Gulden middenweg tussen open en gesloten Oosterschelde? ZATERDAG 18 FEBRUARI Problemen rond het Deltaplan Yerseke koestert nog hoop op geperforeerde dam (Speciale berichtgeving) Het Deltaplan is gelijk ln ons vorig artikel uiteengezet een compromis tussen afsluiting der zeearmen en verhoging der bestaande dijken: Nieuwe Waterweg en Westerschelde blijven immers open. De belanghebbenden bü oester- en mosselcultuur menen een gulden mid denweg te hebben revonden in een gedeeltelijke afsluiting van de Oosterschel de, n.l. afsluiting met een z.g. geperforeerde dam. Hieronder verstaat men een dam met een beweegbare kering, welke bij naderende stormvloed zou worden af gesloten. Deze zou bij normaal weer een beperkte getijbeweging mogelijk maken en een bepaald zoutgehalte verzekeren: twee levensbehoeften voor het oester- paradijs. De regering verwerpt in haax Memorie van Toelichting de mogelijkheid van zo'n geperforeerde dam ook voor de Oos terschelde. Haar argumenten worden in Yerseke echter weinig overtuigend ge acht. De Memorie van Toelichting zegt nJ. over het beoogde compromis: „Deze mogelijkheid moet helaas wor den verworpen, niet in de eerste plaats vanwege het afvallen van de voordelen voor de landbouw, maar omdat de scheepvaart op de route Westerschelde- Hollands Diep dan twee sluizen meer zou moeten passeren dan in de tegen woordige situatie, en voorts omdat de financiële consequenties van bovenbe doeld, ten behoeve, van de visserij uit te voeren werk buiten verhouding staan tot het voor de visserij te bereiken re sultaat". Uitsparen van sluizen Hoofdargument ls dus niet de vei ligheid en evenmin de ontzilting, maar het uit«paren van twee sluizen. In Yerseke vraagt men zich af, of deze besparing nu wel opweegt tegen de ondergang van de oestercultuur, waar van men aanneemt dat zij met een be perkte getijbeweging en een zeker zout gehalte nog wel te redden is. Boven dien moet men t.z.t. toch rekening houden met een Moerdijkkanaal, waardoor de scheepvaartbelangen weer anders zouden komen te liggen. Onder leiding van haar voorzitter, de heer A. C. Willemsen, burgemeester van Yerseke, heeft de „Oommissie van der tien" sedert het Deltaplan de oester- en mosselcultuur in wijde kring bekend heid gegeven, zoals zij in het verleden nimmer heeft gehad. Als de oestercul- hoogstens aan het feit dat men te laat is begonnen. „Pas na het bekend worden van het Deltaplan heeft men de betekenis van de oester- en mosselcul tuur ontdekt", ls een klacht, die men in Zeeland vaak kan horen. Tegemoetkoming onvoldoende Indien de Deltawet door de Staten- Generaal wordt aangenomen waar weinigen aan twijfelen rijst de vraag wat de oester- en mosselkwekers op fi nancieel gebied van de regering te ver wachten hebben. Het wetsontwerp zelf zegt hieromtrent slechts (in art. 8) dat bij of krachtens afzonderlijke wet re gelen zullen worden gesteld omtrent te gemoetkoming. hetzij door het treffen van voorzieningen, hetzij in geld, in schade, welke voor de visserij en aan verwante bedrijven ontstaat. Dit wetsartikel heeft in Zeeland veel bezorgdheid gewekt. Het begrip „tege moetkoming" wordt zo rekbaar geacht, Het Engelse ministerie van nandel heeft bekend gemaakt, dat de invoer van bloembollen e.d. uit Nederland in de periode van 1 Juli 1956 tot en met 30 juni 1957 op open algemene vergunning zal zijn toegestaan. De waarde van deze invoer zal echter wederom beperkt worden tot 3,1 miljoen pond sterling, af- veem. inclusief verpakkingskosten. De toewijzingen zullen door de Nederlandse autoriteiten aan Engelse Importeurs worden verstrekt. De invoer uit België en Frankrijk zal toegestaan worden onder specifieke ver gunning tegenover quota, mits de goe deren geconsigneerd worden uit Pet land van oorsprong. De quota zullen ge lijk zijn aan die voor 1955/1956. