LEIDSCH DAGBLAD FRANSE PREMIER IN ALGERIJE BEGROET MET ROT FRUIT.... WEERBERICHT 94ste jaargang DINSDAG 7 FEBRUARI 1956 No. 28750 Directeur: J. W. Benny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per'kwartaal: f2.35 per maand: f0 55 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21S0T aaastig Generaal Catroux trad af om bloedbad te voorkomen (Van onze correspondent in Parijs) Een regen van stenen, klonten aarde, tomaten en rot fruit was de begroeting die tienduizend Franse kolonisten de minister-president Guy Mollet gisteren be reidden, toen hij in Algiers een krans legde bij het graf van de Onbekende Sol daat. De premier was per vliegtuig in Algerije aangekomen om zich daar een t indruk te vormen van de politieke situatie. Welnu, het zal hem niet veel moeite hebben gekost vast te stellen, dat het land in de allergrootste opwinding ver keerde. Er vielen tientallen gewonden bjj ongeregeldheden tussen de versterkte ordetroepen en circa twintig duizend manifestanten, die door Poujadisten en oud-strijders werden aangevoerd. Negen politie-agenten moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. Mollet werd verscheidene malen beledigd en bedreigd. Onder deze verscherpte omstandigheden heeft de pas benoemde minister-resident ge neraal Georges Catroux zich verplicht geacht zijn ontslag aan te bieden, het geen door de regering is aanvaard. Catroux verklaarde, dat hij dit deed om een bloedbad te voorkomen en omdat hij niet de strijd wilde aanbinden tegen zijn vroegere wapenbroeders. premier tijdens het spelen van de Mar seillaise in de houding stond. Verschei dene stukken fruit troffen Mollet en sommige stenen werden door Franse of ficieren in de lucht onderschept. Ver volgens begon de menigte met kluiten aarde te gooien. Op verscheidene pun ten trachtte men door de afzetting van politie en militairen naar Mollet te ko men. Er onstond een hevig gevecht met de zwaar bewapende politie Terwijl Mollet. die onder dit alles on bewogen bleef, naar het monument ging, weerklonken luide ontploffingen van de traangasgranaten die in de opdringen de menigte van Franse demonstranten werden geworpen. Het traangas, dat het geschreeuw van de woedende menigte niet verminderde, bereikte de officiële personen en Franse officieren. Mollet spoedde zich daarop naar zijn auto te rug. terwijl de politie een charge uit voerde om de projectielen gooiende be togers zover mcgelijk van de premier vandaan te houden. Kreten als „dood aan Mollet" klonken opnieuw, toen de auto van de premier onder zwaar gelei de wegreed door een netwerk van zij-1 straten om nieuwe concentraties van be-1 togers te ontwijken. „Mollet aan de galg" Catroux diende zijn ontslag voor de tweede maal in. maar de eerste maal was dat door Mollet geweigerd Onge wettigd kon de vrees van Catroux voor een bloedige ontknoping van het Alge rijnse drama niet worden genoemd. Oog getuigen spreken van een land. dat zich aan de vooravond van een revolutie schijnt te bevinden. Als mogelijke opvol ger van Catroux wordt de naam ge noemd van de socialistische staatssecre taris van Oorlog, Max Lejeune, die zich thans samen met de minister van So ciale Zaken, Cazier. aan de zijde van Mollet in Algerije bevind. Er kan geen twijfel aan bestaan, dat het massa-protest van de Franse kolo nisten. die bevreesd zijn voor het „weg geven van Algerije" niet alleen in de hand is gewerkt door het vervangen van Soustclle door Catroux, maar zeker ook door de aanwezigheid van een tweetal PnujadistLsche Kamerleden, die als rad draaiers naar Algerije waren gestuurd. De winkeliers hadden hun ijzeren rol luiken bij aankomst van Mollet neerge laten, hetgeen geschiedde op bevel van de beweging van Pierre Poujade. De or ganisatie van oud-strijders had alle Franse ouders opgewekt hun kinderen niet naar school te zenden. Tal van schooljongens namen dan ook, de zak