Leiden kan vermoedelijk zijn vuil in 1959 niet meer aan Nieuwkoop kwijt Prof. dr. J. Haantjes overleden Declamatiewedstrijd Selskip „Fryslan" 64ste jaargang Donderdag 9 februari 1956 Tweede blad no. 28752 Regeren is vooruitzien! Bouw van een vuilverbrandingsinrichting op terrein bij Slaagh- en Stinksloot? Bij de vele problemen, waarvoor het Leidse stadsbestuur in de komende jaren een oplossing moet vinden, voegt zich thans ook het vraagstuk van de vuilafvoer. Momenteel - het is bekend - vindt deze afvoer sinds 1929 plaats naar de gemeente Nieuwkoop, waar de Leidse afvalstoffen worden aangewend voor het ophogen van rietvelden. Op 1 oktober 1959 loopt de overeenkomst met de gemeente Nieuwkoop af. Een overeenkomst, die in eerste instantie voor 20 jaar en in 1949 slechts voor tien jaar kon worden afgesloten. Allerlei omstandigheden hebben er toe geleid, dat het gemeentebestuur van Nieuwkoop de ver lenging van deze overeenkomst niet erg aantrekkelijk meer acht. Boven dien moet nog worden afgewacht of Ged. Staten van Zuid-Holland zich t.z.t. niet zullen verzetten tegen de vuilstorting te Nieuwkoop, speciaal op grond van de toepassing van de Hinderwet en de Plassenverordening. Teneinde over enkele jaren met de Leidse vuilafvoer niet in een impasse te geraken en indachtig het gezegde: regeren is vooruitzien, houdt het 'College van B. en W. zich thans reeds ernstig met dit vraag stuk bezig, waarbij het zich op het standpunt stelt, dal zo mogelijk een voor altijd afdoende oplossing wordt gevonden. postbedrijf. De bouw van een dergelijk bedrijf is gedacht op een terrein, gele gen ten noorden van de Slaagh- en Stinksloot op de plaats, waar deze uit mondt in De Zijl De totale kosten zijn begroot op f. 1. 641.200 Het ligt voor de hand. dat het College hiervoor allereerst terugviel op de voor- liohting en het advies van de huidige di recteur van de Gem. Reinigings- en Ont- emettingsdienst. de heer J. H. de Jong. Gelet op de vele facetten van dit voor Leiden zo belangrijke vraagstuk, werd de heer De Jong, die 1 januari ji. de Ge meentedienst met pensioen zou verla ten. bereid gevonden zijn functie nog tot 1 juli a.s. te blijven waarnemen. Voor die tijd verwacht men tot een definitief 6tandpunt te zijn gekomen. Vuilverbranding meest gewenste oplossing De heer De Jong, die na een uitgebrei de studie van enkele systemen voor vuilverwerking zijn advies in een uit voerig rapport heeft vastgelegd, komt daarin tot de conclusie, dat voor Lei den de verbranding van het vuil als meest gewenste oplossing moet worden gezien. Alvorens de heer De Jong aan dit voor de Sleutelstad aanbevolen systeem (vuil- verwijdering door middel van verbran ding) aandacht schenkt en daartoe ook een plan aan de hand doet, gaat hij uit voerig in op de mede door de regering Bterk gestimuleerde mogelijkheid tot vuilverwerking door middel van com- postbereiddng. Onder de leuze „het vuil terug naar de akker" wordt thans een krachtige actie ontwikkeld om vrijwel uitsluitend te komen tot de bouw van compostbedrijven. Hoewel de heer De Jong een open oog heeft voor het land bouwbelang. dat hiermede is gediend, schuilt er z.i. een groot gevaar in het overboord werpen van andere vuilverwij- deringsmethodes. Zo zal in de allereerste plaats moeten worden onderzocht, welke de meest verantwoorde methode voor de betreffende gemeente is. waarbij op de voorgrond dient te worden gesteld een te allen tijde bedrijfszekere vuilafvoer. Daar naast zullen hygiënische en economi sche belangen in het oog moeten worden gevat. Geen stagnatie in afvoer Een gemeentelijke reinigingsdienst heeft tot primaire taak zorg te dragen, dat elke dag het vuil wordt afgevoerd. Nimmer mag hierin - het ligt voor de hand - stagnatie optreden. Invloeden van buitenaf, waardoor de zekerheid van de afvoer zou kunnen worden verstoord, moeten