LEIDSCH DAGBLAD Radicale verandering in Genève WEERBERICHT Prinses Beatrix in Raad van State Poujadistisch Kamerlid heeft zetel moeten opgeven 94ste jaargang WOENSDAG 8 FEBRUARI 195S No. 28751 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.per kwartaal: f2.35 per maand: f0.55 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150" Nederlands-Indonesisch overleg Doch uitslag blijft onzeker Van onze speciale verslaggever.) De Nederlands-Indonesische ministerconferentie is gisteren, na een onderbreking van bijna een maand, te Genève hen-at. Ondanks alle sombere voorspellingen, die 's ochtends nog de ronde deden, is men er gisteravond, in een openhartig gesprek, dat nauwelijks drie 'kwartier duurde, in geslaagd alle misverstanden, die de laatste weken waren gerezenradicaal uit de weg te ruimen. Zowel in het Nederlandse als in het Indonesische kamp is hierdoor de hoop. dat men de conferentie naar een bevredigend slot kan voeren, weer aanmerkelijk gestegen. In de komende dagen zal echter pas blijken of de sfeerveranderingdie zich. als bij toverslag, heeft voltrokken, ook inderdaad tot concrete resultaten zal leiden. zo zei Anak Agoeng. Het was minister Luns, die. namens de Nederlandse dele gatie. het dankwoord sprak om de confe rentie daarna te verzoeken een ogenblik stilte in acht te nemen. Nog harde noten Wat nu de resultaten van gisteren aangaat: men verheelt zich niet, dat de delegaties de komende dagen nog enkele harde noten te kraken krijgen. De ge dachten gaan hierbij direct uit naar de kwestie Nieuw-Guinea, die. zoals de Opgeklaarde lucht Het dringende beroep, dat de Neder landse delegatieleider, mr. J. M. A. H. Luns, vonge week op de Indonesiërs had gedaan, heeft in ieder geval zijn uitwer king niet gemist. Dat bleek gistermiddag tijdens de lunch, die onze minister aan zijn directe „tegenspeler", Anak Agoeng, had aangeboden en die bedoeld was als inleiding op het eerste officiële treffen van de delegaties. Van beide zijden heerste de vaste wil om een verzoening tot stand te brengen. De lucht was dan ook vrijwel opge klaard, toen de voltallige delegaties zich 's avonds rondom de conferentietafel in het statige hotel „Des Bergues" schaar den. De keuze was ditmaal op „Des Ber gues" gevallen, omdat het Indonesische delegatielid, mr. Mohammed Roem, pas was hersteld van een ernstige ziekte en de buitenlucht niet durfde te trotseren. De minister van Gezondheid, dr. J. Lei- mena, die een dubbelrol op deze confe rentie vervult door tevens als „delegatie arts" op te treden, had hem dit ook uit drukkelijk op het hart gebonden. Herdenking minister Donker De Indonesische delegatieleider, mr. Anak Agoeng herdacht bij het begin van de ontmoeting het overlijden van minis ter Donker, die hij als een „krachtige steunpilaar van het Nederlandse Kabi net" beschreef. „De rijpe bezonkenheid en de rustige kracht, waarmee hij op zijn eigen terrein voor de Nederlandse belangen opkwam, oogstte bij ons niet alleen ernstige overweging, maar boe zemde ook eerbied en ontzag in voor de rechtschapen mens, die in hem sprak". Twee Nederlanders omgekomen Bij auto-ongeluk in Gronau ({Speciale berichtgeving) Gisterochtend Is op de Vereinstras- ze te Gronau op de onbewaakte-over- weg nabij de halte van de trein naar Bentheim een ernstig verkeersonge luk gebeurd, wat aan twee in Gronau wonende Nederlanders het leven heeft gekost. De slachtoffers zijn de 49-ja- rige wagenmaker C. van Eisen en de 57-jarige timmerman G. Pfenning. Genoemde Nederlanders reden met twee Duitsers van respectievelijk 20 en 22 jaar in een kleine auto op de Ve- reinstrasze achter een T.AD.