ken vol keistenen, aan de manifestaties deel. waarbij luidkeels het aftreden van Mollet werd geëist. Tientallen malen hieven massakoren de kreet: ..Mollet aan de galg" aan. De eerste stenen en rot fruit vielen rondom Mollet en zijn escorte, toen de Avifauna 1 april weer open Goedkeuring door G. S. Zoals wij reeds gisteren uitvoerig gemeld hebben, is het vrijwel zeker, dat Alphens vogelpark „Avifauna" door het gemeentebestuur zal worden verpacht aan de heer C. H. Speel te Bloemendaal, die hierin dan de die renverzameling van zijn dochter Lia wil onderbrengen. Naar de heer Speel ons hedenmorgen mededeelde, bestaat het plan het park op zondag 1 april - eerste Paasdag - weer voor het pu bliek open tc stellen, mits natuurlijk Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hun goedkeuring aan de plannen kunnen geven. De onderhandelingen met het gemeentebestuur van Alphen zijn wat de voorbesprekingen betreft, vrijwel rond. terwijl. zoaLs door ons reeds gemeld, ook de raad in meerder heid hierin een uitnemende gelegen heid ziet het fraaie perk weer tot nieuwe bloei te brengen. Naar wij vernemen heeft reeds gisteren een bespreking van B. en W. van Alphen met Ged. Staten in Den Haag plaats gevonden, en men mag aannemen, dat ook dit college akkoord kan gaan met de nieuwe bestemming van het park. De heer Speel deelde ons nog mee, dat hij hier in ae streek geen onbekende is, daar hij zelf Leidenaar van geboorte is en de grootouders altijd in Alphen heb ben gewoond. Het zal hem niets liever zijn. aldus vertelde hij ons, de schep ping van wijlen de heer Van den Brink weer tot een der aantrekkelijkste re creatie-oorden van ons land te maken. Onmiddelluk na het vertrek van Mol let vormde zich een colonne van ver scheidene honderden jonge Fransen, die een der hoofdstraten van Algiers af marcheerden. Een aantal betogers liep achter een lege lijkkoets, als symbool van de dodelijke bedreiging van de Franse belangen in Algerije. Het centrum van Algiers zag er als een belegerde stad. In een groot ge bied had de politie wegversperringen op geworpen 9 Slot op Pag. 2 Student gedood in Famagusta (Cyprus) Betogers gooiden stenen Britse troepen hebben heden-, dins dagochtend. na aanhoudende wanorde lijkheden te Famagusta (Cyprus) or voortdurend met stenen gooiende beto gers gevuurd. Een aantal personen werd hierdoor gewond. Een der gewonden, een Cyprische student, is later overleden. De wanordelijkheden waren maandag j.l. begonnen, toen scholieren betoogden tegen een vonnis van vijf jaar gevan genisstraf. opgelegd aan een hunner. Britse militairen hadden toen waar schuwingsschoten moeten lossen. Dinsdagochtend waren de betogers op nieuw op het pad en er ontspon zich een fel gevecht met Britse troepen. Een Britse soldaat werd door de onafgebro ken met stenen gooiende demonstranten aan het hoofd gewond Ruiten van militaire aüto's werden ingesmeten Alle winkels langs het marktplein van Famagusta sloten. De Britse militaire maakten gebruik van rook en traangas verspreidende bommen en handgranaten, doch het stenen gooien hield met onverminderde kracht aan Tenslotte werd er geschoten, waardoor verscheidene personen werden gewond Krachtige troepenversterkingen werden naar de twee straten, waar werd ge vochten. gezonden. Beide wegen werden afgezet en vervolgens zwaar gepatrouil leerd. Weer mensenroof in West-Berlijn Uitgeweken Oostduitse communist door collega over de zonegrens gereden De Oostduitse geheime dienst is erin geslaagd de vooraanstaande gewezen Oostduitse communist Robert Bialck te ontvoeren die na onenigheid met Oost duitse communistische partijleiders, onder wie secretaris-generaal Walter U1- bricht, in 1953 naar West-Duitsland was uitgeweken. Bialek kreeg, toen hjj bü een andere uitgeweken Oostduitse communist, het voormalige lid der Volkspolitie Paul Drzewiecki, op bezoek was, in een alcoho