?és, air-wick maakt lentefris! Indonesië gaat uit de Grondwet koud buiten binnen warm ramen dicht H 94ste jaargang Vrijdag 24 februari 1956 Derde blad no. 28765 Prof. Gerbrandy lanceerde in Tweede Kamer een aanval op beleid van Prof. Beel Nieuwe gebiedsomsch rijving van het Koninkrijk (Van onze parlem entaire redacteur) Indonesië is zelfstandig geworden. Suriname en de Antillen zijn geen kolo niën meer. maar gelijkwaardige delen van het nieuwe Koninkrijk der Nederlan. den. Overeenkomstig deze na de oorlog gegroeide toestand heeft de regering daarom voorgesteld artikel 1 van de Grondwet te wijzigen en te doen luiden: ..Het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden omvat Nederland. Suri name. de Nederlandse Antillen en Ne derlands Nieuw-Guinea". Indonesië verdwijnt dus uit de omschrijving van het grondgebied. Aparte positie van Nieuw-Guinea In het algemeen kon de Tweede Ka mer zich gisteren met de wyziging wel verenigen, maar sommigen hadden er bezwaar tegen dat de aparte positie van Nieuw-Guinea er niet in tot uiting komt. Daartegenover stelde minister Beel dat de regering er overwegend bezwaar te gen zou hebben in artikel 1 iets meer tot uitdrukking te brengen dan de aandui ding van het grondgebied van het Nieu we Koninkrijk hoewel zij zich niet zal verzetten tegen een amendement van de heer van der Goes van Naters (PvdA), die wil lezen: „alsmede Nieuw-Guinea", Een aanduiding omtrent de structuur van het Koninkrijk zou vele problemen oproepen, terwijl het een zaak is. die eigenlijk niet in de grondwet maar in het Statuut met de West thuishoort. Hoe trouwens na de oorlog de onder linge verhouding tussen de Rijksdelen is gewijzigd, het doet niets af aan het feit dat de bevolking van Nieuw-Guinea deel uitmaakt van het Koninkrijk der Neder landen. Van die gedachte gaat ook het Statuut uit. Aan artikel 2 van de Grondwet wil de regering een nieuw lid toevoegen, lui dende: ..De staatsinrichting van Neder lands Nieuw-Guinea wordt bij de wet geregeld". De heren de Graaf (KVP) en van der Goes van Naters (PvdA) had den in artikel 2 ook een bepaling ge wenst omtrent het doel van ons bestuur over Nieuw-Guinea, maar minister Beel was het eens met prof. Oud iWD) dat beleidslijnen niet in de Grondwet beho ren te worden vastgelegd. Tussen rege ring en kamer bestaat trouwens over dat doel geen verschil van inzicht. In de de Grondwet behoren alleen de hoofd punten van het stellig recht. Uitgewerkt. In 1848 is in de Grondwet een apart 14de hoofdstuk opgenomen om de toen in gang zijnde ontwikkeling die leidde tot de Nederlands-Indonesische Unie en het Statuut met de West, mogelijk te maken. Nu die ontwikkeling tot een re sultaat is gekomen, wil de regering dat hoofdstuk laten vervallen omdat het is uitgewerkt. Daarmee was prof. Gerbrandy (AR) het echter niet eens om dat de zaak van Ambon nog niet is geregeld. Hij waar schuwde dat het vooral in de huidige omstandigheden beter is niets prijs te geven dat wettelijk is vastgelegd. Zijn partijgenoot Bruins Slot (AR) was een ter van mening, dat het 14de hoofdstuk wel degelijk is uitgewerkt. Prof. Lemaire (ex-KNP) stemde in met de opvatting van prof. Gerbrandy, maar voor de praktijk hechtte hij daar geen waarde aan. Ten aanzien van Ambon komt het alleen aan op wat men „wil". Daarom vond ook prof. Oud (WD) dat men het hoofdstuk gerust ln het museum kan aetten. Minister Beel vond het erg dat prof. Gerbrandy het beleid tegenover Indo nesië weer fout had genoemd, want de Bieuwe verhouding tussen Nederland en Indonesië moest gebaseerd zijn op wederzijdse vrijwilligheid ingevolge de Koninklijke verklaring van 1942. toen prof. Gerbrandy minister-president Op die basis van vrijwilligheid moest er op worden gerekend dat beide par tijen de Unie wilden laten groeien, maar geen dwang uitoefenen op