs is geleverd en dat de verklaringen van Manoch c.s. op „pure fantasie berusten", heeft zij rechter Maengkom verzocht Jungschlager vrij te spreken van het hem ten laste gelegde. De door de Officier van Justitie geëiste dood straf noemde mvrouw Bouman niet te rechtvaardigen. Van tenlastelegging blijft niets over Mevrouw Bouman betoogde in haar pleidooi, dat van de tenlastelegging door de bewijsmiddelen van de verdediging niets was overgebleven. Tegenover de verklaring van de Officier van Justitie, dat de getuigen a décharge „alleen maar waren gekomen om getuigen te helpen, stelde zij dat. de getuige a charge hadden verklaard, de Nederlanders te haten en geld voor hun infor maties ontvangen. Tegenover de veronderstelling van Soenarjo, dat de getuigen a décharge betrokken zouden zjjn geweest bij komplotten, stelde zij, dat de ge tuigen a charge volmondig hebben erkend aan samenzweringen te hebben deel genomen. Uitvoerig ging mevrouw Bouman in op de verklaringen van de kroongetuigen in het proces. Er is, zo zeide zij, door allerlei mensen gesproken over de Ne derlands-Indische guerilla-organisatie. Dit zijn echter allemaal geruchten. Nie mand weet iets concreets, dat hij met eigen ogen heeft gezien of met eigen oren heeft gehoord. Dezelfde geruchten noemde mevrouw Bouman de basis van de geheime rap porten over de Nigo. Zij bestreed voorts, dat de ter sprake gekomen vergade ringen het bestaan van een samenzwering zouden bewijzen. Er is immers niet eens vastgesteld wat op deze bijeenkomsten werd besproken. Droppings spreken. „Maar Baden is sedertdien niet meer gezien Zuiver sentiment noemde mevrouw Bouman de mening van de Officier van Justitie, dat zij, die niet kunnen worden vertrouwd, allemaal Nederlan ders en Indo-Europeanen zijn. Stuk voor stuk ging mevrouw Bouman ook de verklaringen na, die de kroonge tuigen hebben afgelegd over de „drop pings" voor illegale organisaties, waarin Jungschlager de hand zou hebben ge had. Ook hierbij kwam zij door analyse van de verklaringen en de hierin ge noemde omstandigheden tot de conclu sie, dat de beschuldigingen door de fei ten worden weerlegd. Zo wordt in de tenlastelegging gezegd, dat de eerste „dropping" in maart of april 1051 is ge daan. Met vele bewijsstukken is aange toond, aldus mevrouw Bouman, dat Jungschlager toen met verlof in Neder land was. In november 1950 zou be klaagde volgens Tomasoa een vergade ring op de onderneming „Dramaga'heb- ben geleid. Ook toen was hij met verlof. Slot op pag. 2 Onder eigen tractor gedood (Speciale berichtgeving) De 21-jarige Frits van der Velde uit Britsum (Fr.) is op de weg van Korn- jum naar zijn woonplaats onder de door hem bestuurde tractor geraakt. Toen deze door een kraanwagen was opgetild, bleek de jongeman zo zwaar te zijn gewond, dat hjj even later overleed. Frits van der Velde wilde zijn buurmeisje C. de Vries, dat naar huis fietste, de behulpzame hand bie den tegen de vrij sterke wind. Toen hjj moest overschakelen en het stuur even losliet, zwenkte de tractor en sloeg vervolgens om. waarbij de jon geman onder het gevaarte terecht kwam. Nieuwe exploitant „Avifauna" Familie M. C. van der Valk vol goede moed Eindelijk is er dan een oplossing gevonden voor het probleem Avifauna: de exploitatie van het vogelpark met restaurant is thans in handen van de familie M. C. van der Valk, te Voorschoten. De raad van Alphen keurde gisteravond een desbetreffend voorstel van B. en W. met algemene stemmen goed. De familie van der Valk, die o.m. ook „De Gouden Leeuw" te Voorschoten, en „Bijhorst" te Wassenaar exploiteert, was uiteraard vol goede moed, zoals zjj ons gisteravond nog vertelde. En ook het gemeentebestuur van Alphen is verheugd dat eindelijk weer een exploitant is gevonden. Voor het verslag van de raadsvergadering en het onderhoud, dat wij met de familie van der Valk hadden, verwijzen wij naar elders in dit blad. FRANSE POLITIEK; ZWENKT IN RICHTING VAN MOSKOU Minister Pineau noemt socialisme ..beste antwoord op bet communistisch gevaar De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, heeft zijn Amerikaanse en Britse