LIBANON, zonnig paradijs tussen blauwe zee en besneeuwde bergen EISENHOWER ANTWOORDDE OP BRIEF VAN BOELGANIN 95ste jaargang Woensdag 7 maart 1956 Derde blad No. 28775 Tussen sinaasappelen en bougainvilles De „Zwitsers-van-het-Midden-Oosten" bewaren evenwicht op bewonderenswaardige wijze Vooral Arabieren en ook de Fransen drukten stempel op dit prachtige land (Van onze reisredactcur) Een smalle strook land van nog geen tweehonderd kilometer lang. die zich ook in januari nog in de warme zonneschijn koestert, waar, tussen het blauw van de Middellandse Zee en het blinkend wit van de besneeuwde bergen, die het van Syrië scheiden, oranje sinaas appelen en paarse bougainvilles groeien, dat is het stukje aards paradijs, dat Libanon heet. Er wonen anderhalf miljoen mensen, die zich niet alleen baden in het azuren water, dat tegen hun kust spoelt, maar tevens in een aan zienlijke welvaart. Voor het Midden-Oosten dan. Omdat hun land klein, neutraal en welgesteld is en omdat er zoveel sneeuw op de hoge toppen van de bergketen Libanon ligt. noemen de Libanezen zich wel de Zwitsers van het Midden-Oosten. Maar dat gaat niet helemaal op, want de beschavingen van Egyptenaren, Feniciërs. Grieken, Romeinen en Arabieren hadden elkaar in Libanon al rendez-vous gegeven, toen de Zwitsers pas het jodelen en het koehoorn-blazen onder de knie begonnen te krijgen. Vandaar dat de Libanezen de later arriverende kruisvaarders bepaald als boerenkinkels beschouwden. Met enig recht, want vandaag nog geven de ruïnes van het stadje Byblos in kort bestek aanschouwelijk college over zesduizend jaar historie Uit al die beschavingen op-doorreis hebben de Libanezen zich tenslotte een eigen levenswijze vergaard en nu vragen zij: „Laat ons verder met rust om ons eigen tuintje tot bloei te brengen." Van al die ongeïnviteerde volkeren hebben er twee het duidelijkst hun stempel op het land gedrukt: de Ara bieren en de Fransen. De Arabieren kwamen er in hun glorietijd, toen hun rijk zich uitstrekte van Marokko tot de Perzische Golf, toen Spanje een Arabische provincie was, toen de veel miskende Arabische bijdrage tot wis kunde, sterrenkunde, architectuur, let teren en wijsbegeerte van de Euro pese beschaving geleverd werd. Vandaag-den-dag nog rekent, Liba non zich als een Arabisch land, hoe wel in feite zijn enige zuivere Arabie ren de renpaarden op het hippodrome van Beyroet zijn! Maar goed. er wordt Arabisch geschreven en gesproken en Libanon is lid van de Arabische Liga, hoewel de Christelijke (en invloedrijk ste) helft van de bevolking voor ver dere opneming in de „Arabische na tie" bijzonder kopschuw is. Dat Liba non niet alleen in het grote conflict Oost-West, maar zelfs in de bittere verdeeldheid van de Arabische Liga zijn strikte neutraliteit heeft kunnen bewaren, bewijst dat de Zwitsers dit speciale domein nog veel van Libanezen hebben te leren. En sterker nog, hoewel Libanon jegens Israël de Ararflsche solidariteit betracht :mede omdat het in deze nabuur een moge lijke concurrent vreest èn omdat het 110.000 Palestijnse vluchtelingen her bergt) is het aan de Libanees-Tsraë- lische grens altijd rustig geweest. NOg geen kip heeft daar in een grens incident het leven hoeven te laten. Vermaak, onderwijs en hef spel van de politiek... De Franse invloed is van recenter datum: de bevrijding van het Turkse juk in de eerste wereldoorlog bracht een Frans mandaat, en daarmee dat merkwaardige mengelmoes van kort zichtig en arrogant bestuur, groot scheepse technische verrichtingen en onweerstaanbare Franse cultuur, dat de koloniserende Fransen en trou wens niet alleen in Libanon gehaat heeft gemaakt, zolang zij er waren en tot boezemvrienden verhief, zo gauw zij eenmaal vertrokken waren. En niet al leen vanwege de uiterlijke gelijkenis tussen Zud-Frankrijk en Libanon, voelt men in Beyroet die ..présence fran- Saise" nog heel duidelijk. Spotters n-o- gen dan beweren, dat het wel zal ko men. omdat er zoveel nachtclubs in de Libanese hoofdstad zijn: aantrekkelijk ingerichte tijgerkooien, waar brave za kenlieden van overzee de „entraineu- ses" in