LEIDSCH DAGBLAD Mollet staat in Algerije voor een uiterst moeilijke taak Zowel van Mohammedaanse als van kolonistische zijde wordt zware druk op hem geoefend WEERBERICHT Terugslag te Genève Honderden namen een ontroerd afscheid van minister Donker Amerika staakt het oplaten van weerballons in Europese landen Acht man in Belgische mijn door instorting om het leven gekomen 94ste jaargang DONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 No. 28752 Directeurs J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand: f055 per week Witte Singel L. Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150'" In Algerije hangt nog steeds een gespannen sfeer. Gisteren heeft de Franse premier. Guy Mollet, zün besprekingen met de vertegenwoordigers van de Fran se kolonisten en die van de Mohammedaanse bevolking voortgezet. De Moham medaanse leiders zyn zeer teleurgesteld door het aftreden van de nieuw-benoem- de resident-generaal voor Algerije, generaal Catroux, hetgeen zij als een „capi tulatie voor de eisen ener bandeloze menigte" zien. In Parijs is zeer weinig over de besprekingen in Algiers bekend. De premier wil zelfs geen gebruik maken van de radio-telefoon, uit vrees, dat de gesprekken afgeluisterd zullen worden. In Parijs vreest men, dat Mollet zal moeten zwichten voor een groot deel van de wensen van de kolonisten. In de pro-Franse bladen wordt Mollet plotseling hemelhoog geprezen, terwijl zij tezelfder lijd felle kritiek leveren op Mendès- France, Mollets voornaamste coalitie-partner, die volgens de kolonisten de wer kelijke opsteller Is van de door hen gehate „nieuwe bedeling" in Algerije. Gevaar voor nieuwe onlusten Vertegenwoordigers van de Franse ko lonisten in Algerije hebben er woens dag bij hun besprekingen met premier Mollet in Algiers op aangedrongen, dat hij zijn plan om de negen miljoen Mo hammedanen in Algerije hetzelfde kies recht te geven als het miljoen Euro peanen. opgeeft. De meesten van hen hebben verklaard, dat zij de betogingen van maandag bij de aankomst van de premier in Algerije - toen hij door een woedende menigte werd bekogeld met rot fruit en stenen - betreuren. Juist aan deze betogingen hebben de extreme ko lonisten het te danken, dat generaal Georges Catroux, die zij te liberaal ach ten, ontslag nam als minister-resident. Men vreest dat nieuwe onlusten zullen uitbreken, als de besluiten die Mollet na zijn lopende besprekingen neemt, de ex treme kolonisten niet bevredigen. De meeste kolonisten, die met Mollet gesproken hebben, noemen hem een ..mail van. goede wil". Zij zijn ingenomen met zijn hernieuwde verklaring, dat de banden tussen Algerije en Frankrijk on verbreekbaar zijn. Ook voelen zij zich ge- Bus greep jongetje op slag gedood (Speciale berichtgeving) Vanmorgen vond te Appingedam een ernstig ongeval met dodelijke afloop plaats. Het 7-jarig zoontje van de fami lie G. Zylstra werd tijdens het overste ken van het Gouden Pand aldaar door een juist passerende bus gegrepen. Het knaapje was op slag dood. Volgens oog getuigen kwam de jongen plotseling de Cornells Albertstraat uitlopen. Hij schijnt op het laatste ogenblik de bus nog te hebben opgemerkt dooh hij kwam tijdens een uitwilkpoging te val len. De linker voor- en achterwielen gingen over hem heen. met het boven- genoemde noodlottige gevolg. De be stuurder van de bus. die slechts met ge ringe snelheid reed treft geen schuld. Evangelist Mulder door auto gedood (Speciale berichtgeving) Op de Rijksstraatweg te Buitenpost (Gr.) vond gistermiddag een verkeers ongeval plaats, dat het leven heeft ge kost aan de 54-jarige evangelist R. Mul der uit Kollumerzwaag. De heer Mulder, die een bezoek wilde afleggen bij de familie H. Woltjer bij „De laatste stui ver", kwam per rijwiel uit de richting