MAGGI soepen rsenaJ zijn Dooi en nachtvorst bedrijven mogelijk voor Boskoopse erger dan vorst niet te becijferen Schade nog Reders moeten afzien van gesprek over percentageloon Er zal niet gevaren worden 95ste jaargang Vrijdag 2 maart 1956 Derde blad no. 28771 Hoe groot is de vorstscliade? (II) De dooi viel al even onverwacht in als de winter. Allerwege wordt de dooi niet blijdschap begroet als voorbode van de lente. In Boskoop wordt echter nog niet ge juicht. De schade die aan de verschil lende artikelen werd toegebracht, laat zich nog niet raden. De invallende dooi kan nog onaan genamer gevolgen hebben dan de vorst. De grote angst vormen nu de nachtvorsten. Het dooiwater, dat soms langs de planten niet snel ver dampt kan zich n.l. in de knoppen dringen. Bü de minste nachtvorst ont staat dan gevaar voor algehele be vriezing. Of er al veel is stukgevroren kan daarom nog niet worden medegedeeld. De meningen onder de kwekers lopen hierover nogal sterk uiteen. Uiteraard speelt ook de plaats waar de kwekerij ligt een roL Sommigen uitten him bezorgdheid over de wortels van planten en bloe men, omdat de felle wind. die deze vorstperiode kenmerkte de hal diep in de grond heeft gejaagd. Men spreekt dan ook wel van voze hal of pyphal. Anderen zien in de sneeuwlaag die nog over de kwekerijen ligt de redding van hun gewas In de kassen In de stookkassen heerste slechts korte tijd spanning en wel hierover of de kolenaanvoer niet zou stagneren. De in de kassen gekweekte planten eisen uiteraard een constante temperatuur en zijn juist daardoor voor vorst zeer ge voelig. In het algemeen blijkt de positie van de kasplanten geen reden tot on gerustheid te geven. Personeelstekort doet zich weer gelden De Boskoopse kwekers hebben in de afgelopen weken wel de nodige spanning doorgemaakt. De felle koude, die de te velde staande boomkwekerijprodukten, nog sterker dan de mens overviel, kon voor Boskoop immers de ernstigste gevolgen hebben. Tweederde van de bevolking vindt zijn bestaan in de boomkwekerij of haar nevenbedrijven. Met grote zorg werd dan ook het verloop van de winter gevolgd. Het rooien van het plantenmate- riaat is uiteraard afhankelijk van het verdwijnen van de hal, die, naar men ons mededeelde op sommige plaatsen meer dan een halve meter in de grond zit. Zolang dit zo blijft, valt er aan ^oprooien niet te denken. Gebrek aan personeel Een nauw met deze moeilijkheden samenhangende kwestie blijft het grote gebrek aan vakbekwaam personeel ln de pakloodsen Toen vorig jaar de paktyd begon, werd in overleg met de inspecteur van het lager onderwijs, een regeling getrof fen voor de mannelijke leerlingen van de lagere scholen. Ook de leerlingen van de Rijkstuinbouwschool lieten hun les sen in de steek om de helpende hand te bieden. De toestand laat zich thans niet veel beter aanzien. Ook dit jaar zal in een aantal pak loodsen ongetwijfeld dag en nacht moe ten worden gewerkt. Als men bedenkt dat m twee seizoe- t nen voor ongeveer 18 miljoen gulden 1 aan produkten door Boskoop gaat, kan men zich enigè voorstelling maken van 1 de reusachtige hoeveelheden, die per rail en per as uit de gemeente wordt afgevoerd. Ook gemeentelijke zorgen Niet alleen in de boomkwekerij, doch ook op gemeentelijk terrein wordt de naaste toekomst met bezorgdheid afge wacht. De Boskoopse wegen, altijd een zorgenkind geweest, bevinden zich in niet al te rooskleurige toestand. Reeds nu beginnen zich spleten te vertonen in sommige asfaltwegen, die het ergste doen vermoeden. Uiteraard treft dit alle wegen, doch de "bodemstructuur van Bos koop brengt wel uitzonderlijke zorgen met zich mede. Het is hier zo, dat de bodem schatten geeft, doch ook ver