het geparfumeerde oor fluiste ren. dat zij zo slecht door hun echt genoten begrepen worden, om vervol gens de onkosten rekening van hun firma met de paar honderd gulden te belasten, die zo'n avondje al gauw kost. Nee, het zijn eerder de Franse paters en zusters, die de helft van het Libanese onderwijs in handen hebben, die zorgen, dat Parijs niet vargeten wordt. En dan is er natuurlijk het politieke spel. want evenals de stad aan de Seine heeft ook Beyroet zijn parlementaire kegelclub, waar het ene kabinet na het andere onder het vro lijk geroep" alle negen" ondersteboven wordt geworpen. Maar. zo redeneert men, het gaat Libanon zo goed, dat men zich wel een slechte regering kan veroorloven! „Heel goed regeerbaar" Gezien het feit, dat de versplintering 1 alleen op religieus gebied al zo ver reikt, dat er naast drie soorten Mos lims (Sunni's, Syia's en Droezen) ook nog een stuk of tien Christelijke sek ten (van Griekse, Armeense, roomse en protestantse makelij) zijn, kan men zich wel voorstellen, dat de Libanese regeerders klagen, dat de Libanezen onregeerbaar zijn. Een Beyroets blad protesteerde daar dezer dagen tegen: „De Libanees is zeer wel regeerbaar. Zo goed. dat hij zichzelf geheel alleen voortreffelijk regeert". Men moet Libanon nageven, dat het temidden van de militaire dictaturen en feodale regeringsklieken in andere Arabische landen een vrije democratie heeft kiinnen behouden, met een vrije pers en een onafhankelijk parlement. Al moet bij vrijwel iedere zitting van de Libanese Kamer haastig het voor geschreven minimum aantal leden bij elkaar worden getelefoneerd De parlementariërs hebben het, even als al hun andere landgenoten, door gaans te druk met zaken doen. De handel is de hartstocht van iedere Libanees. HIJ handelt ln alles en nog wat en overal naar toe. Een doorvoer- pltaalsmajiipulaties. waar Libanon het grootste deel van de handel op het Midden-Oosten ln handen heeft, daar begrijpt men, dat er hier wel wat om gaat. Zo verrijzen er steeds meer nieuwe kantoorgebouwen en luxueuze hotels in deze modernste stad van het M'd- d en-Oost en en lopen er steeds n-eer knappe donkerogige Libanese meisjes, naar de laatste Parijse mode gekleed, over Beyroets zonnige boulevards. En nochtans is de Libanese economie een vreemde, want het land heeft vrijwel geen natuurlijke rijkdommen en de im port overtreft de export vijf maal. Vol gens alle economische wetten moet het land in feite al geruime tijd failliet zijn. Derhalve heeft een Libanese regering eens het advies van de Belg Van Zee land gevraagd. Dat luidde: „Gij ver keert economisch in een volmaakt on mogelijke positie. Maar het gaat zo goed. dat ge er volstrekt niets aan moet veranderen!" ?,,rr I *T2S- De ruïnes van de Romeinse tempel bij Baalbek in Oost-Libanon. NEDERLANDSE VROUW KEERT TERUG Ongeneeslijk ziek Een Nederlandse vrouw ln Canada lijdend aan een ongeneeslijke ziekte, die vólgens haar dokters nog slechts korte tijd te leven heeft, zal dank zij een geldinzameling, die honderden dollars heeft opgebracht, naar ons land kunnen gaan. tezamen met haar zoontje van 18 maanden. De vrouw woont In Sudbury ln de Canadese provincie Ontario Een plaat selijke krant riep de bevolking op de helpende hand te bieden Daar het vervoer niet een gewoon vliegtuig te gevaarlijk is. zal de Neder landse met een speciaal ambulance vliegtuig naar haar land terugkeren. KOEKJES MET RATTEKRUIT Jongens aten ze op Een aantal jongens was een pakhuis in de van Hogendorpstraat te Den Haag binnengegaan, toen de beheerder even afwezig was. De jongens zagen daar een trommel met koekjes staan, waaraan zij zich te goed deden Een 8-jarige jongen uit de van Hogendorpstraat. at 20 ft 30 van deze koekjes op Hij voelde zich daama ziek en is naar een ziekenhuis overgebracht. De koekjes waren name lijk voor de verdelging van muizen be stemd en waarschijnlijk besmeerd met rattekruit De toestand van de jongen is goed Zijn kameraadjes hadden er niet veel van gegeten, omdat zij de koekjes niet lekker vonden. STRUCTUUR TECHNISCH ONDERWIJS De minister van O. K en W. heeft in 1952 