Inkomstenbelasting 1955 en Vermogensbelasting 1956 (I) Leidraad voor de invulling van het belastingbiljet „De stille glans der Gouden Eeuw" Solex 95ste jaargang Zaterdag 3 maart 1956 Tweede blad no. 28772 Het tijdstip waarop de aangiftebiljetten voor het inkomen over 1955 en het vermogen naar de toestand op 1 januari 1956 aan de belastingplichtigen zullen worden toegezonden, begint langzaam maar zeker te naderen. Van de diverse wijzigingen, die het gevolg zgn van de belastingherziening 1955 wordt hieronder een overzicht gegeven met een korte toelichting. Bij de behandeling beperk ik mij tot de maatregelen, die speciaal voor het jaar 1955 van belang zijn, waarop ik uiteraard slechts summier kan ingaan. De opzet van het bestaande tarief is inlet gewijzigd, maar de belastingdruk is minder zwaar geworlen doordat ener zijds de belastingvrije minima met on geveer 10% zijn verhoogd en anderzijds ce marginale percentages zijn verlaagd. In 1954 bedroegen deze laatste voor on gehuwden 77,5 en voor gehuwden 75. Deze zijn teruggebracht tot 72,5 en 70,5. Tengevolge van de regeringscrisis me dio 1955 Is de tariefsverlaging ingegaan op 1 september 1955, zodat de belasting plichtigen hiervan pas ten volle kunnen profiteren over 1956. Voor het belasting jaar 1955 is het tarief van 1954 voor tweederde van toepassing en het tarief 1955 voor één derde. Door de minister van Financiën is voor het jaar 1955 een speciale tabel vastgesteld waarin deze tarieven tezamen zijn verwerkt. Voor de belastingvrije minima geef ik hieronder een vergelijkend overzicht. De belastingheffing begint voor De hoofdinspecteur der Belastin. gen te Leiden. 2de afdeling, de heer J. D. Dibbits Rienstra. schreef voor ons Blad de nevenstaande beschou wing, welke elke belastingplichtige bij het invullen van zyn aangifte biljet van praktisch nut kan zijn. Wij geven dan ook in overweging dit artikel en het vervolg daarop, dat wij over enkele dagen hopen te publiceren, uit te knippen en te be waren. Gaat een verzekerde over tot afkoop van zijn polis, dan wordt de afkoopwaar. de belast. Op verzoek kan de belasting heffing naar een speciaal tarief van 20 tot 40% geschieden, (art. 48) AFTREK VAN PREMIEN WEGENS ZIEKTE OF ONGEVAL In artikel 16 van het besluit op de in komstenbelasting is de aftrek wegens GROEP II gehuwden en het rdoi» merendeel van hen. die gehuwd geweest zijn en de on ge huwden van 65 Jr Jaar 1954 Jaar 1955 Jaar 1956 bij een inkomen van f 1380. f 1440.— f1500.— bij een inkomen van f1920.— f 1980.— f 2100.— bij een inkomen van f 2430.— f 2520.— f 2670.— uitkering terzake van ziekte of ongeval, maar van een lijfrente. Aftrek van deze premie is geoorloofd behoudens de be grenzing van f. 3600. Ook de aftrek \^n premies wegens de vrijwillige verzekefing ingevolge de ziek. tewet, de Ongevallenwet en de Land- en Tuinbouw-ongevallenfwet zal mogelijk zijn. De hier behandelde aftrek is vooral van belang voor middenstanders en an dere zelfstandigen. Voor loontrekkenden zijn reeds maatregelen getroffen (ziekte wet, ziekenfondsenbesluit, enz.) J. D. DIBBITS RIENSTRA. (Ingez. Med.