Pochende taal van Jordaans blad over „oprukken naar Tel Aviv" Algerijnen in Parijs moeten geld geven voor terreur in hun land Eltax tel:22444 Agenda MAANDAG 5 MAART Kopstukken van Israels nabuurlanden komen vandaag bij Cairo bijeen Wat Israël te wachten staat, nu de Britse generaal-majoor Glubb IGlubb pasja) door Koning Hoessein is ontslagen als bevelhebber van het Jordaanse leger (Arabisch Legioen), kan men ongeveer vermoeden als men leest, wat het Jordaanse blad „Aljihad" zondag schreef, n.l. dat het Arabisch Legioen „ko kend van woede" tegen Israël had willen optreden, doch dat het daarvan door generaal Glubb was weerhouden. „Maar nu kan het leger, als de vijanden van de Arabieren - Zionisten en Imperialisten dit land of dit volk kwaad willen doen, hun de genadeslag toebrengen. Het zal zich tegen Israël richten, als dit land koppig wordt. Nu Koning Hoessein en de jonge officieren het bevel voeren, zal dit leger de hoop van de vluchtelingen en de Arabieren vervullen. Het zal oprukken naar Tel Aviv om bezet gebied te bevrijden", aldus het Jor daanse blad, dat het blijkbaar nodig vindt een belangrijke groep jeugdige blaaskaken naar de mond te praten. „Generaal Glubb wilde ons militair verzwakken" De regeringsradio in het Jordaanse gedeelte van Jeruzalem verklaarde zon dag, dat de jedenen voor het ontslag van Glubb zijn. dat hij „van plan was het Arabische Legioen te verzwakken en valse Inlichtingen te verspreiden over de militaire kracht van het Le gioen". De radio beschuldigde Glubb er verder van. dat hij van plan was het Legioen terug te trekken uit ..Pales tijns Jordaans gebied" en dat hij lezin gen hield, waarin hij de kracht van Is raël prees en nadruk legde op de zwak te van het Arabische Legioen en de dwaasheid van Arabische politici Duizenden Jonge mannen trokken zondag door de straten van Amman on der het zingen van nationale liederen en het roepen van loftuitingen aan het adres van Koning Hoessein, omdat hij Glubb heeft neden. maandag, zouden In Lusor bij Cairo, de. Egyptische hoofdstad, lei dende personen uit Egypte, Syrië, Sa- oedi-Arabië cn Jordanië bijeenkomen om de toestand In het NabUe Oosten tc bespreken. Vermoedelijk zullen Koning Saoed van Arabië cn mogelijk ook Ko ning Hoessein van Jordanië aan de be sprekingen deelnemen. Dat Israël na tuurlijk punt 1 op de agenda vormt, ligt voor de hand. Aan de Israëlische grenzen doen zich intussen voortdurend incidenten voor. Syriërs hebben vier man van de Is raëlische kustpolitle gewond, tengevol ge waarvan er twee zijn oveeleden. Dit incident deed zich gisteren voor, toen oen Israëlische boot bij de noordooste lijke oever van het Meer van Galilea een normale patrouilletocht maakte. Van Syrische kant wordt beweerd, dat de Israëliërs aan land waren gegaan om te spioneren. Volgens een Israëlische militaire woordvoerder hebben Egyptische stel lingen langs het gebied van Gaza in de afgelopen etmajen verscheidene malen op Israëlische posten gevuurd Arabi sche infiltranten en herders, die twee maal een poging deden om Israëlisch gebied binnen te dringen, werden op de vlucht gejaagd. Socialistisch pleidooi voor hulp aan Israël De Socialistische Internationale heeft een beroep op alle socialistische par tenen gedaan om Israël te helpen. De algemene raad van de Internationale aanvaardde zondig, aan het slot van een bijeenkomst van drie dagen te Zü- rich, een resolutie, waarin genoemde partijen worden opgeroepen, er bij haar regeringen op aan te dringen, dat Is raël wordt toegestaan, zich de nodige wapens voor zelfverdediging aan te schaffen. De raad is van oordeel dat de span ning in het Midden-Oosten voorname lijk het gevolg is van de weigering van „Als bruine kantelen in de woestijn" (Van onze correspondent in Stockholm) Een Noorse luitenant lucht in „Norsk Intendantur" zijn hart over de lelijke uniform die de officieren na de oorlog moeten dragen. Hij