ambtgenoot in kennis gesteld van een belangrijke wijziging in de Fran se politiek in de richting van nauwere betrekkingen met de communistische mogendheden, aldus is vernomen in Franse kringen te Karatsji. de hoofdstad van Pakistan, waar op het ogenblik de ZOAVO-landen vergaderen. Pineau zou tegenover Dulles cn Lloyd de opvatting hebben verkondigd, dat het socialisme de grootste vijand van het communisme is en dat het daardoor hierop het beste antwoord vormt. De Franse (socialistische) minister verklaarde onlangs in Parijs, dat hij de richting, die in de Westelijke politiek de laatste tijd wordt gevolgd, „zeer be treurde". Pineau zou aan zijn Westelijke ambtgenoten hebben gezegd, dat de nieuwe Franse aanpak gebaseerd is op de erkenning, dat er in Frankrijk vijf miljoen Communisten zijn, die vorige regeringen niet tot andere gedachten hebben kun nen brengen. Zjjns inziens bevindt Italië zich in dezelfde positie. Daarom moeten de twee landen hun politiek herzien en zoveel mogelijk contact hebben met de Sovjet-Unie en Communistisch China. Het „ijzeren gordijn" zou moeten worden opgehaald. Voorts zou hjj hebben aangedrongen op grotere samenwerking tussgn i het strevi i ontwapeningsakkoord met De heldhaftige verdedigster: MEVROUW BOUMAN „Kunnen nu toch de andere verhalen over de „droppings" onvoorwaardelijk worden geloofd, evenals de verdere ver klaringen van Tomasoa? En mag men zelfs maar veronderstellen, dat de getui gen en de bescheiden, die deze bewerin gen tegenspreken, vals zijn?" Mevrouw Bouman voegde hieraan toe: „Dit kan stellig niet, nu immers de on betrouwbaarheid van de andere zijde reeds is gebleken." Herroeping verklaringen Mevrouw Bouman herinnerde ver volgens aan het feit, dat Baden, Dc Mcy van Gerwen, Barkey en Ulmer hun in het vooronderzoek afgelegde verklaringen tijdens het proces onder ede hebben herroepen Deze verklarin gen kunnen dan ook niet als bewijs tegen beklaagde worden gebruikt, i Maar wat zij in de rechtszaal hebben verklaard dient geloofd, omdat zij toen onbelemmerd en ongedwongen voor een onpartijdige rechter konden Parijs en Rome moeten meer contact hebben met Moskou en Communistisch China. Minister Pineau heeft, volgens ge noemde Franse kringen, met Dulles en Lloyd ook gesproken over de toestand in het Midden-Oosten. Noord-Afrika en Indo-China, alsmede over „Euratom", het plan van de zes landen van de KSG (Kolen, en Staalgemeenschap» voor Europese samenwerking op het gebied van de kernenergie. Een groot deel van Pineau's gesprek met Dulles handelde over Noord-Afrlka, waarbij de Fransman gewezen zou heb ben op het verschil tussen de Algerijnse kwestie en de toestand in Marokko en Tunesië, waar de Fransen zelfbestuur verlenen. In Algerië is het doel van de Franse politiek, een formule te vinden vobr een naast elkaar leven van de Ara bische bevolking en de 1.250.000 Franse kolonisten Met het oog op Noord-Afrika is het Midden-Oosten een „gevoelig" ge bied voor Frankrijk, zo zóu minister Pineau hebben gezegd. Hoewel Frankrijk niet voor het Verdrag van Bagdad (de MOVO» voelt, heeft het geen positieve maatregelen er tegen genomen. Woningtekort 1962 Met een groot boeket bloemen en i het eerste gedeelte van de Frans- veel enthousiasme haalde de bevol- Marokkaanse onderhandelingen als king van de Marokkaanse hoofd- voorzitter van de vergadering mee- stad. Rabat Sultan Mohammed Ben\ gemaakt. De foto toont de sultan, foessef in. toen die uit Parijs in zijn staande in zijn ivagen, temidden residentie terugkeerde. Zoals be- van de juichende Marokkanen bij kend heeft de sultan in de Lichtstad I zijn paleis in Rabat. Londen en Washington dokteren aan probleem Midden-Oosten Britse regering is vastberaden, maar sabelgekletter is gevaarlijk (Van onze Londense correspondent) fpil pillflf Er Sisaren in het Lagerhuisdebat over de situatie in het Midden- eiiiuc Oosten forse woorden gesproken over Britse vastberadenheid, maar het ogenblik is nog niet aangebroken, dat er werkelijk iets van Westelijke zijde kan wor- De minister van Wederopbouw en i den ondernomen. Sir Anthony Eden zei dat duidelijk. In