LEIDSCH DAGBLAD Keis van Malenkof naar Engeland „bewijs van collectieve leiding" WEERBERICHT Sensationeel lekken-sehandaal in Frankrijk voor de rechter 95ste jaargang WOENSDAG 7 MAART 1956 No. 28775 Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 Half april sullen Britse ingenieurs een tegen besoek aan de Sovjet-Unie brengen (Van o t correspondent In Londen) Gisteren werd hier het verrassende bericht bekendgemaakt, dat de voorma lige Sovjetrussische premier Georgl M. Malenkof aan het hoofd van een groep Russische elektro-technische ingenieurs een bezoek van drie weken aan Engeland zal brengen. Malenkof, die een jaar geleden ontheven werd van het premierschap komt thans naar het Westen in zün functie van minister voor de bouw van elektrische centrales. Hü wordt 15 maart in Londen verwacht, een maand voor de aankomst van maarschalk Boelganin en Kroesjtsjef. Er bestaat, althans offi cieel. geen enkel verband tussen beide bezoeken. De groep-Malenkof zal de gast zijn van het Britse genationaliseerde elektriciteitsbedrijf. In diplomatieke kringen in Londen wordt de komst van Malenkof beschouwd als een demonstra tie van het nieuwe „collectieve leiderschap". Ook al komt hij in een techni sche functie, toch is Malenkof, aldus het commentaar, niet geheel op de achter grond geschoven, zoals algemeen na zijn „val" werd aangenomen. Zijn aandacht richtende op de econo mische politiek verklaarde Dulles dat de Verenigde Staten in de afgelopen twee jaren driehonderd miljoen dollars had den verschaft aan Slam. Pakistan en de Philippijnen. drie der Aziatische leden van de ZOAVO. Ook waren er 230 000.000 dollars gegeven aan Laos, Cambodia en Vietnam, die alhoewel geen ZOAVO-le- den, toch ln het defensiegebied der seato geleeen zijn. Volgens minister Dulles heeft de ZOAVO ..zichzelf ge rechtvaardigd". ..Dit gebied is veiliger, zekerder en ge lukkiger dan het was in de tüd, dat men het plan tot deze gemeenschap be raamde". „Alles op zijn tijd" In Moskou vroegen Journalisten giste ren aan Malenkof, wat hü in Engeland gaat zien. Hy antwoordde, dat de Rus sen nooit weigeren de goede dingen, die er in Engeland bestaan, in ogenschouw te nemen. Toen hem om verder commen taar gevraagd werd, zei hij glimlachend; „Alles op zijn tijd, voor elke plant is een seizoen". De Sovjetrussische deskundigen zullen elektrische centrales en aanverwante be drijven bezoeken. Waarschijnlijk zullen zij ook de in aanbouw zijnde centrale voor atoomenergie in Cumberland be zichtigen. De bedoeling schijnt te zijn, dat zij een week in Londen zullen door brengen en twee weken in de provincie. Mogelijk zullen de Russen ook naar Schotland gaan om hydro-elektrische centrales te bezichtigen. Midden april zal een groep Britse elektro-technische Ingenieurs een tegenbezoek aan de Sov jet-Unie brengen. Twee wijzigingen in Russische politiek In de hoofdstad van Pakistan, Karatsji waar op het ogenblik een vergadering wordt gehouden van de ministers van de ZOAVO-landen (Zuidoost-Aziatisch ver. drag) heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles. In een rede verklaard, dat de Sovjet-Unie haar politiek gewijzigd heeft, waardoor het oorlogsgevaar is afgenomen. Er zijn twee veranderingen merkbaar, aldus Dulles; nadruk op het collectieve leider schap en gematigdheid wat de buiten landse politiek betreft. Maar hij zei ver der. dat er geen aanwijzing is, dat de militaire inspanning van de Sovjet-Unie aan het afnemen is. Volgens Dulles hadden de Russen ingezien, dat de bui tenlandse