ICpy WYBERT Minder belasting op erfenissen voor echtgenoten en kinderen Eerste Kamer heeft kritiek op Maatschappelijk Werk AANPAKKEN VOOR DE TOEKOMST! O1 N: WOENSDAG 7 MAART Giften en legaten zijn vrij tot een bedrag van f5000.— Aanzienlijk gunstiger bedragen vastgesteld (Van onze parlementaire redacteur) De belasting op erfenissen wordt voor weduwen, weduwnaars en minderja rige kinderen minder dan de regering aan de Tweede Kamer had voorgesteld. Thans bedraagt de algemene vrijstelling voor kinderen, kleinkinderen en ouders van erflaters t 1000. Deze algemene vrijstelling wordt f. 3000. Voor een weduwe wordt de vrijstelling f. 20.000 (voorgesteld was f.13,000) plus f. 750 (voorgesteld was f 500) voor elk jaar dat het jongste kind jonger is dan 21 jaar. Voor een weduwnaar wordt de vrijstelling f. 10.000 (voorgesteld was f. 3000) plus f. 750 voor elk jaar dat het jongste kind jonger is dan 21 jaar. Indien de erfenissen groter zijn dan de vrijgestelde bedragen is alleen suc cessierecht verschuldigd over het meer dere. Bedongen pensioenen en lijfrenten zijn vry tot f. 4000 voorgesteld was f. 3000) per jaar voor de weduwe. Voor kinderen bedraagt de vrijgestelde lijfrente f. 1000 per jaar. Is het kind wees. dan 16 het maximum f. 2000 per jaar. Aan kapitaal voor een wees vrijgesteld f. 300 plus f. 750 voor elk Jaar, dat het kind Jonger is dan 21 jaar Giften en legaten zijn onderhevig aan een schenkingsrecht van 10% (voorge steld was 15%) Tot f. 5000 zijn giften en legaten vrij Al deze bedragen zijn aanzienlijk gun stiger dan in de oude wet, maar ook gunstiger dan de regering aanvankelijk had voorgesteld. Zij zijn het resultaat van een overleg binnenskamers tussen de belastingspecialisten van de Tweede Kamer en minister v. d. Kieft en staats secretaris v. d. Berge, nadat eerst 's middags in de openbare vergaderzaal nog een soort onweersbul had gewoed. Afgewezen amendementen De amendementen van de heer Lucas (K.V.P.) om het tarief van het succes sierecht te verlagen voor echtgenoten en kinderen en om voorts de vrijgestelde be dragen te verruimen, had Staatssecreta ris v. d. Berge bestreden, omdat de re gering in de parlementaire periode tot september van geen algemene belasting verlaging meer wil weten. Zij ls wel be reid tot verzachtingen voor weduwen en wezen en op die weg wilde de Staats secretaris zelfs verder gaan dan in de nieuwe successiewpt al was voorgesteld. Bovendien wilde hij de vrijgestelde be dragen in alle gevallen geheel in min dering brengen van het belastbare be drag. In het oorsponkelijke wetsontwerp was voor een weduwe wel f. 13.000 vrijge steld. maar in het geval van een erfenis van bijv. f. 20 000 zou over de f. 13.000 toch ook belasting moeten worden be taald. zij het volgens een lager tarief. Staatssecretaris v. d. Berge deelde mee. dat van dc vermogens in Neder land ruim 52% minder bedraagt dan f. 30.000. 23% tussen f. 30.000 en f. 50.000 en 16% tussen f. 50.000 en f. 100.000. Ruim 8% betreft vermogens boven de f. 100.000. Bij het successie- recht gaat het echter niet om het hele vermogen, maar over de afzonderlijke verkrijgingen van de erfgenamen en op ieder deel worden de vrijstellingen toegepast. Over een erfenis van f. 45.000. die toe valt aan een weduwe met twee kinderen van 19 en 17 jaar. wordt volgens de oude wet f. 791 erfenisbelasting betaald en volgens de f oorspronkelijke) nieuwe successiewet f. 30. Volgens de amende menten van de heer Lucas zou niets worden betaald. Over een erfenis van f 90.000 wordt in hetzelfde geval vol gens de oude wet f 2982 belasting be taald; volgens de oorspronkelijke nieuwe wet f. 1020 en volgens de amendementen van de heer Lucas f. 180. Over een er fenis van f. 360.000 wordt in het. ge noemde geval resp. betaald f.15.160, f. 13.230 en f. 4290. Over een erfenis f. 1.440.000 wordt volgens de oude en de nieuwe wet f. 86.560 betaald en volgens de amendementen van de heer Lucas f. 55.510 Dc verla gingen zouden dus vooral toevallen aan de