Hebben Nederlanders in Zweden kansen op emigratie Enige moeilijke kwesties voor de raad van Oegstgeest DONDERDAG 9 FEBRUARI Einde van „ijselijk" avontuur op Waddenzee We hadden 'f nog 3 weken kunnen houden „IJs is raar goed! Als het gaat kruien, weet je niet waar je terecht komt", zo zeide schipper Teerling van de „l'squert 15", die tien dagen met zyn scheepje len zuiden van .Ameland in het ijs heeft vastgezeten en gister avond om half negen voor het eerst na drie weken weer vaste grond onder de voeten had. Het bleek al spoedig, dat men zich op het eiland meer bevreesd had gemaakt dan de opvarenden zelf. „Voor mijn schip en voor mezelf was ik helemaal niet ongerust", zegt schip per Teerling, die opmerkte alleen voor zijn vrouw en de kleine jongen wat bang te zijn geweest. Maar waren die niet aan boord geweest, dan had het. wat Teerling betreft, rustig kunnen ..ijzen". Dit avontuur was overigens geen pretje geweest; er schoot slechts vier uur slaap per nacht over. Iedere dag op nieuw is geprobeerd los te komen. Voed sel was wel voldoende aan boord en wa ter ook, doch met de voorraad progaan- gas was het erger; daar waren de schip per en zijn knecht vlug doorheen.. Bo vendien zat de buitenboordkraan voor OEGSTGEESi RAADSAGENDA. De raad der gemeente Oeesteeest komt od woensdag 15 februari te 730 uur nam. in de raadzaal bijeen ter be- handeling van om de volgende nun- ten: Voorstel van B. en W. inzake het beroen van „Dutim": het beroep van Th. C. P. Lamboo met betrekking tot de verbouw van ziin consumotietent de Rii nsburgerweeverlening van een krediet voor de uitvoering van het Dlan Hofdiick III; verkoop van grond achter het perceel Hofbrouckerlaan no. 56 beschikbaarstelling van grond vooi plaatsing van het clubhuis van de pad- vmdsters: bouwen van een drde-klassige noodschool voor het openbaar gewoon lager onderwiis en tot beschikbaarstel ling van een krediet voor de inventaris van de tweede openbare school; aan vrage van het bestuur van de Vereni ging tot oprichting en instandhouding van christeliike scholen ten dienste van Mors en Rijndijk om medewerking voor de aanschaffing van een handwerkkast: verlenen van financiële medewerking voor de vestiging van een bijzonder neutraal lyceum in deze gemeente: voorstel van de commissie voor over- brucgingsuitkeringen aan pachters tot het verstrekken van uitkeringen aan J. Treur en G. J. van der Meer. MAATSCHAPPELIJK WERKSTER De dlakonie der Herv. Gem. heeft be sloten een maatschappelijk werkster in dienst te nemen. In samenwerking met de Interkerkelijke Gezinszorg zal de maatschappelijk werkster voorlopig voor halve dagen werken. Mevr. J. Rosingh— Jansen te Leiden, die haar opleiding heeft ontvangen aan de school voor maatschappelijk werk op „De Horst" te Driebergen zal deze functie aanvaarden. LUSTRUM VAN DE LEKENSPELERS Het was gisteren vijf jaar geleden, dat de toneelvereniging „De Lekenspe- lers" werd opgericht. Ter viering van dit eerste jubileum kwamen de dona teurs der vereniging in het Patronaats gebouw bijeen. De samenkomst werd geopend door de voorzitter, de heer E. A. de Wekker, die leden en donateurs dank bracht voor de ondervonden steun en medewerking in de afgelopen vijf jaren. Hij verwelkomde de afgevaardig den der zusterverenigingen ën deelde mede. dat om het feestelijk karakter van deze avond te accentueren, een vrolijk spel zou worden opgevoerd n.l. de klucht in drie bedrijven door A. v. d. Lugt. getiteld „Een huis vol gekken onder regie van de heer J. E. Bonker De heer De Wekker deelde mede, dat een der hoofdrolspelers, de