H. M. J. W. J. Kortmann dinsdag vijf en twintig jaar arts Geen ..kleed paleizen" op sportveld Raad van Voorschoten besloot tot stichting derde gymlokaal In beroep bij de Kroon tegen besluit G.S, Lode Sengers overleden Kerkelijke of ehr. politiek? Nieuwe verkeersregels en nieuwe nummerborden in West-Duitsland J. Kortmann, aan de Rijksuniversiteit alhier slaagde voor zijn artsexamen. Dokter Kortmann, een in brede kring hogelijk gewaardeerd hulsarts, Is ook ln het Leidse openbare leven een be kende figuur. Sinds 1945 maakt hij voor de KVP deel uit van de Leidse Raad, waar het speciaal de medische aangelegenheden en de verkeerspro blemen zrin, die zijn grote belangstel ling hebben. Dokter Kortmann, voortgekomen uit een artsengezin - zyn grootvader en vader waren eveneens medicus - werd 50 jaar geleden te Zoeterwoude gebo ren. Hij ontving zijn middelbare oplei ding aan het. Leids Gymnasium en aan het Gymnasium van de Jezuïeten te Katwijk, waarna hij aan de Leidse Universiteit medicijnen studeerde. Op 1 januari 1933 vestigde hij zich aan de Hogewoerd, vrijwel op dezelfde plaats waar eens zijn grootvader een praktijk uitoefende, als Leids medicus. In dat zelfde jaar werd hij tevens nar- cotiseur van het St. Elisabeth-zieken- huis, een nevenfunctie, die hij ook nu nog waarneemt. Sinds april 1933 is dr. Kortmann, die zijn praktijk in later jaren verplaatste naar de Lorentzkade, ook docent in de anatomie en de gezondheidsleer aan de Vakschool voor meisjes aan het Galge water. Voorts is hij docent aan de Leidse EHBO-brigade, de EHBO-dienst en leidt hij nu al weer enkele jaren een EHBO-cursus voor de rijksverkeerspo- litie en de B B. in de A-Kring Leiden. Sinds de oprichting is dokter Kort mann voorts medisch adviseur van het kath. huwelijksvoorlichtingsbureau. Hij werkte mede aan de wederoprichting van het Francisca Romana-huls, van Verbum Dei en van de R.K. Bond van ziekenverplegenden „Salus Infirmo- rum". van welke bond dr. Kortmann voorzitter is geweest en sinds kort me disch adviseur. Tot 1953 was hij presi dent van de studentenconferentie der St. Vincentiusvereniging te Leiden. Direct na de bevrijding werd dokter Kortmann lid van de Leidse gemeente raad voor de KVP. Als zodanig is hij eveneens lid van de commissie van toe zicht van de gestichten Endegeest. Rijngeest en Voorgeest en lid van de commissie voor de geneeskundige- en gezondheidsdienst. Hoewel zijn drukke praktijk en de behartiging van zijn raadslidmaatschap hem weinig tijd overlaten, heeft dokter De heeir N. L. van Dalsen. die benoemd is tot hoofd van de christelijke school aan de Boshulzerkade, zal dinsdagavond afscheid nemen als hoofd van de chris telijke school aan de Middelstegracht. Bi) deze gelegenheid zal ook het nieuwe hoofd van de Middelsteerachtschool. de heer G. van Putten, worden geïnstal leerd. De Leidse politie, die gisteravond we derom een verscherpte controle hield op de verlichting van rijwielen, maakte hierbil niet minder dan 76 processen- verbaal op. LEIDSCHE ANALYSTEN SCHOOL. Industriële culturele filmavond. Gisteren werd in de foyer van de Stadsgehoorzaal onder auspiciën van de Leidsche Analysten School de tiende contaotavond tussen Industrie en on- derwiis gehouden. Ditmaal was het de N.V. Kon. Pharm. fabrieken v/h. Bro cade®—Stheeman. die de vele aanwezi gen de zaal was vrijwel geheel ge vuld een interessant gevarieerd film programma voorzette. Na een Inleidend woord van de di recteur der school, de heer L. Th. Scho- naeen. kreeg men via de film aller eerst een indruk