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 19 FEBRUARI Lelden. Hervormde Gem.. Pieterskerk: 10 uur ds. J. N. de Ruiter. Oosterkerk: 10 uur ds. N. Kleermaker. Marekerk: 10.30 uur ds. P. L. Schoon- helm. (Onderwerp: „Wy gaan kamperen". Jeugddienst): 5 uur ds. M. Ottevanger: 7 uur prof. dr. K. H. Mlskotte. (Bijzondere kerkdienst. Onderwerp: ..Wie niet looft, leeft niet"). Koolkapel: 10 uur ds. H. J. v. Achter berg; 7 uur ds. J. N. de Ruiter. Maranathakerk: 9.30 u. ds. D. J. Vossers. Haagwegkwartler, Ten Katestr. 10: 11 u. ds. D. J. Vossers. Egllse Wallonne: 1030 uur ds. J. Hayet. Arnhem. Academische Ziekenhuis: 10 uur ds. J. Maaskant Diaconessenhuls: 10.30 uur ds. M. H. van Everdlngen. Evangellsch-Lutherse Gemeente: 10.30 u. ds. H. J. A. Haan. Remonstrantse Gemeente: 10.30 uur ds. E B. A. Poortman. Doopsgezinde Gemeente: 10.30 uur ds. S. L. Verheus. Geref, Gem.: 10 en 5 uur leesdlenst. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (Ond.: „Weidt de kudde Gods") en 5 uur (Ond „Dwa lende schapen") ds. C. v. d. Weele. Ver. v. Vrfjz. Herv. te Lelden (Leldsche Volkshuls): 10.30 uur ds. J. A. Bakker, 's-Gravenhage. Geref. Kerk: Zulderkerk. 10 uur dr. v. Meyenfeldt; 7.30 uur afscheid ds. Toorn vliet. Herengracht: 10 uur dr. Dronkert: 5 uur ds. Maaskant. Oude Vest: 10 uur ds. Joh. Meynen van Der. Haag; 5 uur dr. v. Meyenfeldt Maranathakerk: 11 uur ds. Maaskant: 5 uur dr. Dronkert. Evangellsatlegebouw; 10 uur ds. Hajer; 5 uur dr. Westerink. Geref Kerk (art. 31): 8.30 en 5 uur (Luth. Kerk) ds. W. G. de Vries. Het betreft hier een uitermate moeilijk vraagstuk: dat van de schadetoebren- gende rechtmatige overheidsdaad. De geschiedenis kent enkele voorbeelden van door rechtmatige overheidsdaden gedu peerde vissers: de ontruiming van Schokland en de drooglegging der Zui derzee. Toen Schokland in 1859 moest worden ontruimd omdat het eiland steeds verder afbrokkelde, zodat de bewoners in gevaar verkeerden, nam de regering een royaal standpunt in. Alle percelen werden geschat en de schadevergoeding werd vastgesteld op 2hb maal de ge schatte waarde. Het betrof hier een ge ring aantal mensen en royaal zijn kostte dus weinig geld. De Zuiderzee steun- wet van 1925 werd algemeen erkend als onbevredigend. De Zeeuwse vissers noe men haar een afschrikwekkend voor beeld. In het geval van Yerseke en omgeving zal de schade toegebracht door de recht matige overheidsdaad, vele malen groter zijn dan bü de drooglegging der Zuider zee. om maar niet te spreken van de ontruiming van Schokland. In de oester- en mosselcultuur is immers 23 miljoen gulden geïnvesteerd, de voorraad verte genwoordigt een waarde van nog eens 23 miljoen en de waarde van de jaar lijkse uitvoer ls 14 miljoen gulden. De oester- en mosselkwekers verlan gen een „volledige" vergoeding van de schade een begrip dat hun adviseur dr. mr. W. Hugenholtz in het Neder lands Juristenblad nader omschreef als: 1. een juiste waardeverminde- ringsvergoeding en 2. een volledige vergoeding voor winstderving. De redacteur van het Ned. Juristen blad. prof. mr. J. C. van Oven, acht het echter prematuur om nu reeds een standpunt ln te nemen inzake artikel 8 van het wetsontwerp. Hoe dan ook: het