-Adv.) Kies uit de vier smaken dessert melk mokka bitter-zoet PASTILLES Altijd welkom Leerzame expositie in de Lakenhal De wereld onzer voorouders 28 stillevens en een aantal voorwerpen „De stille glans der Gouden Eeuw" is de titel der vanmiddag in het mu seum „De Lakenhal" door de heer D. F. Lunsingh Scheurleer. Rijksinspecteur voor roerende goederen, geopende tentoonstelling, nadat mej. Petra Clarüs, hoofd van de pedagogische afdeling van dit bureau, een korte inleiding had gehouden. Tijdens een voorbezichtiging maaaten wij kennis met deze „stille glans", die af en toe toch ook een „uitbundige glans" kon heten. Een 28-tal stillevens van 17de eeuwse schilders en een selectie van typische, met zorg gekozen gebruiksvoorwerpen uit die eeuw. voorkomend op deze stil levens, vragen de welverdiende aan dacht Het is ditmaal een kleine, doch uiterst overzichtelijke en gemakkelijk aanspie- aspect van de Gouden Eeuw aan het oog voorbij. In die eeuw hebben de kunsthistorici het „stilleven", ondanks alles, niet hoog aangeslagen, omdat het niet inspireerde tot hooggestemde gedachten. Maar vat men hier ziet legt toch zeker getuige nis af van schoonheidszin, waarover onze voorouders, die hun huizen met deze sohilderyen sierden, zich konden verheugen en die hen tot dankbare ver rukking brachten. De kunstenaars, die er zich mee bezig hielden, verstonden het „ambacht" voor waarde hunner scheppingen doordron- treffelijk en waren van de culturele gen. Wij geloven stellig, dat ook vele 20ste eeuwers nog terdege in staat zul len zijn de verrukking van hun voorge slacht te delen tijdens een leerzame en verhelderende rondgang over deze expo sitie, welke zulk een treffend inzicht geeft in de artistieke, veelal bewonde renswaardige talenten en mogelijkheden WIJZIGING VAN DE OUDERDOMSGRENS Tot en met het jaar 1954 bestond de bepaling dat ongehuwden, die vóór 1 sep tember de leeftijd van 65 jaar hadden bereikt, niet meer tot de tariefgroep I, maar tot groep II behoorden. Deze gun stige regeling is nog wat meer verruimd, doordat thans in groep n vallen zij, die op 31 december 1955 de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt. AFTREK VAN 65-JARIGEN EN OUDEREN Voordat de tabel voor het berekenen van de verschuldigde belasting wordt toe gepast. wordt het zuiver inkomen van belastingplichtigen, die bij het einde van het kalenderjaar 1955 de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, verminderd met f. 208 en voor 1956 met 3 x f. 208 f. 624. Ock hier heeft de regeringscrisis haar invloed doen gelden. Van deze aftrek kunnen de ongehuw den en zij die gehuwd geweest zijn niet profiteren. Zij genieten echter het voor deel dat zij thans in tarief groep II vallen AFTREK VOOR INVALIDEN Deze bedraagt voor 1955 f.208 en voor 1956 f.624. Zy geldt voor iedere invalide ongeacht diens leeftijd met uitzondering van de ongehuwden (zie boven) die in tariefgroep n vallen. Wordt een onge huwde invalide 65 jaar dan gaat hij be horen tot groep ET, doch dan verliest hij zjjn recht op deze aftrek. „Als invalide wordt aangemerkt de be lastingplichtige die tengevolge van ziek te of gebreken vermoedelijk in het eerst komende jaar buiten staat zal zijn om met arbeid, die voor zijn krachten bere kend is. een derde te verwerven van het geen lichamelijk en geestelijk gezonde belastingplichtigen, die overigens In ge lijke omstandigheden verkeren, in staat zijn dan inkomsten uit arbeid te ver werven" (art. 45. lid 3). Het besluit op de inkomstenbelasting geeft hier een nauwkeurige omschrijving van degene, die als invalide is aan te merken. Een invalide die winst uit een bedrijf geniet zal voor deze aftrek niet in aan merking komen, omdat hij in staat is in- komsten uit arbeid te verkrijgen ook al zou hij daaraan zelf niet deelnemen. VERHOGING VAN