een commissie ingesteld om te on derzoeken op welke wijze een betere aansluiting kan worden verkregen van het lager technisch onderwijs en het uitgebreid technisch onderwijs op het t middelbaar technisch onderwijs. Deze commissie heeft thans aan de minister gerapporteerd en een aantal voorstellen gedaan betreffende leerplannen ed. Zij is ervan overtuigd, dat haar voorstel len. indien deze verwezenlijkt zouden worden, een belangrijke bijdrage kun nen vormen tot verbetering van de structuur van het technisch onderwijs. Marinus van Meel kreeg de „Gouden Vink" Eens ,.gekdoor Olieslagers voorbeeld (Speciale berichtgeving) Rond 43 jaar nadat Marinus van Meel, Nederlands eerste militaire vlie ger, met zjjn Farman verkenningen ui tvoerde boven legeronderdelen die in Gelderland op manoeuvre waren, heeft de Kon. Luchtmacht deze 75-jarige luchtvaartpionier gehuldigd door hem het groot militair vliegbrevet uit te reiken, gedateerd op 1 juli 1913, de op richtingsdatum van de luchtvaartaf- dcllng Soesterberg. Daar stond hij op de winderige maartse morgen op dc vliegbasis Soes terberg naast vier Jonge straaljager piloten die juist hun opleiding vol tooid hebben en evenals zij ontving hij uit handen van luitenant-generaal A. Baretta, chef van de Luchtmachtstaf, de Gouden Vink en het brevet dat hij nooit bezeten heeft in de dagen dat hij Nederland op stelten zette. Dat hu ook niet bezitten kon. omdat het eenvoudig niet bestond. Vandaar dat luitenant- generaal Baretta zelde. dat de Kon. Luchtmacht er prijs op stelde iets goed te maken op deze dag. Beyroet doet voor de Rivièra niet onder: links een van de moderne Verongelukt hotels, rechts de stad aan de blauwe baai. Op de achtergrond kijkt een j htrëf' zS. cuffompK van de besneeuwde toppen van de Libanon uit over de heuvelswaar de I geworden was door het voorbeeld van Olieslagers, is nu een vergrijsde - öt vol sinaasappels en de bananen groeien. I Rotterdamse zakenmanHij Een zonnige middag, een spelletje tric-trac onder het wakend oog van de minaret. Het leven in Libanon is nog zo kwaad niet. transactie van Moskou naar Patago- nië, dat is iets naar zijn hart, „swit chen" en andere ingewikkelde deviezen transacties evenzo. 's Werelds beste handelaar: Waar de Libanees vermoedelijk 's werelds handfèste handelaar 's, waar er tienduizenden geëmigreerde libane zen over alle windstreken en "ooral in de beide Amerika's verspreid ritten, die elkaar het balletje toegooien, waar Beyroet een geheel vrije geldmarkt heeft, met een door genummerde reke ningen verzekerd bankgeheim en be- lastlngvruheid voor internationale ka Twee Droezen-meisjes in haar bonte kledij flaneren over Beyroets promenade langs de zee. Oase van rust Ziedaar zo ongeveer de Libanezen, evenals wij bewoners van een klein land aan een grote zee. al zijn hun kli maat en temperament wat warmer dan het onze. dat van enige guurheid riet vrij is. De Nederlander zal zien wel stoten aan het Libanese aanpassings vermogen. dat hij mogelijk als cnoe- trouwbare draaierigheid ziet. maar dat hier als „souplesse" wordt geprezen. Wat wil men? Als men zoveel vreemde overheersingen te verduren heeft ge had. moet men wel eens de huik naar de wind hangen om op de been c blij ven. Dat nu heeft de Libanees wel ge leerd. Hij komt in de moeilijkste situa ties altijd weer boven drijve.i. ncr.dig en wereldwijs. Hij is nooit schoenpoet ser, maar altijd c h e f-schoenpoerier. De Nederlander verliest derhalve toch snel zijn puriteinse hart aan dit kleine stukje paradijs tussen de Syri sche woestijnen en de blauwe Middel landse Zee. geliefkoosd door de zon, gevormd uit het stof van oude bescna- vingen. HU mag het betreuren. Jat de befaamde eeuwenoude ceders vrijwel alleen nog maar op de rood-wlt-rode vlag van dit land te vinden zijn, maar hü vindt er wel de gastvrUheld van het ..bayti baytak" mun huls is het uwe in deze oase van rust en te- mlnnelukheld in het door fanatisme en haat geschroeide Midden-Oo6ten. Hij wenst nieuwe pogingen om te komen tot ontwapening en controle President Eisenhower heeft op 1 maart in een brief aan maarschalk