Theo van der Pas1 laatste concert op liet Leidse podium Fruit in kleine tuinen HAMEA Schippers beletten ijsbreker door te varen 94ste jaargang Donderdag 16 februari 1956 Tweede blad no. 28756 j Burgemeester Van Kinschot dankt Van der Pas voor wat hij gaf. (Foto L.D./Van Vliet.) Leiden laat hem node gaan ,,Dit was een bijzondere stad voor mij!" Na een rijk leven, gewijd aan de Muze en haar profeet Chopin, heeft de pianist Theo van der Pas, nog in de volheid van dat leven, afscheid genomen •van zijn getrouwe aanhangers, noe zeer men steeds zijn leven gewaardeerd heeft en nog waardeert, bleek uit de grote opkomst van het publiek, dat bij wat minder kou de Stadszaal zeer zeker volkomen gevuld zou hebben. „Nu ga ik. behalve mij wijden aan mijn pedagogische arbeid, ook eens voor mij zelf musiceren" zo zeide Van der Pas ons na afloop van zijn laatste Leidse recital, waarvan men inderdaad betreuren kan, dat het zijn laatste is geweest. Wij kennen Van der Pas van jongeman af en volgden steeds met belang stelling zijn opkomst, van de tijd af, dat hij nog in bioscopen speelde, tot aan de jaren, dat zijn reputatie als solist gevestigd was en hij zich die van voor treffelijk leraar veroverd had. Met de „solist" is het „gedaan", des te meer leerlingen zullen nu. naar wij hopen, door hem worden opgeleid. Een belofte voor de toekomst! Van der Pas concerteerde, nu 35 jaar geleden, voor het eerst in onze stad. Sindsdien stond hij ontelbare malen op het Leidse podium, zij het bij de ..Kunstkring", concerten van het Resi dentie-orkest of in eigen recitals. En steeds wanneer de naam Van der Pas stond aangekondigd, stroomden de Lei- denaars naar hem toe. ze hoorden hem graag en steeds wéér graag' Vooral toen hij zich op Chopin ging specialiseren. Chopin, tot wiens „wedergeboorte" m deze eeuw hij zoveel heeft bijgedragen. Men behoefde het niet altijd met zijn opvattingen eens te zijn. om Van der Pas toch hoog te waarderen. Met zijn eerlijke, onopgesmukte gezond-muzikale musiceertrant tekent hij Chopin zoals hij deze aanvoelt: niet verwekelijkt, overgevoelig, diepzinnig-gecompliceerd. dan wel uitsluitend gericht op het uiterlijk effect of het briljant-virtuoze maar innemend en met de charme, die ook met de persoon van Van der Pas zelf nauw verbonden is. Wie zou het dan niet spijten dat een pianist van een dergelijk formaat, na tuurlijk en oprecht spelend en begiftigd met technische kwaliteiten, die weimg wensen laten, afscheid neemt? Men heeft opnieuw genoten van een evenwichtig samengesteld programma van door en door bekende Chopincom- „De Natuurvriend" Bestuur trad af en werd tenslotte herkozen De Aquarium- en lerrariumhouders- vereniging „De Natuurvriend" heeft gisteravond in het Logegebouw een ledenvergadering gehouden. De voorzitter, de heer W. Zwart, heette de aanwezigen van harte'welkom Na voorlezing der notulen deelde de voorzit ter mede. dat op 21 maart a.s. de heer A. van den Nieuwenhuizen in gebouw „Pre diker" een lezing zal houden over vissen uit Azië. Afrika en Zuid-Amenka en daarbij niet minder dan 250 kleurendia's zal doen vertonen. Deze avond wordt ge organiseerd in samenwerking met de zus terverenigingen uit Alphen a. d. Rijn, Katwijk. Noordwijkerhout en Oegstgeest. Aan de heren W. v. d. Kraan, G. Steen bergen en F. W. Leeman, die resp. eerste, tweede en derde prijswinnaar zijn gewor den in de raadwedstrijd „Wie weet hoe ik heet", werden door de voorzitter waar debonnen uitgereikt. Vier nieuwe leden werden vervolgens tot de vereniging toe gelaten. Het agendapunt verslag kas controle-commissie moest