LEIDSCH mDAGBLAD EISENHOWER IN NOVEMBER A.S. WEER KANDIDAAT WEERBERICHT OOSTENRIJK besloot verkiezing te vervroegen tot 13 mei 95ste jaargang DONDERDAG 1 MAART 1956 No. 28770 Directeur: J. W. Benny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN w,tu f,ro No hoofdredacteur: J. Brouwer f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21o De president zelf gelooft alle belangrijke plichten even goed als tevoren te kunnen vervullen President Eisenhower, die op 14 oktober a.s. 66 jaar wordt, heeft zich gisteren bereid verklaard, wederom republikeins kandidaat voor het presi dentschap te worden. Hiermede is een einde gekomen aan de onzekerheid, welke begon, toen de president in september j.l. een hartaanval kreeg. Eisenhowers beslissing veroorzaakte een reusachtige golf van kooporders op de effectenbeurs van New York. Er heerste een „jubelende stemming" in Wall Street. De aanvankelijke stijging werd overigens spoedig gevolgd door winstnemingen, die een langzame, maar gestadige daling der koersen veroorzaakten. Het effect van het presidentiële besluit was trouwens reeds voor een belangrijk deel in de noteringen verdisconteerd. Er zijn maar heel weinig mensen in en buiten Amerika, die nu nog twijfelen aan de uitslag van de Amerikaanse verkiezingen op 6 november a.s. Algemeen verwacht men herkiezing van de zeer populaire president Eisenhower. Het spreekt vanzelf, dat de democratische partij in de V.S. allesbehalve verheugd is over deze beslissing van Eisenhower, al verklaarde oud-presi dent Truman, strijdlustig als altijd: „Wij kunnen iedereen verslaan". Paul Butler, voorzitter van de democratische partij, voorspelde, „dat het Ameri kaanse volk nooit een man tot president zal kiezen, die op 65-jarige leeftijd een ernstige hartaanval heeft gehad en die niet in staat is zijn functie volledig uit te oefenen." Secretaresse van Prinses Beatrix Mej. mr. M. Meurs Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mej. mr. M. Meurs tot particulier secretaresse van Prinses Beatrix. Met haar werkzaamheden zal zjj in de loop van september beginnen. Tot dien zullen deze door mevrouw N. SmittAvis, de particulier secretares se van de Koningin, worden waarge nomen. Mej. mr. M Meurs. die 26 jaar oud is. werd geboren in het toenmalige Batavia en studeerde na haar eindexamen gym nasium Nederlands recht aan de rijks- i universiteit te Lelden, waar zij in 1954 doctoraal examen deed. Sinds mei 1955 is mej. Meurs assistente van de directie I van het Bureau van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Nog nooit was een persconferentie van Eisenhower zo druk bc- zooht als gisteren. Vele journalisten slaagden er niet in een plaats in de conferentiezaal te bemachtigen. Twee en een half uur voordat de conferentie begon, vormden zioh al rijen verslaggevers en foto grafen bij het Witte Huis en drie kwartier voor het begin stonden er 400. Ook waren er veel andere belangstel lenden. De geheime dienst controleerde, of de persmensen geen radiozendertjes bij zich droegen, want. het nieuws mooht pas we reldkundig worden na afloop van de perscon ferentie. De piesióent maakte zijn beslissing voor de samengepakte journa listen eerst kenbaar, na op zijn gemak over ver scheidene andere on derwerpen gesproken te hebben, als het belang van steunverlening aan een campagne der Roo- de-Kruisorganisaties, het bezoek van de Ita liaanse president Gron- chi aan Washington, zijn voorstellen voorde agrarische wetgeving en wetsontwerpen oier waterwerken en het in stand houden van het wild in bepaalde ge bieden. Daarop snoot hij zijn neus en stak van wal met een „persoonlijke verklaring", zoals hij het