mm--. American star star „Voorwaarts" KW 140 behouden in IJinuiden binnen gesleept FRANSE PREMIER VOOR EEN WEEK VAN BEPROEVING.... Dr. Drees: „Nog altijd grote moeilijkheden voor ons land" American Niemeijer shag ZWARE SNEEUWVAL IN HEEL EUROPA VERLAMT VERKEER 94ste jaargang Maandag 13 februari 1956 Derde blad no. 28755 Na moeilijke reis over stormachtige zee (Van onze ei gen medewerker) In het koude licht van de natriumlampen aan de zuidzijde van IJmui* dens issershaven maakte een groepje vrouwen en kinderen zaterdag* avond bijna een luchtsprong van vreugde. De vrijdagmorgen op een af stand van negentig mijl ten noorden van Den Helder door de Britse treiler „St. Carrisbrooke" GY 472 aangevaren Katwijkse logger „Voor waarts" Kw 140 liep deerlijk gehavend, met een enorme scheur van dek tot kiel aan stuurboordsboeg, behouden binnen. Vermoeid, doch (tevreden over de redding van het schip en de voor hun nogal goede af- jloop alleen hun persoonlijke bezittingen gingen verloren stapten jde acht opvarenden aan wal. De „Willem Cornelis" Kw 16, die de log ger had binnengesleept en de „Diene Marie" Kw 57, die daarbij assis tentie had verleend, waren reeds aan de visafslag gemeerd. Zonder ge rucht stapten de bemanningen van deze schepen in de bus naar Katwijk. Colleges in Madrid voor onbepaalde tijd opgeschort De colleges aan de universiteit van Madrid zUn voor onbepaalde tijd opge schort, aldus een bekenmaking van het Spaanse ministerie van Onderwijs, dat tevens meedeelde, dat Manuel Torres Lopez geen hoofd meer is van de facul teit voor rechtswetenschappen. Zijn plaats wordt voorlopig ingenomen door het waarnemend hoofd van de faculteit. Zoals men weet zijn de vorige week Fa- langistische en anti-Falangistlsche stu denten in Madrid herhaaldelijk slaags geweest. (De Falange is de enige partij, die in Spanje is toegelaten). Behalve vijftig personen, die na de relletjes wer den gearresteerd, zijn ook nog zeven Fa- langlsten In hechtenis genomen, omdat zij min of mcor openlijk van vrijzinnige denkbeelden hadden blijk gegeven. Een der gearresteerden ls de Falan- gistische dichter Dionlsio Ridruejo. Ver scheidene arrestanten, onder wie Miguel Sanchez Mazas. een zoon van de Falan- gistische schrijfer Rafael Sanohez Ma zas. zouden kortgeleden een petitie heb ben opgesteld anoniem per post rond gezonden waarin vrije verkiezing van een nationaal studentencongres werd geëist, dat in april zou moeten bijeen komen om middelen te zoeken voor in' voering van radicale hervormingen der onderwijsmethoden aan d? universiteit. Prijs van f 35.000 In de derde klas van de 530ste staats loterij is een prijs van f. 35.000 gevallen op lot No. 4357. De heer van Tilburg aanvaardde gouverneurschap Bü zijn ambtsaanvaarding in de 6taten van Suriname heeft de nieuwe gouver neur van Suriname, de heer J. van Til burg, tot de leden verklaard: „Er wacht U hier een zeer zware taak. waar van niemand mag aannemen, dat zij zonder Nederlandse bijstand en mede werking van anderen kan worden vol bracht. Maar allereerst zal van U. Surl- namers, mogen worden verwacht een voortdurende zorg voor de ontwikkeling van uw eigen land" De voorzitter van de Staten, de heer Van Ommeren, zeide: „Wij begroeten in de drager van het vernieuwd gouver neurschap, Wij mogen ons gelukkig prij zen, in U iemand te begroeten, die de moeilijkheden van de opbouw uit eigen ervaring kent. Moge het zo zijn, dat, als uw vertrek is aangebroken, geconsta teerd kan worden, dat land en volk van Suriname zich meer eigen hebben ge maakt van die vorm van energie en. voortvarendheid, waardoor uw vader stad zulk een grote naam heeft