25 jaar zondagsschoolvereniging „Staal wijk lv" Regering - Eisenhower gaat in 1956 de bakens voorzichtig verzetten Congres bij nadering van de verkie zingen minder geneigd veel geld toe te wijzen MAANDAG 6 FEBRUARI Prof. dr. G. M. H. Veeneklaas: Ouder en arts missen groot stuk vorming voor taak t.o.v. kind Juist psychologisch begrip vereist In de kliniek voor Interne Genees kunde sprak prof. dr. G. M. H. Veene klaas. hoogleraar te Leiden in de kin dergeneeskunde, over de verhoudingen tussen kind, ouders en dokter. Prof. Veeneklaas wees op de merk waardige omstandigheid, dat de dokter na een opleiding van ongeveer 19 jaar praktisch 39 van riJn gemiddelde veer tig praktijkjaren als voornaamste taak heeft te luisteren naar de patient, naar zijn moeilijkheden, om daaruit te kun nen opmaken hoe hij die patient de ze kerheid kan geven van herstel, een der belangrijkste factoren voor dat herstel zelve. En die voornaamste taken in de praktijk worden hem tijdens zijn oplei ding en vorming niet geleerd Er wordt bepaald veel te weinig aandacht aan dit belangrijke onderwerp geschonken bij de opleiding van de arts. Maar niet alleen de dokter mist een belangrijk stuk opleiding, ook de ou ders. Vrijwel alle jonge mensen wor den goeddeels „onopgeleid" als toe komstige ouders in het huwelijk ge plaatst. Het wordt aan de ouders als het ware zelf overgelaten, zich als ouders te vormen, en een dergelijke vorming kan 6lecht« gaan ten koste van veel vallen en opstaan en veel leed en moeiten. Deze twee factoren spelen uiteraard een zeer grote rol b|J de verhouding klnd-ouder-dokter. De belangstelling voor het kind, medische en psychologische zin, is de laatste tientallen jaren sterk toegeno men. Het ia echter de vraag, of die be langstelling wel steeds juist gericht is. De ouderen hebben veelal voornamelijk belangstelling voor de „prestaties" van het kind. althans vermeende prestaties, waarbij de werkelijke maar te veel als normaal beschouwde prestaties worden voorbijgezien. Ouderen hebben in het algemeen grote belangstelling voor prestaties, bewondering voor een omschakeling van de Amerikaanse vredes- in oor- Nationale kunstgeschiedenis onbestaanbaar Fout concept had ernstige gevolgen Dr. R. van Luttervelt uit Amster dam, sprak voor de faculteit van letteren en wijsbegeerte over de vraag, of een nationale kunstge- geschiedenis feitelijk wel bestaan baar mag worden geacht. Dat er een nationale geschiedschrijving bestaat, danken wij hoofdzakelijk aan de 19e eeuw, die een zodanig concept van de vaderlandse ont wikkeling van de kunst nodig had om aanvaardbaar te maken, dat de staat identiek is met het begrip natie. Wij erfden daapnee het systeem van de perioden èn de nog heden ten dage gebruikelijke loyale indeling, een systeem, dat in ieder geval dit voordeel heeft, dat het gemakkelijk is om mee werken. Maar in de laatste tijd worden steeds meer de bezwaren van deze Indeling ge voeld. vooral aan de periferie van ..onze cultuurkring". De groot-Neder landse gedachte, die ook het. ontstaan van een groot-Nederlandse eeschied- scliriiving in de hand werkte, heeft in tussen wel correcties aangebracht, maar de erfenis van het verleden heeft men niet weten af te schudden. Sdt. belichtte verschillende facetten van de kunstgeschiedenis met het oog od de inconsecuentles. die het 19e eeuwse systeem met. zich meebracht. HU kwam tot de conclusie, dat men nas van een nationale stiil kan gaan sDreken in de tild. dat centrale opdrachtgevers het gebied binnen de huidige grenzen kun nen bestrijken; en zelfs dat gaat niet helemaal od. want dan ontstaat alweer een andere still, de aleemeen-Westeuro- Dese. die zich vooral kenbaar maakt ln de schilderkunst. Dr. van Luttervelt vond de fouten, die het gevolg zijn van het gebruik van het verouderde systeem, catastrofaal: hele hoofdstukken van de ontwikke lingsgeschiedenis van de kunst ziln zo doende weggevallen. Dr. van Luttervelt illustreerde aan Belgische. Franse. Duitse en Ita liaanse voorbeelden, hoe deze fout ook ln andere landen werd gemaakt. Hij achtte nationale constanten, zo als die door sommigen worden aange nomen. niet aanvaardbaar, zomin als het bestaan van stijleenhedcn in welke vorm ook. Immers de kunst ls. in tegenstelling tot wat men vaak denkt, reen reflex van het leven van een volk. Veel meer weerspiegelt de kunst een als ideaal gesteld leven. Dr. van Luttervelt zag in het samen brengen van de kunst in bepaalde een heden van perioden en stillen in ieder geval een inspiratie voor het nageslacht. INTERNATIONALE UITWISSELING VAN WETENSCHAPPELIJKE EN ANDERE PUBLIKATIES Dr. A. Kessen naar Unesco-conferentta te Parijs. Op Initiatief van Unesco wordt van 6 —10 februari te Parijs een conferentie gehouden, waartoe een klein aantal des kundigen uit verschillende landen is uitgenodigd. De conferentie is gewijd aan het vraagstuk van de Internationale uitwisseling van de vele soorten Over heidsuitgaven en van de wetenschappe- ike werken en periodieken, uitgegeven 'oor Academies, Universiteiten en Ge erde Genootschappen. Het is de he eling van Unesco om een ontwerp- •reenkomst samen te 6tellen, waarbij r internationale ruilverkeer wordt gelegd door multi-laterale, culturele dragen. De Internationale Federatie an Bibliothecarissen-Verenigingen zal ertegenwoordigd zijn door de directeur der Universiteitsbibliotheek te Leiden, ir. A. Kessen, in diens hoedanigheid van oorzitti^-rapporteur van het „Interna- iona! Committee on the Exohange of Scientific Publications" van genoemde logsindustrie in een korte spanne tüds, voor de successen van Kees Broekman op de gladde ijzers. Maar de normale prestaties van het'kind rijn veel be- het kind prestaties waar de grootste Amerikaanse industrie niet aan kan tippen. ZONDER TRAINER. Met lichtbeelden illustreerde prof. Veeneklaas de motorische ontwikkeling van het kind, dat in korte tijd leert spieren en organen te gebruiken, deze ontwikkelt en corrigeert, zodat hij bijv. zijn hele spierstelsel reeds op éénjarige leeftijd in bedwang heeft. Zonder dat er prijzen voor zijn uitgeloofd, zonder toe juichingen van het publiek langs het lijntje en zonder trainer Spreker schetste de voornaamste fac toren die de ontwikkeling van het kind beinvloeden, waaronder het milieu een plaats van onschatbare betekenis in neemt, het milieu thuis, op straat, in de school. Er zou eigenlijk een zware oplei ding voor nodig rijn, willen de ouders en de anderen die het milieu van het kind vormen weten hoe zij dit het best kun nen doen. De dokter speelt eveneens een grote rol. Ook van hem wordt gevraagd, onopgeieid de Juiste verhouding te scheppen tussen hem als oudere en het zich vormende kind. Zowel ouders als arts hebben de taak, de gTOotste tact en eerlijkheid te han teren bij het contact met het kind, met Juist begrip voor wat een kind is en wat een kind presteert zonder dit laatste als normaal voorbij te zien. Voor de volwassenen werd zondagmid dag in het kader van de gezinsmiddagen de film: „Een circus vluchtte" vertoond. Deze film, vervaardigd door de regisseur Kazan, is gebaseerd op feitelijke gebeur tenissen. die ongeveer vier jaren geleden hebbenplaats gevonden achter het „ijzeren gordijn". Als grote tegenstellin gen zijn in deze geschiedenis gesteld enerzijds het circusleven, het leven van de circusmensen met hun grote liefde voor de vrijheid, ja zelfs voor de onge bonden vrijheid en anderzijds het leven onder de druk van een dictatuur-staat. Het hoogtepunt wordt gevormd door de vlucht van het gehele circus van ach ter het „ijzeren gordijn" naar het wes ten. Door het diep-menselijke van deze film besefte men weer eens