Hjdt geen twyfel dat bij de behandeling van het wets ontwerp nog menig woord zal vallen over dit financiële aspect van het Deltaplan. „Gezicht" vau Brussel verandert voor 1958 geheel en al Met het oog op de Wereldtentoonstelling krijgt de stad machtige ringboulevard (Van onze Brusselse correspondent) Men zou geneigd zijn te zeggen, dat alle beroemde artiesten, toneel- en circus gezelschappen gedurende de huidige vorst- en sneeuwdagen in de Belgische hoofstad rendez-vous geven. Zo tracht heel Brussel thans kaartjes te krijgen om het beroemde circus van Moskou aan het werk te zien. Avond na avond spelen de Sovjet-Russische artiesten voor uitverkochte zalen. De clown Oleg Po pov, de acrobaten, getrainde beren en de vele anderen behalen steeds grote successen. Voor de gemaskerde bals zijn vele Parjjse artiesten en de Amerikaan Bob Hope naar Brussel gekomen. Zo blijft de stad van het „Manneken", ondanks de kou, „plezant", want wanneer er „iets te doen" is. vergeet men de kou gemakkelijker. De handel heeft zorgen De handelaars in het centrum van de stad hebben nochtans zorgen. Het is na melijk waarschijnlijk dat de straten en grote boulevards gedurende twee jaren (tot aan de opening van de wereldten toonstelling in april 1958) opengebroken zullen zyn. Het grootse plan om op de kleine ring van Brussel door tunnels, viaducten en onderaardse stations voor locale en interlocale trams, doorgaand verkeer in het leven te roepen, vormt wel een mooi toekomstbeeld, maar gedu rende die jaren zal het voor de hande laars in het centrum van de stad een grote last en een verlies van clientèle met zich meebrengen. Wanneer men de kaart van Brussel bekykt. is het stadsbeeld eenvoudig: waar vroeger de hoge wallen van de middeleeuwse stad stonden, loopt nu, rond het „kleine" centrum vin Brussel, één grote boulevard. Vandaar de namen als Naamse. Vlaamse, Tervurense en Schaarbeekse poort. Van al die poorten is er echter nog slechts één overgebleven, namelijk de poort van Halle. welke ls verbouwd tot een museum voor de krijgskunde uit vroeger tijden. Men wil die ringboulevard nu zo ver- Steunverlening wegens koude Gemeenten mogen begrip tonen (Van onze parlementaire redacttor) In antwoord op vragen van de heer Gortzak (JJJ.) heeft mlnisteg Van Thiel (Maatschappelijk werk) gisteren ln de Tweede Kamer verklaard, dat de regering het er mee eens is. dat als gevolg van de felle koude bepaalde bevolkingsgroepen In zeer moeilijke omstandigheden zijn komen te verke ren. Daarom zUn van Rijkswege reeds extra kolentoeslagen verstrekt van f. 4.10 voor kostwinner* en van f. 2,05 voor alleenstaanden. Het departement van Maatschappelijk Werk heeft daarmee 6200 oorlogsslacht offers. 100 rampslachtoffers en 1600 gerepatrieerden gesteund. Kleine gepin- sionneerden moeten naar de sociale diensten van de gemeenten. De ge meenten zijn vrij te voorzien in db - hoeften van armlastigen aan ko.en, warme maaltijden en verwarmde loka ken. Minister Van Thiel vertrouwt dat de gemeenten begrip zullen hebben voor de bijzondere moeilijkheden cn dat zü de nood onder de armlastigen zo goed mogelijk zullen lenigen. Veertien dagen geleden is de felle koude besproken in d« Ministerraad en indien de vorst aan houdt. zal het nog wel eens gebeuren om eventueel maatregelen tc treffen. Schadevergoeding Biesbos (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene stemmen het wetsontwerp aangenomen tot het verlenen van een 1 Rijksbijdrage van een miljoen gulden aan het Brabants Watersnoodfonds