heer J. Bon net wegens opname in een ziekenhuis, te elfder ure vervangen moest worden. Deze vervanger heeft zich evenwel uit stekend van zijn taak gekweten. Het opgevoerde spel was inderdaad een klucht, waarvan men. zoals de heer De Wekker het uitdrukte, niets mee naar huis nam. doch het was wel een stuk, dat de lachspieren in beweging bracht en de aanwezigen een genoegelijke avond bezorgde, waarom het bij deze lustrumviering om te doen was. A.s. vrijdag zal om 8 uur in de grote zaal van het Zendingshuis een samenkomst gehouden worden in ver band met de Vrouwen Wereldgebedsdag. Het onderwerp dat voor dit jaar ge kozen is, luidt: Eén kudde, één Herder. WASSENAAR JAARFEEST RODE KRUIS In het Verenigingsgebouw werd de jaarvergadering gehouden van de afde ling van het Rode Kruis, waarbij tegen woordig waren de heer Peereboom. lid van het hoofdbestuur, de bestuursleden van de afdeling, de gemeente-arts dokter Wafelbaikker. ziisterafdelingen e.a., die door de groepscommandant, de heer C. W. Bachofner, welkom werden geheten, waarna hij er verder nog eens op wees, dat de jaarfeesten worden georganiseerd door de leden van de colonnes geheel •buiten bezwaar van de afdelingskas. De heer J. Dijksterhuis en echtgenote werden op het toneel geroepen en daar toegesproken door de voorzitter, de heer J. J. M. Wiegman, die zijn spijt betuigde over het besluit van de heer Dijksterhuis om af te treden als hd van de colonne, welke hy 25 Jaren voortreffelijk leidde. Als trouw bezoeker van de oefenavonden, goed instructeur en goed kameraad ver dient U de dank van de gehele afde ling, zei hij. Spreker overhandigde na mens het hoofdbestuur een eregebuig- solirift namens het afdelingsbestuur een sigarendoos en offreerde bloemen aan mevrouw Dijksterhuis, aan wie ook na mens de dames van de colonnes door me vrouw P. v. Heteren-Turk bloemen wer den aangeboden. Uit handen van de heer Bachofner ontving de heer Dijk sterhuis namens de colonne een boek Na een dankbetuiging wekte de heer Dijksterhuis op om hd van de afdeling te worden om zo doende iets van het leed van de wereld te verzachten. Eigen leden voerden het detectivespel „Vals akkoord" op en brachten het er heel aardig af. Er was muziek van The Caravans onder leiding van Wil van der Weyden en er was ook een gezellig sa menzijn. Zoals altijd was de feestavond van het Rode Kruis ook nu weer een succes. POLITIE VRAAGT INLICHTING Op hot hoofdbureau van politie aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat is aan wezig een herenhorloge merk Alpina, dat in 1954 in De Kieviet zou zijn gevonden. De mogelijkheid bestaat echter, dat dit horloge werd gestolen, in verband waar mee gaarne inlichtingen worden inge wacht door de afdeling reoherohe. het koelwater van de motor vol ijs." zodat ze met allerlei moeilijkheden te maken hadden. Ook was er bi) de opvarenden vrees voor afdrijven, indien het ijs zou beginnen te kruien. Gelijk bekend, had men geen enkel teken van leven, zelfs geen rook. opge merkt. Teerling verklaarde dit door het feit, dat hij met anthraciet stookt, hetgeen vrijwel geen rook geeft. „Je wordt wel flauw van dat ijs, als Je enige tyd niets anders rond Je ziet", biech Teerling eerlijk op, doch toen men ons van Ameland af wat gas en voedsel had gebracht, hadden we het ge makkelijk nog drie weken kunnen uit houden. zegt de schipper, die toch wel blij is, dit eenzame avontuur nu achter de rug te hebben. Zes vissersboten vermist met «0 opvarenden Zes vissersboten met een bemanning van in totaal tachtig koppen, die hun thuishaven te Fuchal, de hoofdstad