Afdeling Leiden herdenkt tien jaar Partij van de Arbeid Indonesische delegatie uit Genève in Djakarta terug Oegstgeester initiatief Raad dankbaar voor Rijnlands Lyceum DONDERDAG 16 FEBRUARI Prof. W. Schermerhorn: toekomst behoort aan de P.v.d.A.! In de vrtfwel geheel gevulde grote volk gevonden had. Vóór tien jaar met Jruim 50.000 leden opgericht, telt de par tij thans 131.000 leden. Hoewel niet aan. wezig, richtte de heer Meester een woord van gelukwens tot het lid van de afde ling, prof. mr. J. C. van Oven, die, zoals bekend, is benoemd tot minister van Justitie. Met een minuut stilte werden vervol gens de overleden partij-leden, die het land in een vooraanstaande functie heb ben gediend, t.w. de oud-minister, prof. dr. G. van der Leeuw, minister mr. L. A. Donker, Koos Vorrink en de oud-partij secretaris, de heer Van Woudenberg her dacht. Terwijl mr. J. Drijber als vertegen woordiger van de afd. Leiden van de V.VD. aanwezig was, waren schriftelijke gelukwensen ontvangen van de afd. Leiden van de K.V.P., van de C.H.U. en van de A.R. Burchtzaal is gisteravond door de af deling Leiden van de P. v. d. A. het 10-jarig bestaan van deze partjj her dacht. Behalve zeer vele leden woon den ook tal van partij-fünctlonarissen de wethouders J. C. van Schalk en A. J. Jongeleen en vele gemeenteraadsle den deze feestelijke bijeenkomst by. De voorzitter van de afd. Leiden, de heer E. Meester, sprak een inleidend woord, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat de P. v. d. A. zulk een goed© weerklank onder het Nederlandse OEGSTGEESi VOORSCHOTEN Hardrijderij over 1000 m. om de ver. wisselbeker (le laar): 1. Jan Bakels. 2. Albert v. d. Mey. Meisjes 1314 jaar: 1. Tiny v .d. Ende, 2. Rita Valk. 3. Matsy Bakels. Meisjes 1516 jaar: 1. Wil v. d. Poel, 2. Jos. Verboom. Jongens 1314 jaar: 1. Henny Ham. 2. Jan Schrama, 3. Adrie Verboom. Jongens 1516 laar: 1. Ger Moot. 2. Arie Verboom. Schoon- riiden voor paren: mei. J. v. Wissen—M. W. Meyer le priis met 66 pnt.: mei. A. v. d. Hulst—K. Riisdam 2e Driis met 50 Dnt.: mevr. M. Zwaan v. RiiP. Zwaan 3e Driis met 49 pnt. Kampeermogelijkheden Het bestuur van het Nut bleek voor de zesde Nutsavond weer een goede keuze gedaan te hebben. De bioscoopzaal van Greenway was tenminste, ondanks het bar slechte weer, geheel gevuld, toen voorzitter dr. J. F. Sirks de aanwezigen en de sprekers welkom heette. Deze avond werd gevuld met het ver tonen van bijzonder goede kleurendia's door de heren ir. R. Snel en dr. H. J. Koster, die bij deze dia's uiteenzettingen gaven over hun opvatting van kamperen. Ir. Snel sprak over een ideale gezins vakantie in de Vogezen, waarbij hij toon de, hoe hij met zijn auto en zijn kam- peermateriaal met echtgenote en drie kinderen een vakantie in de Vogezen had doorgebracht, en waarbij hij allerlei nut tige wenken gaf voor hen, die iets der gelijks nog nooit volbracht hadden. Dr. Koster vertoonde het kamperen met karavan in een vlot tempo met prachtige opnamen van Frankrijk en speciaal van Corsica. Hoewel de belde heren enthousiast vertelden van hun ervaringen en lieten zien, dat zij inderdaad prachtige kam- peertochten gemaakt hadden, leek het ons toe, dat zij wel een beetje te veel ingesteld waren op hen. die de beschik king over een auto hebben en die zich de luxe kunnen veroorloven van een uit gebreide en in dit geval dure kampeer uitrusting. De waarde en het genoegen van veel eenvoudiger kamperen had eveneens be licht kunnen worden, waardoor deze avond een meer algemeen karakter had kunnen krijgen. De prachtige landschapsopnamen maakten echter veel goed. Het was overi gens wel erg laat geworden toen dr. Sirks de beide sprekers dankte en een klein aandenken overhandigde. De overgang van de warme zaal met de zonnige vakantiebeelden naar