DE NIEUWE MODE IN SILHOUET ONS MENU Ons KNUTSELHOEKJE SNEEUWBALLEN GOOIEN KAN GEVAARLIJK ZIJN ZATERDAG 3 MAART WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Rijke variatie modellen en details Parijs» maart 1956 Parijs heeft de voorjaarsmode onthuld, en wat er achter het zijden gordijn der geheimzinnigheid vandaan kwam, is een voorjaarsmode, die verschillende silhouetten tolereert en die tevens een rijkdom aan details inhoudt. Daar is allereerst de hoge taille, verantwoordelijk voor een nieuw silhouet en een reeks nieuwe details. Daar is ook het lange, smalle en dunne silhouet, waarmee we reeds aan de voor avond van de herfst kennis maakten, en dat dit seizoen in japonnen, mantels en tailleurs doorzet. Daar is echter ook een breed silhouet voor mantels en jasjes. En naast de nauwe, rechte japon staat de streng getailleerde jurk met wijde rok ring. Een feappliceerde band. die ln een strik eindigt, garneert de voor kant van het jasje en suggereert de moderne hoge taille. OP STRAAT 12) Naast potloodrechte mantels zijn er weer bredere en meer comfortabele modellen, getuige een witte mantel van Dior. 13) Nog een breed silhouet van Dior, hier echter bepaald door een kort breed Jasje, dat een nauwe Japon van donkergrijze alpacca aanvult 14) De redingote is aan alle fronten opgedo ken en slechts een uit vele is de pied de poule redingote van Dior. bl OR COCKTAIL-WIJDTE 16) De hoge taille ln een satijnen cocktailjapon van beperkte wfjdte. In dit princessemodel van Lanvin is de taille boven het natuurlijke middel aangegeven, en een korte bolero ac centueert nog het nieuwe effect; een band met strik vormt de zoom ven de bolero 16) Tegenover het lange slan ke silhouet staat het brede zandloper silhouet. Dior brengt ze beide. De laat ste soort wordt geillustreerd door een satijnen cocktailjapon, die streng ge tailleerd is en een zeer wijde rok heeft; een bolero met korte mouwtjes en boothals staat even van het japonlijf je af. 17) Van Fath tot slot een streng getailleerde japon, die aan de voor kant gegarneerd met een los rokpand en een grote poef. OP EN BIJ DE BOTERHAM Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad meldt: In de winter valt een warm hapje bij de broodmaaltijd zeker in de smaak, of het een kop dampende soep is dan wel een schoteltje of een war me broodbelegging. Bij het boodschappen doen voor de warme maaltijd zoudt U daar reke ning mee kunnen houden door wat meer vlees, vis. eieren of groente te nemen dan voor het middageten no dig is. U zorgt dus opzettelijk voor een restje. Hartige flensjes (ongeveer 8 stuks) 2 eieren. 1/4 liter melk. 75 g (een half kopje) bloem, aro ma peper. zout. boter of margarine. De bloem met een weinig zout in een kom doen. De eieren er in breken en het geheel met een weinig melk tot een gladde massa roeren. Deze verdunnen met de rest van de melk. Wat aroma en een weinig peper er door mengen. Van het beslag in hete boter of margarine flensjes bakken en deze bij voorkeur warm opdienen. Hebt U een restje tomatenpuree, maakt dan eens een tomatenvleessaus 100 g gehakt, een eetlepel bloem, een eetlepel water of melk of jus. boter of mar garine. tomatenpuree, zout. nootmuskaat of gemengde vleeskruiden, laurierblad. Het gehakt aanmaken met een eet lepel bloem en een lepel water, melk. of jus. In de koekepan boter of mar- rine heet laten worden. Het vlees er in uitspreiden, aan weerszijden licht bakken en in stukjes verdelen met een vork. De to matenpuree. een stukje laurierblad en iets nootmuskaat of vleeskruiden en zoveel water toevoegen dat de massa smeuïg is en het geheel enkele mi nuten zachtjes stoven. De