lische drank een verdovend middel toegediend. Hij werd vervolgens in een auto waarin, behalve Drzewiecki, een Oost-duitse Volkspolitieman en een vrouw hadden plaats genomen over de zonegrens gereden. Dasher eiste in zijn protestnota „beëin diging van dergelijke pogingen en be straffing van de schuldigen". Russen moeten ruim drie ton boete aan Noren betalen De schippers van de zestien in Noor wegen aangehouden Russische vissers schepen moeten bjj elkaar 629.500 kro nen If. 314.750) boete betalen wegens vissen in Noorse territoriale wateren De Russen lieten daarop weten, dat zij de boete betalen zullen. De Russische am bassade in Oslo heeft aan het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld, dat zij garant is voor de betaling .zodat de weg vrij is voor on middellijke vrijlating van de schepen. Men vernachtte, dat de Russen heden, dinsdagochtend Aalesund zouden veria- Onderzoek in zaak Schokking In volledige overeenstemming met de burgemeester van 's-Gravcnhage heeft de minister van Binnenlandse Zaken terzake van de geruchtmakende publikaties inzake de zaak Schokking opdracht gegeven een onderzoek in te stellen en in de kortst mogelijke tijd rapport uit te brengen. In afwachting daarvan geeft genoemde bewindsman er de voorkeur aan geen inlichtingen over deze aangelegenheid te verstrek ken. Eisenhower en zijn echtgenote hebben zich in Gettysburg laten in schrijven voor plaatselijke verkie zingen. De president met zijn vrouw in het registratiebureau. Australische staking door vakbond afgelast Het bestuur van het Algemene Austra lische vakverbond heeft de sinds zes tien dagen stakende havenarbeiders opgedragen het werk heden, dinsdag, te hervatten. Kwakkelweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk: overdrijvende wolken velden. weinig wind en lichte tot matige vorst Later: toenemende bewolking met plaatselijk sneeuw, mogelijk overgaand in regen en in de kustprovincies lichte dooi Matige wind uit zuidelijke richtin gen. daarna veranderlijk. (Opgemaakt te 11 15 uur) 8 FEBRUARI. Zon op: 8.12 uur onder: 17.41 uur. Maan op: 6.07 uur; onder- 14.27 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.14 en 13,37 u. Amerikaans protest tegen ontvoeringspogingen Bialek was overtuigd communist. Voor hij in 1953 uitweek, was hu leider van de Oostduitse communistische jeugdbe weging en hoofd, in de rang van In specteur-generaal. van de politiek-cul- turele afdelinu van het toenmalige Oost duitse ministerie van Binnenlandse Za ken Na z(jn vlucht werkte hu voor de B B.C. Hij sprak in voor Oost-Duitsland bestemde uitzendingen van de Britse radio-omroep De Amerikaanse bevelhebber van Berlijn, generaai-majoor Dasher. heeft maandag bij zijn Russische collega, ge neraai-majoor Dibrowa. krachtig gepro testeerd tegen .twee ontvoeringspngin- gen" van d« Oostduitse volkspolitie in de Amerikaanse sector van Berlijn. Het protest betreft twee pogingen van le den der Volkspolitie om zaterdagmiddag een vroeger lid van de Volkspolitie met zijn schoonzuster cn twee meisjes, van vier en vijf jaar, ie ontvoeren. Generaal „Onhandige leugen"...'... Volgens de Westduitse politie waren twee Oostduitse politiemannen over de grens gekomen en hadden zij hun vroe gere collega en diens schoonzuster aan gevallen. Een van hen trachtte de man met een revolver in bedwang te houden, terwijl de tweede versterkingen haalde om de vrouw te ontvoeren. De vrouw wierp zich gillend om hulp. met haar twee kinderen op de grond en de man vocht met zijn aanvaller, tot voorbij gangers riepen dat een Westberlijnse politie-auto in aantocht was. waarop de aanvallers de vlucht namen. Het Oostduitse blad „Neues Deutsch- land noemde maandag het verslag van de Westberlijnse politie een „onhandige leugen" Volgens dit blad had de man getracht zijn vroegere collega's over te halen ook naar West-Berlijn te komen <en daarvoor nam