DE AFTREK WEGENS LIJFRENTE PREMIEN Met ingang van 1 januari 1955 is hier in een belangrijke wijziging en verbete- ring aangebracht. Tot en met 1954 kan wegens verschuldigde premies wegens lijfrente slechts een bedrag van f.600 tot f. 1800 in mindering op het inkomen worden gebracht. Het maximum bedrag was afhankelijk van de tariefgroep waarin de belastingplichtige viel en het aantal kinderen waarvoor hij aanspraak op kinderaftrek had. Deze beperkende 1 bepaling is vervallen. Voor 1955 heeft een ieder recht op aftrek wegens ÜJfren- tepremlën tot een maximum bedrag van f.3600. Op de vraag of het niet billijk zou zijn de aftrek onbeperkt toe te laten ga ik niet in, omdat dit buiten dit on derwerp valt. Degenen die een lijfrente willen af sluiten tot het maximum aftrekbare bedrag van premies (f.3600) dienen wel te bedenken dat de premies, die in 1957 betaald zullen moeten worden in- gevolg het wetsontwerp inzake de ouderdomsvoorziening, zullen worden aangemerkt als lijfrentepremies. Bü het afsluiten van een polis dient men hierop bedacht te zijn. Komen lijfrenten tot uitkering dan I zijn deze als periodieke uitkeringen ten j volle belast. Wegens kapitaalsverzekeringen, waar bij een verzekeringsmaatschappij zich heeft verbonden om bij het bereiken van een bepaalde leeftyd of op een ander in de polis genoemd tijdstip een kapitaal uit te keren kan geen aftrek van de be taalde premies plaats vinden, tenzij m de polis een lijfrente-clausule is opgeno. S men. waarbij is verklaard, dat het ver zekerde kapitaal met zal worden uitge- keerd, maar gebezigd zal worden voor het kopen van een lijfrente. Mocht de verzekerde de lijfrenteclausule herroepen, dan wordt de lijfrenteverze kering weder een kapitaalverzekering. persoonlijke verplichtingen geregeld. Met Ingang van het jaar 1955 is hieraan een uitbreiding gegeven door de aftrek mo gelijk te maken van premies, die be taald worden om zich by ziekte of on geval een periodieke uitkering te verze keren. Deze aftrek geldt voor iedere be lastingplichtige en is oflbeperkt. Zij staat géheel naast de premieaftrek wegens lijf rente, die gelimiteerd is tot een maxi mum van f.3600. Het gaat hie: om de tijdens een ziekte of ongeval te ontvangen wekelijkse of maandelijkse uitkeringen, welke als in komen moeten worden aangegeven, om dat het periodieke uitkeringen zijn. Heeft iemand zich verzekerd tegen ziekenhuis- en'of operatiekosten, e.d.. dan kunnen de hiervoor betaalde premies niet worden afgetrokken. Toch kunnen deze premies nog een rol spelen, indien het gaat om de zgn. bui tengewone lasten, genoemd in artikel 51. Deze premies worden n.l. met ziektekosten gelijkgesteld en beïnvloeden derhalve het bedrag van de buitengewone last. Het geval kan zich voordoen dat iemand zich in een ongevallen-polis ver zekerd heeft voor een uitkering Ineens ingeval van overlijden of bij blijvende invaliditeit en tevens voor een periodieke uitkering gedurende het tijdvak dat hij zijn arbeid niet kan verrichten In een dergelijk geval moet de premie worden gesplitst, omdat, alleen het bedrag tot dekking van laatstgenoemde aanspraak in aanmerking komt Alsdan diene men ziCh te wenden tot de verzekeringsmaat schappij met het verzoek de splitsing op te geven. Ook kan in een polis een clausule zijn opgenomen om in geval van overlijden na een ongeval zijn weduwe een levens lange uitkering te verzekeren. Nu is er echter geen sprake van een periodieke De serie in