verwor ven". De echtgenote van de vorige gouver neur. mevrouw Klaasesz. heeft zich met haar zoon. Ingescheept voor de zeereis naar Nederland (Ingez. Med -Adv.) Op het dek van de „Voorwaarts", nog iltijd verlicht door de werklampen, rant de lichtmotor was blijven draaien, melden de mannen in spaarzame roorden het verhaal van de aanvaring. Zij waren in het ruim bezig met het rerwerken van de vis van de laatste rek, toen de Engelsman met grote racht tot tweemaal toen zijn scherpe teven in de platen van de stuurboord- loeg boorde Schipper IJsbrand van der Bent wist een grotere ramp te voorko men door de motor snel op volle kracht Echteruit te zetten, toen hij de Engelse treiler uit de sneeuw snel op zijn schip lag aankomen. Het zicht was ondanks de sneeuw niet slecht. SCHIP BLEEF DRIJVEN In weinige minuten zjjn de beman ningsleden van de „Voorwaarts" daar na op de „St. Carrisbrooke" overge sprongen. De „Voorwaarts" zonk snel en het lot van het schip scheen snel beslist te worden. Maar wonder boven wonder bleek het waterdichte schot de druk van het zeewater te weer staan. Het schip bleef drijven. SLEEPTROS Later zijn de mannen door de Engels man aan boord van de „Willem Corne lis" gebracht. Op deze logger heeft men het besluit genomen om de „Voorwaarts" te trachten te behouden. Vijf man roei den door de sneeuwbuien naar het ver laten schip: Piet en Arie Marei en stuur man Jan Hoek van de „Voorwaarts" en Klaas van der Plas en Jacob Kuyt van de Willem Cornelis". Zij slaagden er in om met een sleeptros van lijnen en an kerketting de verbinding tot stand te brengen. HALF ELF BINNEN Met het achterschip vóór, om de druk op het waterdichte schot zo klein moge lijk te maken, ls daarna de sleepreis IJmuiden begonnen. Een reis van uren over een stormachtige zee. Maar de tros hield het en tegen negen kwamen de drie loggers zaterdag avond voor IJmuidens pieren. Half c-lf varen de schepen binnen: het inkorten tan de lijnen om de pieren te kunnen binnenkomen vergde enige tijd. Vrouw in brand In een woning in de Wattstraat in Den Haag is een vrouwelijke kantoorbe diende. met haar ochtendjas te dicht bij een petroleumkachel gekomen, waar door zij in brand geraakte. Zij rende gillend de gang op, waar medebewoners haar te hulp schoten. Met. brandwonden over het hele lichaam is zij in het zieken huis Westeinde opgenomen. Haar toe stand is ernstig. Man door gas vergiftigd In Den Haag is een 63-jarige man door gasvergiftiging om het leven gekomen. Hij had, in de keuken van zijn woning in de Pretoriusstraat. het gas willen aansteken om water op te zetten en heeft vermoedelijk niet gezien dat de uit geen vlam vatte. Doordat zijn reuk slecht was heeft hij ook het uitstro mende gas niet kunnen ruiken. Hij was reeds overleden toen buren, die gas ro ken, de politie hadden gewaarschuwd. Naar een universiteit te Rotterdam Op grond van de door het Nederlands Economisch Instituut uitgebrachte rap porten heeft het gemeentebestuur van Rotterdam de behoefte gevoeld nader te *orden voorlicht omtrent de vraag of uitbreiding van de te Rotterdam aanwe- t?e vormen van hoger onderwijs aanbe veling verdient. Daartoe besloten B. en W. :ri te stellen een commissie van ad- f-es inzake het hoger onderwijs (Com missie Hoger Onderwijs Rotterdam) on- der voorzitterschap van de burgemeester rnr. G. C. van Walsum. B. en W. van Rotterdam stellen bijzon der op prüs een antwoord op de vragen oi een te Rotterdam te stichten univer siteit op zichzelf levensvatbaar en in het kader van het gehele hoger onder lijs hier te lande verantwoord kan wor- den geacht. De commissie heeft zich er ook over te