LEIDSCH DAGBLAD Mr. Oetoyo Ramelan doet beroep op Nederlandse „werkelijkheidszin" WEERBERICHT A 94ste jaargang DONDERDAG 23 FEBRUARI 1956 No. 28764 Directeur: 3. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Oude Nederlandse voorrechten zullen verdwijnen Gevoelens tegenover Nederland zijn niet verbeterd, doch ,,geen represailles" „Wij verwachten van Nederland zoveel realiteitszin, dat men zal beseffen dat de opzegging door Indonesië van het Uniestatuut en de daaraan gehechte overeenkomsten de enige uitkomst van de mislukking der Geneefse bespre kingen moest zijn", aldus mr. Oetoyo Ramelan van Indonesië, die drie maanden geleden als „ambassadeur in bijzondere missie" naar Nederland kwam met de speciale opdracht besprekingen te voeren, welke tot verbetering der betrek kingen tussen beide landen zouden kunnen leiden. In de loop van deze week vermoedelijk morgen zal hij terugkeren naar zijn land, dat thans, als gevolg van de mislukking der Geneefse besprekingen, het Uniestatuut en alle andere daaraan verbonden RTC-overeenkomsten eenzijdig heeft opgezegd. In het gebouw aan de PrinsessegTacht in Den Haag, dat thans „de Indonesi sche vertegenwoordiging in Nederland" wordt genoemd - het oude naambordje ..Kornisanat Agoeng Indonesia" staat nog op de deur - ontving mr. Oetoyo Ramelan gistermiddag de pers. enkele uren nadat hij door de Koningin in al- scheidsaudiëntie was ontvangen. In Genève. zo zeide hij in antwoord op een vraag, is de kwestie van een unila terale opzegging der verdragen niet ter tafel gebracht. Maar wel waren de Ne derlanders informeel gewaarschuwd voor de consequenties van een misluk king der besprekingen. De reactie van Nederlandse zijde was, dat „de soep wel met zo heet zou worden gegeten" als zy werd opgediend. De zakelijke situatie lijkt mr. Oetoyo Ramelan thans zo, dat de kort vóór de onderhandelingen in Djakarta bekend gemaakte „statement of policy" wordt uitgevoerd. Dit betekent, dat Indonesië tegenover elk land en tegenover alle bui tenlanders dezelfde houding zal aanne men. Er zullen geen speciale voorrechten meer zijn elke discriminatie zal verdwij nen. Vroeger waren er zekere posities ge schapen, die, door de „Finec" (financieel economische RTC-overeenkomst) waren gecontinueerd. Wij vreesden echter - al dus mr Oetoyo Ramelan - dat wij door deze (Nederlandse» voorrechten geen normale levenslijn zouden kunnen uit stippelen. In welk opzicht de „oude" Ne derlandse investeringen (die van vOOr 1950. de nieuwe krijgen reeds dezelfde behandeling als andere buitenlandse) tnans in de praktijk zouden worden ge troffen. kon de ambassadeur niet zeggen. Hij bleef het antwoord op onze desbe treffende vraag schuldig. Mr. Oetoyo Ramelan zeide er zeker van te zijn. dat de Indonesische rege ring maatregelen zal nemen opdat de Nederlanders in Indonesië niet het slachtoffer zullen worden van re presailles e.d. In den brede zijn de ge voelens in Indonesië jegens Nederland echter niet verbeterd, zeide de ambas sadeur. daarbij niet doelende op de In dividuele verhoudingen, doch op de politieke partijen. De kwestie van ae arrestanten kan door de gehele ontwikkeling in het ge drang komen, meende mi. Oetoyo Ra melan, waarbij hij er echter de nadruk op legde, dat Indonesië van den beginne af deze aangelegenheid buiten de conferentie heeft gehouden, „deze kwes- t'e heeft nu niet meer die actualiteit, die zij anders zou hebben gehad" In antwoord op vragen inzake de gis teren door een woordvoerder der Neder- Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden. Geen sneeuw van betekenis. Vannacht op vele plaatsen strenge vorst, morgen overdag matige tot lachte vorst. Zwakke tot ma tige wind tussen noord en oost. (Opgemaakt te 11.15 uur) Nog strenge vorst O Het KNMI deelt mede: In de omgeving van Spitsbergen ont wikkelde zich In de afgelopen 24 uur een zeer actieve depressie, onder in vloed waarvan de luchtdruk boven Scandinavië aanzienlijk daalde. Er ontstond een breuk in het langge rekte hogedrukgebled dat zich uitstrekte van Rusland tot het noordelijke gedeelte van de Oceaan. Deze ontwikkelingen hadden mede tot gevolg dat de oostelijke wind in onze streken in kracht afnam. Daardoor daalde de temperatuur in ons land vannacht bij heldere hemel weer aanzienlijk. Op de vliegvelden Deelen. Soestcrberg en Volkel werd een minimumtemperatuur van min 20 graden gemeten. Intussen is er ook een actieve depres sie aangekomen bij de zuidwestpunt van Spanje. Deze storing zal de luchtdruk in het Middellandse Zeegebied en Zuid- Frankrijk opnieuw doen dalen. De aanwezigheid van een depressie in het noorden van Europa en een in het zuiden zal tot gevolg hebben dat de weerstoestand In onze streken niet be langrijk verandert. Voor de komende nacht wordt op vele plaatsen weer strenge vorst verwacht. 