de sneeuwstorm, die buiten woedde was wel heel groot... een bewüs overigens, dat de beide spre kers de winter een lange avond hadden doen vergeten. WARMOND RAADSAGENDA. Op dinsdag 21 februari a.s. zal de raad voor een openbare vergadering bij eenkomen ten gemeentehuize. In deze vergadering zal o.m. worden behandeld: Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de Stichting Drink waterleiding „De Drie Gemeenten" in zake de levering van drinkwater ten behoeve van de drinkwatervoorziening in de Sweilandpolder, de Boterhuispol- der en de Zwanenburgerpolder. Voorstel tot het verstrekken van een voorschot op de vergoeding in de ex ploitatiekosten over 1966 aan het be stuur der RJC. kleuterschool „Petrus Donders". Voorstel tot het aangaan van een over eenkomst met de N.V. Nederlandse Tu dor Accumulatoren MU inzake huur van een terrein ten behoeve van de inrich ting van een vuilnisstortplaats. Voorstel tot verkoop van percelen bouwgrond, gelegen aan de Swelland- straat in het plan-Leevliet aan N. Mol te Leiderdorp. Voorstel tot vaststelling van een „Ver ordening tot regeling van het verlenen van subsidie aan de in de gemeente Warmond gevestigde verenigingen, welke tot doel hebben de geestelijke en morele vorming van de jeugd". Voorstel tot wijziging van het raads besluit betreffende de vaststelling van de beloningen voor het personeel der ge meentelijke vrijwillige brandweer. SCHOOLWEDSTRLJDEN OP HET IJS. Gistermiddag werden er op de Poel te Warmond districtssohoolwedstrljden ge houden. Deze prachtig en Interessante wedstrijd bracht 46 deelnemers aan de start. Na de nodige spannende ritten, aan gemoedigd door vele leerlingen varf di verse scholen uit de omtrek, konden aan de jongens de navolgende pryzen be schikbaar worden gesteld: 1. G. Karstens, beker en extra prijs (Chr. School te Leiderdorp): 2. Tonny van der Meer. medaille (R.K. School Oude-Wetering)3. Kees Warmerdam, medaille R.K. school Voorhout); 4. Gerard Rotteveel, een medaille (R.K. school te Oude-Wetering) Verder werden nog aan de volgende deelnemers kleine pryzen uitgereikt: W. van Gerven uit Usse, B. Zoet uit Sassenheim, F. Leenen uit Warmond; P. Keijzer uit Langeraar; Gerard Post- ma uit Sassenheim: Th. Vergeer uit Warmond en Eef van Winsen uit War mond. De wedstrijden stonden onder leiding van de Warmondse IJsclub. TAFELTENNIS T.T.V. ..STEEDS VOORUIT" De uitslagen van de afgelopen week waren: (Dames): Steeds Vooruit 1Salaman ders 2 82; Treffers 2Steeds Vooruit 2 10—0. (Heren): Den Burcht 2Steeds Voor uit 2 64; Reflex 4Steeds Vooruit 8 1-9. Prof. W. Schermerhorn. de eerste mi nister-president van het na-oorlogse ka binet, die deze avond de feestrede uit sprak, wees er allereerst op, dat de P. v. d. A., ondanks veel tegenstand, in deze tien jaar is uitgegroeid tot een belangrijk politiek verschijnsel in het na-oorlogse Nederland. Een verschijnsel, dat niet alleen tot stand is gekomen onder de druk van de bezetters, doch waarnaar reeds lang vóór de oorlog door velen werd uitgezien. Nadat prof. Schermertiorn stil hao ge staan by de politieke situatie van vóór de tweede wereldoorlog, toen het volk enerzijds leefde ln ellende en anderzijds met idealisme was bezield, schonk hy aandacht aan de opkomst en doelstelling van het democratisch socialisme, zoals dat in de P. v. d. A. is vertegenwoordigd. Spreker achtte het van groot belang, dat indertyd vele figuren, voortgekomen uit velschillende levenssferen, de moed op hebben weten te brengen om onder zeer moeilijke omstandigheden in de partij een eenheid te vormen. Hierdoor neemt men thans een sterkere positie in dan enige andere party in ons land. Vervolgens wees spreker er op. dat het democratisch socialisme de stryd voert voor alle verdrukten. Een tweede punt, dat in deze strijd