Wim de Graaff lootte gunstig op 10.000 meter en werd kampioen Broekman en Maarse spaarden zich voor Oslo Sluitingsplechtigheid was indrukwekkend Atie Voorbij stelt wereldrecord 100 m. vlinderslag scherper MAANDAG 6 FEBRUARI Paraplu 's op Kralingse Ijsbaan Aan de lijst van de historie der Nederlandse kampioenen in het hardrijden op de schaats zal de naam van Wim de Graaif worden toe gevoegd. Maar over enkele jaren zal men zich wellicht niet meer herinneren onder welke omstandigheden hij de titel veroverde. Immers zo fraai als het weer op de eerste dag was - er scheen een heerlijk zonnetje en de temperatuur schommelde in de buurt van het nulpunt zo slecht was het op de tweede dag. Vrijwel gedurende de gehele wedstrijd viel er een fijne regen neer. Met paraplu's gewapend ver scheen dan ook menig toeschouwer op de tribune van de ijsclub Kralingen om de verrichtingen van hun favorieten te volgen. Aanvankelijk werd op de 1500 meter de beste tijd afgedrukt voor Wim de Graaff (2.36 3). doch in de zevende nt liet Jeen van den Berg zien. dat hij op dit ijs. dat van slechte kwaliteit was. een betere prestatie kon leveren. Het was een kolfje naar zijn hand en met groot machtsvertoon ging hij in soepele stijl over de baan. 2 min. 35 4 sec. kondigde de speaker aan. toen Jeen zijn rit had beëindigd en deze tijd werd door geen der deelnemers, die na hem volgden ver beterd. Er zat weinig kans in voor Broekman om de tijd van de winnaar van de Elfstedentocht te verbeteren. Hij had Immers zijn zwaardere gewicht op dit zachte ijs tegen Maar niettemin stonden de stopwatches toch op 2 min. 37.4 sec. voor hem stil. hetgeen in deze omstandigheden geen onverdienstelijke tiid was Na Jeen van den Berg, die eerste in het klassement op dit nummer werd en Wim de Graaff. die als tweede eindigde, veroverde Broekman toch de derde plaats. SOMBERE GEZICHTEN Met sombere gezichten keken de ryders naar de baan. toen de 10000 meter nog moest worden afgewerkt. De weersomstandigheden waren niet ver anderd en het ijs was nog zachter ge worden. De loting wees uit, dat De Graaff en Paping als eerste paar bij de start zouden verschijnen en dat Kees Broekman tegen Maarse in de tweede serie zou rijden, terwijl Jeen van den Berg in de vierde serie tegen Van 't Oever zou uitkomen. Allen waren het er over eens. dat het eerste paar er gunstiger voorstond Op een bijkans gave baan zou door De Graaff en Paping worden gereden en de deelnemers, die na hen volgden, zouden een totaal uit gereden baan tot hun beschikking heb ben. De Graaff kwam dan ook met de beste tijd voor de dag (23 min. 21.7 sec Toen verschenen Kees Broekman en Gerard Maarse aan de start. Serieus kon men deze rit niet opnemen. Heiden wilden zich voor de wereldkampioen - schappen. welke op 11 en 12 februari a.s. te Oslo worden gehouden, sparen. Voor heide rijders werd dezelfde tiid (26.18.6) afgedrukt. Volgens de baan commissarissen had Broekman echter de rit gewonnen omdat hij een fractie van een seconde eerder over de eind streep was gegaan. Het grootste deel van de toeschouwers verdween: men had er kennelijk genoeg van en bovendien had men Kees Broek man. de man, die zulke prachtige pres taties in het buitenland had geleverd, zien rijden. In de volgende rit. waarin Vogels uitstekend volhield en zijn tegen stander Hopman tweemaal lapte, werden de tijden nog slechter: 28 min. 06.6 sec. en 31 min, 50.4 sec. De technische com missie van de KNSB nam toen het be sluit om slechts nog één rit te laten rijden, n 1 die tussen Jeen van den Berg en Van t Oever. In verband met de slechte toestand van het ijs. het was inmiddels „borstplaat" geworden