keert zich vooral tegen het kaki. Deze kleur past uitste kend bij het zand van de woestijn, maar - zegt hij - moet het leger er op zon- en werkdagen werkelijk uitzien als bruine kamelen in de woestijn? Dat mag in een oorlog noodzakelijk zijn. maar niet nu. De schrijver vertelt dat het in Oslo herhaaldelijk gebeurt dat - omdat men hen voor conducteurs aanziet - aan de in de tramstations wachtende officie ren de tijden van vertrek van trams en bussen worden gevraagd. Het is zelfs zo erg. dat hotelhouders slechts met tegenzin een officier binnenlaten „Norsk Intendantur" geeft in een ei gen commentaar de situatie toe. maar maakt erop attent, dat een nieuwe uniform in olijfgroen spoedig gereed zal komen En voor de jongere officie ren. die veel waarde aan hun kleding hechten, zal een donker gehouden uni form worden ontworpen Nadere gege vens zijn echter nog niet bekend. Grote mijnramp in (Port.) Oost-Afrika Vermoedelijk 34 doden Vermoedelijk zijn 34 personen - 32 Afrikanen en 2 blanken - om het leven gekomen bij een ontploffing in een steenkolenmijn te Tsjipanga, nabii Tete. in Portugees Oost-Afrika. Op de ontploffing volgde een instorting van mijngangen, waardoor de 34 werden af gesneden. Reddingsploegen pogen hen te bereiken, doch gevreesd wordt dat zij reeds om het leven zijn gekomen. de Arabische staten om een vreedzame regeling voor hun geschil met Israël te treffen, en dat deze spanning nog ls toegenomen door de wapenleveranties van het Sovjetrussische blok. Ook ver oordeelt de raad de westelijke „Sus- slngs-politiek" ten aanzien van de Ara bische staten en de wapenzendingen uit het Westen naar deze landen. De toe nemende spanning in het Midden-Oos ten. zo wordt in de resolutie gezegd, „brengt het bestaan van Israël pn de voortgang In het gebied als geheel in gevaar en vormt tevens een bedreiging voor de wereldvrede" Elke samenwerking met de Commu nisten in de vorm van een ..Volks front' wordt afgewezen. Volgens de re solutie verschaffen de recente wijzigin gen in de communistische „tactiek", welke het jongste partijcongres te Mos kou te zien heeft gegeven, geen grond voor enige vorm van samenwerking met „partijen van dictatuur". Als ..mini mum-voorwaarde voor de mogelijkheid" van Internationale besprekingen wordt genoemd het herstel van de vrije vak beweging in die landen, waar ..commu nistische dictatuur" deze heeft uitge- schakeldd. flngoz Med.-Adv.) Opstaan Pijn! Gaan zitten - Pijn! Buigen of bakken - Pijn - Pijn! Reken toch af met die rheumatische pijnen. Neem Kruschen! Denk niet dat Uw geval hopeloos is. Duizenden vóór U hebben zich even ellendig gevoeld. Totdat zij Kruschen gingen gebruiken. Iedere morgen de beroemde dagelijkse dosis. En er. zoals velen vóór hen. baat bij vonden. De zes minerale zouten van Kruschen wekken Uw bloedzuiverende organen op tot hernieuwde, krachtige functie. On zuiverheden krijgen geen kans meer zich op te hopen. Het bloed wordt ge zuiverd, de bloedsomloop gestimuleerd. Begin ook die weldadige Kruschen- kuur Hoe eerder hoe beter. Zaterdag heeft de Nederlandse am bassadeur in Engeland, mr. D U. Stik ker. in de „Graves art Gallery" te Shef field (Eng) een tentoonstelling van werken van Nederlandse meesters ge opend waarmee tevens de ..Nederland in Sheffield"-week werd ingeluid. Van de 62 tentoongestelde werken zijn er 52 uit Engelse openbare en particuliere verzamelingen Tijdens de Nederlandse week zullen Nederlandse produkten in de winkels geëtaleerd zijn De bioscopen zullen Nederlandse films vertonen. In vele wijken van Sheffield hangen Neder- kmdse vlaggen uit. Dode en zwaargewonde te Heiligerlee BESTUURDER ONDER INVLOED? In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks kwart over één is een perso nenauto, waarvan dc bestuurder ver moedelijk onder invloed van drank heeft verkeerd, in plaats van een bocht naar rechts te volgen, rechtdoor gere den. Tengevolge hiervan reed de wagen in op twee tegemoet komende fietsers. Eén van deze wielrijders, de 32-jarige A. Haan uit Heiligerlee. werd dermate verwond, dat hij enkele uren na het ongeval in het r.