de eerste plaats be- Volkshuisvesllng, ir. H. B. J. Witte, is schikt dc Britse regering nog altijd over te weinig informatie inzake de onze- in slaat het huiditrp woninrtckor! ran l kere toestand Jordanië. Verder kan Engeland moeilijk iets uitrichten zonder in slaat het huidige woningtekort van dc po„lieke stellI1 en medewerking van de Verenigde Staten. Achter de scher- ongeveer '„00.000 huizen nog voor 1962 men wordt er kennelijk aan een oplossing gedokterd. Fr vliegt een stroom van op te heffen, aldus de heer W. J. An- telegrammen heen en weer tussen Dow ningstreet en Karatsji, waar Selwyn drieseen in een toespraak voor KVP- I E,°yd e" Dulles druk overleg plegen. Bovendien kan er in een uiterst precaire situatie niet met grove middelen worden opgetreden. De Britse regering vraagt om geduld en zij geeft daarmee toe, dat zij nog steeds geen politiek be zit. welke psychologisch is afgestemd op het Middcnoostelijk gebied. jongeren in Nijmegen. Hjj voegde er aan toe, dat hij hoopte, dat ir. Witte na de Kamerverkiezingen in zjjn Departement zou terugkeren. Het streefcijfer van 70.000 woningen, zoals de minister heeft gesteld, nadert steeds meer mijn streefcijfer van 80.000 wonin gen per jaar, aldus de heer Andriessen, die mededeelde, dat de minister in de geest van de KVP-woningbouwcommissie werkt. De heer Andriessen verklaarde als oud-bouwvakarbeider voorstander te zijn van verlenging van de arbeidsduur voor de bouwvakken In de zomer, mits de belastingdienst coulant is. Zelfs degenen onder de Tories, die willen dat Engeland niet verder terug wijkt, beseffen hoe moeilijk het is sabel gekletter te laten horen; het was een verrassing dat ook zij waarschuwden, dat vooral voorzichtig dient te worden omgesprongen met de kleine man in Jor danië, nl. Koning Hoessein, d le mogelijk geen meester meer is in eigen huis en wiens vervanging rampspoedig voor En geland zou kunnen worden. Dr. von Brentano in ons land Besprekingen en bezoek aan Soestdijk De Westduitse minister van Buiten landse Zaken, dr. Heinrich von Brentano, is gistermiddag voor een officieel bezoek van enkele dagen in ons land gearri veerd. Von Brentano maakte de reis per auto. Hjj werd om half vier aan de Ne derlandse grens bij Venlo ontvangen door de ambassadeur van West-Duitsland, dr. Hans Mühlenfeld en een vertegenwoordiger van de directie van het pro tocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. Van Thiel Coovels. Begeleid door een gemotoriseerd es corte zette hjj de reis naar Den Haag voort, waar hij om half zeven in hotel Wittebrug arriveerde. Dr. Von Brentano Wolfgang Freiherr van de landenafde- Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderiyke bewolking en büna overal droo? weer. Vannacht plaatseiyk zware nachtvorst, morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Tot matig of krachtig toenemende zuid westelijke wind. ((Opgemaakt te 11.15 uur) 9 MAART Zon op: 7.10 uur; onder: 18 36 uur. Maan op: 5.32 uur: onder: 15 33 uur Hoogwater te Katwjjfc te 1.44 en 14.03 uur. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's. De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken. dr. Heinrich von Brentano. die van 7 tot 10 maart een bezoek brengt aan ons land. werd bij zijn aankomst in „Hotel De Wittebrug" in Den Haag officieel begroet door de Nederlandse minis ter van Buitenlandse Zaken. mr. W. Beycn. De ambtgenoten in ge sprek. links minister Von Brentano rechts minister Beyen. ling een der beide politieke afdelin gen in het ministerie van Buitenland se Zaken te Bonn, ministerialdlrigent di'. G. Seeliger van de handelspolitieke afdeling, de legatieraad Günther Diehl, leider van de persafdeling en legatieraad Limbourg, privé-secretaris van dr. Von Brentano. Ter begroeting waren in hotel Wittebrug aanwezig de chef van de di- rictie van het protocol van het minis terie van Buitenlandse Zaken, jhr. Van Panhuys, de .Westduitse ambassaderaad, de heer Gottfried von Nostitz, en de Westduitse vice-consul te Amsterdam, de heer R. J. Wagner. Dr. Von Brentano en de leden van zyn gezelschap begaven zich na aankomst direct naar