en er die tussen Koeleman en Vermeulen en die tussen Kroon en Bruine de Bruine afgelast. JEEN HAD ER ZIN IN Men verwachtte veel van Van den Berg. Hij kon zich nl. nog in het klasse ment omhoog werken en dat gebeurde ook. De Fries had er zin in. Liet Broekman na 3600 meter ronden- tijden van om en bij de 67 s. afdrukken, de man uit Nijbeets bleef onder de 65 sec. per ronde en na 6000 meter lag hij reeds 3 sec. onder de overeenkomstige tijd van Broekman Steeds verder liep de tenger gebouwde Fries van de tijd van Broekman cn Maarse weg om tenslotte als derde met 25 min. 43.4 sec. nog voor Broek man en Maarse in het klassement voor de 10.000 meter te eindigen. Hiermede had hij tevens Maarse en Broekman van hun tweede en derde plaats in het eindklassement verdron gen. Een uitstekende verrichting, in dien men bedenkt, dat Van den Berg ongeveer een uur later dan zijn rivalen was uitgekomen en de kwali teit van het ijs met de minuut minder werd. Wim de Graaff in actie op de 10.000 meter, welke afstand hem het kampioenschap van Nederland zou brengen. Maarse leidde na eerste dag Dank zij de goede tijd, die Maarse op de korte afstand voor zich liet afdruk ken (47 - sec. precies), prijkte zijn naam zaterdagavond bovenaan de ranglijst na de 500 en 5000 meter. Aanvankelijk waren dc officials de mening toegedaan, dat er wel eens Nederlandse records zouden kunnen sneuvelen, doch spoedig werd het ieder duidelijk, dat het ijs daarvoor te zwaar was. Uitstekende tijden werden dan ook niet genoteerd en op de 500 meter bleven de deelnemers zelfs ver boven het nationaal record, dat sedert 9 februari 1954 met 8 min. 39.2 sec. op naam van Kees Broekman staat. Van der Voort, die aan het einde van het vorig seizoen een punt achter zijn schaatsloopbaan zette en die ook niet meer traint, trok zich na de 500 meter hij reed deze in 47 - sec. terug Hij kwam tot de conclusie, dat men over een uitstekende conditie moet beschikken, aan de Hoef) 260.220 punten. wil men aan vier afschanden deelnemen. Op de 5000 meter ging de grootste be langstelling uit naar de rijders, die Nederland tijdens de Olympische Win terspelen bij de schaatswedstrijden had den vertegenwoordigd. De loting had uitgewezen, dat Jeen van den Berg als eerste „Olympische rijder" op het ijs zou komen. Hij reed in de vierde rit tegen Wijnhout, van wie hij weinig tegenstand kon verwachten. Van den Berg trok zich daar echter weinig van aan en luide aangemoedigd door het handjevol toe schouwers ging hij de omstandigheden in aanmerking genomen in vrij hoog tempo over de baan. In 9 min 9.9 sec. ging hij over de eindstreep, zich tevens voorlopig aan de kop van het klassement over deze afstand plaatsend. Daarna was het de beurt van Broekman. Ook hij vertrok op een schema van 9 min. 12 sec. In soepele stijl draaide Kees zijn rondjes Dat het ijs zwaar was. kon men echter duidelijk aan zijn rijden merken. De tijd van Broekman bedroeg 9 min. 5.8 sec. en daarmee was hij Jeen van den Berg gepasseerd. De toeschouwers, die zich in het heer lijke zonnetje koesterden, vroegen zich nu af of één van de deelnemers deze tijd zou verbeteren. En in spanning werd de rit tussen Maarse en Paping afgewacht. Snel was Maarse na het startschot weg en in de eerste ronden slaagde hij erin om onder de overeenkomstige tijd van Kees Broekman te blijven Maar daarna zakte het tempo. „De tijd van Maarse bedraagt 9 min. 9.1 sec." kondigde de speaker aan en zo was het ook Maarse niet gelukt om Kees Broekman van zijn plaats te verdringen. ..Wim de Graaff stelde een ietwat teleur" zo vertelde Klaas Schenk ons na afloop. „Het is vreemd, maar deze