-k. ziekenhuis te Win schoten is overleden. Zijn vrouw, de 26-jarige N Haan- Kerkhof. werd ook zeer ernstig gewond naar dat ziekenhuis overgebracht. Haar toestand is zorgwekkend. De automobilist reed na het oneeval door. De auto werd lateT door de politie onbeheerd aangetroffen Het voertuig bracht de politie op het spoor van de bestuurder en die is 's morgens vroeg van zijn bed gelicht Het was een 40- jariee koopman uit Winschoten Hy ver telde in tegenstelling tot. enkele ge tuigen van de aanrijding dat één van de wielrijders een verkeerde manoeuvre zou hebben gemaakt. De man. op wie een bloedproef werd genomen, is inge sloten. Trein green auto In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 12 uur is op de onbewaakte overweg aan de Deldensestraat te Almelo een personenauto door de Scandtnavië- express gegrepen. De bestuurder van de wagen de 20-jarige militair B, Heutink uit Wierden had het gevaar tijdig zien aankomen en wist zich in veiligheid te brengen. Hij vertelde door mist en re gen misleid te zijn, en juist midden op de overweg geslipt te zijn Toen was hij tussen de rails terecht gekomen. De auto. die hierbij op zijn kant kwam te staan, werd kort daarop door de inter nationale trein gegrepen, het voorste deel werd ongeveer 400 meter meege sleurd. De treinreizigers konden pas na twee uur hun reis voortzetten. 12 Elektra-toestellen voor K.L.M. WAARDE 120 MILJOEN GULDEN De KLM heeft thans een vaste order geplaatst voor 12 .Amerikaanse Lock heed Electra-turbo-prop toestellen, ter waarde van ongeveer 120 miljoen gul den. inclusief onderdelen. Binnenkort zal een officiële mededeling hierover geschieden. De KLM is de eerste lucht vaartmaatschappij buiten de V.S., welke dit type heeft besteld. Huldiging Jan van Ees De acteur Jan van Ees ls gistermiddag ter gelegenheid van zijn 60ste verjaardag in de Avro-studio gehuldigd. Tijdens een receptie, hem door deze omroepvereni ging aangeboden, kwamen velen uit de omroepwereld, maar ook uit toneelkrin gen Jan van Ees, die sinds enkele jaren aan de hoorspelkern van de Nederlandse Radio Unie vertxmden ls, gelukwensen. De verdiensten van de acteur voor het toneel, zowel als voor de radio werden belicht door o.a. de directeur van de Avro, de heer D. Repko, die aan de Paul Vlaanderen-creatie herinnerde, door pro gramma-directeur E. Bomli namens de NRU en door Enny Mols de Leeuwe na mens de hoorspelkern. Lente De eerste lepelaars Vanochtend omstreeks acht uur heeft de heer Taapken uit Hilversum. 13 lepe laars op het Naardermeer waargenomen Hoewel deze vogels normaal reeds eind februari in onze streken terugkeren wordt het. gezien de weersomstandig heden der laatste tijd toch een vroege komst geacht Recordbezoek op de R.A.I. Gistermiddag om tien voor zes begon nen plotseling honderden claxons van de tentoongestelde personenautomobielen in het RAI-gebouw te Amsterdam te loeien. Tien minuten lang produceerden zij een oorverdovend lawaai ten teken, dat de 36ste tentoonstelling van de RAI tot het verleden behoorde. Deze expositie heeft een record aan tal bezoekers getrokken. Zag het er gedurende de laatste dagen naar uit, dat gisteren de 200.000ste bezoeker- (sterj de loketten zou passeren, bij een telling bleek gistermiddag echter, dat het zover niet zou komen. Maar met een totaal van 198.785 bezoekers z(jn alle voorafgaande tentoonstellin gen ver overtroffen. De expositie van personenautomobielen in 1954 bijvoor beeld trok „slechts" 154.700 bezoekers. Ondanks dit drukke bezoek (zater dag was een „stille" dag met 19 000 per sonen. maar op de laatste dag klom het oijfer weer tot 22.000» zijn de stand houders lang niet ontevreden. Over het algemeen heeft men goede zaken kun nen doen. zowel