beraden of het wenselijk is ernaar te 1 streven, dat de Nederlandse Economische Hogeschool in een te stichten univers1- teit wordt opgenomen. De KW 140 „Voorwaarts", die vrijdag op de Noordzee werd aan gevaren. is zaterdagavond zwaar beschadigd de haven van IJmuiden binnengesleept. De bemanning bij het °at in de voorsteven. Gezag van Mollet is er niet groter op geworden na bezoek aan Algerije (Van onze correspondent te Parijs) De Franse minister-president, Guy Mollet. Is zaterdagmiddag per vliegtuig teruggekeerd ln Parijs van zijn even korte als beuogen informatiereis naar Algerije. Een goed uur na zijn aankomst heeft Mollet president Coty en zijn ministers uitvoerig van zijn ervaringen op de hoogte gesteld. Einde deze week zal de premier een officiële regeringsverklaring afleggen voor de Nationale Vergadering en ook zal hij zich direct ichten per radio tot het Franse volk. Dc algemene indruk in Parijs is wel, dat het gezag van Mollet en van zijn rege ring er na de dramatische gebeurtenissen in Algerije zeker niet groter op ls geworden: een minister-president laat zich nu eenmaal niet ongestraft met tomaten bekogelen! Mollet had zich bij zijn reis naar Algerije zeker het blik sem bezoek voor ogen gesteld, dat Mendés-France indertijd aan Tunesië had afgelegd cn waarmede de onrust daar te lande toen kon worden bezworen. Door z(jn reis echter van tevoren aan te kondigen had Mollet de kolonisten en ultra-rechtse elementen gelegenheid gegeven hun betogingen tc organiseren, betogingen, die zijn gezag, ook bij het Algerijnse volk, zeker sterk arbreuk hebben gedaan. Zware onderhandelingen met de Sultan van Marokko „..6Het psychologisch klimaat is er niet verse vis. onmiddellijk gelost. Daarna j beter op geworden en Mollet gaat een werd het schip hoog en droog in hetnieuwe beproeving tegemoet nu hij deze dok gezet. week het parlement een aanvaardbare 10-jarig jubileum P.v.d.A. „Conflict in de Stichting van de Arbeid is een teken aan de wand'''' Op het zaterdag in Amsterdam gehouden jubileumcongres ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de P.v.d.A. heeft het lid van de Tweede Kamer de heer G. J. N. M. Ruygers 's middags de aanwezigen toegesproken. Spreker zei o.m. ten aanzien van de geboorte van de doorbraak, dat deze niet is tot stand gekomen als een theoretische constructie, maar uit de nood en het lijden van de tijd. als een zedelijk protes. tegen een gevestigde orde. waarin menselijke waarden werden opgeofferd aan materiële belangen. Het is begryplyk zo zei spr. verder dat in de politieke verhoudingen van ons land bijzondere spanningen kunnen ont staan door het feit dat er niet alleen verschil ven inzicht bestaat ten aanzien van concrete politieke punten, doch ook dat verschillende types van partijfor matie tegenover elkaar staan. De verkie zingsuitslag van 1952 is oorzaak geweest van verhoogde spanningen. Spreker eindigde met de opmerking, dat hoewel de strijd cm de doorbraak nog voortduurt, het toch wel iets bete kent dat in 1952 dank zij de doorbraak de socialistische party voor het eerst ln de geschiedenis de grootste politieke party van het land werd. „Als we daaraan terugdenken, dan ls het duidelijk, welk een overheersende rol de doorbraak ook in de komende verkie zingsstrijd zal spelen. De toekomst van het socialisme en de toekomst van de doorbraak zijn in ons land nauw verbon den. We zullen de stryd, die wy tien Jaar geleden zyn begonnen, samen voortzetten tot de overwinning is bereikt", aldus de heer Ruygers. Beeld van Vorrink Namens de Vara bood haar voorzitter, mr J. A. W. Burger, een door de Rot terdamse kunstenaar Cor