24 FEBRUARI Zon op: 7.41 uur: onder: 18.11 uur. Maan op: 16.34 uur: onder: 6.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 150 uur en 14 10 uur. Laagste temperatuur in afgelopen nacht te Lelden —16 graden C. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's. landse regering afgelegde verklaring zei de Indonesische ambassadeur niet te ge loven. dat de opzegging der RTC-over eenkomsten Indonesië in de ogen der wereld kwaad zal doen". „Alle mogelijk heden zijn gecalculeerd", verklaarde hij. De positie van graaf van By landt in Djakarta achtte mr. Oetoyo Ramelan thans zeer „onduidelijk". Maar hetzelfde geldt natuurlijk voor de heer Kwee Djie Hoo. de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, zo voegde hij hier aan toe In elk geval blijven zij echter de officiële vertegenwoordigers van hun regeringen; zij behouden hun positie in het corps di plomatique. In antwoord op een vraag betreffen de Nieuw-Guinea, zeide de vertrek kende ambassadeur tenslotte, wel te verwachten, dat deze kwestie thans door Indonesië met meer nadruk naar voren zal worden gebracht. Ons land licht V.N. in De Nederlandse regering heeft giste ren, door bemiddeling van haar perma nente vertegenwoordiger bij de V.N., de Verenigde Naties op de hoogte gesteld van het feit, dat de Indone sische regering eenzijdig verdragen tussen Indonesië en Nederland heeft opgezegd, welke indertijd werden gesloten met medewerking van de commissie der Verenigde Naties voor Indonesië en die bij de Verenigde Naties werden geregistreerd. Moet zij Djakarta verlaten? Acties tegen mevrouw Bounian Wederom scherp Nederlands protest De acties tegenover de verdedigster in het proces Jungschlager, mevrouw Rouman. hoofdzakelijk door Indone sische (communistische) jongeren zijn nog in volle gang. Men probeert haar. nu het proces teneinde loopt en zq met het pleidooi bezig is, het verblijf in Djakarta onmogelijk te maken. Reeds meldden wij, dat mevrouw Bouman bespuwd en met rotte vruch ten bekogeld werd. terwijl haar ook op andere wijze talrijke bedreigingen ten deel vielen Een en ander is voor graaf van Bylandt reden geweest, wederom een scherp protest in te dienen, waarin hij van zijn verontwaardiging de Indo nesische regering in kennis stelt. Volgens verklaringen van een der uit Djakarta teruggekeerde getuigen dc heer Leebeek, die het leven voor de Nederlanders op het ogenblik in Dja karta volkomen ondraaglijk noemt, en die uitvoerig vertelt over de relletjes, die zich telkens weer rond mevrouw Bounian afspelen, is er thans rond haar een „luchtledig" ontstaan. Van de weinige vrienden en kennissen, die tot voor kort haar gezelschap durfden zoe ken. mijdt een deel thans haar omge ving. Hij noemt haar een moedige vrouw, zij geniet geen enkele bescher ming van de politie en ook in de buurl van baar flatje staan mensen samen - gegroept, die weinig goeds voorspellen en met gebalde vuisten staan te zwaaien Tijdens de zittingen worden voor het gerechtsgebouw dikwijls spreekkoren en gejoel aangeheven Men tracht ook de rechter op alle mogelijke wijzen te be ïnvloeden. Massa-demonstraties Op een massa-bijeenkomst van jon geren organisaties op het „Merdcka"- plcin Ie Djakarta, georganiseerd door het „Anti van Empcl Comité" is een resolutie aangenomen. uaarin dc doodstraf voor Jungschlager cn Schmidt cn het onmiddellijk vertrek van mr. Van Empcl uit Indonesië wordt geëist. Dc bijeenkomst werd o.a. toegesproken door de kroongetui ge in het proces tegen Schmidt. Manoppo. Vandaag is deze resolutie overhandigd aan president