slindt! Het jaarlijks onderhoud vergt kapita len. Nu spoedig met de exportwerk zaamheden zal worden begonnen, is het te verwachten, dat volgeladen vrachtwa gens het uiterste zullen vergen van de wegen in de gemeente. Alles blijft echter nog afwachten. Hoe groot de schade aan de produkten zal zjjn is nog niet te zeggen, even min of aan alle produkten schade werd toegebracht. Het gevolg van een lange vorstpe riode, waardoor het gebrek aan perso neel zich nog ernstig doet gevoelen, is, dat de voorjaarswerkzaamheden, die op de paktjjd aansluiten, ook naar la ter datum moeten worden verschoven. Dit doet zich vooral gevoelen in de kleinere bedrijven. (Ingez. Med.-Adv.) Let op de kleintjes! Export Langzamerhand breekt het tijdstip weer aan, waarop met het verzend- klaar maken der produkten moet worden begonnen. Het laat zich aan zien dat ook dit voorjaar weer met man en macht zal moeten worden ge werkt om de contingenten weg te krij gen. Het laat zich niet zeggen binnen hoeveel dagen hiermede een aanvang kan worden gemaakt. Centrale Onderlinge (Van onze Haagse redacteur) Het Haagse Gerechtshof heeft het vonnis van de Haagse Rechtbank be vestigd, waarbij een eis tot schadeloos stelling van de Centrale Onderlinge tegen de Staat der Nederlanden werd afgewezen. De Centrale Onderlinge, welke tezamen met Centraal Beheer onlangs is over gegaan in het gemeenschappelijk admi nistratiekantoor, had van de Staat een schadeloosstelling van ruim 2 miljoen gulden geëist. Deze eis vloeide voort uit een toezegging welke in 1943, volgens de toenmalige directeur van de Centrale Onderlinge, door de waarnemend secre taris-generaal van Sociale Zaken zou zijn gedaan, dat volledige schadeloos stelling zou worden gegeven voor de verplichte opneming van het personeel van „bunkerbouwers" in de ziekteverze kering van de Centrale Onderlinge. De door de Centrale Onderlinge te lijden 6ehade zou worden omgeslagen over alle bedrijfsverenigingen en Raden van Ar beid. Bjj de behandeling van deze zaak voor het Gerechtshof enige weken gele den heeft de landsadvocaat, jhr. mr. G. IV. v. d. Does. verklaard, dat destijds door twee personei) notulen waren op gemaakt van de bespreking. In geen van beide wordt melding gemaakt van een mondelinge garantie voor de Cen trale Onderlinge. De Centrale Onderlinge heeft reeds enige jaren geleden, op grond van de verklaringen van de oud-directeur schadeloosstelling geëist, doch deze eis werd door de Haagse Rechtbank afge wezen. Het Gerechtshof heeft dit von- nis thans bekrachtigd. Scheepsbouwer gedood De heer Jac. Sander, een der direc teuren van de N.V. Scheepsbouw en Re paratiebedrijf gebr. Sanders te Delfzijl. Is gistermiddag verongelukt op de werf aan het Eemskanaal. Men was hier be zig met het optrekken van een bok uit het ijs. Door nog onbekende oorzaak brak de kabel en de heer Sander, die naai' het werk stond te kijken, werd er door getroffen. De dood trad vrijwel on middellijk in. De werkbaas, de heer J Brand, werd lidht gewond. De heer Sander, die 53 jaar is gewor den. was een bekende persoonlijkheid in soheepsbouwkringen. Werven van bouwvakarbeiders „De gemeente Amsterdam heeft de actie tot het werven van bouwvakar beiders in enkele delen van ons land openlijk en geheel overeenkomstig een tot stand gekomen regeling met de directie Arbeidsvoorziening van het ministerie van Sociale Zaken gevoerd Er is in deze actie niets gebeurd, dat ongeoorloofd of zelfs maar bedenkelijk kan worden genoemd". Dit heeft de wethouder voor de /olks huisvesting der gemeente Amsterdam mr. R van den Bergh gisteravond aan het begin van de gewone raadsvergade- i ring verklaard in een toelichting op de I methode van het werven