Buitenpost. Toen hij de Rijksstraatweg overstak, weifelde hij, stapte van zijn fiets en liep terug. Een steward bij de K LM., uit Zwanenburg bij Halfweg, die per auto uit de richting Buitenpost na derde. kon de heer Mulder niet meer ontwijken. De wielrijder werd geschept, kwam tegen de voorruit van de auto en werd toen tegen het wegdek gesmeten. Het slachtoffer was vrijwel op dag dood. Strenge vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele overdrijvende wolkenbanken met hier en daar enige lichte sneeuw. Strenge tot zeer strenge vorst. Matige, ef en toe vrij krachtige wind tussen oost en noord-oost. (Opgemaakt te 11.15 uur) Str« strenge vorst Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het Oostzeegebied .Duitsland, Frankrijk en onze streken, waaien thans oostelijke winden, die zeer koude lucht uit Rusland aanvoeren. In Polen daalde de temperatuur de afgelopen nacht plaatselijk tot 30 graden onder nul. In Duitsland kwam 10 tot 20 gra den vorst voor. In de loop van de nacht werd ook ons land overspoeld door de koude lucht, in Zuid-Limburg vroor het vanmorgen weer 10 graden. De komende nacht worden nog aan zienlijk lagere temperaturen verwacht. Aangezien de huidige weerstoestand vrij stabiel is, moet op het aanhouden van strenge tot zeer strenge vorst worden gerekend. Nu het grootste deel van Europa weer ln de greep van de winter is gekomen wijkt de zachtere Oceaan- lucht uit de richting van de Poolstreken. Op Spitsbergen komt lichte dooi voor en uit IJsland werden vannacht tempera turen van 10 graden boven nul gemeld. 10 FEBRUARI Zon op: 8.09 uur; onder: 17.45 uur. Maan op: 7 07 uur; onder: 1638 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.52 en 15.04 u. rustgesteld door de aanwezigheid van nog vier ministers in Algiers, waaruit zij opmaken, dat ter plaatse maatregelen worden overwogen en dat zij niet zullen komen te staan voor een „kant-en-klare" oplossing, uit Parijs afkomstig. Aan een afvaardiging van Mohamme daanse Algerijnen heeft Mollet meege deeld, dat hij vasthoudt aan zijn rege ringsverklaring van de vorige week. Daarin beloofde hij oan. gelijk kiesrecht voor de Mohammedanen. Op het ogen blik kiezen de negen miljoen Moham medaanse Algerijnen evenveel vertegen woordigers in de Nationale Vergadering in Parijs als het miljoen Europese kolo nisten. De Europeanen vrezen, dat zjj bij gelijk kiesreoht in politiek opzicht onder de voet gelopen zullen worden. Zes straaljagers (één dode) in Engeland verongelukt Acht Britse straaljagers van het type „Hawker Hunter" zijn woensdag door brandstofgebrek in moeilijkheden geko men. Zij hadden wegens slecht weer opdracht gekregen op een ander vlieg veld te landen, maar de afstand bleek ver. Slechts twee piloten slaagden er in een normale landing te maken. Vier jagers stortten neer. waarvan drie brandend, nadat de piloten eruit ge sprongen waren. Twee toestellen veron gelukten by de landingspoging, zy zijn alle zes in het vröe veld terecht geko men. Op één na hebben alle piloten het er goed afgebracht. Wij willen geen vage afspraken (Van onze speciale verslaggever te Genève) Zoals te verwachten was, heeft de Nederlands-Indonesische conferentie gis teren nagenoeg geheel in het teken gestaan van de arbitrage-regeling, het punt, dat bovenaan het lüstje staat van de „nog niet opgeloste problemen". Zo wel de ministers als de experts hebben hierover de gehele dag met tussenpozen geconfereerd, maar het resultaat van deze besprekingen was omgekeerd even redig aan de duur ervan. De optimistischer sfeer, die na het „ophelderingsgesprek" van dinsdag in hotel „Des Bergues" heerste, heeft dan ook een lichte terugslag gehad. Zelfs de beide delegatieleiders, mr. J. M. A. H. Luns en mr. Anak Agoeng, zijn er, tij dens een openhartig gesprek