in dure als in goed kope automobielen. Westerling bereid voor ereraad te verschijnen Westerling heeft medegedeeld, bereid te zijn ,voor een ereraad onder leiding van de voorzitter van de „Nederlandse Conservatieve Partij", de heer P J Galliard, te verschijnen, echter „hiat voor het afleggen van rekening en ver antwoording, maar om de voorzitter van de N.CP. opheldering te vragen over enkele punten, die nog steeds duister zijn gebleven". Westerling heeft ontkend, ooit enige geldelijke bijdragen van de N.CP. te hebben ontvangen. Hij verklaarde, het initiatief van de N.CP. te zien „als een poging, politieke munt te slaan uit een eventuele zakelijke overéénkomst". MISLUKTE OVERVAL OP BOERENLEENBANK. ..Denk er om of ik schiet" riep een ge maskerde. die 's avonds plotseling in de deuropening van de Boerenleenbank Ter. bregge aan de Bergse rechter Rottekade in Rotterdam verscheen in antwoord op de vraag van de voorzitter wat hij kwam doen. met een veelzeggend gebaar stak de overvaller deTeohterhand in zijn broek zak. maar een van de bedienden liet zich niet intimideren en liep met. een stoel op hem toe De Indringer koos toen maar de wijste weg en ging er vandoor. Toen de voorzitter om alarm te maken een ruit insloeg, rukte de man zich het masker van Het gezicht, en gooide dat eerst weg. Gemaskerde poogde bejaarde vrouw te molesteren De Groninger recherche heeft aan gehouden en ingesloten een 22-jarige lasser die gepoogd heeft in tc breken bij zijn 89-jarige buurvrouw aan het Winschotcrdiep te Groningen, van wie hij wist dat ze ongeveer f. 800 in huis had. Eerst was hij enige malen met een ge vonden sleutel in haar woning binnenge drongen, maar hU kon het geld niet vinden. De vrouw bleek het geld bij zich te dragen. Toen maakte hij een masker en wilde 's nachts in de woning van de buurvrouw binnendringen. Dit gelukte hem echter niet. aangezien de deur goed op de knip zat. Hij was echter gesigna leerd en kon kort daarop worden gear resteerd. Donderdag aanwijzing formateurs President Sockamo heeft medege deeld, dat hij morgen een begin zal maken met het raadplegen van de po litieke partijen voor de vorming van een nieuw kabinet. Gedurende twee dagen zal hy besprekingen voeren met politieke partijen, die ten minste vier afgevaardigden in het Parlement heb ben. Donderdag zal de president één of meer kabinetsformateurs benoemen aan wie het verzoek zal worden gedaan met de formatie gereed te zijn vóór de bijeenkomst van het nieuwe Parlement op 26 maart. President Soekarno verklaarde even eens. dat hy en vice-president Moh. Hatta het er over eens zyn, dat voor de tot die datum resterende drie weken geen zakenkabinet dient te worden benoemd. Het demissionaire kabinet Harahap zal de zakelijke kwesties afwikkelen. Volgens de mening in politieke krin gen is de spanning die bestaat tussen de grote politieke partijen afgenomen, nu het aftredende Kabinet bekend heeft gemaakt, dat het de benoeming van ver tegenwoordigers der minderheden en die voor West-Irian in het nieuwe Parle ment. zal overlaten aan de nieuwe rege ring. Dodelijk ongeluk te Nijmegen WEIFELENDE DAME AANGEREDEN. (Speciale berldhtgeving) Op de Oranjesingel te Nijmegen bij het kruispunt Prins Bc-rnhardstraat is een 64- jange mevrouw door een personenauto aangereden. In het Canisi us-ziekenhuis is zij aan de gevolgen daarvan overle den Zij stak de rijweg over in de rich ting van de Prins Bemhardstraat, Toen zij zioh midden op de rijweg bevond, zag zy een auto uit de richting Keizer Locle- wykplein naderen. De dames weifelde, deed een stap vooruit en ging vervol gens weer achteruit en werd tenslotte door de wagen gegrepen. Zweedse ijshockeyers redden Nederlands gezin Kinderen uit het water gehaald Leden van het Zweedse fjshockey- team, dat gisteravond op Houtrust te Den Haag speelde, hebben gistermor gen het Nederlandse gezin- Visser uit Arnhem, dat by het