DINSDAG 7 FEBRUARI 40-jarig bestaan Utrechtse Jaarbeurs in Brussel herdacht „Naar gemeenschappelijke lotsbestemming" (Van onze Brusselse correspondent) Gisteren werd in hotel Savoy te Brus sel een groot diner aangericht naar aanleiding van het 40-jarig jubileum van de Kon. Ned. Jaarbeurs te Utrecht De president mr. W. H. Fokkema An- dreae, professor Fernand Collin, voor zitter van de Belgische Kredietbank er de heer Cooremans. afgevaardigd-be heerder van de Jaarbeurs van Brussel stelden deze gebeurtenis in een geest van werkelijke Benelux-samenwerking in het licht. In zijn rede wees de voor zitter van de Ned. Jaarbeurs op de noodzakelijkheid van meer samenwer king tussen de Belgische en Neder landse Jaarbeurzen. De heer Cooremans zeide, dat reeds in 1931 tussen Brussel en Utrecht een pro tocol van samenwerking was onderte kend Sedertdien is de verstandhouding tussen Brussel en Utrecht steeds voor beeldig geweest. Maar, aldus repliceerde mr. Fockema Andreae, wjj moeten meer doen! Daarna behandelde de voorzitter van de Ned. Jaarbeurs het interessante on derwerp van de snelle ontwikkeling van nieuwe energiebronnen, nieuwe techni sche uitvindingen om. de elektronica, nieuwe werkmethodes etc., welke de functies van een Jaarbeurs doen ver schuiven van een bemiddelingsinstituut van consumptiegoederen naar een beurs voor kapitaalsgoederen. Hierop zeide prof. Fernand Collin: „Meer en meer gaan onze drie landen een gemeenschap pelijke lotsbestemming tegemoet". Deze nieuwe werkelijkheid is helaas nog niet voldoende doorgedrongen in de geesten en in de harten van onze medeburgers. Nog al te vaak. voortgaande in een oude en gevestigde traditie, kijken wij over onze gemeenschappelijke grenzen in een geest van wedijver en soms van afgunst naar de geslaagde verwezenlijking van partners in de Benelux. Het is hoog tijd. aldus prof. Collin, dat wij deze slechte gewoonte af leggen en dat wij voortaan met gelijke vreugde en gelijke trots de gelukkige gebeurtenissen in ons econo misch en sociaal systeem herdenken en vieren". Prof. Collin wees echter ook op de nog steeds acute moeilijkheden op de weg van de volledige economische Unie: „de harmonisatie van de produktievoorwaar- den, waaronder meer speciaal die van lonen en prijzen, die een tijdlang be langrijke en verheugende vorderingen had gemaakt, dreigt weer hopeloos ver strikt te geraken in de ongelijkheid van de sociale vooruitgang in het noorden en in het zuiden. In deze geestelijke atmos feer aldus zeide prof. Collin, wil ik nie mand verwijten toesturen, die wellicht meer tot mijn Belgische vrienden dan naar onze Nederlandse buren zouden moeten gericht zijn. Prof. Collin doelde kennelijk op de Instelling in België van de vijfdaagse werkweek. De voorzitter, mr. Fockema Andreae. overhandigde prof Collin een boek als geschenk, waarop dit feestmaal werd be ëindigd met de mededeling d3t Prins Bernhard de Benelux-dag op de Utrecht se Jaarbeurs in maart a s. zal presideren. WINTERhandenen -rnten a. Voor velen een jaarlijkse kwel- Z:E\ l'nfï- Onmiddellijk \crzachting van |cuk cn pijn met het ideale middel, dat ontsmet cn geneest: Kloosterbalsem Geronseld voor Vreemdelingenlegioen TWEE NEDERLANDSE MATROZEN NIET TERUG. In grote ongerustheid over het lot van haar zoon, de minderjarige G. B. Hoen verkeert op het ogenblik de fa milie Hoen te Zwartsluis. De jongen, die op 19 januari jl. 18 jaar is ge