saus op smaak afmaken en warm opdienen Vishapje Een flinke ui. ongeveer 150 g gekookte vis <250 g rauwe vis), zo mogelijk een paar koude gekookte aardappelen boter, margarine of vet. zout De ui schoonmaken en zeer fijn snijden of hakken. De vis in kleine stukjes verdelen, de aardappelen fijn drukken met een vork of grof raspen of malen. In de koekepan de ui licht bruin bakken in hete boter, marga rine of vet De vis en de aardappe len toevoegen en onder af en toe om scheppen bruin bakken. Desgewenst een weinig viskooknat of melk toevoegen. Het geheel op smaak afmaken en warm opdienen. DE HOGE TAILLE 1) In een Prince des Galles tailleur met volkomen recht jasje, heeft Dior haar aangegeven met behulp van een los aangetrokken ceintuur, die ver bo ven het middel door lusjes op haar plaats wordt gehouden. 2) In een man tel die aan de voorkant recht is en op de rug een redingote blijkt te zijn, plaatste ook Dessès de taille hoger dan normaal; hi) deed dit door middel van de coupe, maar accentueerde het ef fect nog door een rugceintuur, die een eind boven de lendenen is aange bracht. 3) In een imprlmé japon van Lanvin wordt de hoge taille gesugge reerd door het korte lijfje, dat alleen aan de voorkant ver boven de taille plaats maakt voor een aangerimpel- de, wijde klokrok. 4) In een andere cre atie van dezelfde ontwerper doet een bustedraperie aan een hooggeplaatste ceintuur denken, temeer waar deze draperie in twee loshangende lang 6llppen eindigt. DE LANGE LIJN 6) Dior interpreteert de lange lijn onder andere in eenvoudige tailleurs met amper getailleerd, kort jasje en nauwe, rechte rok. 6) Maggy Rouff geeft een andere interpretatie van de lange lijn, ln een prachtige cocktail- japon van witte zijden jeraey; het is een volkomen recht model, dat aan de bovenkant ruim ineengerimpeld ls, terwijl alle ruimte aan de zoom is weg gewerkt. 8) En in een exotische voile cocktailjapon, die gelijk een badhan- doek om het lichaam is gedrapeerd, legt Dior een maximum aan lang- en slankmakende modellen. TAILLEUR-VARIA 9) Fath blijft een aanhanger van de gemarkeerde taille, die echter in vele moderne tailleurs heeft afgedaan. Voor het overige volgt ook Fath de univer seel nieuwe tendenzenniet-lange mouwen, kort jasje, rechte nauwe rok (met -ter variatie wijdere modellen), en kleine (vaak van de halsafstaande kragen. Witte Jabots zijn een garne ring op menige Fath-tailleur. lö) Het tailleurjasje is altijd kort, en soms zelf zo kort dat het spencer zou kunnen heten. Als voorbeeld een beige tweed tailleur van Dessès. waarin een uiterst kort jasje met een uitstaande baan- tjesrok werd gecombineerd 11) In een tailleur van Lanvin is het jasje zo weinig getailleerd, dat het haast recht te noemen is, en deze vorm is in de nieuwe mode zeker geen uitzonde- door JORGEN CLEVIN KLAPROZEN VAN PAPIER Crêpe-papier, kun je in alle mogelijke formaten, rollen en pakken in de winkels kopen; tekening A toont zo'n pak. Figuur B is hef voor beeld voor een van de rode kroonbladeren van de klap roos. Knip het van crèpepapier en strijk het een beetje uit. Fi guur C is een van de groene blaadjes die aan de stengel van de klaproos zitten. F is een propje watten, dat met crèpepapier omwikkeld is. I wordt van zwart papier ge maakt. Op de tekening kun je zien hoe het geknipt wordt. Dat worden de zwar te meeldraden. Op tekening D zie je het vruchtbeginsel, dat temid den van de meeldraden zit en H laat zien hoe de rode kroonbladeren aan de sten gel bevestigd worden. De stengel zelf is van dun ijzer- draad, dat je met enige reepjes groen crèpepapier omwikkelt. VAN DE WEEK Behalve de melk zelf