als ontoelaatbaar worden beschouwd. Volgens de heer De Jong is dit laatste dan ook de reden waarom het composte- ren niet voor alle gemeenten kan wor den doorgevoerd. Wijziging in de con junctuur, verandering in de keuze van de te telen produkten, andere inzichten met betrekking tot de bodemgezondheid e.d. zijn alle factoren, die de afname van compost kunnen beïnvloeden. Hierdoor kan de afvoer van het vuil stagneren en to gevaar worden gebnaoht. Compostbedrijf Hoewel de heer De Jong op deze gronden weinig enthousiasme kan op brengen voor een systeem, waarbij de onafhankelijke afvoer van het. vuil niet te allen tijde verzekerd is. doch in te gendeel deze afvoer aan allerlei wissel vallige factoren is gebonden, is door hem voor Leiden tooh een compostbedrijf schetsmatig in tekening gebradht, waar bij hij in grote lijnen is afgegaan op het sinds 1950 te Sohiedam gevestigde com- Chr. Nijverheidsonderwijs De Jaarvergadering van de Vereniging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs voor Leiden en omstreken werd gisteravond ,in De Doelen" gehouden onder voor zitterschap van de heer G. F. E. Kiers. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de werkzaamheden om te komen tot de stichting van een huis houdschool en een lagere technische school zich in de gewenste richting ont wikkelen. Het jaarverslag van de penningmeester gaf geen reden tot bijzondere opmerkin gen. De aftredende bestuursleden: de heer H. C. F. de Greef en de dames mr. I. Geel kerken— Brusse en D. WoudstraBerge nia, werden herkozen. In de plaats van de heer A. A. L. Gathier, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer P. J. van Hoeken van 's-Gra venpolder. Het bestuur werd gemachtigd een le ning te sluiten, ter financiering van de kosten voortvloeiende uit de stichting van de lagere technische school. VIERING KONINGINNEDAG. Gecombineerd avondfeest. Momenteel worden er besprekingen gevoerd tussen het bestuur van de Ver. Koninginnedag en de Leidse Chr. Oran jevereniging, met het doel om te komen tot een gecombineerd avondfeest ter gelegenheid van de verjaardag van Ko ningin Juliana, indien de plannen door gaan hetgeen vrijwel zeker is zal de Timdelerclub die avond in de Schouw burg een toneelstuk opvoeren. Vuilverbrandingsinrichting Bij de voor Leiden gedachte vuilver brandingsinrichting wordt die van de gemeente Dordrecht ten voorbeeld geno men: een sterk gemechaniseerde inrich ting. waarbij de handkracht tot het mi nimale is beperkt. Het terrein, gelegen ten noorden van de Slaagh- of Stink sloot, zou ook voor de bouw van deze in richting, waarvan de totale kosten zyn begroot op f. 1.803.550, benut kunnen worden. Met nadruk wordt er in het rapport op gewezen, dat door de inmiddels plaats gevonden vooruitgang in de tech niek. thans vuilverbrandingsinrichtingen worden geëxploiteerd, welke geen enkel overlast geven aan de omgeving. Advies aan B. en W. Mede op grond van bovenstaande over wegingen. waarvan als één der be langrijkste kan worden aangevoerd een te allen tijde bedrijfszekere vuilafvoer, geeft het rapport B. en W. in overwe ging in principe te besluiten over te gaan tot het stichten van een vuilver brandingsinrichting op een terrein, ge legen ten noorden van de Slaagh- of Stinksloot, waarna een gedetailleerd plan kan worden opgezet. Voorts om onderhandelingen te openen voor aankoop van de hiervoor benodigde terreinen, zowel voor de bouw van de inrichting als voor het storten van niet te verbranden afvalstoffen. Hoogleraar in de meetkunde Haantjes was lid van de Ko ninklijke Akademie van Wetenschappen. Na een langdurig ziekbed is gister-LProf-HaanVes was ouderling van de morgen in het Academisch Zieken- Herv. Gemeente en nam zeer actief deel huis. waar hij sedert geruime tijd werd aa" da a'beid ,™n de commissie voor verpleegd, op nog slechts 46-jarige