worden, voer als matroos op de kust- aarder ,Jean C" van de rederij Wijn- ne en Ba rends te Dellfzjjl. Vorige week kreeg men bericht, dat de jongen met een andere matroos, de 23-jarige zoon van de familie Mulderij uit Westzaan, niet aan boord was te ruggekeerd van een bezoek aan Bayonne in Frankrijk, welke haven het schip op dat moment aandeed. Daarbij werd me degedeeld. dat beiden vermoedelijk in handen waren gevallen van wervers voor het Franse Vreemdelingenlegioen. Via de burgemeester van Zwartsluis werden pogingen in het werk gesteld om meer gewaar te worden. Thans is be kend geworden, dat de beide Nederlan ders zich bevinden in het hoofdkwartier van het Vreemdelingenlegioen in Frank rijk. het fort Sté Nicola te Marseille. De familie tracht thans haar 2x>on terug te krijgen. ..We hebben de overtuiging, onze zoon kennende, dat hij niet vrijwillig dienst heeft genomen", aldus de heer en me vrouw Hoen. De heer Hoen heeft reeds enkel malen naar Fort Sté Nicola ge schreven. maar op zijn brieven is niet geantwoord, noch door de administratie van het Vreemdelingenlegioen, noch door zijn zoon. ilBCex. Med.-Adv.) AMSTLEVEN levensverzekering KentUons N.euw» Schepen boek al 7 Te bestellen a» 2.75 va onzeg.ro 3390 Doel redd.ngvlet voorK.N.Z.H.RM. Geen nader onderzoek inzake Tritonramp bij Shannon Koninklijk Paar dineerde met diplomaten Koningin Juliana en Prins Bernard hebben gisteravond in het paleis op de Dam te Amsterdam het jaarlijks diner gegeven voor een gedeelte van Corps Diplomatique Koningin en Prins arriveerden ongeveer twintig minuten voor acht ten paleize. Kort daarna verschenen één voor één de auto's van ambassadeurs, de minister zonder portefeuille, mr Luns. gezanten en zaakgelastigden en tijdelijk zaakgelastigden voor de paleis-ingang Ceremonieel vertoon bleef, omdat de duisternis was ingevallen, achterwege Vanavond zal het gedeelte van het Corps Diplomatique dat gisteravond niet heeft aangezeten, ten paleize worden ontvangen. Weer pensioenrechten voor gezuiverde n De minister van O., K. en W. heeft in gevolge een beslissing van de minister raad een beschikking genomen Inzake het herstel van de pensioenrechten van degenen, die krachtens het zuiverings besluit 1945 zijn ontslagen met verval van rechten In het kort komt de nieuwe regeling op het volgende neer. 1 De pensioenrechten, die reeds voor 90" zijn hersteld, worden ten volle hersteld; 2. voor degenen, wier pen sioenrechten tot een lager percentage dan 90 of in het geheel niet hersteld zijn, worden de pensioenrechten ten volle hersteld, met dien verstande, dat voor de berekening van het pensioen de pensioengrondslag en het aantal dienst jaren op 10 Mei 1940 wordt aangehou den: 3. deze regeling geldt niet voor degenen, die na het bedoelde ontslag weer ambtenaar In de zin van de pen sioenwet 19z2 'Staatsblad 240) ziln ge worden: hierdoor immers zijn alle pen sioenrechten automatisch ten volle her leefd; 4. deze regeling is niet van toe passing op degenen, die door de bijzon dere rechtspleging zijn veroordeeld tot een vrijheidsstraf van 10 jaar of langer of tot de doodstraf. Dode bij autobotsing (Speciale berichtgeving) Op de Rijksstraatweg Leeuwarden Groningen vond onder Noord-Rergum gistermorgen omstreeks halftwaalf een ernstige autobotsing plaats. De 47- jarige heer W. Duursma, uit Gronin gen. werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Leeuwarden gebracht