noemde. Na afloop van de persconferentie ont stond een wedloop naar de telefooncel len, wilder dan alles wat Washington had aanschouwd sedert de toenmalige president Truman in 1945 mededeelde, dat de oorlog met Japan was afgelopen. Meubilair werd omver gelopen en een journalist, die „aan de kop" lag bij de ren naar de telefooncellen, kwam te vallen. De arme man slaagde er geluk kig nog in zich in veiligheid te stellen voor de achter hem aan roffelende horde Geen „drijfjacht" Na zijn korte mededeling ter perscon ferentie heeft president Eisenhower gis teravond nog een radiotoespraak tot het Amerikaanse volk gehouden, waarin hij uitvoeriger op ziin beslissing inging. Hij zei, dat hU zich nooit kandidaat zou hebben willen stellen als hij er niet van overtuigd zou zijn geweest, dat hij de daaraan verbonden plichten eeheel zou kunnen vervullen Eisenhower zei. dat er „niet de geringste twijfel meer is, dat hij alle belangrijke plichten van hel presidentschap in de toekomst even goea kan vervullen als ooit tevoren". Hij zal echter niet meewerken aan een politieke ,.rtri|f.l8cht"-campasne zoals bij de vo rige verkiezing. Hi) zei reeds lang voor zlln hartaanval te hebben hesloten, dat een president niet aan zulk een soort campagne behoort mee te werken. De PRESIDENT EISENHOWER voornaamste reden tot zijn beslissing was, dat zijn artsen een gunstig rapport hadden uitgebracht. ,Jn laatste instan tie is dit besluit echter van mijzelf. Zelfs de naaste leden van mijn familie hebben mij niet gedrongen tot een be sluit ln een bepaalde richting". Vice-presidentschap is nu veel belangrijker geworden Men neemt aan, dat voornaamste strijd op de komende conventie van de republikeinse partij zal gaan over de vraag, wie vice-president zal worden. Dit vice-presidentschap is uiteraard na Eisenhowers hartaanval nog belangrij ker geworden dan het al was. Mocht de president immers fysiek niet in staat zijn de tweede termijn volledig uit te dienen, dan zal de vice-president zijn taak moe ten overnemen, zoals ook het geval was. Veel wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met tiidelllk reeen. Krachtige tot stormachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in temDera- tuur. (ODeemaakt te 11.15 uur). 2 MAART Zon op: 7 26 uur: onder: 18.23 uur. Maan op: 0.24 uur; onder: 9 14 uur. Hoogwater te Katwjjk te 6.45 en 19.09 u. Dit nummer bestaat (dt 12 pagina"!. VICE-PRESIDENT NIXON toen vice-president Truman destijds tot het presidentschap geroepen werd bjj het overlijden van president Roosevelt. Sommige politieke waarnemers achten het mogelijk en zelfs waarschijnlijk, dat Thomas Dewey, de voormalige gouver neur van de staat New York. die zich in die functie een uitstekende naam ver wierf, kandidaat voor het wee-presi dentschap zal worden gesteld. Men verwacht niet. dat Eisenhower zal pogen een nieuwe kandidatuur van de omstreden huidige vice-president Nixon door te drijven, al heeft hij per soonlijk herhaaldelijk zijn waardering voor hem uitgesproken Vele waarne mers zijn van mening, dat het Dewey weinig moeite zou kosten zich kandidaat voor het vice-presidentschap te doen stellen. Kandidaatstelling van Dewey. van wie bekend is dat hij Eisenhowers liberale inzichten en diens mening over de internationale politiek deelt, zou het de republikeinen gemakkelijker maken het hoofd te bieden aan een bepaalde vorm van democratische aanval in de komende verkiezingscampagne. Men acht het namelijk niet uitgeslo ten dat de democraten zullen aanvoeren dat herkiezing van Eisenhower ertoe zou kunnen leiden, dat midden in diens ambtsperiode de vic;-president het pre sidentschap zou moeten waarnemeft. hetgeen zou kimnen gesohieden op een kritiek punt in het wereldgebeuren. De democraten zouden dan kunnen wijzen op het gevaar, dat de zware presidents- taak op de söhouders van een onervaren en onbeproefd politicus zou komen te rusten. Doch h.