van de fabricaee van watten en pleisters. Dr O. S. K. Mars. werkzaam op het laboratorium van Brocades—Stheeman, hield vervolgens een lezing, waarin hii uitvoerig de ont wikkeling van nieuwe geneesmiddelen besprak. Kortmann bijzondere belangstelling voor de ontwikkeling van de katholieke ziekenhuizen in Nederland en - zo de tijd hem hiervoor ruimte laat - de stu die van de Nederlandse en Vlaamse primitieven. Ter gelegenheid van dit Jubileum heeft zich. zoals gemeld, een comité ge vormd. dat hem die dag zal huldigen ln ..Het Gulden Vlies". Na afloop van deze huldiging vindt er van 4—6 uur een receptie plaats. ZATERDAG 3 MAART LEIDERDORP Benoemd. De heer W. Verlnga ls be noemd tot opzichter ln de dletrlctetele- fooncentrale ln Den Haag. OEGSTGEEST In het Witte Huls zal as. maandag een propaganda-avond worden georgani seerd door de rijkspolitie, voor de wer ving van reservisten Majoor Offermans zal een propaganda-speech houden en er zullen enkele films worden vertoond. Rijkspostspaarbank Aan het post kantoor alhier werd gedurende de maand februari Ingelegd f.130.100.43 en terug betaald f 59627.79. Medische dienst. De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter v. Walchron, telefoon 22030. VOORSCHOTEN TV»BB AANBESTEDINGEN QtrttTOChtend vond ln het gemeentehuis esn tweetal aanbestedingen plaats De eerste betrof de aanleg van de J P. Coen- straat. Daarvoor waren 17 inschrijvers, te weten: 1. Stlkvoort's Bouwbureau te Voor- echoten voor f20.000; 2. Van Halem. Delft f36.563; 3. J. Stam. Voorschoten f37 300; 4. Koster en de Rooy, Waddlnxv. f 38 800; 5. H. de Vries en A. W. van Schle, Delf- tauw f39 000; 6. L P. t. d. Geer. Lelden. 42 200; 7. N. Overdevest. Zoeterwoude f42 660: 8. O. Huize bos. Bloemendaal f43.660: 9. H. van Ringen. Wassenaar f44 500; 10. G. H. Schellevls, Heemstede. f47.500; 11. L. Steenwoude. Den Haag. f47 600- 12. Broeren en Visser. Den Haag. f47.800; 13. C. L. de Haan's Aann. en Han- delmlj Schevenlngen. f 48 800; 14. A. Stuifzand te Lelden, f50 672; 15. Van Eerden en Veldman. Den Haag. f 54 800; 16. Weatlandse Wegenbouw. P.ljsw. f 35 0<*>: 17. P. van "t Wout. Rijswijk, f 55 600. De tweede aanbesteding betrof de re- oonatructle van de Krlmkade. Daarvoor waren 13 Inschrljvera, te weten: 1. J. Stam te Voorschoten f45 400; 2. N. Overdevest. Zoeterwoude f46.790; 3 H. de Vries en A W v. d. Schle. Delfgauw f51.000; 4. L. P. v d Geer, Lelden, f51.300; 5. A van Halem. Den Hoorn, f 62 000; 6 Fa. Koster en De Rooy. Waddlnxveen. f 54 000. 7 Fa. Hulsebos. Bloemendaal, f56 600; 8 Broeren en Visser, Den Haag. f56 000; 9. Van Eer den en Veldman. Den Haag. f 58.000; 10 P. 't Wout. Rijswijk, f58.700; 11. Weat- Ise Wegenbouw. Rijs—""- Tak en Zn.. Den Haag Laak. Den Haag. 68 900. C.H. KIESVERENIGING In een vergadering van de C.H. Kiesver eniging ln Voorschoten zijn nieuwe be stuursleden gekozen ln verband met het bedanken van de heren L. Verhaar en H. H. v d Ster. Gekozen werden de heren S A. Dobbenga en mr. A. Merens. De heer Dobbenga wordt penningmeester, doch de heer Merens heeft voor zijn benoeming bedankt, waardoor een nieuwe verkiezing noodzakelijk wordt. VAN BROMFIETS GEVALLEN Gistermiddag om ongeveer kwart over v(Jf ls op de Veurseweg ter hoogte van de Knlplaan een duozltter van een brom fiets gevallen. HIJ droeg enkele schragen. De passagiers van het Zweedse .dingsboot Brandaris van boord ge-1 schipbreukelingen op Terschelling schip ..Ecuador" zijn door de red-1 haald. De ontscheping van de I Vooraanstaande figuur op gebied van religieuze