Breuk in Stichting van de Arbeid tussen werkgevers en werknemers De (vroegere?) Nazi's roeren weer stevig de trom in West-Duitsland WEERBERICHT Tegengestelde standpa n ten inzake loon voorstellen Nazi-tijdschrift komt zelfs met eisen voor de dag DEUR TE GENEVE OP EEN KIER T. D. keert voorlopig ruim aelit ton uit 94ste jaargang ZATERDAG 11 FEBRUARI 1956 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal: f2.35 per maandj f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Plotseling afgebroken overleg Werknemers achten tie functionering van de Stichting opgehouden Van de zijde der in de Stichting van de Arbeid samenwerkende gezamen lijke Centrale Werkgeversorganisaties wordt meegedeeld: ,,ln de gisterochtend gehouden vergadering van het bestuur van de Stich ting van de Arbeid heeft een bespreking plaats gevonden over de gevolgen, welke voor de loonpolitiek dienen te worden verbonden aan het onderzoek van de S.E.R. naar de economische situatie van ons land. Zowel van de zijde der drie werknemersvakcentralen als van die der gezamen lijke Centrale Werkgeversorganisaties werden de met betrekking tot deze loonpolitieke gevolgen ingenomen standpunten meegedeeld. Naast overeenstemming hierin be staande dat in beide voorstellen gespro ken werd over de mogelijkheid van een eenmalige uitkering in 1956 en van het overgaan tot een meer gedifferentieerde loonpolitiek bleek een belangrijk ver schil ten aanzien van de hierbij in acht te nemen grenzen. Deze begrenzing vond in het werkgeversvoorstel haar grondslag enerzijds in de onlangs in de S.E.R. ge voerde beraadslagingen, anderzijds in de door de werkgeversorganisaties nage streefde stabilisatie van het prijsniveau. Op grond hiervan werd o.m. rekening gehouden met het feit, dat waarschijn lijk op ruime schaal in 1956 gebruik zal worden gemaakt van de mogelijkheid om de bijkomende arbeidsvoorwaarden te verbeteren tot een hoogte van 3 procent van de bestaande lonen. Ook werd door de werkgevers in aanmerking genomen de loonsverhoging, die waarschijnlijk be gin 1957 noodzakelijk zal zijn in verband met de invoering van de wettelijke ouder- domsverzekering en een verdere aanpas sing van het huurpeil. Het voorstel van werkgeverszijde om de beide standpunten op zo kort mo gelijke termijn met de regering te be spreken werd door de werknemers vertegenwoordigers onaanvaardbaar geacht. De werkgeversorganisaties heb ben hierop de regering op de hoogte gebracht van de ontstane situatie". De besturen van de drie vakcentralen, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., delen ons mede: „In de gistermorgen gehouden verga dering van het bestuur van de Stichting van de Arbeid hebben de vertegenwoor digers der Vakcentralen aan de vertegen woordigers der Centrale Werkgeversorga nisaties de volgende voorstellen gedaan: 1. Een uitkering ineens ter hoogte van tenminste twee weken loon. ter compensatie van de in 1955 ontstane achterstand. 2. Indien over het eerste punt een bevredigend akkoord zou worden be reikt: een verhoging van de richtlijn voor de loonvorming in de bedrijfstak ken met 3% en daarboven voldoende ruimte voor toepassing van verant woorde differentiatie. 3. Teneinde gevolgen voor het prijs peil zoveel mogelijk te voorkomen zou den de Vakcentralen de verwezenlij king van loonsverhogingen in de ver schillende bedrijfstakken niet op één uniform tijdstip willen doen plaats hebben, maar deze over een bepaalde periode willen spreiden De Werkgeversvertegenwoordigers daarentegen wensten niet verder te gaan dan: 1. Medewerking te verlenen aan het openen van de mogelijkheid tot het verstrekken van een uitkering ineens over 1955 van ten hoogste 2% van het jaarloon, voor zover daarover overeen stemming tussen de betrokken partijen wordt bereikt, echter met uitzondering van die gevallen, waarin de werkne mers reeds door middel van winstuit keringen deel hebben gehad in de toe genomen welvaart. 