-autobus. Op het moment, dat men de onbe waakte overweg naderde kwam er Juist een trein aan De autobus kon nog juist de overgang passeren, de bestuurder van de personenauto had geen uitzicht door de voor hem rijdende bus en kon een botsing met de trein niet voorko men. De wagen werd vele meters mee gesleurd. De vier inzittenden werden levensgevaarlijk gewond. Enige tijd later zijn de beide Nederlanders aan de ver wondingen overleden. Nog een dode Nader wordt gemeld, dat ook de 20 jarige A. Valk in het ziekenhuis van Gronau gestorven is. Werklozen in Zuid-ltalië met traangas uiteengejaagd De politie in Andria, Zuid-ltalië, heeft dinsdag gebruik moeten maken van traangas om een menigte van 3.000 werklozen uiteen te drijven die trachtte het gemeentehuis binnen te dringen. Bij de ongeregeldheden zakte een trap op het gemeentehuis in elkaar waardoor 'zeven demonstranten ernstige verwon dingen opliepen. Eén politieman werd gewond. De werk lozen demonstreerden uit protest tegen de behandeling van het werklozenpro- bleem door de plaatselijke autoriteiten. Opnieuw vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaat selijk enige neerslag en hier en daar mist, later opklaringen. Geleidelijk da ling van temperatuur en morgen over al weer lichte tot matige vorst. Tijdelijk vrij krachtige, overigens matige wind ruimend naar richtingen tussen noord en oost. (Opgemaakt te 10 uur). 9 februari Zon op: 8.10 uur; onder: 17.43 uur. Maan op: 6 40 uur: onder: 15.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.09 en 14.22 uur De nummer bestaat uit 10 pagina's kaarten thans liggen, vrijwel geen onder handelingsruimte biedt. Ook de geschil lenregeling, die het wegvallen van het Unie-hof van Arbitrage moet opvangen, zal de juristen waarschijnlijk nog voor grote puzzels stellen. Zo zjjn er meer vraagtekens, die het uiteindelijke lot van de conferentie nog onzeker maken. De kwestie van de Nederlandse gevan genen in Indonesië zal. naar men ver wacht. door de ministers Luns en Anak Agoeng in privé-gesprekken. buiten de conferentiezaal, worden besproken Van Nederlandse zijde heeft men hierin toe gestemd. omdat men tot iedere prijs wil voorkomen dat dit probleem als onder- ha ndehngsobject wordt gebruikt In ie der geval zal Nederland er op blijven aandringen, dat de advocaat mr. A. C. van Empel als verdediger tot het proces- Jungschlager wordt toegelaten. Veel gunstiger vooruitzichten Alles tezamen genomen mag men wel zeggen dat de vooruitzichten op een spoedige afronding van het overleg, door de verbetering in de sfeer, veel gunstiger zijn geworden. De gesprekken van gis teren hebben aangetoond, dat toen het er op aankwam de misverstanden, die zich dc laatste weken hadden opgesta peld, binnen een dag de wereld konden worden uitgeholpen. Deze wetenschap heeft het vertrouwen in de goede afloop van de conferentie niet weinig versterkt. „Moed voor toekomende taak!" Duizenden bij het paleis aan het Lange Voorhout (Van onze Haagse redacteur.) Voor het paleis aan het Lange Voorhout stonden gisteren - ondanks het kille weer - enkele duizenden mensen, toen gistermiddag - gelijk in een deel onzer oplage van gisteren gemeld - langzaam een statige auto kwam voorrijden. Een chauffeur in donkere uniform, witte band om de pet. witte band-met-kroontje om de arm. stapte uit en trok het hoesje van het vlaggetje, dat op het linkerspatbord staat: de Koninklijke standaard ontplooide zich. het ogenblik, waarop 'de zware paleisdeuren zich zouden openen, tras niet ver af meer! Luid gejuich steeg op. toen even later Koningin Juliana, gekleed in een bontmantel van bever, op het bordes verscheen. Zij werd gevolgd door