Keesom, groot Leids van wereldnaam, op 79-jarige leeftijd overleden Prof. dr. W. H. natuurkundige Opening van Hervormde school aan Boshuizerkade Flipse dirigeerde een aangrijpende „Pathétique" van Tschaikowsky „Jong zijn we maar eenmaal" 95ste jaargang Maandag 5 maart 1956 Tweede blad no. 28773 Zeer groot wetenschappelijk verlies Extreem lage temperaturen en helium kern van zijn werk Op ruim 79-jarige leeftijd is in de nacht van zaterdag op zondag te zijnen huize overleden prof. dr. W. H. Keesom, oud-hoogleraar in de natuurkunde aan de Leidse Universiteit, die bijgedragen heeft tot het vestigen en ver sterken van de internationale faam van het Leids Kamerlingh Onnes Laboratorium als „koudste plekje op aarde" en die een vooraanstaande rol heeft gespeeld op het terrein van de natuurkunde der extreem lage temperaturen. Prof. Keesom werkte vóór zijn hoogleraarschap als assistent van prof. Kamerlingh Onnes mede aan het vloeibaar maken van helium in 1908 en leidde in 1926 als hoogleraar de experimenten die tot resultaat hadden, dat dat helium ook in vaste toestand werd verkregen. Deze technisch en experimenteel-wetenschappelijk grote prestatie en het vestigen van een toentertijd nieuw absoluut kouderecord van 0.71 graad Kelvin in 1932, waren de meest spectaculaire resultaten van zijn natuurkundige arbeid, doch in zuiver wetenschappelijk opzicht waren belangrijker zijn ontdekking van de tweede fase van het vloeibaar helium in 1928 en zijn arbeid op het gebied van gassen en röntgenonderzoek van kristal-structuren. Degelijkheid, werkkracht en intuïtie Prof. Keesom stak met hoofd en schouders uit boven het gemiddelde in ternationale niveau der fisici. Niette min tekenen zijn persoon en zijn werk zich niet overduidelijk als zodanig af voor degenen, die het terrein van zijn arbeid niet beheersen. Noch zijn karak ter, nooh de omstandigheden waaronder hij werkte, verleenden hem in breder kring dan die der fysici de glans, waar op zijn arbeid aanspraak kan maken, hoewel zijn naam door enkele experi mentele prestaties wereldvermaardheid verwierf. HU kwam voort uit een boerenmilleu op Texel en vestigde reeds tijdens zijn studie de aandacht op cich door cum laude het kandidaatsexamen en het doctoraal examen af te leggen en cum laude te promoveren. Reeds in die tijd tekenden zich de kenmerken af. die later zijn arbeid zouden beheerseneen enorme werkkracht benevens een unie ke wetenschappelijke intuitie, die hij evenwel nimmer in strijd liet komen met de zeldzame degelijkheid, die hp steeds betrachtte en die uit al zijn we. tenscbappelijke arbeid sprak. In dat opzicht vulden prof. Keesom en prof. W. J. de Haas die in Leiden naast hem werkte met een veel groter (wetenschappelük verantwoorde) fan tasie elkaar uitstekend aan. Achter een persoonlijke stroefheid ging, aldus prof. dr. C. J. Gorter, de directeur van het Kamerlingh Onnes Laboratorium, die ons iets over de per soon en het werk van prof. Keesom vertelde, een grote humor schuil even als een zowel persoonlijke als weten schappelijke belangstelling voor ande ren. Deze eigenschappen en het feit, dat prof. Keesom (hoewel niet diens directe opvolger) voortbouwde op de arbeid van de meer spectaculaire per soonlijkheid van Kamerlingh Onnes, hebben wellicht tegenover buitenstaan ders aan Keesom iets onthouden van de grote roem, die hem in algemene kring ten deel behoorde te vallen en in wetenschappelijke kring zeker ten deel gevallen