jon gen moet absoluut „glij-ijs" hebben, dan noteert hij prima tijden, maar als er kracht voor nodig is. dan is het mis". Niettemin bezette Wim de Graaff met min. 19.8 sec. toch nog de vijfde plaats p deze afstand. Een opvallende prestatie leverde Kroon. Hij reed een goede 500 meter (48.2) en op de 5000 meter liet hij 9 min. 38.9 sec. afdrukken. Ook de verrichting van Vermeulen trok de aandacht. Hij startte naast Wittebrood in de laatste rit van de 5000 meter en passeerde met 9 min. 38 5 sec Olsthoorn in het klas sement op deze afstand. UITSLAGEN 500 meter: 1. en 2. Maarse en Van der Voort 47.-; 34. en 5. Broekman, Van t Oever en Kroon 48.2 Graaff en Bruine de Bruin 48.3; 8 Olst hoorn 48.4; 9 en 10. Huiskes en Jeen van den Berg 48.5. 5000 meter: 1. Broekman 9.05.8 Maarse 9.09 1; 3. Van den Berg 9 Van 't Oever 9.12.7; 5. de Graaff 9.19.8; 6. Paping 9.24.8; 7. Vogels 9.32.-; 8 Hopman 9.32.-; 9. Koeleman 9.37.8; 10. Vermeulen 9.38.5; 11. Kroon 9.38.9; 12. Wijnhout 9.40.6. 1500 meter: 1. Van den Berg 2 min. 35.4 sec.: 2. De Graaff 2.36.3; 3 Broek man 2 37.4. 4. Maarse 2.39.-; 5. Vogels 2.41.8; 6. Koeleman 2.42.3; 7. Roosendaal 2.42.4; 8 Van 't Oever 242.5; 9. Bruine de Brum 2.42.910. Vermeulen 2.43.3; 11. Van Schie 2.449; 12/13. Kroon en Paping ieder 2.45.3 10.000 meter: 1. De Graaff 23 21.7; 2. Paping 25.18 1: 3. Van den Berg 25.43 4; 4. Broekman 26.186, 5. Maarse 26.18.6; 6. Van 't Oever 27.04 3 7. Vogels 28.06.6; 8. Hopman 31 50.4. Het eindklassement luidde: 1. en Nederlands kampioen De Graaff (Rotterdam) 226.465 punten; 2. Van den Berg (Nijbeets) 232 460 pnt. 3. Maarse (Aalsmeer) 233 840 pnt; 4 Broekman Hamar) 234 177 pnt; 5 Van 't Oever Lisse) 238 852 pnt. 6. Paping (Dedems- vaart) 243.455 pnt. 7. Vogels (Wasse naar) 245.463 pnt; 8. Hopman (Egmond Canadezencowboys op een wilde mustang Ruskind sloeg Canada en iverd Olympisch ijshockeykampioen Rusland heeft het Olympisch ijshockey-toernooi gewonnen, een titel, die nog twee andere betekenissen had. namelijk die van wereldkampioen en Europees kampioen. Niet Canada, het land, dat de Olympische titel verdedigde, maar de Jonge studentenploeg van de Ver. Staten nestelde zich op de tweede plaats. En opmerkelijk genoeg waren het ook de Amerikanen, die het in ijshockey zo machtige nabuurland Canada reeds op de tweede dag van het finale-toernooi in ernstige moeilijkheden brachten. Hun 41 overwinning op de dragers van de Mapei Leaf is de sensatie van het toernooi geworden. De in die ontmoeting te zelfverzekerd spelende en zich te laat herstellende Canadezen zijn deze slag niet meer t« boven gekomen. Zij stonden bij de aanvang van het finale-duel tegen Rusland twee punten achter op hun tegenstanders, die aan een gelijkspel voldoende hadden om zich van het drievoudig kampioenschap te verzekeren. Slechts een nederlaag met zeer duidelijke cijfers had dit kunnen verhinderen. Het was daarom bijzonder begrijpelijk, land—Zweden 1—1, Amerika—Tsj. Slo- dat de Russen het accent in de eerste plaats op de verdediging legden en hun aan vals tempo niet te hoog opvoerden, om tegen de geroutineerde Canadezen hun adem te sparen. Het was van hun tegenstanders psychologisch volkomen verkeerd gezien, meteen te gaan rijden als cow boys op een wilde mustang. Door him grofheden werden in de eerste de beste periode al drie Canadezen van het ijs gestuurd, hetgeen de onveranderlijk fair spelende en de body-check met op zet vermijdende Russen evenwel niet wisten uit te buiten. Na de eerste speel tijd hebben de Canadezen hun ge voelens beter beheerst, hoewel dit voor hen steeds moeilijker werd, doordat tref fers van Krylov (2e