van bouwvak- j arbeiders door de gemeente, waardoor I zoveel stof is opgewaaid bij gemeente- I raden en provinciale besturen in den lande. j Niet bij de pakken neerzitten Boskoop zit niet bij de pakken neer. Vorig jaar dreigde de voorjaarshandel een fiasco te worden en het viel mee. Toen speelde bovendien nóg de ongun stige factor een rol, n.l. dat in som mige afzetgebieden de winter eerder een einde nam dan in onze omgeving, waardoor sommige planten niet meer voor uilpoten in aanmerking kwamen. Dit probleem doet zich thans niet in die mate gelden. IJ r is vooral in deze tijd belangrijk, dat U op de kleintjes let en U zult daarom een voordeeltje zeker niet ver smaden. Neemt U voortaan de nieuwe gezinsverpakking ..Actifral 10" vitaminen van Philips-Roxane: 150 dragees f3.75. Dat betekent een dubbel voor deel. nl. een goed vitamine preparaat en een voordelige prijs! Politie schoot op bromfietser (Speciale berichtgeving) Bü een achtervolging van een onwil lige bromfietser te Soest heeft de ver keerspolitie tenslotte de vuurwapens getrokken en schoten gelost. Zij zouden getracht hebben de banden van de bromfiets stuk te schieten, maar onge lukkigerwijs is een der kogels terecht gekomen in een woonkamer aan de v. Weedclaan. Voor dat raam stond juist de zoon van de bewoners van dat hnis, de heer Vcenendaal. die op het gerucht van de achtervolging naar het raam was gelopen. Rakelings langs zijn hoofd drong de kogel in het plafond. Er zijn geen gewonden. Maar de schrik was er wel. De politie hield die avond controle op de verlichting van voertuigen De bromfietser reed zonder achterlicht. Hij werd gesommeerd te stoppen, maar voldeed niet aan dat be vel. De verkeerspolitie achtervolgde hem toen in een auto. trachtte hem te blokkeren, hetgeen niet gelukte Toen heeft de politie - gelijk gemeld - de revolver getrokken en geschoten De bromfietser is tenslotte toch over mand en ln de cel gesloten. Mozart-gedenkplaat te Den Haag Het bestuur van de Vereniging Neder land—Oostenrijk heeft besloten een ge denkplaat te doen aanbrengen ln de gevel van het nieuwe gebouw op de hoek van het Spui en de Kalvermarkt, te Den Haag, waar het huis heeft gestaan, waar Mozart van 1765 tot 1766 heeft ge woond. Mozart was toen negen jaar. Hij heeft er tal van composities gemaakt oa. een variatie op het „Wilhelmus", ter gelegenheid van de meerderjarig- verklaring van stadhouder Willem V De onthulling zal half april geschieden door de voorzitter van de vereniging Nederland—Oostenrijk, luitenant-gene raal (b.d.) J. F. B Kalff. (Ingez. Med.-Adv.) Als pionier in Nederland gaf Arsenal ontelbare rokers het genoegen van de King Size sigaret. Dc uitgezochte Amerikaanse tabakken maken Arsenal tot de meest gewaardeerde King Size. bovenal Wéér gaat Arsenal voor aan, nu met Arsenal KinoFilter Dezelfde beproefde kwali teit: kruidig, zacht, voor treffelijk! Koninklijk van aroma. Met of zonder filter dezelfde prijs 85 ct H Slakende vissers houden vol Reeds 70.000 aan stakers uitgekeerd Kamerleden naar Wageningen De leden van de Eerste en de Twee de Kamer znn uitgenodigd op 16 maart as. naar Wagenmgen te komen om zich op de hoogte te kunnen stellen van de ontwikkeling van 't landbouwkundig onderwijs en het landbouwkundig on derzoek. Ruim 40 leden van de Tweede Kamer en een twintigtal leden van de Eerste Kamer hebben de Senaat van de Landbouwhogeschool toegezegd aan de uitnodiging gehoor te geven Circa 350 stakende vissers hebben gistermiddag in het patronaats gebouw te IJmuiden-oost vergaderd en daar besloten de staking met onverminderde energie voort te zetten. De ontvolking van de vloot wordt verder voortgezet, nu de weersomstandigheden zich ten gunste