welk een be langrijke functie de film in onze samen leving kan vervullen. Zaterdagmiddag om kwart over vijf lette een vijfjarig Jongetje, wonende aan de Julianakade niet op het verkeer toen hij de rijweg in de buurt van rijn ouder lijke woning overstak. Een bromfietser kon een aanrijding niet meer vermijden. Het bleek, dat het jongetje daarbij een voet brak. De EHD bracht het slachtof fertje naar het Academisch Ziekenhuis. In da laatst gehouden bestuursverga dering van de Bond van Leidse Harmo nie- en Fanfaregezelschappen, waarbij van iedere aangesloten vereniging twee bestuursleden aanwezig waren, is een nieuw bestuur gevormd. Daarin hebben zitting de heren M. de Reede Jr., voorzitter, H. M. van Wely, secretaris, Breestraat 12, J. van Weizen, penningmeester, terwijl als tweede func tionarissen werden benoemd: J. Wakka, 2e voorzitter; C. v. Latensteyn, 2e secx. en J. Verstraeten. 2e penningm. A.s. zondag herdenking in de Pieterskerk 12 Februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de vereniging Westhlllzon- dagsschool Staalwijk werd opgericht. Lang voor die tijd werden reeds West- hill-kinderdiensten in bet wjjkgebouw Staalwijk gehouden, waarschijnlijk sinds 1918, toen de zondagsschool door dr. Plootj - de predikant van deze wijk - moet zijn geopend. Het werk werd In dezelfde trans voortgezet door de opvolgers, ds. Goedhart en ds. D. Kuilman. De laatste stimuleerde de vorming van een verenigingg. Met 35 leerlingen in één lokaal werd destijds gestart, thans zijn er 350 leerlingen een aantal dat nog steeds groeiende ls ln 5 lokalen, die alle in twee achtereenvolgende diensten In gebruik zijn. Een staf van 50 medewerkers en 18 hulp-assistenten komt iedere zondag trouw bijeen. Zondag 12 februari wordt in de mor gendienst om 10 uur ln de Pieterskerk dit feit herdacht. Ds. P. Kloek zal in deze dienst voorgaan, terwijl de kin deren een actief aandeel In deze dienst hebben. 11 Februari wordt een gezellige avond georganiseerd voor de medewerkers, de oud-medewerkers en genodigden, lerwrll er op 18 februari een besehel den kinderfeest zal zijn. Het bijzondere van deze zondagsschool ls. dat zij van haar eerste begin af kin derdiensten hield volgens de Westhill- methode. Wij kunnen dit rustig als zéér vooruitstrevend zien. aangezien dit werk een jaar of vijf. zes eerder pas in ons land werd geïntroduceerd door mej. M. van Voorst van Beest, die m haar eigen woonplaats Maarssen een aparte kinderkapel voor haar werk liet bouwen. DIENST EN GEEN SCHOOL Deze methode legt sterk de nadruk op de dienst i.p.v. school. Dit moet blijken uit de sfeer en wijding, die in de kin- derdienst aanwezig moeten zijn. Maar het wordt geen namaak-grote-mensen- kerk; alles ls aangepast aan het kind. „Hét kind in het midden", op de plaats waar het eens door Jezus Christus Zelf gesteld werd Hier bij hoort het opvangen en sti muleren van de drang tot zelfwerkzaam heid van het kind In een Westhilldienst zal het kind na het luisteren naar een verhaal dan ook meestal iets mogen doen, er een tekening van maken, vra gen stellen of beantwoorden o 1 d. Het blijft hierdoor met het gebodene bezig en leert, je moet er iets mee doen. Uit het bovenstaande vloeit voort, dat er een groot verschil is tussen de vier verschillende leeftijdsgroepen, waaruit de Westhillkinderdiensten bestaan Een motto in deze kring is n.L: Geef het kind wat des kinds is! Beginnen de kleuters in een soort speelgroep. de oudste groep komt heel dicht bij de liturgie van jeugdkerk en Jeugddienst, met daarnaast weer de mo gelijkheid van discussie b.v. in kleine groepen met elkaar en/of groepsleider. VAN KLEUTER TOT LEIDER De kinderen, die 13 jaar zijn, verlaten in de regel de kinderdienst. Een deel blijft echter, omdat zij voor dit werk zijn gaan voelen en er geschikt voor worden geacht 's Zondags