van het ter hoogte van de westkust van Afrika gelegen eiland Madeire hebben, worden vermist na een hevige storm, die in de afgelopen dagen boven het zeegebied tussen Madeira en het eiland Porto Santo heeft gewoed. Een verrassende voordracht (Van onze parlementaire redacteur) Op de voordracht voor de benoe ming van een lid in de Algemene Re kenkamer heeft de Tweede Kamer vanmiddag als No. 1 geplaatst de heer D. J. Gerritsen, directeur der Rijks begroting bij het Ministerie van Fi nanciën. De heer Gerritsen 6tond niet op de aanbevelingslijst, die de Alge mene Rekenkamer aan de Tweede Kamer had toegestuurd. Hij had zich zelfstandig rechtstreeks met een sol licitatie tot de Tweede Kamer gewend. By de stemming werden uitgebracht op de heer Gerritsen 38 stemmen, op de heer M. Wallis de Vries te Laren (Noord-Hollandi 33 stemmen en op de de heer A. Sissingh te Bloemendaal 3 stemmen. No 2 op de voordracht is de heer M. Wallis de Vries, accountant te Laren, hoofd ener controle-afdeling bU de Ned. Handel Maatschappij. No. 3 is de heer N de Vries, accountant te Rotterdam, hoofd der afdeling bedrijven van de gemeente Rotterdam. STATION IN BRAND Volgens te Djakarta ontvangen berich ten hebben rebellen het spoorwegstation te Besitang op Oost-Sumatra in brand gestoken. Het gebouw werd totaal ver meld. Ook een 20-tal woningen in de buurt van het station werd in de as ge legd. Van slachtoffers wordt geen mel ding gemaakt. Voor enkelingen is daar wel plaatsmaar volksverhuizing is onmogelijk (Van onze correspondent in Stockholm) „Emigreren dicht bij huis" heet een lezenswaardig artikel in het zèer zorg vuldig geredigeerde tijdschrift van het Nederland-Noord-Europa Instituut. Maar, al munt dit stuk uit door statistische gevoelens, men is er toch naast, als men Zweden met name Dalsiand als emigratiegebied voor onze jonge boeren aanbeveelt. Laten wij eerst de schrijver, de heer H. D. Baars, aan het woord. Op zijn inleidende vraag, of er nog andere mogelijkheden zijn dan Canada, Nieuw-Zeeland en Australië, wanneer men in Nederland vergeefs zoekt naar een boerderij, laat hij het antwoord volgen, dat er behalve Frankrijk nog meer landen in Europa zijn, waar nogal eens een boerderij vrij komt. Hij denkt dan aan Zweden en vooral aan het landschap Dalsiand, tussen het Wener- meer en de Noorse grens gelegen. De dichtbijgelegen haven Gothenburg, Amerika en de industrieplaatsen in Noorwegen oefenden op de bevolking een sterke aantrekkingskracht uit en zo verminderde het inwonertal van 19 per km2 in 1920 tot 17 thans. „Toen de landbouwmechanisering kwam, was menig bedrijf al door de eigenaren verlaten. En juist dit terrein, vlak tot aan de hori zon, leent zich goed voor mechanische bewerking". De heer Baars was wel wat erg optimistisch Wij vernemen dan verder, dat tarwe (15.000 ha), haver (52 000 ha), rogge en gerst, oliehoudende zaden, groenvoeder, aardappelen en hooi (80.000 ha» tot de belangrijkste gewassen behoren. Maar- de stad blijft zuigen. Er zouden nu in Zweden 50.000 boeren boven 50 jaar zon der opvolger zijn. De schrijver had ook een gesprek met de landbouwkundige ingenieur Dahl- ström, „die Dalslands agrarische proble men oplost". Hij heeft, hpt met- hem er over, dat het weer in Dalsiand zeer gun stig is en dat de beste bedrijifsgrootte tussen 20 en 30 ha ligt, tegen f. 1500— 2250 per ha. (inclusief boerderij i En vervolgens vond een gedaohtenwis- seling plaats, die nogal stof zal doen op waaien. Wy citeren: „Vestigen hier zich wel vreemdelin gen?" „O, jazeker, we hebben hier boerde rijen zien overgaan