Prinses Beatrix, die een blauwe 'deux pièces droeg en Prins Bernhard. gekleed in admiraalsuniform. Met geheven sabel stond de erewacht - als steeds marechaussee in ceremonieel tenue - stram in de houding, terwijl de vorstelijke personen in de auto stapten: voor de korte tocht naar het Binnenhof, waar onze 18-jarige Kroonprinses voor het eerst deelnam aan een vergadering van de Raad van State, het hoge college, waarin zij nu van rechtswege zitting heeft. van ons rege- Tijdens de vergadering hield H. M. de Koningin een korte rede, waarin zij o.a. tot Prinses Beatrix zeide: Nu gij de leeftijd van achttien jaar bereikt hebt, verleent de Grondwet U zitting in de Raad van State. Dit recht - een groot voorrecht - is U gegeven met de bedoeling U te helpen vertrouwd te raken met en inzicht te verkrij'gen in de vraagstukken, tot wier oplossing de regering zich geroepen ziet. Met de uiteenlopende problemen, die het bestuur van Rijk en Staat meebren gen. zal ik mij vertrouwd kunnen ma ken. Zo zal ik mij kunnen voorbereiden op de taak, die, naar ik hoop en verwacht, voor mij nog ver in de toekomst ligt. Nog zeer lange tjjd. leden van de Raad van State, zal ik mij beschouwen als Uw leerling. U, Koninklijke Hoogheid, moge ik van harte, ook namens de leden van de Raad, gelukwensen bij deze eerste ver schijning in ons midden. De taak, welke U hier wacht, behoort zeker niet tot de gemakkelijkste, maar ik ben er van over tuigd. dat warme belangstelling in de zaken van het Rijk en van de Staat U een krachtige steun zal zijn bij Uw stre ven om moeilijkheden te boven te komen en het vereiste inzicht in 's lands zaken te verkrijgen. Hetgeen Uwe Koninklijke Hoogheid daarbij voorzeker ook van groot nut zal kunnen zijn, is de voorlichting, welke 's Raads leden, aan wie het aan kennis en ervaring in deze zaken zeker niet ontbreekt, altijd bereid zullen zijn U des gewenst te verstrekken. Zilveren vaas Het geschenk, dat de vice-president, leden cn secretaris van de Raad van :e aan Prinses Beatrix aanboden, was een zilveren vaas van een modern model, speciaal voor deze gelegenheid gesmeed bij de N.V. Kon. Ned. Fabriek an Gouden en Zilveren Werken Gemt- en en Van Kempen te Zeist. Midden op de vaas staat het Rijkswa- pen. Zü is versierd met lijnen en de twee heraldische figuren, voorkomend in de standaard van H.K.H. Prinses Beatnx. jachthoorn uit het wapen van Oranje en de roos uit het wapen van Lippei. Op de onderzijde staat: Raad van State 4 februari 1956 e vaas was met oranjekleurige bloe men 'euphorbia's) geplaatst op tafel vóór de zitplaats van H.K.H. Prinses Beatrix. KincSerzanghulde gaven de Koningin, haar gemaal en haar oudste dochter zich naar het Paleis aan het Lange Voorhout. Het wederom toe gestroomde en zich nu bij het bordes verdringende publiek 'waaronder talrij ke buitenlanders) putte zich uit in be tuigingen van geestdrift Kort daarop verschenen Koningin Juliana Prins Bernhard en Prinses Beatrix op het bal- con. ..Lang zal ze leven" schalde het uit vele kinderkelen en de Kroonprinses nam de tot haar gerichte zanghulde dankbaar in ontvangst. Nadat „Wij wil len Holland houen" en „Holland", ze zeggenover het Lange Voorhout hadden weerklonken, daverde er op nieuw een „Lang zal ze leven". „Leve de burgemeester"! Daarna werd er door ijverige politie mannen een bres tot stand gebracht in de dichte haag toeschouwers om de au to's van vertegenwoordigers van het Corps Diplomatique gelegenheid te ge ven voor te rijden. Het lukte niet zo erg best en de wagens moesten een eind om rijden. Maar toen konden de Zuidafri- kaanse ambassadeur in Nederland en deken van het CD, kolonel