bevatten ook de produkten, van melk gemaakt, zeer waardevolle stoffen voor de gezondheid. Ons lichaam heeft bijv. dagelijks een bepaalde hoeveelheid eiwit nodig en die is te vinden o.a. in kaas, hetzij bij de boterham en een paar maal per week ook bij de warme maaltijd. ZONDAG Kaassouflé; blinde vinken, spinazie (blik- of diepvries), aardappelen; chocoladevla met schuimpjes of slagroom. MAANDAG Hardgekookte eieren, brusselslof, aardappelen, botersaus; wentelteefjes met jam. (Bonen weken). DINSDAG Vermicellisoep; gebakken bloedworst met appel, witte bonen, aardappelen; fruit. WOENSDAG Kop soep; gebakken speklap, stamppot van rauwe andijvie. DONDERDAG: Gebakken speklap, knolraap in saus, aardappelen; Deense vla met yoghurt. VRIJDAG Gestoofde wijting, worteltjes of winterwortel, aardappel koekjes. (Erwten weken). ZATERDAG Erwtensoep; fruit. Recept: Kaassouflé. 150 gr. geraspte kaas, 30 gr. bloem. 30 gr. boter, 2'A dl melk, 3 eieren, zout. peper De boter in een pan smelten, bloem toevoegen en als de massa glad is ge roerd, de melk langzaam bijgieten. De saus door laten koken. De eieren split sen in dooier en wit; de dooiers door de saus roeren evenals de geraspte kaas. zoui en peper. liet eiwit stijf- kloppen en voorzichtig door de massa scheppen. Een vuurvaste schotel of soufflé-potjes beboteren, hierin de kaassoufflé overdoen en in een voor verwarmde oven met onderwarmte la ten rijzen 'kleine potjes 10 a 15 min.. grote schaal 20 a 25 min.). De soufflé met een warm deksel tegen inzakken beschutten tijdens het opdienen. Recept: Deense vla met yoghurt. liter bessensap aangevuld met water, 100 gr. suiker, 100 gr. ro zijnen. 20 gr. aardappelmeel, 1. yoghurt Laat de gewassen rozijnen in kokend water zachtjes wellen, giet bessensap bij en bind de vloeistof met aange mengd aardappelmeel. Roer de suiker erdoor. Laat de vla onder nu en dan roeren koud worden. Giet ze dan laag om laag met de gladgeklopte yoghurt in een glazen schaal. Verhaal voor de kleintjes Winterpret op de berg bij het dorp De berg. zo noemden de mensen de heuvel die aan de rand van het dorp langzaam omhoog glooide. Vanaf de top had Je een prachtig gezicht op het dorp met zijn rood- en rietbedekte huizen en het kerkje, dat vandaar heel klein leek. De mensen uit het dorp waren trots op hun berg, hoewel het eigenlijk helemaal geen echte berg was. het was een doodgewone heuvel en dan nog niet eens een hoge. Maar toch. de mensen hielden van hun berg, die 's zomers bedekt was met koren en die in zijn winterse kaalheid als het ware één geheel vorm de met de grauwe lucht. De kinderen uit he tdorp waren ook bijzonder op de berg gesteld. Elke woensdag- en zaterdagmiddag togen ze er naar toe. stoeiend en schreeuwend en dan zag je ze niet voor de avond terug. Want aan de andere kant van de heuvel strekte zich het bos uit en daar wer den prachtige spelen gespeeld: rover - tje. verstoppertje, vossenjacht en nog veel meer. Nu was het winter en het had ge sneeuwd. Niet zo n klein vochtig laag je. nee, het land was bedekt met een prachtig, dik pak sneeuw. .Daar ga je!" riep Kees van de sla ger, en hij gooide een extra dikke sneeuwbal naar de kleine Harm Vel- lers, die op de slee van Wim van de Dokter kwam aangesuisd. De sneeuw bal was raak. hU trof Harm midden in zijn gezicht. Dat was op zichzelf helemaal niet erg. Harm kon er best tegen. Maar omdat die sneeuwbal in zijn gezicht uiteenspatte, deed hij zijn ogen dicht en daardoor zag hij met, dat de slee regelrecht op een kleine boom toeschoot. ,.Pas op!" brulde één van de vierde klassers. Harm opende zijn ogen en zag door de sneeuw heen het boom pje. Het