haar geheel te noemen zou te ver voeren. Doch wij garanderen, dat ge aan de hand van deze schilders een interessant terrein betreedt, het terrein van het gevarieerde stilleven, in al rfjn kleurenrijkdom en de precieuze en pre- ciese afschildering van veel. dat in die tijd het leven waard maakte geleefd te kende expositie, welke er zeker toe zal worden bijdragen de belangstelling voor het 17de Via de „ontbijtjes", de „banketjes" en i van een in menig opzicht "benljdens- eeuwse stilleven, speciaal ook die van i het „fruytagie". later vervangen door de waardige schilderkundige generatie, de schooljeugd, waartoe tot 26 maait schildering van zeldzame en fraaie voor- De schilderijen zyn afkomstig uit het rondleidingen gehouden worden, te wek-j werpen, via de vis- en jachtstillevens, ken of te verlevendigen. via al datgene wat duidt op materiële Een grote maquette, met tal van ln- welstand en waarbij men zich „prettig" teressante bijschriften wijst al onmid- voelen kon, het eten, drinken en roken dellijk de historische weg, waarin via'incluis, via de in prachtige kleuren ge- de Middeleeuwen (ln hoofdzaak reli- j houden bloemen- en vruchtenstillevens gieuze voorstellingen) en de Rnaissance,m al hun uitbundigheid, haast fotogra- het stilleven in de 17de eeuw tot veel- j fisch weergegeven, trekt een boelend zijdige bloei kwam. Met het portret, het landschap en het genrestuk groeide het uit tot een der belangrijkste facetten van de toenmaals zo rijke schilder kunst. Wat in die eeuw ontstond, oefende grote invloed uit op de schilderkunst in andere landen, in het bijzonder In Frankrijk. Eerst na 1870 trad. met net imressionisme, een nieuwe fase in de weergave van het stilleven in. gepaard gaande met het vervagen van de vorm en een verrijking van de kleur. Bureau van de in de aanhef genoemde Rijksinspecteur, het Stedelijk Museum te Amsterdam en twee uit het eigen bezit van de Lakenhal (Vanitas-vergankelijk- heid-stukken). Men moge zich tot een bezoek op maken! De hier getoonde werken uit vroeg-, midden- en laat 17de eeuw intussen, geven reeds een belangrijke schoon heidsontwikkeling te zien. waarbij de schilders zich getroffen voelden door de al of niet kostbare voorwerpen, die zij zagen: van goud, zilver, tin, aardewerk of glas, welke zij in een vaak ogenver- rukkende pracht, zonder zich om enige symboliek tp bekommeren, in een tel kens gewijzigde, boeiende én van inven tieve kracht getuigende samenschikking en visie, minutieus en natuurgetrouw uitbeeldden. Men ontmoet op deze expositie, naast bekende namen als Jan Brueghel, ge naamd Fluwelen Brueghel 1568—1623 Abraham Hendrlksz van Beijeren 1620- 16901. Willem Kalf 11622-1693" en Ger- rit Dou 116131675), die onmiskenbaar meesterschap bezaten, ook vele anderen, waarvan ge nauwelijks of niet gehoord hebt en die toch menigmaal tot verras- Vogelliulp in Leiden uitstekend geslaagd Circa 10.000 vogels werden gevoed In verband met de in Leiden zo uit stekend geslaagde vogelhulp schrijft mevr. Mak, de presidente van het werk comité ons het volgende: Toen wij vier weken geleden plotse ling zo hevig werden aangevallen door Koning Winter, stonden wij weerloos. De afdeling Leiden van de Vereniging tot Bescherming van Dieren, die sinds enige tijd een Werk-comité heeft be staande uit een aantal actieve leden, had deze mogelijkheid nog niet onder ogen gezien. Onverwacht werden we overvallen door een uitzonderlijke kou- Een der stillevens op de