LEIDSCH DAGBLAD WEERBERICHT Acht-jarig meisje verdween. maar zij speelde op het ijs Had bij tante van vriendinnetje geslapen 94ste jaargang MAANDAG 27 FEBRUARI 1956 No. 28767 Directeur: l. W. Heuuy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN w'«« siard L Lelden Giro No. 67055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.— per kwartaal; f2.35 per maand: f0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redact!.: 2150T Koningin tot haar dochter: „Nieuwe aspecten en andere verantwoordelij kheden" TIJDENS het Zaterdagavond in het Koninklijk Palcis op de Dam te Amsterdam gehouden diner hield H.HI. de Koningin een rede waarin zü zeidc: ..Het is een groot genoegen voor ons, haar ouders, onze oudste dochter vanavond met de hoogste autoriteiten in Nederland van Rük en Staat in kennis te brengen en willen haar. waar zij thans de leeftijd heeft voltooid, waarop zekere grondwettelijke plichten en rechten haar zijn toegeval len. aanbevelen in uw warme belangstelling. Lieve Trix. achttien jaar is nog een heel jonge leeftijd. Men is gelukkig al wel volwassen, maar gelukkig nog niet meerderjarig, laat staan stemgerechtigd. Groot voorbeeld Je grootmoeder, hier tot grote vreugde aanwezig, was met achttien jaar reeds tot het Koningschap geroepen, en zij was er door je overgrootmoeder op eminente wijze toe voorbereid. Voor haar was geen jong-zijn of plezier weg gelegd. Vijftig jaren, waaronder ondenkbaar zware, heeft zij het land gediend, en pas daarna kon zij haar persoonlijke neigingen volgen, die zich behalve op haar kunst, vooral richten op het heil der mensheid in al zijn ruimte en diepte. Jij en ik kunnen nooit genoeg dank baarheid opbrengen voor haar groot voorbeeld. Jij en ik zullen gaarne hier al onze erkentelijkheid willen betuigen aan je vader, voor zijn bereidwilligheid, totnu- toe het regentschap op zich te nemen, mocht dat inderdaad nodig zijn ge weest. Wij kunnen bij een gebeurtenis als deze diep verheugd zijn, dat ons gezin voltallig heeft mogen blijven. Het is mij een vreugde" hier vanavond aanwezig te zien de leden van de Raad van Voogdij, die over de belangen van onze oudste dochter zou hebben ge waakt, mocht ik vóór haar 18e verjaar- Dooi valt in De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht over het algemeen lichte vorst, morgen invallende dooi. Veranderlijke bewolking met enige regen, sneeuw of ijzel. Aanvankelijk weinig wind en plaat selijk mist. later tot matig of krachtig toenemende en naar west draaiende wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). Definitief einde van de vorst Warme lucht op komst Vannacht heeft het in het zuiden van het land nog plaatselijk streng gevroren. Het vliegveld Zuid-Limburg, waar het gisteravond nog onbewolkt was. meldde een minimum temperatuur van 12 gra den onder nul. In Brabant daalde het kwik tot min vijf. Maar prinder koude lucht begon inmiddels het land van het noorden uit binnen te dringen, waar door de vorst in het noorden van het land getemperd werd. De temperatuur daalde daar slechts enkele graden onder het vriespunt. Op de Waddeneilanden liep zelfs vannacht de temperatuur al weer tot boven het vriespunt op. In het komende etmaal zal de lucht drukverdeling in onze omgeving een belangrijke wijziging ondergaan. Een hogedrukgehicd boven de Britse eilan den trekt zich in zuidelijke richting terug. Warme lucht van de Atlantische Oceaan wordt door westelijke winden naar West-Europa gevoerd. Het front, dat deze lucht begrenst, was vanmor gen Ierland al dicht genaderd en het zal ons land morgen bereiken, vooraf gegaan door enige neerslag. Morgen zal deze warme lucht dan een defini tief einde aan de vostperiode maken, die nu ongeveer vier weken heeft ge duurd. Maar voor de warme lucht by ons kan komen, zal het toch nog weer gaan vrie. zen. Vannacht worden opklaringen ver wacht waarbij het kwik van 3 tot 6 gra den onder nul kan dalen. 