Soekarno. Ook te Semarang werden op een bij eenkomst van jongeren soortgelijke eisen geformuleerd, waarbij tevens geëist werd. dat de verdedigster van Jung schlager en Schmidt, mevrouw Boumah. zal worden gearresteerd als gijzelaarster voor haar gevluchte echtgenoot Voorts werd te Semarang geëist, dat de Neder landse Hoge Commissaris, graaf van Bylandt. tot persona non grata zal wor den verklaard. Opdracht van Eisenhower 40.000 kg Uranium 235 komt voor ontwikkeling vreedzaam gebruik kernenergie beschikbaar Totale waarde 1 miljard dollar President Eisenhqwer heeft gisteren opdracht gegeven om 40.000 kilogram Uranium 235 beschikbaar te stellen voor de ontwikkeling van het vreedzame gebruik van kernenergie. De waarde van het uranium bedraagt I miljard dollar. Uranium 235 wordt gebruikt als brandstof in kernreactors. In een verklaring, welke van uit het vakantieverblijf van de president oe- kendgemaakt werd. wordt gezegd, dat de Verenigde Staten hiermede hun vertrou wen te kennen geven In de mogelijkheid van ontwikkeling van de kernenergie voor niet-milltaire doeleinden „Wij vertrouwen ernstig, dat het atoom een machtig instrument ter bevordering van de wereldvrede kan worden." aldus de verklaring Het is volgens president Eisenhower niet de bedoeling, dat landen, welke op Tragisch ongeval te Leeuwarden Moeder en haar zoontje door giftige rioolgassen gedood De vader deed de ontstellende ontdekking (Speciale berichtgeving) In Leeuwarden is eergisteren de 33-jarige mevrouw H. RodenhuisWierda bijna tegelijkertijd overleden met haar 9-jarig zoontje Bertus tengevolge van het inademen van giftige rioolgassen. Aanvankelijk bestond grote onzekerheid omtrent de doodsoorz.aak. Men dacht aan giftige medicamenten, want de heer en mevrouw Rodenhuis en twee hunner kinderen, de 12-jarige IJsbrand cn Bertus lagen met griep te bed. De twee jongste kinderen waren bij familie on dergebracht. Het gezin woont in dc grote Kerkstraat te Leeuwarden. Eergistermorgen kwam het oudste wilde brengen, constateerde hij tot zijn kind. die bij zijn broertje Bertus sliep bij zijn vader met de mededeling, dat hij zich erg ziek voelde en dat Bertus zo koud was. De vader begaf zich naar de slaapkamer van zijn kinderen en vond zijn zoontje dood in bed Toen hij de onheilstijding aan zijn echteenote grote ontsteltenis, dat ook deze was overleden Onmiddellijk werd een on derzoek ingesteld. Bij sectie op de belde lichamen bleek dat zich daarin giftige gassen bevonden Deskundigen van de gemeentelijke lichtbedrijven constateer de gisteren dat rioolgassen door een lek in de woning van de familie Roden- huls zijn binnengedrongen en dat de gassen via een gootsteen de slaapkamers bereikten. Daar het gezin aan griep leed. was de weerstand ondermijnd met het gemelde noodlottige gevolg Het oudste jongetje is naar een ziekenhuis te Leeuwarden overgebracht. Zijn toe stand baart geen zorgen. De heer Rodenhuis is bij familie ondergebracht. Vandaag zal de straat by de woning van de familie Rodenhuis worden opengebroken om het lek te herstellen. het ogenblik Uranium 235 produceren, of de Sovjet-Unie en de van haar af hankelijke landen, een deel van de voor andere landen dan de Verenigde Staten beschikbare hoeveelheid van 20 000 kilo gram zullen krygen. Beze 20.000 kilo gram zullen verdeeld worden door ver koop of verpachting en ten gebrulse voor vreedzame doeleinden hoofdzake- iyk voor de opwekking van stroom en voor gebruik in onderzoeksreactors De totale hoeveelheid van 40.000 kg zal over een aantal jaren verdeeld worden en op door de Amerikaanse regering vast te stellen voorwaarden hetzy gekocht of Precies zoals elf iaur geleden zijn vorige week weer vele Amerikaanse soldaten en mariniers door talrijke landingsvaartuigen uitgebraakt op de stranden van het destijds zo fel omstreden eiland Iwo jima in de Stille Oceaan, waar weer ..vijande lijke" mortier- en machinegeweer- vuur raasde en waar ditmaal zelfs ..atoom-paddestoelen" van zwarte rook boven dreven. Stelt U zich echter gerust: het gold ditmaal ge lukkig slechts een grootscheepse oefening. ..Operatie Navmarlex" genoemd, waarbij 40.000 man aan troepen betrokken waren en waar aan ook