ciSPORT van hier en daa'r Inkomstenbelasting V ermogensbelasting en 1955 1956 (II) Wij spraken met Leidraad voor de invulling van liet belastingbiljet WOENSDAG 7 MAART VRIJSTELLING WEGENS OVER- DRACHTS-, LIQUIDATIE- OF OVERLIJDENSWINST De bestaande vrijstelling is met In gang van 1 januari 1955 verhoogd van f. 5000 tot f. 7500 'art. 20. lid 3). Aangezien er nogal eens verschil van opvatting bestaat omtrent de vraag wat men nu eigenlijk precies onder liqui datie van een bedrijf verstaat of onder overdracht laat ik hieronder de opvat ting van de Hoge Raad volgen, neerge legd in het arrest van 26 januari 1955. BNB 1955'216. Of hiermede de zaak volkomen is geregeld, is volgens de schrijver van de annotatie op dit ar rest toch nog aan twijfel onderhevig. LIQUIDATIE Een bedrijf wordt geliquideerd inge val de ondernemer de bedrijfsuitoefe ning stakende, de band. welke de tot het bedrijfsvermogen behorende zaken door haar gemeenschappelijke bestem ming tezamen hield, verbreekt door deze zaken stuksgewijze te vervreem den. of. voor zover niet vervreemd, over te brengen in zijn privé vermogen. OVERDRACHT Een bedrijf wordt overgedragen, inge val de ondernemer bij de staking van de bedrijfsuitoefening het bedrijf met de daarbij behorende bedrijfsmiddelen en goodwill als zodanig in stand houdt en aan een ander in eigendom over draagt. VERHUUR VAN EEN BEDRIJF Gaat een ondernemer het tot dusver door hem uitgeoefende bedrijf verhu ren. dan kan noch van liquidatie noch van overdracht van het bedrijf worden gesproken. Er vindt geen liquidatie plaats, want het bedrijf blijft als geheel in stand. Evenmin vindt er overdracht plaats omdat de oorspronkelijke onder nemer de eigendom daarvan behoudt. Ook kan men in een dergelijk geval ten aanzien van.de oorspronkelijke onder nemer niet spreken van staking van de bedrijfsuitoefening, omdat er slechts een verandering optreedt in de vorm der bedrijfsuitoefening in die zin, dat voor de in de huurovereenkomst be paalde tijd de exploitatie van het be drijf wordt overgelaten aan een ander en voor de oorspronkelijke ondernemer aldus een meestal vaste huursom als bedrijfsinkomst in de plaats treedt van de tot dusver wisselende ontvangsten der eigen exploitatie Voor de oude ondernemer is de huur som dan winst. Op de consequenties ga ik niet verder in. Dit zou een studie op zichzelf zijn (zie o.a. de noot op dit ar rest). VERHOGING VAN DE LOONGRENS VAN F. 5000 TOT F. 6000 Tot en met 1954 werden belasting plichtigen die loon (honorarium, salaris, traktement enz.) genieten niet in de in komstenbelasting aangeslagen als hun zuiver inkomen niet meer bedroeg dan f. 5000 of hun aan inhouding van loon belasting onderworpen inkomsten min der dan f 5000 bedroegen en hun ande re inkomsten (bijverdiensten, huur, rente, periodieke uitkeringen enz) niet meer dan f. 200 (art. 54) Het bedrag van f. 5000 is met ingang van 1955 verhoogd tot f. 6000 Het be drag van f. 200 is niet gewijzigd. Ieder die loon geniet en netto f. 200 of meer ontvangt uit andere bronnen van inkomsten wordt steeds in de in komstenbelasting aangeslagen. BEROEPSONKOSTEN VERHOOGD VAN F 100 TOT F. 200. In het tarief voor de loonbelasting is voor ieder die in loondienst is een be drag van f. 100 verwerkt voor beroeps onkosten. In het tarief voor de in komstenbelasting Is dit niet geschied. Daarom wordt van het inkomen uit dienstbetrekking f. 100 afgetrokken 'art. 27a). Verrichten man en vrouw ie der hun arbeid in dienstbetrekking, dan wordt met ingang van 1955 het bedrag van f. 100 verdubbeld. Hiermede wordt, een geringe verzachting aangebracht, maar het probleem is daarmede verre •van opgelost De