is. HU behoorde tot de grootste natuur kundigen ter wereld en heeft de Ne derlandse naam op natuurkundig ge bied niet slechts verdedigd, doch uit gebouwd en versterkt. Driemaal cum laude Wilhelmus Hendrlkus Keesom werd op 21 Juni 1876 op Texel geboren, volgde daar het lager onderwijs en voltooide de middelbare scholing in Alkmaar. Aan de gemeentelijke Universiteit van Amsterdam ontving hij zUn vorming als natuurkundige. Zjjn kandidaatsexamen en zijn doctoraal examen (in 1900) wer den beide met het predikaat cum laude bekroond. Deze onderscheiding verwierf hij ook bij zijn promotie in 1904 te Am sterdam op het proefschrift getiteld: „Isothermen van mengsels van koolzuur en zuurstof'. Reeds in dat proefschrift tekende zich de richting af. waarin zijn wetensóhappeiyke arbeid zich zou ont wikkelen. Helium vloeibaar Na zUn doctoraal examen werd Keesom assistent, later conservator van het na tuurkundig laboratorium te Leiden, dat thans de naam draagt van de toenma lige hoogleraar Kamerlingh Onnes, de Leidse Nobelprijs-winnaar die de naam van Leiden als cryogeen-centrum we reldvermaardheid gaf. Keesom was me dewerker van Kamerlingh Onnes toen deze er in 1908 in slaagde helium vloei baar te maken. In 1917 aanvaardde dr. Keesom een leraarschap aan de Ryksveeartsenijkun- dige school te Utrecht. Toen deze school in 1918 in de Veeartsentjkundiee Hoge school werd omgezet, werd dr. Keesom hoogleraar in de natuurkunde en fysi sche scheikunde. Ondanks moeiiyke omstandigheden verrichtte prof. Keesom in Utrecht pio nierswerk op zuiver wetenschappelijk terrein, namelUk op het gebied van röntgenonderzoek van kristallen, een werk dat hU later in Leiden voortzette. In 1923 echter openden zich de groot ste wetensehappelijkee perspectieven, toen hU als opvolger van prof. dr. J. P. Kuenen tot hoogleraar te Leiden in de natuurkunde werd benoemd, waar door hU gelegenheid kreeg het werk van prof. Kamerlingh Onnes voort te zetten. HU aanvaardde zUn Leidse ambt op 23 september 1923 met een oratie over: ..Het belang van de tocht naar het absolute nulpunt". Helium vast Ook het verbeteren van het door Ka merlingh Onnes in 1921 gevestigde kou derecord met 0,11 tot 0,71 graad Keivin in 1932 stond op dit spectaculaire experi mentele niveau. Wijlen prof. dr. W. H. Keesom Grootste wetenschappelijke verdiensten Niettemin lagen wetenschappelük gezien zUn grootste verdiensten in an dere onderzoekingen op het gebied der extreem lage temperaturen. Aan zeer groot belang was de ontdekking door Keesom van de tweede fase van bet vloeibare helium in 1928, een prestatie die steunde op een ongeëvenaarde we tenschappelijke intuïtie, een groot ge voel voor het détail en typerende dege lijkheid der wetenschappelUke inter pretatie van waarnemingen. Voorts was van zeer grote waarde de arbeid van prof. Keesom op het gebied van het röntgenonderzoek van kristalstruc turen. Zyn veelzijdigheid en bovenal zjjn drang naar begrip van détails en door vorsen van ook de geringste problemen, die op zijn weg optraden, leidden zijn werk echter ook naar andere gebieden zoals b.v. de thermo-elektrisciteit, de vis cositeit, de rectificatie, en de kristal structuren. Afscheid om gezondheidsredenen Gezondheidsredenen noopten prof. Keesom in 1945. vóór het bereiken van de 70-Jarlge leeftUd zUn hoogleraar schap neer te leggen, nadat hij zich reeds enige tijd aan de laboratorium- arbeid had onttrokken. Prof. Keesom heeft de resultaten