door omstan digheden worden verschoven naar de eerstvolgende vergadering. De heer C. Slegtenhorsf bracht ver slag uit namens een commissie van onderzoek inzake een in de vereniging gerezen conflict. Op grond van dit rap port meende een der bestuursleden voor zijn functie te moeten bedanken. Naar aanleiding van protesten, welke uit de vergadering rezen, besloot het voltallige bestuur na schorsing van de bijeen komst af te treden. Staande dc ver gadering werd besloten kandidaten aan te wijzen en een nieuw bestuur samen te stellen. Het resultaat van de stem ming die volgde w?s. dat het gehele bestuur werd herkozen. Voorzitter W. Zwart werd bij acclamatie herkozen. Deze dankte voor het vertrouwen in het bestuur gesteld en deed een zeer ern stig beroep op aller medewerking bij de groei en bloei van JDe Natuurvriend" Tot slot van deze vergadering, die veel stof deed opwaaien. heette»de voorzitter het nieuwe bestuurslid W. Fukken har telijk welkom. posities, waarin Van der Pas zich vooral na de pauze, met grote vitaliteit, naar volle waarde ontplooide, met daarin de eerste Ballade (op. 23). de Etudes in f. en c kl t en twee walsen als meest geslaagde voorbeelden van zijn kunnen dat steeds weer spreekt van oordeel kundige behandeling van de gestelde opgave. Het was moeilijk zich in te denken, dat hij daar werkelijk voor het laatste op het Leidse podium, dat naar zijn zeggen, hem zo lief is. verscheen. Moei lijk vooral, omdat Van der Pas nog midden in de bloei van het leven staat, een leven, dat ons en hemzelf veel schoons gegeven heeft Wij moeten echter zijn onherroepelijk besluit respecteren Burgemeester jhr mr F H van Kirtschot heeft als voorzitter van het daartoe gevormde ere-eomlté. aller gro te dank betuigd onder aanbieding van een prachtige witte vaas (van Zaalberg) getooid met een grandioze bloemenschat en een fraaie ets. voorstellende de Korenbeurs van dc Pool. Peter Rackwitz, herinnering aan Leiden. In zijn dank woord memoreerde de scheidende de vele banden, die hem met Leiden bin den reeds als klein Jongetje huppelde hij mee in Koebergs „Bloemensproke" en verklaarde, dat Leiden altijd een héél bijzondere stad voor hem geweest is. Het was prettig op het Leidse podium te staan en zoveel contact te vinden. Talloze ovaties noopten Van der Pas tot twee verrukkelijk gespeelde toegif ten, nl. Schuberts „Moment musical" en een onderhoudende en geestige „Humoreske" van eigen hand. daarmee overtuigend bewijzend nog wel iets anders „aan" te kunnen dan Chopin' Na het concert vond nog een intieme huldiging plaats in de solistenkamer, waar mr. A. J Sormani namens de „Leidse Kunstkring voor Allen" de heer A J. van de Pompe namens de Leidse Volksuniversiteit K. en O Iskar Aribo als voorzitter van de Leidse afdeling der K NT V. en de heer H J. Geertse- ma namens „Sempre Crescendo waar over Van der Pas in de jaren '39 en '40 de scepter zwaaide, ieder op zeer per soonlijke en hartelijke wijze, de grote kwaliteiten van Van der Pas huldigden Wij voegen onze welgemeende dank voor alles wat hij schonk daar graag aan toe. al betreuren w-ii 't. dat zijn heengaan een „voor goed" betekenen moet Van der Pas zal het begrepen en gevoeld hebben: Leiden laat hem node gaan! H. 18e en 19e eeuwse Japanse Ideurenhoutsneden-ontwerpen TEN ONRECHTE WEINIG BELANGSTELLING In het kader van de serie winterlezin- gen van het Rijksmuseum voor Volken kunde hield de heer C. Ouwehand gister avond in dit museum een voordracht over „het ontwerp voor de Japanse kleu- renhoutsnede uit de 18de en 19de eeuw" De heer Ouwehand beschouwde zijn