hun kamers in hotel Witte brug. Een kwartier later arriveerde de mi nister van Buitenlandse Zaken. mr. J. W. Beyen, in het hotel, teneinde er zijn Westduitse collega te begroeten. Minister Von Brentano bracht de avond door in de residentie van de West duitse ambassadeur in ons land, dr. Hans Mühlenfeld. Vanmorgen braoht hij een bezoek aan de minister-president, dr. W. Drees en vervolgens aan de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. W Beyen en aan de minister zonder portefeuille, mr. J. M. A. H. Luns. Daarna vertrok de minister naar paleis Soestdijk, waar de Koningin en de Prins hem ontvingen. Het dejeuner werd ten paleize gebruikt. Het bezoek van dr Von Brentano wil voor a'.Ies een „eoodwiir-bezoek zyn. Hij wil de weer ontstane banden van goede verstandhouding, nauwer aanhalen en versterken. Sastroamidjojo kabinetsformateur President Sockarno heeft oud-pre mier AH Sastroamidjojo, leider der PNI, opgedragen een Kabinet te vor men. De PNI heeft bjj de jongste (cn eer ste) algemene verkiezingen 57 van de 260 zetels verworven. In Londen gelooft men trouwens, dat Jordanië geschrokken is van de Weste lijke reactie op Glubb pasja s ontslag en dat het nu zoete broodjes wil bak ken. De oppositie was teleurgesteld, dat Eden het debat niet zelf opende en het overliet aan de Jonge minister van staat Nutting, die slechts algemeenheden ten beste gaf. Toen Eden eindeiyk aan het slot van het debat begon te spreken, werd er door een aantal oppositieleden voortdurend geschreeuwd, zodat de spea ker hen herhaaldeiyk tot de orde moest roepen. Eden. die opnieuw het mikpunt is van vele aanvallen, zag er slecht en bezorgd uit. Hij hield het Verdrag van Bagdad, zjjn persoonlijke schepping, tegenover alle critici hoog en zei, dat dit voor het eerst een werkelijke eenheid in het Midden-Oosten had tot stand gebracht. Het was nog te vroeg om nieuwe beslis singen aan te kondigen. Eden was tegen een door de oppositie geëist verdrag met Israël naar het voorbeeld van dat met Jordanië, omdat de drie-mogendheden- verklaring van 1950 (van Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk) meer betekende, dan velen meenden. Een oor log tussen de Arabische staten en Israël was erdoor voorkomen! Maar het is nog steeds niet duidelijk of er speciale strijd krachten worden gereed gehouden om de vage drie-mogendhedenvcrklaring tot een effectiever Instrument te maken. Amerikaanse mariniers naar Middellandse Zee het besluit van de Ver. staten om 1500 mariniers naar het Middellandse-Zeeee- bied te sturen. Het is voor Londen een verheugend bewijs, dat Amerika daar mee .bljik eeeft niet lijdelijk toe te zien. Gaitskell, de socialistische leider, gaat in elk debat ln zyn overgrote ijver als gloednieuw oppositieleider iets te ver. Ook gisteren, toen hy weinig over liet van de Britse politiek in het Midden- Oosten, en met het gemak van een aca demische redenaar dat hem eigen is, een algehele oplossing voor alle moei- li'kheder. ontvouwde. Hij spreekt mee slepend en vlot. en daardoor ontglipt hem vaak de greep op zyn gehoor. Gaitskell zei. dat Engeland de schyn tegen zich had, dat het zyn positie in de Arabische wereld wilde handhaven via Irak. de belangrykste rivaal van Egypte! Hij liet opnieuw zyn els horen, dat de Britse regering de situatie in het Mid den-Oosten met Kroesjtsjef en Bnelga- nin in Londen dient te bespreken Maar weinigen geloven, dat de Russen bereid zijn hun gestook te staken. Gaitskell werd gekapitteld door zyn partijgenoot de veteraan Shinwell. die het ook vaak te bont maakt sinds hy op de achter banken is beland. Maar Shinwell zei een waar ding, nameiyk dat de uitstlppellng van een lange Ifjst van wenseliikheden, welke pas op lange termyn kunnen wor den verwezeniykt. zoals Gatskell heeft daan. weinig realistisch is. Men dient immers het hoofd te bieden aan de mn- crete situatie in Jordanië op dit ogen blik. Shinwell wil dat er zonder pro vocatie duideiyke taal tot de Arabische staten wordt gesproken en dat Israël alle hulp dient te ontvangen, die het nodig heeft.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1