I buitenkerkelijke werk. leeftijd overleden prof. dr. J. Haantjes, sedert 1948 gewoon hoogleraar in de meetkunde aan de Leidse Universi teit, in welk ambt hy destijds prof. dr. W. van der Woude is opgevolgd. Op uitdrukkelijk verzoek van de fa milie is de tüding van zijn heengaan gisteren niet bekend gemaakt ten ein de de viering van de Dies Natalis der Leidse Universiteit niet te verstoren; een verzoek, dat ook wij vanzelfspre kend hebben geëerbiedigd. Johannes Haantjes werci 18 september 1909 te Itens (gem. Hennaarderadeel, (Fr.) geboren. Na de Chr. H.B.S. te Leeu warden en alhier te hebben bezocht, studeerde hij aan de Leidse Universiteit o.a. bij de hoogleraren Ehrenfest, Kluy- ver, Droste, Schouten en Van der Wou de. waarna hij in 1933 bij laatstgenoem de promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift ge titeld „Het beweeglijke assenstelsel in de affiene ruimte". Tijdens ziin vijfjarge werkzaamheid als assistent, aan de Technische Hoge school te Delft als assistent van prof. dr. J. A. Schouten, in welke periode hij ook colleges gaf aan de Universiteit van De teraardebestelling van het. stoffe lijk overschot zal a.s. zaterdagmiddag om 12 uur geschieden op de begraafplaats „Rhijnhof" Schoolwedstrijden Leidse Ijsbaan A.S. ZATERDAGMIDDAG Bij doorgaande vorst zullen a.s. zater dagmiddag A>p de Leidse IJsbaan de traditionele schoolwedstrijden om de Leidsch Dagbladbeker worden gehou den. De baan. die zich thans in een uitste kende conditie bevindt, is ook heden middag en -avond geopend, hetgeen ver moedelijk ook in de komende dagen het geval zal zijn. Bovendien is er muziek en is de baan in de avonafiren van een goe de verlichting voorzien. J. N. Gorter adviseur Herstelbank De heer J. N. Gorter, onlangs afge treden als directeur van de N V. Leidse Textielfabrieken Gebr. van Wijk en Co. is benoemd tot adviseur van de Herstel- bank. In deze functie is de heer Gorter inmiddels naar Suriname vertrokken, ter bestudering van de toestand van be paalde landbouwwerken aldaar. Hij zal daarover een rapport uitbrengen. De heer Gorter, die in Indonesië zijn sporen op landbouwgebied reeds heeft verdiend, is eveneens bestuurslid van de Stichting de Nederlandse export-combi natie. BEGRAEENIS J. C. LIVINGSTON. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van de heer J. C. Living ston zal a.s. zaterdagmiddag om cfrie uur op de begraafplaats „Rhynhof" plaats vinden. GEVONDEN VOORWERPEN In het tijdvak van 15 t m 31 januari zijn de volgende voorwerpen gevonden: damesmuts met speld; oorbel: hoes van paraplu; brocheportemonnaie met in houd; wieldop van auto; handschoenen; wanten; wiel (geblindeerd met massieve band); kindermuts, rozenkrans in doos je; sjaal; portefeuille met inhoud; in signe; autostep; ceintuur; herenhoed; rijwieltas met inhoud: paar kindersok jes: elektrisch snoer; halsketting; sleu tels; kinderschoentje; zadeldek; dames- schort; vulpotlood: vulpen: alpinomuts; rijwielhandpomp; herenhórloge: con tactsleuteltjes van auto; bankschroefje; dynamo in doosje; regenjas; etalagepop; bril in etui: kralen kraagje; damespols horloge; aktentas met inhoud; gouden hanger; stetescoop van dokter; kabelslot Leiden is Binding: de grote Uitstekende contactavond van Wijk II Reeds ongeveer twee jaar is de orga nisatie „Bescherming Bevolking" bezig aan haar taak om de vrijwilligers op te leiden voor het werk der zelfbescher ming en in die tijd hebben degenen, die het zich als een plicht rekenden deze menslievende beweging te steu nen, samengewerkt om tot zo goed mo gelijke samenwerking te komen, ten einde op elkander ingesteld te geraken, eikaars goede en ook minder goede hoedanigheden te leren kennen en daaruit lering te trekken. Dit is altijd het streven geweest van het HBB, de heer S. W. Hagedoorn, die zich, met inspanning van alle mogelijke en