moeilijkheid schuilt n.l. hierin dat vele gehuwde vrouwen die in loondienst werkzaam zijn zich tamelijk hoge kosten moeten getroosten voor hulp of toezicht in de huishouding. Herhaaldelijk is getracht om deze kos ten te doen aanmerken als verwervings kosten, zodat zij in mindering op de in komsten uit arbeid zouden kunnen worden gebracht, maar zowel de admi nistratieve rechten (Raden van beroep) als de Hoge Raad bleken op dit punt onvermurwbaar, zodat telkenmale af trek werd geweigerd Het is te hopen dat het ontwerp van de nieuwe wet op de belasting naar het inkomen een behoorlijke oplos sing zal geven. Wat de toepassing betreft lijkt het me billijk dat de tweede f. 100 geheel aan de vrouw wordt toegekend en niet naar verhouding van de inkomsten van de man tot die van zijn vrouw worden verdeeld. In dat geval is het mogelijk dat een gehuwde in loondienst arbeidende vrouw f. 300 kan verdienen zonder dat haar man als loongenietende een aan slag in de inkomstenbelasting krijgt, tenzij de loongrens van f. 6000 wordt overschreden (art. 54). Heeft de echtgenoot reële kosten bo ven de f. 100 bijv. f 140 dan kan het inkomen van zijn echtgenote slechts verminderd worden met f. 60. Men bedenke wel dat zowel de man als de vrouw loontrekkenden moeten zijn. Als de gehuwde vrouw wel werkt, maar haar man of zij zelf niet in dienstbetrekking is, dan kan de ver dubbelde aftrek niet worden verleend. Genieten man en vrouw ieder een pensioen dan bestaat voor de man, als belastingplichtige, recht op aftrek van f. 200 Tenslotte kan de aftrek wegens per soonlijke verplichtingen 'art 16) be- invloed worden door de aftrek van f. 200 (art. 27a). Voor zover het reële bedrag der gemaakte kosten minder be draagt dan f. 200, komt het verschil in mindering op het bedrag der persoon lijke verplichtingen Een voorbeeld ter toelichting: Stel dat de werkelijke kosten van de man f. 60 en van de vrouw f 80 zijn, terwijl de persoonlijke verplichtingen f. 250 bedragen, Op het gezamenlijke loonmkomen van de echtgenoten wordt een bedrag van f. 200 in mindering ge bracht. De werkelijke kosten bedragen f. 60 en f. 80 is f. 140. Het verschil ten bedrage van f. 60 (f. 200— f. 140) moet nu gekort worden op de persoonlijke verplichtingen. Dientengevolge wordt de aftrek hiervoor gebracht op f. 250— f. 60 is f. 190 Tot en met 1954 mocht wegens het gebruik van een woonhuis door de ei genaar 10 van de huurwaarde, bere kend volgens de wet op de personele belastingen, worden afgeschreven Dit percentage is thans verhoogd tot 15 Stel dat iemand een huis verhuurt voor f 10 per week en een huis in eigendom bezit waarvan de huurwaarde geschat is op f. 600. De huurwaarde van de verhuurde woning bedraagt volgens de wet op de personele belasting 50 maal f 10 is f 500. De belastingplichtige kan dan afschrijven 15 van f. 500 is f. 75 en 15 van f. 600 is f. 90. TEMPORISERING VAN DE VERVROEGDE AFSCHRIJVING Art. 8 lid 3 opent de mogelijkheid met betrekking tot bedrijfsmiddelen welke na 31 december 1949 doch vóór 1 ja nuari 1958 zijn verworven, verbeterd, besteld of aanbesteed eenderde van de aanschaffings- of voortbrengingskosten welke na 31 december 1949 zijn ge maakt, willekeurig, mits vervroegd, _af te schrijven Aan de Minister van nanciën is de bevoegdheid verleend - in overeenstemming met zijn ambtge noot van Economische Zaken - te bepa len. dat voor bedrijfsmiddelen welke vóór 1 januari 1958 zijn verworven, ver beterd, besteld of aanbesteed, de ver vroegde afschrijving per jaar ten hoog ste 10 van de aanschaffings- of voortbrengingskosten zal bedragen (temporisenng). Ten aanzien van bepaalde bedrijfs middelen heeft de minister van