MAGGI5 pre soepen 14 Dagen GfflT/Sv acantie met Uw héle gezin Heinrich Heine bij Duitse jeugd van heden vrijwel onbekend Hitier-bende deed als Jood geboren dichter grotendeels in het vergeetboek geraken zijn OjClvtfL^ soepen in de grote prijsvraag van pleitte Bloemenlust II in Lisse brengt het voorjaar tijdens de winter gr 94ste jaargang Donderdag 16 februari 1956 DeriJo blad no. 28758 (Van onze correspondent in West-Duitsland) Op 17 februari is het honderd jaar geleden, dat de vermaarde Duitse dichter Heinrich Heine in Parijs overleden is. De Duitsers zijn in de laatste decennia vreemd omgesprongen met de mensen, die hun land en hun volk in heel de wereld beroemd hebben gemaakt. Onder het barbaarse Hitler-regime zijn veel levende geleer den en kunstenaars wreed het land uit gejaagd, en werden doden ver guisd. Hun boeken kwamen op brandstapels terecht en het lezen, op voeren of ten gehore brengen van hun werken was .voorgoed' verbo den. Geen wonder dat de jongere generatie ze ten dele niet eens meer kent of er maar nauwelijks wat over heeft gehoord. Ook Heinrich Heine, de dichter aan wie de wereld het lied van de Loreley, de Wallfahrt nach Kevelaer en het ,Buch der Lieder' te dan ken heeft, behoorde tot de „verboden" kunstenaars, omdat hij als Jood op de wereld was gekomen, ook al is hij dan op vrij jeugdige leeftijd tot het Protestantisme overgegaan. De laatste vijfentwintig jaar van zijn leven heeft hij in de Franse hoofdstad doorgebracht. Hij speelde rol in Duitse vakbeweging en vond een carnavalsdans uit... De Bayerische Rundfunk, de Beierse omroepmaatschappijdie zeer onderne mend is, heeft enkele van haar mede werkers naar een groot aantal scholen gestuurd om er precies achter te ko men, wèt het opgroeiende geslacht in Duitsland van Heine afweet. Zij zijn naar lagere 6cholen, nijverheidsscholen inrichtingen van middelbaar onderwijs, gymnasia en universiteiten toegestapt. Het resultaat van hun onderzoek was verpletterend. Nog veel erger dan men had verwacht! Heinrich Heine is. tien jaar sedert hij weer gelezen „mag" wor den. haast volkomen onbekend! Niet eens in de schoolbibliotheken 6tond zijn werk. Na veel moeite vond men zijn ballade „Belsazar" ergens in een bloemlezing van gedichten. En dan te bedenken, dat hij tussen 1827, toen zijn „Buch der Lieder" en zijn „Reise- bilder" verschenen zijn, en 1933, toen de Nazi's aan het bewind kwamen, in dit land naast Goethe en naast Schiller ze ker de meCst gelezen en de meest geci teerde Duitse dichter is geweest! Op de vraag aan de kinderen, wie Heine was geweest, heeft men de meest zonderlinge antwoorden gekregen Men hoorde dat hij de uitvinder van eén bij zondere carnavalsdans was. en ook dat hij een rol in de Duitse vakbeweging zou hebben gespeeld! Actie van bruin gebroed In Düsseldorf, waar Heine in het Jaar 1797 in de bedrijvige Bölkerstrasse (in wat thans „de oude stad" wordt ge noemd) werd geboren, heeft aanstaande vrijdag een officiële plechtigheid plaats waarop o.a. ook het West-Duitsche staatshoofd prof. Heuss het woord zal voeren. De ongelukkige Keizerin Elisabeth van Oostenrijk, die met deze dichter dweep te. had al in de vorige eeuw een monu ment voor hem laten oprichten. Ze had dat een plaatsje op het Griekse eiland Korfoe gegeven, waar zij graag vertoef de. Maar pas na de eerste wereldoorlog is in Heine's geboortestad een serieuze actie op touw gezet om ook daar een gedenkteken te plaatsen voor hem. Toen een Heine-kenner, prof. Elster uit Mar burg. in verband met die actie naar Düsseldorf was overgekomen om er in de Hindenburgschule een lezing over de dichter en zijn werk te houden, dron gen beschonken Nazi's, onder het ge brul van „Der Jud kriegt doch kein Denkmal") (de jood krijgt toch geen gedenkteken) het gebouw binnen. Geen knielende jongeling Het monument kwam er niet. En toen de Nazi's