verrichten deze jongens en meisjes als hulp assistenten hand- en spandiensten op de diverse afdelingen. Bovendien leren zij hun ogen en oren goed de kost geven. Eenmaal in de veertien dagen komen zij bijeen op de zgn. hulpassis tenten cursus, waar ze op prettige wijze het ..hoe en waarom" van de methode, het omgaan met kinderen, het leren van liedjes ed. worden bijgebracht. Hierop volgt dan nog een vertelcursus. Als de curslis een jaar lang trouw gevolgd ls. worden deze jonge mensen geïnstalleerd tot assistent en mogen ze vertellen in kleine groepjes van ongeveer 6 kinderen Over het algemeen doen ze dit goed en consciëntieus. IEDERE WEEK VOORBEREIDING Deze wijze van werken is alleen mo gelijk. als er oudere leiding aanwezig is. Die is er ook: iedere afdeling bestaat uit 5 10 van deze groepjes. Hoofd hier van is een oudere leidster of leider. Deze leidt de gehele dienst en vangt het ver telde verhaal, op in een nagesprek. Deze leidt ook de wekelijkse voorbereiding, waarin de bijbelstof besproken wordt en wordt bekeken, op welke wijze de ver halen het beste kunnen worden door gegeven aan de kinderen. Deze leiding komt ook uit de assis tentenkring. Methodisch worden deze mensen regelmatig getraind De zon dagsschool heeft een eigen kadertraining terwijl ieder jaar enkele medewerkers een landelijke training van de Vereni ging voor Godsdienstige Opvoeding vol gen De meeste medewerkers zijn met 4 of 6-jarige leeftijd als kind op de zondagsschool gekomen en velen ver dwijnen pas. als ze de stad verlaten of door veranderde levensomstandigheden huwelijk bv. geen tijd meer be schikbaar hebben. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Neeltje J.. dr van J. Heijkoop en C. Rietkerk; Dirk. zn van H. J. Hen- sing en N. Hoogstraten; Albertus. sn van A. Rotmensen en P. S. Jansen. Ondertrouwd: J. Letteboer, 21 Jr en H. de Ridder, 18 Ir. Getrouwd: G. Moree en J. Rijnsburger. Overleden: C .W. Th. Rlezebo6, 45 Jr. Een gedeelte bouwterrein aan de Dr. de Bruynestraat, dat de gehele winter al half blank stond, la by het invallen van de vorst door de zorgen van de gemeente verder onder water gezet eu nu een aar dige ysvlakte geworden. Daar het ys ln de gemeente vrywel overal alecht ls kan nu de Jeugd van deze provisorische, maar veilige ysba&n profiteren. Zowel overdag nJ. ook voor verlichting en zelfs voor schaatssport beoefend; de gemeente zorgde als 's avonds wordt er dan ook druk de (Ingez. Med.-Adv.) Balans bij het begin van het jaar (II) (Van onze correspondent in Washington) Ziehier kort en bondig waarom 1956 een moeilijk jaar voor Amerika zal zijn: de welvaart is groot! Iedereen, behalve de boeren, profiteert daarvan. De regering, die bij de verkiezingen van november aan het bewind wil blijven, maakt uiteraard met die welvaart reclame voor zich zelf. President Eisenhower bijvoorbeeld begon zijn jaarlijkse bood schap aan het congres met de opmerking, dat zijn regiem veel gedaan had voor de opbouw van een sterker en beter Amerika. Aan het volk wordt dus ingeprent, dat het uitstekend gaat, dat een ongeëvenaard niveau van welvaart is bereikt en dat de defensie ver sterkt is tegen scherp gereduceerde kosten, evenwicht in de be groting is in zicht enz. Binnenskamers zijn Eisenhower en zijn ministers echter veel minder voldaan over de gang van zaken, dan wanneer zij voor de televisie spreken! In mijn vorig artikel heb ik aangeduid, dat de internationale positie van de Ver. Staten in de laatste tien jaar aanzienlijk achteruit is gegaan en de huidige leiders van Amerika zijn zich van die achter uitgang wel bewust Geen reden tot paniek, al noopt Moskou's gewroet tot flinke tegenactie America's leiders hebben verklaard, dat er geen reden ls tot paniek en dat zy zich niet door iedere Sovjet-Russische manoeuvre op laten Jutten tot concur