in handen van De nen en Filmen, ook wel van Balten". „Zouden Nederlanders welkom zyn als ze kwamen?" „Zeer zeker, de waardering voor de Hollandse landbouw is hier algemeen. Men behoeft alleen „kunglig majestats tillstand" (hetgeen een plechtstatige uitdrukking is voor een ministeriële goedkeuring. „De bevolking gaat hier achteruit in aantal?' „Helaas wel tot dusver". ..Dus men zou het ook daarom mis schien een voordeel achten als er boe ren uit den vreemde by kwamen?" „Waarschijnlijk wel. als het goede landbouwers zyn". Tot zover het gesprek. Andere lezing. H'ü hebben ons nu in verbinding ge steld met degenen, die een dergelijke toestemming moeten geven. Eu kregen hier het duidelijke antwoord: „een col lectieve overkomst is absoluut ondenk baar. Ieder geval wordt zeer nauwkeu rig bekeken en er heeft een lang onder zoek plaats, alvorens een buitenlander toestemming krijgt, zich in Zweden als boer te vestigen. Zeer veel hangt af van het advies van de landbouwkundige dienst in het betreffende gebied, die in de eerste plaats het verzoek behandelt. De chef van deze dienst in Dalsiand is landbruksdirektór D. Dahlstróm in \a- nersborg, teL 12080. Belt U hem toch even". Zo kwamen wy dan terecht bij de zegsman van de artikelenschrijver. Maar deze was het in het geheel niet met de hem in de mond gelegde beweringen eens Wy kennen de heer Baars te goed om hem van opzetteiyk verkeerde bericht geving te besohuldigen. Daarentegen hechten wy meer waarde aan hetgeen de directeur verder zei: „Ik wist ook met dat het gesprek voor publikatie bestemd zou zyn Persoonlijk zal hy het wel prettig heb ben gevonden als er Nederlanders ko men. die van aanpakken weten en hij zal zich, zo veronderstellen wy. toch ngszlns positief hebben geuit. Maar dit was dan persoonlijk bedoeld. Als ambtenaar heeft hy nog met ande ren rekening te houden Geen duizendtallen! De heer Baars echter die aan „Neder landse" cyfers van enkele duizenden emigranten denkt, zal misschien hele groepen Denen en Finnen voor zyn geestelijk oog hebben zten trekken. In werkeiykheid zyn het er enkelen ge weest, aan de vingers van een hand te tellen. En er kan dan ook in Dalsiand - en dit zegt onze directeur nadrukkelijk - ook ten hoogste sprake zijn van een en keling. En dan nog zal het geval zeer nauwkeurig worden onderzocht. Onze landbouwattaché, jhr. ir. G. E. van Suchtelen, die al eerder met dit byl- tje heeft gehakt, meent ook, dat wel een enkeling in Zweden kan aarden, maar dat van massale emigratie geen sprake kan zyn. Tenminste, zo voegt hij er di plomatiek aan tce, onder de huidige om standigheden. En hy denkt dan zeker aan het machtige vakverbond, dat iede re concurrentie ongaarne ziet. Er zijn inderdaad enkelingen die hier goed hebben geboerd. Enkele jaren (gele den werd aan emigratie cp het eiland Gotland gewerkt. Destyds waren het de Gotlanders zelf. die de Hollandse boeren wilden aantrekken Maar ook toen ging het traag en zagen velen toch moeilijk heden. IVy zouden de Nederlanders niet wil len aanraden, zich zonder meer in Zwe den te vestigen. Er zijn teveel factoren die van Nederland verschillen. Zie liet eens aan, zouden wij willen adviseren, gelukkig is daarvoor een mogelijkheid. Een wederzijdse overeenkomst laat n.l. zonder veel rompslomp toe dat honder den Nederlanders als „praktikanten" in Zweden werken. Zij genieten gedurende deze tijd het volle loon hetgeen dan weer een voordeel is van een sterk vakverbond. Zij hebben dan de'tijd om over een zeer belangrijke stap na te den ken. Zonder twijfel zal ons gezantschap in Stockholm