hij dus vrouw en kinderen mee?!i Over een „onhandige leugen" gesproken Red „L.D") Ned. delegatie vertrokken Vanochtend is de Nederlandse delega tie ter Nederlands-Indonesische con ferentie van het vliegveld Valkenburg naar Genjve vertrokken. De delegatie bestaat uit de ministers Luns, Van de Kieft en Zijlstra cn de raad-adviseur in algemene dienst bjj het ministerie van Justitie, mr. P. Eijssen. Mr. Blom, de regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden is tengevolge van verplichtingen van particuliere aard verhinderd reeds vandaag ie vertrekken. Het is de be doeling. dat de heer Blom donderdag a.s. haar Genève vertrekt. De Indonesische zaakgelastigde de heer Kwee Djie Hoo .s vanochtend om 11 20 uur. met zijn echtgenote per KLM lijnvhegtuig van Schiphol naar Genève vertrokken. Voor zijn vertrek zeide hij verheugd te zijn. dat de Nederlandse regering alsnog besloten heeft in Genève de afgebroken onderhandelingen met de Indonesische delegatie vandaag voort te zetten. Treinverkeer bij Leiden ernstig gestoord door twee draadbreuken Pendeldienst HaarlemDen Haag van 7.20 tot 11 uur Vanochtend omstreeks tien voor half acht trad een ernstige stagnatie in bjj het treinverkeer langs Leiden. Twee draadbreuken, bij de Vink en het Leid- se station, legden een spoor van het baanvak tussen Voorschoien enNoord- wjjkerhout stroomloos, waardoor de normale dienst geen voortgang kon vinden. Crematie minister Donker Op Westerveld zullen tijdens de cre matieplechtigheid van minister Donker achtereenvolgens het woord voeren de minister-president dr W Drees. de president van de Hoge Raad der Neder landen prof mr. J. Donner. de secreta ris-generaal van het ministerie van Justitie de heer J. C. Tenkink en de voorzitter van de P. v. d. Ade heer Evert Vermeer Slachtoffer ongeval dreigde te stikken c" Tong schoot achteruit de keel in Speciale berichtgeving) Op de Zuiderzeestraatweg ter hoogte van de Molenweg te Hierdcn (Gr.) vond gisterochtend omstreeks 9 uur een aanrijding plaats, waarbij de ge broeders H en J. Koop, uit Tjuchem (Gem. Slochteren) in de provincie Groningen, werden gewond. Zij reden ui een personenauto in de richting Amersfoort, toen zij gedwongen wei den om voor een uit de tegenover gestelde richting komende tankwagen, die in een bocht een andere auto pas seerde. af te remmen. De auto van de heren Koop kwam in de rechterweg- berm terecht, maakte en schuiver ên botste vervolgens op de linkerwegheift tegen een vrachtwagen, bestuurd door een inwoner van Pijnacker. De Groninger personenauto werd aan de rechterachterzijde totaal vernield. De heren H en J. Koop werden gewond. Eerst genoemde, die de auto be stuurde. zou ongetwijfeld om het le ven zijn gekomen, als niet een medi cus toevallig een provinciegenoot van het slachtoffer dr. H. J. Oter- doom. chirurg te Groningen getui ge van de aanrijding was geweest en onmiddellijk hulp verleende. De heer Koop dreigde namelijk te stikken In zijn tong, die achteruit in z|jn keel was geschoten. Dr. Oterdoom wist het euvel tijdig te verhelpen. De heer Koop, die voorts enige rib ben had gebroken, werd evenals zyn broer, die een hersenschudding had ge kregen. naar het Pius-ziekenhuis te Harderwijk overgebracht. Vanmorgen waren beide patiënten buiten levensee- Zo goed en kwaad als het ging werd het treinverkeer uit het zuiden tot Den Haag en uit de richting Amsterdam tot Haarlem normaal voortgezet, terwijl over het berijdbare spoor tussen die beide plaatsen een pendeldienst gereden werd. Zoveel mogelijk werden de reizigers die niet tussen Den Haag en Amsterdam hua bestemming hadden liggen via Breuke- lenGouda vervoerd. Eerst omstreeks elf uur waren de draadbreuken In de bovenleiding her steld, waardoor het normale treinver keer weer kon starten. De oorzaak van de draadbreuken is nog niet vastgesteld, doch vermoedelijk hebben ij zei en vorst