periode) en Kuzin (3e speeltijd) het Olympisch goud verder van hen wegvoerden. Wel hebben de Canadezen in het slotduel van dit toer nooi de nodige pech gehad (de uitste kende Russische doelman Puchkov streelde vier maal dankbaar de ijzeren doelpaal omdat hij evenzovele malen ko gels onschadelyk maakte), maar men kan zeker n:et zeggen dat de Russen fortuinlijke kampioen zijn. Zij bleven ongeslagen met verreweg het hoogste doelgemiddelde (255) en met grote, naar het oordeel van sommige ijshockey liefhebbers weieens al te grote correct heid. Als team waren de schitterend combinerende Sovjet hockeyers onbe twist de beste ploeg van dit toernooi. De overige uitslagen lmden: Duits- wakije 9 De eindstand luidt: Rusland 5 5 Amerika 5 4 Canada 5 3 Zweden 5 1 Tsj. Slow. 5 1 Duitsland 5 0 0 10 25—5 10—17 20—30 6—35 Zaterdagvoetbal Oefenwedstrijd in Huizen Voor de op 18 februari a.s. op het terrein van Zuidvogels te Huizen t« spelen wedstrijd tussen de vertegen woordigende elftallen van de districten west I en west. II zijn de volgende elf tallen samengesteld: West I: Schouten (Blauw-Wit W) doel; v. Dam iSSVTJ) en Roodenburg Kennemerland i achter; Wilhelm 'SNL>, Keur AMVJ) en H. de Graaf (IJsselmeervogelsi midden; Bout (Hui zen), v. Brienen (NDSM). J. de Graaf (ÏJsselmeervogels). Jongerden (Zuidvo- gels) en A. de Graaf (ÏJsselmeervogels). Reserves zijn: Mulder (Zuidvogels), Hopman i ÏJsselmeervogels) en Timmer mans (Zuidvogels). West. II: v d. Gaag (Excelsior M!) doel; Visser iHeerjansdam) en Vis (Quick Boys) achter; Nieuwstraten (Zwart-Wit '28). v. d. Nagel (Rijnsb. Boys) en Zandbergen (Quick Boys) midden; v. Staten (Woudrichem), IJs- pelder (Schev./Holl Sport) v d. Berg (TSB), Schipper (SHO) en Hartog (Excelsior M). Reserves zijn: v. d. Laan (Zwart-Wit '28. Vos Cs-Gravenz. SV), Pasterkamp «Excelsior M> en C. Nieuwstraten (Zwart-Wit -28). Olympische Winterspelen De zevende Olympische Winterspelen welke gedurende elf dagen te Cortina d'Ampezzo zijn gehouden, vonden hun bekroning in een korte maar zeer indrukwekkende sluitingsplechtigheid in het overvolle ijsstadion. Nadat Ronald Robertson de beide Nagy's, Caroll Heiss, Francis Dafoe en Norris Bowden enkele demonstraties in het kunst rijden hadden gegeven, de prijsuitreikingen voor het ijshockey en ski springen hadden plaats gevonden, donkerde het boven de scherpe vrieslucht der Dolomieten en kon de sluitingsplechtigheid, koel en zakelijk in het programma aangekondigd „volgens artikel 34 van de reglementen van het Internationale Olympisch Comité" beginnen. Nationale wedstrijden in Velserbad Hilversumse ging alleen over de baan „Denk er om, dat je drie tijdopnemers vraagt". Deze woorden van Jan Stender waren zondag gericht tot Dicky van Ekris, die. omdat Stender zelf niet mee kon gaan, tot leidster van het groepje Robben- zwemsters was „benoemd", dat naar de nationale wedstrijden in het Velserbad te IJmuiden Oost ging. Die drie tijdopnemers moest Dicky vragen voor Atie Voorbij op de 100 meter vlinderslag, want een verbetering van het wereldrecord dat deze 15-jarige Hilversumse met 1 min. 13.1 sec. hield, zat er volgens Stender dik in. Maandag j.l. had Atie tijdens de training op tijd gezwommen en had 1 min. 11.7 sec. genoteerd, dus ruim beneden het wereldrecord. Het was wel een grote teleurstelling voor de ingewijden, dat de pupillen van Ma Braun onderweg van Rotterdam naar IJmuiden met de auto waren blij ven steken, want nu moest Atie Voorbij alleen over de baan. Zij ging zeer snel en in een prachtige stijl door het water en toen zij voor de laatste maal aantikte verstomde plotseling alle lawaai in het