verkeersplein Ouderijn onder Utrecht met een auto te water reed, gered. De Zweden reisden met een bus van Duitsland naar Den Haag. Op de Rondweg by Utrecht suisde hen een Nederlandse wagen voorbij, die kort nadien slipte, enige malen over de kop sloeg en met de wielen naar boven in een diepe sloot terecht kwam. De Duitse reisleider Hinrichs en de ploegleden Kjell Olson. Bergruen en Frederikson sprongen uit de bus en be gaven zich te water. De vader had zich reeds uit de auto geworsteld en was be zig zijn vrouw naar buiten te trekken. De vier mannen slaagden er in de snel water makende automobiel op te tillen en te draaien, waardoor het mo gelijk werd de drie inzittende kinderen naar buiten te brengen. Een der kinde ren, een jongen, was reeds blauw en be wusteloos Hij had water binnen gekre gen. Na kunstmatige ademhaling kwam hij bij, Zyn zusje, de 12-jarige Marianne kreeg een hersenschudding en modder in de longen. Ruim een half uur na het ongeval ar riveerde een ambulance met een arts. De gphele familie werd naar een zie kenhuis vervoerd waarna de Zweedse ijshockeyploeg de reis naar Den Haag vervolgde Daar konden de vier druip natte redders zich baden en verkleden in het Kurhaushotel. Voor de aanvang van de wedstrijd tegen IJHC werden de Zweden gehuldigd waarna zij vervol gens met 8—1 van'de Haagse ploeg ver loren. In twee dagen zeventig slachtoffers van lievige opstandige activiteit De Parijsc politie onderzoekt geval len van terreur, waarbij gemaskerde Algerijnen landgenoten in Parijs intimideren om hen te bewegen geld af te dragen voor de Algerijnse verzetslieden in het gebergte van Aurès. Het jongste slachtoffer dezer terroristen is de 56-jarige Algerynse boer Ali ben Amara, die verleden week in een café in de Arabische wyk van Parijs werd doodgesto ken. Het is de politie gebleken, dat All een maand geleden naar Frankrijk was gekomen, om zijn aldaar werkende kleinzoons te vragen waarom zij geen geld meer overmaakten aan hun ouders in Al gerije. De jongens hadden daarop ge antwoord dat de geldzendingen onmogelijk waren geworden, omdat zy ge dwongen werden maandelijks duizenden francs by te dragen aan de leiders dezer Algerynse terroristen. Laatstgenoemden schynen te hebben vernomen, dat de jongens hadden „doorgeslagen", waarop zy, om zich te blyven verzeke ren van de afgedwongen bydragen der kleinzoons en hun vrienden, opdracht gaven de oude man te liquideren. Ook onrust in Marokko Algerynse caféhouders worden ook vaak bedreigd, omdat zij in de Koran verboden alcohol houdende dranken 500 gulden) te betalen dan worden zij nog gespaard Weigeren zij betaling, dan j worden vensters en meubilair van hun I zaken vernield en soms worden zU, evenals Ali ben Amara. vermoord. De schrik voor deze te Parijs opere- j rende Algerijnse terroristen zit er bij hun landgenoten zodanig in dat zelfs vrienden en bloedverwanten van ver moorde slachtoffers, uit vrees voor wraak der terroristen, gewoonlijk de po- I litle geen inlichtingen durven te ver strekken. Vrijdag j.l. zyn 43 Algerynse re bellen gesneuveld in gevechten met Franse troepen, die door hefschroef- vliegtuigen werden gesteund. Voorts werden 145 opstandelingen gevangen genomen. In geheel Algerije staken de j rebellen twaalf boerderijen en drie scho len in brand. Zij joegen voorts acht bur gers over de kling, bliezen bruggen op cn hakten telegraafpalen om. Algerijnse opstandelingen hebben tij dens het weekeinde 23 personen, onder wie zeven Franse soldaten, gedood. De zeven soldaten werden gedood, toen on geveer honderd opstandelingen uit een hinderlaag een legervrachtauto ten zuidwesten van Tebessa aanvielen. In Marokko werd gevlagd terwijl juichende menigten zich in de straten verdrongen, dit naar aanleiding van de vrijdag jj. te Parijs afgelegde Frans- Marokkaanse verklaring, waarin Frank rijk de onafhankelijkheid van Marokko erkent. Doch aan de strijd was op deze „onafhankelijkheidsdag" geen einde ge komen. Een driehonderd Marokkaanse verzetslieden overvielen, nabij Taza een militair konvooi waarbij acht leden van het Franse vreemdelingen legioen het leven verloren. 