kunst Na een langdurig ziekbed is op nog slechts 59-jarige leeftijd overleden de heer L. A. Sengers. een bekende flgnur op het gebied der religieuze kunst, die aan de totstandkoming van tal van kunstwerken in Leiden en verre om geving zjjn medewerking heeft ver leend, voornamelijk in de vorm van muurschilderingen. De heer Sengers was een vooraan staand lid van het Leids Kunstcentrum op welks exposities in de Lakenhal of in de Boerhaavezalen hij steeds vertegen woordigd was. Voor een vrij groot aantal rooms- katholieke kerken, verspreid over het ge hele land. vervaardigde hij wandschilde ringen. terwijl ook vele wereldlijke gebou wen. recreatiezalen en werkruimten in fabrieken (o.a. de voormalige Edelacht baar-sigarenfabriek te Leiden) de spo ren van zijn kunst dragen. Voorts maakte hij ontwerpen voor wandtapijten en mozaieken. De twee fraaie mozaïeken ter weerszijden van de ingang tot de raadszaal ln het Leidse Stadhuis zijn o.a. produkten van zijn geest en hand. Ons stedelijk museum „de Lakenhal" bezit van zijn hand een fraai doek. voor stellende een oude Brabantse boer. Ook aan tal van kunstvoorwerpen schonk hij het aanzijn. Lode Sengers, die ook een tijdlang ln Zuid-Frankrijk heeft gewerkt, behoorde ongetwijfeld tot de beste vertegenwoor digers van de hedendaagse religieuze kunst van wie nog veel mocht worden verwacht. De plechtige Mis van Requiem zal ge zongen worden as. dinsdag te 10 uur in de parochiekerk van de H. Leonardus aan de Haagweg. waarna te circa 1145 uur de begrafenis op het r.-k. kerkhof te Oegstgeest. Gisteravond heeft de gemeenteraad van Voorschoten zich zeer langdurig bezig gehouden met twee voorstellen van de agenda. Het eerste betrof het stichten van een derde gymnastieklokaal, waartoe met één stem tegen besloten werd. Het tweede n.l. het stichten van twee kleedgebouwtjes op de sportvelden werd afgewezen. De heer van der Hulst <KVP> was de enige, die uitgesproken tegen het stich ten van een derde gymnastieklokaal was. omdat hij de bouw ervan niet ver antwoord achtte ten opzichtte van de woningbouw. De heer de Groot (WD) daarentegen zag deze zaal als zeer be langrijk voor de algemene volksgezond heid. De heer Pels (PvdA) achtte het een winstpunt, dat het mogelijk is een ge meentelijk gymnastieklokaal aan een bij zondere school te bouwen. Wel wenste hij rast te leggen, dat deze zaal goed kon vsst- verleende eerste hulp. De man. die een hersenschudding had opgelopen, ls per auto naar zijn huls ln Lelden vervoerd. Zondagsdienst. De dienst der doktoren wordt voor spoedgevallen waargenomen door dokter F. J M. Tonino. Voorstr. 23. telef 2493. Voor wijkverpleegster Gezond heidscentrum. telef, 2177 WASSENAAR Jaarvergadering L.T.B. In de bovenzaal van café De Groot werd de Jaarvergadering gehouden van de af deling van de R -K. Land- en Tulnbouw- bond. BIJ ontstentenis van de voorzitter werd de bijeenkomst geleld door de heer H Knljnenburg. Olt het Jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental met drie terugliep tot 69. De kas sloot met een batig saldo. Besproken werd de oprichting van een jongeren-organisatie, waaraan In Wasse naar behoefte bestaat Er zal hieraan worden gewerkt. Als bestuursleden werden herkozen de heren H. H. Duivenvoorden en H. Knlj nenburg. Hierna was het woord aan mr. G. J. Vermeulen, algemeen secretaris van de LT.B die verschillende actuele vraag stukken behandelde. Medische dienst, zondag waargenom Haan en Wlelenga. NED. VER. VAN HUISVROUWEN In „Het Gulden Vlies" organiseerde de afdeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen gisteren een huishoudelijke middag. De vice-presidente. mevr. C. de Kemp—Sehoolenberg, heette de aanwe zigen hartelijk welkom en gaf vervolgens het woord aan de heer Van Schijndel van de Technische Unie. Deze demon streerde en besprak verschillende elek trische huishoudelijke toestellen, die het leven van iedere huisvrouw veraangena men en gemakkelijker maken. Voor de pauze vormden diverse soorten wasma chines en daarbij behorende centrifuges, straalkachels. koffiebereidingstoestellen, strijkijzers, stofzuigers en bestralingstoe- stellen een onderwerp van bespreking. Het laatste gedeelte van de gezellige middag was bestemd voor de demon stratie met broodroosters en tal van andere keukentoestellen. De huisvrouwen kregen een goede voorlichting en werden bovendien in de gelegenheid gesteld vragen te stellen. Bach's ..Mattheus Passion" in Stadszaal Op 21 en 22 moort a.s. 7ee",«," MenJ""? «een: J* neb I de Mattheus Passion een vorig jaar ge- I hoord, dus nu maar eens overslaan,' Traditie-getrouw hoopt Ex Animo ook I want dan onderbreekt men de voortdu- dit jaar Bjch's ..Mattheus Passion" ten rende groei in het juiste begrip van deze gehore te brengen. Traditie getrouw, passie-muziek. Want sedert 1952 heeft deze vereniging Bij het spreken over ..de luisterende elk jaar de uitvoering voor onze stad gemeente", komt zeker in gedachten het verzorgd, van Bach's grootste, (zeker in feit dat men om Bach's bedoeling te de zin van omvangrijkste) het meest I verstaan, men niet slechts de ultvoe- tot de schare sprekende werk. Traditie- j ring technisch en muzikaal moet volgen. getrouw, maar toch ook méér dan dat- Want gezien de toewijding waarmede zovelen de repetities van dit voor hen bekende werk steeds weer volgen, bewijst wel dat hier ook sprake moet zijn van een grote liefde voor dit „LUdensevan- gelie in klanken". En zo is het ook: hoe meer men zich In Bach's muziek in het algemeen en zeker in zijn Mattheus Passion verdiept, hoe meer men in be wondering komt voor dit meesterwerk. Dit geldt voor de uitvoerenden, maar niet minder voor het luisterend publiek, of wil men zeggen „de luisterende Ge bracht. was de film „Hoe Jaap Erlen- mever" analist werd". Voor enice af wisseling ln deze „technische stof" zorgde de muzikale film Toscanini, een uitvoerine van het door Verdi eecom- poneerde .XJed der volkeren" bewerkt door Toscanini. ter eeletrenheid van de bevrildine van Italië. Een film waar aan indertlld het koor van het West minster Colleze en de tenor -lar Pcerce hun medewerklne verleenden. Tenslotte werd er nog een film ver toond over het vreedzaam cebrulk van atoomenergie .speciaal t.b.v. de genees kunde. Openhartig gesprek politieke jongeren Naar aanleiding van de in de laatste zitting van het Leids Jeugd Parlement naar voren gekomen diepgaande vraagstukken, hadden de fracties van de JO-KVP en de ARJOS besloten een gespreksavond te organiseren. Onder auspiciën van de Politiek Jongeren Contact Raad had dit gesprek, waaraan ook de Christ. Hist. Jongeren en leden van de Nieuwe Koers deelnemen, gister avond plaats in „Het Gulden Vlies". Het was prettig, en voorzitter J A M van Zonneveld sprak daar ook zijn blijdschap over uit, dat er voor deze avond een buitengewoon grote belang stelling bestond Zo groot zelfs, dat het in de kleine zaal, waar de bijeenkomst werd gehouden, smoorheet was Dit was echter geen beletsel voor de discussie, integendeel, Het gesprek werd uiterst openhartig gevoerd. Meer waardering voor eikaars overtuiging zal zeker het resultaat geweest zijn. De beide organiserende partijen had den ieder hun deskundige meegebracht. Van KVP-zijde was dit pastoor Van Schalen O FM. terwijl dr F H. von Meyenfe'.dt. gereformeerl predikant, als „geestelijk adviseur" voor de Arjos op trad. Door de Arjos was een viertal vragen geformuleerd, die aan een bespreking werden onderworpen. I. Overschrijdt de R.