van de stakers hebben gewijzigd. Er komt weer volop werk aan de wal en hoe meer stakers daar gebruik van maken des te kleiner wordt het aantal, dat wekelijks een uitkering moet komen halen. Gedurende de acht weken, die de staking duurt, is blijkens een mededeling van de penningmeester van het O.V.B., reeds f 70.000 op tafel gebracht. Al zal het nog een jaar moeten duren, de staking gaat voort. Dat werd ook betoogd door de voorzitster van de afdeling IJmuiden van de zeemansvrouwenbond, een bij het O.V.B. aangesloten organisatie, mevr. M. Plug, die de vissers bezwoer niet voor de reders te zwichten, omdat hun kapitalen bijeen gebracht zijn door het werk van de visserman. De voorzitter v heeft nog eens het antwoord op het commentaar van de njdens heihaaJd en daarbjj verklaard, dat deze nu jamme- het stakings-comjté ren, dat zij het zo slecht niet bedoelen (Ingez. Med.-Adv.) Groentesoep - speciaal nu de groente schaars en duur is! met de vissers. Het kan de stakende vis sers niet schelen wie een oplossing zoekt of waar deze vandaan komt Zij blijven te allen tijde bereid bemiddeling te aan vaarden, als de reders maar willen af zien van hun eis om in de onderhande lingen ook het bespreken van een ander loonsysteem te betrekken ZELF GEEN SCHADE Sinds vorige weck vrijdag gaan er. aldus de stakingsleiding, allerhande geruchten, dat er weer boten in de vaart gebracht zullen worden. Met nadruk betoogde hfi. dat er niet ge varen zal worden, zolang de vissers dit niet van de stakingslciding horen. De voorzitter hechtte niet veel waarde aan de opmerking van rederszijde, dat de visserman zichzelf schade doet door de vloot te ontvolken en daardoor het enige beroep, waarin hij bekwaam is, te verlaten, want hij is in vele bedrijven bekend en enige jaren geleden gaven de reders zelf het voorbeeld door links en rechts ontslagbriefjes uit te delen Tu.-sen woensdagmiddag 2 uur en don derdagmorgen 10 uur had de commissie weer twaalf mensen in het walbedrijf kunnen plaatsen, met de mededeling, dat er nog vier konden komen Daar om werd aangespoord de ontvolking verder door te zetten en werk aan de wal te aanvaarden. VEEG UIT DE PAN De E.V.C en De Waarheid kregen van O V B.-bestuurder J Koning stevige vegen uit de pan. de eerste wegens de geringe financiële steun, de laatste voor het verdraaien van de waarheid Vol gens hem vinden de reders de ontvol king van de vloot alleen maar onverant woordelijk, omdat de stakende vissers er zo sterk mee staan. Maar, aldus spre ker. wij hebben ze lang genoeg de tijd gelaten om over verbeteringen te praten NIET VAN GOEDE WIL Volgens de heer Koning zijn verschil lende reders de laatstedagen indivi dueel gaan aanpappen Zij vinden de voorwaarden, die de vissers stellen zo erg niet Zij willen wel vasthouden aan de vaste gage, maar als gevraagd wordt dat dan zwart op wit te geven, dan zeggen zij dit niet te mogen doen van de redersvereniging Hij schilderde hoe het bij de rederij Krijger was ge gaan, die bereid was een commissie van zes man. 2 O.VB.-ers, 2 N.V.V.-ers en 2 C.N V.-ers te aanvaarden De commis sie was al zo goed als samengesteld, maar vrijdag kwam het bericht, dat de redersvereniging halsstarrig weigerde met deze commissie te gaan praten De heer Koning concludeerde hieruit, dat de reders niet van goede wil zijn om aan een oplossing mee te werken GEEN VISSERS MEER De vergadering van donderdagmor gen was belegd, aldus de heer Koning, omdat er geruchten rond de haren gaan. Maar zij die de geruchten rond strooien, hebben volgens hem op het verkeerde paard gewed. Er zal, als het nog lang duurt, een periode komen, dat er wel een staking is. maar dan zijn er geen vissers meer. Volgens de heer Koning zou de VEM dezelfde middag al aangeboden hebben om voor f 16 per dag te komen wer ken om maar te voorkomen, dat de mensen naar andere bedrijven gaan. En rederij Meerburg wilde alles toegeven aan de vissers, maar niet zwart op wit. De voorzitster van de zeemansvrou wenbond. mevr. M. Plug. verklaarde, dat de bond er voor gezorgd had, dat de gehuwde stakers vrijdag een extra kolen-uitkering zullen krijgen van f5.