bepalend was. is het groeiend besef voor de wederzijdse ver antwoordelijkheid en een ware gemeen schapszin. Bovendien zal het democra tisch socialisme zich voortdurend blijven verzetten tegen een maatschappij vorm van de Jungle, die de moraal van het oerwoud voorstaat. PTof. Sohermerhoni. die er dankbaar voor was. dat een grote groep van chris tenen. aangetrokken door dit democra tisch socialisme, in de gelederen van de P. v. d. A. is opgenomen, wees er ver volgens op, dat de maatschappij-leer en de maatschappijbeschouwing steeds aan verandering onderhevig zijn. Wie dit niet inziet, aldus spreker, raakt vroeg of later achter. Wij leven in een zich ver anderende wereld. Bij het bepalen van haar houding heeft de P. v. d. A. dit steeds ingezien. Motie scholenbouw verworpen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag met 12 tegen 61 stemmen de door mevr. Fortanier—De Wit (WD) ingediende aangedrongen de scholenbouw gelyke tred te doen houden met de woning bouw. Voor de motie stemden alleen de WD en de CPN. De heren Van Sleen (P. v. d. A.) en Roosjen (AR) legden korte verklarin gen af dat hun fracties verontrust zijn over de scholenbouw en dat uiterste waakzaamheid geboden is. A.s. dinsdag zal hier ter stede een voorronde worden gehouden van het nationaal competitie-kapconcours en wel in de kleine zaal van de Stadsgehoor zaal. Aan deze voorronde kunnen uitslui tend zij deelnemen, die als kapster of bediende werkzaam zijn. Deelneming van zelfstandige ondernemers of pa troons is uitgesloten. VERKOOP T. EN D. Bii de gisteren gehouden openbare verkopine van machines en verdere roe rende lichamelllke goederen van de conservenfabriek T. en D. werd een opbrengst bereikt van f86.721.De vndae il. voor f498.064 aan de heer W. H. Haamel te 's-Gravenhage ca. toege wezen Dercelen, blijken te ziin aange kocht door de MaatschaDDii van Onroe rende Goederen „Verzicht" te Leid- schendam directeur de heer H. Ver boon. Volgens spreker is het zeker, dat de wereld er over 25 jaar in politiek op zicht en gelet op de technische ontwik keling, geheel anders zal uitzien. Het is, aldus spieker, een arme wereld, die niet op-tyd de bakens weet te verzetten. Wij dienen er voor te waken om ergens niet om vyr over twaalf aan te komen, waar wij om 12 uur hadden moeten zijn. Hoewel verschil van opinie binnen de partij mogelijk, is bestaat deze niet over de fundamentele punten. Verschillen, die men van andere zijde zo gaarne op blaast-, spelen binnen de verhoudingen van de partij geen rol. Let spreker op de uitslagen van voor gaande verkiezingen, dan meent hy daaruit te mogen afleiden, dat het pro ces. zoals dit zich binnen de party vol trekt, niet is te keren. Prof. Schermertiorn, die het bestaans recht van de confessionele partijen niet wil ontkennen, acht het daarentegen ge vaarlijk als men in deze partijen, zoals uit het verleden blijkt, niet op tijd de bakens weet te verzetten. Vervolgens besprak prof. Schermer- hom enkele problemen, welke z.i. in deze tijd spoedig moeten worden opgelost, t.w. de versterking van het geestelijk poten tieel van de Nederlandse jeugd middels opvoeding en onderwijs, het doortrekken van de democratie en de gerechtigheid in onze samenleving en een eerlyke ver deling van het resultaat van de mense lijke arbeid in de samenleving. Prof. Schermerhorn gaf tenslotte als zijn mening te kennen, dat het de P. v. d. A. is, waaraan in de grond der zaak de toekomst is. Na de pauze zorgde het Politieke Ca baret „De Rode Rakkers" uit Utrecht voor de verdere vulling van de avond. Agoeng: Geschillenregeling voorwendsel' De Indonesische delegatie, die met Nederland in Genève besprekingen heeft gevoerd, is vandaag in Djakarta aangekomen. Zij werd op het vliegveld begroet door premier Harahap, door leden