bijna onmogelijke krachten, een organisatie heeft opgebouwd, welke er wezen mag en die, als de nood aan de man komt, ongetwijfeld zal tonen waartoe zij in staat is. Het is evenwel niet mogelijk altijd in gespannen te werken, men moet ook zo nu en dan ontspanning hebben en dat Sint Valentijnsdag De afdeling Leiden van de Vereniging van Nederlandse Bloemisterijen is het vorig jaar gestart met een actie om op Sint Valentijnsdag personen die zich bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt, in de bloemetjes te zetten. De Leide- naars mochten zelf hun kandidaten naar voren brengen en zo kreeg de afdeling een lijstje in handen, waarop veertien personen in hun „betere ik" uitgetekend stonden. Dit was een aarzelend begin en de afdeling Leiden hoopt dan ook. dat Leiden, uitgebreid met de omstreken, dit jaar op 14 februari met een groter aantal kandidaten uit de bus zal komen. Zoals bekend was Sint Valentijn een monnik, die in de middeleeuwen de bloemetjes in zijn kloostertuin bui ten zette en de fraaste exemplaren aan jongemannen schonk, wiens verliefd hart hen ln de schoenen was gezonken. De bloem was dan in staat het meisje voor hen te winnen. De bloemisten van Leiden en omstre ken zijn er van overtuigd, dat de jeugd tegenwoordig niet meer met dergelijke problemen tè kampen heeft en zij schen ken hun bloemen dan ook alleen aan mensen wiens hart op een zeker ogen blik nu bepaald niet ln de schoenen is ;ezonken Z ij hopen speciaal de stille verkers op 14 februari met een bloe menhulde te kunnen verrassen. De adressen, waar men zijn kandidaten kan opgeven, zijn: C H van der Voort. Morsweg 103, Leiden; W. Buurman, Kempenaerstraat 28. Oegstgeest: Pauw Waaigat, Katwijk en J. van 'der Berg Smit. Havenstraat 78. Noordwijkerhout. Wijlen prof. dr. j. Haantjes Edinburg. werd hij in 1934 toege laten als privaat-docent aan de Leidse Universiteit, waarna hij in 1938 werd be noemd tot lector aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. Kort na de Bevrij ding in 1945 volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de wiskunde en mecha nica aldaar en in begin 1948 die tot ge- t woon hoogleraar in de meetkunde aan de Leidse Universiteit. -p» i i i i Prof Haanne^ aanvaardde dit ambt Ull\ BOCrilllieil eil I'lattelaiHlSVrOU Weil HOllCl op 25 mei 1948 met het uitspreken van „Samen uit, samen thuis", met ds G. van Veldhuizen voor rijwiel; dameshoed; armband; luid spreker voor radio; boek; schoudertas met inhoud; paar gyymnastiekschoenen; schooltas, inh. schoolboeken t.n.v. Lub bers; colbertjasje; handwarmer voor rij wiel; kinderpet. capuchon: kinderbril in étui: muntbiljet; controlezegel (Metaal Nijverheid bond); vlag. waarop letters .K.N.A.C." voor auto: motorbril; geld bedrag; padvindersmes in étui. Terug te halen en inlichtingen te ver krijgen aan het hoofdbureau van politie Zonneveldstraat 10 op woensdag- en za terdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Tele fonische inlichtingen kunnen niet wor den verstrekt. paraat! kracht in de B.B. vinden de werkers in de contactavonden, welke zo nu en dan worden georgani seerd. Zulk een contactavond hield Wijk II. waarvan de heer J. C. J Blankwaardt wjjkhoofd is. gisteravond. De zaal van het Antoniusclubhuls was geheel bezet, toen de heer L. H. Piek namens het wyk- hoofd de aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder de heer Hage doorn en zijn staf. De heer Blankwaardt. die vervolgens het woord kreeg, betoogde, dat het woord „binding" zo langzamerhand een obsessie is geworden in de BB. Die binding heerst op de cursusavonden, waar men saam horigheid aankweekt om het ges»elde doel te bereiken, terwijl wijkhoofden maandelijks bijeenkomen om de belan gen van de organisatie, hier in het bij zonder de in blokken verdeelde wijk, te bespreken, welke vorm van organisatie ook voor de