deze bevoegdheid gebruik gemaakt bij zijn beschikkingen van 10 december 1951 en 13 maart 1954. In oktober 1955 is hfl echter nog een stap verder gegaan door te bepalen dat met ingang van 1 november 1955 de vervroegde afschrijving van derde van de aanschaffings- of voort brengingskosten voor alle bedrijfs middelen welke na 31 oktober 1955 zijn verworven of verbeterd, besteld of aanbesteed beperkt wordt tot 10 per jaar van die kosten. Voor bedrijfsmiddelen vóór 1 novem ber 1955 besteld of aanbesteed blijft de oude regeling van kracht. Vermogensbelasting 1956 Voor de vaststelling van het vermo gen is de eerste januari beslissend. Op die dag vindt er een momentopname van het vermogen plaats. TARIEF Van iedere f. 500 is f. 2 50 aan belas ting verschuldigd. Het gehele vermo gen wordt, echter niet belast omdat de wet een gedeelte onbelast laat afhanke lijk van het feit of de belastingplichti ge ongehuwd of gehuwd is, recht op kinderaftrek heeft, een bepaalde leef tijd heeft bereikt dan wel invalide i Voor het belastingjaar 1955 zijn reeds enige verzachtingen aangebracht door dat het tarief werd teruggebracht op f. 2.50 per f. 500 en verder aan ieder die 60 jaar was of werd in 1953 een extra vrijstelling van f 20.000 werd verleend. Vroeger kon men op deze extra vrijstel ling slechts aanspraak maken, indien het vermogen beneden f. 100.000 bleef en het Inkomen beneden f. 3500 VRIJSTELLINGEN 1956 Voor het belastingjaar 1956 gelden thans de volgende vrijstellingen en extra vrijstellingen: Ongehuwden: Voor deze categorie bedraagt de vrij stelling f. 22.500. Gehuwden: Voor gehuwden, weduwen en weduw naars is de vrijstelling f. 30.000. Extra vrijstelling: Voor hen die op 1 januari 1956 de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt wordt een extra vrijstelling verleend van f. 20.000 (De categorie belasting plichtigen, die in 1953 60 jaar was of werd profiteerde hier reeds van; zie hier boven). Invaliden. Wie als invalide wordt aangemerkt is hierboven by de inkomstenbelasting vermeld. Aan deze categorie van belasting plichtigen wordt een extra vrijstelling verleend van f 20.000. De invaliditeit is nu beslissend. Vroe- >r was de redactie anders. Zo kon een ivalide kind dat bijv. nog onderwijs genoot en een eigen vermogen bezat aanspraak doen gelden op deze vrijstel ling. Dit is nu niet meer het geval. KINDERAFTREK Deze aftrek is met ingang van 1 ja nuari 1956 verhoogd van f. 5000 tot f. 7500 per kind, dat hiervoor in aan merking komt. Heeft iemand bijv. één kind van 15 jaar op een gymnasium, één van 17 op een hogere burgerschool en nog een buitenshuis wonende studerende zoon of dochter van 20 Jaar. dan heeft hij recht op een kinderaftrek van 1+2 3 is 6 kinderen f. 7500 per kind is f. 45000 Ook het zgn. „Lucas"-kind komt voor aftrek in aanmerking. Ik meen voor dit onderwerp te kun nen volstaan met te verwijzen naar de toelichting die bij het aangiftebiljet wordt verstrekt. Hoewel feitelijk bulten dit onderwerp vallend meen ik nog te moeten ver melden dat met ingang van 1 ja nuari 1956 de opeenten op de grond belasting voor wat betreft de gebouw de eigendommen zijn verminderd van 190 tol 60 en voor de ongebouwde van 110 tot 30. Verder Is de personele belasting ver laagd en zijn er diverse wijzigingen in de omzetbelasting tot stand geko men. De motorrijtuigen-belasting en het successierecht worden weder geheven naar de tarieven die golden vóór 1 september 1951. Ook hier zijn dus verminderingen in de belasting druk aangebracht. In ons nummer van zaterdag j 1. schreef de hoofdinspecteur der Belastingen te Leiden. 