'Ingez. Med.-a<1v J DINSDAG Rijksmuseum van Oudheden: Lezing dr. P. J. R. Modderman over Bandceramlek in Nederland. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Huldiging en receptie dokter H. M. J. W. J. Kortmann, 3 u. nam. Stadszaal (grote zaal): Jeugdconcert resp. concert MIJ. voor Toonkunst. Plano duo Gold en Flzdale, 2.30 en 8 uur nam. Casino-theater: K. en O -fllmstudlekrlne „The four horsemen of the Apocalypse 9.15 uur nam. Maas in Limburg overstroomd ITTEREN GEÏSOLEERD. Het dorn Itteren bli Maastricht is sedert vannacht geïsoleerd door de overstroming van de Maas. Ook de weg van Borgharen naar Itteren staat thans blank. In Borgharen staat het water in twee huizen aan de Daalstraat. die zich vlak bii de Maas bevindt Het water staat hier ongeveer 75 cm. hoog. De bewoners ziin naar de bovenverdieping verhuisd. Mei een enkel woord BINNENLAND De Maastrichtenaar Raymond Mom- mers ls zaterdag te Luxemburg wegens misbruik van vertrouwen (zwendel) tot 9 maanden gevangenisstraf veroordeeld. In Luxemburg gaf hij zich onder valse naam uit voor een vertegenwoordiger vnn de Nederlandse minister van Landbouw, die belast zou zijn met het verzorgen van subsidies" voor in Luxemburg gevestigde Nederlanders Hij wist onder valse voor wendsels enige boeren een bedrag van een miljoen driehonderdduizend franken af te troggelen. Een zevenjarig Jongetje, dat zich zaterdagmiddag op het Ijs van een sloot aan de Klaprozenweg in Amsterdam-noord had gewaagd, ls door het ijs gezakt. Bur- Sers hebben het kind op het droge ge- rncht. Toegepaste kunstmatige adem haling mocht echter niet meer baten Prof. dr. Barendregt, een der leidende geleerden van het Reactor Centrum Neder land, zal deze maand naar Pakistan ver trekken om mede te werken bij de oprich ting van een afdeliug .oor kernfysica aan de federale universiteit te Karachi. De Staatssecretaris van Economische Zaken, dr G. M. J Veldkamp heeft van ochtend op „Drakenburg" bij Baarn dc door dc commissie schlldersvakbelangcn georganiseerde Technische week" geopend In het Westerziekenhuis te Rotter dam Is overleden de 37-Jarlee chauffeur C C. Broer uit Delft, die op de Marathon- weg in Rotterdam met zijn vrachtauto tegen een lichtmast was gebotst. De regering van Columbia heeft prof. dr. C. P. A. van Dam, hoogleraar-directeur van het Spaans-Portugees en Ibero- Amerikaans Instituut te Utrecht benoemd tot officier In de Orde van San Carlos. Deze onderscheiding werd hem verleend air. een erkenning voor zijn persoonlijke verdiensten en voor de arbeid door prof. Van Dam verricht met betrekking tot de culturele toenadering tussen Columbia en Nederland. Ter gelegenheid van haar 50-Jarig bestaan houdt de vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland op 17 maart ln het Concertgebouw ln Am sterdam een herdenkingsbijeenkomst. Ook wordt die dag de Jaariykse algemene ver gadering vnn de vereniging gehouden. BUITENLAND Ex-konlng Mlchaël van Roemenië heeft In Genéve medegedeeld, dat hij ver koopdirecteur voor Europa van een Ameri kaanse flrmn ls geworden, die zowel een bepaald type twee-motorlge vliegtuigen als elektronische apparaten en automatische piloten ln licentie bouwt. Dc verbannen monarch, die tot dusverre ln Engeland heeft gewoond en nog onlangs een kort oezoek aan Nederland bracht vertelde in Junuarl ln dienst getreden te zyn bij de maatschappij HIJ verkoopt nu „Lear Stars", een type vliegtuig, dat. op enige wijzigingen na. een ontwerp van Lock- heed is. De Amerikaanse schout-by-nacht Redfleld Mason heeft zaterdagavond 50 000 dollar In een televisie vragenspel gewon- j nen. Hy wist de 12 taken van Hercules i Iulst te noemen Volgende week heeft hy :ans op het