de vrijwilligheid aan de andere zijde. Plechtig verklaarde minister Beel. dat degenen, die de onderhandelingen met Indonesië hebben gevoerd over de Unie, dat hebben gedaan op de grond, slag van hun geweten om het beste voor het Koninkrijk na te streven. Incident met „zwarte dame" Tijdens deze woorden begon een ma gere. in het zwart geklede dame, die al enige dagen achtereen telkens op de pu blieke tribune zat, luid te snikken en plotseling rees zij overeind. Hangende over de ballustrade scheeuwde zij met overslaande stem en een dreigende vin ger naar minister Beel: „Ik heb je gewaarschuwd, ik heb je geschreven Het is de schuld van de Katholieke Volkspartij." Een rijksveldwachter verwijderde de dame met de zwarte voile van de tribu ne.' De gevolmachtigde ministers van Su riname en de Antillen, de heren Pos en Lampe, die het debat bijwoonden her innerden eraan dat bij de onderhande lingen over het Statuut met de West de uitdrukkelijke toezegging is gedaan, dat het 14de hoofdstuk uit de grondwet zal verdwijnen. Vandaag zal de Kamer daartoe zon der twjjfel besluiten Bezwaren van dr. Paul Rijkens Tegen huidige belastingen Tijdens een lunchbijeenkomst van het Departement Amsterdam der Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en handel heeft dr. Paul Rijkens. ad viserend lid van de Raad van Bestuur van Unilever N V een redevoering ge houden over ..Het bedrijfsleven en de belastingen". Hierin vestigde hij de aandacht op onjuistheden, die zi. het Nederlandse belastingstelsel kenmerken en die naar zijn mening behoren te worden weggenomen Spreker noemde m dit verband de heffing van inkom stenbelasting over bonusaandelen, die ten laste van de gewone reserve worden uitgegeven, als mede dubbele heffinc die thans op de uitgekeerde winsten van naamloze vennootschappen drukt (Ingez. Med.-Adv.) Schuldigen aan drama te Kosti zullen worden gestraft 300 gevangenen in klein lokaal bij honderd graden Bfj het officiële onderzoek te Kosti in de Soedan waar 192 arrestanten zijn bezweken, is gebleken, dat 300 mensen bij gebrek aan ruimte waren samen geperst in een vertrek van 20 bij 10 meter. Dc temperatuur was overdag meer dan honderd graden en daalde 's nachts niet onder de 95. De slachtoffers waren boeren, die beschuldigd werden van deelneming aan betogingen. De Minister van Sociale Zaken heeft verklaard, dat hij het gebeurde niet wilde goedpraten maar dat z.1 rekening moest worden gehouden met de licha melijke toestand, waarin de mannen bij hun aanhouding verkeerden Sommigen hadden vijf dagen achtereen strijd met NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN de politie geleverd Zy waren uitgehon gerd en hadden van de felle zon ge leden De regering zal maatregelen nemen tegen de verantwoordelijke politiefunc tionarissen. Koningin opent observatorium Dwingeloo Het ligt in het voornemen van H.M de Koningin op 17 april a s. het observa torium te Dwingeloo officieel in gebruik te stellen. Bij de plechtigheid zullen de minister van O. K. en W.. de commis saris der Koningin in de provincie Dren the en vele ander autoriteiten o.w. ook verscheidene, buitenlandse geleerden aanwezig zyn. Hoewel er in andere landen plannen bestaan om nog grotere radiotelescopen te bouwen zal het Nederlandse apparaat de eerst-komende jaren de grootste ter wereld zijn. Het gevaarte heeft een schaalvormige, doorzichtige metalen spiegel met een diameter van 25 meter, die door een zeer fijn bewegingswerk op iedere plaats aan de hemel gericht kan worden en dan automatisch de bewe ging van de hemellichamen kan volgen GRIEKSE SOCIALISTISCHE LEIDER SVOLOS OVERLEDEN De Griekse socialistische leider Alexan der Svolos is op 70-jarige leeftijd over leden. S vol os was sinds 1928 een mar kante figuur in de Griekse politiek In de oorlog leidde hij de verzetsorganisa tie. bekend onder de naam van Rege ring van de bergenSinds 1952 werkte hij samen met George Kartalls. voor zitter van de Democratische Partij (Ingez. Med.