2de afde ling,. de heer J. D. Dibbets Rien- stra het eerste van twee artikelen, welke iedere belastingplichtige van nut kunnen zijn bij de invulling van zijn aangiftebiljet Hiernaast treft het tweede en laatste ar tikel aan. Wij geven onze lezers in overweging deze deskundige be schouwingen uit te knippen en te bewaren J. D. DIBBITS RIENSTRA NASCHRIFT Bij de behandeling van de verhoging van de aftrek wegens lijfrentepremiën (zie zaterdag 3 maart 1956) ben ik er van uitgegaan dat de maximumaftrek van f. 3600 niet verhoogd zou kunnen worden met de ouderdomspremie. ver schuldigd ingevolge het wetsontwerp Algemene Ouderdoms Voorziening. Blijkens de thans verschenen Memo rie van Antwoord is de regering de me ning toegedaan dat de Ouderdoms premie voor de belastingheffing als lijfrentepremie op het onzuiver inko men in mindering kan worden gebracht en acht zij het wenselijk om deze pre mie naast de lijfrentepremie aftrekbaar te stellen, waardoor tevens wordt voor komen dat het voor lijfrentepremie be schikbare bedrag variabel zou worden, doordat mede tengevolge van de wer king van artikel 15. tweede lid. van het Besluit op de inkomstenbelasting 1941 de aftrekbare ouderdomspremie als on derdeel van het vaste bedrag ad f. 3600 elk jaar verschillend kan zijn (art. 15 behandelt de ontvangst- en betaal- thcorie). Hoewel de invoering van de ouder - domsverzekering strikt genomen aan leiding zou moeten geven tot verlaging van de lijfrenteaftrek - welk gevolg rechtstreeks uit het aanvankelijke wets voorstel voortvloeide - meent de rege ring een daartoe strekkend voorstel als nog achterwege te moeten laten, zich daarbij latende leiden onder meer door de overweging, dat bij het afsluiten van lijfrentepolissen belanghebbenden in een aantal gevallen gerekend zullen hebben op een integrale aftrek van f. 3600. Geen défilé voor mr. Schokking DRINGEND BEROEP VAN DE BURGEMEESTER De burgemeester van Den Haag, vernomen hebbende, dat tegen van avond een défilé te zijner ere wordt georganiseerd heeft een dringend be roep gedaan óp de Initiatiefnemers van zulk een défilé af te zien. HU apprecieert hogelijk het bewUs van deelneming, dat daarin tot uit drukking komt, doch meent goed te doen van elke openbare demonstratie af te zien. mede omdat de burgemees ter en mevrouw Schokking deze dagen gaarne in rust willen doorbrengen. Wim Terlouw Te Bodegraven Reeds ver voordat de einduitslag van het in Utrecht gehouden toernooi om (Ingez. Med.-Adv.) eet de v&uütyetf f VnArhopoirlincion unn KN7R bourne een tournee door Zuid-Azië ma- vooroereiaingen van iwad ken Tljdens deze tocht worden 00k vler wedstrijden op Malakka gespeeld en wel één in Singapore, twee in Malakka en tenslotte weer één in Singapore. Het bezoek aan Malakka, dat ongeveer 8 dagen duurt, zal ongeveer in het mid den van de maand december plaats vinden. Het bestuur van de KNZB, de sport- commlssie en de trainsters en trainers der verenigingen staan in verband met de voorbereiding van de uitzending van een zwem- en waterpoloploeg naai- Melbourne voor een aantal problemen, welke men ge zamenlijk en met succes wil oplossen. Op de eerste plaats worden de Olympische Spelen ditmaal op een ongewoon fijdstip gehouden, voor wat Nederland betreft enkele maanden nadat het open zwem- seteoen voorbij is. Maatregelen moesten worden getroffen om de verschuiving van het seizoen met het oog op Melbourne op te vangen. Gewoonlijk worden de natio nale kampioenschappen in Nederland in het begin van augustus gehouden, maar voor dit jaar staan zij voor eind augustus begin september op het programma. Het is bekend, dat de Olympische wedstrij den te Melbourne, en dit schrijven de reglementen voor, in een 50-meterbad worden gehouden. Het