een 70 oorlogsschepen en enige honderden vliegtuigen deel namen. gepacht kunnen worden. Binnen de Verenigde Staten zullen daarvan 20UO0 kg beschikbaar worden gesteld door verpachting en ten gebruike voor alle toegestane niet-militalre doeleinden. Vier-merentocht van 90 km zaterdag als wedstrijd Iedere dag scholierentochten Het Merendistrict van de Zuidhollandse Ijsbond heeft be sloten, de vier-merentocht van negentig kilometer, die thans als schaatstoertocht georganiseerd is, zaterdag a.s. als wedstrijd te laten rijden. Dit zal de tweede maal zijn, dat deze wedstrijdtocht wordt gehouden. De start vindt om negen uur bij de Driegatenbrug plaats, maar de wedstrijdrijders moeten zich reeds voor half negen mel den in Bellevue aan de Steenstraat te Leiden. Vandaar worden zij met bussen naar de Driegatenbrug gebracht. De wedstrijd rijders moeten dus niet op eigen gelegenheid direct naar de Driegatenbrug gaan. Overigens is eveneens besloten, de twintig- en veertig kilo meter merentoebten de drie komende dagen ook weer als scho- lierentocht te laten rijden, dus in school-groepsverband, even veel onder leiding van leerkrachten. Tot en met zondag gaan de gewone toertochten normaal door, ondanks wedstrijd- en scholierentochten. Westerling in Brussel aangehouden Over de grens gezel Naar Reuter uit Brussel meldt is Westerling in een nachtclub te Brussel aangehouden. Hij is als ongewenst vreemdeling over de grens gezet, na ondervraagd te zijn. Westerling bevond gehandlmafd bleef werd in de buiten zich niet in het bezit van papieren wijken, die door dit hogedruknet gevoed (U.P.) worden, weinig of geen hinder onder- Storing in Leidse gaslevering Gasverbruikstoestellen moeten regelmatig gecontroleerd worden! Tengevolge van de strenge koude en de felle oostenwind trad gisteravond omstreeks kwart over zes uur bij een van de Leidse gas houders een bedrijfsstoring op, welke een vrijwel wegvallen van de druk in een groot deel van het gasbuizennet in de stad veroorzaakte. Dank zy de omstandigheid, dat in het hogedruk-ga.-vbuizennet de druk vrijwel Doodstraf tegen Jnngselilager door Soenarjo geëist De Officier van Justitie, Soenarjo, heeft tegen de Nederlander L. Jungschlager de doodstraf geëist, tijdens de 61ste zitting in de zaak- Jungschlager voor het Landgerecht te Djakarta. Beklaagde Jungschla- Gistermiddag. op Baden Powell- bunde en slechtziende padvindslers ger heeft ruim 2 jaar in voorarrest doorgebracht. In het proces, dat 17 dag. heeft H.H. Koningin fuliana en kabouters. januari 1955 is begonnen, zijn 78 getuigen gehoord, waarvan 29 a met H KH. Prinses Marijke een Op de foto zien we Prinses Marijke, charge. 38 a decharge en 11 deskundigen. bezoek gebracht aan de ..Blauwe voor het eerst in kahoutersumform. Dc officier van Justitie zei in zijn requisitoir, dat hij beklaagde Vogels" van de Bartimeus-groep te met een andere kabouter Het schuldig acht aan opstand in tijd van oorlog, steun aan de vijand in tijd Zeist, een groep, bestaande uit i kaarslicht is het symbool van devan oorlog, het bezitten van wapens zonder de vereiste vergunning en padvindersgedachte. het lid zijn van illegale organisaties. vonden. Snel Ingrijpen van het perso neel van de gasfabriek beperkte de duur van de storing tot enkele minuten Intussen werd in deze storing aanlei ding gevonden het publiek door middel van de mobilofoonwagens van de politie te waarschuwen, terwijl van de zyde van de Lichtfabrieken zoveel mogeiyk direct contact werd opgenomen met de grotere verbruikers van gas voor verwarm!ngs- doelelnden KRANEN DICHT! De directie van de Lichtfabrieken vindt in het gebeurde aanleiding het publiek er op te wijzen, dat als ge volg van de weersomstandigheden de kans op verstoppingen In het bulzen- net en ook in de installaties by de verbruikers groter Is geworden. Zy dringt er daarom op aan de gasver bruikstoestellen (gaskachels, gasfor nuizen. gasstellen, etc regelmatig op hun goede werking te controleren en mocht onverhoopt een storing worden geconstateerd, over te gaan tot het af sluiten van de hoofdkraan by de gas meter en de kranen van alle gastoe- s tellen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1