Backs Johannes Passion" riep weer op tot diepe bezinning JAM VONK SHAGROKERS Kees Brinkmann concerteerde de Lakenhal in J. Barends en A. J. J. Linderliof 25 jaar bij Leidse Politie '4 777 SïftTE (XPRESS777 V.G.L.O. kreeg nieuw handwerk en Iiuislioudlokaal 95ste jaargang Vrijdag 2 maart 1956 Tweede blad no. 28771 Christuslijden in tonen Feller en dramatischer accent kan indrukken verhogen Annie Woud werkte voor het laatst mede Het is met Mizée's sinds enige jaren tot edele traditie geworden uitvoering van Bachs Johannes Passion thans wel zo gesteld, dat daarin veel wijdings vol schoons geborgen ligt en niet veel wensen meer onvervuld blijven, of het moet dan zijn, dat het fel-dramatische karakter van dit werk, waarin de figuur van de Christus, in tegenstelling tot die in de Mattheus Passion op de achtergrond staat, in de magistrale en suggestieve koren, naar ons gevoel heviger, indringender accent zou kunnen verdragen. Mizée is echter niet de gepassioneerde persoonlijkheid om juist daarin de grootste kracht te zoeken, daarvoor is zijn aard te beschouwend. Maar wat hij ten andere met zijn ontegenzeggelijk select Leidsch Madrigaalkoor, ditmaal ondersteund door een stilistisch van groot verantwoordelijkheids gevoel doordrongen beroepsensemble als het Residentie-Kamerorkest, bereikte aan innerlijke doorleving en genuanceerde klankvermogen, ver dient opnieuw bewondering. die zich. als steeds, mede door een zui ver eerichte concentratie, de eanse avond een stuwende steun betoonde. Ook Bram Martiin was ziln Dlaats aan het imitatie-oreel wanneer komt eindelijk het echte? waard. Het zou te ver voeren namen te noe men van de orkestleden. Een voor een waren zii. met mevrouw Adrienne de Smet vooraan. suDerieure instrumenta listen. wier voornaam stilleevoel en transDarant klanktimbre te Dnizen viel. heteeen van leden van het Residentie- Orkest niet anders te verwachten is. Mizée mocht oprecht dankbaar ziin voor een dereeliike betrouwbare om- speline. wardoor hii zijn voornaam ste aandacht op het koor kon rich ten. Samenvattend: de Johannes Pas sion is ook ditmaal uitgegroeid tot een tot diepe bezinninr oproepend muzikaal evenement in Liidenstiid. Wel niemand zal niet eeereoen ge weest zitn door de innigheid waarmee het slotkoraal ..Ach. Herr. lass dein lieb Eneelein" eezoneen werd. Daar vóór was reeds het mededoeen uitge gaan naar het liiden van de Christus, dat ons ook In deze Dassie realistisch door klank en tekst eeschilderd wordt. Het bllift een raadsel, hoe het mo gelijk is. dat de Johannes Passion lane In de vergetelheid bleef, al is daarin thans een sterke veranderine eekomen en weet men nu. dat zii minstens even veel wezenlijke waarden, zll het anders geaard, als de Mattheus Passion In houdt. Een zeker gebrek aan markant relief Is dus noe ons voornaamste bezwaar teeen Mizée's interpretatie, al kwam daarin, evenals het vorige laar. na de Dauze merkbaar, verandering Toen won de .mededeelzaamheid" aan sueeestie- ve. aanerilDende kracht, vanzelfspre kend ook een eevole van de structuur dezer passie op zichzelf, die naar cli maxen stuwt, al Is het aanvaneskoor. het machtlee van demonisch geweld en grote uitdrukkingskracht vervulde ..Herr. unser Herrscher" reeds door trokken van de onheilspellende snan- nlne. die het kenmerk van de Johan nes Passion is. hoewel ook mildere to nen. reeds in het beein eesueeereerd door het ..Zeie uns durch deine Pas sion. dasz du der rechte Gottessohn" doorbreken. In dit aanvaneskoor hadden Mizée. noch ziin koor. noch het orkest, dat hier de zane en wel speciaal de sopra nen teveel overstemde, het niveau van later gevonden. In de koralen, die Mizée's grote liefde bezitten, trof de fiinzlnnlee. niet over dreven romantiserende behandeline. waaraan de dlrieent het hart verpand heeft en waarin hii zo veel zuiver ee- voelde expressie weet te leeeen Ook nu frappeerde het hoe dit be trekkelijk kleine koor. dat over eminen te krachten beschikt in het biizonder de bassen vallen on zulk een welda- die-sonore klankverzadieine