van het Kabinet en van het Corps Diplomatique en enige hon derden juichende demonstranten, be horende tot de socialistische party. De Nederlandse Hoge Commslsaris. mr. W. F. L. graaf van Bylandt. was niet aanwezig. De demonstranten droegen spandoe ken mee. met leuzen waarin vooral de socialistische minister van Financien. Prof Soemitro werd begroet en waar- Spoorwegen doen wat zij kunnen (Speciale berichtgeving) Om tegemoet te komen aan de onaan gename gevolgen van ijs en sneeuw, hebben de Ned. Spoorwegen thans al het beschikbare materiaal in gebruik gesteld, maar het gevolg daarvan is. dat defect geraakte treinstellen en rijtuigen niet meer vervangen kunnen worden omdat er geen reserve-materieel meer is. De N S. hebben zo deelde men ons van die zijde mede volkomen be grip voor de talloze klachten der reizi gers in deze tijd en stellen alles in het werk om de ongerieven voor het reizend publiek zoveel mogelijk te beperken. Tegen een gewelddadig optreden van sneeuw en ijs staan zij echter vaak machteloos. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Laura S. P., dr. van L. W. A. Rijsdljk en G. van der Linden. Overleden: D. van Egmcmd, 81 Jr., van H. Noort. WASSENAAR Jaarvergadering Chr. Middenstand Gisteravond werd in het Dorpscen trum de jaarvergadering gehouden van de afdeling van de Chr. Middenstands bond. De voorzitter, de heer J. M. Koe nen opende met een welkom en consta teerde, dat het voor de afdeling eer rustig jaar was. Hij besprak het Was- senaarse middenstandscontact en dc van daaruit gevoerde acties, hetgeen hij overigens geen hoofdzaak noemde, daar tegenover wèl het bondswerk. waarvoor hy aller aandacht opeiste. ingekomen was een schrijven van het bondsbestuur betreffende voorstellen voor de a.s. algemene vergadering. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental onveranderd bleek. Voorts bevatte het verslag een overzicht van de werkzaamheden. Het verslag van de penningmeester gaf een batig saldo aan van f. 46 69. De kascommlssie keurde de rekening goed. De contributie werd verhoogd. Maar twee leden waren tegen financiële medewerking Verbouwing gaf stof tot debat De gemeenteraad van Ocgstgeest had gisteravond, eenmaal bij een in de naar omstandigheden redelijk warme raadzaal, blijkbaar weinig zin om weer door de winternacht huiswaarts te keren.' Een be paald niet ingewikkelde agenda gaf in ieder geval stof tot zeer lange discussies, veelal over details, waarbij dc verschillende sprekers meer dan gebruikelijk in herhalingen vervielen. En dit ondanks het feit dat niet minder dan vier leden verstek lieten gaan, waaronder die leden die over het algemeen niet kort van stof plegen te zijn. Het belangrijkste besluit dat genomen werd, was het verlenen van financiële medewerking aan het Rijnlands Lyceum om te komen tot stichting van een tweede school van dit Lyceum in Oegstgeest, waar mede tot aller dankbaarheid het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs zijn intrede in de gemeente doet. Ondanks die algemene dankbaarheid waren er op financiële gronden twee tegenstemmers te gen de voorgestelde medewerking van gemeentewege. Bezwaren tegen etappe-bouw De vergadering stond onder leiding van burgemeester H. L. du Boeuff. Af wezig waren de leden O. Oosterom, mr. J. H. Valentgoed, N. van Weizen en K. Veen. Zeer uitvoerig werd gediscussieerd over het beroep, ingesteld door Dutim tegen de afwijzende beschikking van B. en W. tot verdere uitbreiding van het pand Geversstraat 47 A. Het betrof hier de af wijzing van een nieuwe aanvraag om uitbreiding, nadat voor vorige uitbrei dingen vergunning was verleend en ont heffing van bepaalde belemmerende voorschriften. B. en W. hadden overeen komstig het concept-Valentgoed van de commissie van onderzoek tot afwijzing van