hiertHJ een belang rijke rol gespeeld Verdubbelde vakantie - toeslag ambtenaren? (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen zal rond 14 fe bruari de beslissing vallen inzake de vraag of het overheids- en semi- overheidspersoneel een ruimere vakan tie-toeslag zal krijgen. De gezamen lijke erkende bonden, die hierover in het z.g. georganiseerd overleg bespre kingen voeren met de overheidsorga nen, hopen dat deze verruiming een verdubbeling van de huidige vakantie toeslag die 2Cr bedraagt zal be tekenen. In de laatste vergadering van het georganiseerd overleg, die op 31 Januari heeft plaats gevonden, is deze kwestie reeds ter sprake gekomen, te zamen met het rapport van de loondeskundlgen. Doch een beslissing over de vakantie toeslag is toen nog niet gevallen. De kotter HD 184 uit Den Helder, i van de Scheveningsc haven liep en i Dit nummer bestaat uit acht pagina's die vorige week op de Zuiderpier I zonk. is gistermiddag door de drij- Amerika weigert Israël wapens te kopen op de vrije markt „Veiligheid ran dat land op hetere wijze te verzekeren dan door wapenwedloop"' De Verenigde Staten zijn er niet van overtuigd, dat in enige ongelijke ver deling van de gewapende macht van Israël en de .Arabische landen radicaal verandering kan worden gebracht door middel van nieuwe Israëlische wapen aankopen. aldus verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, maandag. „Onder de huidige omstandigheden kan de veiligheid van Lsraël misschien zelfs beter met andere middelen worden verzekerd dar door een bewapenings wedloop". zo zei minister Dulles in antwoord op een brief van 40 republikeinse Congresleden, waarin werd voorgesteld Israel de gelegenheid te geven op de vrije markt zoveel wapens te kopen, dat het zichzelf tegen agressie zal kunnen beschermen. van bewapening, doch eerder van de in ternationale wetten en van het ontwik kelen van vriendschappelijke betrek kingen met de buurlanden aldus Dul les. Intussen hebben ook 87 democrati sche leden van het Huis van Afgevaar digden een verklaring uitgegeven. waar- In zjj erop aandringen Israël ln de ge legenheid te stellen wapens aan te kopen in de V S. Delegaties van Irak en Jordanië heb ben ln Bagdad volledige overeenstem ming bereikt bi) besprekingen over de algemene toestand en het „Zionistische gevaar". De delegatie van Jordanië stond onder leiding van premier Saved Samlr el Rlfal, die van Irak werd ge leid dooi premier Noeri al Said. In het communiqué na afloop der conferentie, is ook bekend gemaakt, dat de Jordaanse premier verklaard heeft dat Koning Feisal van Irak een Jor daans voorstel voor een bijeenkomst van Arabische staatshoofden ter verdediging van hun posities met het oog op bui tenlandse gevaren, voornamelijk „Israë lische agressieplannen" heeft aanvaard. Actie van Congresleden Een woordvoerder voor de Congres leden verklaarde tegenover de pers. dat ze er bU het ministerie van Buiten landse Zaken op hadden aangedrongen een Israèliscn verzoek goed te keuren, waarin werd gevraagd in een gelegen heid te worden gesteld voor 50 miljoen dollar aan Amerikaanse wapens te ko pen. Dit Israëlisch verzoek werd in ver band gebracht met de aankoop door Egypte van wapens uit communistische landen ter waarde van 80 miljoen dol lar. Minister Dulles verklaarde echter tegenover de leden van het Congres, dat de Verenigde Staten erkennen, dat de „huidige ontwikkelingen" mogelijk de bewapeningsbaians in het Midden-Oos ten. zoals die is gegarandeerd in de Amerikaans-Frans-Britse verklaring van 1050, SOU kunnen verstoren Doch. I zei hij. een gelijke of superieure bewa pening van Israël is niet het enige vende bok ..Meeuw" gelicht. Het gC- njfcMelffressle af Ie schrikken 1,4> veiligheid van de staten in het broken scheepje in de takels. 'Nabije Oosten kan niet alleen afhangen

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1