van zUn arbeid neergelegd ln talloze tijd schriftartikelen en in zijn in 1942 uitge komen standaardwerk ..Helium", uit welk werk een indrukwekkende veelzij digheid van zijn belangstelling en weten schappelijke prestaties blykt en dat nog steeds geldt als meest gezaghebbende pu- blikatie op dit terrein. Vele onderscheidingen zijn hem ten deel gevallen. Hij was lid van de Ko ninklijke Akademie van Wetenschappen en van de Vlaamse Akademie van We tenschappen. terwijl hy voorts Officier was in het Legioen van Eer. Vele malen heeft hü ons land verte genwoordigd bij internationale weten schappelijke ontmoetingen en hij is ere voorzitter geweest van de Conference Generale de lTnstitut International du Froid te ParUs. Van de Ned. Ver. voor Koelteohniek was hij eveneens gedurende vele jaren voorzitter. In prof. Keesom verliest Leiden een trouw en goed vriend, ons land een unieke vertegenwoordiger van ons in- tellecteuel vermogen en de weten schappelijke wereld een kracht en bron die slechts zelden geëvenaard wordt. De uitvaartdiensten zullen worden ge houden a a woensdag in de Petruskerk aan de Kamerlingh Onneslaan, waarna de plechtige gezongen Requiemmis te 10 uur. Te circa 12 uur vindt op de r.-k. begraafplaats aan de Zijlpoort de ter aardebestelling plaats. Eén der prachtige, ruime en lichte lokalen van de nieuwe christelijke school aan de Boshuizerkade (Haagwegkwartier (Foto LD./Van Vliet.) C. J. Metsch overleden Erns+ig verlies voor Leidse sportwereld Na een kortstondig ziekbed is. nog slechts 56 jaar oud. overleden de heer C. J. Metsch,, een in voetbal- en crirketkringen zeer bekende figuur, die gedurende een groot aantal jaren in diverse functies leiding heeft gegeven aan het plaatsclüke sportleven. De verdiensten van de heer Metsch jegens de Leidse sportgemeenschap lagen Hoewel de officiële opening van de hervormde school aan de Boshuizerkade eerst over enige weken zal plaatsvinden, werd de school hedenochtend reeds voor de leerlingen opengesteld. Voorlopig zal het onderwUs In de eerste drie klassen worden gegeven. De thans nog vrij gehouden ruimte zal tUdelUk worden afgestaan aan het open baar onderwUs. terwUI met Ingang van morgen ook een kleuterklas - een de pendance van de christelUke kleuterschool aan de Morsweg - In het gebouw wordt ondergebracht. Alvorens het onderwys in deze prach tlge. ruime en lichte aula-schoor' - een ontwerp van de Leidse architect, de heer D L Landman - een aanvang nam. kwamen de leerlingen, een aantal niet zozeer op het voetbal- of cricket- ouders en het onderwijzend personeel veld als wel op het organisatorische ter- I bijeen in de aula. waar ook enkele he rein. Dit wil niet zeggen, dat hij niet stuursleden van de Ver voor Christe- gedurende tientallen jaren een voortref- lijk Onderwijs aanwezig waren felyk aanvoerder van zijn cricketteam. i Nadat Gezang 149 1 „Grote God. wij loven U" gezongen was. drukte de voorzitter van deze Vereniging ds. D J Vossers, er zijn grote, vreugde over uit. dat men deze school thans in gebruik kan nemen Het is. aldus spreker, veel later geworden dan wij gehoopt had den en naar onze mening ook noodza kelijk was geweest Dat ln dit zich sterk uitbreidende stadsgedeelte thans ook een gelegenheid wordt geboden tot het volgen van christelijk onderwijs - voorheen moesten de leerlingen naar de christelUke school aan het Noord einde - stemt vele ouders, die voor hun Rotterdams Orkest voor K. en O. solisten Ravel