grote vermogens. Want van de f. 15 miljoen, die de verlaging van het tarief zou kosten zou f. 12 miljoen toevallen aan de grote vermogens Dit onder streepte de socialistische minister v. d. Kieft ook nog eens. waarbij hij mee deelde, dat de regering een vermin derde opbrengst van de successiebelas ting met ongeveer f. 30 miljoen niet In overweging kon nemen. Boze heer Lucas De heer Luces (K.V.P.) was boos, dat hem was voorgehouden, dat zijn amendement vooral aan de grote ver mogens ten goede kwam. De vckle- zingstjjd nadert en waarsr'iünl'jfc zag de heer Lucas een socialistische roving om de katholieke arbeiders diiidelilk fe maken, dat zjj beter op de P. v. d. A. kunnen stemmen. Boos noemde de heer Lucas het betoog van de Staatsserre- Kustvaarder had moeilijkheden Het kustvaartuig „Ilias" f823 ton) van de Kon. Ned. Stoomvaart Maat schappij te Amsterdam heeft op zijn thuisreis van Genua via de Spaanse ha ven Huelva. 20 mijl ten westen van Vilano moeilijkheden gehad met de mo tor. doordat de zuiger was warm ge lopen. Het schip dreef hulpeloos rond op de Oceaan en seinde dringend om sleepboothulp. Het in de nabijheid varende Zweedse schip „Almeria" heeft de „Ilias" op 6leeptouw genomen en naar de haven Vigo aan de Spaanse Noordwestkust ge bracht. Vertegenwoordigers van de Indonesi sche ambassade in Bonn en van de fede ratie v. Westduitse industrieën zullen op een nader te bepalen tijdstip bijeenko men ter bespreking van de bevordering van de economische betrekkingen tus sen Indonesië en West-Duitsland. Dit hebben de leden van de West-Duitse „goodvvilimissie", die thans Indonesië bezoekt, medegedeeld. Men zei bereid te zijn hulp te bieden voor de opbouw van de Indonesische industrie. Een plan hiertoe zal worden samengesteld op basis van het Indone sische vijfjarenplan en het plan voor de industrialisatie. taris onredelijk, onbehoorlijk en zelfs „onhebbelijk", voor welk laatste woerd de voorzitter hem tot de orde riep Bij verhoging van de belastingen zijn de bedragen aan de top altijd groot, en dus ook bij verlaging, zelfs al is net percentage van de verlaging veel kleiner dan aan de voet. Happig stortte de communist Gortzak zich in het debat met de opmerking, dat de amendementen van de heer Lucas al tijd in het bijzonder aan de miljonairs ten goede kome n De heer Lucas: .Kletskoek!" De heer Gortzak: „Onder aanroeping van de kleine boertjes bij de verkiezin gen, helpt hy de gróten." Overleg binnenskamers Het debat werd hie;ja op verzoek van minister v. d. Kieft geschorst voor na der overleg tussen d belas* tngspecialis- ten uit de Kamer en dt minister en de Staatssecretaris. Dc Kamer wilde ook wel eerst weten hoever de Staatssecreta ris wilde gaan m:» .1'- verruiming van de vrijstelling»-) alvorens te beslissen over het amendement van de heer Lu cas, dat mede was ondertekend door leden van de A.-R enr de C.H.U., maar dat minister v. d. Kieft zelfs niet in overweging wilde nemen. In de avondvergadering deelde d< heer Lucas over het overleg binnenska mers mee. dat de Staatssecretaris bereid was geweest wijzigingen aan te brengen, indien alle amendementen voor verla ging van het tarief en verruiming van de vrijstellingen zouden worden inge trokken. Na een uitvoerige gedachten- wisseling waren de indieners van de amendementen bereid geweest de amen dementen in te trekken. Vandaag wordt nog over enkele pun ten van ondergeschikt belang gestemd en tenslotte komt dan ook de nieuwe successiewet zelf in stemming, waar van de aanneming verzekerd is. Een loos dreigement van minister Luns Inzake garantieivet militairen K.N.I.L. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp behandeld met een aan tal verbeteringen in de garantiewet voor de militairen van het KNIL, ge paard gaande met een wijziging van artikel 2 van de wet waarover een rechtsgeding aanhangig is tegen de staat. Met nitzondering van de PvdA en een deel van de KVP vonden daar om alle overige Kamerleden het on juist artikel 2 te wijzigen waardoor de rechtsgrond van het geding zou worden ondermijnd. Minister Luns zette uitvoerig uiteen, dat de bedoeling van art 2 zonneklaar ls geweest maar dat de tekst misver stand heeft gewekt zodat wijziging no dig is zodat elk misverstand uit dê weg geruimd wordt. Indien het amende ment van de heer Hazenbosch (AR) om de oude tekst van art. 2 te handhaven zou worden aangenomen, zou minister Luns schorsing van de beraadslaging vragen met de bedoeling het gehele wetsontwerp mét de verbeteringen in te trekken Daarom raadde hij de heer Hazenbosch ernstig aan het amende ment terug te nemen Dat deed de heer Hazenbosch niet, want - zo redeneerde hij - als de mi nister het wetsontwerp intrekt, dan blijft de oude tekst gehandhaafd en dan heb ik precies mijn zin. Dan blij ven ook wel de verbeteringen uit. maar dat zal de minister niet willen omdat hij ze zelf heeft voorgesteld De heren Zegering Hadders (VVD). Beernink (CHU>. Lemaire 'ex-KNP). Van Dis (SGP» en Reuter (CPN) ble ven het amendemennt steunen. Van daag wordt erover gestemd. Makarios (Cyprus) wil „alles of niets" In een vraaggesprek met de „Times of Cyprus" heeft aartsbisschop Maka rios verklaard bereid te zijn. het stand punt van zijn beweging, die aansluiting bij Griekenland wenst, nog eens uiteen te zetten, als Engeland het overleg over de toekomst van Cyprus wil herope nen. Voor de Griekse Cyprioten zou het dan echter een kwestie van „alles of niets" zijn. Als de Britten de onder handelingen willen hervatten, zullen zij moeten toegeven op alle drie de punten, waarop de jongste besprekin gen zijn vastgelopen, n.l. een algehele amnestie, het toezicht op de veiligheid en de samenstelling van een gekozen wetgevend lichaam, aldus de bisschop. Twee babies uil Pakistan GESCHENK VOOR NEDERLANDSE JEUGD De Nederlandse Jeugd heeft binnenkort een schenking te verwachten van de jeugd van Pakistan: een baby-olifant en een baby-kameel De belde babies staan op het ogenblik klaar voor verscheping Als het transport is geregeld zullen de beide diertjes in april in ons land arri- (Ingez. Med.-ACv.) Rokershoest B wordt voorkomen en bestreden met l_ De schenking ls het resultaat van be sprekingen. die indertijd door de heer vd. Ploeg van Ouwehands Dierenpark met de ambassade van Pakistan werden gevoerd. Verwacht wordt, dat de officiële over dracht zal geschieden door de ambassa deur van Pakistan, Begum LlatRiat All Khan. „Er zijn meer plannen dan daden Zusters stalen uit warenhuizen De politie heeft twee zusters aange houden. die op heterdaad werden be trapt by het stelen van kledingstukken uit een warenhuis te Den Haag. De aangehoudenen zijn een veertig-jarige huishoudster te Utrecht en haar zuster Deze hebben de laatste tijd regelmatig I uit warenhuizen kledingstukken ont- I vreemd., de ene keer in Utrecht, de an dere keer in Den Haag. In de woning van de Haagse is voor een bedrag van f. 220 aan goederen in beslag genomen. De Eerste Kamer behandelde gisteren de begroting 1956 van het Ministerie van Maatschappelijk Werk. De heer Reijers (CH) betoogde, dat uit de mededelingen van de minister geen duidelijk beeld wordt verkregen over de stand van zaken bij het Maat schappelijk Werk. Hij gaf de minister in overweging minder aandacht te be steden aan plannen en meer aan liet daadwerkelijke werk. De gevolgen van de woningnood ver eisen grote aandacht. Spr. vroeg, of er bijzondere maatregelen zijn genomen voor het opvangen van een eventuele grote stroom van gerepatrieerden uit Indonesië; er moeten geen halve maat regelen worden genomen. De heer Schipper (AR) besprak enige algemene aspecten van het Maatschap pelijk Werk. Over de positie van maat schappelijke werksters en werkers, waar aan een duidelijk tekort ls. zegt spreker, dat het bedrijfsleven vele van hen tegen hogere salarissen aantrekt. Hy vroeg of de minister nieuwe salarisgrenzen kan doen vaststellen. Over het döor de minister gevoerde subsidiebeleid zeide spreker, dat het hem is opgevallen dat het aantal r.