2. Het scheppen van een differen tiatiemogelijkheid van 2% boven de huidige richtlijn, te realiseren na af loop van de geldende collectieve arbeidsovereenkomsten, met- dien ver stande, dat voor langlopende contrac ten en voor bindende loonregelingen Tijdelijk afnemende verst De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht met op de meeste plaat sen strengp vorst, morgen overdag meer bewolking met voornamelijk in het noor den van het land plaatselijk enige sneeuw en tijdelijk afnemende vorst. Matige tot zwakke wind, aanvankelijk noord oostelijk, later veranderlijk. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 FEBRUARI. Zon op: 8.05 uur; onder: 17.49 uur. Maan op: 7 49 uur; onder: 18.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.00 en 16.08 uur (13/2 te 4.31 en 16.37 uur). Laagste temperatuur te Leiden in afge lopen nacht 9 gr. C. Dit nummer bestaat uit lz pagina's, en een bijvoegsel. bijzondere voorzieningen dienen te worden getroffen. Nadat de werkgevers deze voor de werknemers onaanvaardbare voorstellen hadden medegedeeld, verklaarden zij, dat in verband met de grote afstand tus sen de beide voorstellen de beide stand punten aan de regering dienen te wor den voorgelegd. Reëel overleg met de werkgevers was daardoor onmogelijk. Dit gedrag der werkgevers is naar het oordeel van de Vakcentralen niet alleen een ontwijking van de verant woordelijkheid, maar bovendien een aantasting van het beginsel van het georganiseerd overleg, zoals dat gedu rende meer dan 10 jaren in de Stich ting van de Arbeid is gevoerd. Gelet op dit gedrag hebben de Vak centralen medegedeeld: 1. Zij beschouwen hun voorstellen als niet te zijn gedaan en behouden zich alle vrijheid van handelen voor. 2. Zij achten, dat de Stichting van de Arbeid door deze houding der werk gevers heeft opgehouden te functione ren. De Vakcentralen hebben voorts besloten: 1. de regering met de stand van zaken op de hoogte te stellen, 2. de bevoegde organen der drie Cen- tralen tegen a.s. maandag byeen te roepen". Verh^'ring in regeringskring In regeringskringen heeft men met verbazing kennis genomen van de laatste ontwikkeling in de Stichting van de Arbeid, aldus onze Haagse re dacteur. In de ministerraad, die maandag zal werden gehouden, zal men zich waar schijnlijk met deze kwestie gaan bezig houden. Algemeen kwam het bericht In regeringskringen volkomen onver wacht. Het was bekend dat er wel eens punten van wrijving waren, maar dat men de problemen zo maar zonder meer op de tafel zou werpen, dat had men niet verwacht. Het is hans nog 1 niet bekend of en zo ja, welke stap pen de regering zal ondernemen. Dit j hangt er uiteraard van af hoe in de brieven, die van de zijde van werkge versorganisaties zowel als van werk nemersorganisaties aan de minister van Sociale Zaken ter bevestiging van de telefonische mededeling zijn ver zonden, de zaken worden gesteld. Vandaag zal naar aller waarschijn lijkheid nog geen beslissing kunnen worden genomen. (Van onze correspondent in Bonn) De vroegere Nazi's in Duitsland waarom zet ik er eigenlijk dat woordje vroegere voor? de Nazi's In Duitsland dan roeren tegenwoordig weer alom de trom. Daarmee is natuurlijk nog niet gezegd, dat ze nu alweer bijzonder gevaar lijk zouden kunnen zijn. Zo ver is het gelukkig nog niet, maar het kan toch heus geen kwaad eens de aandacht op de vaak vreemd aandoende activiteit te vestigen. In Bad Wörishofen in het zuiden van Beieren (een plaatsje dat bekend is geworden door Sebastian Kiteipp, die er geleefd en gewerkt heeft) komt eeu tijdschrift uit, dat de naam „Die Anklage" (De aanklacht) draagt „Orgaan van de ontrechten en van de na de oorlog benadeelden" staat eronder. Het is dus een blad van en voor de Nazi's die na de val van Hitiers rijk slachtoffers van