Twee superieure Mozart m en Tijdens zyn Leids hoogleraarschap oogstte prof. Keesom twee spectaculaire experimenteel-wetensdhappeiyke resul taten. die hem algemene vermaardheid gaven, namelijk het in vaste toestand brengen van helium in 1926 en het ves tigen van een Y. mderecord van 0,71 graad Kelvin ir. 1932 (een record dat inmiddels reeds herhaalde malen aanzienlijk ver- beterd is). Keesom slaagde er in helium hoog-romantische JEuryanthehoe in vaste toestand te brengen op grond wil wij voor ons prefereren zijn van theoretisahe berekeningen, dat voor „Freischutz in ieder geval is de helium geen „tripelpunt" bestaat, zodat ouverture een briljant speelstuk en als die vaste toestand slechts bereikbaar zou zodanig kunnen wy Flipse's bewonde- Een praatje bij Flipse's zestig jaren Vitaal en krachtig stond Eduard Flipse, zo juist „60" geworden men zou het hem niet aanzien! en uit dien hoofde in Rotterdam warm gehuldigd. Za terdagavond voor ons: een dirigent, die in de loop van enige tientallen jaren met ongelooflUke werkkracht en onuitblusbaar enthousiasme slechts met één doel voor ogen leefde, n.l. ons volk, voor zover in zün vermogen, muzikaal te ont wikkelen door bet vertrouwd te maken met talloze meesterwerken uit de orkest literatuur, waarby hy zonder onderbreking een bezielende dynamiek ont plooide. Wat Flipse in het bUzonder voor de bekendmaking van het moderne, meer speciaal het Franse genre presteerde, mag tevens gememoreerd. Om van Mahler en Bruckner maar niet te spreken. Steeds nog speurt hij naar inte ressante programma's, die hij dan geïnspireerd verklankt. Dezelfde inspiratie, dezelfde stuw kracht, hetzelfde vuur ontketende Flip se ook op dit „populair" K. en O - concert. Wanneer wy het programma-niveau van thans vergelyken met hetgeen hy in de aanvang van zijn Leidse periode voor K. en O bracht, treft de vooruit gang. vóór alles hoe hy zyn gehoor be wustzijn en begrip voor waardevolle mu ziek heeft by gebrachtln toon en woord. De Leidenaars zijn. mede voor een groot deel door zyn stimulerende pro paganda voor de muziek „gewekt": zij laten zich niet. meer met een kluitje ln het riet sturen Dit mag opnieuw met dank gezegd by Flipse's 60 jaren Al weten wy dat Flipse in de laatste plaats zal zeggen „nu is het welletjes geweest," toch roepen wy hem toe: „Blyf zoals ge altyd zijt ge weest. gaat voort met uw prachtig I baanbrekend werk. Wat ge gezaaid hebt, I kunt ge nu reeds rykeiyk oogsten." Het is ons opgevallen, hoe doodstil het auditorium zich hield tijdens de or kestrale verrichtingen en hoe opgetogen men telkenmale reageerde: na von We ber. na Mozart, na Ravel, na Tschai kowsky En dan te bedenken, dat een groot deel van dit auditorium bestond uit hen, die nog niet veel jaren geleden met zelfs het bestaan van deze compo nisten onbekend was. laat staan hun muziek waarderen kon Dit nu is thans wèl het geval Flipse was de reproducerende geest, die dit niogeiyk maakte de Leidse Cricket Club. zou zyn weest Metsch was daarvan een der oprich ters en vele jaren lang de bezielende motor. Wat Duke Eigeman in vroeger jaren voor Ajax was. was Metsch voor de L.C.C.. een voorbeeld van clubtrouw en een promotor voor de prachtige cric- ketsport. Metsch was zelf geen groot cricketer indie zin dat hy veel runs scoorde of veel wickets veroverde. Maar hij was een goed tacticus, een taai volhouder, die onder moeiiyke om standigheden öjn wicket wist te verdedi gen en door zyn