voor dracht als inleiding en begeleiding van een' groot aantal lichtbeelden en van een na afloop volgende bezichtiging van een kleine, maar unieke, tentoonstelling, die aan dit onderwerp werd gewijd. Onder een ontwerp voor een kleuren- houtsnede. aldus spr.. verstaat men het door de prentkunstenaars. al dan niet in samenwerking met leerlingen, met inkt en penseel gedane tekeningen, die door bloksnijders en drukkers tenslotte wor den verwerkt tot de prent, de kleuren druk als grafisch eindresultaat, dat. in tegenstelling tot de tekeningen, door de prentuitgevers in de handel werd ge bracht. Aan de hand van tal van voorbeelden kreeg men een overzicht van de verschil lende stadia en bewerkingen die aan het tot stand komen van de prent vooraf gingen: de eerste ruwe schetsen, de ver dere uitwerking daarvan, versie-verschil len. het aanbrengen van correcties, het kopieeren. het aangeven en aanbrengen van kleuren op de ontwerpen, de specia lisering van bloksnijders. de samenwer king met de leerlingen. De dubbele pro jectie (ten dele in kleuren) vergemakke lijkte het vergelijken van de verschillen de stadia, de stijlverschillen die daarbij optreden en maakte in het bijzonder dui delijk welke grote verschillen er tussen ontwerp en prent aan de dag kunnen treden De bestudering van deze. ook esthe tisch. zo boeiende tekenkunst, die. zoals cfe heer Ouwehand opmerkte, van groot belang is voor de kennis van de Japanse houtsnedekunst in haar geheel, staat nog voor een grote opgave. Dit is voorname lijk te wyten aan het feit. dat het hier. in tegenstelling tot de prenten, unica be treft, die pas laat in de openbaarheid kwamen en waaraan tot nu toe, ook in Japan, nooit de aandacht is besteed, die deze kunst in zo hoge mate verdient. Deze lezing heeft dit eens te meer dui delijk gemaakt! TENTOONSTELLING Het interessante materiaal is, behalve uit de museumcollectie, afkomstig uit de internationaal bekende verzamelingen van de heren Lieftin$k en Tikotin en (voor wat de prenten betreft) uit die van de heer Robinson te Londen. De tentoonstelling, die gedurende een maand voor het publiek geopend blijft, geeft, voor het eerst in Nederland, een overzicht van prenten met de bijbehoren de schetsen en ontwerpen en is, in klein bestek, in hoge mate illustratief voor dit aspect van de Japanse grafiek uit ge noemd tijdperk. 150 gram attractief strooipakje 68 cent nt 1 Bij juiste behandeling veel profijl Terwijl buiten Koning Winter stad en land in zijn barre greep gevangen houdt, stonden binnen in het „Huis over 't Hoff" waar de afd. Leiden en omge ving van de Kon. Ned. MU. voor Tuinbouw en Plantkunde, gisteravond haar ledenvergadering hield, de eerste lenteboden al op tafel. Een grote pot met prachtige narcissen, die door de jury met negen punten werd gewaardeerd. Deze uitspraak was tegelijkertijd het slot van het in sneltreintempo .geno men" huishoudelijk deel van de bijeenkomst. man Geen betere pruim voor de parti culiere tuin. zei de heer Gerritsen. Na nog enige aanwijzingen gegeven te hebben over de bessen, behandelde spr. tot slot van zijn lezing het onderhoud! Hoewel zei hij, iedere snoei tot groei prikkelt, gelooft hij toch. dat er teveel gesnoeid wordt In de winter moeten alleen verwijderd worden de zieke tak ken, de takken, die naar binnen groeien en schurende takken Als er goede on derstammen zijn. is éénmaal snoeien voldoende Wat de insectenbestrijding betreft, merkte de heer Gerritsen nog op, dat er een tendenz komt om minder met gif tige middelen te spuiten. Sterk beval hij het diacinon aan. Na een „vruchtbare" nabespreking kon voorzitter Joh. Jonker deze matig bezochte bijeenkomst slui ten Het onderwerp voor het verdere deel van de avond was het „fruit in kleine tuinen" Een onderwerp dat deskundig werd besproken door de heer C. Gerrit sen, ambtenaar bfj het Ministerie van Landbouw, afd. voorlichtingsdienst voor volkstuinen en particuliere tuinbouw Het kweken van fruit in particuliere tuinen brengt nogal wat moeilijkheden met zich, aldus de heer Gerritsen Over het algemeen kiest men een ras. dat men goed kent. En verder wordt eigen lijk alles aan de handelaar overgelaten. Aangezien een fruitboom zonminnend is. moet er in de eerste plaats op gelet worden of de tuin wel goed in de zon staat. Is de tuin wel geschikt om de fruitteelt te beoefenen' Zo niet. laat men er dan in geen geval aan beginnen! Hoe is het met de grond gesteld? Soms moet daar heel wat aan gedaan wor den Staan de appelbomen b.v. met de voeten in het water, dan kan kanker of basis-stamrot ontstaan: allebei gevaar lijke ziekten De grond moet het water kwijt kunnen maar in tiiden van droog te ook voldoende vochthoudend. zijn Van de fruitbomen zijn de appels het meest en de pruimen het minst kies keurig. Van de struiken zijn de zwar'e bessen, die wat dit betreft de meeste zorg eisen en de rode en kruisbessen net minste. Verheugend is, dat bij de appels een grote keuze bestaat in type onderstam men Voor een kleine tuin moet men in geen geval zaailing-onderstammen ne men De meest gewenste onderstammen zijn type IX en VII Woont men in een streek waar veel hazen zijn en woel ratten. dan kieze men type VTI. Men zette de bomen liefst met drie meter tussenruimte en dan soort bij soort, appels bij appels peren bti peren en pruimen bit pruimen: dus niet om en om Bii peren neme men zoveel moge- liik type Kwee-A onderstam, met als I tussenstam de Brehadi Vooj- pruimen 1 raadde spr aan niet de wat heel j vaak eedaan wordt varkenspruimon- '"erstam te nemen Deze maakt veel op- 'la?. wat erg vervelend is. Deze stam wordt ook veel bezocht door de rood- I glansziekte en door bladluis. Als pruim beval hij sterk aan de Emma Lepper- Geneest ruwheid en schraalheid Extra-brandstoffenbijslag De Minister van Maatschappelijk Werk heeft de gemeentebesturen be richt. dat zij wegens de strenge koude ook over de week van 12 tot en met 18 februari een extra brandstoffen- bijslag mogen uitkeren aan oorlogs slachtoffers. gerepatrieerden uit Indo nesië en de gedupeerden van de watersnoodramp 1953. De bijslag bedraagt f. 4.10 voor gezin nen cn alleenstaanden die in eigen huishouding voorzien en aan gezinnen die bij derden zijn ingekwartierd en dus niet in eigen huishouding voor zien: f. 2.05 voor alleenstaanden die niet in eigen huishouding voorzien. AFSCHEID AAN DE LICHTFABRIEKEN Van de heer I. Boom Gisteren nam de heer I. Boom wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van directie, chefs en collega's aan de Lichtfabrieken. Zoals gebruikelijk, werd de heer Boom ontvangen in de directiekamer, waar al lereerst de heer Ir Y. Ykema, directeur van de fabrieken zijn leedwezen uit drukte over het vertrek van de heer Boom. aangezien de fabrieken in hem een medewerker verliezen, die zich al spoedig de reputatie van van een be kwaam vakman had verworven. Mede namens het Gemeentebestuur dankte de directeur hem voor de vele belangrijke diensten, aan het bedrijf bewezen en wenste hem een gelukkige levensavond toe. De overige superieuren roemden even eens het vakmanschap van de heer Boom en drukten ook hun spijt uit over het vertrek. Vanzelfsprekend uitten zij ook