LEIDSCH DAGBLAD Britten allesbehalve enthousiast over maatregelen tegen inflatie Regering heeft veel moeite liet land te overtuigen van noodzaak van grote offers WEERBERICHT Koude in Europa iets verminderd behalve in Scandinavië EISENHOWER VERMOEDELIJK OPNIEUW KANDIDAAT Helikopters brengen voedsel naar bevroren Hollands Diep 94ste jaargang ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956 No. 28760 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) De nieuwe maatregelen ter verdere bestrijding van de inflatie, die de Britse kanselier van de schatkist, MacMillan, gisteren aankondigde, zijn met gemeng de gevoelens ontvangen, evenals dit het geval was met de door zijn voorganger Butler in september j.I. ingediende noodbegroting. Engelands welvaartscrisis is sindsdien nog verscherpt: de invoer is te groot, omdat zij niet in voldoende mate wordt geneutraliseerd door de (op zichzelf bevredigende) export. Mac Millan heeft nu een verdere beperking van de aankopen op afbetaling aange kondigd. Het minimum, dat bij aankoop van verbruiksgoederen in contanten zal moeten worden betaald, is verhoogd tot 50 procent. De totale betaling zal in uiterlijk twee jaar moeten zijn geschied. Behalve de reeds aangekondigde verhoging van het disconto met een procent zal ook de genationaliseerde indus trie een veer moeten laten van een half miljard gulden. Het ambtenarenleger zal opnieuw met tien- tot vijftienduizend personen worden ingekrompen; nieuwe kapitaalsprojecten zullen moeten wachten, behalve ziekenhuizen en scholen. Een tegenslag is, dat de Westduitse Bondsrepubliek weigert voortaan een bij drage te betalen voor de Britse NAVO-troepen in Duitsland. Londen hoopt ech ter, dat Bonn tenslotte zal bijdraaien en rekent op een bedrag van een half mil jard gulden. Af treden', riepen zowel Socialisten als Liberalen Labour verwijt de regering, dat zij doelbewust de door de Socialisten inge stelde controles heeft weggeworpen, welke de economie in moeilijke tijden juist had moeten beschermen. Maar de grote kans. die de Conservatieven het Engelse volk bieden, is dat, indien vak beweging en bedrijfsleven de handen vrijwillig Ineen slaan, de situatie op na tuurlijke wijze kan worden gered. Van- De heer F. R. W. H. M. graaf de Marchant d' Ansembourg. thans Ned. gezant te Praag, wiens benoe ming tot gezant bij het Vaticaan binnenkort te verwachten is. STRENGE TOT MATIGE VORST De Bilt verwacht tot morgenavond. zwaar bewolkt met opklaringen en hier en daar wat sneeuw. Tot matig of krachtig aanwakkerende wind tussen noord en oost. Vannacht matige tot strenge, morgenmiddag overwegend ma tige vorst. Vorst nestelt zich vast Het KK.MI deelt mee: Er is geen enkele aanwijzing, dat er spoedig een einde aan de vorst zal komen. Integendeel, de luchtdrukver deling heeft zich in de afgelopen 24 uur zodanig ontwikkeld, dat de vorst zich weer iets vaster genesteld heeft. Het machtige hogedrukgebied boven Rusland heeft zich nu via Scandinavië tot over de Britse eilanden uitgebreid. Aan de zuidflank van dit hogedrukgebied bewoog een zwakke storing over Polen en Duitsland. Deze werd begeleid door een vrij omvangrijk sneeuwgebied, dat in de afgelopen nacht over Nederland schoof. De neerslaghoeveelheden waren vanochtend echter niet groot, Den Hel der gaf de meeste neerslag, nJ. 3 mil limeter, wat overeenkomt met een laagje sneeuw van ongeveer 3 centimeter. Tij dens opklaringen in de voornacht kon het kwik in het midden en zuiden van het land nog flink dalen, Schiphol meld de met 15 graden vorst de laagste mi nimumtemperatuur. Voor het weer van zondag is een depressie van belang, die op het ogenblik over Italië naar het noorden trekt. Deze zal morgen boven Midden-Europa komen te liggen en de lucht drukverschillen boven ons land doen toenemen. In verband daarmee moet op een aanwakkerende noordoostenwind worden gerekend, waarbij de mogelijk heid niet is uitgesloten dat de in ons land liggende sneeuw zal gaan stuiven. In het temperatuurverloop komt geen belangrijke verandering. 