Hfft In de bedoeling van het ver warmde bad van Vlaardingen, waarvan de afmeting der banen 50 met «r be draagt, in september, oktober cn mis schien een gedeelte van november ge bruik te maken, opdat de Olympische kandidaten na het open seizoen niet terug behoeven te gaan naar de 25 meter-baden. Besprekingen zijn gaande met de Ne derlandse legerautonteiten, om het Vlaardingse bad gedurende deze maan den te overspannen, waarbij men tevens denkt aan het aanleggen van elektrische verlichting en het aanbrengen van een verwarmingsinstallatie boven water. Op deze wyze zou het mogelijk zijn tot aan het vertrek naar Melbourne In een 50- meterbad te blijven trainen. Rustperiode De Nederlandse zwemofficials heb ben voorts besloten, teneinde het sei zoen niet te lang (e maken, om van half april tot half juni ter bescher ming van de Olympische kandidaten een rustperiode vast te stellen. Gedu rende een maand zullen er geen wed strijden voor de kandidaten worden vastgesteld en in de tweede helft van deze periode zal men zich kunnen voor bereiden op het buitenwater. Na de rustperiode zullen drie tral- nmgswedstrijden, natuurlijk wederom op een 50-meter-baan worden vastgesteld. Daar tussendoor nemen de kandidaten deel aan enkele landenwedstrijden. De ontmoeting tussen Nederland en Frank, rijk, dames en heren, wordt op 7 en 8 Juli te Tiel gehouden. Op 3 cn 4 augustus, waarschijnlijk in een Sdhots stadje, zal een landenwedstrijd tegen Groot Brit- tannië plaats vinden. Deze landenwed strijd zal samenvallen met de waterpolo ontmoeting Nederland1Engeland, welke in Leiden wordt gespeeld. Tenslotte zijn de plannen voor een zwemlandenwed- strijd DuitslandNederland met als data 25 en 26 augustus in een vergevorderd stadium Hockeyploeg op tournee De Nederlandse hoekeyqloeg zal na de Olympische Zomerspelen te Mel- Hockey op T.Y. De Nederlandse Televisie Stichting zal zaterdagmiddag a.s. van 4 uur tot 20 minuten over 5 de Internationale dames-hockeywedstrijd Engeland Nederland, die in het Wembley-sta- dion in Londen wordt gespeeld, recht streeks uitzenden. Commentator is Wlm Kortland. ZwitserlandNederland te Lausanne I)c voetbalwedstrijd tussen Zwitser land en Nederland welke aan het be gin van het seizoen 1956-1957 wordt gespeeld, is definitief vastgesteld op zaterdag 15 september a.s. De Zwit serse Voetbalbond heeft het prachti ge stadion van Lausanne aangewezen voor deze ontmoeting. Op zondag 16 september wordt in een nog nader aan te wijzen stad in Ne derland de wedstrijd Nederland B Zwitserland B gespeeld Programma Afd. Leiden In verband met een onjuist en verwar ring stichtend bericht deelt de competi- tnelelder van de Afdeling Lelden van de KNVB mede, dat voor zaterdag en zon dag as. de programma's gelden, zoals deze zijn gepubliceerd in de officiële mededelingen van 1 maart. Deze pro gramma's vangen resp. aan met de wed strijd!: Sleutels I-TAW I en Foreholte IAltior 1. Militairen wonnen Het Nederlandse militaire elftal, dat zondag as. te Ankara tegen Turkije speelt, heeft gisteren te Den Bosch een oefenwedstrijd gespeeld tegen een Ne derlands B-elftal. De militairen, die op het gladjde veld een goede indruk ach terlieten, wonnen de ontmoeting met Tweede paard Een oommissie, bestaande uit de he ren J. H. W. Pasman, dr. Roelvink en majoor b d. C. C. Hasselman is er dezer dagen in geslaagd te Frankfort a d Mam het zeer goede springpaard „Abendglanz" te kopen, bestemd voor de kernploeg van Nederlandse ruiters, waaruit t.z.t. de de finitieve équipe zal worden samengesteld voor de Olympische wedstrijden te Stock holm in Juni van dit Jaar. Ongeveer anderhalve maand geleden heeft de Stichting