hierby bemiddeling willen verlenen, ai is het beter, zelf eerst een werkgever te vinden, die vervolgens de vergunning kan aanvragen. Poujade mag in ons land niet spreken Namens de minister van Justitie is aan de algemeen secretaris van de Ne derlandse Conservatieve Partij mede gedeeld, dat het de minister gebleken is, dat. by het hoofdbestuur van de Neder landse Conservatieve Partij het voor nemen bestaat de heer Poujade uit te nodigen om in ons land enige spreek beurten te houden De minister van Justitie heeft aan de Nederl. Conservatieve Party me dedeling gedaan dat hy ten aanzien van dit voornemen ernstige bezwaren heeft, (wijlen minister Donker heeft dat besluit genomen). Het hoofdbestuur van de Ned. Conser vatieve Party heeft zich naar aanleiding hiervan in verbinding gesteld met zijn juridische adviseurs, teneinde te laten onderzoeken, welke betekenis aan deze mededeling dient te worden gehecht, en welke consequentie® deze heeft met het oog op het recht van vergadering Uitwisseling van gevangenen Het Indonesische Kabinet heeft nog niet haar standpunt bepaald ten aanzien van het uitwisselen van ar restanten tussen Indonesië en Neder land. aldus heefl de Indonesische vice-premier Djanoe Ismadi verklaard. De kwestie zal waarschijniyk in de volgende Kabinetsvergadering worden besproken. Deze kwestie moet volgens Indonesië langs normale diplomatieke kanalen worden behandeld en niet worden ver bonden aan de besprekingen in Genève. Het voorstel tot uitwisselen van arres tanten is door Nederland gedaan, aldus zei Djanoe Ismadi tenslotte. iljen woordvoerder van het Neder landse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft op 4 februari medegedeeld, dat 4° voorgestelde uitwisseling een reeds geruime tyd geleden gedane sug gestie betreft van de Indonesische re gering, waarop eveneeiu, geruime tyd geleden in positieve zin door de Neder landse regering is gereageerd. De Neder landse regering is bereid op het voor stel in te gaan. aldus de Nederlandse woordvoerder - Red. LU.) Overval te Amersfoort BEJAARDE VROUW GEWOND Tydens afwezigheid van de bewoners, het bejaarde echtpaar J. Dirkmaat. hebben gisteravond twee inbrekers een bezoek gebracht aan hun woning aan de Leusderwe-g te Amersfoort. Toen de men sen thuiskwamen vonden zy de huiska mer overhoop gehaald De heer Dirk- maat haastte zich via de achterajde van de woning naar buren om de politie te bellen. Zyn vrouw liep aan de voorkant van het huis naar buiten, geljjktydlg met de inbrekers. Een van hen gaf me vrouw Dirkmaat een duw in de rug. ten gevolge waarvan zy tegen een fietsenrek viel. zy brak haar neusbeen en liep een bloedende lip en een verstuikte linkerpols op. Ei- wordt f. 100 vermist. De daders wisten te ontkomen. De gemeenteraad vergadert a.s. woensdagavond om half acht ter behandeling van een korte agenda, waarop evenwel enkele belangrijke zaken voorkomen. Het beroepschrift van „Dutim" Toen dc raad zich voor de eerste maal bezighield met .,de zaak Dutim" ter be handeling van het beroepschrift tegen de afwyzende beschikking tot verdere uitbreiding van het pand Geversstraat 47a, bleek dat er zoveel moeilyke kanten aan zaten, dat B. en W. de raad niet konden meekrijgen om de afwyzmg te handhaven. Daarom werd besloten dat de beide raadscommissies een grondige studie van deze zaak zouden maken en rapport zouden uitbrengen. As. woens dag zal nu een beslissing worden geno men, alhoewel men in de commissies het niet eens kon worden. Belde rappor teurs, zowel mr. J. G. Bergmeyer als inr. J. H. Valentgoed komen tot de conclu sie