19 FEBRUARI Zon op: 7.51 uur; onder: 18.02 uur. Maan op: 10 40 uur: onder: 2.14 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.58 en 20.26 uur. (20/2 te 8 57 en 21.36 uur). Laagste temperatuur te Leiden -6° C. daar dat de regering maatregelen, zij het op voorzichtige wijze, gaat nemen tegen industriële monopolies, welke door onderlinge prijsafspraken in een aantal gevallen het publiek beetnemen. De regering predikt ook dividend-be perking in de verwachting, dat, indien dit werkelijk succes oplevert, de vak bonden bereid zijn hun loonaanspraken te matigen of er zelfs vanaf te zien ook en vooral een einde te maken aan de vaak absurde arbeidsbeperkende voor schriften. welke de produktie remmen. Maandag en dinsdag krijgen de nieuwe maatregelen tijdens het economisch de bat in het Lagerhuis de vuurproef te doorstaan Zowel de Socialisten als de Liberalen hebben een motie van afkeu ring ingediend. De oppositie schreeuwde „aftreden", nadat MacMillan gisteren zjjn maatregelen had aangekondigd. De regering heeft nog steeds de groot ste moeite het land er van te overtuigen, dat drastische offers nodig zijn. juist om de volle werkgelegenheid te handhaven, de produktie te vergroten en de sociale voorzieningen in stand te houden. Wan neer ook de forse en openhartige Mac Millan hier niet in slaagt, kan de rege ring verwachten dat ook de nieuwe maatregelen wederom met een golf van looneisen zullen worden beantwoord. Marinevliegtuig in Californië tegen heuvel38 doden Een transportvliegtuig van de Ameri kaanse Marine Is met 33 mariniers en een bemanning van vijf koppen aan boord bjj Oakland in Californië, neerge stort en verbrand. Aangenomen wordt, dat alle inzittenden om het leven zijn gekomen. Een persfotograaf in een vlieg tuig heeft het wrak in het heuvelland schap nabij Niles zien branden. Hij zei geen tekenen van leven te hebben waar genomen. Een boer uit de omgeving, die het ongeluk zag gebeuren, zei dat het toestel in het slechte weer laag had ge vlogen en tegen een heuvel was terecht gekomen. Het toestel was naar kamp Pendleton, nabij San Diego. gevlogen om de mari niers op te halen. Het toestel vertrok vervolgens naar Oakland. Mr. Ramelan terug naar Djakarta De Indonesische ambassadeur in bijzondere missie in ons land, mr. Oe- toyo Ramelan zal in de loop van de volgende week naar Indonesië terug keren, aangezien zijn missie is be ëindigd. Mr. Oetoyo Ramelan. die op 19 no vember j.I. in ons land arriveerde had tot taak de Nedelands-Indonesische con ferentie voor te bereiden Tijdens de conferentie was hij secretaris-generaal van die Indonesische delegatie. S.E.R.-advies „vergeten groepen" (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal op 9 maart aan het advies van de SE R. inzake de „ver geten groepen" in een besloten vergade ring de laatste hand worden gelegd. Spoedig daarop zal het rapport aan de regering worden uitgebracht. Nu reeds maatregelen met het oog op orerstromingen bij invallen van dooi Met uitzondering van de Scandinavische landen schijnt de koude in Europa te verminderen. In de meeste landen was het vrijdag warmer met temperaturen om het vriespunt. De toestand van de wegen verbeterde, doch het zal nog wel enige dagen duren voordat het verkeer weer normaal is. De scheepvaart wordt nog ernstig gehinderd door ijs in havens en op rivieren en kanalen. Er worden al maatrege len genomen met het oog op mogelijke overstromingen als de dooi invalt. In Frankrijk is het aantal doden tengevolge van de koude tot 154 gestegen. In Joego-Slavië zijn in totaal 99 personen omgekomen, terwijl het dodencijfer in West-Duitsland tot 26 steeg. Aan de landbouw is grote schade aangericht. In België is ongeveer een derde van de tarwe-oogst verloren gegaan, een schadepost van zeker vijf miljoen gul den. In Frankrijk is de tarwe-oogst voor twee vijfde mislukt. Alleen in drie kust- departcmenten werd al een schade van tien miljoen gulden aangericht. Itali aanse boeren ramen hun verliezen op honderden miljarden lires. Weer sneeuw in Engeland De toestand voor de scheepvaart in noordelijke wateren is slechter geworden. De luchtdiensten tussen de Deense eilan den zijn met het oog hierop uitgebreid. In de Oostzee is doorvaren alleen mo gelijk met huip van ijsbrekeis. In