-t democratische argu ment zou veel aan kracht verliezen, als een man als oud-gouverneur Dewey tot vice-president zou worden gekozen. (Zie ook elders in dit blad Dirigent van Epenhuysen te Parijs beroofd Zijn honorarium kwijt (Van onze Parijse correspondent) De dirigent van de Groninger Or kestvereniging, Jan van Epenhuysen, die zondag met groot succes een con cert leidde in Parijs, is eergisteren nacht het slachtoffer geworden van een brutale hotelroof. Een dief moet via de achtergevel van het hotel de 1' Seine de kamer zijn bin nengedrongen. waar de dirigent en zijn echtgenote overnachtten en zonder dat het echtpaar er iets van bemerkte daar bij het handtasje van mevrouw van Epenhuysen en de portefeuille van de dirigent buit makend. Een horloge, een armband en een halsketting, die op de tafel lagen, werden echter onaangeroerd gelaten. Het honorarium van de diri gent. het paspoort van mevrouw van Epenhuysen en een retourbiljet Parijs- Groningen werden de volgende morgen vermist. De Franse politie heeft een on derzoek' ln gesteld. De heer van Epen huysen moest zich wenden tot de Ne derlandse ambassade om het geld te le nen. nodig voor de terugkeer naar het hoge noorden. Bij Prinselijk huwelijk Carel Brieis gaat grandioze show in Monaco regisseren 80.000 mensen sullen 90 minuten genieten De regisseur Carel Brieis heeft van de autoriteiten in Monaco de officiële toestemming ontvangen voor het geven van een gTote openluchtmanifestatie in het stadion van Monaco ter gelegenheid van het huwelijk van Prins Rai nier van Monaco en de Amerikaanse filmster Grace Kelly. Het leidende principe van de show, aldus de heer Brlels, die gisteravond van een verblijf in Monaco op Schiphol te rugkeerde, zal zijn de ontmoeting van een Amerikaanse vrouw met het oude Europa. De heer Brieis is van plan delegaties van 18 landen in zijn openluchtspel te be trekken. Het is zijn bedoeling, dat deze delegaties de Amerikaanse vrouw, ln casu Grace Kelly, die met haar echtge noot op de première-avond als het ware zullen worden ingeschakeld in het ver loop van de voorstelling, laten zien wat Europa naar zijn wezen te zien geeft. Het Monegaske stadion, dal schit terend is gelegen aan de Middellandse Zee en dat fraai gegroepeerde rotsen als natuurlijke achtergrond heeft, kan Algemene staking in Finland begonnen In Finland is heden-, donderdagmor gen oin 6 uur plaatselijke tijd een alge mene staking uitgebroken. De staking is geproclameerd door de Finse vakvereni gingsfederatie omdat de regering heeft nagelaten maatregelen te nemen om de kosten van levensonderhoud omlaag te brengen nadat vorige maand de prijzen van melk en boter omhoog waren ge gaan. Alle fabrieken liggen stil, alsook net tram. en busverkeer en het binnenland se luchtverkeer. De post wordt niet be zorgd. Winkels en restaurants blijven open, maar de regering heeft bepaald, dat gedurende de staking geen wijn en sterke drank mag worden verkocht Ook kranten verschijnen niet. Het te lefoon- en teiegraafverkeer wordt door de staking niet beïnvloed. De onderhan delingen tussen overheid, vakverenigin gen. boeren en werkgevers zijn te mid dernacht afgebroken. Premier Fager- holm had daarbij de leiding. De werk nemers eisen onmiddellijke compensatie voor de recente prijsstijgingen van melk en boter. De werkgevers willen pas on derhandelen, als de stakingsdreiging wordt weggenomen. Premier Fagerholm Is er niet in ge