blokhoofden wenselijk ls. Dan is daar verder eens per jaar de contact avond. De heer Hagedoorn. hoofd BB. richtte allereerst woorden van dank tot de leden van de Wykstaf, waarna hij de aanwezi gen weer een en ander vertelde over de zelfbeschermingsorganisatie, zoals zij hier ln de A-kring Leiden is en naar In grote schuiten wordt het Leidse vuil nu al lienlallen jaren naar Nieuwkoop vervoerd. (Foto L.D./Van Vliet.) spreker hoopt ook in de toekomst zal bleven. Om de saamhorigheid te stimuleren heeft spreker verschillende programma punten in voorbereiding. Per wijk zullen zelfbeschermingswedstrijden worden ge organiseerd, die culmineren in een eind strijd. Verder zal omstreeks half mei een grote BB-oefening in de A-Kring worden gehouden, zo mogelijk in het centrum der stad. om nogmaals de bevolking met nadruk te wyzen op het bestaan en het doel der BB Aan deze oefening zullen alle diensten in bescheiden mate het hunne bijdragen. Tenslotte zal er voor alle noodwachters in de Kring een con tactavond in de Stadsgehoorzaal worden gehouden, welke drie bijeenkomsten zal vergen om allen een kans te geven. Hiermede was het officiële gedeelte van de avond ten einde en was het woord aan de Toneelgroep van „De Professoren- wijk", die de aanwezigen weer op buiten gewone wijze heeft geboeid en geamu seerd met het blijspel ..Een bruid kwam op bezoek", een Amerikaans blijspel in drie bedrijven van Stuart Olivier en George M. Middleton Onder de bekwame regie van de heer F H. M. Kok liet „D.PW hier weer zien waartoe zij in staat is. een rede „Over enige grondbegrippen uit de meetKunde" Talrijke publikaties. voornamelijk op et gebied van de differentiaalmeet kunde, zijn van zijn hand verschenen. Belangrijke aanwinst voor „De Lakenhal" TEKENINGEN VAN CHRIS LE ROY. Van de kunstschilder Chris le Roy zijn door overdracht in het bezit van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" gekomen een aantal tekeningen, waar van de meeste dateren uit de jaren 1918—1921, die de heer Le Roy te Leiden doorbracht, waar hij in contact stond met Floris Verster. Deze tekeningen, waarvan de onderwerpen Leids zijn. zijn bijzonder fraai van vorm en met een zekere forse Hjnvoering neergezet. Spe ciale aandacht verdient een reeks in de Leidse werkinrichting gemaakt. Lyri scher van karakter zijn de fraaie bladen met landschappen uit de omgeving van Leiden, die de natuurstemming prachtig vertolken. In verband met het hoogstaand artis tieke peil tevens vanwege de Leidse onderwerpen en de boeiende herinnerin gen aan het kunstleven te Lelden .ond 1920 ls de verworven verzameling werken van Le Roy een belangrijke aan winst voor ..De Lakenhal". Een keuze uit de collectie van de heer Le Roy is in „De Lakenhal" opgesteld én voor het publiek toegankelijk. Gisteravond werd in het wijkgebouw Rehoboth de jaarvergadering gehou den van de Chr. Boerinnen- en Plat telandsvrouwenbond. Nadat de waarnemend presidente, mevr. N. GriffioenHoogervorst deze bijeenkomst op de gebruikelijke wyze had geopend, las de secretaresse mevr. M. E. de WitVan Egmond het jaar verslag voor. De bond telt op het ogen blik 59 leden, een aantal dat vrij sta tionair blijft. Het bestuur is ln het afge lopen jaar nogal aan wat schommelingen onderhevig geweest. De presidente, mevr. Koning, emigreerde in november. De fi nanciën werden uit de doeken gedaan door de penningmeesteresse. mevr. J MechelseVan Os Aan het eind van het jaar had 'zij slechts de beschikking over een „mager" kasje. De ontvang sten overtroffen de uitgaven met slechts f. 1,87. Samen met het restant van het vorige jaar was haar kassaldo f. 7.92. Het bestuur had daarom moeten besluiten tot verhoging van de contributie, dat werd gesteld op f.3.