expositie ..De stille glans der Gouden Eeuw" Werk van een onbekende schilder: ..Het kabinet van een geleerde". Het gegraveerde portret naar een schilderij van Anton van Dijck stelt voor Hertog Hendrik van den Berg. v.. w ,„luo- kleinzoon van Willem de Zwijger. send zeldzame trouvailles zijn gekomen, I opperbevelhebber in Spaanse dienst. men van Steenwijck <1612>1656> overgave van Breda. de, die een ramp betekende voor onze vogels We moesten helpen, maar hoe? Het eerste contact, met de commandant van de BB., tevens' commandant van de Brandweer, bracht ons al een stuk ver der. We kregen de beschikking over een wagen met een chauffeur. De eerste de beste middag al reden drie dames, de felle kou trotser end,-naar een bakkerij, kregen brood en gingen op een paar plaatsen in de stad voederen, zo maar plukkend aan hel ebroden Dat was het begin. De sneeuwbal rolde, groeide en groeide. Steeds meer mensen kwamen helpen, leveranciers stuurden voedsel, de pers kwam er bij, giften en gaven stroomden binnen, in geld en ln natura: brood, granen, zaad voor de zangvogels, vet. levertrean, ap pels en boerenkool. Studenten en pad vinders hielpen bij het snijden en be reiden van het voer. o a afkomstig van scholen, waar de leerlingen brood ver zamelden. Het telefoongerlnkel nam met de dag toe Van overal kwamen meldin gen van vogelconcentraties, verzoeken om hulp. enz. Zo strekte onze activiteit zich al heel gauw uit tot plaatsen als Leiderdorp. Warmond. Sassenheim en zelfs Bodegraven. De hoeveelheden voedsel waren bijna niet meer aan te slepen. Tenslotte hadden we een op haal- en een uitdeeldienst, een speciale „snij-kamer" aanvankelijk een Leldse keuken, maar toen die te klein werd een ruim en geriefelijk vertrek bij de Brandweer, waar ook ons voedseldepot was en een paar hospitaaJtjes. waar nog levende maar ln deplorabele toe stand aangetroffen vogels liefderijk wer den verpleegd: in de Stadskwekerij, het Zoölogisch Laboratorium en bij parti culieren. Naar schatting is in totaal uitge deeld 1200 kg. brood en granen, 100 kg. vet, levertraan Inbegrepen, vier kisten boerenkool, vier kisten appels en een hoeveelheid visafval aan ca. 10.000 vogels, voornamelijk meerkoe ten en wilde eenden. Dit bewijst. Het verheugt mij, dat werkelijk de ge hele Leidse burgerij achter ons heeft ge staan. Dit bewijst, dat de gedachte van een gezonde dierenbescherming ingang heeft gevonden en steeds meer vindt Maar dan moet het ook mogelijk zijn de gelden bijeen te brengen voor het j nieuwe asiel. Wy hopen, dat dit nog in 1956 geopend zal kunnen worden Er is dringend behoefte aan. Niet alleen |voor de vele zwervende en zieke dieren, maar ook ten gerieve van de vakantie gangers. Zy moeten by tydeiyke afwe- jzigheid verzekerd kunnen zyn van een goed tehuis voor hun dieren Hulde en dank aan al onze dieren beschermers ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd: voor het doet. ex Ned. recht mej. A. W. Knobbout te Hengelo en mej. J A. Buitelaar te Waddinxveen; voor het kand. ex. sociologie mej. D. Merens te Den Haag; voor het doet. ex. sociologie de heer J. L. J. M. van der Does de Wil- lebois te Rosmalen; voor het doet. ex. II geneeskunde de heren G. Brunt te Voor burg. C. J. Hoogendyk te Oegstgeest. C. H. L. Klaassen te Rotterdam. A. B E. Lim te Leiden en R. A. P. Lisapaly te Leiden; voor het semi-arts ex. de heren P. D. Bakker te Den Haag, S. v. d. Kooy te Den Haag. M. Oort te Schiedam, B. v. d. Poll