28 FEBRUARI Zon op: 7.32 uur; onder: 18.18 uur. Maan op: 21,57 uur; onder: 7,57 uur. Hoogwater te Katwijk te 4,47 en 16.59 uur (Springtij). r bestaat alt 10 pagina's dag zijn komen te vallen. Het is zeker aan mij. dat het voorrecht toekomt. U dank te zeggen voor uw bereidheid hierin zitting te hebben genomen, en mijn kind te hebben willen beschermen. U deed dit óf als particulier óf ambts halve, maar ook bij de ambtshalve leden meen ik die bereidwilligheid te hebben mogen bespeuren Leidse Alma Mater ACHTTIEN jaar is nog heel jong. Mijn moeder was klaar voor haar taak op die leeftijd, en mijn ouders hebben, in hun grote plichts gevoel. ervoor gezorgd ook mij bij 't bereiken daarvan met de daarvoor nodige kennis uit te rusten. Mijn man en ik hebben een andere gedragslijn gevolgd, want wij willen onze dochters de gelegenheid bieden een school voor het normale middelbare of voorberei dend hogere onderwijs af te lopen, en gewapend met een eindexamen-diploma het leven in te gaan. opdat zij op nor male wijze een studie kunnen kiezen en volgen. Wij willen hen het recht geven zodoende voor zichzelf en de wereld hun gaven te bewijzen, en bij eerlijk falen hun pogingen daartoe te mogen her nieuwen. Of onze keuze goed is geweest, weet ik niet. Wij hebben die echter met volle overtuiging gemaakt Daardoor is Beatrix op dit moment nog niet vol kenrechtelijk. en economisch geschoold, en staatsrechtelijk met dan sum mier. Zy koos zich de Leidse Alma Mater tot verdere leerschool, met de sociologie als studierichting een studie, waar de andere nodige en vele nuttige onderwerpen aan vast zijn te knopen en die op zichzelf volgens haar ouders en haarzelf de meest ge schikte is voor haar vermoedelijke toe komst, Tevens is dit een studierichting, die haar eigen persoonlijkheid volkomen ligt. Dit samentreffen van het wense lijke met het zelf-gewenste. het ontbre ken van een conflict tussen plicht en aanleg, is een omstandigheid, waarvoor, lieve Trix, je niet dankbaar genoeg kunt zijn. Gevoel voor recht IK ben eens heimelijk heel ontroerd geweest dat was toen Je je pad- vindstersgelofte aflegde, die was: ..God en je land te dienen Je beloofde dat toen met echte ernst, en ik dacht aan wat misschien eens jouw taak zou zijn. Je hoeft daar niet bevreesd voor te zijn. want die is wèl zwaar, maar nog meer: mooi. Naast eigenschappen, die je daarbij in de weg zouden zitten, heb je er nog meer. die je daarbij zouden helpen. Bovenal heb je een zeer persoonlijk en zuiver gevoel voor wat recht, en voor wat jouw plicht is. Vorm het zo. dat het a.h.w. de weegschaal voor je wordt, waarop je kunt afwegen wat van belang is en wat niet. Moge daarbij het hogere belang steeds zwaarder voor je wegen dan het lagere, en tenslotte de doorslag geven Zo handelende zul je een stand punt innemen, van waaruit je blik op 't leven zich dagelijks kan verruimen, en van waaruit je kunt leren zien. wat er in de wereld en in ons land goed is en positief. Geluk, heil, zegen Je bent wel verre de benjamin aan tafel, maar dat hindert niet, want het herinnert de ouderen er aan. dat er een tijd aan het ontstaan is. die gans nieuwe aspecten en daarmee andere verantwoordelijkheden oproept, en dat er een generatie komt die geconfron teerd zal zijn met dingen, waarvan wij nu misschien nog nauwelijks dromen Een wereld-gemeènschap wil geboren worden, en geweldige belemmeringen moeten daarvoor uit de weg geruimd Wij kunnen ons nog geen voorstelling maken van de technische mogelijkheden die ten dienste van de komende gene raties zullen staan. Moge dit alles in vrede en in harmonie, en tot heil en ter vereniging der mensheid geschieden dit is nu onze zorg, onze wens, ons gebed Tenslotte hef ik