bad. Onder doodse stilte wachtte men op de bekendmaking van de tijd, maar toen die kwam barstte een ovationeel applaus los. Atie Voorbij had haar we reldrecord met niet minder dan 1.2 sec verbeterd en had het gebracht op 1 min 11.9 sec. Het kleine maar selecte zwemgezel- schap zorgde op deze winterse zondag middag voor nog meer uitstekende tij den Zonder strijd won Mary Kok de 400 meter vnje slag in 5 min 3.6 sec. waar mee zij slechts 0,8 sec boven haar Neder lands record bleef. Cockie Gastelaars werd hier tweede in 5 min 22.3 sec. en de 13-jarige Judith de Nijs uit de „Stal Stender" derde in de voor haar persoon lijke recordtijd van 5 min 249 sec Bijzonder fel was de strijd op de 200 meter schoolslag heren, waarop de NiJ- megenaar Jaspers en de Leidenaar Bekkering vergeefs om een centime ter voorsprong streden Het werd een dead heat in 2 min *4.8 sec. De 100 meter vrije slag heren werd gewonnen door Theo Hoogveld ln 59.8 sec Hij sleepte Geurtsen voor het eerst onder de minuutgrens mee, want de Heemstedenaar tikte in 59.9 sec aan. Cockie Gastelaars won tenslotte de 100 meter vrije slag dames in 1 minuut en 6 seconden rond, voor Geertje Wiele- ma (1.07.8) en een enigszins teleurstel lende Greetje Kraan, die 1.08 3 liet af drukken. Eerste zege van HVL In de zaalhandbalcompetitie heeft HVL zijn eerste overwinning behaald. De Leldenaars sloegen AHC 28 met 18—13. In de eerste helft wogen beide ploe gen aardig tegen elkaar op. Aanvanke lijk nam AHC '28 een 57 voorsprong, maar bij de rust leidde het goed com binerende HVL toch met 109. Na de hervatting liepen onze stadge noten uit tot 11—9. maar de Hagenaars kwamen weer gelijk: 1111. Hierna kwam HVL weer ln de meerderheid en liep uit tot 17—11 AHC '28 gaf de moed echter niet op en scoorde nog tweemaal. Verder liet HVL, dat ook nog een keer scoorde, het niet komen. Einde: 1813. HVL 2 bleef ongeslagen door een 22 17 zege AHC "38 3. Het eerste dames-team klopte Turn- lust 3 met 63. Bij de rust leidden de Leidse dames met 32. door doelpunten van mej. Hollebeek. Lucas en E. Fenne- ma. Na de hervatting werd het eerst nog 33, alvorens HVL op schot kwam en door de dames Hollebeek. L. Luttger en Lucas een 63 zege nam. Dames 2 won met 65 van Gona 3. Exclusief groepje Kampioenschap va n Zu id-Holland Schoonrijden in Zwammerdam De inwoners van Zwammerdam cn omringende gemeenten hebben zaterdag op de knus gelegen ijsbaan van de Zwammerdamse ijsclub kennis kunnen maken met een vorm van ijssport, welke niet zo vaak beoefend wordt, n.l. het schóón- rijden. De KNSB had aan de ijsclub Zwammerdam de organisatie opgedragen van het kampioenschap schoonrijden voor Zuid-Holland voor dames, heren en paren. En zoals altijd bij sporten welke niet door de grote massa beoefend worden, was het een exclusief groepje sportlieden, afkomstig uit alle delen van Nederland, dat elkaar op de ijsbaan ontmoette. Het was een eer voor het dorpje Zwam merdam deze wedstrijden te mogen or ganiseren. Vandaar ook het feit, dat B. en W. van deze gemeente een extra-prijs hadden beschikbaar gesteld, welke de jury mocht toekennen. Deze jury be stond uit mevr. A. A. Westerberg-De Zwaan uit Almelo, de heer D. Stuurman uit Gouda en de heer J. A. Hoogeveen uit Den Haag. Scheidsrechter was de heer P. van Wijngaarden uit Dordrecht, terwijl de secretaris van de KNSB. de heer B. Bos uit Dordrecht, bijgestaan door de heren 't Hart en Eijkelenboom van de plaatselijke ijsclub, de telling van de punten en het bepalen van de uitslag verrichtte, een tijdrovend en nauwkeurig werkje 's Morgens om half 12 werd be gonnen met de dames van de A-klasse, gevolgd door de heren