van Krahngen vervaardigde kop van Koos Vorrink aan. Mr. Burger, die de betekenis van Vor rink sohetste voor de partij noemde hem „de te vroeg ontvallen onvergeteiyke fi guur: de bouwer naar binnen en de strij der naar buiten. Een kleinzoon van Vor- nnk onthulde de beeltenis van zyn grootvader. Mr. Burger stipte ook even het recente conflict in de Stichting van de Arbeid aan en sprak hierby van „ontbindings verschijnselen waarvan de werkgevers pogen te profiteren om de redelyke wel- vaartverdeling op de lange baan te schuiven". Namens de party bood prof. Banning het bestuur een bedrag van f. 18.000 aan, dat byeen was gebracht door de leden ongeveer de helft der 930 afdelingen. Hy sprak de verwachting uit, dat de an dere afdelingen spoedig hun verzuim zullen goed maken. Hy hoopte, dat tenslotte een totaal bedrag van f 35.000 bijeen zal worden gebracht, bestemd voor het op te richten Koos Vorrink-Instituut voor de buiten landse dienst. Worsteling om het inkomen Na de heer Ruygers voerde als laatste minister-president dr Drees het woord. Toen hy voor de katheder trad begroet te de zaal hem staande met een luid ap plaus en zong hem de socialistenmars toe. „De moeilijkheden voor ons'land, aldus dr. Drees het dichtstbevolkte land van Europa, biyvcn groot. Wij moeten voorzich"g zijn met ons kostenpeil. Men kan niet verwachten dat de arbei ders perman t bereid blyven zich te beperken. Er is een worsteling om de verdeling van hel maatschappelijk in komen. De naaste toekomst kent voor ons land ook nog grote zorgen als: de woningnood en de zaak van het onder wijs. In de wereld zyn er de on-vrede en de vrijheid, de tegenstelling Oost-West. de houding van de vroegere koloniale vol keren tegenover het Westen Overweldi gend zyn de vraagstukken waarvoor ons land is gesteld, mee-gesteld als deel der wereld. Wij hebben een taak te vervul len in het heden en de toekomst voor te bereiden. Niet alleen voor materiële wel vaart en levenszekerheid, maar ook voor geestelyke vrijheid. Wy moeten de weg naar cultuur voor de brede massa be reikbaar maken. De terugblik op het ver leden - aldus de premier - rechtvaardigt het vertrouwen in de tcekomst. Wy staan als sterke partij midden in ons volk. en weten te staan voor een grote zaak met nog groter vertrouwen in de levensvatbaarheid van wat tien jaar ge leden werd begonnen. Partij achter de arbeiders In zyn slotwoord noemde partijvoorzit ter Vermeer het conflict in de Stich ting van de Arbeid „in menig opzicht een teken aan de wand Een symptoom van een stuk restauratie, dat in ons volksleven poogt door te zetten. Nu dreigt de Stichting uiteen te vallen en de grote vraag is of wij allen zullen de len in de welvaart, produkt van het werk aller handen. Op dit stuk van de verdeling van de welvaart staat de par ty achter de georganiseerde arbeiders, aldus de heer Vermeer. oplossing voor het Algerynse probleem zal moeten voorleggen. Deze nieuwe episode ln zijn regerings activiteit zal bovendien worden geken merkt door vermoedelijk wel zware on derhandelingen met de Sultan van Marokko, die vandaag in Parys wordt verwacht, en die de Franse regering zyn eisen voor een spoedige onafhan- kelykheid van zyn land komt stellen! Twee miljard gulden voor de industrialisering Mollet moet als voornaamste conclusies uit zyn reis hebben getrokken dat het Algerynse probleem meer door econo mische dan door politieke factoren wórdt bepaald. Zowel aan de kant van de Algerynen als van de Franse kolo nisten is het, zo heeft Mollet in de ministerraad gezegd, een kleine minder heid. die ophitst tot rebellie en wanor delijkheden. Dat die minderheden, die