de zuivering, van de denazificatie geworden zijn. Dit blad is thans zo vermetel te beweren dat het helemaal maar larie is, dat miljoenen Joden door de Nazi's zouden zyn vermoord. En van de Duitsers, die indertijd ln een verzetsbeweging hebben gezeten vertelt het, dat die „het recht geschonden hebben" Uitkeringen en eerbetoon aan verzetsstrijders moeten ongedaan gemaakt worden... i Het is bewezen, schrijft „Die Anklage", dat het verzet van vóór 1945 een zeer lucratieve aangelegenheid geworden is, dat interest en zelfs samengestelde in terest heeft opgeleverd. Het geeft de thans 73-jarige schrijver dr. Rudolf Pechel, die in de tijd van het duizendjarige ryk tegen de Nazi's heeft gestreden, de raad het land maar voor goed te verlaten, omdat men hem in Duitsland niet kan gebruiken. Dr. Pe- cher heeft onder Hitier drie jaar in het beruchte concentratiekamp Sachsen- hausen opgesloten gezeten; hy is hoofd redacteur van de „Deutsche Rundschau" en hij werd in 1952 door de Westduitse Bondspi-esident prof. Heuss met het kruis voor verdienste van de republiek onderscheiden. Dit merkwaardige blad komt thans nota bene met vier ..eisen" voor de dag; 1. Alle monumenten en alle naambor den van straten en pleinen, die personen uit de verzetsbeweging eren, moeten in heel West-Duitsland verwijderd worden; 2. alle financiële ondersteuningen aan vroegere verzetsstrijders moeten onge daan gemaakt worden, en sommen die reeds „ten onrechte" aan die mensen zijn uitbetaald, moeten teruggevraagd wor den: 3. alle organisaties van „zogenaamde verzetsstrijders" dienen ontbonden te worden, daar het hier verenigingen van overtreders van de wet betreft: 4. alle processen die op verlangen van die verzetspersonen tegen hun vroegere Nazi-rechters en andere gewezen tegen standers werden gevoerd, moeten op nieuw behandeld worden Men ziet: de heren hebben alweer heel wat noten op hun zang. 9 Slot op Pag. 2 Overweldigend was de belangstel lingtoen de sultan van Marokko dezer dagen zijn officiële intocht in Casablanca maakte. De sultan spreekt van een balkon van de moskee zijn onderdanen toe. Verdubbeling brandstof fenbijslag De Staatssecretaris van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen be richt, dat hij goedkeurt dat de brand stoffen byslag voor de sociale voor ziening over de weck van 6 tot en met 11 februari 1956 wordt verdub beld. Dit betekent, dat deze brand- stoffenbijslag voor de kostwinners en alleenwonenden wordt verhoogd van f. 4.10 tot f. 8.20 en voor kostgangers van f. 2.05 tot f. 4.10. Het Ministerie van Maatschappelijk Werk heeft aan de gemeentebesturen bericht gezonden dat zij voor deze week een extra brandstoffen toeslag mogen verstrekken aan oorlogsslachtoffers, ge- repatrieerden uit Indonesië en slacht offers van de watersnoodrayij 1953. Vijf dames van de Zaanse zwem- club ..De IJsbeertjes" trotseren dagelijks de kou om haar open- luchtbad te nemen, desnoods na een Psychologisch probleem Mogelijk vandaag het verlossend woord (Van onze speciale verslaggever te Genève) De Nederlands-Indonesische minister-conferentie is vandaag haar vijfde dag, sinds de hervatting, ingegaan maar de beide landen zijn er nog steeds niet in geslaagd de kloof, die hen scheidt, te overbruggen. De ministers hebben gis teren drie maal rondom het open haardvuur in de hotelkamer vergaderd, maar zijn tenslotte weer onverrichtcrzake uiteen gegaan, na een nieuwe ontmoeting voor vanochtend te hebben vastgesteld. tijdje stoer werk met de bijl om een stukje open water te hakken. Het zijn de dames Hottentot, v. d. Weij- den. Stroo. Soff en Taai. Of men er vandaag in zal slagen het verlossende woord te spreken, is een vraag, waarop iedereen het antwoord schuldig blijft. De stemming onder de delegatie-leden is er na de moeizame discussies van gisteren echter bepaald niet beter op geworden. In ieder geval is