dubbele bedrag. I Het verzet op Cyprus ls weer opge laaid In totaal werden zondag elf bom aanslagen gepleegd. De dader van een aanslag op een voertuig van dc Britse veiligheidstroepen te Limassol werd neer geschoten. Een voorbijganger werd door de bom gewond. By de overige aanvallen vielen geen slachtoffers. President Gronchl van Italië, die een bezoek aan de Verenigde Staten heeft ge bracht. ls zaterdag per trein uit Washing ton te Montreal. In Canada, aangekomen. Hij Is op weg naar Ottawa, waar hy met Canadese autoriteiten zal beraadslagen. Vier ..Vampires" van de Zweedse luchtmacht die deelnamen aan een oefe ning. zyn ln Zuid-Zweden neergestort. Twee bestuurders kwnmen om het leven en twee worden vermist. De leider van de communistische partij ln Oost-Dultsland. Ulbrlcht. schrijft in het partyblad Neucs Deutschland", dat Stalln niet tot de „klassieken vnn het Marxisme" kan worden gerekend „Stalln heeft veel voor de opbouw van het socla- K'.me gedaan, aldus Ulbrlcht. maar toen hij zich later boven de party plaatste en përsoonsvererlng bevorderde, hebben party en staat aanzlenlllke schade geleden De Spaanse regering heeft zaterdag een algemene loonsverhoging van 22 pro cent goedgekeurd Om zoveel mogelijk een wedloop van lonen en prijzen te voor komen. wordt de loonsverhoging niet ln een keer gegeven, doch ln tweecn, nl. 16 procent met Ingang van I april en 6 procent met Ingang an 1 oktober. Bo vendien zal dc duurtetoeslag verhoogd worden, zodat de totale loonsverhoging zal neerkomen op 27.6 procent van de huidige lonen. WOENSDAG Huls Over "t Hoff (Gerecht 10): Splrl- tlsch Genootschap. 8 uur nam. Rapenburg 6: Viro. Sprekers mr. F. H. Tunnlssen en J. H. Bayens, 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Rotterd. Toneel „De ware vriend", 8 uur nam. Stadszaal: Vlleseline-show. 8 uur nam Zoeterwoude. Patronaatsgebouw (Schenkelweg)Voorllchtlngsbyeenkomst voor dames. „Melk en zulvelprodukten ln onze dageiykse voeding". 7.30 uur nam. DONDERDAG Het Gulden Vlies: Modeshow firma Warnecke. 2.30 uur nam. Hoge Morsweg 12 (Chr. school)Opening uitbreiding schoolgebouw. 4 30 uur nam Levendaal 1: Voorllchtlngsbyeenkomst Ned. Zulvelbureau, 2.30 en 8 uur nam. Rehoboth: Praatavond Veron, 8 u. n.m. In den Vergulden Turk: Ledenverga dering Coöp. Boerenleenbank Lelden Oegstgeest, 7 30 uur nam. Schouwburg: K. en O. Rotterd. Toneel „De ware vriend". 8 uur nam. VRIJDAG Schouwburg: K. en O. Rotterd. Toneel „De ware vriend". 8 uur nam. Doelenkazerne: Alg. Ver. van Nederl. Reserve-officieren. Lezing dr. P. H. Pott over monniken en kloosters In Tibet. 8 uur nam. Rehoboth: Chr. Hist. Jongerengroepen. Spr H R. v d. Ridder. 8.15 uur nam. Stadszaal (foyer): Filmavond Llssone- Llndeman, 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed.. 7.157.45 uur namiddag. ZATERDAG Schouwburg: Eeuwfeest „Lltterls Sacrum" „De Plankeniers" spelen ,,De Koopman van Venetië. 8 uur nam. Nieuwe treiler gereed gekomen Gebouwd bij Boot in Leiden Op de werf „De Hoop" van de ge broeders Boot te Leiden is de eerste treiler, die na de oorlog in ons land gebouwd werd, gereed gekomen. Het schip ligt thans in Vlaardingen, van waar dinsdagmorgen om 10 nur de proefvaart op de Nieuwe Waterweg zal worden gemaakt. Hiermee zet de werf „De Hoop" een vooroorlogse traditie voort, dc bouw van grote vissersche pen. en komt er eindeiyk weer een treiler in de vaart, die nu eens niet uit het buitenland is gekocht. Wij vernemen verder, dat het be drijfschap voor visserijprodukten aan de reder vergunning heeft verleend om als logger te vissen. Het moet daarom niet uitgesloten worden geacht dat schipper R. Groen, ondanks het con flict in de treilvlsserij, nog deze week met het schip, de „Amsterdam" van de rederij D. Johan Krijger te IJmuiden, ter visserij zal uitvaren Het is boven dien de eerste in Nederland gebouwde treiler, die geschikt is om de visserij ln IJslandse