-K. Kerk de grenzen naar de wereld niet? Neemt de R-K Kerk niet teveel „wereldse" allu res aan? 2 Wat zal de houding van de R.-K. kerk zijn als zij de meerderheid in Ne derland heeft? 3. Is het niet leugenachtig te sugge- reren, dat wij voor het alternatief Mos- ikou of Rome geplaatst zijn? 4. Was de houding van vooraanstaande Rooms-Katholieken in de oorlog niet zo .dat gesproken kan worden van een „wat- ls-het-voordellgst-polltlek"? Dit waren de vragen, die door de Arjos aan de JO-K.V.P. werden gesteld, zodat pastoor Van Sdhalen als eerste de spits moest afbijten en telkens zijn licht óver elke kwestie moest laten schijnen. Als uitgangspunt hiervoor koos spr. het mot to: „leren door discussiëren". Hoewel, zei hij, er tussen protestanten en katholie ken nogal uiteenlopende verschillen be staan, beleiden zij todh dezelfde God en vechten en strijden voor dezelfde Chris tus. En met dit voor ogen kan men trachten elkaar te vinden met behoud van eigen overtuiging. Hoewel de dis cussie af en toe door jeugdig tuur hoog oplaaide de inhoud van de vragen gaf daar wel aanleiding toe werd het gesprek in een vriendschappelijke sfeer gevoerd. Dat er veel „uit de doeken" werd gedaan kan niet bepaald worden gezegd. Maar in ieder geval heeft mer. ten aanzien van de gestelde kwesties nogeens eikaars standpunt kunnen ver nemen en dat zal zeer zeker verhelde rend hebben gewerkt. Wel zal het ieder duidelijk geweest zijn, dat. al was het maar in feite ondergaan, de inhoud meebeleven. Nu kan men van mening zyn, dat hiervoor een kerk de aangewe zen plaats is (als de omstandigheden het veroorloven, ls hier alles voor te zeg gen) in feite ls dit een bijkomstigheid. Het komt hier aan op de geestelijke houding die men tegenover het Evan gelie ook als het in klanken tot ons komt. aanneemt Een andere bijkom stigheid ls dan ook dat ln onze Stads gehoorzaal nog steeds geen orgel aan wezig is Natuurlijk ls het de plicht van de uitvoerenden het beste te ceven dat men heeft, om zo Bach's muziek op een zo volmaakt mogelijke wijze weer te geven. Hierop is dan ook het streven van Ex Animo weer gericht Al meerdere Jaren brengt men nu het werk zonder cou pures. en wordt ernaar gestreefd mede werkers te kiezen, die in alle opzichten voor hun moeilijke taak berekend zijn. merkt had. dat hij verwachtte, dat de tijd zou komen, dat Iedere school een eigen zaal zal krijgen, die ook voor an dere doeleinden gebruikt kan worden, vroeg de heer Pels de positieve medede ling van de wethouder van onderwijs, dat deze zaal een gemeentezaal zal blij ven. Omdat de heer Schrama dit niet voor de toekomst kon garanderen, vroeg de heer Pels tenslotte de garantie, dat deze zaal. zolang de huidige abnormale toe stand duurt, niet zal worden overgedra gen. Dit zegde wethouder Schrama wel toe. Daarna werd het voorstel aangeno men met alleen de heer v. d. Hulst tegen. SPORTVELDPERIKELEN, Veel scherper werden de tegenstel lingen bij het voorstel een krediet be schikbaar te stellen voor de bouw van twee kleedgebouwtjes op het in aanleg zijnde gemeentelijk sportveldencom plex. De heer Fortanler (KVP) vond het plan (f. 58.000) te