rerende maatregelen, maar met dat al beseffen zij toch wel. dat er een tegen actie nodig is van politieke, economi sche en militaire aard. Zulk een actie kost geld en het is uiterst moeilijk om het Congres daarvoor te winnen. Men moet het Congres en het volk doordrin gen van de ernst van de situatie maar eigenlijk zou de regering niets lie ver doen dan kleurige reclame-borden plaatsen om de (republikeinse) wel vaart te demonstreren! De regering heeft heel wat geld nodig dit jaar en naarmate de verkiezingen naderen, worden Congresleden in de regel minder geneigd geld toe te wij zen Kat uit de boom kijken Eisenhower zal het in elk geval wel tot half februari uitstellen vóór hü be kend maakt of hy een tweede termijn aandurft Zou hij ondanks de hart aanval die hy gehad heeft opnieuw vier jaar president willen zijn, dan zul len de republikeinse Congresleden hem wel zoveel mogelijk steunen bij de ont werpen. die hij aan het Congres voor legt De republikeinse Congresleden zul len er in dat geval op rekenen, dat Ike in november herkozen zal worden en zij Op „Staalwijk" wordt niet alleen een poging gedaan om op verantwoorde wijze aan kleine kinderen het evangelie te brengen, maar bovendien door een flinke groep jongeren actief aan het kerkewerk deelgenomen. Gisterochtend omstreeks kwart voor tien dreigde een acht tons sleepboot, liggende in de Haven, te zinken. Het bleek dat de wiertank ivas stukgevroren. zodat de boot lek werd toen dooi intrad. Door het binnenstromende water liep de boot gevaar naar de bodem te gaan. Ijlings werd de Leidse brandweer erbij gehaald, die op voortvarende wijze de boot leegpompte en boven dien het lek nog dichtte, zodat het vaartuig drijvende bleef. De foto toont de brandweerlieden in actie. (Foto LD /Van Vliet.) zullen erop speculeren, dat zij indien zij de politiek van Eisenhower hebben gesteund tegelijk met hun leider door het volk herkozen zullen worden. Het zal Eisenhower in dit verkiezingsjaar niet zo gemakkelijk vallen als voorheen om ook steun van de democraten te ver werven, maar, indien hij zijn eigen party bij elkaar kan houden, dan heeft hy tenslotte niet zo heel veel democrati sche stemmen nodig om een meerder heid in het Congres te halen voor zyn plannen. Zolang Eisenhowers beslissing echter nog niet bekend is, zullen velen in het Congres de kat uit de boom kyken en zal een zekere stagnatie onvermydeiyk zyn. Gematigde reactie De regering wil zich dan wel niet op stang laten jagen door iedere nieuwe manoeuvre van de Russen, maar zij be seft toch, dat het getij dermate gekeerd is in de wereld, dat er op niet-sensatio- nele manier toch een aantal bakens ver zet moet worden. Het Russische econo mische initiatief in Azië noopt de Ame rikaanse regering ertoe, de liulp aan het buitenland te verhogen en de ongunsti ger politiek-militaire sfeer van de laat ste tijd heeft ertoe geleid moderner wa pens naar Europa te verzenden. Het accent, dat men sedert kort is gaan leg gen op de vervaardiging van geleide pro jectielen, alsmede de plannen van de luchtmacht om meer fabrieken start klaar te maken voor vliegtuigproduktie. dat alles wijst erop. dat Amerika wel degelijk reageert op de wending ten kwade, die eind 1955 duidelijk werd. Maar alle reactie in 1956 moet gema tigd zijn, want in een verkiezingsjaar kan men niet al te veel van het Congres gedaan krijgen. De regering, die volgens sommige democraten te weinig heeft ge daan voor de bouw van scholen en hui zen. zal het Congres ook voor binnen landse projecten om geld moeten ver zoeken. Bovendien wenst Eisenhower een bydrage van het Congres voor zijn we- NRKM viert feest Limburgse carnavalspref met „Zcank en Klaank" De afdeling Leiden van de Ned. RJC Middenstandsbond heeft giste ren het vastenavondfeest gevierd. Medewerking werd verleend door de Maastrichtse