het beroep geadviseerd, doch het concept-Bergmeljer van die commissie stelde als besluit voor, dat de vergun ning ten onrechte niet was verleend, zo dat Dutim alsnog ln de gelegenheid ge steld zou moeten worden verder te bou wen. Mevr. Kramers (PvdA) was bet niet met B en W eens en wilde het voorstel- Bergmeyer ondersteunen, mr. Bergmeyer (KVP) gaf nog enige juridische argu mentaties voor 7.yn voorstel, doch de heren Van Nieuwkoop iA.R.) en mr. Slingenberg (VVD) steunden het voor stel van mr. Valentgoed. De voorzitter verdedigde het beleid an B. en W. door erop te wijzen, dat de verschillende etappes van de verbou- wlngsaanvragen aohteraf kennelijk als etappes bedoeld waren en niet betrek king hadden op alzonderlyke plannen. B. en W. kunnen niet iedere verdere uitbreiding zonder meer aanvaarden om dat voor de eerste uitbreiding ontheffing en vergunning is verleend. Het voorstel Valentgoed om. appellant niet ontvankelijk te verklaren werd ten slotte met 8 tegen 3 stemmen aangeno men. Tegen waren mr. Bergmeijcr, mevr. Kram--- en de heer d. Hulst .(KV»:. Consumptietent Rijnsburgerweg Een andere bouwkwestie die tot lange gedachtenwisselingen aanleiding gaf, was het beroep dat door de heer Th. C. P. Lamboo was ingesteld tegen de nfwy- zing door B. en W. van de verbouwings plannen van zyn consumptietent aan de Rynsburgerweg. B. en W. hadden, mede in belang van de aanvrager zelf.'beslo ten geen medewerking te verlenen, om dat de voorgestelde verbouwing zeer hoge Investering vroeg en daardoor de con sumptietent een permanent karakter zou krygen, hetgeen in stryd is met het uit breidingsplan. Het tydeiyk karakter van de tent staat bulten geding en op korte termyn kan besloten worden, dat de tent verdwynen moet. Er waren echter vele leden, die dit standpunt van B. en W. niet konden de-1 len. er werd voorgesteld de heer Lamboo een uitneembaar houten gebouwtje te la ten plaatsen, waardoor de investerings kosten niet verloren zouden zijn by ver wijdering van de tent. er werd gesproken over de verkeerssituatie en verkeersvei ligheid, en tenslotte werd het voorstel van B. en W. om afwyzend op het be roep te beschikken verworpen met 6 tegen 5 stemmen (de zes tegenstemmers waren de heren v. d. Voort. Blansjaar, Van Kerkhoff. Bergmeyer en v. d. Hulst en mevr. Kramers». Gronden en scholen Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten f. 601.627.65 beschikbaar te stel len voor uitvoering van het plan Hof- dyck m, waar mettertyd het bejaarden centrum verryzen zal, en tot grondver- koop achter het perceel Hofbrouokcrlaan 50. Mevr. Kramers kreeg toezegging, dat met de padvlndery een redelijke over eenkomst gesloten zal worden ten aan zien van verplaatsingskosten van het clubhuis, wêfsaa de raad bes>^ nieuw terrein voor de padvindery aan de Rijksweg achter de rioolwaterzuiverings- innchting aan te wyzen. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot het bouwen van een nood schoot voor het openbaar onderwijs, waarvoor in totaal f. 43.000.benodigd is Er werd wat gepraat over de plaats van de school, terwyl algemeen waar dering werd geuit voor het Initiatief van de gemeente nu van overheidswege te weinig medewerking aan scholenboi wordt gegeven Toegegeven werd. dat de geprojecteerde plaats (Rhyngeester- slraatweg) niet gelukkig is. maar een betere plaats is thans niet beschikbaar, en er moet spoed betracht worden. De definitieve school komt aan de Wyten- bachweg. Aan de Chr. school in dc Mors werd financieel medewerking verleend voor het aanschaffen van een handwerkkast. Rijnlands Lyceum Zeer uitvoerig werd ook gesproken over de aanvrage van de Stichting Rijn lands Lyceum om financiële medewer king tot stichting van een tweede school, ditmaal ln Oegstgeest. Onlangs schreven wy uitvoerig over het