en het rijden in paren. Met sierlijke bewegingen, waarbij lichaamshouding en beheersing een gro te rol speelden, gleden de deelnemers en deelneemsters, behorende tot de keur- klasse van Nederland, over de baan. Men moest echter wel kenner zijn van deze vorm van rijden om het verschil in prestatie juist te kunnen beoordelen. Ve len van het publiek hadden kunstrijden verwacht en dit waarschijnlijk ook meer op prijs gesteld. Toch genotende aanwe zigen. al ontbrak elk element van span ning. Dubbel jammer dat de geluids versterker bi] het begin van de wedstrijd intviel en het niet mogelijk bleek deze te vervangen. Van voorlichting kon dus geen sprake zijn. Het kampioenschap van Zuid-Hol land voor heren werd behaald door de heer J. J Hazelbag uit Gouda, die zich onbetwist de beste ryder toonde, met een totaal van 344 punten. Tweede werd de heer D. J. Visser uit Schagen met 329'.- punt. derde de heer D. J. v. d. Woude uit Zaandam met 305 pnt. Bij de dames was het verschil kleiner, hier behaalde mevr. Rommelaar—Tim merman uit Enschede het kampioen schap, onmiddellijk gevolgd door mevr. Brlnkmeyer-Kollemij uit Lutjewinkel. Het merkwaardige feit deed zich hier voor dat no. 2 met 327 pt 3 pt. meer be haalde dan de kampioene De uitslag werd nl. bepaald aan de hand van de klassering, de rangorde door de verschil lende Jury-leden vastgesteld. Hierdoor I de prijzen uit. Het kampioenschap schoonrijden van Zuid-Holland. Mevr. Brink meyer-Kollemey uit Lutjewinkel N.-Hollanden de heer Hazel bag uit Gouda, welke laatste tevens het persoonlijk kampioenschap bij de heren behaalde. Mevr. Brink meyer is kampioene solioonrijden van Nederland. konden andere deelnemers, die niet tot de eerste plaatsen kwamen, invloed uit oefenen op de uitslag. Een gang van zaken, welke met geheel bevredigde en waarover het laatste woord in de technische commissie van de KNSB nog niet zal zyn gesproken. De scheidsrechter kende dan ook zeer terecht de extra-prijs van B. en W. van Zwammerdam aan mevr. Brinkman- Kollemij toe. Mej. A. A. Waaiboer behaalde met 316 pnt. de derde plaats By de paren werd het kampioenschap toegewezen aan mevr. Brinkman-Koele- mij en de heer J. Hazelbag, gevolgd door mej Waaiboer en de heer D. J Visser met op de derde plaats mevr. Romme laar-Timmerman en de heer D. J. v. d. Woude was ook een B-afdeling, rijders die nog niet in nationale wedstryden prijzen hadden behaald. Hier waren de uitsla gen als volgt: Dames B: 1. mej C. de Jager. Wolf- aartsdijk. 2. mevr B Tukker-Pott. Mole naarsgraaf. 3 mej. H. Boerhout. Huizen. Heren B: l.J. Rebel. Huizen. 2. J. Poeser. Beets, 3. J H. Schriek. Dordiecht Paren B: 1. mej Boerhout en de heer Rebel. 2. mej. J. L. A. van Woerkom (Hoofddorp) en de heer J. Poeser, 3. mevr. Tukker-Pott en de heer D. v. d. Berg (A'dam). In deze klasse deden ook enkele inge zetenen van Zwammerdam mee. Dat deze vörm van rijden oefening vereist bleek uit de toegekende cyfers. welke varieerden van 2 tot 4 oorzitter van de ijsclub reikte in de Nutszaal met toepasselyke woorden Herauten kondigden met fanfares de opmars van de vertegenwoordigers der 32 landen aan. 24 Alpenjagers in hun witte kledy droegen vlaggen om de vijf Olympische ringen. Daarna marcheer den zes leerlingen van de academie voor lichameiyke opvoeding te Rome het sta dion binnen tussen hen in dragend de originele Olympische vlag, welke van Oslo uit naar Cortina was gebracht. Achter iedere Italiaanse sportjongen die het bord met de naam van het land droeg, marcheerde telkenmale een offi cial of een actieve deelnemer met de nationale vlag. Griekenland weer voorop en vervoleens de Italiaanse