Nederlandsche Hip pische Sportbond reeds het paard „Han- ko" aangekocht. „Abendglanz" is een 14-jarlge bruine ruin. Het paard heeft reeds aan vele concoursen deelgenomen. Israël bestelt in Frankrijk een nieuwe anti-tankraket Knesseth parlementtrijst preventieve oorlog tegen Arabieren van de hand Eavntkehp verkenners on met een Israëlische patrouille in het cgypuscne ventenners op gebied van Hatzerim. ten westen van Israëlisch gebied Beersjcba. Twee verkenners werden ge- 3 vangen genomen, aldus een Israëlische woordvoerder. Israëlische militaire waarnemers verklaarden, dat het inci dent. waarbij de Egyptenaren tot diep in Israël waren binnengedrongen, her nieuwing van Egyptische militaire acti viteit achter dë Israëlische linies zou kunnen betekenen. Sedert september jl.. aldus deze waarnemers, waren ten minste 6 Egyptische verkenners - naar men gelooft leden van zelfmoord groe pen - gedood, velen waren gewond en gevangen genomen. Volgens het Parijse avondblad ..Pa ris Presse" zal Frankrijk zijn nieuwe anti-tankwapen - de geleide raket „SS 10" - aan het Israëlische leger verko pen. Met dit wapen, aldus het blad, be hoeft Israël niet meer de Sovjetrussi- schc tanks te vrezen, die Egypte in de lente zou kunnen gebruiken. liet pro jectiel dat als „raket" wordt aange duid, wordt geleid via een draad van ongeveer anderhalve kilometer, die, zich zelf afrolt. het damkampioenschap bekend was, maakten wy met de jongste deelnemer aan dit toernooi, de Bodeeraafse dam mer Wim Terlouw, een afspraak voor deze rubriek. Natuurlijk hadden wjj hem gaarne met het kampioenschap van Nederland gelukgewenst, maar achteraf bezien zou dit toch wel wat al* te veel van het goede voor de 23-jarige Bodegraver ge weest zijn. Nu de Jong zaterdag het kampioenschap binnenhaalde zal Ter louw met Roozenburg, Gordijn en Beeke moeten spelen om de bezetting van de vijfde en zesde plaats, daar de eerste zes uit dit toernooi voor 1957 zonder voorwedstrijden direct weer voor het kampioenschap kan inschrijven. Begrijpelijk, dat Wim hiervoor zich nog eens extra zal inspannen, te meer ook daar zoals hU ons verzekerde prak tisch geen tijd kan vinden aan de voor wedstrijden deel te nemen. VROEG BEGONNEN Het dammen zat de jonge Bodegraver reeds vroeg ln het bloed, zo vertelde hij ons in de woning van de heer Goor, één der bestuursleden van de damclub Ons Genoegen Bodegraven Hierbij waren tevens het besturslld de heer Th. Kooi- stra en de mentor van Wim, de heer J, Vermeulen, die met de heer T. Lam mens steeds hun crack by het kam- pioenstoernooi terzijde hebben gestaan. De grondbeginselen leerde Wim van zyn vader Op 15-jarige leeftijd meldde lijj zich reeds aan als lid van de club Ons Genoegen Bodegraven en hij ging in de competitie van start in het tweede team aan bord vier. Een jaar later speelde Wim in het eerste team aan bord acht om daarna vijf jaar lang het eerste bord te bezetten. In 1951 won hij het Jeugdkampioenschap van Zuid-Hol land en bezette hij daarna de 4-6de plaats in het jeugdtoernooi om het kampioenschap van Nederland. Terlouw moest natuurlijk voor zijn bestuursleden nog weer eens de elndstel- ling op het bord brengen, waardoor hij de laatste partij tegen Beeke zaterdag verloor Het begin van het toernooi was voor de Bodegraver alleszins hoopvol, maar steeds meer raakte hü uit zijn concen tratie, ook al door zijn studie, die hij toch ook moest bijhouden, waardoor ln de tweede helft teveel punten verloren gingen Zijn studie opgeven kon hij niet, al was het ook maar tijdelijk, daar hl) eind van dit jaar examen moet doen tor algemene bedrijfsadministratie. STUDIE GAAT VOOR Aanvankelijk dacht ik, dat studie