stugge tegenstand de I kinderen dit onderwijs wensen, tot gro- bowlers der tegenpartij tot wanhoop I te dankbaarheid, aldus ds. Vossers, die kon brengen. Dat was precies wat Metsch vervolgens in het kort inging op de beoogde: de fouten in het spel van zyn tegenstanders opsporen en daarna op de I zwakste punten de aanval richten! Leidse Voetbalbond, later van de afd. Leiden van de K N V.B Vooral het jeugdvoetbal had zijn grote belangstel- Jarenlang maakte de heer Metsch ook iin(? jn 1953 toen zyn gezondheidstoe- ~i „if w v., w» stand hem tot aftreden noopte, werd hy spontaan benoemd tot erelid van de afd. Leiden van de K N.V.B.. een onderschei ding. welke hy in de loop van ruim een halve eeuw slechts deelt met mr. D Schutte, een der oprichters van de L.V3, en de welbekende oud-voorzitter secretaris-competitieleider W. Caro. Metsch had zyn hart aan de sport verpand en hij heeft daaraan al zijn vnje tyd. werkkracht en organisatori sche talenten besteed De Leidse sportwereld in het alge meen. de afd. Leiden van de K.N.V3., de LC.C. en de voetbalverenigingen Si F. en ..Leiden' in het bijzonder, hebben alle reden om hem dankbaar te gedenken. Hij ruste in vrede EDUARD FLIPSE zyn door drukvermeerderlng. minder dan een Wagner had de grootste waardering voor von Webers kleuren- karakteristiek en andere vernieuwingen. Flipse wordt blijkbaar sterk door deze heroïsche muziek gefascineerd en draagt haar boeiend, schoon wel wat luidrueh- tig over. afgezien van de melodisch te- Men mag denken over von Webers dere passages Het R. Ph. O mag zich gelukkig ach ten een superieur klarinettist als Her man Wester ln zyn midden te hebben. Deze blies meesteriyk Mozarts, nauwe lijks twee maanden voor zyn heengaan, aan de eertyds beroemde Anton Stadler ring ervoor waarderen. Zelfs niemand opgedragen enige klarinetconcert in A 'gr t. (K.V. 622). Er zyn weinig klari nettisten. die in alle registers over zulk een warm-lnnige toon beschikken cn met zoveel gevoelige en stylvolle inten siteit Mozarts bedoelingen weergeven. De puurheid dezer serene muziek, ge schreven in een tyd van bitterste ellende bewyst hoe Mozart. zich boven het da- selyks levensverdriet kon stellen en in harmonie met het eeuwige bleef, on danks alles. Virtuositeit en kunstzinnig heid vonden bij Wester, behoedzaam en genuanceerd begeleid, een prachtige eenheid. Later, in Tschaikowsky, zou Wester nog meermalen getuigen van zyn su bliem aeltnt. Een bijzondere Mozart-her- schepping. waarvoor hem geestdriftige hulde is gebracht. Zo mogeiyk nog sterker indruk maak te de harpiste Margot Broeders Flipse's echtgenote met haar solo partij in Ravels voor kamerorkest be werkt Septet een der zeldzame moderne werken, die speciaal voor harp geschre ven zijn. Daarin wist Ravel alle moge lijkheden van dit koninklijk instrument uit te bulten, zonder tot uiterlijk virtuo- sendom te komen. In nauwe onderlinge verbondenheid en met Ravels geest, be lichtten soliste, dirigent en orkest deze teder-charmerende, vroeg Impressionis tische. intieme partituur, waarin ook fluit en klarinet een voornaam aandeel hebben. Margot Broeders, harpiste van de hoogste orde., draagt deze Ravel waar lijk in haar hart Ook voor haar warme 1 ovaties en een tuil prachtige bloemen. Na de pauze Tschaikowsky's „Pathé- tique" 1 Zesde symfonie), diens zwaar moedige „zwanezang" Eén brok gela tenheid. weemoed, een hartekreet van ^en door het noodlot gefolterd mens. Met daartussen