cn Is daar in de namiddag overleden. De botsing ontstond toen een perso nenwagen. bestuurd door een Inwoner van Veenwouden. die van de Zevenhuis- terweg de Groningerstraatweg opreed, niet opmerkte dat uit de richting Gro ningen een auto naderde, bestuurd door iemand uit Tubbergen. Dc beide inzit tenden werden uit laatstgenoemde wagen geslingerd De heer Duursma was er het ergst aan toe. Zoals gemeld is hij later in het ziekenhuis te Leeuwarden aan zijn verwondingen bezweken. De bestuurder van de auto uit Tubbergen. kwam er met lichte kwetsuren af. De bestuurder van de andere wagen werd niet gewond. Sf-ijgend aantal verdrinkingsgevallen In het jaar 1955 zijn in ons land 2449 mensen te water geraakt. Van hen wer den 1825 gered en verdronken er 614 Dit aanta' verdronken personen is 104 meer dan in 1954 Uit de 504 in het af gelopen jaar te water gereden auto's werden 240 mensen gered. 72 mensen kwamen door verdrinking om het leven by het te water rijden van auto's. Bij 220 personen was getracht het leven te behouden door het toepassen van kunst matige ademhaling, hetgeen in 102 ge vallen een gunstige afloop had. Aan de stijging van het aantal doden hebben zowel de ïjsperiode als de mooie zomerse dagen van 1955 meegewerkt, hoewel de ijsperiode niet in de grootste mate. De Raad voor de Luchtvaart, heeft besloten dat géén nader onderzoek zal worden ingesteld naar de oorzaken van het ongeval dat op 5 september 1951 nabij het vliegveld Shannon in Ierland is overkomen aan het lucht vaartuig PH-LKY (Triton). In de overwegingen wordt om. gezegd, dat een nader onderzoek achterwege dient te blijven, daar voor het opleggen van een maatregel van tucht aan de gezagvoerder in de gegeven omstandig heden een dringende grond niet aan wezig is. Weliswaar is, zoals door liet Ierse Hof is vermeld, de gezagvoerder bepaaldelijk door de veronachtzaming van aanwijzin gen der instrumenten, in zorgvuldigheid tekort geschoten, doch gelet op het leed dat het ongeval de gezagvoerder reeds moet hebben veroorzaakt en mede gelet op het feit. dat met dit ongeval een langdurige en verdienstelijke" loopbaan van de gezagvoerder is afgesloten, lukt het verantwoord, dat de raad van de bij de luchtvaartrampenwet gegeven be voegdheid maatregelen van tucht te nemen, ten deze geen gebruik maakt De volgende leringen kunnen uit het ongeval" getrokken worden: 1. Bij het vliegen zonder zicht of bij duisternis in de nabijheid van de grond moet grote aandacht gegeven worden aan de instrumenten, die over de ver ticale beweging van het vliegtuig in lichtingen verschaffen. 2. de snelheid, waarmee tijdens dc start de verschillen de handelingen met betrekking tot de motor-, onderstel- en klepbediening el kaar opvolgen tezamen met de toepas sing van de vlakke start, verkleinen de Veiligheidsmarge, welke met het oog op onvoorziene omstandigheden nodig is. De voorschriften, welke de KLM ten Onbetaalde hotelrekeningen.. De Haarlemse recherche heeft een 39-jange constructeur uit Rotterdam aangehouden. Deze was op 2 februari in een Haarlems hotel aangekomen Zondag was de rekening opgelopen tot ruim f 70Hem werd verzocht te be talen maar hij deelde mee. dat hij geld moest halen in de stad. Als onderpand gaf hij een tas met boeken af. De por tier vertrouwde de zaak echter niet. Hij vond in de tas boeken waarop een andere naam stond dan de Rotterdam mer had opgegeven. De politic werd ge