voorstel van B. en W om deze steun te ver lenen. Algemeen werd waardering geuit voor het initiatief en dankbaarheid be toond voor het feit, dat hiermede het middelbaar ondcrwys intrede In de gemeente zal doen. Het venvyt van „aanleunen" tegen Leiden op dit ter rein kan dan ook niet meer worden gehanteerd. Dc heer Bergmeyer vroeg, of voor deze school een apart bestuur ln het leven zal komen, of dat de school in het beheer blijft bij de huidige stichting, die het lyceum te Wassenaar beheert. De heer Van Nieuwkoop was ook wel dankbaar voor het Initiatief, maar kon zich niet met de gemeenteiyke finan ciële medewerking verenigen, aangezien de financiële consequenties niet zyn te overzien en omdat hij meende dat hier niet in de eerste plaats een gemeente lijke taak lag. Hij vroeg zich af of het niet eerder andere instanties paste, voor een voldoende financiële basis te zorgen. De heer Blansjaar sloot zich bij de beschouwingen van de heer Van Nieuw koop aan. Wethouder Simon Thomas zctlc uit een, dat het inderdaad in de bedoeling ligt een apart bestuur in het leven te roepen, waarin Oegstgeestcnarcn maar ook mensen van elders zitting hebben, dit laatste om aan de srhool een streekkarakter te geven. Tegenover de i /.ware financiële consequenties stelde 1 hij de grote voordelen op ander ter rein. waardoor de tegenstanders zich echter niet lieten vermurwen. De voorzitter voegde aan dc uiteenzetting van de wethouder nog enige woorden van dankbaarheid voor deze nieuwe ontwikkeling van Oegstgeest toe, waarna het voorstel werd aangenomen met de stemmen van de heren Van Nieuwkoop en Blansjaar tegen. Met enige tegenstemmen werden over bruggingsuitkeringen toegekend aan de heren J Treur en G J. van der Meer. nu een principieel debat over de vraag of uitkeringen als deze (en speciaal in deze gevallen) wel op de weg van de ln het opzeggen werd geëist van alle overeenkomsten, die met Nederland op de R.T.C. zyn aangegaan. De voorzitter van de Indonesische le- legatie, de minister van Buitenlandse Zaken, Anak Agoeng, verklaarde, dal het eenzijdig verbreken van de Neder lands-Indonesische Unie het logische gevolg was van de mislukking van de conferentie te Genève Hy legde er de nadruk op. dat dit slechts een eerste stap is. die moet worden gevolgd door het opzeggen van alle overeenkomsten van de R.T.C. Hij zei, „dat de geschillenregeling voor de Nederlanders slechts een voorwend sel was geweest om de conferentie le doen mislukken". Hun bedoeling, dat de conferentie moest mislukken bleek al uit hun houding sinds 7 januari, al dus Anak Agoeng, die voorts zcidc, dat hij de Nederlandse delegatie te voren had medegedeeld, dat een mis lukking de betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië slechter zou ken. Wil de vogels toch gedenken, en ze brood en water schenker Hulp voor panterbaby te laat Vannacht is een pasgeboren panter- tje, waarvoor de direcUe van Artis in Amsterdam gisteren de hulp van ei genaars van zogende honden had in geroepen omdat „Tante Corrie" di pantermoeder, zich niets aan haai twee jongen gelegen liet liggen, ten gevolge van de doorgestane ontberin gen gestorven. Het andere jonge pan- tertje was reeds eerder bezweken. Gisteravond waren ruim veertig n biedingen uit 't gehele land van bezitters van zogende, merendeels rashonden by Artis binnengekomen. Uit Amsterdam kwam slechts één aanmelding. De di rectie bepaalde uiteindeiyk haar keuze op een hondje uit Huizen N.H. - van onbekend ras - dat zelf aan acht kleine bastaardjes het leven had geschonken. Met haar nog drie overgebleven jongen werd het dier opgehaald en naar Artis gebracht. Helaas kwam deze spontaan geboden hulp toch te laat, ondanks alle goede zorgen van oppasser Bol, die het pantertje gisteren mee naar huls had ge nomen. het uren achtereen in warme doeken had gemasseerd om het op tem peratuur te brengen en er nog in ge slaagd was het wat warme melk te la ten drinken Aftredend waren de heren Koenen, Thell en Dijksterhuis en bedankt had de heer Bosboom. De aftredenden wer den herkozen en in de plaats van de heer Bosboom werd gekozen de heer Moejes. BEEN GEBROKEN Tydens een wandeling ln Dulnrell kwam de 55-jarlge mevr. E. N Sigaar alhier door de gladheid te vallen en brak een been. zy werd vervoerd naar het St.