LEIDSCH DAGBLAD Fel requisitoir tegen Jungschlager WEERBERICHT Leidse lagere scholen gesloten Splitsing in Westduitse F.D.P. Kolenaanvoer in ons land blijft regelmatig Mollet stelt vertrouwenskwestie 94ste jaargang VRIJDAG 24 FEBRUARI 1956 if No. 28765 Directeur: J. W. Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.S5 per maand; f0.55 per week Witte Singel I. LeldeD Giro No 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Doodstraf geëist Beschuldigd van nog durende acties tegen de Staat Nederlands getuigen onbetrouwbaar geacht Gisteren heeft de Officier van Justitie bij het Landgerecht van Djakarta, Soenarjo gelijk gemeld de doodstraf geëist voor Jungschlager. In zijn requisitoir zeide de officier alle getuigen a charge onbetrouwbaar te achten. Hij weidde uitvoerig uit over de rol, die mr. Bouman in het proces heeft gespeeld en legde verband tussen de Daroel Islam en de wens van Nederlandse reactionairen, kapitalisten en militairen" om Indonsië weer onder Nederlandse overheersing te brengen. Hij zag als verzachtende omstan digheid, dat beklaagde waarschijnlijk niet op eigen initiatief heeft gehandeld, maar als oud-militair gemeend heeft een opdracht van hogerhand te moeten i uitvoeren, in het belang van Nederland. ieder geval de leden van de Nederlandse Militaire Missie van generaal-majoor Pereira tot aan sergeant Verschoor, heb ben deelgenomen aan illegale activitei ten. „Aanvankelijk wilden wij de naam van de Missie niet in de zaak mengen, hoewel deze getuigen de Missie genoemd hadden" Het ging ons om beklaagde als lei der van een illegale organisatie, en niet om een zijpad. We zijn het daar om van begin af aan niet eens geweest met het doen overkomen van getuigen uit Nederland, omdat hun verklarin- gen alleen maar de betrekkingen tus- sen Nederland en Indonesië konden verscherpen. Maar de verdediging oefende zeer krachtige druk uit, ge steund door de Nederlandse regering zelf. zodat tenslotte deze getuigen uit Nederland zün gekomen. Nadat zü al- i len zün verhoord, hebben zü de in- Ernstige verklaringen Soenarjo zei o.a. in zijn meer dan 30- jarige praktijk bij de rechterlüke macht nog nooit zo'n moeilyke zaak te hebben meegemaakt als deze. Beklaagde heeft alles ontkend, „maar volgens my dient deze ontkenning hem nergens toe, omdat ten volle betrouw bare getuigen onder ede bezwarende verklaringen tegen hem hebben afge legd", zo vervolgde hü- Deze getuigen zijn Willem Hendrik Manoch Amiroedding, en Lodewijk Ja cob Tomasoa. Hun verklaringen zün versterkt door Manoppo (gehoord achter gesloten deuren), Johannis Stephanus Bolang. R. Soehartono, Franciscus Jo hannes de Bont. en Harris Bin Soehae- mi. „De verklaringen van deze getuigen zijn zo ernstig, aldus Soenarjo, dat de vraag rüst of zü ten volle betrouw baar zün. Het publiek weet niet van illegale bewegingen en dat er benden onder leiding van Nederlanders en blanken staan. Men zou geloven, dat Manochs verklaringen fantasie zijn, maar voor hen, die rapporten ontvan gen over subversieve activiteiten, zün deze getuigenverklaringen geen ge heim. En als wij aenken aan de strüd tussen Nederland en Indonesië voor de soevereiniteitsoverdracht, het standpunt van de Nederlanders en enige groepen Indonesiërs jegens de oprichting van de Republiek, en de gebeurtenissen sinds de soevereiniteits overdracht. zijn de verklaringen van Manoch logisch en aanvaardbaar. Op 23 Januari 1950 hebben de troepen van Westerling Bandoeng aangevallen, Veel van de aanvallers varen KNIL- militairen. zodat men de moord van Westerlings troepen een uiterst misda dig verraad door het Nederlandse leger kan noemen. De mensen van Westerling waren zeer wreed en kenden geen men selijke gevoelens. In Djakarta zelf hebben de volgelingen van Westerling getracht de politiepost in Karangan te ontwape nen" „De verdedigster zal misschien zeg gen dat manoch een medewerker van de politie is, de politie ontkent dit. De ver dediging heeft gezegd, dat zy in het be zit is van een lyst van mensen, die beta ling ontvangen van de politie Ik heb dit onderzocht, het is een Hjst van kosten voor eten voor gevangenen, onder wie Manoch. Maar zelfs al zou Manoch een informant van de politie zün, zouden zijn verklaringen dan perse op