Boelganin, de premier van de Sovjet-Unie, aangedrongen op hernieuwde pogingen om te komen tot ontwapening en in het bijzonder op het „onder controle brengen" van de dreiging van een atoomoorlog. Eisenhowers brief was een antwoord op de brief van Boelganin van 19 september 1955, waarin de Sovjetrussische premier wees op dc wenselijkheid van een „aanvaardbaar systeem voor ontwapening", waarover de regeringsleiders van de vier grote mogendheden vorig jaar in Geneve gesproken hebben. RATTEN ROOFDEN KUIKENS Slechts weinige uren nadat hij zijn pluimveestapel nog in goede orde had bevonden kwam <en landbouwer tc Veulen igem Venrayi tot de ontdek- king, dat uit een hok met 300 kuikens er 200 verdwenen waren BU nader on derzoek werden de diertjes gedood en ten dele aangevreten onder de vloer van het hok terug gevonden. Ratten waren hiervan de daders geweest Russische premier zeer tevreden over brief Op dc latere brief van Boelganin. die van 1 februari J.I., waarin de Sovjet russische premier voorstelde een vriend schapsverdrag te sluiten, antwoordde Eisenhower in zijn schreven slechts door te verwfjzen naar zijn brief van 28 janu ari. waarin hU het-Sovjetrussische voor stel reeds verworpen had. Wel beloofde Eisenhower in zUn nieuwe brief, dat hij de kwestie zou blijven bestuderen en la ter wellicht hierop terug zou komen Eisenhower sprak opnieuw de overtui ging uit, dat aanvaarding van zun plan voor wederzijdse luohtverkenning, gecom bineerd met de door de Sovjet-Unie voor gestelde inspectie op belangrijke ver keersknooppunten op de grond, het ge vaar voor een onvertioedse aanval ver minderen zou en daardoor zou leiden tot vermindering van bewapening, vermin dering van de spanning in de wereld en verbetering van de vooruitzichten voor een duurzame wereldvrede De Amerikaanse afgevaardigde n de V N -subcommissie voor ontwapening, i Stassen, zal bereid zUn te helpen bij de ontwikkeling van een program om deze doelen te bereiken. „Zeer interessant" In het bijzonder moet volgens de pre sident echter gestreefd worden naar hc( onder controle brengen van de drei ging van een atoomoorlog. Als een be langrijke stap biertoe en aannemend, dat het gecombineerde stelsel voor inspectie rannit de lucht op de grond bevredigend werkt, zouden de Ver. Staten bereid zijn passende en gewaarborgde regelingen uit te werken, opdat de toekomstige produk- tie van splijtbaar materiaal waar ook ter wereld, niet meer gebruikt zou kunnen worden ter vergroting van de voorraden explosieve wapens", zo verklaarde hij. Op een receptie, d.- dinsdagavond in i Moskou gegeven werd ter ere van het 1 bezoek van de Deense premier Hansen, heeft Boelganin rigen een Amerikaanse journalist gezegd, dat „de brief van pre- sident Eisenhower zeer interessant en bevredigend" is. HU hoopte zo spoedig I mogelijk er op te antwoorden en de brief wisseling nog lange tyd voort te zetten. I De minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, die naast hem stond, verklaarde dat hij het daarmee geheel eens wa Boelganin zei voorts nog, dat hU be reid was van elke gelegenheid gebruik te maken voor een bezoek aan president Eisenhower in Washington, Doch, zo voegde hij hier laohend aan toe. dat kan niet zolang de Amerikanen de vingeraf drukken van Sovjetrussische burgers eisen alvorens een visum te verstrekken' Wervelwind boven Queensland Boven de Australische staat Queens land heeft een wervelwind gewoed, waarbij een windkracht tot 145 kilome ter per uur is gemeten. De cycloon heeft langs de kust over een afstand van 800 kilometer verwoestingen aange richt. Daken werden van de huizen ge rukt. bomen ontworteld en balkons ver nield Brokken puin werden door de wervelwind in de lucht meegevoerd. De stad Townsville werd het zwaarst ge troffen Hier geraakte de elektriciteits voorziening in het ongerede Te Cairns werden deeencn. wier wo ningen door de wervelwind waren vef- nield. in een kerk en twee bioscopen ondergebracht. Elf plaatsen in Noord-Queensland, met in totaal meer dan 33 000 inwoners, zyn door de wervelwind van de buiten wereld afgesneden. Volgens