onder vier ogen, niet in geslaagd de knoop te ont warren. In Westerveld zijn gisteren de stoffelijke resten verast van wijlen Minister mr. L. A. Donker. Een deel •an de stoet achter de haar. v.l.n.r. mevr. Donker, mr. H. L. J. baron b weert s de Landas Wyborgh. die H.M. de Koningin vertegenwoordig de. een zuster van wijlen minister Donker. Evert Vermeer, minister president dr. IV. Drees. en de mi-m nisters mr. J. W. Beyen. prof. dr. L'. J. M. Becl. mr. M. L. Th. Cats, prof. dr. W. A Kernkamp. S. L. Mansholt en ir. C. Staf. Zoals men weet, heeft, de geschillen regeling ook het vorig jaar, tijdens het overleg met de missie-Soenarjo, diep gaande meningsverschillen opgeleverd. De Indonesische delegatie heeft er toen, na veel vijven en zessen, in toegestemd dat beide partijen bij hooglopende ge schillen, die niet door arbitrage konden worden opgelost, steeds het recht zou den hebben een eenzijdig beroep op het internationaal Gerechtshof te doen. Deze regeling is echter nooit in wer king getreden, doordat de Masjoemi die nu als regeringspartij optreedt zich indertijd met hand en tand tegen de ratificatie van het protocol-Soenarjo heeft verzet. Vandaar, dat het gesprek over deze netelige, voor Indonesië psy chologisch zo moeilijke kwestie, nu weer van voren af aan is begonnen. De mis- sie-Anak Agoeng staat hierbij voor de niet benijdenswaardige taak om met een in ieder geval op papier voordeliger regeling thuis te komen dan de missie- Soenarjo het vorig jaar De grote moeilijkheid is, dat Indone sië de z.g. „facultatieve clausule", waar bij de rechtsmacht van het Interna tionale Gerechtshof in bepaalde geval len als verplicht wordt aanvaard, niet heeft ondertekend. De mogeiykhcid om. in het uiterste geval, een beroep te doen op het hoogste rechtscollege ter wereld vervalt hierdoor, tenzij Indonesië hierop voor Nederland een uitzondering zou maken. Doch dat schynen de Indonesiërs juist niet te willen. De delegaties zyn gisteren dan ook geen stap verder gekomen. Weliswaar heeft de Nederlandse minister van Eco nomische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra. zich bereid verklaard de gesohillen-regeling tot de financieel-economische overeen komsten te beperken, doch de Indone siërs beschouwen deze concessie als een stap terug op de afgelegde wee. De psy chologische bezwaren tegen, wat wordt genoemd „iedere inbreuk op de soeve reiniteit van Indonesië" komen opnieuw om de hoek kijken. Van Nederlandse zyde heeft men er gisteren op gewezen, dat alleen een „waterdichte" regeling, die preventief werkt, in de praktijk zal voldoen. Aan een vage afspraak, die onze belangen niet waarborgt en zuiver is bedoeld om aan de Indonesische verlangens te gemoet te komen, bestaat in het Ne derlandse kamp niet de minste be hoefte. Lijnrecht hiertegenover staat het standpunt van de Indonesiërs, die de gehele arbitrage-regeling overboord willen zetten, omdat „liet verleden heeft bewezen, dat de praktische waar de hiervan nihil Is". Atoomprojectielen hebben voorrang, zegt Eisenhower Over de ontwikkeling van de kern wapens zei president Eisenhower giste ren op zijn persconferentie, dat Ame rika en andere landen elkaar nu geheel kunnen verwoesten door middel van bestuurbare projectielen met atoomla ding. De mogelijkheid om zulke pro jectielen ie onderscheppen, is niet hon derd procent. De ontwikkeling van ge leide projectielen geniet in Amerika voorrang boven al het andere defensie werk. Op bepaalde gebieden ligt Ame rika voor op de Sovjet-Unie. maar op ander gebied is het andersom, aldus president Eisenhower. Onafzienbare stoet rolgde baar te roet Vele honderden belangstellenden hebben minister L. A. Donker gistermiddag op zyn laatste gang vergezeld. In talloze auto's en in extra-treinen waren zy naar