dat de raad bevoegd is van het be roepschrift kennis te nemen en voorts dat B en W het recht hadden de ge vraagde vergunning te weigeren. De meerderheid der commissies schaart zich achter de opvattingen van mr. Valent goed. welke in overeenstemming zyn met die van B. en VV n.l. dat de afwij zende beschikking tereoht was. Mr. Ber- gemeyer concludeert evenwel dat de ge vraagde vergunning door „Dutim" ni't op grond van bepalingen van wet of ver- ordemng is geweigerd, dus ten onreohte geweigerd is. Een tweede beroepschrift, dat de raadscommissies was voorgelegd was ingediend door dc heer Th. C. P. Lam boo, die vergunning had gevraagd zyn consumptietent. gelegen aan de Ryns- burgerweg te verbouwen en te vergro ten. Voorgesteld wordt op het beroep schrift afwyzend te beslissen omdat het in stryd met het uitbreidingsplan is De bouw van het bejaardencentrum brengt mee. dat het terrein waar dit cen trum zal komen in exploitatie wordt ge- van 5 jaren, bracht. Op het terrein zelf zullen pa den worden gemaakt en plantsoenen worden aangelegd. Bovendien zal de wa terparty, waarvan ter uitvoering van het plan Hofdyck II thans reeds een gedeelte wordt uitgevoerd, verder ge graven moeten worden. Tenslotte zal de Hofbrouckerlaan worden doorgetrok ken cn de aan de noordzijde geprojec teerde weg worden aangelegd, waardoor bouwterrein voor villa's ter beschikking zal komen. Het ls de bedoeling met de uitvoering te wachten tot de goedkeu ring voor de bouw van het bejaarden centrum is afgekomen. B. en W. stellen voor ter laste van het grondbedrijf voor dit doel een credlet van f601.627.65 beschikbaar te stellen. GRONDVERKOOP Prof. dr. H. T. van den Honert Leiden is voornemens over te gaan tot de aankoop van het pand Hofbrouck- laan 56. gelegen op de hoek van de Hof brouckerlaan en de Laan van Alkema de. indien hy in staat wordt gesteld van de gemeente een achter de woning ge legen strook grond te kopen, zodat hy aan de woning een vleugel kan aanbou wen. Tegen de verkoop bestaat by B. en W. geen bezwaar. Aan het Ned. Padvlndstersgllde ls een perceel grond gratis in gebruik gegeven. Door de straataanleg achter de Hof dyck kan dit terrein niet meer worden gebruikt. Verzocht was een ander ter rein beschikbaar tc stellen B. en W zyn bereid het clubhuis te doen plaat sen op een terrein achter de rioolwater- zuiveringsinrichting. naby de nieuwe Rijksweg Voor dit doel is circa 750 m.2 nodig. Voorgesteld wordt dienovereen komstig te besluiten voor een tydvak MARKTBERICHTEN LEIDEN. 9 februari. Leldse Coöp. Groente- en Fruitveiling Per 100 kg: An- ayvie oO. kroten 5Kroten, gekookt 14 20. boerenkool 1123. rode kool 714. gele kool 1114. groene kool 732. prei 20—95. spruiten A 86105, B 73—78. uien Picklers 3480. drielingen 4110. middel ton 40.60—41.20, mlddelgrof 41—41 40. grof 4180, waspeen 2838. winterpeen 3.60 5.40, witlof 5258. Prijs per 100 stuks knolselderle 22—38, sla B 21.30—23 40. selderie 7 60—18. BOSKOOP. 8 rebruajl. De Boskoopse le art 75. ld. 2e art 38-58 Andromedablad leart 75 ld. 2e art 38—58. Andromedablad 51—80. Slerkerstakken. Rosea 1 60—2 10. Prunua-trilobatakken 901.70 Amandel- takken 10—15 Forsrtle takken 1.30—1 70. Cvclamenbloemen 2855. Diversen per tak Slerkers Rosea, le srt 7090. ld. 2e art. 49. Prunus triloba 2436 Aman del 10—15. Forsytla le art 3611 ld 2e srt 28. Magnollaknoppen witte bloem 24 —28 Idem roze 25—35. ld lila 37 ld ee- mengd 13.Rododendronkoooen 1018 Prlmulaplantles per stuk 2428. GOUDA 9 februari. Kaasmarkt. Aan gevoerd 9 oartllen. Eerste kwal. f 2.19 2 25. Handel matig. KATWIJK AAN DEN RIJN 8 februari. Groenteveiling. Waspeen A 1431. Idem B 21—36. breekpeen 7 60—13.10. boeren kool 517. eele kool 8.1013.20. groene kool 1219 rode kool 6 008.4C spruiten (sehoond) 5869. Idem ongeschoond 3851. kroten 56. knolselderle 428, uien 4517 LISSE. 