LEIDSCH DAGBLAD Amerika zwijgt tot nu toe over proces Juiigschlager WEERBERICHT FRANS-WESTDUITS AKKOORD OVER DE SAARKWESTIE Vader bij brand omgekomen van Indonesië wil graag liulp de Sovjets aanvaarden Overstromingen en lawines in vele delen van Europa 95ste jaargang MAANDAG 5 MAART 1956 No. 28773 Directeur: J. W Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2 35 per maand; f0 55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 Toch bij sommige autoriteiten wel bezorgdheid merkbaar Nederlandse voorlichting deed wat zij kon (Van onze correspondent in Washington.) De Nederlandse diplomaten en voorlichters in Amerika hehhen uiteraard gedaan wat zij konden teneinde Nederlands positie ten aanzien van de moeilijkheden met Indonesië duidelijk te maken aan de Amerikaanse autoriteiten, aan de pers in de V.S. en aan de radio en televisie. Men zal zich in Nederland wellicht afvragen, in hoeverre zij daarmede succes hebben gehad. De moeilijkheden met Indonesië van de laatste weken betroffen vooral twee zaken: de opzegging van de Unie en het proces Jungschlager. Hoe heeft nu bijvoorbeeld de Amerikaanse pers op deze gebeurtenissen ge reageerd? teit te laten varen en zo mogelijk een houding aan te nemen, die door de zelfstandig geworden of naar zelfstan digheid strevende gebieden wordt ge waardeerd. Deze neiging bespeurt men zowel in republikeinse als democratische kring en de verkiezingen van november 1956 zuil endaarom geen invloed hebben op genoemde tendentie. Politiek bezien kan men deze tactiek van verscheidene Ame rikanen wel begrijpen, doch de taak van Nederlandse diplomaten en voorlichters is daardoor extra moeilijk geworden. Over de opzegging van de Unie heeft in de meeste belangrijke Amerikaanse couranten niet meer dan een berichtje gestaan. De strekking daarvan was, dat thans ook de laatste band tussen Ne derland en Indonesië was verbroken. Al leen de „Washington Post" heeft com mentaar geleverd. De beschouwing in deze courant bevatte een opmerking, die voor Indonesië niet al te aangenaam was. Men wees er namelijk op, dat het geen goede indruk maakte, wanneer een nieuwe staat achteloos omsprong met internationale overeenkomsten De schrij ver van het artikel betreurde het. dat Indonesië ook de financiële en econo- misohe overeenkomsten met Nederland had Geen enkele andere courant heeft echter tot dusverre commentaar gele verd over de opzegging van de Unie en ook over het proces waarin Jungschlager gewikkeld is, wordt in Amerika niet geschreven. Moet men hieruit nu concluderen dat de Nederlandse voorlichters met hun mijns inziens zeer helder gestelde toe lichtingen aan de pers. weinig resultaat hebben gehad? Overweldigend kan men het succes zeker niet noemen, maar men moet niet vergeten, dat ook de Indone siërs in deze niet stil hebben gezeten Zij hebben energieke pogingen gedaan om Nederland verantwoordelijk te stellen voor wat er gebeurd is en hun voorstel- Nederland overhandigde nota Antwoord aan Indonesië? Zaterdag is in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag aan de Indonesische zaakgelastigde, de heer Kwee Djie hoo, een nota overhandigd, welke een antwoord zou inhouden op de Indonesische nota van de vorige maand, waarin aan dc Nederlandse re gering werd medegedeeld, dat Indone sië had besloten uit de Nederlands- Indonesische Unie te treden en zich dientengevolge niet meer gebonden achtte aan de daaraan verbonden overeenkomsten. Over de inhoud van de nota konden nog geen nadere inlichtingen worden verkregen. Westduitse minister doet aanval op rode ambassadeur Zorin De westduitse minister voor atoom kwesties, Strauss, heeft in een rede in de Beierse stad Erlangen een aanval gedaan op de Sovjetrusssqhe ambas sadeur Zorin. die hij „de specialist