waarschuwd. die de Rotterdammer aan hield. De aangehoudene deelde mee. dat hij geen geld had om de rekening te betalen Hij was in het bezit van reke ningen van f. 345. f. 123 en f 40 van drié hotels in Amsterdam. Die bedragen had hij evenmin betaald. De tas met boeken bleek afkomstig van een Haar lemse leraar die verklaarde dat de tas van zijn fiets gehaald was. De Rotter dammer bleef overigens ontkennen zich aan diefstal te hebben schuldig ge maakt. Na van de oprichttng in 1944 af pre sidente van het Nederlands Vrouwenco mité te zijn geweest, heeft mej mr. M A Teilegen het presidentschap neer gelegd. Het comité heeft tot haar opvolgster benoemd mevrouw J. F. Schouwenaar— Franssen Bij het afscheid werd aan mej. Teilegen het ere-presldentschap aangeboden deze gaf lieten ruimte voor deze minder veilige startprocedure De KLM heeft uit dit ongeval uit een korte tijd daaraan voorafgegaan ongeval dc lering getrok ken. dat de startprocedures voor haar vliegtuigen scherper dienden te worden omschreven en heeft voorschriften van deze strekking aan haar vliegend per soneel gegeven. 3 Het Ierse Hof van Onderzoek heeft o.m de aanbeveling ge daan de waarschuwingslampen in twee voud aan te brengen. Aan deze aanbe veling is gevolg gegeven (Ingez. Med -Adv.) Onderzoek zaak - Schokking In Hazerswoude waren honderden onderduikers (Van onze Haagse redactie) Zijn wij welingelicht, dan zal het on derzoek in de zaak-Schokking zich al leen bezig houden met de vraag of het onderzoek naar de in 1945 geuite be schuldigingen aan het adres van mr. Schokking volledig is geweest. Gelijk wij hebben gemeld, is de zaak geseponeerd op grond van de conclu sies. waartoe zowel de P.O.D. als de zuiveringsinstanties (in dit geval de provinciale zuiveringscommissie) wa ren gekomen. Minister Beel wenst nu ingelicht te worden over de wijze, waarop dit on derzoek in eerste aanleg is verlopen en in hoeverre of het besluit tot sepone ren van de zaak juist is geweest. Wat de honderden onderduikers be treft die zicii indertijd in de gemeente Hazerswoude schuil hielden, kan nog worden opgemerkt, dat dit niet alleen zij waren, die vreesden in Duitsland te werk gesteld te worden dit gevaar was niet denkbeeldig gezien de activi teit, welke de bezetter al eind 1941 in tal van grote bedrijven en ondernemingen ontplooide maar ook officieren van de Nederlandse vloot. Land- en Lucht macht. studenten (na de sluiting in no vember 1940 van de Leklse Universi teit) en politieke figuren, die bekend stonden om hun antl-Duitee gezindheid Naar wij vernemen zal vanmiddag aan Prinses Beatrix namens B. en W. van Den Haag een werk van de Haagse beeldhouweres Gra Rueb worden aan geboden. voorstellende een Breda's veulen Zij stapelden winkelvoorraden in huis op En de ratten hadden er vrij spel in RECHTZAKEN Autobus met kinderen in brand ONDERNEMER STOND TERECHT Gisteren heeft in een extra-zitting voor de kantonrechter te Enschede, mr. L. M. Holdert. terecht gestaan een 55- jarige eigenaar-directeur van een bus onderneming in Hengelo (O.), die ver antwoordelijk wordt gesteld voor het feit. dat op 1 juli 1955 een bus met schoolkinderen van zijn onderneming in Goor in brand is gevlogen, waarbij één winkel geheel en een andere gedeeltelijk uitbrandde. De bus was met 35 leerlingen en twee onderwijzers van een school ln Hengelo op weg naar Vierhouten voor een vakan tie-uitstapje. In de Kerkstraat in