-, wat met gejuich werd begroet. De vis sers moeten gaan werken en dan zullen de vrouwen wel met de 6teunlijsten gaan lopen. Tijdens het debat zijn verschillende meningen verkondigd over de gang van zaken bij rederij Krijger en werd uit Eg- mond een geluid gehoord, dat Je niet kunt blijven staken zonder enig uitzicht op resultaat. Toen de vraag gesteld werd, waar de geruchten van de laatste dagen vandaan komen, ging de voorzit ter van de stakingsleiding zijn boekje te buiten door de pers hiervan te be tichten. EV.C-bestuurder A. Kleburg wou zich erg graag met het financiële be leid en met de wijze van strjjdvoeren bemoeien, waar hij overigens geen kans toe kreeg. EENHEID IN HET BEDRIJF De penningmeester van het O.V.B., de heer A. v. d. Berg. gaf in de aan hef vermelde cijfers over steunbedra gen en voegde daaraan toe. dat hier van slechts f 4.500.door de E.V.C. cn dan niet uit eigen kas maar op steunlijsten, bijeengebracht was. Ook volgens deze spreker zouden de vissers niet eerder gaan varen dan na de ze kerheid te hebben verkregen, dat het systeem van de vaste gage behouden blijft. Hij voegde daaraan loe te ho pen, dat het voorbeeld van IJmuiden zal overslaan naar de drijfnetvissers, opdat er eindelijk eenheid kome in het visserijbedrijf langs de gehele kust. De voorzitter van de stakingsleiding sloot de vergadering met nogmaals de bereidheid uit te spreken bemiddeling van organisaties en/of personen te aan vaarden. .Maar onze eisen zullen ze moeten eerbiedigen". Militaire orders voor 18 miljoen Het ministerie van Economische Za ken heeft een nieuwe opgave gepubli ceerd van contracten, welke door de ministeries van Oorlog en Marine wer den gesloten met Nederlandse en bui tenlandse ondernemingen. Deze contrac ten betreffen een totaal bedrag van ruim 18 miljoen gulden Het grootste deel van deze ruim 100 contracten heeft betrekking op onderhoudswerkzaamhe den aan militaire gebouwen en terrei nen over het gehele land verspreid. Garantieprijzen tarwe en suiker De regering heeft de garantieprijzen voor de produkten van tarwe en suiker van de oogst 1956 vastgesteld op respec tievelijk f. 26,— en f. 52.35 per 100 kg, aldus deelt het mins ter ie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede Bij deze prijzen, die gebaseerd zilh op de garantieprijzen voor de oogst 1955, is rekening gehouden met de op 13 fe bruari j.l. ingegane verhoging van de uurlonen voor de landarbeiders Bij de prijs voor de suiker is voorts rekening gehouden met de stijging van de ver werkingskosten van de suikerfabrieken als gevolg van hogere brandstoffen prij- AVONTUURLIJKE MEISJES OPSTAP Twee meisjes van elf Jaar uit Amsten- rade. hebben woensdagmiddag, nadat zij om drie uur de Nutsschool te Treebeek hadden veriaten. een avontuurlijke :i- rr I deling gemaakt naar Gulpen. De ouders ten enorme steekvlam schoot deden intussen aangifte bu de politie. d:e omhoog toen een tankwagen met 1 zeer brandbaar nafta ontplofte na een botsing tussen twee goederen- J treinen in Ontario (Canada de meisjes "s nachts om twaalf uur huis terugbracht. De blijkbaar avontuurlijk aangelegde kinderen hadden deels gelopen en deels gelift en waren tenslotte in Gulpen te recht gekomen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5