bereikt, waarbii wii het in oerfect-luchtiee rit miek eehouden ..Lasset uns den nicht zertheilen" niet onvermeld willen la ten. Koren als ..Kreuziee. kreuziee" en ..Wee mit dem" kunnen rauwer en snijdender accent verdragen. De sterk ste ziide van Mizée is het subtiele, waarop hii veelal een subliem licht doet schijnen en waarin hii immer nieuwe détails laat> spreken. Ziin weereave eetulet van een niet aflatend streven tot een waardevolle Bachlnteroretatie te komen. welke echter bii een sterker opvoering aan contrasten noe boeiender beeld zou openbaren. Voor de solisten kon onze waardering ditmaal stellig niet onverdeeld gunstig ziin. uitgezonderd David Hohestelle en Meine Pot. De eerste gaf een waardige, sobere en ingetogen vertolking van de Christuspartiimet ziin ..Es 1st voll- bracht" schiep hii de suggestie zich vol komen van ziin hoge taak bewust te ziin. Trouwens: ziin biidrage als ge heel was indrukwekkend. Ook Meine Pot voldeed buitengewoon in ziin Pila- tusnartii en in diverse aria's. Merk waardig te constateren dat hii ziin vroegere hang naar detoneren zo eoed als geheel heeft overwonnen, waarbii ziin expressieve voordracht niet nalaat indruk te maken. Als Evangelist laboreerde de sympa thiek klinkende, lyrische en gemakke lijk klinkende tenor Chris van Woer- kom vooral in het e.erste deel aan een ontwijfelbare matheid, alsof hii ver moeid was. Na de oauze kwam daarin wel verandering, al bliift in het alge meen ziin voordracht te monotoon om bii voortduring te boelen. Tegen dra matische passages, als de aardbevings scène. is ziin volume helaas bepaald niet, opgewassen. De tenor Han le Fèvre heeft zich als lnvaller-op-het-laatste-ogenblik ver dienstelijk door ziin uiterst veeleisende aria's heengeslagen hoewel het ..Ach. mein S'nn" hem in de hogere reeionen opvallende inspanning kostte. De in drukken verbeterden echter in het sotto voce gezongen ..Mein Jesu. ach. dein Schmerzhaft bitter Leiden" Het niet voorbereid ziin deed echter afbreuk aan het vermogen tot een zich vrii ge ven. Over het bii voorkeur geschikte Bach- stemtvne beschikt de sopraan Elisabeth Luggt niet: zii kan niet in de schaduw staan van in dit opzicht stiilvolle Bach- zaneeressen. Zii zong te ooen. soms op het scherpe af het ..Ich folge dir": in de tedere aria ..Zerfliesse mein Herze" vond zii echter een veel aannemeliiker en passender instelling. Tenslotte de scheidende, maar toch zeker niet in de laatste plaats komende Annie Woud lammer eenoeee gehandi capt door een verkoudheid. Met haar warme alt waarmee zii in de looo der jaren dieoe ontroering schonk wist zii desondanks nog steeds te overtuigen van haar groot talent nadat onzuiver heid in het ..Von den Stretchen melner Sünden" zii het door de nood gedwon gen. aan haar zang afbreuk had ge daan. Niettemin zullen wii deze voortreffe lijk eerilote zaneeers. die helaas nu reeds de tiid gekomen acht van het podium afscheid te nemen, nod» zeer node missen. Zi1 behoort nog tot het tiidoerk van de zangeressen die de l^oocste eisen aan zichzelf stelden, al vorens zich in het openbaar te laten horen. Daaraan ontbreekt het tegen woordig veelvuldig: men gunt zich een voudig de tiid niet meer tot volle was dom te komen. Voorzitter C. Zandbergen heeft haar titdens de oauze in de solistenkamer onder overhandiging van een geschenk hartelijk gehuldigd Speciale vermelding verdient nog Annie Woud's subliem samengaan met Edward Röntgen (viola da gamba) en mevrouw GrisRitsema (klavecimbel). (Ing<»z. Med.-Adv.) In één flag Uw oude matras als NIEUW terug, maar dan alléén bij Behangerij - stoffeerderij HAARLEMMERSTRAAT 81 telefoon 22580 (Ingez. Med.