duur, zeer gezien ln 't licht van het nadelig saldo in de ex ploitatie van de sportvelden. Hij wenste de prijs te weten van houten gebouwtjes met lezelfde inhoud. Ook was hij tegen butagasgelsers, omdat koude douches ook voldoende zijn. De heer Van Eist (VVD) sprak van ..kleedpaleizen" en vond. dat met het tekort van f. 20.000 de grens bereikt was. Hij wilde het oorspronkelijke kre diet van f. 35 000 gehandhaafd zien. Ook de heer Van Oosten (Prol Chr ging dit voorstel te ver. De heer Pels (PvdA) vond echter, dat dit bedrag ge zien tegen de 1 ton. die voor de vel den beschikbaar gesteld ls. beslist ver antwoord is. GEEN „PALEIZEN" Wethouder Dekker legde uit. hoe d«e gebouwtjes reeds versoberd zijn. zodat zeker niet van „paleizen" gespro ken kan worden. Bezuiniging kan al leen verkregen worden door vermin dering van de oppervlakte, maar dat betekent vermindering van de speel - mf«gelijkheid. Warm water achtte spr. noodzakelijk. (De heer Fortanier: „U hebt zeker nooit gevoetbald". Wethou der: „Jawel". De heer Fortanler: ..Dan hebt u zich zeker nooit gewassen") Het voorstel werd in stemming gebracht en verworpen met 8 tegen 5 stemmen. Voor stemden de beide wethouders. 2 le. den van de P. v. d. A.-fractie ide heer Mol waa afwezig) en de heer Lamboo (KVP). BOUWRUPMAKEN VLIETWUK De heer Van der Hulst (KVP) meen de. dat men zuinig moet zijn op agra risch terrein en dat bij het bouwrijp- maken van de Vlletwijk een te grote oppervlakte bestemd was voor wegen en tuinen. Daardoor worden ook de bouw kosten te hoog. Dit punt was echter ei genlijk niet aan de orde. daar het uit breidingsplan reeds goedgekeurd ls De Raad voteerde de gevraagde l'£ miljoen gulden voor het bouwrijp maken van de Vlietwijk. met de aantekening, dat de PvdA tegen de aankoop van de gronden van de wed Boom-Geel blijft, gezien de gevraagde prijs. Het voorstel van B en W. om de plan nen van de fa. Lobel inzake bebouwing van de Schoolstraat ter hoogte van de tramhalte te doen realiseren, werd door het college teruggenomen. IN BEROEP TEGEN BESLUIT G.S, Aan de agenda werd toegevoegd een voorstel van B. en W. om in beroep te gaan bij de Kroon tegen een be sluit van Gedeputeerde Staten om toe te staan .dat aan de Veurseweg tus sen de Rozenburgerlaan en de grens met de gemeente Leilschendam kassen opgericht mogen worden. De raad heeft Indertijd de bouw van kassen daar verboden. De LTB en de CBTB zjn tegen alt raadsbesluit ln be roep gegaan. GS. hebben dit bezwaar schrift ontvankelijk verklaard. De heer van der Hulst. (KVP) mede ondertekenaar van dit bezwaarschrift betreurde het voorstel van B. en W. In het belang van de tuinders moet toe gestaan worden, dat zit hun bedrlifop redelilke basis kunnen brengen door het plaatsen van kassen. Een koude- erond tuinder heeft eeen bestaan meer. De meeste raadsleden wilden de een maal uitgestippelde liin doortrekken. Met 8 tegen 5 stemmen werd beslo ten wel in beroep te eaan. Tegen stem den de heren v. d. Hulst. Fortanier. Lamboo iKVP) en de Graaf en Grif fioen 'Prot. Chr.). Te middernacht werd de vergadering, waarin behalve de heer Mol ook de heer Bolle (wegens ziekte) ontbrak, ge sloten. gen van de Christ. School Stadhouders laan onder leiding van de heer A. van Kapel. Heieen Verkley - Sopraan Aafje Heynis - Alt. Jan Waayer - Tenor. (Evangelist) Peter Penders - Tenor. An ton Elderlng - Bas (Christuspartij). Instrumentale medewerkers zijn: Hans Schouwman, klavecimbel; mevr. Annle Blankenstein—Offeriberg. orgel en het Rotterd. Philharm. Orkest. Herman de - I Wolff heeft ook nu de algehele leiding. Ook voor dit jaar hoopt men hierin ge- Moge op 21 en 22 maart a.s. (Bach's eë- te zijn boortedatum was 21 maart 1685. velen Vocale medewerking verlenen behalve zich opmaken om ln stille aandacht deze het Gemengd- en Jongenskoor „Ex Anl- 1 prediking van Gods liefde te beluisteren dit laatste aangevuld met leerlln- Voetgangers buiten de kom der gemeenten moeten voorlaan aan de linkerkant lopen (Van onze correspondent in West-Duitsland) Automobilisten hebben er in West-Duitsland herhaaldelijk over geklaagd, dat zij bij avond op buitenwegen opeens en vaak te laat voetgangers voor zich hadden ontwaard, waardoor verschillende malen ernstige ongelukken zijn ontslaan. Op de meeste grote wegen In Duitsland bestaan namelijk geen af zonderlijke paden voor voetgangers. In het vervolg zullen nu echter mensen, die te voet gaan, niet alleen 's avonds en 's nachts, maar ook overdag bulten de bebouwde kom van steden en van dorpen, verplicht zijn aan de linkerkant van de weg te lopen. Dit ia door de Bondsraad in Bonn besloten. De Bondsraad heeft ook nog aan andere nieuwe verkeersvoorschriften zijn goedkeuring gehecht. Geen Duitse kleuren op de .tenaU hiervoor een bijzondere vergun- nlng ls verleend. Deze verbodsbepaling nummerooraengeldt echter niet voor de grote verbin dingswegen naar de Oostzone - Op zon- en feestdagen zullen tot tien Teneinde ongelukken te voorkomen, alleen maar over het vraagstuk van de I uur in de avond over het algemeen geen idle door het de straat oversteken van tolerantie, men principieel nog mijlen 1 vrachtauto's met een gewicht van 7.5 voetgangers ontstaan, worden bijzondere van ellui ai staat. too of meer over da wegen mogen rijden, I oversteekplaatsen ingevoerd, die zowel door de bekende witte „zebra"-strepen, als ook door knipperlichten duidelijk te onderschelden zullen zijn. Op zulke over steekplaatsen hebben voetgangers steeds de voorrang, als zij zich tenminste al op het dek van de weg bevinden nog voor dat het aankomende voertuig deze over steekplaatsen heeft bereikt. Alle auto's zullen ln het vervolg zowel binnen als bulten van een spiegel moe ten zijn voorzien. Alle motorvoertuigen krijgen binnen kort nieuwe nummerborden. Daarop staan zwarte letters met een reeks zwarte cijfers erachter, die zich duide lijk tegen een witte achtergrond afteke nen. Op het ogenblik ls het Juist an dersom. thans zijn de letters en de cij fers wit en ls de achtergrond zwart. De namen van steden zullen door let ters worden aangeduid: F zal Frankfort betekenen, M München, Do: Dortmund en Cux: Cuxhaven. De oude Hanzeste den Hamburg en Bremen mogen een H voor hun eigen beginletter zetten. HH zal dus Hamburg en HB Bremen zijn. In het ministerie voor Verkeer heeft het plan bestaan de nieuwe nummer borden ook nog met drie strepen zwart rood en geel (de kleuren van de Duitse vlag) te „verfraaien". Maar daartegen werden van tal van kanten, ook door buitenlanders, ernstige bezwaren ge maakt. Een gewezen Engelse hoofdoffi cier. die indertijd meegeholpen heeft cr.s land te bevrijden en die tegenwoordig zijn werkzaamheden in de West-Duitse Bondsrepubliek heeft, mopperde zodra hij lets over dat plan gehoord had: „Stel Je voor dat lk nu naar „dear old Holland" zou moeten rijden met de kleu- van de Duitse vlag op mun wagen!" Men heeft het voornemen om die Meuren op de nieuwe nummerborden aan te bren gen dan ook laten varen. Hel Leidsel) Dagblad De krant voor iedereen

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7