de macht in handen hadden gekregen, kon er helemaal geen sprake meer van zijn. Toch had men intussen al door de beeldhouwer Georg Kolbe een ontwerp, een knielende jongeling, laten uitvoeren Nadat Duitsland in 1945 van het Nazi- juk bevrijd was, mocht Heinrich Heme ook in zijn Duitse vaderland weer gaan meetellen. Maar nu was er weer een an dere kink in de kabel: Kolbe, de beeld houwer had op nogal goede voet met de Nazi's gestaan, en dat was ook niet goed! Hy had geregeld aan de grote tentoon stellingen van het Derde Rijk in het „Haus der Deutschen Kunst" in Mun- chen deelgenomen, en de Nazi's hadden zijn werk ook naar het buitenland ge stuurd zoals naar de wereldtentoonstel ling van 1937 te Parijs. Kon en mocht men nu wel het werk van die Kolbe met de naam van Heinrich Heine onder één hoed brengen? Er werd een oplossing voor het vraagstuk gevonden. De knie lende jongeling van de inmiddels, in 1947. overleden beeldhouwer kreeg wel iswaar een plaats in de „Ehrenhof". maar Heinrich Heine's naam werd er niet op vermeld Heine had dus nog altUd geen ge denkteken in Düsseldorf! Een Düsseldorfse kunstenaarsvereni ging wist toen een groot bedrag van een schatrijke wasmiddelenfabrikant los te krijgen, waarmee een werk van de Fran se beeldhouwer Maillol, het torso van een vrouwenlichaam, werd gekocht Dat zou nu als monument voor Heine dienst kunnen doen. hoewel Heinrich Heine in nerlijk helemaal niet harmonisch is ge weest en dit werk dus eigenlijk niet eens bü zijn wezen paste. De gemeente Düsseldorf gaf een mar- Gymnastiekleraar tijdens les overleden Tijdens het geven van gymnastiek lessen aan leerlingen van de Chr. Kweekschool in het gymnastieklokaal van het Willem Lode wijk Gymnasi um te Groningen is gistermorgen plot seling overleden de heer CBJ Ralder. leraar in lichamelijke opvoeding bü het middelbaar en voorbereidend ho ger onderwijs te Groningen De heer Balder werd tijdens de les plotseling onwel, en onmiddellijk naar het ziekenhuis overgebracht, maar bij aankomst bleek hij reeds te zijn over- ïden. HJj bereikte de leeftijd van 49 meren voetstuk en een plaatsje in de Hofgarten. het grootste park van de stad. En sedert twee jaar prijkt daar dit Heine-monument. Geboortehuis opgeknapt Heinrich Heine heeft herhaaldelijk de verdeeldheid en de tegenstrijdigheden in het karakter van de Duitsers aan de kaak gesteld, omdat zü het maar niet met zichzelf en niet onder elkaar eens kunnen worden Hij had een sterk ont wikkeld gevoel voor humor en hij zou, wanneer hij dat nog gekund had. zeker ook over deze niet onvermakelijke, maar toch ook weer tragische geschiedenis van zijn eigen gedenkteken hebben moe ten lachen. De gevel van zijn geboortehuis, waar in thans een bakkerswinkel is gevestigd werd een paar weken geleden opge knapt. Er kwam een bronzen gedenk plaat met het opschrift: „Hier werd Heinrich Heine op 13 december 1797 ge boren." Er bestaat nog een ander neine-mo- nument-affaire. Tot 1933 heeft in Ham burg een marmeren gedenkteken voor Heine in een park gestaan. Het was door een Deense beeldhouwer gemaakt. De uitgever Campe had het in zün bezit gekregen. De Nazi's haalden het omver en hebben het beschadigd. Geruime tijd lag het np een binnen plaats verscholen. In 1936 liet een doch ter van Campe, die met een Fransman getrouwd Is. het met andere voorwerpen uit de nalatenschap van haar vader naar Frankrijk brengen. Een van haar schoonzoons schonk het aan de stad Toulon. Sedert verleden jaar probeert de stad Hamburg het terug te krijgen. Maar de Fransen schijnen er niet veel voor te voelen om het terug te sturen. (Tngez. Med.