Engeland begon het vrijdagmiddag Rapport over gezondheid zal wel niet alleen door artsen zijn samengesteld (Van onze correspondent in Washington) Het rapport dat de Artsen van president Eisenhower hebben uitgebracht heert in Washington de schaal der speculaties doen doorslaan. De opinie is vrij alge meen, dat het thans een sensationeel besluit zou zijn indien Eisenhower aan het eind van deze maand zich niet beschikbaar zou stellen voor een tweede ambts termijn. Bewijzen kan men zulks niet, maar men neemt aan dat de dokters zich niet in zulke positieve termen uitgelaten zouden hebben indien zij niet van de pre sident zelf de indruk gekregen hadden, dat hij bereid is het land nog vier extra jaren te dienen. De doktersverklaring, dat Eisenhower nog wel vijf of tien jaar zijn functie zou kunnen vervullen, zal - zo nodig - nog een aanzienlijke steun voor de re publikeinen kunnen zijn in de verkiezingsstrijd. De kiezers zullen - dit rapport kennende - met een geruster geweten Eisenhower opnieuw met de zware taak willen belasten. De Deense Koningin (midden) en haar jongste twee dochters Prin ses Benedicte (links) en Prinses Anne-Marie vertoeven in Noorwegen waar zij van een wintersport vakantie genieten. Vrouw te Gouda bevroren VEERTIEN UUR IN DE KOU Gistermorgen ontdekte men bij de schuur van haar woning aan de Turf markt te Gouda het bevroren lichaam van de 54-jarige hoedenmodistc, me juffrouw J. A. Bisschop. Er waren nog enige tekenen van leven, doch even nadat mejuffrouw Bisschop was opgenomen in het van Itersonzleken- huis overleed zij. Vermoedelijk is zij de vorige avond omstreeks zes uur na het kolen schep pen even buiten het schuurtje uitge gleden. In haar val stootte zij het hoofd. Dit vertoonde tenminste een klein wondje Huisgenoten, die 's avonds thuis kwamen en haar niet aantroffen, verkeerden in de mening dat zij was uitgegaan. Het slachtoffer heeft onge veer 14 uur ln de felle kou gelegen. hevig te sneeuwen en de temperatuur daalde weer tot het vriespunt. In het oostelijk deel van de V.S. viel vrijdag regen en sneeuw, nadat de dag tevoren een wervelstorm over het gebied van de Mississippi was getrokken. In New York en omgeving ondervond het verkeer veel last van sneeuw. Enige vluchten van af het vliegveld La Guar dia werden afgelast. De ..Boschfontein"die op weg i Noors schip. Met een stevigi schade was naar Oost-Afrika. kreeg in het keerde het schip naar Amsterdam Kanaal een aanvaring met een I terug. Een miljoen per flag voor bouwvakarbeiders Risicofonds voor de heltf uitgeput Nu dc werkzaamheden In de bouwbe drijven vrijwel geheel stil liggen is onecveer een miljoen gulden per dag nodig om dc werkloze bouwvakarbei ders door het Risicofonds te doen doorbetalen. Het fonds, dat het vorige jaar geheel leeg was, heeft een boek jaar van half juli tot half juli. Bere kend werd, dat bij een premie van 5.25 tot 5.50 '"o van de lonen 192 uren per verzekerde (plm. 4 weken) uit het Risieofonds zou kunnen worden vol daan. Nadien vallen de bouwvakkers onder de iets hogere wachtgelduitke ringen. Uit de aard der zaak is de totale jaarpremie (22 tot 3 miljoen van het Risicofonds nog niet binnen Hierin kan door voorschotten worden voorzien. Ruw berekend is het Risicofonds thans voor de helft uitgeput. Men houdt voor het herbeginnen der werkzaamheden rekening met dc moge lijkheid van enige stagnatie in de aan voer van materialen. Hier staat tegen over. dat in tal van fabrieken continu- processen worden toegepast, welke thans ook voortgang vinden. Hoewel bij dooi stagnatie in de aanvoer van de grond stoffen kan optreden en wellicht ook door versperring van he afvoerwegen. wordt er op gewezen dat het verbruik thans nihil is terwijl dc produktie zo veel mogelijk wordt voortgezet In Casablanca (Marokko; dag na een rust van drie maanden gewelddadige activiteit opnieuw opge laaid twee granaten werden geworpen naar Franse militairen. Er vielen geen slachtoffers. Donderdagavond werden in verschillende delen van de stad gra naten geworpen, waardoor schade werd aangericht. Twee Franse soldaten wer den door revolverschoten gewond. In Rabat werden vier personen gewond