aan Algerijnse zyde door de Arabische Liga wordt gesteund, het oor konden vinden van een brede massa, vindt zijn oorzaak, volgens Mollet. in de uiterst benarde levensomstandigheden van een zeer groot deel van het Algerijnse volk. Mollet zal' in zi'n plan tot oplossing van de Algerynse crisis dus zeker voorstellen doen ter verheffing van het levens niveau van de Algerijnse volksmassa en vandaar dan ook dat de premier bjj zyn Algerijns bezoek door zyn minister van Sociale Zaken, Gazier, werd vergezeld. Het vooropstellen van de economische en sociale problemen ligt overigens ge heel in de traditionele lyn van de socia listische partij. Vermoedelijk zal de Franse regering industrialisering van Algerije wil len bevorderen en bespoedigen. Een som van tweehonderd miljard frank zal daarvoor moeten worden uitgetrokken en de regering hoopt dit enorme bedrag door een speciale staatslening te zullen kunnen dekken Als veiligheidsmaatregelen tegen de fascistische elementen, die in Algerye een staatsgreep zouden willen voorbe reiden. zal de nieuwe resident-minister Lacoste de Franse administratie ver- moedel yk ingrijpend van kolonistische sympatisanten gaan zuiveren. THtOOORUS NUMIUI^RII! cpnn)H6tN HOUwNP Rol zeil Uw Amerikaanse sigaret van Star, gefabriceerd van 100 °/0 import tabak, die geoogst werd op de beste plantages van Erkend de beste! H eer tientallen doden door herige koude Het afgelopen weekeinde heeft in bijna geheel Europa zware sneeuwval ge bracht. In vele landen, met name in Frankryk, Italië Joego-Slavié en Oosten- rUk, is het trein- en wegverkeer door zware sneeuwval geheel ln de war. De koude heeft vrydag en zaterdag in Europa aan ongeveer 50 mensen het leven gekost. De meeste slachtoffers vielen in Frankryk, waar 23 doden te be treuren vielen. In Griekenland, waar zware sneeuwstormen de bevoorrading door de lucht van ingesneeuwde dorpen belemmeren, kwamen twaalf mensen om het leven. In Zwitserland vielen drie slachtoffers. In Grevena (Wesl-Macedonië) is een schooldak ingestort door bet gewicht van de sneeuw, drie kinderen kwamen om het leven en vUftlen liepen verwon dingen op. In Frankrijk zyn door zware i komen afgesneden door grondverschul- sneeuwval aan de Rivièra het trem- en I vingen en de meeste busdiensten zyn ge- wegverkeer byna geheel lamgelegd en staakt. In Parys zelf gaat men nu op de is grote schade aangericht aan de be- groentemarkt de gevolgen ondervinden roemde tuinen in dit gebied. Duizenden van de zware vorst van de afgelopen we- auto's zyn gestrand langs de wegen en ken Van verscheidene groenten zyn de verschillende plaatsen rondom Nice zijn pryzen verdubbeld en ook het brood door de sneeuw volkomen van de bui- wordt schaars. By de bakkerswinkels tenwereld afgesloten Vele telefoonver bindingen zijn verbroken. In verschil lende delen van de Rivièra kon men ae skies onderbinden! Tussen Nice en Mo naco ls de weg op sommige plaatsen vol denten, zaterdagmiddag op dc Champs Elysees. ondanks het verbod van de regering getracht een solidaritcitsdc- monstratic met de Franse kolonisten in Algerije te organiseren. Er werden bele digende kreten aan het adres van Mcndes-Frnnce geslaakt en een raam van zijn dagblad „l'Express" moest het ontgelden. In weerwil van een bijzonder sterke politie bewaking zijn linkse cn rechtse betogers elkaar ook nog even in de haren gevlogen zonder dat er ernstige ongelukken zijn voorgevallen Een goede honderd demonstranten werden door de politie opgepikt. Na controle van hun papieren werden ze in de nacht echter allen weer op vrije voeten --esteld moeten lange ryen worden gevormd! Oostenryk is bedolven