fantasie berusten? -Toe kunnen die verklaringen dan «oppen met die van anderen, zoals Vannacht strenge vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Hier en daar overdrijvende wolken velden. Geen neerslag. Vannacht over wegend strenge vorst, morgenmiddag matige tot lichte vorst. Matige en later af en toe vry krachtige oostelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). Nog geen verandering Het KNMI. meldt: Sinds gisteren is de luchtdruk boven Midden Europa gclcidclük gestegen. Daardoor ontwikkelde zich boven Duitsland een nieuw hogedrukgebied waarin de temperaturen vannacht bij heldere hemel en weinig wind daalden tot 25 a 27 gr. onder nul. In ons land varieerden de minimum temperaturen tussen min 15 en min 18 graden. Alleen hier en daar langs de kust vroor het wat minder. Door de aanwezigheid van het nieuwe hogedrukgebied boven Duitsland, zal het weer in onze omgeving nog maar weinig verandering ondergaan. De komende nacht zal het wederom op vele plaatsen streng vriezen. Het is evenwel mogelijk, dat wolkenvelden die samenhangen met een storing in de bovenlucht, de nachtelijke afkoeling hier en daar wat temperen. Onder invloed van een depressie by Spanje wordt thans warmere lucht uit Afrika in de richting van Italië getransporteerd. Ver westelük op de Oceaan komen thans een serie de pressies voor, die het hogedrukgebied ten zuiden van IJsland geleidelijk aantasten. Deze ontwikkelingen heb ben echter nog geen directe invloed op het weer in Europa. 25 FEBRUARI Zon op: 7.39 uur: onder: 18,13 uur. Maan op: 17,58 uur: onder: 6 52 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.41 en 14.38 uur. Laagste temperatuur in afgelopen nacht te Leiden -16° C. Nationale biddag voor Jungschlager? Naar aanleiding van het bericht, dat tegen Jungschlager de doodstraf is geëist, heeft een aantal Nederlanders een telegram gezonden aan de Oecumenische Raad te Utrecht, waarbij zij smeken een nationale biddag te organiseren voor Jungschlager en Schmidt, op zondag a.s. of op zondag 4 maart. Dit is de enige manier om Jungschlager en Schmidt te laten weten dat het Nederlandse volk diep bewogen is met hun lot, zo menen de initiatiefnemers, die hierin tevens een manier zien om de wereld te manifesteren hoezeer de kwestie-Jungschlager het Nederlandse volk ter harte gaat. Ook al mochten de Indonesiërs zich hiervan niets aantrekken, de kracht van het gebed wordt er niet minder om. De actie wordt o.m. gesteund door de Leidse hoog leraar prof. Cleveringa. De Nederlandse militaire De officier van Justitie zei vervolgens o.a.. dat de getuigen Amiroeddin, Ma- noppo en Manoch hebben verklaard, dat de Nederlandse Militaire Missie, en in druk achtergelaten, dat zij geen van allen betrouwbaar zijn, dat ze alle be schuldigingen door Amiroeddin c.s. van de hand hebben gewezen met geen andere reden dan zich zelf te verdedigen, omdat zij bij deze zaak betrokken zijn. Slot op pag. 2 Voorlopig hedenmiddag en morgen In verband met de kolenpositie heeft het gemeentebestuui van Leiden besloten om alle lagere openbare scholen hedenmiddag en morgen te sluiten. Volgende week dinsdag zal de situatie opnieuw onder ogen worden gezien, waarbij het niet uitgesloten is, dat bij aanhoudende vorst opnieuw tot scholensluiting moet worden overgegaan. Indien dit niet het geval is, zal om de achterstand bij het onderwijs in te lopen, ook a.s. woensdag middag op de lagere scholen les worden gegeven. Het gemeentebestuur heeft de besturen van de bijzondere scholen (protestants en r.-k.) verzocht eenzelfde gedragslijn te volgen. Naar wij vernemen hebben deze besturen aan dit verzoek gevolg gegeven, zodat ook de bijzondere scholen hedenmiddag en morgen gesloten zijn. Donderdagochtend heeft Z.K.H. Prins Bemhard in zijn functie van Inspecteur-Generaal der Koninklijk e Landmacht een officieel bezoek ge bracht aan de Koninklijke Militaire Academie in Breda. Op de foto ziet men de Prins tijdens de inspectie van de drumband. Ge heel links kolonel W Kloppenberg. gouverneur van de Academie. Radio-Peking heeft medegedeeld dat in de provincie Seechuan een versteen de menselyke schedel is gevonden, welke ouder zou zyn dan de beroemde Peking- Indonesische cadetten en adelborsten uit ons