en deelname aan het kampioenschap wel samen kon gaan, zo vertelde hij ons, en zelfs kreeg ik. gelet op de eerste resul taten, aanvankelijk nog gelijk ook, maar nu het geheel achter de rug ls, ben ik toch wel tot de conclusie gekomen dat men zich volkomen dient te concentre ren en dus geen andere zaken aan zijn hoofd kan hebben. Toch heeft Terlouw het met zijn vijf tien punten niet slecht gedaan Onge twijfeld, aldus Terlouw, was dit toer nooi veel sterker bezet dan ooit gebeurd is. Dat deelname aan een dergelijk toer nooi niet alleen veel van de geestelijke kracht en weerstand van de dammer vraagt, kon Terlouw getuigen, daar hij tijdens deze wedstrijden meerdere kilo's ls afgevallen. Ik bestudeer mijn te spe len partijen nimmer tevoren, ook niet van mijn tegenpartij Ik doe dit daarom niet, aldus Terlouw, omdat ik toch mijn eigen spel wil spelen. LAST VAN ZENUWEN Hoewel Terlouw uiterlijk een zeer rus tige indruk maakt heeft hü voor en tij dens te spelen wedstrijden toch wel last van zenuwen verzekerde hij ons. Wlm heeft nog twee broers, die ook de damsport beoefenen Het dammen zit de familie Terlouw dus wel in het bloed. Trouwens Wim is toch een groot liefhebber van sport, want behalve aan dammen doet hij ook nog aan voetbal, namelijk ln het zaterdagmiddagelftal van Bodegraven. Zowel bij voetbal als dammen moet men zo snel mogelijk de vijandelijke achterhoede aan het wankelen zien te brengen. Lukt dit dan kunnen wedstrij den of een partij dammen veel gemak kelijker gewonnen worden, aldus Wim Op onze vraag welke sport hij nu wel het liefst beoefende, kregen wij het ont wijkende antwoord, dat hij graag bij goed weer achter het bruine monster aan loopt en bij slecht weer zich liever verdiept over het dambord. GEHULDIGD Zaterdagavond is Wlm ln Utrecht in Intieme kring door het besuur van OG(B hartelijk gehuldigd namens de club maar ook namens een aantal inwoners van Bodegraven, die van de prestaties op de hoogte bleven. Natuurlijk hoopt geheel Bodegraven, dat Wlm straks de vijfde of zesde plaats zal kunnen bemachtigen, waardoor deelname aan de kampioenswedstrijden in 1957 al verzekerd is. Ook wij wensen hem veel êucces toe! Leidse Schaakbond In de 3e klasse B, waarin de beslis sing voor het kampioenschap reeds ls ge. vallen en degradatie niet aan de orde is omdat het de laagste klasse betreft, zijn nog twee wedstrijden gespeeld. Phllidor m nestelde zich vaster op de 2e plaats door een overwinning op Oude Wetering en SP.W, H boekte eindelijk succes door van Aarlanderveen te winnen. L.S.G. V, dat twee wedstrijden op het nippertje verloor en daardoor voor het kampioenschap is uitgeschakeld, won nu weer met grote cijfers van Ter Aar in de 3e klasse C De uitslagen zijn: Phllidor III—Oude Wetering: drs. G. A. Nasis—H. Buis 1—0, G. Verlind—W. J. Groenendijk 1—0. J. de Rooy—L Hoo- gentooom 1—0, J. G. BetheC. Zoet 10. T Veldhuizen—W. Raaphorst 1—0, J. Buis—P. Meyer 0—1. P H. SwinkelsC. Zoet 10, P. J. VisH. van Bostelen 10, A de JongH. Gortzak 01, P PluJ. Meyer 0—1, totaal 7—3. De „Knesseth". het Israëlische parle ment. heeft dinsdag na een stormach tige vergadering een motie van wan trouwen in de regering-Ben Goerion verworpen, waarin een onmiddellijke preventieve oorlog tegen de Arabieren geëist werd. De stemverhouding was 66 tegen. 13 voor. 14 onthoudingen. De motie was ingediend door de ex treem-rechtse Vrijheidsbeweging, Pre mier David Ben Goerion, die levens minister van defensie ls, verzette zich krachtig tegen de oproep van de vrij heidsbeweging. Hij verklaarde, dat Is raël „eens geloofde, dat er geen oorlog komen zou" „Nu geloven we dat veel minder, doch als een oorlog uitbreekt, zullen de Amerikaanse regering en de premier van de Sovjet-Unie de morele verantwoordelijkheid dragen. Als wij in de naaste toekomst geen wapens van de Ver. Staten ontvangen, zal de Ame rikaanse regering een grote verant woordelijkheid op zich laden", zo voeg de de premier hieraan toe. (Ingez. Med.