slaagd de verschillende meningen over een voorgestelde nationale regeling voor lonen en prijzen met elkaar te verzoe nen. Ook blijft er verschil van mening bestaan tussen zijn eigen (sociaal-de mocratisch et partij en de AgTarische partij, waarmee hij een nieuw kabinet tracht te vormen. plaats bieden aan 13.000 mensen. De heer Brieis stelt zich voor nog twee grote tribunes bij de bestaande te la ten bouwen, zodat in totaal bij de hu welijksfeestelijkheden 20.000 mensen in staat zullen zijn de show bij te wonen. Het wordt een non-stop openluchtspel, dat in totaal 90 minuten zal duren. Vier achtereenvolgende avonden zal de heer Brieis voorstellingen geven. In verband met deze show. die de financiële draagkracht van de staat Monaco verre te boven gaat er is f. 130 000 van Staatswege voor de feeste lijkheden gevoteerd heeft de heer Brieis besprekingen gehad met de Griekse reder Onassis. Natuurlijk zal ook Nederland in het openluchtspel verte genwoordigd zijn en wel door Scheve- ningse vrouwen De décors voor de show wil de heer Brieis in Nederland laten maken In principe heeft Maarten Toonder zich bereid verklaard ze te ontwerpen en Cinétone zal ze naar alle waarschijnlijk heid vervaardigen. Zoals men weet zal het burgerlijk huwelijk tussen Prins Rainier en Grace Kelly worden trokken op 18 april a.s. Het Prinselijk paar zal 19 april kerkelijk in de echt worden verbonden. De heer Brieis is er zeker van, dat hij de voor de openluchtmanifestaties be nodigde toestemming van Prins Rainier van Monaco binnen afzienbare tijd zal krijgen. De nieuwe minister van Justitie, prof. mr. J. C. van Oven sprak gisteren in de Ridderzaal voor het eerst tijdens de vergadering van de Eerste Kamer. Minister Van Oven aan het woord, naast hem zittend prof. dr. L. f. M. Beet. Mr. van Einpels visum niet verlengd De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken. mr. Anak Agoeng Gde Agoeng. heeft vandaag medege deeld. dat het Kabinet besloten heeft het visum voor de Nederlandse ad vocaat mr Van Empel niet te ver lengen. Dit besluit werd genomen op advies van de procureur-generaal. Het visum van mr. Van Empel loopt op 11 maart a.s. af. Mr. Van Empel was - naar men weet - door de Ne derlandse regering aaneewezen als verdediger van de in Indonesië te rechtstaande Nederlanders, doch de rechter weigerde hem tot de zittin gen toe te laten. Minister Anak Agoeng zeide verder, dat de regering het Nederlandse Hoge Commissariaat niet langer als zodanig erkent nu de Nederlands-Indonesische Unie Is opgezegd. De status ervan is nu die van diplomatieke vertegenwoordi ging. evenals die van het vroegere In donesische Hoge Commissariaat in Den Haag. zolang over de status van de ver tegenwoordiging nog geen beslissing is genomen Nederland heeft nog steeds niet ge antwoord op de Indonesische nota's over de opzegging van de Unie. waarin de uitwisseling van ambassadeurs werd voorgesteld. De minister legde er nogmaals de nadruk op. dat Indonesië in de strijd om Westelijk Nieuw-Guinea in de V.N. een nieuwe fase ingaat In ver band hiermede werd de permanente vertegenwoordiger bij de V.N., Soe- jarwo Tjondonecoro opgedragen per vliegtuig naar Djakarta te komen ter bespreking van de nieuwe stap pen. President Eisenhower en zijn echtgenote begroeten de Italiaanse President Giovanni bij diens aan- j komst in de V.S. roor een zestien- daags bezoek. Volkspartij en Socialisten verschillen van mening over exploitatie aardolie (Van onze Weense correspondent) Na wekenlange onderhandelingen 7-ijn de twee Oostenrijkse coalitie partijen, de Socialisten en de (r.