te Den Haag en H. W. van West te Paramaribo: voor het arts ex. mej. L. C. de Jong te Leiden en de heren P. F van Bazel te Den Haag en A Oosthoek te Arnhem. Nieuw Collegium L.S.C. Het nieuwe Collegium van het Leidsche Studentencorps is als volgt samengesteld: R. van den Berg praeses, W. H. C. Boel- laard ab-actis. M. C. Heering quaestor, G. W. van der Feltz assessor I en N. J. van der Lee a UITBREIDING CHR. SCHOOL HOGE MORSWEG Donderdagmiddag zal het geheel ge restaureerde en met een aantal lokalen uitgebreide schoolgebouw van de Ver. Voor Chr. Onderwys aan de Hoge Mors- weg 12 in gebruik genomen worden. (Ingez. Med.-Adv.) meer trekkracht meer veiligheid meer service MOTORRIJWIELBEDRIJF H. WALENKAMP ZN. TURFMARKT 5 - TEL. 20050 interessante kredietservice DE ARBEIDSMARKT Ondanks het aanhoudende winter weer ven-toonde het aanbod over de pe riode van 20 t_m. 26 februari een zy het geringe daling, nJ van 440 op 430 t.w. 385 als geheel werkloos ingeschre venen en 45 op objecten voor aanvul lende werken tewerkgestelden Ter voor koming van misverstand zy opgemerkt, dat in het oyfer van de geregistreerde arbeidsreserve niet de z g vorstwerklo- zen zyn opgenomen. De vraag naar mannel yke arbeids krachten vertoonde een kleine stijging en bedroeg 315. Van dit aantal hadden 90 aanvragen betrekking op Jeugdigen. Het geheel als werkloos ingeschreven vrouwen daalde en bedroeg op 25 fe bruari 70. De vraag nam Iets toe en be liep 320. (Ingez. Med.-Adv.) SENSATIONEEL SPAARSYSTEEM De ABC (Algemene Bon Centrale) stelt alle BLEEKERTJE gebruikers in de gelegenheid om te sparen met 50 en zelfs 100 96 winst. Vraag 'n formulier by Uw kruidenier. Commissie van Samenwerking Bijz. Noden Ruim f 10.000 aan hulp in 1955 Onder voorzitterschap van mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt vergaderde het alge meen bestuur van de Oommissie van Sa menwerking v. Byzondere Noden Aan het door het dagelijks bestuur uitge brachte jaarverslag over 1955 ontlenen wy het \olgende: De commissie heeft ten doel steun te verlenen, indien mag wor den aangenomen, dat de hulpzoekende voor goed, althans voor geruime tijd, buiten geregelde onderstand zal worden gehouden Er kwamen in 1955 48 aanvragen bin nen. waarvan er 36 tot een hulpverle ning hebben geleid om 'n inlruk te ge ven van de verleende hulp: acht invall- denwagens. twee bromfietsen, een ge hoorapparaat, een paard en een wagen, kleding, dekking, huisraad, studietoe lage. De geholpenen behoorden tot aller lei kringne der bevolking Ieder, die naar het oordeel der commissie hulp be hoeft. wordt geholpen, ongeacht levens beschouwing. Met de hulpverleningen was In to taal een bedrag van ruim f. 10.000 ge moeid. waarvan f. 700 als lening werd verstrekt. Krachtige hulp ondervond de com- mlsle ln het bijzonder van de Leidse Maatschappy van Weldadigheid, het Nationaal Fonds voor Byzondere Noden, de Dienst voor Sociale Zaken en verder werd met verscheidene kerkeiyke en particuliere instellingen en fondsen sa mengewerkt. Dank zy veel giften en contributies was de commissie in staat in praktisch iedere hulpverlening een büdrage beschikbaar te stellen. Het bestuur onderging een wyzlging doordat de penningmeester, ds heer G. R. D Crommelin werd opgevolgd door de heer mr. F G Kool De commissie betuigt haar dank aan allen die op enigerlei wyze hebben mee geholpen de nood van hun medemens te verlichten.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3