er van de zonnige sfeer, die hier enkele dagen geleden nog heerste, niets meer overgebleven. Er is één lichtpuntje: uit het feit, dat de ministers vanochtend opnieuw zullen trachten een uitweg te vinden, mag men afleiden, dat men de moed nog niet geheel heeft opgegeven. De laatste ontmoeting, die gisteren plaats vond. heeft de deur voor verdere onderhande lingen nog op een kier gelaten. De Nederlanders zijn. in het uiterste geval, bereid tijdens de interim-periode, tussen de opheffing van de Unie en de tot standkoming van een definitief verdrag, een regeling te aanvaarden, die in grote trekken overeenkomt met de regeling, die bij het op papier nog bestaande Uniehof van Arbitrage geldt. Om de Indonesische gevoeligheden te ontzien, zal echter alles wat direct aan het Unie-hof herinnert, worden geschrapt. Dit betekent, dat er een permanente arbitrage-commissie zal worden ge vormd, bestaande uit zes leden, drie Nederlanders en drie Indonesiërs. Wanneer de commissie, in een voor komend geval, geen beslissing zou kunnen nemen, zal de president van het Internationaal Gerechtshof een opper-arblter aanwijzen; wiens stem de doorslag geeft. De Indonesiërs zien echter veel meer heil in de oprichting van een ad hoc- commissie, waardoor de gehele kwes tie echter al onmiddellijk in de „conflict-sfeer" wordt getrokken. Wie garandeert, dat de Indonesiërs, bij een rechtsgeschil, „hun" leden zullen wil len benoemen? De vraag stellen is haar beantwoorden. Alleen indien de president van het Internationale Ge rechtshof wordt ingeschakeld, kan hiervoor een bevredigende en vooral sluitende regeling worden getrof fen. Hiertegen verzetten de Indone siërs zieh echter. In wezen gaat het bij dit, weinig spectaculaire maar daarom niet minder Robert Lacoste. de man die in Algerije een zware taak te ver vullen krijgt. belangryke meningsverschil, nog steeds om de vraag in hoeverre men de Indo nesische vrees voor soevcreiniteitsinper- king kan wegnemen, zonder de Neder landse belangen in Indonesië in het gedrang te brengen. Het is niet alleen een politiek en juridisch, maar ook misschien zelfs in de eerste plaats een psychologisch probleem, en juist dit laatste maakt de zaak zo moeilijk. Wan neer irrationele factoren een zo gewich tige rol gaan spelen is er voor een logische argumentatie geen plaats meer. In eerste ronde 14% Vorderingen worden uiteindelijk voor liet overgrootste deel uitgekeerd De curator in het faillissement van de C.V. Tieleman en Dros, mr. dr. N. G. Geelkerken, heeft gisteren ter griffie van de Rechtbank te 's-Gravenhage de eerste uitdelingslyst in het faillissement van deze C.V. gedeponeerd. Tevens is een afschrift van deze lijst, waarop 554 schuldeisers voorkomen, ter inzage ge legd in het Kantongerecht te Leiden. Mr. Geelkerken, die ons een toelioh- ting op deze lijst verstrekte, deelde ons mede. dat thans een bedrag van f. 1.015.989, o.a. uit de verkoop van voor raden en ten name van de C.V. staande vorderingen, is binnengekomen. Na aftrek van algemene faillisse- mentskosten en boedelschulden, ont staan tydens dit faillissement en de surseance van betaling, blijft thans in eerste instantie een bedrag van ruim acht ton beschikbaar voor preferente en concurrente schuldeisers. Voor de concurrente schuldeisers komt dit neer op eep eerste betaling van circa 14 Aangezien na het bekend maken van deze eerste uitdelingslJJst door schuld eisers, die hun vorderingen op de C V. nog niet hebben bekend gemaakt, ver zet kan worden aangetekend, zal het nog minstens één maand duren voordat tot uitbetaling kan worden overgegaan. Hoewel mr. Geelkerken zeer voor zichtig is met het doen van een con crete uitspraak, staat het volgens hem thans al wel vast, dat alle vorderingen op de C.V. in de toekomst voor het overgrootste deel uitbetaald kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1