mijn glas op om. zeker met uw aller instemming, de pas achttienjarige en haar generatie, veel geluk, heil en zegen toe te wensen In het Koninklijk Paleis te Am sterdam is zaterdagavond een diner gegeven ter ere van H.K.H. Prinses Beatrix. Het diner werd door H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden aangeboden aan de leden der regering en andere autoriteiten. In het Paleis maakte onze fotograaf met de rouline- camera bijgaande opname. We zien hierop: Voorste rij. v.l.n.r.: flir. Mr. F. Bee- laerts van Blokland, vice-president van de Raad van State: Dr. W. Drees, minister-president; Mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer; H.K.H. Prinses Wil- helmina; H.M. de Koningin. H.K.H. Prinses Beatrix; Z.K.H. Prins Bern- hard; Mr. L. G. Kortenhorst. voor zitter van de Tweede Kamer; Prof. Dr. L. M. Beel. vice-premier; en Mr. Dr. J. Donner. president van de Hoge Raad. Tweede rij. v.l.n.r.: Mr. R. H. van Schaik. minister van Staat; Mr. Dr. R. H. Pos. gevolmachtigd minister ven Suriname; Mej. A. Oosterlee. directrice van het Emigratiecentrum Meridonin Frankrijk; de heer J. G. Suurhoff. minister van Sociale Zaken; de heer A. C. de Bruyrr, minister van Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie; Mr. J. Algera. mi nister van Verkeer en Waterstaat; Mej. Mr. M. A. Telle gen. directeur van het kabinet der Koningin; de heer f. van de Kieft. minister van Financiën; Mr. F. J. F. M. van Thiel. minister van Maatschappelijk Werk; Mr. J. M. A. H. Luns. minis ter zonder portefeuille; Mej. Dr. A. de Waal. Staatssecretaris; Mr. J. W. Beyen. minister van Buitenlandse Zaken; Mr. J. M. L. Th. Cals. mi nister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen; Mej. Dr. M. A. M. Klompc. lid der Tweede Kamer; Ir. H. B. J. Witte, minister van Weder opbouw en VolkshuisvestingProf. Dr. J. Zijlstra. minister van Econo mische Zaken; Prof. Dr. W. J. A. Kernkamp, minister van Overzeese Gebiedsdelen; Mej. J. C. M. M. Gel- dens. particulier secretaresse van H.K.H. Prinses Wilhelmina; Prof. Mr. J. C. van Oven. minister van Justitie; Mr. W. F. M. Lampe. ge volmachtigd minister van de Neder- landse Antillen; Prof. Mr. P. S Gerbrandy. minister van Staat. Derde rij. v.l.n.r.: Drs. M. da Bloemeoud-voorzitter van de Al gemene Rekenkamer; Mr. A. J. d'Ailly. burgemeester van Amster dam; luit.-generaal A. Baretta. chef Luchtmachtstaf; generaal B. R. P. F. Hasselman. chef van de Generale Staf; Jhr. Mr. Dr. L. H. K. C. van Ascli van Wijck. procureur generaal bij de Hoge Raad; vice admiraal H. C. IV. Moorman, staatssecretaris Dr. W. H. van den Berge, staats secretaris; Dr. G. M. J. Veldkamp, staatssecretarisMr. Dr. A. A. van Rhijn. staatssecretaris; Mr. L. van der Tempel, voorzitter van de Alge mene Rekenkamer; Dr. M. J. Prin sen. Commissaris der Koningin in Noord-Holland en Dr. A. A. L. Rutgers, oudste lid van de Raad van State. Voor de rede. welke H.M. Koningin Juliana bij deze gelegenheid tot Haar Dochter heeft gehouden, ver wijzen wij naar hiernaast. Lennox-Bovd naar Cypr lis De Britse Minister van Koloniën, Alan Lennox-Boyd. is gisteren plotseling voor een „kort bezoek" naar Cyprus vertrokken, waar hij besprekingen zal voeren met gouverneur veldmaarschalk sir John Harding. In Londense diplomatieke kringen meent men dat de reis van Minister Len- nox-Boyd erop wyst. dat de Britse Rege ring geen mislukking wil van de beraad slagingen. die de gouverneur thans houdt met aartsbisschop Makarlos, de leider der Cyprische beweging, die vereniging van het eiland met Griekenland wil. Deze foto weerspreekt de meest I dat nu alleen maar komen, omdat j logische denkbeelden' Nog steeds de Bilt voor het weekeinde ..tempe- ligt de sneeuw dik in de straten - raturen om het vriespunt" ver- maar de ijsman doet al weer - en wachtte, of heeft het