-Adv.) Eet se vaak! AVRO zal Jan van Ees huldigen De Avro zal de acteur Jan van Ees. die op 2 maart 60 jaar wordt, zondag middag 4 maart tijdens een receptie, die in de Avrostudio te Hilversum wordt ge houden huldigen mede in verband met zijn 40-jorig toneel jubileum. Jan van Ees heeft o.a. voor de Avro-uitzendin- gen de figuur van Paul Vlaanderen ge speeld Er heeft zich een huldigings- comite gevormd, waarin oa zitting heb ben de directeur van de Avro, de heer D Repko, prof. dr. E C J. Mohr, Con stant van Kerckhoven, hoofd van de hoorspelkern dei' Nederlandse Radio Unie en Kommer Kleyn hoorspelregis seur van de Avro. De jubilerende acteur zal 5 maart de hoofdrol vertolken in een radioscoop-hoorspel en voorts 6 maart voor de Avro-microfoon spreken in de rubriek „Ik geloof, dat (Ingez Med.-Adv.) waarheen en wanneer U wilt het wasmiddel in: Zwitserland, Frankrijk, Duitsland, Oostenrijk, Engeland (15 gezinnen) of ook in België, Luxemburg (25 gezinnen) en ons eigen land (60 gezinnen). Pré zorgt voor alles, zelfs voor „zakgeld"! Geen invulformulier? Haal er dan een bij Uw winkelier of zend Uw oplossing in op een gewoon velletje papier. Enals U 5 x meedoet, Beeft U 5 kansen Wel bij elke inzending een ander zinnetje of rijmpje voegen. Maar haast U; want het zou jammer zijn voor Uw hele gezin, als U deze kans miste. Doe het dus meteen en vergeet het niet. Winnaars krijgen uiterlijk 1 Mei 1956 bericht. Elke wasbeurt een weldaad! Was met polyvalent Pré en ontdek, hoe verstandig dat is. Polyvalent Pré doet méér voor Uw wasgoed dan prachtig wit en smetteloos schoon wassen. Poly valent Pré wast zó donzig zacht, dat elke wasbeurt een weldaad is. H.B.G.-halIen —een steenwoestijn worden omgetoverd in een bloementuin Op dinsdag 21 februari a.s. zal de tweede Bloemlusttentoonstelling van dit seizoen in de HBG-hallen te Lisse worden geopend. Het feit dat het nog hartje winter is, zal niet mogen verhinderen dat men daar weer kan genieten van een overvloed van voorjaarsbloemenals hyacinten, tulpen, narcissen en tulipa's. De twee grote veilinghallen zullen nodig zijn om al deze bloemen te kunnen bevatten. Aan deze voorjaarstentoonstelling van Bloemlust wordt ook wel de naam „Nar- cissenshow" gegeven en dat vindt zijn oorsprong in het begin van de Bloem- lusttentoonstellingen. Voor de oorlog werd er eenmaal per jaar een vakten toonstelling gehouden in Sassenhelm. waar de narcissenkwekers toonden aan vakgenoten wat zij voor dat jaar te bieden hadden Na de oorlog kreeg Bloemlust de beschikking over de HBG- hallen in Lisse en kreeg de tentoonstel ling het decoratieve aspect dat ze nu bezit. Behalve tentoonstelling voor de vakmensen, is het thans ook een exposi tie voor de belangstellende leken Slecht broeijaar Wanneer straks dc tentoonstelling opengaat, wordt hier weer het bewys geleverd dat de kwekers en broeiers met veel geduld en enthousiasme heb ben gewerkt. Het is door de koude o.a. een zeer slecht broeijaar ge weest en het heeft dan ook de grootste moeite gekost de bloemen zo voortüdig in bloei te krygen. „Voortüdig" dan in deze zin, dat de bollen bloeien voordat het in de natuur mogclqk Is. Wat men van dinsdag 21 februari tot en met zaterdag 25 februari (de dag van de opening van 2.30 uur tot 10 uur nam op de andere dagen van 10 uur v.m. tot 10 uur nam.) m Lisse kan zien, is een voorproefje van wat op Keukenhof te zien zal zijn. Op Bloem lust ziet men binnenshuis de bloemen, die straks in Keukenhof te zien zullen zijn in de open lucht Met tuinarchitectuur heeft de ten- toonstellingsarchitecluur niets te ma ken. vertelde de heer v. d. Lee, want je moet wel eens dingen doen, die je voor geen geld van de wereld buiten uit zou balen. De ruimte is echter beperkt en bovendien moet men er rekening mee houden dat de inzen ders allen een goed plaatsje willen hebben, zodat de bezoekers hun bloe men goed kunnen zien. Het gaat bü deze binnen-tentoonstellingen niet om aardige doorkükjes en om een goede indruk: het gaat er om dat iedere bloem tot zün recht komt Plan groeit Aan de hand van wat verwacht wordt aan inzendingen