dat de schade heeft vergoed die in de Bies bos is geleden door de watersnood in december 1954. Herziening successiewet (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag een aanvang gemaakt met de behan deling van hei wetsontwerp met een geheel nieuwe technlsohe opzet van de Successiewet, waarm tevens de vrijstel lingen zyn verruimd. De Kamerleden hebben tal van amendementen inge diend voor een verdere verruiming van de vrijstellingen, waarvoor gisteren reeds enkele Kamerleden hebben ge pleit. De verdere behandeling is uitge steld tot de volgende week of de daarop volgende week. omdat a.s. dinsdag en volgende dagen eerst een aantal wijzi gingen van de Grondwet aan de orde komen. Op de herziening van de Succes siewet wordt dus nader teruggekomen. Eén uit velen! Van der Yeens vermogen sinds 1948 verhonderdvoudigd! Goede kansen voor emigranten in Ontario bij de suikerbietenteelt (Van onze Haagse redacteur) Tot in 1948 was Gerrit van der Veen boer ln de provincie Groningen. In dat jaar emigreerde hij met vrouw en twee zoons (19 en 17) naar Canada. Nu bezit hij een bloeiende farm in Zuidwest Ontario en zijn inmiddels getrouwde zoons eveneens. Het verbouwen van suikerbieten heeft bun geen windeieren gelegd. Van der Veen. die nu George en geen Gerrit meer heet „zag zijn ver mogen verhonderdvoudigd: „Zet de cijfers maar niet ln de „pa per", vraagt de oud-groninger, die een Hollands vol Engelse uitdrukkingen spreekt. George van der Veen ls met de heer B E. Easton, landbouwkundig hoofdop zichter van de Canada and Dominion Sugar cy. naar Nederland gekomen Doel: het werven van Nederlandse landbouwers voor de ln Canada zeer lucratieve suikerbietenteelt. „We kunnen jaarlijks zeker 15 tot 25 Nederlandse gezinnen gebruiken", zegt bouwen, dat men rond Brussels centrum zal kunnen ryden zonder ook maar één rood licht of ander wegsignaal te ont moeten De ringboulevard, met zijn tunnels en vier brede rijbanen zonder tram, moet ook de verbinding van de centrumwegen naar het terrein van de wereldtentoon stelling sterk vergemakkelijken. Zo zal Brussel compleet van gezicht veranderen, daar intussen ook nog veel nieuwe moderne kantoor- en flatgebou wen langs deze boulevards zullen worden opgetrokken Prof. dr. G. J. A. Grond onderscheiden Aan prof. dr. G. J. A. Grond, buiten gewoon hoogleraar te Delft, oud-chef van de afdeling Mljnmeten bij de Limburgse Staatsmijnen, is vandaag de Van Wa terschoot van der Graoht-pennlng van het Kon Ned. Geologisch Mynbouw- kundig Genootschap uitgereikt. De plechtigheid vond plaats tijdens de wetenschappelijke jaarvergadering van het Genootschap ln het gebouw voor Mijnbouwkunde van de T. H. te Delft. De voorzitter van het Genoot schap. dr. H. M. E. Schürmann, maakte zich daarbij tolk der leden door te zeg gen. dat de Van Waterschoot van der Gracht-penning aan prof. Grond werd verleend voor diens grote verdiensten voor de ontwikkeling van de mynmeet- kunde. 20.000 rijstvogels in de kou... Met het m.s. „Indrapoera", dat mor genochtend uit Indonesië te Rotterdam wordt verwacht, komen 19500 rijstvogels naar ons land. Telegrafisch is aan de gezagvoerder van het schip, kapitein Brunt uit Den Haag, verzocht zoveel mogelijk extra bescherming tegen de koude aan te brengen, daar deze tropi sche vogeltjes op de huidige Europese temperatuur natuurlijk allerminst ge kleed zyn. Zo spoedig mogelijk na aan komst van het schip zullen de kooien, onder dekens gedekt, worden gelost en naar hun bestemmingen te Helmond en Gemert