Driehuis-Westerveld gekomen, waar het stoffelijk overschot van onze mi nister van Justitie is gecremeerd. Vooraan in de byna onafzienbare stoet, die de baar naar het hooggelegen crematorium te voet volgde, bevonden zich vlak achter de kamerheer van de Koningin mr. J. H. L. J. baron Sweerts de Landas Wyborgh. door wie Koningin Juliana en Prins Bernhard zich lieten vertegenwoordigen en die naast de weduwe van de overledene schreed, o.a. de president van het Internationaal Gerechtshof, de heer Green Hackworth en de griffier van dit Gerechtshof, vele Ministers. Staatsraden, Commissarissen der Koningin, de voorzitters en talloze leden van de Eerste en Tweede Kamer, burgemeesters en andere hoogwaardig heidsbekleders. Voor de ingang van het crematorium stond aan weerszijden van het pad bij het naderen van de stoet een erewacht opgesteld van leden van het korps rijks politie. waarin alle rangen waren ver tegenwoordigd. De baar met het stoffelijk overschot van minister Donker was gedekt door de partijvlag van de P. v. d. Awaarop een aantal kransen was gelegd. Aan de grootste krans van witte kelken hingen twee ünten met de Koninklijke initialen van onze Vorstin en Prins Bernhard. Organist Egbert Vos speelde by het De nummer bestaat uit 10 pagina's De Noorse prins Haraldu-'tns. vooraantijdens een ski- vervult op het ogenblik zijn militaire oefening, dienstplicht als gewoon soldaat. De Het oplaten van Amerikaanse weerballons in West-Duitsland en Turkye zal. in afwachting van een nader onderzoek, worden stopgezet, aldus heeft het .State Department", het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, gisteren bekendgemaakt. De Amerikaanse regering heeft gisteren in een nota aan de Sovjet-Unie medegedeeld, dat zij. middeliyk noch onmiddellijk, deelneemt aan enige onderneming tot het zenden van propagandaballons naar de Sovjet-Unie. Washington zegt. dat een weerkundig onderzoek wordt uitgevoerd door het oplaten van ballons, die enkele dagen in de iueht blyvon op een hoogte buiten het bereik van de commerciële luchtvaart. De Verenigde Staten zullen trachten te vermijden, aldus de nota, dat weerballons worden opgelaten, die over Sovjetrussisch gebied kunnen zweven. Amerika verzoekt de Sovjet-Unie te willen meewerken aan het program der Ver. Staten voor weeronderzoek door instrumenten van ballons, die op Sovjetrussisch gebied komen, terug te zen den. Volgens de Amerikaanse nota worden in het Russische protest klaarbiybe- lijk de weerballons verward met propagandaballons, waarop de Amerikaanse regering geen invloed heeft. vliegtuigen veroorzaakt. (De nota doelt hierbij naar men aanneemt op de twee vliegtuigen, die op Hongaars gebied neerstortten en waarbij een piloot om het leven kwam). Protesten van Hongarije en Tsjecho-Slowakije Tsjecho-SIowakije heeft er bij de Ver. Naties over geklaagd, dat „Amerikaanse organisaties ballons naar dat land zen den met het oog op spionage. Er zijn ernstige ontploffingen veroorzaakt door de ballons, waardoor de luchtvaart en mensen op de grond in gevaar zijn ge komen. zo heet het Het telegram noemt het oplaten der ballons, op Westdultse bases, „in strijd met de fundamentele bepalingen van de internationale wetten en de beginselen van het V N.