hun beste wensen voor de levens avond van de heer Boom. De heren Van Woudenberg en J. J. C. Snel spraken na mens de personeelsvereniging waarde rende woorden voor de prettige samen werking met de heer Boom en spraken tevens de hoop uit dat het aangeboden geschenk hem nog menigmaal zal mo gen herinneren aan de vele bij de fa brieken doorgebrachte Jaren. De heer Boom dankte voor de vele hartelijke woorden en voor het aangeboden ge schenk van het personeel en nam daar na in de kring van zijn naaste medewer kers afscheid. Ook hierbij werd door de sprekers herinnerd aan de aangename samenwerking en het vakmanschap van de heer Boom. Enkele geschenken onder streepten de toespraken van chefs en collega's. N.V. NED. MIJ. TOT FINANCIERING VAN HUURKOOPTRANSACTIES „NEMAFI" In de een dezer dagen gehouden alge mene vergadering van aandeelhouders van de Nederlandse Maatschappij tot Fi nanciering van Huurkooptransacties „Nemafi" N V. alhier is door de directie het jaarverslag over 1955 uitgebracht. Hieruit blijkt, dat de in het eerste jaar verslag uitgesproken verwachting, dat de N.V. in het tweede jaar tot volle ont plooiing zou komen, bewaarheid werd. Dank zij de van verschillende zijden ondervonden medewerking, werden de in 1954 gevestigde relaties aanzienlek uitgebreid De omzet vertoonde derhal ve een aanmerkelijke stijging, tot uit drukking komende in het per 31 decem ber 1955 uitstaande debiteurensaldo ad f. 2.013.879 89. De directie meent op goede gronden te mogen vaststellen, dat de verdere ont wikkeling der maatschappij zich in gun stige zin zal voortzetten. Na afschrijving op het gebouw, inven taris en oprichtingskosten en reserve ring van een bedrag ad f. 36.717 75 voor belastingen, resteert een winstsaldo groot f. 74.197.09. Besloten werd een algemene reserve te vormen van f 20 000 en het dividend te bepalen op 9%. De heer mr. F. J. J. Trapman, die als commissaris aan de beurt van aftreden was, werd herkozen Het college van commissarissen werd met een lid uitge breid door de benoeming van de heer H. A. Tillema te Amsterdam. Lekker slapen (Speciale berichtgeving) Een mevrouw uit de Bonte Koe- i y straat te Zwolle zag er gisteravond y tegen op tussen de koude lakens te duiken Zij kreeg een lumineus idee. het strijkijzer in bed! i y Zo gedacht, zo gedaan. Na een y paar minuten steeg een stinkende i rookwolk uit het beddegoed om- hoog en spoedig volgden vlammen De heer des huizes greep kordaat 4 f het beddegoed bijeen en smeet het y uit het raam Hij trotseerde daar- y op 20 graden kou om de vlammen J te dovenJ Of het gezin daarna goed en 4 warm geslapen heeft, is ons niet 4 J bekend Bij het Delftse Jaagpad I De Ijsbreker. die door de schip- \pers (op de voorgrond), werd be let het werk voort te zetten. I (Foto L.D./Van Vliet.» PROMOTIE Aan de Leidse Universiteit is gepro moveerd tot doctor in de wis- en na tuurkunde op een proefschrift getiteld „Een onderzoek over de specificatie van de A en B glucosidase" de heer EI. Ber ger geboren te Arnhem en thans wo nende te Leiden. RURGERIIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Regina dr van D v. Soest en J Cornet; Hans, zn. van J Petersen cn D M Ver hoeven. Cornells Hendrik, zn. van C. Haasnoot en G Ouwehand. Jolanda Chris tina dr van J Dekker en G Knoester: Willem Teunls. zn van A. v. d Plas en T. L Kuijt: Hendrlna Bulztna. dr. van W v Duijn en M J de Jong GEHUWD H N. de Mooij en F. W Buurman: A de Groot en F. Bleijenberg. M v d. Heijden en A. W J C Koren OVERLEDEN A. C. Gijbeis, huisvr. van: De Groot I 79 jr. Vreesden schade voor huil eigendom