P. I. Hoo- genhout en echtgenote uitstappen en zich naar binnen begeven, evenals de Canadese ambassadeur. Thomas A. Stone en eohtgenote en de Pauselijke Nuntius internuntius, mgr. Paolo Giobbe. die de oudste gezant in Den Haag is. Zij deden hun gelukwensen vergezeld gaan van enkele geschenken: een gouden poe derdoos en lippenstifthouder" Even la ter verscheen ook de wagen van burge meester Schokking voor het palets Te zamen met wethouder Van den Oever begaf hfj zich naar de ingang. Uit het publiek klonk de kreet „Leve de burge meester" - een huldebetoon, waaraan recente gebeurtenissen wel niet vreemd zullen zijn geweest. Namens de gemeen te is - gelijk gemeld - Prinses Beatnx een Brabants veulen in brons van de 70- jarige Haagse beeldhouwster Grada W. J. Rueb aangeboden. Tenslotte kwamen ook vertegenwoordigsters van het Neder landse padvindstersgilde haar opwach ting maken om een fraai geborduurde zeiljopper aan de Prinses aan te bieden. Nadat Prinses Beatrix was geïn stalleerd als lid van de Raad van State, werden haar in het Paleis aan de Lange Voorhout door diverse delegaties geschenken aangeboden. Burgemeester mr. F. M. A. Schok king (links) en wethouder C. H. P. \V. van den Oever (tweede v. links) van Den Haag boden een bronzen paardje aan namens de gemeente. Het WVV wroette in tal van landen Oostenrijk sluit in Wenen het hoofdkwartier De Oostenrijkse geheime politie heeft in Wenen het hoofdkwartier gesloten van het door de Communisten beheerste Wereldvakverbond. Zoals men weet was deze organisatie zaterdag door de Oos tenrijkse regering ontbonden, omdat zij de nationale Oostenrijkse belangen m gevaar bracht. De buitenlandse functio narissen zullen Oostenrijk ln de naaste toekomst moeten verlaten Zij bezaten slechts een werkvergunning voor een beperkte tijd, die uitsluitend gold voor hun werkzaamheden bij het W.V.V. Daar deze organisatie thans dus is op geheven is deze vergunning vervallen. Van semi-officiële zijde wordt verno men. dat de Oostenrijkse autoriteiten in het bezit zün van een document, waaruit duidelijk blijkt dat het Wereldvakver bond „revolutionaire handelingen tegen vele regeringen" organiseerde. Dit stuk is een verklaring van een hoge W.V.V.-functionaris, afgelegd te genover de Oostenrijkse politic, waarin hij bekent dat zijn organisatie de „open bare orde, rust en veiligheid in verschil lende staten in "evaar brengt". Speciaal Mexico was in de laatste Ja ren een der belangrijkste operatiebases van het communistische Wereldvakver- bond. Ik heet U welkom in deze vergadering uit naam van alle leden en ik meen hiermee hun gevoelens weer te geven. Nadat gij hier zitting hebt genomen hoop ik dat temidden van de beraadsla gingen in de Raad van State Uw belang stelling in de publieke zaak zal ontlui ken. opbloeien en tenslotte vrucht dra gen voor Uw vermoedelijk toekomstig werk. „Ik reken op Uw hulp' HKH Prinses Beatrix zei hierna: „dankbaar ben ik lieve Moeder, dat U zelf mij vandaag in dit hoge college hebt willen binnenleiden. De Grondwet verleent mij zitting in de Raad van State Dat dit een groot voor recht is besef ik. Het zal rnjj de gelegenheid geven in de praktijk iets te Ieren begrijpen van het Prinses Beatrix'in gezelschap van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard voor liet eerst in d( Raad van State. Een overzicht van de plechtige installatievergade ring. Te beginnen bij de Koningin: Ik zal - my bewust van mijn verant woordelijkheid - trachten een goede leer ling te zijn. Ik weet, dat ik op Uw hulp en mede werking kan rekenen. Dit geeft mij dc moed de taak. die voor mü in Uw College is weggelegd, in het belang van