land? De Haagse afdeling van het Vetera- nenlegioen Nederland heeft een tele gram gezonden aan minister Luns, waarin verzocht wordt onmiddellijk stappen te doen tot invrijheidstelling van Jungschlager ca. en de nodige tegen maatregelen te nemen ten opzichte van de Indohesische vijandige houding. Zy verzoekt ook de hier te lande in oplei ding zijnde Indonesische cadetten en adelborsten het land uit te wyzen". Trouw aan regeringscoalitie in twijfel getrokken Vice-kanselier Franz Bliicher en drie leden van het Westduitse Kabinet zyn gisteren uit de Vrüe Democratische Partü getreden omdat haar trouw aan de regeringscoalitie van dr Adenauer in twijfel wordt getrokken. Maar tijdig en weinig mogelijk bestellen Hoewel stroef, gaat de kolenaanvoer door het gehele land nog vrü regelmatig door, ook al is het verkeer te water goeddeels uitgevallen. De spoorwegen doen, ondanks het tekort aan wagons, het uiterste om kolen en cokes uit Limburg en het Roergebied aangevoerd te krügen. Schepen uit Enge land en Amerika voeren in de grote havens, doch ook in kleinere, nog regel matig aan. In Limburg ligt een voorraad van eni ge duizenden tonnen, die zo snel moge lijk wordt, afgevoerd. De kleine industrie trekt thans wat hardei- om kolen aan de bel. dan een week geleden. Huis brandkolen worden over liet gehele land mondjesmaat verdeeld. De handel kan niet op stel en sprong, maar doorgaans wel binnen enkele dagen leveren, mits men genoegen neemt, met wat dan in voorraad is. Wel wordt erop gelet, dat niet te grote hoeveelheden tegelijk wor den afgeleverd, omdat anderen met klei ne beurzen en opslagplaatsen dan niet aan hun trek zouden komen. Er wordt dus in zekere zin distributie toegepast. Dit Dummr begaat alt 12 pagina's. Vaticaan V.N.-lid Kardinaal Valcrio Valcri. een gewezen pauselijke diplomaat, die thans hoofd is van de religieuze orden, heeft cr op gezinspeeld, dat het Vaticaan vol waardig lid van de Verenigde Naties zou willen worden. De kardinaal verklaarde gisteren, dat het vredesstreven van het Vaticaan doeltreffender zou kunnen zijn als de stem van het Vaticaan „in het grote internationale lorum" gehoord zou kun nen worden Het Vaticaan wordt op het ogenblik als waarnemer toegelaten tot de bijeen komst van de meeste organen van de Verenigde Naties In Rome is men van mening, dat voor toelating van het Vaticaan tot de Ver enigde Naties herziening van het Hand vest nodig zal zyn. Ondanks verwoede gevechten van de brandweer tegen de fel om zich heen grijpende vlammen, is donder dagmiddag de eeuwenoude molen ..Zeldenrust" te Raamsdonkveer volkomen uitgebrand, zodat alleen de zwartgeblakerde muren met daar bovenop de kale metalen wieken, bleven staan. De foto geeft een beeld van het nablussingswerk van de geblakerde resten. Duidelijk is te zien hoe de omloop zwaar door hel vuur werd beschadigd en hoc de kap volkomen wegbrandde. Klachten op grote schaal over kolen- gebrek zijn nog niet vermeld. Wel is de situatie hier en daar krap en wel is de positie landelijk moeilijk, maar van een noodtoestand kan niet worden ge sproken. De Federatie van Nederland se Brandstoffenhandelaren ontkent zulks ten stelligste. Klachten konden worden opgevangen. Indien de kolenpositie moeilyker zou worden, dan zy thans is, dan zal een ruime reserve aan transport, het weg transport. kunnen worden gemobiliseerd om kolen aan te voeren. Hiertoe bestaat op 't ogenblik nog geen aanleiding. Der gelijk transport is veel kostbaarder, dan spoor- of watertransport, waardoor de kolen dan aanzienlük duurder zouden worden. Mocht de koude nog lang aanhouden, dan zal deze transportbron moeten wor den aangeboord, maar dan eerst op zo kort mogelyke trajecten om de kosten zo laag mogelijk te houden. Door tüdig en zo weinig mogclük be stellen cnerzüds en zo groot mogelijke zuinigheid anderzüds kan het publiek helpen de kolenpositie zo evenwichtig mogelijk te houden. De brandstoffen- handel doet al het mogelijke om tot een zo eerlijke en snel mogelijke verde ling van de aangevoerde kolen tc ko men. Mocht ergens werkelijk een nood situatie ontstaan, dan kan op korte termün worden ingegrepen. De spoor wegen versnellen de omloop der wa gons zo veel mogelük, waardoor de transportcapaciteit wordt