iets met de I met succes - zijn rondeZou naderende lente te maken?. We weten het niet - maar we gunnen de man goede zaken en spreken de wens uit. dat het spoedig zo warm mag zijn. dat we zélf ook weer trek in een ijsje hebben Maardingen een nacht in rep en roer Het politiekorps van Gaardingen, bijgestaan door ongeveer 70 burgers, heeft in de nacht van zaterdag op zondag gezocht naar een 8-Jarig meisje, dat za terdagmiddag niet uit school was thuisgekomen. Daar het kind al eerder van huis was weggelopen en dan de nacht op straat in een steeg of een slop placht door te brengen, had een dergelijke gewoonte bij de koude voor het meisje ernstige gevolgen kunnen hebben. Zo werd 's avonds een uitgebreid onderzoek door de politie ingesteld en een radiobericht omgeroepen teneinde de Vlaarding. se burgerij op te wekken aan het zoeken deel te nemen. Niet minder dan 70 personen meldden zidh in de loop van de avond en de nacht. Al deze mensen hebben met kraoht een door de politie geleld sur veillanceplan helpen uitvoeren. Stegen, sloppen, brandgangen, schuren en kel ders in de stad werden doorzocht, terwyi ook byzondere aandacht werd besteed aan parken en plantsoenen. Dit zoeken had echter geen resultaat. Gistermorgen omstreeks 12 uur kwam echter de tele fonische mededeling by de politie bin nen dat het kind op het ys van de vy- vers van het park Nieuwlandt zou zyn gesignaleerd. Toen de politie'ter plaat se verscheen, bleek het meisje daar in derdaad te zun. Het werd spelend op het ys aangetroffen. Het meisje was zaterdag, uit school komend, met een vriendinnetje mee gegaan naar een woning aan de bul- tenrand van Vlaardingen. By de tante van dat vriendinnetje had het kind toen de nacht doorgebracht. Gister morgen om halfzeven reeds had zij deze tante van het vriendinnetje, die niet over een radio beschikt, verlaten en was zij op het ys gaan spelen. Een voorbüganger. die naar de radio had geluisterd, viel het op dat zo vroeg reeds een kind zich op het Os van het park Nieuwlandt bevond. Hij bracht het kind toen naar het politiebureau waar al spoedig bleek dat men het hier inderdaad met het vermiste meis je te doen had. Nadat het Idnd wat chocolade van de agenten had gekre gen brachten deze haar weer naar huis. Britse, beul nam ontslag De Britse beul Albert Plerrepoint heeft ontslag genomen om zich ge heel te kunnen wyden aan zyn café „The rose and crown" by Preston in het graafschap Lancashire. Vol gens het zondagsblad „Empire News", dat dit meldt, heeft Pierre- point verklaard, dat deze stap niets te maken heeft met het besluit van het Lagerhuis om de doodstraf voor moord af te schaffen. De 45-jarige Pierrepoint is 25 Jaar beul geweest, zyn vader en een oom hebben voor hem deze functie be kleed. Koninklijk Paar door Waterland De Koningin en de Prins hebben gis termiddag per auto een tocht door Wa terland en langs een deel van de IJssel- meerkust gemaakt. Bezocht werden o.m Volendam, Monnikendam en Durger- dam. Koningin Juliana heeft korte tyd op het ys van de Gouwzee bij Monni kendam vertoefd. Hongarije Iaat R.-K. functionarissen vrij Mgr. Just in Baranyai, cen van de medebeklaagden in het proces tegen kardinaal Mindszenty in 1940. en acht andere r.-k. geestelijken zon op grond van een gratiebesluit van de presiden tiële raad van Hongarye in vrijheid gesteld, zo heeft Radio Boedapest za terdag bekend gemaakt. Mgr. Baranyai was indertyd tot vyf- tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Kardinaal Mindszenty, die op beschuldi ging van verraad, spionage en gesnoei met deviezen tot levenslang werd ver oordeeld. Is niet in het gratiebesluit ge noemd. Onlangs kreec hy toestemming de gevangenis te verlaten en zyn Intrek te nemen in een klooster in het zuiden van het land.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1