politiek, die zij de laatste tien jaar hadden gevoerd en die gebaseerd was op geweld, gefaald had. Sindsdien hadden zij een politiek van „vertrouwen op diplomatieke middelen" toegepast. Ofschoon er thans minder oorlogsgevaar is dan toen geweld of gewelddreiging werd toegepast, aldus de Amerikaanse minister, legt het vijfjaren-plan van de Sovjet-Unie sterk de nadruk op de zware Industrie en een nog grotere nadruk op „agressieve wapens", zoals geleide pro jectielen en onderzeeërs. Russische lening aan Croot Brittannië? Het Hamburgse blad „Die Welt" maakt melding van geruchten in de City van Londen (en die opmerkelijk zijn in de serie berichten over het tegenwoordige handelsoffensief van de Sovjet-Unie) over een aanbieding, die tijdens het ko mende bezoek aan Londen van maar schalk Boelganin en Kroetsjtsjef gedaan zou worden. Het betreft een rente-vrije lening van 1 miljard pond sterling, welke verlichting zou moeten brengen in de be- tahngscrisis van Engeland Volgens deze geruchten zouden de Russen in ruil daarvoor opheffing verlangen van alle beperkingen op de export van goederen naar Oost-Europa. Denemarken en de Sovjet-Unie zijn overeengekomen zo spoedig mogelijk te Kopenhagen besprekingen te voeren over de normalisering van de handel tussen beide landen, zo werd na afloop van de besprekingen, die de Deense mi nister-president in Moskou heeft ge voerd. medegedeeld. Denemarken is ge steld op goede handelsbetrekkingen met de Sovjet-Unie. teneinde een nieuw af zet ;ebied voor zjjn voedselprodukten te krijgen. In een door de Deense en Sovjetrus sische minister-presidenten ondertekend communiqué werd bekendgemaakt, dat de handelsbesprekingen in Kopenhagen zul'en hervat worden, met het doel te krmen tot een handelsverdrag voor de t van twee jaar Denemarken heeft e h bereid verklaard aan de Russen. h°tzlj een tankschip, of twee vrachtsche pen te leveren. Zware nachtvorst De Bilt verwacht tot morgenavond; Droog weer met vooral in het binnenland opklaringen. Vannacht op vele plaatsen zware nachtvorst, morgenmiddag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag Matige tot zwakke wind aanvankelijk noordelijk, later uit uiteenlopende rich tingen «Opgemaakt te 11.15 uur). 8 MAART Zon op; 7.12 uur: onder 18.34 uur. Maan op: 5 08 uur; onder: 14 25 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.40 en 13.09 u. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's. Amerikaanse leger zeer snel paraat Het Amerikaanse leger is zo mobiel, dat binnen enkele uren tiids een regi ment of een divisie door de lucht naar elk punt ter wereld kan worden over gebracht, wanneer er oorlog mocht uit breken. aldus deelde de Amerikaanse minister voor het leger. Brueker. roede op een bijeenkomst van een republi keinse vrouwenorganisatie. Nederlands Marinebezoek aan Oran De bevelhebber der Nederlandse zee- strijdkrachten en chef van de Marine staf, vice-admiraal A. de Booy, en schout-bü-nacht H .H X. Proper heb ben een bezoek gebracht aan Oran, waar op het ogenblik het Nederlandse oefen smaldeel V ln de omgeving oefeningen houdt. Schout-bü-nacht Pröpper zal, zoals bekend is, aan het einde van deze maand vice-admiraal de Booy opvolgen als chef van de Marinestaf. Nadat zij waren ontvangen door de commandant van de marine in Algerië. admiraal Geil, hebben zij zich aan boord van de krui ser „De Zeven Provinciën" begeven, die deel uitmaakt van het smaldeel Giste ren zyn Ti} per vliegtuig naar ons land teruggekeerd. Om Jungschlagers behoud Verklaring