Goor vloog de bus in brand, vermoedelijk om dat een stalen band waarmee de reser vetank was bevestigd, brak en de tank over de grond sleepte. Daardoor ont stonden vonken, met als gevolg dat de bus in brand vloog. De directeur werd 'ten laste gelegd: 1 dat hy een verande ring had aangebracht aan de bus. zonder de Rijksdienst voor het wegverkeer te Zwolle daarvan op de hoogte te brengen; 2. dat de bevestiging van de reservetank op onjuiste wijze was geschied De ambtenaar van het OM. eiste tegen verd voor de eerste beschuldiging f. 12— boete subs. 6 dagen, de kanton rechter ontsloeg verdachte wat deze be schuldiging betreft van rechtsvervolging. Voor het tweede feit eiste de ambtenaar f 150.boete of een maand hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verd. daarvoor tot f. 100— subs. 150 dagen. Nieuwe wegen eisen 800-1000 hectare p. j, Verbreden of vervangen Per jaar zal tot 1970 800—1000 ha land geofferd moeten worden aan ons wegennet. Dit moge, in verband met de eisen voor woonruimte, industrie e.d.. die samen jaarlijks ook nog 2000 2400 ha' zullen opslokken, een ernstige aanslag op de landbouwgronden en op recreatiemogelijkheden zijn. anderzijds is dit landoffer strikt noodzakelijk voor de ontwikkeling van ons land cn de welvaart cn veiligheid van de bevol king. Dit is het inzicht van ir. A. G. M. Boost, directeur-wegen-verkeer van de ANWB. Buiten de autosnelwegen heeft ons land duizenden kilometers weg. die reeds thans of in de naaste toekomst te krap en benepen bemeten zijn voor het ver keer zy zullen verbreed of vervangen moeten worden. Deze realiteit zal volgens de heer Boost uit een oogpunt van verkeersvei ligheid en verkeerseconomie zondermeer aanvaard dienen te worden. Daarbij moet men beseffen, dat de daartoe te offeren gronden in het bijzonder de industriële en agrarische exploitatie en het gehele sociaal-economische stelsel ten goede zullen komen. Het beknibbelen op wegbreedten, al dus de heer Boost, brengt de veiligheid van het verkeer in dodelijk gevaar. Bovendien wordt het landschappelijk aspect van de weg er tot in de kern door aangetast. Volgens de heer Boost is een midden berm van autosnelwegen van 4.5 meter zowel verkeerstechnisch als esthetisch gewenst. Daarbij behoren rijbanen van 7.25 meter en parkeerbermen van 2.5 me ter De z.g. „niet-planwegen" beslaan thans 40 a 65.000 ha. Den deel dezer wegen loopt door ruilverkavellngsgebieden. Daar zal men bij zorgvuldige hertracering met een vierkante meter per ha. minder (In een gebied van 1.5 miljoen ha.) voor c.e wegen kunnen volstaan. Een deel der oude wegen zal dus als landbouwgrond herwonnen kunnen worden. Hoewel het landschappelijk aspect door wegenaanleg zeker zal lijden, zal men toch niet mogen knibbelen op profielen voor belangrijke verkeerswegen Men komt anders tot schaden voor levens en welvaart, die aanzienlijk gro ter zullen zijn, dan die door de land bouw bij verantwoorde wegenbouw zul len worden geleden, aldus de heer Boost. In een levensmiddelenwinkel in een noordelijke stadswijk van Rotterdam is een 62-jarige man betrapt bij het wegnemen van goederen. Hij was in gezelschap van een 57-jarige vrouw. Het bleek, dat beiden in het bezit wa- ren van goederen, die in andere zaken waren ontvreemd. Behalve haar gewo ne kleding droeg de vrouw ook nog een rok. vjjf jumpers en een onderrok, wel ke kledingstukken alle voorzien warei van ingenaaide