-Adv.) Een schaars geluchte kamer wordt muf met rook en etenslucht hoeft niet, zet air-wick open! Commentaar IJmuidense reders: Verbetering loon treilvissers verdient zeker overweging Staking schortte onderhandelingen op Waar de wilde slaking in het treil visserijbedrijf nu reeds zeven weken duurt, wordt de vereniging van reders van vissersvaartuigen door buiten het visserijbedrijf staande personen herhaaldelijk de vraag gesteld, of de lonen in dit bedrijf zodanig zijn, dat toepassing vas een zo ernstig strijdmiddel als een langdurige staking redelijk te achten zou zijn ter verkrijging van behoorlijke be staansvoorwaarden. De reders hebben thans een antwoord geformuleerd. LIFTER BESTAL AUTOBESTUURDER t. 130.afhandig gemankt Vannacht is een autobestuurder, die in de Marnixstraat te Amsterdam een lifter had meegenomen, tegen zijn wil f. 130armer geworden. Toen hij met zijn donkeruitzlende en Engels spre kende passagier ter hoogte van de Prins Hendrikkade was gekomen hield deze plotseling iets scherps tégen zijn rech terzijde terwijl hij de autobestuurder in het Engels te verstaan gaf. dat hij moest stoppen en indien hij een kik zou geven, het met hem gebeurd zou zijn. Nadat de man uit de achterbroekznk van de wagenbezitter een bedrag van f. 130.had gehaald verliet hij de auto en liep in de richting van de Zeedijk. De politie heeft zonder resultaat een onderzoek ingesteld INENTEN ERTEGEN? - la! DIPHTERIE. KINKHOEST? - Neen Woensdag van 23 uur Bij Uw dokter; iedere (Van onze parlementaire redacteur! Twee kleine Koreaanse meisjesin Korea gevierd, hoewel de regering amuseren zich - in hun kleurige heeft verzocht de ..Zonnekalender" vakantiekledij gestoken - mette willen volgen. De traditie wint I ..springwippen" ter gelegenheid van i het echter nog steeds van de nieuwe j het nieuwe MaannieuwjaarDit voorschriften, nieuwjaar wordt nog vrij algemeen I I In een open brief, die de redersvereni ging op 4 februari bereikte, werden 9e sdherpste maatregelen in uitzicht ge steld, indien niet op J1 februari ant woord by het stakingscomité zou zijn binnengekomen. Het was. aldus de re dersvereniging, nu eenmaal onmogelijk aan deze wens tegemoet te komen, zy voegt daaraan toe. dat het zeker niet in de bedoeling van de reders ligt het conflict te verscherpen, zodat zij zich onthielden van publikaties. Doch nu reeds meer dan een week sinds de ulti matum-datum verstreek, kunnen zij zich naet langer onttrokken aan enig commen taar op de uit het pubhek gestelde vra gen. DE LONEN In het algemeen varen de stoomtreilers met een bemanning van 16 koppen, de motortreilers met 14 koppen. Hiervan ontvangen 8 matrozen, benevens op de stoomschepen 2 stokers en op de motor schepen een olieman, matrozengage, n.l. 0.85r' van de opbrengst der vangst en daarnaast f. 175.52 per maand. Voor de schepen, die in 1955 normaal het gehele jaar door in de vaart waren, becijferde de redersvereniging het in die rang in 1955 verdiende loon Dit bedroeg gemid deld f. 6 543.32 ofwel per maand f. 545,28 exclusief vrije voeding. De langste be dragen waren f. 5.722,85 en f 6 014,58, de hoogste f.7 976.03 cn f. 7.396,85 Naast deze bedragen werd in 1955 gemiddeld per man nog f. 170,06 uitkering ingevolge de werkeloosheidswet genoten. Beneden de rang van matroos of sto ker is nog de kok, die per maand f. 24.49 minder verdient, benevens op de stoom schepen de tremmer, die ruim 3/4 van de matrozengage geniet De eerste ma chinist ligt in gemiddelde gage 64r: bo ven de matroos. Het loonpeil van stuur man en tweede machinist ligt tussen dat van de eerste machinist en de matroos in. VERBETERING NODIG I Met deze cijfers wensen de reders in