uit Maastricht De burgemeester van Maastricht, mr. baron Michiels van Kessenich, heeft gisteravond in de raadsvergadering namens B. en W. een verklaring af gelegd over het proces-Jungsehlager. In deze verklaring wordt gezegd: ..De stad ondergaat In dubbel opzicht he vige pijn. Een van haar zonen lijdt al zo lang en zo zwaar ln Indonesië in een martelende procesgang, en nu in het bijzonder met de doodstraf als eis tegenover zich. Twee vrouwen verdie nen wel onze bewondering en ons me deleven meer in het bijzonder. Het zijn de offers-aardige verdedigster mevrouw Rouman en mevrouw Jung- sehl.iger. die belden zo nauw met hem in leed verhonden znn. Verdrietig is het ook voor ons. dat deze onbegrij- Marinus van Meel. Nederlands eerste militaire vlieger, kreeg gister ochtend op de luchtbasis Soester- berg voor het front van de troep uit handen van luitenant-generaal A Baretta zijn militair vliegbrevet, want dat had hij nog steeds niet Dat was vroeger, in de pionierstijd nog niet allemaal zo goed geregeld... Generaal Baretta speldt Van Meel de vleugels op. Nasleep van oorlog in Indo'China Dubbelspion Baranès centrale figuur in complot met rampzalige gevolgen (Van onze Parijse correspondent) Voor de militaire rechtbank in Parijs is nu voor het eerst de geruchtma kende zaak voorgekomen, die bekend staat als de „lekkcn-affaire" In de zomer 1953 moesten de leden van het toenmalige kabinet-Laniel con stateren dat de inhoud van geheime beraadslagingen in het hoogste militaire orgaan van Frankrijk over de oorlog in Indo-China, vrij gedetailleerd door en kele kranten openbaar kon worden gemaakt en men had gegronde redenen te vermoeden, dat nok de vjjand de Vietminh-rebellen van die geheime be sprekingen op de hoogte werden gesteld. De regering besloot toen de veiligheids maatregelen te verscherpen Zwaar be wapende soldaten werden geposteerd aan de deur. waarachter het hoge .icfensiecomité vergaderde. Alle leden hernieuwden hun eed van absolute geheimhouding. De notulen zouden onmiddellijk worden opgeborgen in een safe. die onder voortdurende be waking zou blijven. Maar enkele dagen later wist het links-onafhankelijke weekblad „l'Observateur" al weer haarfijn te vertellen wat de ministers en hun militaire raadgevers hadden besproken! Ex-commissaris Didès als Kamerlid buiten schot Intussen viel r weer een regering, die werd algelost door het kabinet-Mendès France. Het geheime onderzoek naar ae van Binnenlandse Zaken. Mitterrand van Binenlandse Zaken. Mitterrand, aan een andere politiedienst opgedragen en op 18 september 1953 werd na een bezoek aan de Gaullistische minister van Marokkaanse en Tunesische Zaken, Fouchet commissaris Jean Didès na een lelie worsteling gearresteerd, die ln het bezit bleek te zyn van de laatste ge heime notulen van de hoge defensieraad. Zyn aanhouding werd snel gevolgd door Weer vijftig (loden in Algerije Maandagnacht er. dinsdag zün in Al- gerye 20 burgers en 26 opstandelingen gedood In het gebied van Sidi bel Abbes is een grote opstandelingen-organisatie onschadelük gemaakt. Vüftig personen zyn gearresteerd Het Franse leger maak te dinsdag bekend, dat voor de eerste maal hefschroefvliegtulgen nachtvluch ten hebben gemaakt om gewonden uit. het gebied van het A urès gebergte op te halen Volgens het Parijse blad „France Solr" dragen de Algerünse.rebellen uniformen, doch elke opstandeling moet volgens de bevelen van de opstandelingenleiders, ook over vrouwenkleren, compleet met sluier, beschikken om zich te kunnen vermom men. Het opstandellngenleger kent ran. gen tot die van kolonel. een aantal sensationele arrestaties van 1 de secretaris-generaal van de Defensie- i raad „Jean Mons, diens particuliere secretaris Turpin. En een derde hoge ambtenaar van dezelfde dienst La j Brusse. Tenslotte werd in een klooster in het departement L'yonne de journalist André Baranès opgepakt. 