smokkelzakken. Ir deze zakken had zij een aantal ineen gefrommelde muntbiljetten, bij elkaar voor f. 186.25. Beiden waren zeer zwijgzaam omtrent de herkomst van geld en goederen, doch de politie zegt aan te nemen, dat de vrouw zich schuldig gemaakt heeft aan het lichten van laden Het tweetal woon de ergens in Rotterdam-zuid. maar de vrouw had ook nog een woninkje in de binnenstad, waar de politie toen een kfikje ging nemen. By het binnentreden sloeg hun een bijna ondraaglijke stank tegemoet. Links en rechts schoten de ratten voor hun voeten weg In het huis heerste een on beschrijfelijke bende, zo zegt de politie. In de kasten en ook elders was een gro te voorraad winkelgoederen opgeslagen, van levensmiddelen tot de meest uiteen lopende andere dingen, zoals bijv. lap- pen stof, schoenen in verschillende ma ten. haarkammen, zeep, eau de cologne, badtassen, badkostuums, schorten. La kens. slopen etc. Veel van de levensmid delen was bedorven en verspreidde een penetrante reuk. Helderse kotter gelicht Slechts wat wrakhout (Van onze Haagse correspondent! De duisternis was al gevallen toen gis teravond de drijvende bok „Meeuw" van Van den Taks bergingsmaatschappij de trieste overblijfselen van de houten kotter HD 184 „De vrouw Lena" in binnenvoorhaven te Scheveningen depo neerde. Het waren twee brokstukken van het door midden gebroken vaartuig je, waaraan de motor ontbrak. Het neer laten van deze wrakstukken op de kade was de bekroning van het werk van de mannen van de bergingsmaatschappij, die van 's middags één uur af hadden gezwoegd om het vrijwel doormidden ge broken wrak te lichten en binnen te brengen. Dank zij de goede afloop van dit karwei is het zeker niet denkbeeldige gevaar voor versperring van de Scheve- mngse haveningang thans geweken. De weersomstandigheden waren zeer gunstag. De zee was spiegelglad en de mist. die 's mogens het vertrek van de bok uit Maassluis had vertraagd, was vrijwel opgetrokken. Bü het bevestigen van de stroppen werd terdege rekening gehouden dat het wrak by het lichten doormidden zou breken. De stroppen werden daarom zo aangebracht dat by een eventuele breuk het voor- en achterschip elk stevig in een strop zou hangen. Maar alvorens met het lichten werd begonnen werden op vele plaatsen van het WTak stalen dra den en kettingen bevestigd, om de zaak zo goed mogefijk bijeen te houden. Toen omstreeks half vier het wrak centimeter voor centimeter naar boven werd gebraoht. bleek deze maatregel zeer juist te zijn. Hoewel de zee sinds vorige week woensdag tameiyk rustig was ge weest. was het houten vaartuig vrijwel doormidden geslagen. Voor- en achter schip waren weliswaar uog niet hele maal gescheiden maar het waren slechts nog enkele spanten en planken die de verbinding vormden. Dit bleek ook wel uit de stand van de masten die in tegen overgestelde richting wezen. De motor was al door de wrakke bo dem gebroken en rustte op de keien van het zuiderhavenhoofd Na veel manoeuvreren werden de wrakstukken - het scheepje was inmid dels doormidden gebroken - tenslotte aan de zuidzyde van de binnenvoorha ven op de kade gelost. Het was niet meer dan een trieste hoop wrakhout en een verwrongen ijzeren stuurhuis dat op de kade werd neergelaten. Ter plaatse zal het WTak verder worden gesloopt', ge tracht zal worden de motcr afzonderlijk te bergen. Elektronisch oog voor de f visvangst 5 i De Britten nemen proeven met