door de herinnering aan gelukkiger tyd. aan geladen energie. De geregelde concertbezoeker kent deze tragiek noot voor noot. deze uit barstingen van het gevoel. Er moet véél gebeuren, alvorens deze „Pathétlque" hem opnieuw tot in de kern van het remoed treft Wij denken terug aan wel licht nó? nangrUpender schroeiender reprodukties aan een Dobrowen. de Rus. die de bezetenheid en de zelfver nietiging zó kervend realiseerde, dat net door merg en been ging maar ook Fipse's weergave tyas, wars van moderne nuchterheid en zucht naar uiteryk ef fect. van een diep aangriipende kracht. Alle facetten van Tschaikowsky's tra gisch afscheid van de wereld ontvingen een bezield-expressieve. waarachtige be tekenis Wij geloven niet, dat Tschaikowsky zó geevposeerd. ooit het veld zal moe ten ruimen. Vóór alles, omdat deze muziek van „hart tot hart" van „ziel tot ziel" gaat. F.n het „hart" blijft, wat ook gebeure. H. De begrafenis vindt a.s. vrydagmorgen om 11 uur plaats op „RhUnhof". LEIDSE UNIVERSITEIT WON PRUS OP FOTOTENTOONSTELLING diepere achter- en ondergrond van het by zonder onderwijs Spreker had zeer veel vertrouwen in de onderwijscapaciteiten van het nieu we hoofd, de heer N. L. van Dalsen. die reeds tien jaar aan de Vereniging als hoofd is verbonden. BINNENKORT OOK KERK DIENSTEN IN AULA Hoewel een school in de allereerste plaats sehool moet zUn. deelde ds. Vos sers mede. dat binnenkort ook 's zon dags hervormde kerkdiensten in de aula van deze sehool gehouden zullen worden. Spreker verwacht, dat de Leidse Her vormde Gemeente, die in dit kwartier over nog geen vierkante meter grond voor kerkbouw beschikt, van hieruit het geestelijk en kerkelyk werk met kracht zal aanvatten. Nadat het hoofd, de heer Van Dalsen. er nog op gewezen had. dat ook op deze school de blyde boodschap van bet evangelie, samengevat in de woorden: „Jezus leeft en wy met Hem", verkon digd zal worden, namen de lessen een aanvang. Lezers sclt rijven TE DUUR! Naar aanleiding van de onlangs door ons geconstateerde sterke teruggang ln de consumptie van eieren en doperwten, geeft .een huisvrouw" daarvoor een haars inziens voor de hand liggende verklaring: belde zyn veel te duur Ver laag de prijzen en U zult het verbruik eens zien toenemen, voorspelt zy! Grote diamantvelden in Siberië ontdekt Onlangs zijn in Jakoetie belangrijke diamantvelden ontdekt, die doen den ken aan die van Kimberley in Zuid- Afrika, aldus prof. Tsjtslerbakof. secre taris van de afdeling geologie cn eeo- erafie van de Academie van Weten schappen der Sovjet-Unie. in het blad ..Rode Ster". De nieuwe velden kunnen 1 volledig voorzien in de behoeften der De Leidse Universiteit heeft de tweede 1 Soviet-Unie, die tot dusverre door m- prijs gewonnen op de fototentoonstelling voer moeten worden gedekt. van Eurppese universiteiten, georgani- 1 In andere gebieden van Siberië zijn seerd door de fotograf ievereniging van j belangrijke lizerertalagen ontdekt, ter- de Universiteit van Manchester. De Ne- wijl in Kazakstan en in het noorden derland.se exposanten waren M. v. Blan-van het EuroDese gedeelte der Sovtet- kenstem (wiens studie van een para- chute-springer de jury byzonder impo neerde). K. S. Wiarda, M. F. van Hou ten en H. van Wuerden. De universiteit van Bel ff ast kreeg de eerste prijs. De derde prijs ging naar de universiteit van Salamanca Er waren ook inzendingen van de universiteiten van Bazel. Gro ningen. Luik. Praag en Wurzburg Unie