de eerste berichten is voor meer dan 10 miljoen gulden schade aangericht. Ook in Tsjecho-Slowakije kritiek op Stalin De Tsjechoslowaakse communisti sche partij heeft ln haar verslag over het twintigste congres van de Sovjet russische communistische partU de mening verkondigd, aai Staün m ae periode na de dooj van Lenin grote verdiensten heeft gehad, maar dat htj later een reeks fouten heeft begaan, met name ten aanzien van het beginsel van het collectieve leiderschap Deze fouten waren in het leven van de par tij in de Sovjet-Unie en in de interna- weerspiegeld. herinneringen aan de grote dagen van vroeger toen hü over de kop ging bU Grave toen hü met zijn hydro een zelf gebouwd watervliegtuig veron gelukte op de Maas in zUn geboorte stad. toen oaor zün legertent een bord stond: militair aviateur Hydro, aviateur. capotëren (veronge lukken!: het zyn allemaal uitdrukkin gen uit de tüd dat de lucht vaart taal in Nederland nog Frans was. Herinne ringen uit de tüd die büna een halve eeuw terug ligt. maar die voor van Meel eigenlük de enige tüd Is, waarin ..echt gevlogen" werd. Zomaar, met de kleppet achterstevoren op het hoofd, even prutsen aan een paar knopjes en dan omhoog Herleefd Iets van die tijd was gisteren her leefd op de vliegbasis Soesterberg, waar vele groten uit de pionierstijd van de luchtvaart bij elkaar waren, zoals generaal Ter Poorten en Vcr- steegh, prof. dr. J. Jongbloed en Louis CoUee, een Belgische lucht vaartpionier van Van Meels genera tie, Voor het front van de troep stonden de vier sergeanten Meye- rink. van Wijk. Drenth en Imanuel, jonge kerels, wie generaal Baretta een langdurige en gelukkige vlieger loopbaan toewenste en naast hen stond de vlieger die. zoals generaal Baretta het zei. al boven die terrein Soesterberg vloog toen zelfs hun eer ste solovlucht per Ooievaar nog jaren op zich zou laten wachten, een man die als vlieger een mooie toekomst achter zich heeft. Met bijzondere zorg speldde de chef luchtmachtstaf Nederlands eerste mi litaire vlieger de Gouden Vink op: tech nisch gezien een aanvulling op het Franse vliegbrevet dat van Meel in 1911 behaalde, maar in feite een eer betoon van de Kon Luchtmacht als bewijs hoe zü zich altüd de namen zal herinneren van de pioniers die haar hebben groot gemaakt I Marinus van Meel vond gisteren bij zijn thuiskomst een telegram van Prins Bemhard. inspecteur-generaal van de Kon. Luchtmacht, met zijn meest har telijke gelukwensen. Russische belangstelling voor huwelijk in Monaco Terwijl de Sovjetrussische pers vroe ger nimmer enige belangstelling aan de dag legde voor huwelijken van voor aanstaande personen in zowel binnrn- als buitenland, hebben de autoriteiten in Monte Carlo nu een verzoek van het officiële Sovjetrussische persagentschap Tass ontvangen om een vertegenwoor diger te mogen zenden naar het huwe lijk van een Europese monarch. Prins Rainier III. met Grace Kelly, dc dooh- van een Amerikaanse kapitalist Hoewel er zelfs ln de Sovjet-Unie be langstelling voor dit huwelijk blijkt te bestaan, is de reactie van de Europese vorstenhuizen ten aanzien van dit hu welijk aanzienlijk behoedzamer. Wel zijn er naar alle Europese vorstenhui zen officiële uitnodigingen uitgegaan om het huwelijk bij >e wonen, maar tot dusverre zijn nog geen vertegenwoordi gers van koninklijke bloede aangewezen om hun land bij deze plechtigheid te vertegenwoordigen Men schijnt van gevoelen te zijn. dat er iets te veel show en publiciteit aan dit huwelijk vastzit, hetgeen niet in overeenstem ming met de goede smaak is. Maar althans één wereldlük heerser en tevens religieus leider - zal bij het huwelijk aanwezig zijn. namelijk de Ach Kiian. Deze leider van enige mii- oenen Mohammedanen van de Ismaili ecte heeft kamer; in Monaco voor zich laten reserveren Hü verbluft op het ogenblik in zijn luxueuze villa ..Yaki- mour" in Cannes Ook zullen vele gro ten van het witte doek de trouwplech tigheid bijwonen. Grace Kellv heeft na melijk tal van beroemde filmsterren persoonlijk uitgenodigd naar Monaco te komen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5