8 februari GladiolenveUine. Op de Coop Bloembollen veilingen waren de noteringen voor gladiolen: Abu Hassan 12/op 5.20 10/12 2.75 8/10 180. Alfred Nobel 4 05 3.25 2.40 Allard Plerson 3 25 2 40. CUngendaal 3 140 0 95. Dr Fleming 3 55 2.05. Edel No- vette 1.75 1.15. Firebrand 2.60 1 43 Firmament 2.1.15 0.95, Gen. Elsenho wer 2 50 1.95 1.10, Glorlosa 1.50 1.15. Gold Dust 3.65 1.65 1.15, Johan Strauss 2.10 1.90 1.35, Maria Gorettl 2.15 1.55 085. Marshall Montgomery 3.15 1.95, Memorial Dav 1.40 1 10 0 85. Modern Ti mes 0 90 0 80 0.60. Morning Kiss 4 65 3.75 Nieuw Europa 2 85 2 75 1 60 Pac- tolus 2 60 1 45 1 35 Palet 225 1.— 0 90. Plcardv 2 30 2.60 1 50 Popov Day 6 25 4— Ravel 5.25 1 75 1 05. Rosa van Lima 2.55 1 50 1.15. Salman's Glory 1 85 1 15 Sans Soucl 4.85 4 80 3.75 Spotlight 2 95 2 40 1 50. Sneeuwprlnses 0 85 0 60 0.45. Tooscore 2 165 Winston Churchill 4.15 3.55 2 30 Blieoed: Tlerldla Ferrarla gemengd I 3 65. Montbrctla's Oraniebloemlg 125. Montbretla Meteor 6/8 1.30. Llllum Re gale 24/op 12.Llllum Umbellatum 20/on 23.60 Idem 18/20 21.10. Oxalls Den- pel 4/op 0.30 Idem 3 Mi4 0.22 Amaryllis Rood 26/op per stuk 2. ROELOF ARENDSVEEN. 8 februari. Bloemenveiling Anemonen 5185. Blau we Druif les 1123. Tulpen: Roland 1.00 1 10 Olea 80—82. v d. Eerden 64— 79 White Sail 70—90. Rose Copland 60 71 Early Queen 4966. Wlntereold 50 64. Fred Moore 4749. Bellona 5461. E. Eddy 7885 Piccadilly 8491. Krelaee 4463 Golden Harvest 77—90. Crown Imperial 49—69 W Copland 58—67. Kor- nlforus 8596. Zenober 5563 Hllleearde 5464 Pink Gem 70—75 dubbele tulpen 5372. Narcissen: Earlv Glorie 3345 Helios 2631. Golden Harvest 43—60 Whrestler 32—41 King Alfred 47—49. Covent Garden 5052 per b06 Am. An- lers 1533 oer stuk. RIJNSBURG. 8 februari. Bloemenvei ling Flora. Tulpen: Krelaee 5070 Wln tereold 6070. Golden Harvest 7590 v. d Eerden 7085. Earlv Queen 50—60. Hllleearda 5060. Goudvink 7075. Copland 75—95. Canlfomle 130—155. White Sail 100—110 Albino 120—135. Gisterochtend deed zich op de Noord bij Kinderdijk'een aanvaring voor tussen twee slepen, waarbij twee grote lichters zwaar bescha digd werden. Met de neuzen tegen elkaar moesten de schepen door pompen drijvende worden gehou den. Een beeld'van de ravage. Demeter 115125. Queen of the Nlght 100125 alles per b06. Hyacinten met bol: Pink Pearl 1622. L'Innocenoe 1523. Bismarck 16—21 Ostara 15—20 Trui 16— 20 alles per stuk Narcissen- Helios 4053 King Alfred 55—65 Golden Harvest 60— 68. Poetaz L'Innocence 4248 Laurens Koster 4554 alles per bos. An Iers 1719 per stuk. Krokus blauw 270320. geel 250—300 oer 100. RIJNSBURG 8 februari. V v Bloemen- lust Krelage 4055 Golden Harvest 65 75 V d. Eerden 60—75. Earlv Queen 55 —65 White Sail 70—85 Hllleearda 50—60 Copland roze 65—75. Idem bl 70—80 Suoerba 55—65 Edlth Eddv 70—85. De- meter 80—100. Canlfomle 100—115 Prld Nan sen 5665. Lustige W twe 65—75. Albino 80100 Crown Imperial 4560, Goudvink 40—60, Starren 3040 King of the Yellow 60—75 Roze Marie 60—70. Narcissen: Helios 45—55. Alfred 65—76, L'Innocence 3850 Golden Harvest 60 70 Bl. Druif les 18—22. Hyacinten wit 12 —15 Idem bl. 1418 Idem roze 8—12 TER AAR 8 februari. Groenteveiling. Witlof 1 0.40—0 54. Idem 2 0.180.38 ld. stek 0 020 11 spruiten 0 380 42. Idem B 015028. kroten 0 04. prei 0.26028. glasandllrte 0 54 alles per