— per half jaar. Als spreker voerde op deze bijeenkomst het woord de bekende Rotterdamse pre dikant. ds G. van Veldhuizen, over het onderwerp: „Samen uit, samen thuis" Humoristisch, doch met een ondertoon van diepe ernst, sprak hij over zijn werk In een van de Rotterdamse wrjjken. Eerst schetste hjj hoe deze wijk. eigenlijk een dorpsgemeenschap, zo'n honderd jaar geleden is ontstaan en hoe die ls ge groeid tot een gemeenschap met een zeer eigen manier van leven, met een eigen taal ook. Hij verhaalde zonder om wegen en zonder iets te verdoezelen van de verschrikkelijke toestanden die daar geheerst hebben. Van de noden, waar aan de kerk de roomse zowel als de verschillende protestantse de eerste vijfentwintig jaar van het bestaan van deze wijk, volledig aan is voorbij gegaan De roomse kerk is de eerste geweest, die er enige aandacht aan is gaan besteden Na haar volgde de hervormde kerk Dit ging eerst ook nog niet op bepaald „pret tige" wijze. Spreker herinnerde aan de penning, die de bedeelden iedere zondag in het werkezakje moesten deponeren om de volgende week weer verzekerd te kun nen zijn van hun zeven stuivers steun Maar vooral de laatste acht Jaar werkt de kerk er met volle kracht Twintig mensen heeft zti ln vaste dienst, jeugd leiders en jeugdleidsters, maatschappe lijke werkers, verpleegsters, enz. Het wordt verricht in vijf gebouwen, waar elke week een 3000 mensen worden be reikt. Al dit werk heeft maar één doel. zo eindigde ds Van Veldhuizen zijn toe spraak. Het evangelie van Jezus Christus te verkondigen „met de daad", en daar door aan te tonen de ontferming van Christus met de schare. Zo wordt ge probeerd een nieuwe gemeente op te bouwen die gelooft ln Zijn Naam Het is een duur werk, dat elk Jaar zeventig duizend gulden vraagt! Na de pauz" droeg de heer M. Zaal berg uit Zoeterwoude nog wat proza en poëzie voor. Jury had moeilijke taak De Friezen uit Leiden en omstreken hebben gisteravond in de Jacobazaal van Den Burcht in groten getale genoten van een declamatiewedstrijd tussen le den van de eigen vereniging en van „Selskippen" in Rotterdam, Den Haag, Delft en Gouda. In zijn openingswoord zei de voorzit ter. dat op deze avond bewust aange knoopt wordt aan een in Friesland le vende traditie om op samenkomsten van dorpsgemeenschappen gedeelten uit de volksliteratuur in wedstrijdverband voor te dragen. Het streven van het bestuur is er op gericht om de voordragerij op hoger plan te brengen en zo mogelyk tot declamatiekunst te ontwikkelen Deze onderneming wenste hij te zien tegen de achtergrond van de Friese cultuurbewe ging. Van de vijftien deelnemers had een tiental gedichten en prozafragmenten gekozen uit de 19de en 20ste eeuwse letterkunde, waarbij de nieuwe dicht kunst met was vergeten. Het was onge twijfeld voor de juryy, bestaande uit de heren G. Koelstra. S. Koopmans en dr. T. van der Zee. een moeilijke opgaaf, om het reciteren van deze in gehalte, vorm, strekking en sfeer zeer uiteenlopende teksten volgens gelijke kriteria te waar deren. Ongetwijfeld staken twee recita- tors naar artistieke normen met hoofd en schouders boven de andere deelne mers uit. Het waren mevr. L. P. H. de VriesCnossen en de heer K. Woudstra. beiden te Leiden, die ieder met een ge dicht van Fedde Schurer. respectievelijk „Jabbok" en „Petear mei God", met ach tereenvolgens 53 er. 52 punten (hoogst bereikbaar aantal 60) de eerste en de tweede prijs verwierven. De publieksprijs werd toegekend aan mevr. J. Hartmans- Kylstra te Den Haag. terwijl de heer K. Idema te Leidschendam, een door het Friese studentengezelschap „Libertatls" beschikbaar gestelde prils kreeg toege wezen. In het luchtige genre, waaraan vijf voordragers deelnamen, werd door de heer J. van der Heide een zeer verdien stelijke vertolkina gegeven van „De bal lade van Lonzerhou" van Wybren Alte- na. waarmede hij 49 punten behaalde en BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Heljloo GEBOREN Anne