worden vervoerd. Meisje verdronken Zij wilde eendjes de heer Easton. „Eigenlijk wel meer, maar wij willen dat allen, die naar Ca nada komen, ook dadelijk gehuisvest kunnen worden". In de komende twee weken Billen de Canadees en de Nederlander ln verschil lende plattelandsgemeenten Ruurlo, Dedemsvaart en Kollum o.a. zitting houden en belangstellenden voorlichting geven over de mogeAykheder. lonen en arbeidsomstandigheden in dit deel van Canada De maatschappij, die de heer Easton vertegenwoordigt, heeft, io deelde hij tijdens een persconferentie in de Ca nadese ambassade mee, een onderzoek in zuidwestelijk Ontario gehouden. Daaruit bleek dat meer dan 400 Ne derlandse families in dit gebied sui kerbieten verbouwen en er In korte tijd in slaagden een eigen farm te ko pen. De heer van der Veen Is dus een van de velen. De boeren, die zich met de verbouw van dit gewas bezig houden, kunnen ze ker zijn van een bepaalde prijs, omdat zij een contract met de Sugar Company aangaan Het milde klimaat maakt bo vendien het verbouwen van andere pro- dukten,, zoals wintertarwe, tomaten groenten mogelijk. ,Men heeft dus niet al zijn eieren in' eén mandje", zei de heer Easton De suikerbietenoogst geschiedt in de maanden juni en juli. Het is dus ge wenst. dat eventuele gegadigden voor die tijd in Canada arriveren. Een tweede topselzoen valt in oktober en november, als de bieten in de fabrieken worden verwerkt en continu wordt doorgewerkt. Gedurende de eerste jaren, aldus mr. Easton kan de emigrant in loondienst werken en behoorlijk sparen Na enkele jaren kan hij een aandeel in een farm nemen om tenslotte een boerderij vol ledig in eigendom te krijgen De Nederlandse emigranten hebben zich in dit district een uitstekende re putatie verworven Het blykt voor hen dan ook geenszins moeilijk kredieten voor de aanschaf van een farm te ver krijgen De machinerie, nodig voor de suikerbietenteelt, wordt renteloos door de Sugar Company geleend. Reisbeurzen voor auteurs De minister van O. K. en W. heeft, conform de adviezen van de Jury's voor toekenning van reisbeurzen aan proza schrijvers. dichters en essayisten, over 1955 reisbeurzen ten bedrage van f. 2500 toegekend aan de auteurs Max Croiset voor zijn novelle .Etages", Oees J. J H. M Nooteboom voor zyn gedichtenbundel .Kleine cantate van het voortdurend overlijden" en E. M. Janssen Perio voor zijn essay „Huxley's ideologieën". Reistoelagen van f. 1000 heeft hij toe gekend aan Hans Andreus voor zijn ge dichtenbundel „Uiteindelijk" en Eric Terduyn (pseudoniem) voor zijn novelle „Dossier". voeren. Vrije Kath. Gem.. St. Bonlfaclus (Vrec- wllkstraat 19): 10.30 uur gezongen H. Mis. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 ur dienst. Leger des Hells: 10 uur helllglngsdlenst; 3 30 uur samenkomst rijpere jeugd: 7.30 u \erlosslngssamenkomst. Leider van al deze diensten kolonel W F. Palstra. Evang. Chr. Gemeenschap: 10 en 5 uur de heer Th. Dlkkes en „Het Visnet". Aarlanderveen. Herv. Gem 10 en 7 u. ds. E G. Boesenkool. Geref. Kerk: 10 en 6 30 uur ds W J. van Hoek Chr Geref Kerk: 9 30 en 6 30 uur leesdlenst. Alphen aan den Rijn. Herv. Gem., Jullanastraat: 9 uur vicaris J de Waard; 10 30 uur ds. P A Lefeber; 6 30 uur ds. M Hanemaaljer. Gebouw Jonathan: 10 uur ds. Joh. Poort van Koudekerk Kapel Gouwsluis: 6 30 uur ds. Joh. Stehouwer. Hooftstraat: 9 30 en 6 30 uur ds. A J. Jorlssen. Nutsgebouw: 10 uur ds. G. Cadée. Zaal achter kerk Oudshoornseweg7 uur n.m. Jeugddienst, ds. G. Cadée. Martha- Stlchtlng: 10.30 uur ds. C. M. van Endt. Utrecht. Geref. Kerk. Zulderkerk- 10 uur ds. W. Wijma; 6.30 uur ds. J. G. Feenstrn te Schevenlngen. Noorderkerk: 10 uur ds. F. E. Hoekstra te 's-Gravenhage: 6.30 uur ds. W. Wyma. Aula Chr. Lyceum: 10 uur ds. J. G Feenstra; 6.30 uur ds. F. E. Hoekstra. Hooftstraat. 