wateren en andere veraf gele gen visgronden uit te oefenen. Nadat begin vorig jaar de plannen voor de bouw van deze treiler vaste vorm hadden gekregen naar een eerste ontwerp van de IJmuidense scheepste- kenaar A. Borgart. werd in april de kie. gelegd en kon het schip in september van stapel lopen. Het schip meet 43 m. over alles, fs 7 80 m breed en heeft een holte van 4 m. De Amsterdam IJM 28 wordt voortgestuwd door een 800 pk Krupp-motor. die desgewenst tot 1200 pk kan worden opgevoerd. Het matrozenlogiës is op het achter schip benedendeks Stuurman en ma chinist hebben ieder een eigen hut. Voorts bevat het dekhuis nog enige hutten en de schipper vindt zijn hut achter de kaarten- en radiokamer in de brug. De bemanning heeft voorts de beschikking over een messroom. douche gelegenheid, e.d. Aan bakboord is het achterschip dichtgebouwd, zodat uit sluitend over stuurboord gevist kan worden. Intreerede prof. dr. W. E. de Mol Zaterdagmiddag heeft prof. dr. W. E. de Mol, van Oud-Loosdrecht, in decem ber j 1. benoemd tot hoogleraar in de theoretische biologie aan de „bijzondere faculteit" der gemeente-universiteit te Amsterdam, in de Doelenzaal zijn in augurele rede gehouden over het onder werp „Bestraling en erfelijkheid; drie endertig Jaar stralen genetiek". In zyn rede, zei prof. De Mol. dat zijn bestrahngsexperimenten natuurlijk lang niet alty'd een schoner gewas hebben op geleverd. Dat laatste was feitelijk een uitzondering. In verreweg de meeste gevallen leverde de bestraling verminkte levensonvatbare producten op, met een voor goed bedorven genetische struktuur. Prof. De Mtol ontveinsde zich niet hoe ook bij zyn jarenlange onderzoekingen is gebleken, dat onderwerping van een levend organisme aan de invloed van Röntgen- of radioactieve straling, eigen lijk een geweldpleging aan de natuur betekent. Vrouw verduisterde f12.000 VOOR HAAR VRIEND De eigenaar van een textielzaak aan de Leliegracht te Amsterdam heeft bii de politie aangifte gedaan dat hij in zijn kas een tekort van f12.000 had geconstateerd. Naar aanleiding hiervan ziin toen aangehouden de 30-iarige boekhoudster van deze zaak en haar vriend, een 51-jarige leraar. In een jaax tiids heeft de vrouw kans gezien, ge bruik makende van het onder haar be heer berustende cheoueboekie van haar baas. tientallen Dostcheques uit te schrijven en deze over te maken od de rekening van haar vriend, die in finan ciële moeiliikheden verkeerde. Beiden ziin als verdacht van valsheid ln ge schrifte. c.q. ODÜchting. verduistering en heling, voor de officier van justitie geleid. TENTOONSTELLINGEN: Lakenhal: „De stille glans van do Gouden Eeuw". Werkd. 104 uur; zondags 14 uur (t/m 26 maart). Academie: Tentoonstelling „Het Huls Oranje Nassau en de Leldse Universiteit". Werkdagen 10—17 uur (tot 17 maart). DE BIOSCOPEN: Trianon. „Jacht op het groene vuur" (14 Jaar). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur Zondag 2.15, 4,30. 7 en 9.15 uur. Rex. „Aasgieren" (14 Jaar). Werkdagen 2 30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag: „Fernandel de schoonheids specialist 4.45, 7 en 9.15 v Casino. „Brood, liefde en fantasie" (14 Jaar). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van zaterdag 3 maart 13 uur tot zaterdag 10 maart 8 uur waargenomen door: de Apotheek Van Drlesum, Mare 110, telefoon 20406 en do Zulder-Aj30theek, Lammenschans weg 4. telefoon 23553. WfBPRAPPORTEN (tan hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Koncnhneen Aberdeen Duhlin Londen Amsterdam Brussel Parlls Bordeaux Grenoble Nice Berlltn Frankfort Miinchen Zurich Locarno Wenen Innsbruck Rome eeh. bew. zo sneeuw n zwaar bew. nw onbewolkt wnw sneeuwbui wnw onbewolkt vzw onbewolkt wnw onbewolkt wnw 1 eeh. bew nw onbewolkt w zwaar bew wnw zwaar bew wvv zwaar bew. w s i M -9 O licht bew. half bew. zwaar bew. motregen

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2