eer. „e:ektronlsch 002". dat door -» vlss rsschepen in de zee wordt neer- gelaten voor het geven van inllch- tmgen oier visscholen De vang- sten zijn totnogtoe „zeer goed" ge- weest. Men verwacht, dat het „oog" J tegen het eind van het jaar in massa zal worden geproduceerd. Door de ratten waren de goederen voor het grootste deel onbruikbaar ge worden. Personeel van de ontsmet- tingsdienst verklaarde zelden zo'n staat van vervuiling te hebben aange troffen. Alle goederen zyn in besl.ig genomen. Hoewel de vrouw het ont kent. neemt de politie aan. dat alles van diefstal afkomstig is. Volleybal-nieuws Zaterdag 28 april a.s. wordt in Gro ningen de volleybalwedstrijd gespeeld tussen de herenploegen van Nederland en Denemarken Dit zal de eerste inter landwedstrijd van Denemarken in de historie zijn. De Nederlandse volleybal-kampioen schappen voor dames en heren zullen worden gehouden op zaterdag 5 mei a s. in dc Jaarbeurshallen te Utrecht. Er komen acht heren- en acht damesploe- gen tegen elkaar uit. Het ligt in de bedoeling van het be stuur van de Nederlandse Volleybalbond om in het voorjaar te komen tot de in stelling van een landelijke hoofdklasse, zowel by de dames als by de heren. BILJARTEN District Leiden KNBB Voor het district Leiden van de Kon. Ned Biljart Bond werden dc afgelopen week de volgende wedstrijden gespeeld: lste klasse OSL 2—Royal 1 24; Sport 1—Vriendenkring 1 60. Mono- pole 1de Kroon 2 60. 2de klasse: Centraal 1—Monopole 2 6—2. Poort van Cleef—Roval 2 6—2. Poedelaars 1—DDE 1 6—2. Noorden 1— Verg. VOS 6—2. 3de klasse: De Plas 3De Kroon 4 62. Noorden 2Sport 3 62. Wedstrijdrooster Een huldigingscamité beslaande uil ministers en oud-ministers heeft gistermiddag tijdens een receptie in hotel ..Wittebrug" te Den Haag een cadeau overhandigd aan de heer G. van der Straaten, die in zijn vijftig dienstjaren bij het Rijk o.m. sinds 1918 kamerbewaarder van de mi-\ nister van Economische Zaken en later van dtc van de P.B.O. is ge- wees/. Oud-minister Steenbergen overhandigt de jubilaris het ge-1 schenk. Van links naar rechts de ministers en oud-ministers Steen bergen. Hirschfeld. v. d. Brink. Aalbregts. Stikker. Gispen. Zijlstra en Geiissen. Een agent van een vijf-maal-acht wagen der Amsterdamse politie heeft acht keer geschoten op de banden van een bestelauto, welke bestuurd werd door een dronken autodief die weigerde te stoppen Eerst toen hy vin een gepar keerde auto met de gestolen wagen tegen de pui van een huis tot stilstand was gekomen kon de politie hem vatten, zij het dat de gummiknuppel er aan te pas moest komen om de man die zich uit alle macht verzette, te kunnen ver voeren naar het hoofdbureau Noch de agenten noch de dief kwamen onge schonden uit deze vechtpartij te voor schijn DISCONTOVERHOGI^i NED. BANK. De Nederlandsche Bank heeft haar disconto verhoogd met een half procent Gisteravond is de Zijl in Den Haag uitgekomen tegen Zwip in een wodsrriid om het Knngkampioenschap De zyi moest er kennelijk nog aan wennen, dat er ook nog onbevroren water is De Leidenaars moesten met 40 in Zwip hun meerdere erkennen Het officiële wedstrydrooster van het toernooi om het wereldkampioenschap dammen 1956 dat van 5 november tot en met 1 december a.s. in diverse steden van Nederland zal worden gehouden ziet er als volgt uit: Maandag 5 nov le en openingsronde te Adam. woensdag 7 nov.: 2e ronde Leeuwarden; donderdag 8 nov 3e ronde