-Adv.) Zojuist ontvangen ADMIRAL lichte Engelse Virginia SHAG, in plastiek zak 85 et, por 50 gram. Iets bijzonders. W. WOLTERS ZILVEREN JUBILEUM J. FALLAUX De heer J. Fallaux, werkzaam aan de Lichtfabrieken, herdacht gisteren het feit. dat hij 25 Jaar geleden aan deze fabrieken werd verbonden Zoals gebruikelijk bij dergelijke gele genheden, werd de heer Fallaux in de directiekamer ontvangen en daar aller eerst toegesproken door de directeur, lr. Y. Ykema, die de Jubilaris met deze dag van harte gelukwenste Hij sprak daar bij, mede namens het gemeentebestuur, zijn waardering uit voor de regelmatige en nauwkeurige wijze van plichtsvervul ling van de jubilaris en voegde daaraan de wens toe dat de komende jaren op dezelfde aangename en nauwgezette wijze zullen worden doorgebracht. Ir. Ykema overhandigde de oorkonde van het gemeentebestuur, vergezeld van de gebruikleijke gratificatie. Zijn directe chef, alsook de vertegen woordigers van de Personeelsvereniging, sloten zich aan bij de waarderende woorden van de directeur en roemden eveneens de prettige wijze, waarop de heer Fallaux In verschillende functies zijn werkzaamheden vervuld heeft De voorzitter der Jubileumcommissie over handigde een geschenk namens het per soneel De heer Fallaux dankte allen voor de sympathieke woorden en voor het ge schenk. Verschillende personeelsleden kwamen hem daarna met deze dag gelukwensen ACADEMISCHE EAMENS Geslaagd voor het doet. ex Ned. Recht de heren J, J Matthijsen (Am sterdam I. H. C. Rijksen (Middelburg) en C. M. S A van Oeveren (Rijswijk Z.H.). Diphterie, Kinkhoest Neeninenten Wekelijks (gratis) tijdens het spreekuur van CJw bulsdokter Groot succes bij het auditorium ondanks sterk gemengde indrukken Onze stadgenoot Kees Brinkmann die onder auspiciën van de Lionsclub Leiden-Noordwqk in de Lakenhal concerteerde ten bate van het Uni versitair Asyl Fonds, heeft ons voor een probleem geplaatst: het probleem om niet onbillijk te zijn! Niet onbillijk tegenover een kenne lijk welwillend en vrij talrijk opgeko- rechercheurs van politie, de heren J. Barends en A. J. J. Linderhof, die beide ook een vooraanstaande plaats in het Leidse organisatielcven innemen de heer Barends is voorzitter van de af deling Leiden van de Ncd. Politiebond en de heer Linderhof voorzitter van de afdeling Leiden van de R.K". Politie bond St. Michael herdaehten het feit. dat zü vóór 25 jaar hun intrede in het Leidse korps deden. Beiden re cipieerden in de middaguren in hun woning, resp. gelegen in de Evertsen- straat en de Borneostraat. Een en an der was aanleiding, dat er deze middag een ongebruikelijk druk politioneel ver keer tussen beide adressen plaats vond. Ondanks deze gedeelde vreugde heeft het beide jubilarissen niet aan belang stelling ontbroken. Reeds ln de oohtenduren had de wnd. Commissaris van Politie, de heer D. W. v. d. Wal (de Commissaris was uitstedlg) zijn gelukwensen aangeboden en de beide jubilarissen bedankt voor de wijze, waarop zij hun dienst aan de gemeen - sohap uitoefenen. Onder de velen, die in de middaguren de heer Barends een woord van lof en waardering niet onthielden, was o a. de heer J. C. Hofstede, hoofd-inspecteur van Politie Spreker, die zeer veel waar dering had voor de speurzin en grote col legaliteit van de heer Barends. bood hem namens de afdeling recherche een ca deau aan. De heer Hofstede, die tevens in zijn kwaliteit van vlce-voorzitter van de afdeling Leiden van de Ned. Politie bond het woord voerde en dit ook deed namens het hoofdbestuur van deze Bond, bracht de heer Barends dank voor het vele werk. dat hij op het terrein van het organisatie-leven heeft verzet. Namens het hoofdbestuur overhandigde hij de heer Barends een enveloppe met Inhoud, waaraan de Leidse afdeling een fruit mand toevoegde. Voorts voerden deze middag het woord de heer F .1 Teunissen, voorzitter van het Leids Politie Muziekgezelschap, ad judant A. Koerten, die deze gelegenheid tevens benutte om te wijzen "op de har- Ondanks alte feestelijke drukte vond de lieer Barends (links) gisteren nog even gelegenheid om zijn mede-jubilerende collega, de lieer A. J. Linderhof. geluk te gaan wensen, in het midden mevr. Linderhof. (Foto L D/Van Vliet.) telijke samenwerking, die er bestaat tus sen de Rijkspolitie te Oegstgeest en de Leidse recherche, inspecteur D J. Ver zijden, die de felicitaties aanbood van de algemene dienst en de L.P.S.V., de heer M van