-Ellsabeth ziekenhuis te Lelden. NUTSAVONDEN Het bestuur van het departement Was senaar van de Maatschappy tot Nut van 't Algemeen nodigde voor een optreden in het Verenigingsgebouw op" dinsdag en woensdagavond j.l. het danspaar Su- sana Audeoud en José Udeata. De leden trotseerden op de eerste avond gaarne de kou om dtt tweetal van internationale bekendheid by zyn fraai uitgevoerde zi geuner. basklsche en andere dansen te bewonderen. MIDDENSTANDERS VIEREN FEEST In het Verenigingsgebouw werd door de afdeling van de R.K. Middenstands bond een feestavond gehouden voorbe reid door een commissie, waarvan de oorzitter. de heer W. J. Hoogeveen. die de samenkomst opende, de tombola ln de bijzondere aandacht aanbeval en wel omreden de bedoeling daarvan was het byeenbrengen van geld voor een kinder feest. De r.-k. jongeren voerden met veel succes de operette lm welssen Röss'l op. waarna nog een gezellig samenzyn volg de. 35 arrestaties te Rotterdam MALVERSATIES MET GRAAN (Speciale berichtgeving) In de zaak van de zwendelpraktij ken met granen In de haven van Rot terdam zyn thans niet minder dan 35 arrestaties verricht. Behalve enige schippers en helers betreft het hier hoofdzakelijk wegers, naschrijvers en controleurs. Voor zover de politie heeft kunnen nagaan gaat het hoofdzakelijk om de laatste drie Jaar Hoe groot het finan cieel nadeel Is dat de verdachten heb ben berokkend, heeft men tot op heden nog niet kunnen nagaan. Het is de vxerwachtlng dat binnen een dag of tien het onderzoek kan worden afgesloten Deze affaire ls voor de recherche van de rivierpolitie een ware lawine Verwachtingen voor R.A.I. hooggespannen Ter gelegenheid van de 36ste tentoon stelling van de RAI-dltmaal weer van personenautomobielen - die op 23 febr. in het RAl-gebouw te Amsterdam wordt geopend, heeft de algemene voorzitter, de heer E F. Eriksson vanmorgen enige mededelingen gedaan. Er zullen 175 stands worden ingericht, dat is 31 meer dan op de expositie van 1954. Het Nederlandse autopark is in 1955 gegroeid met 60.000 personenwa gens. dat is 40 hoger dan in 1954. Nog niet lang geleden hadden wij één automobiel op 70 k 80 Inwoners Thans is het een automombiel op 40 inwoners. Van de 60.000 auto's die het vorige jaar in Nederland verkocht werden, zijn er 14.500 in ons land geassembleerd. 3300 daarvan zijn uitgevoerd naar Bel gië en Luxemburg „Tot zyn spyt" moest hy mededelen dat „het nieuwe RAI-gebouw geheel in kannen en kruiken is, maar dat men wacht op het toestaan van het bouwvo lume door de regering". Het project zal tussen de 21 a 25 miljoen gulden kosten. De hoop dat het nieuwe gebouw in februari 1958 ln gebruik zal kunnen wor den genomen is vervlogen. Als alles meeloopt zal het wel februari 1959 worden. De verwachtingen voor de komende tentoonstelling zyn hoog gespannen. Men denkt dat de exposanten zeer ;oede zaken zullen doen. KATWIJK AAN DEN RIIN BOTSING DOOR GLADHEID Gisterenmorgen reed od de Comman deurslaan. ongeveer ter hoogte van de Zanderilwee een bestelauto teeen een lantaarnpaal. Het ongeluk gebeurde doordat de bestuurder van de bestel auto Dlotseling moest ultwllken vooreen 3-larig melsle. dat onverhoeds de weg overstak. De wagen raakte daarbil ln de dikke sneeuw aan het sllDDen. met het bovengenoemde gevolg. Hoewel