-k. orga nisaties. waaraan subsidie is verleend, groter is dan het aantal gemeenteiyke en andere kerkelijke instanties. Sprekende over de bejaardenzorg vroeg hy, of in bepaalde gevallen het verlenen van subsidie by de bouw van bejaarden tehuizen kan worden verruimu. Spr. stelde voorts vragen over de zorg voor uit Indonesië gerepatrieerden. Is het waar. dat in 1957 nog 3 000 gezinnen uit Indonesië in ons land worden ver wacht, zodat dan 10.000 gezinnen zullen moeten zyn ondergebracht in con tractpensions? Hoe denkt de minister te voorzien in de benodigde woonruimte? De heer De Vos van Steenwyk iWD) zeide, dat van de wetgevende arbeid van het departement niets is gemerkt. Spreker merkte op, dat een te grote bemoeienis van de overheid in het maat schappelijk werk het gevaar inhoudt van verstikking van het particuliere initiatief. Door het systeem van diplomering en salariëring vreest spreker, dat maat- suliappeiyk wat niet meer „dienen", maar „verdienen" wordt. Ook doodt de centralisatie van het maatschappelijke werk het plaatseiyke Initiatief. Het is vooral voor het werk op het platteland niet gewenst, dat alles in Den Haag wordt voorgeschreven. De heer Van Lieshout (KVP) zeide het een verdienste van het Ministerie te achten, dat het in zo'n korte tijd zijn bestaansrecht heeft bewezen. Inderdaad is de wetgevende arbeid van het Minis terie niet indrukwekkend. Het maat schappelijke werk is echter nog te zeer in het stadium van ontwikkeling, dan dat wetteiyke stabilisatie mogeiyk is. Mej. TJeenk Willink (Arb.) betoogde, dat de vraag dient te worden beantwoord of het maatschappelijke werk in snel tempo dient te worden uitgebreid ten koste van de kwaliteit of dat dit geleide lijk moet geschieden ten koste van de kwantiteit. Zij vroeg voorts of de minis ter mededelingen kan doen over het reeds gepleegde overleg over de verhou ding tussen Rijk en gemeente by de fi nanciering van het maatschappelijk werk. Spr. noemde de suggestie het opvangen van de gerepatrieerden uit Indonesië over te dragen aan particulier initiatief uitermate gevaarlijk. De sele:».» van de gerepatrieerden zou door splitsing over particuliere oreanen worden bemoeilijkt. Vandaag beantwoordt minister Van Thiel de sprekers. Foto W'i' Eireltn. Riiswyk. IIs—a )P de plaats rust" zei het leger betonblokken in de afgelopen vorstperiode. Dat was niet mooi, want „bou wen" ls het parool, nu het ge brek aan woningen nog sterk nypend is „Op de plaats rust" beteken de rust voor duizenden bouw vakarbeiders en iedereen, die daarmee annex ls. Zowat vier weken vorst ls na- tuurluk een buitenkansje voor de schaatsfabrikanten, de man nen met de zakeninslag als de exploitanten van de „koek-en- zoople's" en indertyd de baan vegers die ik deze keer echter niet meer ontdekt heb, zeker omdat er in hoogconjunctuur op een andere manier meer te ver dienen viel. IK denk, dat de curve der bouwbedryvlgheld in februari een flinke duw omlaag zal re gistreren. Het produktieverlies bedraagt volgens de Jongste gegevens nu al drie weken of te stellen op zes procent van het totaal. Bouwen bij zoveel graden vorst ls een onmogeiykheid. Men kan dan niet metselen, noch an dere noodzakelijke dingen doen. Bouwen by zoveel graden vorst zou ik overigens myn ergste vyand niet toewensen Dat moet beslist nóg erger zijn dan wat de „Zaandamse ijsberen" onlangs presteerden, door in het yskoude water diep onder water te dui ken en er nog geen schyn van griep by op te lopen. Bouwvakarbeiders zyn heus geen tere Jongens die tegen een paar winterhanden, een kouwe neus of tintelende oorlellen op zien. Daar gaat het dan ook niet om. Maar ze zullen misschien by barre kou, toch liever met een dosis vorstverlet dan met de volle mep genoegen nemen, om dat het, hoog in de lucht, lang niet alles is op een stellage rond te kruipen een ganse, lange dag. Meestal by een doordringende oosten wind T U. na zoveel weken rust, zijn er, Jammer genoeg, weer andere zorgen aan de knikker. De „secondaire arbeidsvoor waarden" een mooi woord voor héél gewone en dringend® zaken gaan een woordje mee spreken. We zouden het jammer vinden, wanneer de rust door nieuwe rust gevolgd werd In ons landje, waar dê men- sen-mèt-huis door de mensen zonder-huis al genoeg scheel worden aangekeken, is niemand gebaat by stagnatie in de zo dringend noodzakelijke bouwefij. Het legioen betonblokken staat hier eenzaam een verlaten, terwyi het als het ware vraagt om bedrijvigheid, de heipalen liggen als dode dieren op de lorries, de waker zit ergens stil achter een petroleumkacheltje. Wanneer de hal uit de gTond getrokken is zal er echter, toch hoé dan ook, gewerkt moeten worden, om de reserves van de bouwfondsen niet tot een mini mum te laten inkrimpen DAAROM hopen we, dat de wlnterrust gauw mag om slaan naar een nog niet be reikte toppoduktie, die zowel aannemer als arbeider tot eer strekt! behalve wanneer het er om ging om een sublieme prestatie tydens Elfsteden- of Merentocht te leveren weer zo'n beetje te boven. We gaan weer naar ons oude arbeldstempo toe en we hopen dat ook deze roerloze beton blokken. figuuriyk gesproken, het goede voorbeeld volgen gaan en tot rappe beweegiykheid ko men. Het leven staat niet stil. Nie mand kan het zich veroorloven gezapig toe te kyken. Nu we de kou overleefden, is er genoeg reden om met nieuwe animo aan de slag te gaan! En als het met de secondaire arbeidsvoorwaarden nog niet zó loopt, als iedereen het graag zou wensen: welaan, door eens gezind overleg komt dat heus wel in orde. De wanorde ln ons leven wordt pas goed als het met de huizen bouw spaak loopt. De toekomst en het nageslacht vragen één ding: „Aanpakken". En wel zo snel en zo hard mo gelijk I FANTASIO E.G.K.S. POSTZEGELS EÜ^OrEENNE DHCHARBON ^LUXEMBOURG? 3e prijs P. WET SE LA AR Haarlem Sk'SliV PELT De Luxemburgse posterijen heb ben een prijsvraag uitgeschreven voor een postzegel over de Europese Gemeenschap van Kolen en Staal (K.S.G. of E.G.K.S.). De postzegels worden 10 augustus, de vierde verjaardag van de vesti ging van de Hoge Autoriteit in Luxemburg, in omloop gebracht. De bekroonde ontwerpen zijn gekozen uit 109 inschrijvingen die waren ingestuurd door tekenaars uit de zes landen: België. Frankrijk. Duits land. Italië, Luxemburg en Neder land. De jury bestond uit vertegen woordigers van Luxemburg en de Hoge Autoriteit. De bekroonde ontwerpen waren van: eerste prijs: Franz Kinnen (Luxem- burg); tweede prijs: Jules Kayser (Luxem burg); derde prijs: P. Wetselaar (Nederl.). De drie prijswinnaars werden be loond met geldprijzen van resp. 750. 450 en 300 gulden. Verzamelaars, die de zegels wensen te bezitten, kunnen zich hiervoor wenden tot: Office des Timbres. Post es- T élé grap hes- T élé phones. Sa Avenue Monterey. Luxemburg. Geen vrije beroepen meer in Bulgarije Regering kan de vakmensen over hef land verspreiden (Van onze Weense correspondent) De volksvertegenwoordiging in Bul garije heeft vorige maand een decreet uitgevaardigd, waardoor het de ministe ries en de leiders van de centrale rijks bureaus vry staat bepaalde groepen van vakarbeiders en kunstenaars te ver plaatsen zonder rekening te houden met hun plaats itn Inwoning! Op grond van dit besluit kan de staat dus de beschikbare vakmensen naar eigen goeddunken over het gehele land verdelen en verspreiden I Onder dit decreet vallen Ingenieurs, architecten, constructeurs, landmeters, houtvesters en technici, verder boekhou ders en vakmensen op het gebied van het geld- en verrekeningswezen en ten- j slotte het technische personeel, alsmede i ae kunstenaars van de nationale schouw- I burgen en opera's, de leden van sym- I fonleorkesten staatskoren, ensembles, orkesten, zangers- en kunstenaarsgroe pen en verder de leidende functionaris sen bij de omroep en het bioscoopwezen. Zodoende hebben vooral de vrye beroe pen het vrye beschikkingsrecht over him werkkring en hun plaats van inwoning verloren.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7