Dijk, voorzitter van de Po- iitie Amusementsvereniging inspecteur G. A. N Cornelissen van de afdeling ver keer en mej. mr. M. J. Zeelenberg, in- spectrice van de Kinder- en Zedenpoli tie. Behalve zeer vele collega's kwamen ln de loop van de middag nog zeer vele bekenden en vrienden van de Jubilaris, die talrijke geschenken kreeg aangebo den. ter receptie Ook in de woning van de heer Lin derhof was het deze middag een komen en gaan van tal van collega's en vrien den. Een delegatie van St. Michael kwam haar sympathieke voorzitter de geluk wensen aanbieden. Kapelaan A. H. Schram», aalmoeze nier. tekende de Jubilaris als een harte lijk, eenvoudig en rustig mens. die ook trouw en zonodig kracht aan de dag legt als politie-functionarls. als huisvader en als katholiek. De heer G. van Bavel. 2de voorzitter van het hoofdbestuur van Sint Michaèl, zei dat de heer Linderhof alle eigenschappen in zich verenigt, die een voorzitter moet hebben. Hi) heelt een sterk geloof in de organisatie. Hij is trouw gebleven aan zijn keuze en heeft steeds met bijzondere toewijding zijn werk gedaan. Namens het hoofdbe stuur speldde hij hem de bronzen pla quette van Sint Michael op, een onder- schelding die slechts weinig voorzitters tot op heden ontvingen. men auditorium, dat het gebodene ..mooi" vond. Niet onbillijk tegenover de belangeloze filantropische medewer ker Brinkmann. Niet onbillijk tegen over de pianist Brinkmann. die ons was aangekondigd als gediplomeerd solist en leerling van Van der Pas. Andriessen en zelfs del Pueyo. Ongaarne hanteert de recensent de onhoffelijke toon van de tegenspraak. Maar een kritiek die blindemannetje speelt, komt toch met zichzelf in te genspraak. Wij geloven nu eenmaal niet. dat voor Brinkmann. gelet op de huidige staat van zijn veruiterlijkingen, toe komst op de concertpodia ligt. Deze mening dienen we te verantwoorden. Natuurlijk is begaafdheid voorhan den. en dit doelt op techniek en geheu genwerk. Dit imponeert. Wat er bij ont breekt is de schouderklop van de Muze Met Chopin. Debussy. Milhaud en Bar- tok ln „de schaduw der titanen" treden Is riskant! Notenbeelden kunnen worden afge beeld en ze kunnen worden uitgebeeld. Nu is Brinkmann afbeelder. Hij re produceert. doch vertolkt niet. Er is in zijn speelwijze geen avontuur van de geest. Is hij een zoeker, die nog van het podium, als de strengste leermeester, een antwoord vraagt? Dit antwoord moet hij dan vernemen zowel van de kritiek ate van de zelf-krltiek HfJ wijdde de eerste programmahelft aan Chopin: vier préludes, vier etudes, de 3de Ballade en de treurmars-sona te met de fabuleus moeilijke unisono- triolen in het Presto. Wanneer Cortot zon Presto speelt, is er als een mysterieus-lugubere wind die kerkhoven doorwaait, door zijn treur mars gaat een hartbeklemmeride aan zwelling bij het luiden van de doods klokken. Is dit vergelijken onbillijk? Grote voorbeelden werpen een licht om te volgen. In geen der dertien Cho- pin-stukken heeft zielebewogenheid doorgeklonken. Chopin behoeft een steeds wisselend spel van subtiele nuan ceringen. Brinkmann's spel. met minimaal pe daal. is te arm aan plastiek en intimi teit Hem- staat de heldere toon. die een deugd kan zijn. als een ondeugd in de weg. Middel werd doel. Bezwaar heb ben wc voorts tegen de grillige omgang met tempi in Etudes en Preludes, met versnellingen in octavengangen. Rem mingen en het krampachtige wijzen op innerlijke onzekerheid. Lag aan de Ballade het visionaire ten grondslag? Bezit Brinkmann visie? Confronteerde hij niet steeds met frag menten van het toonbouw fragmen ten waarin hij overigens stalen uitstal de van welluidende toonpareling Op zijn credit staat dat hij pathe tiek. effect, dreunend forte niet voor staat. En eenmaal was er een Chopin, (Inerz. Med.