onder een nieuwe laag sneeuw, waardoor het trein-, weg- en luchtverkeer grote moei lijkheden ondervindt. Sommige treinen komen met 15 uur vertraging binnen. In de Italiaanse hoofdstad viert men carnaval in de sneeuw, doch ern stiger ls de toestand ln Zuid-Itallë en in de Abruzzen. ten oosten van Rome. Vele dorpen in deze gebieden zyn door de zware sneeuwval en de vorst van de af gelopen dagen nog steeds van de buiten wereld afgesloten en hebben dringend om voedsel gevraagd. Nieuwe sneeuwval bemoeiiykt de hulpverlening In drin- Procedure om salarissen (Van c Haagse redactie) Maandag 20 februari a.s. zal voor het ambtenarengerecht aan de Laan Copes van Cattenburch te Den Haag door 104 ex-personeelsleden van de voormalige Nederlands-Indische Gou vernementsmarine een proces worden gevoerd tegen de Staat der Nederlan den. De ex-personeelsleden eisen uit betaling van salaris over 19411945, de tijd dat zij geïnterneerd hebben geze ten In Jappenkampen. De mensen van de Gouvernementsma rine, de havenmeesters en loodsen uit het v.m. Nederlands Oost-Indië resor- teerden onder het hoofdkantoor voor de soheepvaart op Batavia, als onderdeel van het Departement van Marine. Het derlands-Indle werd men door admiraal Helfvich gedemilitariseerd. (Admiraal Helfrlch staat overigens op 't standpunt dat, indien hy had geweten, welke con sequenties door de Staat aan deze demi- litarisatle verbonden zouden worden, hy hiertoe nooit zou zyn overgegaan). gende gevallen worden hard benodigde medicynen met hefschroefvllegtuigen overgebracht Ook voedsel en veevoeder wordt zoveel mogelijk door de lucht aan gevoerd. Intussen heeft de Amerikaanse ambassadeur te Rome, mevrouw Claire BoothLuce, bekendgemaakt dat 36 „flying boxcars" van de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland heden, maan dagochtend zouden opstygen met de kens, kleren en voedsel voor de geïso leerde dorpen in Italië. De Italiaanse autoriteiten vrezen zware overstromin gen zodra de dool in zal vallen. De sneeuwval ln Italië ls de zwaarste sinds mensenheugenis. In West-M a cedon 1 en langs de 'oegoslavisch-Albenese grens wordt door '-^v ines gevreesd voor de levens van een ■"og onbekend aantal arbeiders en grens wachten Telefoon- en wegverbindingen tussen Belgrado en West-Macedonië zya afgesneden. Berichten uit Skolpje mel den „enkele tientallen doden". In geheel Joego-Slavië is de genie van het leger op de been om wegen vry te maken met explosie ven. In Denemarken zyn tydens het weekeinde vier personen om het leven gekomen door het „poolweer" Maar uit de Faroër en uit Groenland worden voor jaarstempera turen gemeld! Zweden meldt sneeuwstormen langa de kust en zonneschijn by 10 graden vorst ln het binnenland Grieks vliegtuig vermist Een Griekse Dakota met zeventien personen aan boord wordt sinds zon dagavond vermist. Het vliegtuig wierp voedsel uit boven door sneeuw geïsoleer de gebieden ln het noorden van het land. „Oorlog, als Israël loop van de Jordaan wil wijzigen Fcn oorlog tussen Arabieren en Israë liërs is onvermijdelijk, als Israël niet afziet van wyziging van de loop van de Jordaan. zo heeft Fares Khoeri. de voor- maligc Syrische premier, zaterdag ver- Op de Nieuwkoopse Plassen was I van de toertochten. Velen maakten k,"rd Jïct ,blad •A1.ef ®a"- J De overwinning der Arabieren zal af- Jo Bodegraven uit Alphen dit week- als ontspanning een spannende hangen van de mate, waarin z.y met het einde met zijn ijszeilboot een „vaart" met het bootje mee. gevaar rekening houden om zich oP attractie voor de schaatsenrijders lTM WAIpl„., Ml

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7