door een bom, die bij een overvol café naar binnen werd gegooid. Er werden ook granaten geworpen naar twee leger- vrachtwagens. In A 1 g e r U e werden een Franse boer. zijn vrouw en een meisje bij een aanval van opstandelingen op de afge legen boerderij gedood. De boerderij, op veertig km afstand van Algiers, werd ge plunderd en in brand gestoken. In ande re delen van het land hebben opstande lingen bij afzonderlijke aanvallen zeven Gejaagd door de kou Biesbosclt: toevluchtsoord voor trekvogels (Speciale berichtgeving) Helikopters van de Kon. Landmacht zijn gistermiddag ingezet om duizen den wilde zwanen, ganzen en andere watervogels in de tot één ijsmassa ge worden Biesbosch te redden van een wisse hongerdood. Opererende vanaf een geïmproviseerde strip op een buitendijk langs het Hollandsch Diep, hebben twee Hiller-helikopters van het eerste legerkorps tijdens een 15 korte vluch ten enige honderden kilogrammen mals, brood en z.g. krachtvoer voor de vogels op het ijs afgeworpen. het water te brengen, hnn weg zoeken door het kruiende ijs, om aan de overkant zakken voer over stapels ijs naar de eendenkool to brengen. Elke winter verschijnen wilde zwanen, ganzen en eenden uit Noord- en Oost- Europa in de Biesbosch. op zoek naar water en voedsel. Maar in deze barre kou is een veelvoud van het normale aantal in de kreken en moerassen tus sen Nieuwe Merwede en Amer neerge streken. Er zijn daar thans naar schat ting 1200 wilde zwanen, vele duizenden ganzen, tienduizenden eenden, meer koeten. aalscholvers en waterhoenders, die dreigen om te komen omdat de natuuur hen ln de steek gelaten heeft. De grote trekpleisters van de Biesbosch de eendenkooien, die open worden ge houden en waai regelmatig wordt ge voerd kunnen deze invasie niet aan. Uw verslaggever stak gisteren met een vlet de Amer over naar de Hoofdmansplaat, een polder in de Biesbosch, waar J. M. Reuser een een denkooi houdt. Hij kreeg daarbij to- wondering voor dc mannen van de luitenant Wieringa van de Vaar- en "••'kerschool, die dag in dag uit de ijzige Kouae trotseren om hun boot over hoog opgesxapeiae rjsscnotsen in Mohammedanen gedood. Scholen en boerderijen werden ln brand gestoken. In Bone werden verscheidene Moham medanen door een granaat gewond. De prefect van Oran (Algerije) ont hulde vrijdag plannen voor de evacuatie van 10.000 mensen uit het Westen van het departement Oran. Men wil op die manier een „niemandsland" scheppen. Hij zei in een interview met een journa list. dat men deze plannen heeft ont worpen, omdat de opstandelingen te veel hulp van de bevolking in het gebied ontvangen. De mannelijke bevolking zal schade, door opstandelingen aangericht, moeten helpen herstellen. De bewoners van een dorp zijn reeds aan het werk gezet om weken te repareren. Kooiker Reuser kan zijn eenden zo doende wel verzorgen, al komt daar meer bij kijken dan men denken zou. Zo moet hij elke ochtend om vier uur er op uit om een wak te hakken in het ijs. opdat zijn eenden elke ochtend water vinden. Komt hjj later, dan jaagt hij zijn eigen „stal" en daarmede ook de wilde eenden weg. Maar de vletten van de vaar- en dul- kerschool kunnen onmogelijk alle zwa nen, ganzen en eenden van voedsel voorzien, nu de trek naar de Biesbosch gelijke tred houdt met de kou. Daarom z$jn nu dus helikopters ingeschakeld. BEWONDERING! Met vereende krachten en ln een voortreffelijke teamgeest trachten de bewoners van de Blesbosch en om geving de watervogels in het leven te houden. Van alle kanten stroomt het .«cr inans toe: scholen houden in zamelingen. bakkerijen sturen tonnen brood, de molenaars in geheel Neder land leveren graan, en industriële be drijven stellen transportmiddelen be schikbaar. Vijftien ton voedsel is reeds op diverse voederplaatsen gede poneerd, een 5 ton ligt nog gereed. Zo is de „Biesboschvogelactle", in gezet door schipper Pot en enkele an dere vogelliefhebbers met steun van de dierenbescherming, uitgegroeid tot een Brabants, en nu welhaast natio naal hulpbetoon. Maar hoeveel zwanen, ganzen, een den en andere vogels zitten er nog elders in nood...

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1