gaat de heer v. d Lee dan zijn plan opbouwen: dit hier, dat daar, dat weer ergens anders. Om het geheel wat aantrekkelijker te maken wordt er een waterpartij aangebracht met eenvoudige hulpmiddelen, hier wordt een kerstboom geplant en daar een berkje. Met kisten en turfmolm maakt men verhogingen en met gras zoden worden de perken afgezet. Naar schatting zijn 1000 balen turfmolm en 10.000 graszoden nodig om de onder grond voor de bloemen te maken. „Heksendag" Steenwoestijn De ontwerper van Keukenhof ls ook de architect van deze tentoonstelling. Reeds vele jaren heeft de heer J. van der Lee de kale HBG-hallen herscha pen van een steenwoestijn in een bloementuin. De heer Van der Lee heeft ons gisteren op een persconferentie iets vertelt over zijn werkzaamheden in ver band met deze tentoonstellingen. De hallen in Lisse zijn eigenlijk verschrik kelijke dingen, als er niets gebeurt. Wanneer er veilingen worden gehouden, is het cr wel levendig, maar in de stille wintertijd zijn het eigenlijk ondingen. En van deze hallen moet dan een ten toonstellingsruimte worden gemaakt, die de moeite waard is. Bij bedrijfsdiefstallen te Den Haag waren twee Leidenaars betrokken Tot gevangenisstraffen veroordeeld Omstreeks 10 december j.l. kon de Haagse politie bü de N.V. v. d. Heem in Den Haag een grote bedrijfsdief- stal, waarin veel personeelsleden van de N.V. betrokken waren, ontdekken. Deze affaire begon reeds in 1954. De firma heeft een zgn. service-dienst waar men beschadigde oiu^rdelen van technische artikelen, zoals stofzuigers, radio's enz. van de klanten terug neemt. Deze artikelen en ook andere onderdelen worden voor afval bestemd. Er waren onder de arbeiders enkelen die het niet konden aanzien dat de vol gens hen nog goed bruikbare onderdeel tjes vernietigd zouden worden. Men wist deze dingen wel een betere bestemming te geven. Er waren enkelen die de ver leiding niet konden weerstaan en zu namen een en ander ongevraagd mee naar huis. Wat men in de beginperiode als een „klem vergrijp begon werd door de tijd een ware epidemie. Toen men het misdrijf ontdekte, moest men tegen tientallen mensen processen- ierbaai opmaken waarbij enkele men sen direct in bewaring werden gesteld. Met acht andere verdachten in deze zaak moesten zich ook twee Leidenaars verantwoorden, die beide bü de N.V. in dienst waren. Een radiotechnikus, die op de service afdeling een vertrouwenspositie had be kleed. werd behalve meermalen gepleeg de diefstal ook het schrijven van valse repaiatiebonnen ten laste gelegd. Voor het personeel bestond bij deze firma gelegenheid om onderdelen te ko pen. Verdachte bemoeide zich met deze transacties Naast het rechtmatig ver kochte en geboekte afvalmateriaal han delde hij in deze artikelen ook buiten de firma om. De Officier van Justitie bij de Haagse Politierechter mr. dr. J. C. Ma ns. verweet hem dat hij door gebruik van valse reparatiebonnen, hij boekte bijv. werkzaamheden bij zaken die bü de NV. in geheel niet bekend waren, de door hem gepleegde diefstal camoufleer de. De politierechter, mr. Gelderman, was verontwaardigd dat juist deze man die de zeggenschap over de meeste in deze affaire betrokkenen had zijn vingers niet thuis kon houden. ,.U was de plek waarvan deze epide mie uitging" - zei hij tegen verdachte. „De meeste dachten dat' zij niets straf baars hebben gedaan" - meende verd., waarop de politierechter antwoordde „Dan zijn ze gek" De Officier van Justitie eiste tegen hem zes maanden gevangenisstraf tnsl aftrek, waarvan 4 maanden voorwaar delijk met 3 jaar proeftud. De raadsman, mr. M. C. de Graaf wees er nog eens op dat de ontvreemde artike len voor de N.V. waardeloos waren. Het vonnis luidde vier maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Een stofzuigerreparateur was de twee de verdachte uit Leiden. Ook hem werd meermalen gepleegde