num mer cén voor het effenen van de (com munistische) weg naar de macht" noem de. Zorin heeft indertijd als Sovjetrus- sisch ambassadeur in Praag door het leggen van een „tijdbom" Tsjecho-Slo- wakije tot een communistische staat ge maakt. aldus herinnerde Strauss zijn toe hoorders. De minister sprak voorts over „zekere industriëlen in Noord-Duits- land". die van mening zijn dat Bonds kanselier Adenauer zo vlug mogelijk moet verdwijnen, zodaf zij zaken met Communistisch-China kunnen gaan doen. Hij doelde hierbij kennelijk op dc staat Noordrijn-Westfalen. waar kortge leden de Vrije Democraten (z.g. Libera len I te zamen met de socialistische op positie de partijgenoot van de Bonds kanselier, Karl .Arnold, ten val hebben gebracht. Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen noordwest en west. Vannacht tempera tuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur: Zon op: 7.17 uur: onder: 18 31 uur. Maan op: 4 04 uur; onder: 12 18 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.20 en 23 05 uur (Doodtij). De nummer bestaat alt 10 pagina's ling van zaken heeft absoluut geen In gang gevonden in Amerika Dat de In donesiërs geen succes hebben gehad kan men voor een deel op het credit boeken van de Nederlandse voorlichting Een aantal .Amerikaanse autoriteiten heeft zich wel degelijk bezorgd getoond ten aanzien van wat Djakarta besluit en doet. Dit geldt met name ten aan zien van de jongste ontwikkeling in het proces tegen Jungschlager. Mochten de Indonesiërs in deze zaak geen ma tiging betrachten, dan zou hun dat di plomatiek geen goed doen en dan zou ook de Amerikaanse pers waarschijn lijk aandacht aan het geval gaan schenken. Teken des tijds Reeds geruime tijd is de Amerikaan se diplomatie geneigd een neutrale houding aan te nemen in conflicten tussen moederland en koloniën en zelfs tussen ex-koloniale mogendheden en onafhankelijk geworden gebieden. Nu de Sovjet-Unie zulk een intensieve flirt begonnen is met de Afro-Aziati- sche landen, is in Amerika de tenden tie onmiskenbaar om zelf die neutrali- Telegrammen namens Nederlandse vrouwen Het damescomité van Actie Neder land deelt mede naar aanleiding van de zaak-Jungschlager telegrammen te hebben gezonden aan Koningin Juliana Prinses Wilhelmina, minister-president Drees en mevrouw Bouman. In de telegrammen aan H M de Ko ningin en Prinses Wilhelmina doet het comité namens de Nederlandse vrouwen het dringend verzoek „al uw krachten te willen aanwenden om de doodstraf van Jungschlager te voorkomen en hulp te verlenen aan mevrouw Bouman in haar zo uiterst moeilijke taak" In het telegram aan dr Drees wordt gevraagd, of de Nederlandse regering de nodige, voorzorgsmaatregelen heeft getroffen opdat mevrouw Bouman „niet het slacht, offer worde van een anti-Nederlandse hetzecampagne" Aan mevTOUw Bouman zelf heef', het comité een telegram gezonden waarin haar „hulde eri dank voor uw heldhaf tige houding bij uw wanhopig pogen om de rechten van de mens te verdedigen" wordt gebracht. Grote wederzijdse waardering tassen kanselier Adenauer en minister Pineau Bij de Frans-Westduitse besprekingen, in het bijzonder over de toekomst van het Saargebied, is zaterdag „een aanzienlijke mate van overeenstem ming" bereikt. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau, en de Westduitse Bondskanselier Adenauer spraken bijna een uur met elkaar onder vier ogen. Pineau verklaarde daarna, dat de wederzijdse standpunten elkaar „zichtbaar genaderd" waren, al was het natuurlijk onmogelijk alle hangende vraagstukken met één slag uit de wereld te helpen. Pineau noemde Adenauer „een groot Europeaan", die altijd had gewerkt voor samenwerking tussen Frankrijk en Duitsland. Adenauer noemde het overleg met de Fransen „zeer vruchtbaar". De overeenstemming tussen de Franse en Duitse standpunten kwam ongeveer hierop neer, dat de Fransen erkend hebben, dat het Saargebied weer deel van het Duitse rijk moet uitmaken, waartegenover de Duitsers bereid zijn tot kanalisering van de Moezel over te gaan, ofschoon de industriëlen van het Roergebied hiertegen zijn van wege de daardoor mogelijke concurrentie van het Franse industriegebied. Hij wilde zijn kinderen redden Bq een kleine brand in een benedenwoning in de Eerste Jan Steenstraat te Amsterdam is de 60-jarige G. Dragt, die zich in de vlammen uaagde omdat hü zijn twee kinderen wilde redden, omgekomen. Een tragische bijzonderheid is daarbij, dat de kinderen inmiddels aan de voorzijde van het huis door brandwacht Kroos en agent L. H. Krekelaar naren gered. De vader, die aanvankelijk aan de achterzijde de tuin in was gerend, was hiervan niet op de hoogte. De 3-jarige Harm en de 5-jarige Chris werden als gevolg van rookver giftiging in bewusteloze toestand naar het Wilhelmina Gasthuis gebracht, waar hun toestand redelijk bleek. Zij hebben belden vrij ernstige brandwon den opgelopen. De oorzaak van de brand, die zater dagochtend uitbrak, is niet bekend. De woning had een voorkamer, een tussenkamer. een achterkamer en een keuken. Daarvan is alleen de voorka mer. waarin zich de kinderen bevonden, niet uitgebrand Hun vader, een nacht portier. lag in de tussenkamer te sla pen. terwijl de 33-jarlge mevr. Dragt aan het werk was in een café aan de Nieuwendijk. In zijn nachtgoed zagen huurlieden omstreeks half twaalf de ontzette va der Dragt ln de tuin rennen, terwijl hij Baden en Ulmer leven De officier -an Justitie Soenarjo beeft de juistheid ontkend van Neder landse berichten, dat enige Neder landse arrestanten verdwenen of ge storven zouden zijn. Hjj zei dat twee arrestanten. Frans Baden en Ulmci Nederlandse arrestanten. Zjj hadden voor de rechter verklaringen, die zjj bij het vooronderzoek hadden afge legd, herroepen In verband daarmee was nader onderzoek nodig. Een trein in de stijl van 100 jaar geleden reed van Southend naar Londen ter gelegenheid van het eeuwfeest van de London-Tilbury and Southend Spoorwegmaatschap- pij. De uitgenodigde passagiers waren gekleed in kostuums van die tijd. Om te bewijzen, dat zij nog ln leven zijn, liet Soenarjo beide arrestanten naar zijn huis brengen, waar zij Indone sische verslaggevers ontmoet hebben. Soenarjo zei. dat zolang het onderzoek voortduurt. Baden en Ulmer geen bezoek mogen ontvangen Wij willen Nederlandse reactie voor zijn Indonesië is voornemens zijn pogin gen tot het verkrijgen van financiële en economische hulp van dc Sovjet- Unie te intensiveren. Dit heeft de In donesische zaakgelastigde in Moskou, thans gescheiden ziju van de andere P».gxf tf|r W' II Tv nocnni Nederlandse arrestanten. Zii hadden AI til UT U.I1. IXeeSOlll overleden Groot verlies voor wetenschap Op ruim 79-jarige leeftijd is in de nacht van zaterdag op zondag over leden prof. dr. W. H. Keesom. die van 1923 tot 1945 hoogleraar was te Leiden in de natuurkunde en zich wereldnaam verworven heeft door enkele spectaculaire experimenteel- wetenschappelijke prestaties zoals het in vaste vorm brengen van helium en het vestigen van een absoluut kouderecord. en die boven dien met een enorme werkkracht en degelijkheid op een breed terrein van de natuurkunde der extreem lage temperaturen met rijke vruch ten werkzaam is geweest. Voor een uitvoerige beschouwing over zijn persoon en werk verwijzen wij naar elders in dit blad. om hulp schreeuwde. Hij drong het brandende huis weer binnen en kwam er niet meer uit De brandweer trof zijn verkoolde lichaam een uur later in de nog rokende tussenkamer op het bed aan. Het gezin heeft nog een derde zoontje, de 7-jarige Gerrie. die op school was toen de brand woedde. dc heer Darmantn, op een persconfe- tie te Moskou verklaard. Deze persconferentie had tot doel een uiteenzetting te geven van dc In donesische positie na dc opzegging van de Nederlands-Indonesische Unie en de R.T.C.