-Adv.) Wéér dat schroeiend, brandend maagznnr. Tijd voor 'n paar Bennies! Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. Bij de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuur- branden voor en na. En niet te stillen... Totdat een paar Rennies redding brach ten. Onmiddellijk 'n Wonder die Ren nies - U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en drogisterij verkoopt men U Rennies graag. Brand in Glasfabriek „Leerdam" Gisternacht heeft een brand een groot deel van tie kantoren van de N V. Kon. Ned. Glasfabriek „Leerdam" ln as gelegd. De vlammen verwoestten o a. de ponskaarteninstallatie, en de bestel en verkoopafdeling. De brand ontstond in een van de glas magazijnen en werd daar door de be drijfsbrandweer bestreden. Later bleek dat het vuur was overgeslagen naar de kantoorruimten. Inbraak bij juwelier opgehelderd GROOTSTE DEEL BUIT TERECHT (Speciale berichtgeving) De inbraak die in de nacht van 9 op 10 februari in de juwelierszaak van de heer Kindermans aan de Schieweg te Rotterdam werd gepleegd, ls opgelost. De politie heeft twee mannen aange houden die er van worden verdacht. De zelfde daders hebben in de laatste week van december ingebroken bij een foto- handel aan de Walenburgerweg, waar voor f. 5.000 aan cameras' was verdwe nen Van de buit die bij de firma Kin dermans in de wacht is gesleept, is bij na alles achterhaald. Deze bult bestond uit gouden horlo ges. gouden ringen, gouden vulpotloden, armbanden, ln totaal een waarde van ongeveer f. 50 000 Ook was er f. 1400. aan kasgeld meegenomen. Harahap: „Indonesië handelt naar eigen inzicht" De demissionaire premier van Indo nesië, Harahap, heeft verklaard, dat hel Nederlandse protest tegen een zijdige opheffing van de l'nie geen invloed zal hebben op het Indonesi sche standpunt. Wj) zullen handelen naar eigen inzicht of Nederland daar. aan zijn goedkeuring hecht of niet, aldus Harahap, die hieraan toevoegde: „Wat willen z(j doen, zij kunnen ons toch niet dwingen in één huls te wo nen, de liefde kan toch niet van écn kant komen?" 5207 woninge in januari In januari 1956 zijn, volgens opgave van het Centraal Bureau voor dt Sta tistiek, 5207 nieuwe woningen opgele verd. Dit aantal ls groter dan ooit te voren in de maand Januari werd ge registreerd. Het hoogste aantal tot nu toe ln deze maand opgeleverde wonin gen was 3816. n.l. ln januari 1954. Een van de twee wijzerplaten van het uurwerk in de Groothoofdspoort te Dor drecht is gistermiddag door de harde wind losgerukt en naar beneden geval- den. De wijzerplaat, die geheel uit koper is gemaakt, weegt 50 kg S.P.W. IIAarlanderveen: mej. J. KrutsTh. Lellveld 01, H. van Weizen A. Rodenburg 10. J. A. G. Verkuvl D. van Vliet H. Slegtenhorste-H. J. van Harten '414, A. H. HuussenJ. Breedyk 10, J. L. van TolG. van Doorn 01, H de VrindtC. Brouwer 10, G. Moolenbeek—J. Kroon 1—0, J. Leendert®—G. van Rijswijk 01. H. J. de Jong—K. Roodentourg 1—0, totaal 6-4. L.S.G. V—Ter Aar: J. L. Kanbier—N. van Eyk 1—0, P A. C. D. Verstraaten— P. C. Hogervorst— 0—1, F. Göbel—M. Heyms 10, E. J. KerkhovenH. Aaf- tink 1—0, dr. J. H. Meilink—n.o. 1—0. J. BalkesteynA. W. van der Jagt 'a V4. dr. M BloomJ. H. van Beleren 1^-0, mr A. de Bate—n. o 1—0, J. N. Harde manC. Hofstede 1—0, R. K Keizer— W. van Esveldt 1—0, totaal 814—IV*.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9