diefstal ten laste gelegd. Verder moest hij zich voor helmg van een luidspreker eveneens afkomstig van de firma v. d. Heem, verantwoorden. Deze verdachte, pas 25 jaar oud, ver diende wekelijks bijna 65 gulden. Hij had dUs de verdiensten van gestolen mate riaal niet nodig. De politierechter ech ter begreep niet dat verdachte met de wetenschap gestolen te hebben nog rus tig kon slapen, mede omdat hij met bij de categorie mensen behoort die voor de rechter komen te staan. De Officier van Justitie eiste tegen deze verdachte vier maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, waarvan 52 dagen voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De raadsman, mr. H J. C. ter Kuile, vroeg de politierechter zijn cliënt een zo groot mogelijke reclasseringsmogelük- heid open te willen laten; hij bepleitte een voorwaardelijke straf met een geld boete. De politierechter dacht anders over deze zaak en veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan 52 dagen voorwaardelijk met drie Jaar proeftijd. En dan komen zaterdag as. de in zendingen binnen. De bollen zijn alfe In bakjes gekweekt en de kwe kers brengen deze bakjes naar de HBG-hallen. Men verwacht zeker wel een 3000 bakjes. Iedere inzending wordt in het gangpad geplaatst en maandag „een heksendag" moet alles op zün plaats worden gezet. Dinsdagmorgen in alle vroegte Is de tentoonstelling zover gereed dat de jury met haar omvangrijke taak kan beginnen. De opening zal geschieden op dinsdag 21 februari des middags om 2 30 uur door de heer W. H. de Monchv. direc teur van de Holland-Amerika Lijn. Het is niet toevallig dat juist de directeur van de H.A.L. ls uitgekozen: voor de export op Amerika wordt zeer vaak ge bruik gemaakt van de schepen van deze maatschappij en zodoende zijn bloem bollencultuur en H.A.L. nauw aan el kaar verbonden. De uitvoering van het door de heer Van der Lee ontworpen plan berust weer in handen van de firma A Buur man te Oegstgeest en de fa. Koper te Bennebroek. Vragen over dossier Schokking Het eerste kamerlid de heer Vos van Steen wijk heeft aan de Minister van Binnenlandse Zaken en van Justitie de volgende schriftelijke wagen gesteld 1. Kunnen de ministers verklaren hoe het mogelijk ls, dat het zg dossier be treffende de burgemeester van 's-Gra- venhage, blijkbaar In handen is geko men van onbevoegden, althans onbe voegden gelegenheid hebben gevond-n daarvan inzage te krijgen of afschrift te nemen? 2. Moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat nog meer dossiers uit de zuiveringstijd. als boven aange geven. in verkeerde handen zün ge komen? Zijn de ministers bereid een onderzoek naar een en ander ln te stellen en zo nodig maatregelen te nemen, opdat dergelijke dossiers voortaan zorgvul diger worden bewaard, ten einde t« voorkomen, dat daaruit publikaties worden gedaan? Jongens stalen f 3000. Uit een winkel aan de Boschstraat te Maastricht is ongeveer f. 3000— gesto len De politie heeft de daders gear resteerd. Het zijn twee jongens, respec tievelijk 17 en 18 Jaar oud en afkom stig uit Maastricht Het geld kon nog worden achterhaald. De ijsbrekers. die de vaargeul van Amsterdam naar Leiden open moes- breken hebben gisteren assistentie gekregen van de ..Walvis". De tocht ging niet. zoals aanvan kelijk het plan was over de Kaag. doch over de Ringvaart en liet Bi aassemmermeer. De ..Walvis" had niet de minste moeite zich door het ijs heen te werken. Alsof er slechts een dun vliesje het water bedekte, vervolgde deze ijsbreker zijn weg. tot grote woede van het schaatsenrijdend publiek. Bij Kou dekerk b.v. kwam dit duidelijk tot uitingI De foto toont de Walvis np weg naar Leiden. Het openbreken van de vaargeul iras nodig in verband met een be langrijk transport van de N.E.M, naar Amsterdam. IfoSO UiAu Vliet)

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5