geen geval aan te tonen, dat deze lo nen aan de te hoge kant zijn. Integen deel menen zjj. dat onder de huidige omstandigheden verbetering hiervan overweging verdient. Vandaar dat vóór het uitbreken van de wilde staking door de vereniging in een gesprek met de erkende vakorganisaties werd mede gedeeld. dat van de zyde der reders vereniging geen bezwaar bestond tegen en zelfs behoefte werd gevoeld aan overleg omtrent herziening van lonen en arbeidsvoorwaarden, waarbij dan alle mogelijkheden onder het oog zou den kunnen worden gezien. Westerling in Den Haag HIJ WORDT VERHOORD Naar wij vernemen is de heer Wes terling. na gisteravond op aanzegging van de Belgische autoriteiten wegens het ontbreken van dc benodigde pa pieren België te hebben verlaten, thans in Den Haag. Hij is vanochtend onderwerp omdat het in 1926 oorzaak ontboden op het Parket voor een ver- was van een Kabinetscrisis doordat de hoor. De heer Westerling heeft tot protestantse partijen toen geen gel- dusverre volledige bewegingsvrijheid. den meer voor de bezetting var Het verhoor is om kwart over tien post beschikbaar wilden stelden, begonnen. 1944 is tenslotte toch weer een Neder- Gezantschap bij het Vatieaan De meest geschikte kandidaat gekozen „Bloemlust": bloemdoratlo: WEKENLANG barre kou. We- paden waarover ge wandelt, om kenlang sneeuw en ijs. Wie steeds weer aandachtig stil te staan zou niet zoeken naar het voor een nieuw nronktuweel dat naar het Dat contrast zo dachten wy is te vinden in Lisse's „Bloemlust", vlak bij het Vierkant, het dorado van de bloemkwekers, de keur der bloemkwekers wel te verstaan. Zo gedacht, zo gedaan: met bus of auto ls „Bloemlust" in een mi nimum van tyd bereikbaar. Anderen trokken ln stromen de meren op. waarom wij dan niet naar de paradijselijke tuin, waarin „Bloemlust" herschapen is? BUITEN bibberen de mensen. Binnen is het niet te warm, niet te koud, juist de tempera tuur, die bloemen hebben moeten, om zich dagenlang goed te houden. Ge kunt de ogen nauwelijks gelo ven! De ruiten zyn ondoordring baar voor het licht door de vorst- bloemen, de hallen zyn in één won derbaarlijk landschap getransfor meerd. waarin narcissen, tulpen, tulipa's. hyacinten, magnolia's, kro kussen en anemonen, in duizen derlei kleur en vorm, van dubbel- groot tot minutieus klein U een ge weldig beeld geven van het kunnen van het gilde der Hollandse kwe kers, wie niets te veel ls. om het .forceren" der bolbloemen tot on wezenlijke hoogte op te voeren. Zo gezien, zijn de tulpen die we op straat kopen, hoe mooi op zich zelf maar armzalige exemplaren, waar niets bijzonders van valt af te lezen DAAR ligt de tuin, afkomstig van een meesterhand. Een beekje stroomt er midden door, een watervalletje rulst ln de verte, bruggetjes verbinden de oor een nieuwpronkjuweel dat met de naam van een beroemdheid werd gesierd. Die beroemdheden zyn even ontelbaar als de bloemen: in diep-donkere of fel-llchte kleu ren, kleuren, die het oog verruk ken of verblinden. Hoe is het mogelijk, zo denkt ge. al in februari, midden in de he vigste kou. zulke wonderen tot volle wasdom te doen uitgroeien? Wat al zorg. overleg, kunde, ge duld en inzicht vooral, moet vooraf gegaan zyn aan deze volle wasdom, aan deze sprookjeswereld ET sprookje is realiteit gewor- de ge voorhistorie, staan als parman tige vuurrode kaboutertjes overal verspreid Het kunnen ook kleurige kaarsjes zijn, temidden van hun kolossale broeders, zó groot en rijp als ge nooit gedacht had. dat een tulp bij mogelijkheid zjjn kon. Tui- pen als ballonnen, tulpen uitlopend in sierlijke punten, tulpen met spits-gekartelde randen, als dolken zo scherp omhoog ln de lucht gespietst BLOEMLUST": een oase van onvoorstelbare pracht tussen sneeuw en ijs. Wie de vrieskou en het witte om zich heen niet meer kan zien, haaste zich naar