ke boerenkool 1.10—1.20 per kist. knolselderle 0.16—0 23. Idem klein 0.07 oer stuk. peren 0.32 0.33 per kg. BEURSOVERZICHT FLAUWE MARKT Amsterdam, 9 februari Terwyl gisteren alle aandacht uitging naar de Staatsfondsenmarkt in verband met de uitwerking van de dlscontover- hoglng. viel vandaag een scherpe reac tie waar te nemen in de aandelensector. Enerzijds heeft New York daartoe byge- dragen door de daar ontstane verdere koersdaling, deels op geruchten dat Eisenhower van een tweede kandidatuur zal afzien, anderzijds viel enig aanbod te verwerken als gevolg van de overwe ging van het aantrekkende rendement op de obligatdemarkt. Zo waren met name de internationale fondsen behooriyk lager: Kon. Olie leed terstond bij opening reeds een verlies van ruim 10 punten, Philips van 8 pun ten, Aku van 7 punten en Unilever van 6 punten. Nadat de openingsaffaires ver- ridht waren, bleef de handel van be perkte afmetingen. Scheepvaartpapieren zakten over de gehele linie, waardoor verliezen van 3 tot 4% werden geleden. In Cultures had een zwakke stemming de overhand, zodat bijv. Ver. Deli 4% Inzakte. Ook op de Staatsfondsenmarkt duurde de afbrokkelende tendentie onvermin derd voort, hetgeen door de terugneming der uitgifte van de Bank voor Neder landse Gemeenten nog ln de hand werd gewerkt. Men bespreekt ter beurze druk de mogeiykheld van een nieuwe Staats lening. Kenmerkend was het feit dat aandelen Amsterdamsöhe Bank een drietal punten lager werden geadviseerd, ondanks het unaniem als schitterend beoordeelde ver slag. Beurs van Amsterdam Donderdag 9 februari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 (3%) 103 103 Grootboek obl101% Ned '51 3% 101 101 Ned 53 3% 1001! 100% Ned '48 3% 98% 98 Ned '54 3% 98 97 Ned '55 3*4 97il 97 Ned '55 n 3% 98% 98,', Ned '47 3% 3 99 98(1 Dollarlng '47 3 95 95A Investeringscert 3 99% 99 Ned 62-64 3 99% 99% Indië -37 A 3 97% 97% Grootboek '46 3 96% 96% ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind B 77 76 Nat Handelsbank 160 159% Ned Handelmy 244 239 AKU ...77/.313% 303 a Philips 326% 316% Philips "55 318% 308 Unilever 329% 322% Wilton Feyenoord 273% 268 Bill ton 2de r 305 301 Kon Olie f 50.— ..325 Kon Olie 646% 633 Amst Rubber 127% 124% Holl Amer lijn 212 208% Kon Ned Stoomb 218% 214% Ned Seheepv Unie 197% 193 HVA 138 135% Java Cult 87 84% Dell Mij 144% 139% Senembah96% 95% MET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen Adam 47 3 100A 100% Den Haas 1937 1 3.. 97% Lelden 1947 98 B Rdam 7 l m 3% 101 100% Iridustr Obligaties Philips Dollarlng 105% 105% Premielenlngen A'dam "51 2% 140 139% Eindhoven -54 2% 108% 108% Enschede '54 2% 113 112% Den Haag '52 I 2% 141% 141% Idem n 2% 140 139 R'dam "52 I 2% 139% 138 idem H 2% 142 142% Utrecht '53 2% 122 122 MET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Amsterd Bank 265 262 Rotterd Bank 249% 247 Twentsche Bank 254% 251% Industrie Ondernemingen Ned G enSpir fabr 237% 231% Kon Ned Orofsm 142% 141 Rott Droogd My 618 Tleleman en Dros ..17 16 Handelsondernemingen Borsumy cv A f 1000 125% 123% Intematlo153% 152% Diversen Albert Heyn287 Ned M Walv Vrt. 77% 77% Spoorwegen Dell Spoofw My ..29% Amerik fondsen Anaconda 69% 66% Shell OU Cy72% 70 Nog enkele rondsen alt Lelden en imgevlng Aandelen V K 8/2 Holi Constructie 120 vx o lng bur v Bouwnyv i«mib Int KunsUtofl Ind 71 70< Kon Ned Edelmet 80 Pref w a Idem 80 Texuel Gebt v WUk 89% 88' Leid«ene Wol«mnn 307 Ned Flerfrolasm r.nkfabr "53 417 418 Ver Touwfahrieker 185% 1851 Wemlnk's Betonm 143% 142

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5