1:e 1 daar was ondergedoken Andere journa listen werden eveneens achter de tra- j lies gezet, maar na verloop van tüd weer vrügelaten Thans onschendbaar Ook de politieman Didès kwam weer spoedig op vrije voeten Het bezit van de geheime documenten kon hij recht vaardigen door de omstandigheid, dat hü door de vorige regering bij het on derzoek was ingeschakeld en de verden. king, dat hij zjin materiaal vooral ge bruikte voor de anti-communistische strüdorganisatie „Paix et Liberté" kon niet afdoende worden bewezen. Didès werd niettemin uit de politiedienst ontslagen Hij ging in de politiek en thans zit hü als een der twee en rijftig vertegenwoordigers van Pierre Pouiade op de uiterst rechtse banken van iiet Parlement. Dank zij zür parlementaire onschendbaarheid beïindt hü zich di buiten schot! Slot op pag. 2 MEER GOUD EN DEVIEZEN Volgens de verkorte balans van de Ned Bank Is in de afgelopen week in de deviezenreserve geen wijziging van be tekenis gekomen, maar aangezien liet goud is aangegroeid is toch de gecom bineerde post goud en deviezen op een hoger niveau gekomen, t.w. op f. 4767 miljoen. Tientallen doden door lawines Men vreest, dat zestien mensen zün omgekomen als gevolg van het optreden van lawines op de Lofoten, een eilanden groep voor de Noorse kust, een energie centrale ill de buurt van de Noorse vis sershaven Svolvar, waarin zich twee per sonen bevonden, werd bedolven. In een ander dorp werden verscheidene huizen verwoest. Veertien mensen worden ver mist. Bij Scuol in oost-Zwitserland, werd een groep van zestien Duitse skiërs uit Augsburg gistermiddag door een lawine rerrast. Elf Duitsers werden spoedig le vend en ongedeerd uitgegraven, maar vier personen, twee vrouwen en twee mannen, bleken reeds overleden te zün. Pen vijfde wordt vermist. Honderd doden door kinderverlamming in Argentinië De Ver. Staten zenden 21 ijzeren longen Hei Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft met spoed 21 ijzeren longen naar Argentinië gezon den. Daar is een ernstige epidemie van kinderverlamming uitgebroken. Sinds 21 januari zijn meer dan 800 gevallen ge meld. De meeste doen zich in Buenos Aires voor De ziekte verspreidt zich met een snelheid van 60 gevallen per dag. Dinsdag werden 44 nieuwe geval len geregistreerd, terwijl er tien patiën ten aan de ziekte bezweken Hierdoor is hrt aantal gevallen met dodelijke af loop tot 102 gestegen President Aram- btiru bezocht dinsdag een ziekenhuis, waar kinderverlammingspatienten wor den verpleegd. De Argentijnse regering heeft een be drag van tien miljoen pesos tongeveer een miljoen gulden) uitgetrokken voor het bestrijden van de ziekte Naar uit. La Paz wordt vernomen neelt j de regering van Bolivia besloten lanas de Argentijnse grens maatregelen treffen om verspreiding van de 'iek' naar Bolivia te voorkomen Zeeman sloeg agent hersenschudding Gisteren sloeg een 54-jarige zeeman, een goede bekende van de politie, ln de Hunzestraat te Den Haag onzedelüke taal uit tegen een paar dertien-Jarige meisjes. Er arriveerde een politiejeep en de agenten wilden de man meenemen naar het politiebureau. Er onstond een vechtpartü, waarbü de