-k.) Volkspartij, niet tot overeenstemming gekomen over een aantal omstreden punten. Het is eigenlijk treurig, dat deze strijd in de coalitie reeds in oktober van het vorige jaar is uitgebroken, dus op een tijdstip, dat de laatste bezettingstroepen Oostenrijk verlieten en vervolgens, dat dit conflict voornamelijk ging om de exploitatie van een aantal nieuwe welvaartsbronnen, waarover Oostenrijk door het staats verdrag de beschikking heeft gekregen. Hiermede bedoelen wij voorname lijk de oliebronnen, het aardgas en de vroegere Duitse eigendommen. Nog een ander vraagstuk, namelijk dat van de verhoging van de melkprijs, stond al maandenlang in het middelpunt van de discussie, maar toen de vertegenwoordigers van de Volkspartij dienaangaande een compromis voorstel indienden, eisten de Socialisten als tegenprestatie, dat de Volks partij concessies zou doen met betrekking tot de olievelden. Daarop kon de Volkspartij echter niet ingaan, zodat dus de coalitie gestrand is op deze kostbare bodemschat, waardoor Oostenrijk één van de meest welvarende landen van Europa kan worden. tegenstanders daan-oor eerst nog hun voorbereidingen moeten treffen. De Volkspartij bezit in het parlement op het ogenblik slechts één zetel meer dan de Socialisten, namelijk 74 van de 165. Over het algemeen Is men In belde kam pen van mening, dat er bij de nieuwe verkiezingen geen grote verschuivingen zullen plaats hebben, doch het gaat om één of twee zetels meer Kan dit land de weelde van de democratie al dragen Het verschil van mening gaat over de vorm van exploitatie, Terwijl de Volks partij een naamloze vennootschap voor slaat waarvan 49'van de aandelen in de vorm van een lening en als zoge naamde kleine volksaandelen ter be schikking zou kunnen komen van het grote publiek, staan de Socialisten erop dat de gehele exploitatie van aardolie en aardgas ln de handen zal komen van de staat en dus gesocialiseerd dient te worden Daar op dit wezenlijke punt i geen overeenstemming kon worden be- reikt moet nu het Oostenrijkse volk zelf door middel van vervroegde verkiezin gen zijn mening uiten Heden, donder dag, zal het parlement worden ontbon den, Het bestuur van de Volkspartij heeft in dit verband de verklaring af gelegd, dat zij in het streven van de Socialisten een gevaar zien voor de vrij heid van de staatsburgers alsmede een nieuwe stap op weg naar het collecti visme. De kwestie van de luchtvaart en daarmee de kansen van de KLM. ln Oostenrijk is niet ter sprake gekomen. I Het is een voordeel, dat alle twee partijen het dadelijk eens zijn gewor den over de datum van de vervroegde verkiezingen namelijk 13 mei. dat is dus ongeveer over 8 weken De verkiezings campagne zal wel heel fel worden, maar relatief kort duren, omdat de twee Worden de verkiezingen door de So cialisten gewonnen, dan moeten zy de premier of, zoals men hier zegt ,de kan selier aanwijzen. Daarmee zou dan te vens voorlopig een einde komen aan het overwicht van de Volksparty die tien jaar lang op het regeringsbeleid haar stempel heeft gedrukt .maar na de be haalde successen van stabilisatie, wel vaart en het staatsverdrag is het nog niet zo zeker, dat de Volksparty zetels zal verliezen. Wat haar echter ont breekt is de tucht waarmee de Socia listen hun aanhangers in de hand heb ben en vooral ook ontbreekt de Volks party een goed opgebouwde propagan da. Het is eigeniyk treurig te zien dat het Oostenrijkse volk op 13 mei a.s. moet beslissen op welke manier het wil gere geerd worden, want twee dagen later, op 15 mei .zal het een jaar geleden zün, dat het staatsverdrag werd ondertekend. Het lijkt er wel op dat dit land de weel de van de vrüheld nog niet kan dragen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1