-Adr.) Voor my de héérlijk-zachte SWE (XPRESS met de nieutve mé lang (2)ct. (Vu zo zacht In Leiden Voor de openbare VGLO-school aan de Oude Vest was het gisteren een blijde dag. Leerlingen en onderwijzend personeel konden twee praehtig ge restaureerde lokalen - xen handwerk- en huishoudlokaal - in gebruik nemen. Vertrekken, die niet alleen in vrolijke kleuren zijn geschilderd en aan de be hoeften zijn aangepast, doch waarin ook het gloednieuwe materiaal een be langrijke aanwinst vormde. Alvorens de genodigden, ow de Rijksinspecteur van het Onderwijs, de heer J Machielsen. de wethouder van Onderwijs, de heer J C. van Schaik. de heer B Swanenburg. gemeentelijk inspecteur en mr dr. J. Roosenschoon. chef van de afdeling Onderwijs, in de gelegenheid worden gesteld het resul taat van deze restauratie in ogen schouw te nemen en zich van de vor deringen der leerlingen op de hoogte te stellen - er was ook een tentoonstelling ingericht - vond een korte plechtigheid plaats. Na een inleidend woord van het hoofd der school, de lieer J. G Wilter- dink. wees wethouder Van Schalk op de grote verbetering in de outillage en de werkmethode van deze school, vergele ken bij circa tien jaar geleden. Een verandering, welke cr o a. toe heeft geleid, dat het absentisme der die waarlijk zong: in het Scherzo der sonate. Het succes was groot. Reeds voor de pauze kwam een toegift: de posthume treurmars, die de elegische breedte ver kreeg van al de eerdere langzame de len. We zijn kort over het vervolg na de pauze. In Milhaud's Braziliaanse „Sau- dades" en Bartok's Roemeense Dansen gaat het minder om „interpreteren". Het zijn speelstukken en Brinkmann wist ze wat aannemelijker te presente ren. Soms ontstond virtuoziteit van on vertroebelde allure. Echter was de rit miek te slap Vraag is of Debussy Debussy werd in zes voorgedragen Préludes. Deze vergen rijke aanslagvariabilltcit, sensibel pe- daalgebruik. poëtisch raffinement, ge voel voor natuurmystiek. Brinkmann kleurt onvoldoende, \ersluiert niet. kan niet 'door zn helderheid'i over de vleugel het waas neerleggen van de sourdine op de viool. Gelukkig sprak hij zowel zichzelf als ons tegen in de slot- toegift: de „Cathédralc" Hier verrees uit onwezenlijkheid de kleur, hier leef de de klank en ware de ritmiek er strak gebleven, we zouden in onver mengde bewondering zijn gevangen! leerlingen sterk is afgenomen. Kwam het in verleden tijden nog wel eens voor. dat 30 tot 50'i van de leerlingen verstek liet gaan. thans is dit nihil. De heer Van Schaik leidde hieruit af. dat het vglo bij ouders en leerlingen is in geslagen, hetgeen spreker mede toe schreef aan de voor enige jaren geno men proef met het symbiose-onderwijs. dat de jongens in staat stelt enkele uren per week de ambachtsschool te be zoeken. Dank zij deze proef hebben vele jongeren een technische studie richting gevonden. Nadat de heer Van Schalk nog aan dacht geschonken had aan de grote be tekenis van het vglo. dankte hij allen, die aan deze restauratie hun krachten hadden gegeven De Rijksinspecteur, de heer J Ma chielsen. die eveneens zeer veel waar dering had voor de wijze, waarop deze restauratie was uitgevoerd, sprak als zijn mening uit. dat de leerlingen van het onderwijs, zoals dat op deze school wordt gegeven, ontzaggelijk veel kun nen profiteren. Ook spreker achtte de indertijd geno men proef met het symbiose-onderwijs een gelukkige vondst. Voor de vglo-school aan de Oude Vest die thans in zulk een nieuw kleed is gestoken had spreker nog één wens. een spoedige verbetering van het sani tair. Tenslotte boden nog hun gelukwen sen aan de heer J. Paulussen namens de afdeling Leiden van de Vereniging van Hoofden van Scholen, de heer Dool voorzitter van de Ouderraad cn de heer P Klinkhamer namens de afdeling Leiden van de Ned. Onderwijzersver eniging. De heer Wilterdink. die een kort woord van dank sprak betrok daarin ook het personeel van de school, dat er in geslaagd is om in de schoolgemeen schap zulk een voortreffelijke team geest te brengen. Na declamatie van enkele leerlingen bezichtigden de genodigden de geres taureerde lokalen, die deze middag in vol bedrijf waren. Leerlingen druk aan de arbeid in de gerestaureerde huishoud school. (Foto LD./Van VUet.)

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3