het melsle nog luist door de auto werd ge raakt. lieD zil daarbil geen verwondin gen od en kwam met de schrik vrii De auto werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. Ook de lichtmast werd beschadigd. De politie maakte Droces-verba al op. BEURSOVERZICHT LICHT HERSTEL NA FLAUWE OPENING Amsterdam, 16 februari Vlak voordat vanmiddag de handel ter beurze begon werd bekend dat in Engeland het disconto met een vol punt ls verhoogd tot 5%%. Nu was vanmor gen de stemming al vry flauw, daar het koersverloop ln Wallstreet teleurstelde en de jongste Engelse maatregel was daarby olie op het vuur. De beurs open de dan ook uitgesproken flauw, speciaal voor de Internationale soorten die aan- vankeiyk 7 tot 9 punten lager noteerden. Later volgde een licht herstel. Zo sloot Kon. Olie op 639% na 636. gisteren offl- èieel slot 645. Philips daalde van 326 tot 320%, Aku en Unilever per saldo circa 4 lager. De handel In al deze papleren had weinig om het UJf. Ook voor de Scheepvaartpapieren heerste een vry gedrukte stemming al waren de verliezen hier niet zo groot. De actieve soorten verloren circa 1 2 punten Ook op de Cultuursector viel weinig te beleven. Ver. Dell en Amster dam Rubber moesten enig terrein prys- geven en verlieten de markt met een verlies van ruim 2 punten. HVA vorm de een uitzondering en was op 129 (127%) eigeniyk vast te noemen. De in courante industrie-afdeling bleef over het algemeen in een doen met gisteren. Guldensbeleggingen stil en over de gehele linie iets luier. WISSELKOERSEN. Amsterdam. 16 febr. Londen 10.61% 10.62I's; New York 3A2A—3.82H; Mon treal 3.82H—Parijs 1.0802%— 1.0812%; Brussel 7.01%7.61%; Frank furt 90.61%—00.66%; ZUrloh 86.80%— 86.85%; Zürlch (vr francs) 89.27%— 89,32%: Stockholm 73.07%—37.12%; Ko penhagen 54.91%—54.96%; Oslo 53.04% 53 09%; Milaan 60.63%-60.68%. Beurs van Amsterdam Donderdag 16 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. 63 3% 103% 103ft Grootboek obl 101% 101% D 101% 100% Ned. '48 3% 98 Ned. '54 3% 98 ft 9711 Ned 55 3% 98 vV 9711 Ned '55 n 3% 98 A 98% 98 98% Dollarlng '47 3 95% 95% Investerlngscert. 3 99ft 99ft Ned 62-64 3 99 ft 99 ft Indlë '37 A 3 97 ft 97% Grootboek '46 3 96ft 96 ft ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 69 67% Nat Handelsbank 155% 153 Ned Handelmy 239% 238% AKU 314% 311% 326 320% Philips '55 318% 313% 333% 329% Wilton Feyenoord 266 262 287% 290 Kon Olie f 50.— 317 Kon. Olie 645% 639 Amst Rubber 114% 109% Holl Amer lijn 211 209% Kon Ned Stoomb 210% 211 Ned Scheepv. Unie 190% 190% H VA 127% 128 Java Cult 78 77 Dell My 133% 129% 88% 86 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES i- en Gem. leningen 100% A'dam 47 3 Den Haag 1937 1 3. Lelden 1947 R'dam "37 I III 3% li.dustr. Obligaties PUUes Doll ar Lr» 100% 97% 98 B 100% Premieleningen 139% 139% Eindhoven '54 2% 108% 108'4 Enschede '54 2% 112% 112% Den Haag '52 I 2% 140% 140% 139 139 R'dam '52 I 2% 138% 138% Idem n 2% 143% Utrecht '53 2% 121ft 122 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstelllngen Amsterd Bank 255 257 Rotterd Bank 249% 246% Twentsche Bank 250 249 Industrie Ondernemingen Ned G. en Splr fabr 235 B 235 Kon. Ned. Grofsm. 141 Rott Droogd My. 611 612 Tleleman en Dros 16% 16% Handelsondernemingen Borsumy. cv A 11000 116 115 148 150 Diversen 287 Ned M Walv Vrt. 75 Spoorwegen Deli Spoofw My. 26 26% Amerik fondsen Anaconda 69% 68% Shell Oil Cy 69% 68 ft Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 15/2 Holl Constructie a Ing bur v. Bouwnyv - .B lot Kunststof! Ind 66 68 Kon Ned Edelmet 80L Pref w a Idem 80L Textiel Gebr v wyit <*4% 84% Lcidscbe WoLpmn 9501 300B Ned EL-cvolasm Sikkens Lakfabr '53 414 415 181 Ver. Touwfabrleker 180 WerntDfc*j Retontr 141

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7