Nu al geruime tüd ligt een transport pijpleidingen en ronslructiematerlaal, dat bestemd is voor Venezuela, op het terrein van de Hollandse Conslructle- Werkplaatsen aan de Zoeterwoudsewcg te wachten om naar Amsterdam versi -ept te worden, om vandaar in een zeeschip overgeladen te worden. Aangezien ilere schepen aan een bepaalde datum van vertrek zijn gebonden ?n de I! P.M., voor welke maatschappij dit materiaal bestemd is, de wens te kennen heeft gegeven, dat dit transport zo spoedig mogelijk plaats vindt, moest de vaar geul. koste wat het kost, opengebroken worden. hedenochtend in de vroegte weer met het verder openbreken van de vaargeul wilde beginnen, werd de kapitein vanaf de wal en het ijs duidelijk gemaakt, dat hij hiermede moest wachten totdat de schippers van het Gemeentebestuur een schriftelijke mededeling hadden ontvan gen. dat een eventuele schade aan hun schepen door „Leiden" vergoed zou worden. Het Gemeentebestuur moet nl. toestemming geven tot het openbreken van de vaargeul binnen de stads grenzen SCHIPPERS NAMEN DREIGENDE HOUDING AAN het openbreken van een vaargeul gena derd tot aan de Lammebrug nabij Lel den, waarna een ijsbreker van de firma Goedkoop dit werk voor de laatste paar honderd meter overnam. Tot omstreeks twee uur in de afge lopen nacht Is men met dit werk door gegaan. Op dit moment maakten de schippers, die met hun boten in het Delftse Jaagpad lagen ingevroren en die reeds met grote bezorgdheid voor hun schepen het werk hadden gadegeslagen, bezwaar tegen een verdere voortgang van dit werk. Nadat contact met de direc teur van de Markt- en Havendienst was opgenomen, werd besloten met het openbreken van de vaargeul te wachten tot hedenochtend Inmiddels was ook politie aangerukt om de verhitte ge moederen van de schippers, die tegen over de kapitein van de ijsbreker reeds een dreigende houding hadden aangeno men tot bedaren te brengen en een oogje in het zeil te houden. Toen het personeel van de ijsbreker Teneinde hun verzoek kracht bij te zetten, maakten de schippers de kapi tein van de ijsbreker duidelijk, dat zij er niet voor zouden terugschrikken hem dit werk onmogelijk te maken. Stenen, stokken en ander rrijpbaar materiaal, w.o. zelfs een slee. lagen klaar om dr aanval te openen. Bo vendien maakten enige schippers, die zich enkele meters voor de ijsbreker op het ijs opstelden, de kapitein dui- Aangezien ook de kapitein van de ijs breker geen enkel risico wenste te ne men is het bij deze dreigende houding gebleven. Er werd dan ook vanaf dit ogenblik geen poging meer in het werk gesteld om de vaargeul verder open te breken. Inmiddels was het College van B. en \V. op de hoogte gesteld van deze vang van zaken Teneinde zich van een en ander op de hoogte te stellen versche nen de burgemeester, jhr. mr F H. van Kinschot en de wethouders A. J. Jongeleen en D. van der Kwaak, in de loop van de ochtend ter plaatse Uit opmetingen bleek, dat op sommige plaatsen ter weerszijden van de ijs breker maar een ruimte van 5 tot 10 centimeter over zou blijven. Na zich van de situatie op de hoogte te hebben gesteld volgde binnenskamers een nader beraad. Nadat ook nog contact met de H.C.IV. en de schippers was opgeno men. is besloten, dat deze laatsten thans het ijs om hun schepen zullen weghakken, resp. zagen, waarna de ijsbreker met de nodige voorzichtig heid naar het terrein van de H.C.W. zal opstomen. Indien een en ander naar wens verloopt, zal vermoedelijk hedenavond de eerste schuit, uctke bestemd is voor Amsterdam, geladen kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3