10 en 6 30 uur ds. W. Tom Geref Kerk (art. 31), Hotel Cen traal: 10 en 4 45 uur ds. A Moggré van Rl)swf)k. Chr Geref. Kerk. Van Reedestr 10 en 6 uur leesdlenst. Oud-Geref. Gem Van Mandersloostraat- 9.30 en 4 u. lees dlenst. Rem. Geref. Gem., v. Mandersloo straat: 10 uur ds. Duinker uit Boskoop. Benthuizen. Herv. Gem 9 30 uur ds. A. van Eljk; 6 uur de heer Grlsnlght uit Hiliegersoerg. Geref. Gem 9 30 en 0 uur leesdlenst. Bodegraven. Herv Gem 10 uur ds. W v. d. Linden van Den-Haag: 6 30 uur ds. J. Haltsma van Woerden. (Nleuwer- brug): 6.30 uur eerw. heer v. d. Hoek van Nleuwveen. Herv. Evang.: geen dienst. Geref. Kerk: 10 en 6 30 uur ds A. C. Kersten. (Nleuwerbrug i10 en 6 30 uur ds Flebensma, em. pred. te Wassenaar. Geref. Kerk (art 31): 10 en 5 uur ds Joh Dam. Geref Gem 10 en 6 uur eerw. j heer L Wytlng van Amersfoort. Lutii. Kerk: 10 i. (H A). Evang. Kring: 10 e Boskoop. Herv. Gem 1 ten Rouwelaar 6.30 u dienst. en 10.30 uur ds J. Pronk: 5 uur ds. A de Leeuw. Geref Kerk: 9.30 en 5 uur dr J. Blaauw van j Hilversum. Chr. Geref. Kerk. 9 30 en 4 uur ds. P. J. de Bruin. Ver. Vryz. Herv. 10 uur dr P. Glas. Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uur I leesdlenst. Hazemvoude. Herv. Gem 9.30 en 6 30 uur ds Chr. v. d. Leeden. Geref. Kerk: 9 30 en 6 30 uur ds. Le Grand te Palem- bnng. met verlof hier te lande De Kaag. Herv. Gem 10 uur ds. A van Leeuwen: 5 uur ds, S, L Knottnerus 1 van Hlllegom. Katwijk aan den RUn. Herv Gem 10 en 6 uur ds. A. Makkenze. Geref. Kerk: 9 30 en 5 uur ds. Wlellnga te Wassenaar i Katwijk aan Zee. Herv. Gemeente (Nieuwe Kerk)10 en 5 uur ds. P. Moe- rer-hout. (Ouae Kerk): 10 uur ds W. A B Hagen; 5 uur ds. D. Bouman. (Kapel) i 10 uur ds. P P J. Monster, 5 uur ds. F I Offerings. Geref Kerk: 9 en 10.30 uur ds A. L. Bos; 5 uur ds. F. Pijlman. (Zee- hospitlumj: 6.45 uur ds. F. Pijlman. Chr Geref. Kerk: 10 en 5 uur de heer Van Leeuwen, van Schevenlngen Geref. Gem Pemlsestraat. 10 en 5 u leesdlenst. Geref Gem. In Ned. Casa Cara: 10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Kerk (art. 31): 10.30 en 5 uur ds. Van der Kwast. Kondekerk. Herv. Gem 10 uur ds. Eerhardt. Hlllegom; 7 uur ds. v d. Mast. Rotterdam. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds Zijlstra. Leiderdorp. Herv. Gem 10 uur ds. M Hanemaayer van Alphen a. d. Rijn; 6,30 uur ds J. P. Honnef. Geref. Kerk. 10 en 6.30 uur ds. Sweepe (Kerkzaal); 4 30 uur ds. Sweepe. Ver. van Vrljz. Herv.: 10 uur ds. C. P. Thomeen uit Utrecht. Lelmuiden. Herv. Gem.: 9.30 uur ds. T. Kruyne. (Gebouw Pnlel): 7 uur ds. T. Kruyne Geref. Kerk: 9 30 en 2 30 uur ds. B. Oosterhoff. Llsse. Herv. Gem.: 9 en 10 30 uur ds. C. Jongeboer. 7 uur ds. Qwartel van Rot terdam Jeugddiensti Ned. Prot Bond: Geen dienst. Geref Kerk: 10 en 5 uur ds. K Schouten Geref, Kerk (art. 31): 10 en 4 30 uur ds.-J J. Verleur Geref. Gem: 10 en 4 uur ds. L. Kleboom. Oud-Geref. Kerk: 9 30 en 3 uur leesdlenst. Chr. Geref Kerk: 10 en 4 uur ds, Den Hartog van Hulzen Nieuwkoop. Herv. Gem.: (In de Rem. Kerk), 2.30 uur ds. Perdok van Oegstgecst. Rem. Kerk: 10 uur ds P. H. van Lent. Geref Kerk: 9.30 en 6 30 uur ds. J. Snel van Nleuwveen Geref. Gemeente: 9.30 en 6.30 uur leesdlenst. Nleuwveen. Herv. Gem 2 30 uur ds. T. D. v Soest van Rljnsaterwoude (HD.t (Evangellsatlegebouw): 9.30 uur de heer J v. d Hoek (Hulpprediker» Ver. van Vrijz Her. 10.15 uur ds. Engels van Zaandam. Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 uur ds. Flret van Bergambacht. Jong van Noordwljkerhout. Geref, Kerk: 9 30 cn 5 uur ds. Helnen (V. d. Bergh- stlchtlng): 11 uur ds. Helnen. Noordwljk aan Zee. Herv. Gem.: 10 u. ds. Henkei; 5 uur (Jeugddienst) ds. Sara- ber van Voorschoten („Sole Mlo"): 10 uur Vlc. Wolvensberger van Llsse. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Bouma. Oegstgeest. Herv. Gem (Pauluakerk) 9 uur ds. P. W. Spruyt (Adam), jeugd dienst; 10 30 uur ds. B C. Visser; 7 uur ds. B C. Visser (H.A (Hoge Mors): 10 30 uur ds. G P. Callenbach (Kerkzaal Ende geest) 8.30 uur ds. J. de Wit. Geref Kerk: iMaurltslnan) 10 en 5 uur ds. Jac. Erlnga Ver van Vrljz. Herv. (W. de Zw, Kerk): '.O 30 uur ds. W. J. H. Hubeek Oude Wetering. Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. H de Jong van Nieuwkoop; 2 30 u. (jeugddienst) ds. T. Kruyne van Lcimul- Speciale berichtgeving) Gistermiddag ls het 5-jarig meisje Elsje Zuldemn, een dochtertje van een schipper, verdronken in een bijt in de stadsgracht te Leeuwarden. Het kind wilde de eendjes voeren en is vermoede lijk uitgegleden en ln het water terecht gekomen. Haar vader zag haar in de bijt drijven, heeft het kind op het droge ge haald. In een ziekenhuis heeft men nog geruime tijd geprobeerd de levensgeesten weer op te wekken, doch zonder succes. 10.000 VOLT DOOR LICHAAM Bi) werkzaamheden in een transfor matorhuisje aan de Heemskerklaan in Baam heeft een 21-Jarige monteur uit Utrecht gistermiddag 10 000 volt door zyn lichaam gekregen Het mag een wonder heten, dat hi) er nog betrekke lijk goed is afgekomen. Met verwondin gen aan het hoofd en de handen is hij in het Baams ziekenhuis opgenomen In een deel van Baam was het licht gedu rende een uur gestoord 650 LITER JENEVER VERLOREN Te Utrecht op de hoek van de Malie baan en Nachtegaalstraat is bij een aan rijding tussen een vrachtauto met aan hangwagen en een personenauto een vat met 650 liter jenever op straat gevallen en gesprongen De jenever vermengde zich mot de sneeuw en vloeide voorts in een nabij gelegen put Het vat stond op de aanhangwagen van de vrachtauto, die op het drukke kruispunt geen voorrang verleende. De voorzijde van de personenauto werd ver nield. den met medewerking kerkkoor. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. D. van Swlgchem. Rem. Geref. Gem.Geen dienst. Rynsnterwoude. Herv. Gem 9 30 en 6 30 uur ds. T D. van Soest. Chr. Geref. Kerk: 9 30 en 5 uur ds. J. C Ravenswaay te Den Haag. Rjjnsburg. Herv. Gem.: 10 uur ds. H. van Gosllga (HD 5 uur ds. M. C. Groe- newoud. (Kleine Kerki: 10 uur ds. M C. Groenewoud; 5 uur ds. H. van Gosllga. Geref. Kerk (Rapenburg): 9 30 uur as. L. v. d. Linde; 5 uur ds H Post. (Voor- houterweg»9.30 uur ds J. Byieveld, 5 uur ds L. v. d. Linde. (Maranathakerk): 9.30 uur ds H. Post; 5 uur ds. J. Bljleveld. Geref Kerk (art. 31): Kerkgebouw Lange- vaart, 10 en 5 uur ds. K. BrUnlng. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. Jansen van Lelden. Sassenlielm. Herv. Gem 9 en 10.30 uur ds. W. H. Walvaart; 5 uur ds. N. O Steenbeek van Amersfoort (Jeugddienst). Geref. Kerk: 9.30 uur ds H v d. Berg: 5 uur ds. P. D Kuiper. Chr. Gerei. Kerk 10 en 5 uur ds. Eerland Tan Llsse. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. J. C. A. Fetter van Den Haag. Ter Aar. Herv, Gom 9 30 en 6.30 uur ds. Van Amstel. Geref. Kerk; 10 en 6.30 uur ds. Heyner. Voorhout. Herv. Gemeente: 10 uur ds. E. H. Kalkman. Voorschoten. Herv. Gem.: (Dorp). 10 30 uur ds E. Saraber; 7 uur ds. W. G Mcyerlng. (RHndyk)10 uur da W G. Meyerlng. (Hulp en Heil)10 uur ds. Van Leusden van Leldschendam. (Kerkzaal Nieuw Voordorp)- 10 30 uur Jeugdkapel 1318 Jr. Geref. Kerk: 10 en 6 uur ds. H v. d. Elskamp van Bennekom. Geref Kerk (art. 311: 11 en 3.15 uur ds. Ver kade van Voorburg. Tenminste twee moonden voor Franse „Kamerschutter" De 31-jarige werkloze Franse kantoor bediende Georges Vincent is vrijdag ln Parijs voor de rechter verschenen, om dat hij woensdag op de publieke tribune van de Nationale Vergadering, toen een vechtpartij gaande was tussen Pouja- disten en Communisten, een alermpi- 8tool had afggesohoten. Bij de behandeling van de zaak be klaagde Vincent, die een aanhanger van Poujade ls. zich luidkeels over de slechte behandeling die hij van de politie onder vonden zou hebben en toen de reohter hem gelastte zijn mond te houden, be- ledigde hy de magistraat. Hiervoor is hij tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. De kwestie van zijn gedrag op de pu blieke tribune ln de Nationale Vergade ring zal de volgende week verder behan deld worden. Zelfde straf tegen wachtmeester geëist In de zaak tegen de wachtmeester uit Vinkeveen, tegen wie in hoger beroep reeds eerder f. 200,— boete ls geëist we gens een dodelijke klap, die hij een jon geman heeft uitgedeeld, persisteerde de procureur-generaal mr. J. F. Hoeffel- man bij zijn vroegere els: f 200 boete, (naar bekend was de wachtmeester ln eerste aanleg na een eis van f. 100 door de rechtbank te Utrecht 1 maand ge vangenisstraf opgelegd.) Uitspraak 2 maart as. dlenstonderwyzer te Benthuizen. Geref. Kerk: 10 en 5 uur de. J. Snoeit, Remonstr. Geref. Kerk: 10 uur ds. Spijker te Den Haag. Chr. Afgesch. Gemeente; 9.30 en 5 uur leesdlenst. Ver. „Wet en Evangelie": 9 30 uur ds. Chr. J. Gall, Ned Herv. pred te Den Haag; 7 uur ds. J Hutlng, Ned. Herv. pred. te Gouda (Jeugddienst). Valkenburg. Herv. Gem 10 uur da. Lekkerkerker, 6 30 uur ds. R. C H. Ver hoef. Dordrecht. Geref. Kerk: Geen op- Save ontvangen. Geref. Kerk (art. 31)1 45 uur ds. H. J. v. d. Kwast; 3 uur leesdlenst. Wassenaar. Herv. Gem (Dorpskerk), 10 uur ds. G de Ru. Rotterdam, 7 uur dr. H. J. Honders. (Klevletkerk)10 30 uur ds. J. T. Wlersma. i Deylerhuls9 uur leugd- kerk. ds H Beker, 10 15 uur ds. H Beker. Geref. Kerk. (Zyilaan). 10 uur dr F P, Perlnga. 5 uur ds J. P. Prins. (Bloem- camplaan)10 en 5 uur ds. G. van Duinen. Nederl. Prot. Bond: 10 35 uur ds. J. E. Tulninga. Den Haag; 12 uur klnderkerk, mej. ds, J. H. v. d. Slooten. Johannahuls: 10 30 uur ds. O. F Hylkema. Den Haag. Woubrugge. Herv. Gem 9 30 en 6 30 uur ds. G. S. Schinkel. Geref Kerk 9.30 en 6 30 uur ds G. Hengeveld Ned. Prot. Bond (zaal Swama) 7 uur ds. W. J H. Hubeek van Lelden. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Th. D. van Soest van Rynsaterwoude; 7 uur ds. R. C. A. van Voorst Vader van Uithoorn, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 en 6 30 uur ds. L. M. Wynla. Zwammerdani. Herv. Oem.: 10.45 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Onderwerp: „Jezus' klacht een annklacht". Matth. 23 37; 6 30 uur ds C. L. v. d. Broeck. Onderwerp: ..Aan Jezus geergerd. Joh. 8 48. Geref. Kerk; 9 30 en 2 uur ds. J. Wagenaar, Rem. Geref, Gem.: 10 uur mej. Van Mervlnzee.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7