het land gaarne te aanvaarden". Wij zijn bereid Hierop zeide de vice-president van de Raad van State, mr. F. Beelaerts van Blokland o.a.i rechts van haar Prins Bernhard. vervolgens Prinses Beatrix, dr. A. A. L. Rutgers. dr.J. W. Meijer Ranneft. mr. R. M. van Angeren. mr. dr. L. N. Deckers, mr. W. F. Schol:king, mr. IV. II. Cort van der Linden, mr. A. Af. Joekes. prof. mr. R. P. C.leveringa. staatsraad in buitenge wone dienst, mr. P. C. Boele van Hensbroek, secretaris. M. A Rei- nalda. F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, mr. R. H. v. Schaik. H. F. M. baron van Voorst iot Voorst, mr. H. Scholten. dr. G. A. van Poelje. J. Th. Fiirstner en president jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Zijn partij maakte misbruik van het stelsel der lijstverhindingen (Van onze correspondent in Parijs) Met een meerderheid van 259 tegen 191 stemmen heeft de Franse Kamer gisteren het Kamerlidmaatschap van de Poujadistische afgevaardigde Baryclon ingetrokken. Voor hem in de plaats is nu een socialistisch kandidaat als Kamerlid benoemd. Een twaalftal andere Poujadisten wacht eenzelfde lot! Aan allen wordt namelijk verweten, dat ze van het stelsel der lijstverbindingen mis bruik hebben gemaakt door verschillende fictieve lijsten, die allemaal van Poujade's organisatie afkomstig waren, le koppelen, waardoor de kiezers zouden zün misleid. Negen van dc vacatures zullen vcrmocdelük ten goede komen aan de Socialisten cn Radicalen, zodat het Republikeinse Front zün meerderheid aldus ietwat hoopt te kunnen versterken. Grootse campagne van „Pierre" tegen parlement? Do zlttuig. waarin gisteren deze eerste beslissing werd genomen, heeft een bui tengewoon roerig en onrustig karakter gedragen Toen de uitslag bekend werd gemaakt en het onfortuinlijke Kamerlid de zittingszaal verlaten moest, hieven Verhaal van Genesis op de „rollen van de Dode Zee" De zevende en laatste rol van oe zo genaamde „rollen van de Dode Zee", die in 1947 door een herder in de woes tijn van Judea zün gevonden, bevat verhalen, die ook in Genesis worden aangetroffen, aldus heeft de president van de Hebreeuwes universiteit te Je ruzalem, prof Benjamin Mazar dins dag op een persconferentie medegedeeld Een gedeelte van de rol is thans door profesoren van de universiteit vertaald De stijl van de verhalen is echter anders dan die van Genesis Volgens een der vertalers is het mogelyk dat de rol deel uitmaakt van een groter apocrief werk over het boek Genesis. De verhalen ln het manuscript zü° ln het, Aramees en in de eerste persoon gesteld. zijn Poujadistische kameraden de Mar seillaise aan. terwijl van dc communis tische banken kreten als „fascist" en „verrader" weerklonken Dc Jeugdige woordvoerder van de Poujadisten. Le Pen, trachtte obstructie te voeren door op de tribune dc Grond wet voor te gaan lezen Hij moest op last van president Le Troquer verwij derd worden en daarna werd de zitting met spoed opgeheven De Poujadisten hebben echter ver klaard het volk deelgenoot te zullen maken van de pogingen zijn wettige vertegenwoordigers uit de Kamer te weren en gevreesd wordt, dat Poujade nu een grootse campagne tegen deze beslissing en tegen het parlement zal gaan organiseren. DS. E J. KOPPE OVERLEDEN In de ouderdom van 87 jaar Is te Heemstede overleden ds. E J. Koppe emeritus-predikant van de Geref Ker ken Hij stuaeerde aan de Theol. Hoge school te Kampen Op 8 januari 1893 bevestigde zijn vader hem te Idsken- hulzen in het predikambt. Ds Koppe heeft eich onder andere verdienstelijk gemaakt voor de evangellstatie ln de z.o.-hoek van Friesland.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1