was te laat om nog van rich ting te kunnen veranderen; het enige wat hU doen kon. was zich vliegens vlug van de slee te laten glijden Dat deed hij dan ook. en lachend tuimelde hij in de witte sneeuw. „Krak!" zei een seconde later de slee en botste met kracht tegen het boompje Ja de slee zei „krak", en dat kwam omdat de voorste lat door de schok tegen de boom gebroken was. .Ua's ook geen beste slee", vond Kees. en hij trapte lachend tegen het De sneeuwbal was raak. hij spatte in Harm's gezicht uieen. „Net Zwitserland!" aeiden de men sen uit het dorp vol bewondering toen ze naar hun witte berg keken. En de kinderen haalden hun sleeen uit de schuren en trokken naar de berg want wat is er heerlijker dan sleetje te rijden van een echte berg! Wim en Rob van de dokter. Kees Riet en Jantje van de slager, Joost en Marietje van de timmerman. Mat tie en Helen van de burgemeester. Trijn tje van de meester, nu ja bijna alle kinderen uit het dorp gingen sleetje rijden. Er waren er die geen slee had den, zoals Harm Vellers. de zoon van de petroleum venter. Harm's vader had heus geen geld om een slee voor Harm te kopten, hoe graag hij dat ook gewild had Nu had Harm een stuk plank waarop h(j ging liggen en zo roetsjte hij op rijn buik de berg af, minstens net zo snel als de anderen. Peter van de boswachter had een enorme lap zeildoek waarop hij ging zitten en dan Juichend naar beneden gleed; dat was beslist nog veel leuker dan het zitten op een doodgewone slee! Zodat versohillende Jongens, die wel een slee hadden. Peter vroegen of zij eens op zijn zeildoek van de berg mochten. Dat vond Peter best: hij gaf zijn zeil aan een kameraad en kreeg er zolang een slee voor in de plaats. Nee. niemand hoefde zich te vervelen er waren sleeën genoeg en zij die er geen hadden, kregen vaak een lift of een slee aangeboden. En dan kon Je ook nog sneeuwballen gooien dat was een ander prachtig spel. Halverwege de berg stond een heel troepje Jongens bijna allemaal uit de vierde klas van de dorpsschool opgesteld, dat met veel gejoel en ge brul sneeuwballen mikte naar de Jon gens en meisjes die naar beneden kwamen gesleed. „Het is de slee van Wim en nu heb ik hem kapot gemaakt Ik durf het hem niet te zeggen", bekende hij. „Doe niet zo mal", stelde Kees hem gerust. „Wim begrijpt best dat Jij er niets aan doen kon. Zoiets doet geen mens toch met opzet? Bovendien U het mijn schuld, want als lk die sneeuwbal niet ln Je gericht had ge gooid. zou het niet gebeurd zijn Harm zei niets maar zijn onderlip beefde van schrik Maar ik heb geen geld om een nieuwe slee voor Wim te kopen", fluisterde hy. Ondertussen kwam Wim al aan gerend. Hfj keek natuurlijk wel even sneu. maar heel erg vond hij het niet. .Zoiets kan ledereen overkomen", zei hy en schopte tegen de kapotte slee. Joost van de timmerman, die zich ook bij het groepje voegde, keek met een kennersblik, „als een dokter naar zijn patiënt", vond Wim en hy kon het weten want z"n vader was Immers dokter naar de kapotte slee en zei: .Maar dat hindert niets Mijn vader kan er zo een nieuwe lat inzet ten. heus. en dat doet hij met plezier Dat geloofden de Jongens gTaag want de vader van Joost was een hew vriendeiyk man En Wim kreeg met een zoveel liften aangeboden, dat hy zich heus niet hoefde te vervelen, al kon hy zyn slee op dat ogenblik ook niet gebruiken Het ongevalletje was dus nog heel goed afgelopen en de kinderen van het dorp sleedden weer vroiyk verder maar toch werden de Jongens van de vierde klas een beetje voorzichtiger met hun sneeuwbalgooiery en dat was maar goed ook! M F. B,

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13