te Groningen, zaterdag 10 nov 4e ron de te Hengelo 'O maandag 12 nov 5e ronde te Zwolle, dinsdag 13 nov 6e ron de te Zutphen: woensdag 14 nov 7e ronde te Arnhem; vrijdag 16 nov 8e ronde te Tilburg; zaterdag 17 nov.: 9e ronde te Roosendaal; maandag 19 nov 10e ronde te Middelburg, dinsdag 20 nov. 11e ronde te Goes; donderdag 22 nov 12e ronde te Dordrecht, vrijdag 23 nov 13e ronde te Rotterdam; zaterdag 24 nov 14e ronde te Den Haag; maandag 26 nov.: 15e ronde te Leiden; dinsdag 27 nov 16e ronde te Utrecht; donderdag 29 nov 17e ronde te Zaandam, vrijdag 30 nov 18e ronde te Velsen (N.-H.l: zaterdag 1 dec.: 19e en slotronde te Haarlem. Alle wedstryden beginnen om 17.00 uur PAARDESPORT Nederlandse kernploeg naar Nice De Nederlandse kernploeg bestaande uit de ruiters B. J J. Arts. W G. Hen- drickx en J J J L baron van Lvnden zal deelnemen aan het internationaal concours hippique. dat van 14 tot en met 22 april a.s te Nice wordt gehouden. Ook luitenant-kolonel mr. J E M van Zinnicq Bergmann zal meegaan, evenals Tonny Timmer, die met het nieuwe paard ..Hanko" aan de start zal ver schijnen. Het ligt in de bedoeling dat Jaap Rijks in Stockholm met ..Hanko' zal uitkomen Tonny Timmer traint dit paard aangezien deze ruiter het meest de rystijl van Rijks benadert. BRIDGE. Leidse Bridgeclub DDS De eindstand van het eerste deel der oarencomnetitle luidt als volet 1. VerboseBrouwer 579 14 2. v d. Meerde Mevler 573 54 3 mevr van Z110 —van Noort 544 67 4 Gebr van fee Zan den 540 87 5. hr en mevr Kanbier 535 73 6 hr en mevr Elchhorn 522 38 7 mevr. Boeker—Barren 514 54 8 De v Ineen SchenauRllnbende 513 29 9 Plouvter Br Lancemeler 51034, 10 Ds. Brouwer— VcrJiooe 507 96 11. hr. en mevr Lauten- bach 507 54 12 dames Reekera 505 85 13 hr en mevr v Dooren 505 58 14 Ds Visser—vnn der Meer 50080 IS v Beree He-iec Rltnberde 500 07 16 Kastel-vn —Reekers 499 71 17 hr en me r Kuil man 497 64 1 8 mevr Clevertneadr. BorJefs 495 80 19 hr en mevr Brouwer Jr 487.36 20. Ds Leen hou teDon Holder 483 52 21. hr en mevr de a Court 471 73 22. Ds. v. Beree HenoeLandzaat 457.79, 23 Ds VeiWtraaten—Naeel 450 57 24 hr. en mevr v. Heusdon 441 43 25 Parmen- tlor—Evndhoven 430.19 26 Ds Seis—van Alöhen 418.45. 27. hr en mevr. Krul 413.54. Ot> basis van deze eindstand worden nu drie eroeDen eevormd- de nos 1/8 komen ln de hoofderoeo (zwarti de nos 9/16 ln de 2e eroeo (eToeni de nos 17/27 ln de 3e er oen (rood) Deze er oenen snelen verder om het club-kamoloenschao en de erocos-kamDloeneohannen LANDELIJKE HOOFDKLASSE Voor dc landeiyke hoofdklasse van de Ned. Bridge Bond werden de volgende wedstrijden gespeeld Studie-Centrum 'Den Haag) tegen WOC 2 79 tegen 45. AKBB (Amster dam! tegen Sleutels (Leiden) 37 tegen 86. SCHAKEN. Tartakower overleden Op 69-jarlge leeftyd ls te Parys de internationale grootmeester Xavier Tar takower na een hartaanval overleden. Dr. Tartakower behoorde tot de vete ranen onder de schaakmeesters en is van menig Franse schaakclub ere-lid ge weest. Nadat de overledene te Genève de middelbare school had doorlopen be haalde hy m 1909 te Wenen de titel van doctor ln de rechten. In 1924 vestig de Tartakower zich ln Parijs en na en kele jaren liet hy zich naturaliseren. Op zijn 10de jaar leerde hy schaken van zijn vader en toen hy 19 was. ver kreeg hy na afloop van een toernooi te Neurenberg het predikaat meester.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5