dit kunstcentrum van kleur en kweek. U behoeft geen vakman te zijn, om er in op te gaan! Vanavond en morgen staat deze bloemenschat er nog nét zo. Het tochtje erheen is in een oogwenk bekeken. Vlugger dan de Merentocht! FANTASIO Het. is tihans wel zeer te betreuren, al dus de redersvereniging, dat door de staining deze punten moesten blijven rusten. Ware deze zinloze actie achter wege gebleven, dan zouden ongetwijfeld inmiddels de te voeren onderhandelingen met de erkende vak-organisaties een goed eind gevorderd zijn Slechts in een normaal werkend bedrijf is dc atmos feer aanwezig, waarin met wederzijds begrip over nieuwe arbeidsvoorwaarden kan worden gesproken. ONVERANTWOORDELIJK ADVIES Evenzeer te betreuren valt, aldus be sluit de redersvereniging, het onver antwoordelijke advies van de staldngs- 1 ei ding tot ontvolking van de vloot. Hiermee zou men wellicht de rederijen treffen, doch waarschijnlijk in sterkere mate de opvarenden zelf, die zich zou den moeten onttrekken aan het enige beroep waarin zU volledig geschoold zijn en waarvoor velen diploma's ver wierven. landse gezant bij het Vatieaan be noemd. maar met het oog op het verleden werd daarvoor opzettelijk een protestant gekozen, jhr. M. v in Weede. Thans wil dc regering echter een katholieke gezant benoemen, graaf de Marchant d'Ansembourg. Voor de heer Burger (PvdA) was dit aanleiding gisteren in de Tweede Kamer minister Beyen van Buitenlandse Zaken te vragen waarom op dit punt van het vroegere benoemingsbeleid is afgeweken zonder overleg te plegen met de vaste commissie voor Buiten landse Zaken van de Tweede Kamer Op deze vraag antwoordde minister Beven dat er ten aanzien van benoe mingen tot gezant bij het Vatieaan geen vast benoemingsbeleid bestond. Sedert Juni 1915 zyn er drie gezanten geweest bij het Vatieaan van wie twee katholieken (Regout en Van Nispen tot Sevenaeri en één protestant (Jhr. Van Weedci Ook bij de beraadslagingen in het. Parlement over de intrekking of de wederinstelling van de gezantschaps- post bij het Vatieaan. is nooit in dis cussie geweest of de gezant een katho liek of een protestant zou moeten zyn. Minister Beyen cn zijn katholieke ambtgenoot minister Luns, zien niet in op welke praktische of principiële grond een bepaalde voorkeur zou moeten zijn gebaseerd. Uit de kandi daten is graaf Marchant d'Ansem bourg dc meest geschikte bevonden. Er Is geen reden gevonden voor over leg met het Parlement, dat ook niet wordt geraadpleegd over de benoe ming van andere gezanten. In antwoord op nadere vragen van prof. Romme (KVP). prof. Oud 'VVD) en jhr v. d Goes van Naters «PvdA», zei minister Beyen nog eens dat de regering over benoeming van gezanten nooit tevoren overleg pleegt, maar dat de Kamer alle gelegenheid heeft tot kritiek wanneer een bepaalde benoe ming op een bepaald moment haar niet bevalt. In 1944 is er op grond van ze kere overwegingen een bepaalde beslis sing genomen maar er is geen beleids lijn voor benoemingen uitgestippeld Het soort overwegingen van 1944 heeft nu niet gegolden en wat die overwegingen destijds ook zijn geweest, er is toen geen beleidslijn vastgesteld A. A. Blok over Genève ingelicht Vertegenwoordigers van de 23 Aziati sche cn Afrikaanse staten in de N. zjjn gisteren in besloten zitting bij een geweest om een verslag an Indonesische zijde over dc mislukte besprekingen te Geneve met Neder land aan te horen. De voorzitter van de groep. Thanat Choman uit Thailand, verklaarde na afloop van de bijeenkomst dat men niet tot een besluit was gekomen over de vraag, of er stappen ten aanzien van Westelijk Nieuw-Guinea moeten worden genomen en zo ja welke dat moeten zijn. Het verslag werd uitgebracht door de Indonesische ambassadeur by de V.N., mr. TJondronegoro Soedjarwo.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5