namen der landen vérder in dezelfde volgorde als bij de openingsceremonie, met het orga niserend land Italië als laatste. Achter de man, die het witte bord met de zwarte letters „Olanda" droeg, ontdekten wij een Italiaanse jongen met het fiere rood wit en blauw. Ne derland, dat onder leiding van de chef de mission dr. J, N. van den Houten met acht actieve deelnemers naar Cor tina was gekomen en verder met ver scheidene officials, schitterde door af wezigheid. Vier Jaar geleden in Oslo had Gerard Maarse by de sluitings plechtigheid de Nederlandse driekleur gedragen. Ditmaal was er geen Neder landse hardrüder of kunstryder meer In Cortina aanwezig en zelfs alle Ne derlandse officials lieten verstek gaan. Het muziekkorps speelde het Griekse volkslied en tegeiykert-ijd werd de vlag van dit land aan de rechter mast ge hesen. Het daverende Italiaanse volks lied volgde en het groen-wit-rood ging aan de middelste mast omhoog. Weer speelde het muziekkorps een volkslied, ditmaal dat van de Verenigde Staten, omdat de achtste Olympische Winter spelen in 1960 in Squaw Valley worden gehouden. Fier ontspande zich de Stars en Stripes aan de linkermast. A very Brundage beklom het podium en in het Frans en Italiaans bedankte hy uit naam van het I.O.C. voor de gast vrijheid. welke de internationale sport wereld hier gedurende elf dagen had ge noten. „wy sluiten hiermede de zevende Olympische Winterspelen en volgens de traditie roepen wij de jeugd van de ge hele wereld op deel te nemen aan de achtste Olympische Winterspelen te Squaw Valley. Dat deze spelen in Cali- fornië in grote eensgezindheid en diepe vreugde mogen worden gehouden, opdat het Olympisch vuur zijn weg door de jaren heen zal vervolgen voor het wel- zyn van de mensfheid". Na deze woorden trad de burgemees ter van Cortina naar voren en ontving uit handen van de president van het I.O.C. de Olympische vlag van Oslo, welke in het raadhuis van Cortina zal worden bewaard tot 1960. OLYMPISCH VUUR GEDOOFD Weer klonk een fanfare van de herau ten en het felle schiinwerperlicht in het stadion ging uit. Alleen de Olym pische vlag, hoog aan de reusachtige mast in het stadion hangend, en het podium, waar gedurende deze winter spelen 23 maal een ceremonie protoco- laire voor de winnaars had plaats ge grepen. waren verlicht Heel in de verte lieten de bronzen klokken van het ka rakteristieke grijze kerktorentje van Cortina hun warme tonen door het dal golven, waar zy weerkaatst werden door scherp in de avondlucht afgetekende rotsen, ontroerd luisterden de duizenden naar de wegstervende klanken, symbool voor wat voor duizenden jonge sport mensen en voor miljoenen belangstel lenden tot jn de verste uithoeken dei- wereld gedurende elf dagen een onuit wisbaar beerip was geworden: Cortina! Het muziekkorps speelde de Olym pische hymne de Olympische vlag werd langzaam gestreken Op hetzelfde ogen blik doofde het Olympische vuur vyf kanonschoten vergezelden dit tra ditionele ceremonieel. De sluitingsplech tigheid was afgelopen. En een donde rend vuurwerk, zeldzaam mooi en kleur rijk tussen de in duisternis gehulde sneeuwbersen, betekende het einde van een sportfeest. dat voor degenen, die zo gelukkig zijn geweest om dit van het be gin tot het einde mee te maken, onver- geteiyk zal blijven. Het bestuur van de Elfstedenver- eniging heeft besloten ln verband met de toestand van het ys ln de komende dagen géén persconferenties te houden. Dit houdt in, dat het niet te verwachten h dat eventueel de Elfstedentocht en Elfstedenwedstryd vóór donderdag 9 februari zullen worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 6