-akkoorden. financiële e economische steun. Indonesië, aldus de verklaring ver der. verwacht b(j voorbaai dat Neder- land op Indonesië aanvallen zal richten De zaakgelastigde zei. dat Indonesië ult hoofde van ten onbuigzame houding zich reeds tot andere landen, waaron- van Indonesië tijdens de onderhande der de Sovjet-Unie had gericht voor "n8en te Genève. De Indonesische zaakgelastigde, die de verklaring aan de pers verstrekte, lichtte verder toe. dat naar Indonesi sche verwachting. Nederland bij de V. N. een protest zal indienen over het uittreden door Indonesië uit de Unie en de opzegging van economische en financiële overeenkomsten. IVU heb ben. aldus Darmanto met onze ver klaring de bedoeling, aldus vooruit te lopen op commentaren, bv tn Neder land of In andere landen, die Moskou zouden kunnen bereiken Hjj voegde hieraan toe, dat zjjn handelwijze ..on gewoon" was. maar „dat het doel de middelen heiligt". Door bemiddeling van de Indonesische ambassade te Moskou, heeft Indonesië Nederland ervan beschuldigd, hardnek kig te pogen, een „zeei impopulaire" Unie met Indonesië te handhaven. Tege lijk heeft Indonesië Ruslands ..voortdu rende steun aan onze zaak" erkend In de verklarng wordt te verstaan gegeven dat Indonesië, na het eveneens opzeggen van de economische en finan- ciële overeenkomsten met Nederland, gaarne bereid ls. economische bijstand van de Sovjet-Unie te aanvaarden. Uit alle delen van het land zijn in de nacht vau zaterdag op zondag duizen den pelgrims naar Amsterdam gekomen voor de Stille Omgang, de jaarlijks te rugkerende bedetocht van rooms-katho- lieke mannen en jongens. Grote groepen bedevaartgangers kwa men o a uit Leiden '18001. Westfries land 't Gooi. Beverwijk (elk 900). Gou da, Waalwijk, Oss en Roelofarendsveen (elk 700). Nu het barre klimaat ons ver laten heeft, behoort de intensieve hulp aan de vogelwereld ook weer lot het verleden. Als symbool van het einde van deze hulp hebben de leden van de ..Vogelramp-actie Haarlem 1956" zaterdagochtend nabij het Noordzee-kanaal het giootste deel van hun pupillen los gelaten. Op de foto ziet men de vogels, die ondanks de liefdevolle verpleging. toCh weer de vrijheid verkiezen. Daium. Rijn. Maas, Moezel en tal van andere rivieren buiten haar oevers Tengevolge vande dooi doen zich in Oost-Duitsland grote overstromingen voor, terwö' u't Oostcnrjjk lawines worden gemeld. Te Passau is het peil van de Donau tot vjjf meter boven normaal gestegen. Meer dan 400 woningen zijn ondergelopen. Met behulp van Amerikaanse mili tairen pogen de slaehtoffers hun bezittingen uit het water te redden. In het gebied van Passau zijn bruggen voor het verkeer gesloten. Vier dorpen in de omgving van Linz (Oostenrijk) zijn ontruimd oo al met het oog op de bijzonder hoge stand van de Donau. Lawines in de Oostenrijkse Alpen hebben aan vier personen het leven gekost. wegen onbegaanbaar gemaakt. De Rbn bij Straatsburg stijgt twee cm per uur en ls het gevarenpeJ van vijf meter ge naderd In de Ardennen ls de Semoy op vele plaatsen buiten haar oevers getreden, doordat Ijsdammen de stroom gedeel telijk versperren. De Maas. die in 24 uur een meter ls gestegen, heeft een tijdelijke brug weggeslagen. Water bij Straatsburg nadert gevaarlijk peil Ook vele rivieren ln noord- en oost- Frankrijk zijn buiten haar oevers getre den. Door overstromingen van de Moe zel staan straten van Nancy onder wa ter. De Murthe heeft verscheidene grote

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1