vergroot. Intussen meldt onze Amsterdamse cor respondent dat de enorme koude en de moeilijkheden bü de aanvoer van brandstof zich te Amsterdam vry ern stig doen gelden. B. en W. overwegen ten. De moeilykheden zün voornamelijk ontstaan doordat er onvoldoende wagons zyn om kolen naar Amsterdam te bren gen. Ook bü de elektnciteits- en gas- voorziening is de kolenvoorraad in be- langrüke mate geslonken. B. en W. heb ben zich gisteravond tot de directie van do Spoorwegen gewend om te verzoeken meer wagons voor de kolenaanvoer naar de hoofdstad beschikbaar te stellen. Eveneens heeft het gemeentebestuur contact opgenomen met de directie van de Staatsmijnen. De toestand bü de handelaren in huis brand is al niet veel beter en in me nig geval stagneert de aflevering, waardoor tal van mensen in de kou zitten. In allerül zijn er derhalve veel briketten aangevoerd en de run op de zaken, waar deze verkrijgbaar zijn. is vry groot. Vroeger werden deze bruin- en steenkoolbriketten niet door het publiek gebruikt. Twaalf andere leden van de Bondsdag hebben eveneens de partü verlaten. Zü zeiden, dat er spoedig meer zullen volgen. De drie uitgetreden ministers zyn Fritz Neumayer (Justitie). Viktor Em manuel Preusker (Huisvesting» en dr. Hermann Schafer (zonder portefeuille). De uitgetredenen zeggen in een ver klaring, dat de stap gedaan is omdat de FDP-fractie onder voorzitterschap van dr. Thomas Dehler een politiek heeft gevolgd, die steeds tegenstrijdiger werd en de verwarring over het werkelijke doel van de FDP steeds groter maakte. De fractie week volgens de verklaring steeds meer af van de verkiezingsbelof ten van 1953. De FDP-voorzit ter in Hessen Euler, die de stoot tot de uittreding heeft ge geven. heeft voor morgen een vergade ring van de dissidenten uitgeschreven. Prins Bernhard congresvoorzitter te Wenen Prins Bernhard zal de zesde jaarlykse conferentie van de Europese en Ameri kaanse verenigingen ter verbetering van de wederzüdse betrekkingen, die van 4 tot 8 mei te Wenen zal worden gehou den, voorzitten. Meer dan 100 afgevaardigden van 16 westeuropese landen en de V. S. zul len de conferentie by wonen om geza- menlyk een „verklaring over de Westerse beschaving" op te stellen. Prms Bemhard werd verleden Jaar te Rome tot ere-presldent van de vereni gingen gekozen voor de tijd van twee jaar. Lagerhuisdebat over buitenlandse politiek Het Britse Lagerhuis zal maandag a.s. een debat over de Buitenlandse poli tiek houden, het eerste sedert juli van het vorige jaar. Dit Is gisteren in het Lagerhuis bekend gemaakt. Dinsdag stemming Geen gevaar voor Frans Kabinet (Van onze Parijse correspondent) Nog geen maand na zijn installatie als minister-president heeft Guy Mollet gisteren in de Franse Kamer tot vier maal toe de vertrouwenskwestie gesteld, die dinsdag in stemming zal komen. Enige ongerustheid over zijn ministeriële voortbestaan hoeft de premier voor dinsdag intussen niet te koesteren. Het lijdt geen enkele twijfel of hij zal dan een meerderheid verkrijgen, die in omvang het stemmencijfer bij zijn investituur misschien zelfs nog zal kunnen overtreffen. Vier vertrouwenskwesties werden door Mollet gesteld naar aanleiding van de behandeling van het eerste voorstel, dat de regering sinds haar begin deed met het doel de betaalde vakanties voor alle werknemers van 2 tot 3 weken uit te breiden. De minister van sociale zaken Gazier verklaarde bij de verdediging van dit voorstel om. dat Frankrijk zich hiermee samen met Holland. Denemar ken en Noorwegen aan de spits zal plaatsen van de sociale vooruitgang ln Europa. Alle partijen bleken het met daarom zelfs op het ogenblik alle initiatief wel eens te kunnen ziin en met het oog op hun kiezers konden ze ook moeilijk een ander standpunt Innemen. Sommige afgevaardigden uit het com munistische en Poujadistlsche blok wil den echter nog een stap verder gaan. terwijl andere Kamerleden van rechtse huize de lasten van deze maatregel van de schouders van de werkgevers op de staat wensten over te dragen. Tegen die belde opposities, die overigens geen moment een agressief karakter hebben aangenomen wil Mollet zich nu dus ver dedigen met het wapen van de ver trouwenskwestie.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1