Margot. <h. van W. en E. Slerat, Lambertus Ellas Johannes, zn. van L. E J. Moellker en C. van der Blom; Dirkje, dr. van A Ouwehnnd en J L. van der Plas; Maria Frederlka Sophia, dr. van A. P. Rodenburg on C. M. A. Kar- remnn, Joy. dr. van H J. C. Hansen en L J van Hnasteren. Johannes, zn. van I Lens en J Hemerlk; Jacobus Theodorus Antonlus Gerardus Maria zn. van D J P v. Ruiten en J. C M. Bellekom. Maria Apollonla Hubertha Agatha Gerardas dr. van D. J P v. Ruiten en J. C M Belle kom; Jan, zn. van J Spies en W S. van Kampen; Abraham Johannes Anton, zn. van W. van Leuveren en A P Buntsma. Francesco Geradus zn v M Frankhuizen en J. E. van der Klaauw. GEHUWD J. P van den Hoek en M. Holswllder; A. Voorzaat en J. C. Woltere; J. P. van der Haas en G. G. ter Beek; J. A. N Pont en C. P M. de Helden: H. de Roode en J. Vlasveld; V Verschragen en A M van Polanen; A Favler en J van den Wijn gaard; P. G. J. van der Eist zowel de door de jury toegekende prijs als de publieksprijs verdiende. De vergadering werd gekenmerkt door een zeer prettige en toegewijde sfeer en mag als volkomen aan het gestelde doel beantwoordend worden aangemerkt. J c. i Beck c OVERLEDEN i Bo- F D. van den Wijngaard, man. 53 Jr M. J. van der MelJ, vrouw. 49 Jr.; P. J. van der Zeeuw, man, 80 Jaar. Landbouwonderwijsdag in Haagse Dierentuin Niet achterblijven (Van onze Haagse redactie) „In de land- en tuinbouw staan ons drie middelen ter beschikking om vooruitgang te stimuleren, namelijk het onderwijs, de voorlichting en het onderzoek. Het is moeilijk om deze volgorde te motiveren, daar deze drie factoren nauw met elkaar z(jn ver bonden en als een geheel moeten functioneren. Maar op grond van zijn fundamentele betekenis staat het on derwijs voorop." Dit zeide de Directeur-Generaal van de Landbouw, ir. A W van der Plassche. by de opening van de Landbouwonder- wijsdag, welke vanwege het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoor ziening in de Dierentuin te Den Haag werd gehouden en gewijd was aan de vernieuwing van het lagere landbouw onderwijs. Voor deze dag waren o.a uitgenodigd alle besturen en hoofden van de lagere landbouwscholen en de rijksconsulenten, belast met het toezicht op het lagere landbouwonderwijs. De heer van der Plassche wees er vervolgens op. dat in de tien naoor logse jaren veel aandacht is geschonken aan het lagere landbouwonderwijs, zowel door het georganiseerde bedrijfsleven als door de voor de landbouw verant woordelijke ministers en de volksverte genwoordiging, waarbij tal van moeilijke vraagstukken op dit gebied en de ver groting van de vakbekwaamheid onder de loep werd genomen. Maar er zijn, volgens spreker, nog verselyllende pro blemen. daar de land- en tuinbouw on der de Invloed staan van een snelle ont wikkeling van de Industrialisatie, welke ingrijpende consequenties heeft, maar in het bijzonder voor het platteland. In dit verband bracht de heer van der Plassche naar voren, dat onze lan delijke bevolking niet achter dient te blijven in ontwikkeling en vakbe kwaamheid. Hij verheugde zieh er dan ook over, dat het landbouwonderwijs zich na de oorlog snel heeft uitgebreid en dat men zich er over beraadt, wat er verder te doen is. Het aantal lagere land- en tuinbouw scholen bedroeg ln de Jaren 1930 - "40, dus vóór de oorlog, 93, waarvan 80 land bouw- en 13 tuinbouwscholen. Thans is het totale aantal gegroeid tot 301. na melijk 238 landbouw- en 63 tuinbouw scholen .Maar het gaat niet alleen om het aantal, óók om de vernieuwing, om de aanpasing van de gewijzigde omstan digheden". aldus spreker, die daarom het houden van deze dag toejuichte. Lacoste Minister- Resident van Algerije Robert Lacoste, thans Minister voor Financiële en Economische aangele genheden, is tot Minister-Resident voor Algerije benoemd.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3