bauxietreserves ziin gevonden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Robert us Jacobus, m van J. A v. Pola- nen en C. C. t. d. Loos; Cornells Frederlk. zn van C. F Schröfer en H. G. K van Hoorn; Sara Christina, dr van Fr. de Graaf en M v d. Linden; Marianne Flora, dr van Aan de Leidse Studentenvereniging F H Perel en A de Tombe; Johnny. Studiosorum Academiae Lugduni Bata- vorum cui symbolum Catena" "kortweg bekend als Catena) is in de gecombi neerde senaten-vergadering der Fede ratie van Unitates en Bonden het waar nemerschap verleend. van J Beekman en C L. Gouwen tak; drlk. zn van J. Kluivers en S. Flllppo. OVERLEDEN: Het zilveren feest van de Leidse to neelvereniging „Tot Ieders Genoegen" werd zaterdagavond voortgezet met de opvoering van een door Christlen van Bommel-Kouw en Henk Bakker ee- chreven stuk, waarvan de titel al even droefgeestig is als de inhoud .Jong zijn we maar éénmaal" is echter in ve lerlei opzicht afgestemd pp de smaak van hen. die verzot zyn op geschreeuw van jongeren tegenover ouderen, ook al worstelen deze laatsten wel eens met problemen, die zich niet zo eenvoudig laten oplossen Niettemin hebben de spelers en speelsters var. „TIG" zich uitmuntend door de moeilykheden we ten heen te slaan en zy maakten van het stuk wat er van te maken viel. Het gaat in dit geval om het gezin Mansfe'.d De moeder, een knappe vrouw, die alles in het werk stelt om geen afstand van haar jeugd te behoeven doen. ontmoet op het kritieke ogenblik, wanneer het hoofd van het gezin voor werkzaamhe den in Egypte verblyft, de hartverove- rende advocaat, mr. Lex Arko zy be treedt met hem het pad der liefde om zich aldus de haat en minachting van haar twee kinderen op de hals te halen. Het is vooral de soon, een schooljon gen nog, die zich met deze afschuwelijke realiteit niet kan verenigen. Hij tracht de eer van zyn vader te redden door een kogel door de arm van de minnaar te jagen en zoekt vervolgens by het dienstmeisje vergetelheidAan het schandaal wordt zo min mogeiyk rucht baarheid gegeven, terwyi de getroffene om het geluk van de kinderen niet lan ger in de weg te staan uiteindelyk be sluit voorgoed van het toneel te ver- dwijnen. Met de opvoering van dit allesbe halve vrolijke toneelspel zag ..TIG zich voor een moeiiyke taak gesteld, doch het zy nogmaals gezegd zy heeft zich er goed van weten te kwyten. Zonder afbreuk te willen doen aan de prestaties van de anderen, noemen wy allereerst de naam van C P van Oycn, die een bewonderenswaardige creatie gaf van de vertwijfelde zoon. Deze jonge speler is zeer zeker op de goede weg. De rol van Mona Mansfeld. de moeder, werd ondanks het feit, dat zij wegens ziekte niet alle repetities heeft kunnen by wonen, goed vertolkt door mevr M. Boom-Schild Een niet zonder reden brutale dochter was mevr. J. van Iter- son-Hagoort. terwijl de heer J A Bo denstaf f de rol van mr. Arko voor zijn rekening had genomen. Regisseur was de heer A. Arentsen, Beslist jammer was het, dat door sommige spelers niet luid genoeg ge spreken werd terwyi het bovendien In de zaal niet alt'Jd even rustig was Ove rigens was het een goede toneelavond, die o.nv door afgevaardigden van K en O., de Natu en diverse zusterverenigin gen werd bijgewoond. Het jublleumsei- zien van de 25-jarige toneelvereniging zal op 21 april a s. in de Stadsgehoor zaal worden besloten met een cabaret voorstelling.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3