-Handvest'Verwezen wordt naar het neerstorten van een Tsjechoslowaaks vliegtuig op 18 januari bij Levoca ln Slowakije, waardoor 22 mensen om het leven kwamen en er vier gewond werden. Na dit ongeluk zijn één dag alle dagvluchten, en drie dagen de nachtvluchten in Tsjecho-Slowakue afgelast geweest Het onderzoek naar dit ongeluk duurt overigens nog voort. Behalve ballons met propagandamate riaal worden ook ballons naar Tsjecho- Slowakije gezonden met uitrusting voor luchtfotografie en radio-apparaten, waaruit duidelijk de „spionage-opzet" blijkt aldus de klacht Er worden drie gevallen genoemd, waarbij ballons bij het neerkomen ontploften Daardoor werden bij elkaar vijftien mensen ge wond en een aantal huizen beschadigd. Ook Hongarije heeft bij de Ameri kaanse legatie een protestnota overhan digd tegen het oplaten van in Amerika gemaakte ballons in West-Duitsland Deze ballons dienen opstandige activi teit en spionage. Zij zijn voorts gevaar lijk daar zij met ontplofbaar gas gevuld zijn. Zij hadden reeds enkele levens geëist en het verongelukken van twee binnenkomen Preludium en Fuga in g. kl. t. van Bach, terwijl de baar te mid den van een schat van kransen op het podium werd geplaatst. Onder die kransen waren er van vele afdelingen van de P. v. d. A., van de regering, van de ambtenaren van minister Donkers ministerie, maar ook een ..als laatste groet van de Neder landse Antillen"' en een „met dankbaar heid van Suriname". Velen namen plaats in de kleine aula en hoorden van daaruit via een luidsprekersinstallatie hoe eerst mi nister-president Drees met van ont roering gebroken stem. daarna de pre sident van de Hoge Raad, prof. mr. J. Donner. vervolgens de secretaris generaal van het ministerie van Justi tie, de heer J. C. Tenkink, en ten slotte de voorzitter van de P. v. d. A„ de heer E. Vermeer, hun van diepe be wondering getuigende afscheidswoor den uitspraken. Ook bulten, onder de loodgrijze he mel en ln de lichte nevel, bleven zy, die binnen geen plaats hadden kunnen vinden, de plechtigheid vla de luidspre kers volgen. Nadat de heer Vermeer was uitge sproken, zette organist Egbert Vos by het dalen van de kist op verzoek van de familie een parafrase over het socia- listsche strijdlied „Aan de Strijders" van Otto de Nobel ln, waarbij allen zich van hun stoelen verhieven. Als vriend van de overledene was het tenslotte mr. J. Perrin uit Zaandam, die het Koninkyk Paar dank bracht voor de getoonde belangstelling bij het overlijden en het besluit zich door de kamerheer te laten vertegenwoordigen by de crematie Ook dankte hy de vier sprekers voor hun woorden. Terwijl een aria uit Rinaldo van Han del weerklonk, verlieten allen de aula. De Koning gaf blijk van belangstelling In dc Belgische kolenmyn „Ricu du Coeur" te Quaregnon naby Bergen heeft zich woensdagochtend een instorting voorgedaan. Acht munwerkers kwamen daarhy om het leven. Koning Boudewijn was aanwezig, toen gewonde en door shock getroffen mynwerkers op draagbaren werden weggedragen. Hij boog zich over de slachtoffers, die op vervoer wachtten. net ongeluk ontstond door het plotseling vrykomen van myngas. Het ont vlamde niet. maar sleepte een kolenmassa mede. Een reusachtige massa steen kool stortte neer op drie arbeiders, die eronder bedolven werden. Het gas erspreidde zich vervolgens in de galery waar een tiental andere arbeiders i het werk Veiligheidsmaatregelen nog kort tevoren beproefd Zodra het nieuws van het ongeval bekend was geworden stroomden man nen en vrouwen voor de mijningang samen. Niettegenstaande de aanhouden de koude regen bleef de menigte wach ten. en het gaan en keren van de red ders gadeslaan De mannen, die de mijn verlieten werden met vragen overstelpt Vrouwen huilden en de mannen hadden een sombere trek op het gelaat. Toen Koning Boudewijn aankwam, stond er reeds een zeer grote menigte. Na met aandacht het relaas van d© ramp te hebben aangehoord begaf de Koning zich naar het dodenhuis, waar hij lange tijd bleef staan voor het stof felijk overschot van de acht slachtoffers. Deze mijnramp ls des tc tragischer, omdat in het begin van de voomiiddag de reglementaire proefschoten waren gelost. De moorddadige gasdoorbraak. die geheel onverwacht kwam. geschiedde even na elf uur.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1