zeeman, die een paar biertjes op had. een van de agen ten een kaakslag toediende. In de jeep gezet vernielde de arrestant het wind scherm van dit voertuig. De agent heeft vermoedelük een her- senschuding. pelijke door sentiment blükbaar sterk beinvloedc procesgang in geheel de wereld weer de goede kansen op groeiend respect voor de jonge Repu bliek de bodem inslaat. Overtuigd, dat van regeringswege niets ongedaan moet worden gelaten om onze stadgenoot uit deze grote nood te bevrijden hopen wij. dat alle zo pijnlijk bij deze zaak betrokkenen met Gods hulp de kracht zullen hebben om vol te houden" De oudste der drie fractievoorzitters, mr W. Kom. verklaarde zich geheel te kunnen verenigen met de verklaring van de burgemeester en daarmede in stemming te betuigen. Het damescomité van Actie Neder land te Amsterdam heeft een telegram gezonden naar mevrouw Roosevelt, waarin het te kennen geeft, dat duizen den Nederlandse vrouwen met verbijste ring kennis hebben genomen van de gebeurtenissen, die zich te Djakarta hebben afgespeeld. De rechten van de mens zijn in dit proces met voeten ge treden. Daar wijlen Uw echtgenoot mede het charter van de rechten van de mens opstelde, aldus het telegram en daar U in de gehele wereld voor de rechten van de mens vecht, smeken wy U Uw In vloed te doen aanwenden om aan dit drama van menselijk onrecht een einde te maken. Het Algem Ned Verbond heeft zich met een schrijven gericht tot de minis ter-president. dr W Drees. waarin ver zocht wordt ..met de grootste ernst alle maatregelen te nemen, die schijnbaar nodig blijken om het wereldgeweten wakker :e schudden teneinde te voor komen. dat een Nederlands onderdaan het slachtoffer wordt van een weerga loos spel met de eerste beginselen van recht en menselijkheid". Naar aanleiding van een telegram, door de voorzitter van de raad van overleg in de KVP. prof dr A. Albregts mede namens verschillende andere r.-k. organisaties in Nederland gericht tot het daeelüks bestuur, inzake het proces Jungschli.ger. heeft het dagelijks be stuur van de KVP zich. naar zij prof. Albregts heeft medegedeeld, ernstig be raden over de vraag of en zo ja welke politieke stappen genomen zouden kun nen worden om te bevorderen dat de zaak-Jungschlügrr een afdoening zou verkrijgen, die in overeenstemming is met de"normen van recht en menselyk- heid. „Ik kan U mededelen" - aldus schrijft de secretaris van het dagelükse bestuur in deze brief - „dat de katholieke Twee de Kamerfractie zich reeds enige tijd met de zaak-Jungschliiger bezig houdt. Hangende deze bemoeiingen komt het dagelükse bestuur juist voor. het resul taat daarvan af te wachten. Tenslotte moge in het algemeen worden opge merkt dat het - juist In het belang van de betrokkene zélf - wenselyk voor komt. voorshands geen bekendheid te geven aan de inhoud van de dezerzijds ondernomen en nog te overwegen stap pen". De Arabier naar Monaco? (Speciale berichtgeving) Het bekende draal-orgel „de Arabier" uit Groningen, zal zeer waarschünlijk in Monaco spelen ter gelegenheid van de feestelijkheden bij het huwelijk van Grace Kellv en Prins Rainier De heer Carel Briels overweegt om het orgel ln te lassen ln t spel dat daar zal worden uitgevoerd. Het door de vorst wekenlang uit-lijk doorgang kunnen vinden Gis- gtstelde vervoer van een der stenen teren werd het anderhalve ton leeuwen voor het Nationale Monu-1 zware gevaarte op zijn voetstuk ment in Amsterdam heeft nu einde-1 geplaatst.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1