Opera- en Operettever eniging „Zaank en Klaank". Een goedgevulde Schouwburg heeft volop kunnen genieten van bekende opera- en operettefragmenten, waarvan sommige niet alleen gezongen, maar ook gespeeld werden Veel zorg hadden de Limburgers aan kostuums en decors besteed Bovendien werkten zy het programma, dat voorna- melijk uit werken van Verdi, Johann Strausz, Franz Lehar en Emmerich Kal- mann bestopd. enthousiast en in uiterst vlot tempo af Via de rozen uit het zui den en het vrolijke weeuwtje in het Pa- ryse Maxim kwam men terecht bij de Hongaarse gravin Maritza. Het was dus al driekwartsmaat wat de klok sloeg. Vanzelfsprekend ontbrak ook het Lim burgse volkslied niet op het programma, dat overgoten werd met Limburgse zwier en camavalspret De 36 leden van het gezelschap ..Zaank en Klaank" ble ken er wel vertrouwd mee te zyn! Ze zongen dat het een lieve lust was en brachten tevens nog met vaart diverse aardige schetsjes Origineel en alleraar digst was byvoorbeeld het .Drama in G\ De conference van Toon Scholten was uitstekend. Hy oogstte zeer terecht veel suoces. De muzikale leiding was by Edgar Theunisscn in goede handen Na afloop van het feest in de Schouw burg gingen de middenstanders naar het St. Antonius Clubhuis om aldaar onder leiding van de heer E Castelein het vastenavondbal by te wonen. „Zaank en Klaank" ging mee om dit bal met Limburgse jbiyt op gang te bren gen Het is een gezellig en vrolyk feest geworden, dat tot diep in de nacht voort deur de genplan. Ja, en dan moeten natuurlijk de boeren op ietwat eclatante wyze wor den gesteund, anders zullen zij het zijn. die deze regering in november ten val brengen. Stagnatie uit den boze Op velerlei gebied zullen de democra ten met eigen plannen voor de dag ko men, teneinde aldus aan de kiezers te kunnen verkondigen, dat zij het waren, die de verbetering tot stand hebben ge bracht. Op die manier kan het heel moeilyk worden een politiek te voeren, waar beide partyen achter staan en de concurrentie tussen de twee partyen kan ertoe leiden, dat er in het Kapitool wei nig spykers met koppen geslagen zullen worden. Een vertraging in Amerika's internationale activiteit is vrywel niet te vermyden in een verkiezingsjaar De regering schynt er echter wel van over tuigd. dat stagnatie uit den boze zou zyn. Met tact en voorzichtigheid tracht men de bakens nu reeds wat te verzet ten. Dan zal het in elk geval na de ver kiezingen gemakkelyker zyn. zo nodig, radicaler maatregelen te nemen. Vier getuigen voor Schmidt De 39ste zitting in de zaak Schmidt te Djakarta heeft slechts enige minuten geduurd. Rechter Rochjani deelde be klaagde mee. dat de getuigen van Buu- ren en Sijnja. die aanvankelyk in zijn zaak zouden worden gehoord, waren te ruggetrokken door de verdedigster (de heer van Buuren is vanmorgen naar Ne derland teruggekeerd). Beklaagde verzocht hierna of de ver klaringen. die deze twee getuigen in de zaak Jungschl&ger hebben overgelegd en die ook betrekking hebben op zyn zaak, kunnen worden opgenomen in het dos sier. De rechter stond dit toe. De rechter deelde vervolgens mee, dat hy de verdedigster heeft toegestaan de volgende vier getuigen uit Nederland te laten overkomen: E. Luning jr. H. J. Leebeek. Th. Meyer en B. J. Heynen. Zy zullen maandag 12 februari gehoord worden, zy zullen waarschynlyk 10 fe bruari In Djakarta aankomen. Reddingsbrigades 42 maal in actie Op de in Haarlem gehouden jaarlykse bijeenkomst van de contactcommissie kustbrigade van de Kon. Ned. Bond tot het redden van drenkelingen heeft de voorzitter de heer P. van der Mye uit Zandvoort bekend gemaakt, dat de jaar lykse Bondsstranddag dit jaar op 21 juli door de reddingsbrigade van Alk maar gehouden zal worden op het strand van Bergen aan Zee. Ook werd bepaald, dat deze stranddag in 1957 te Zandvoort zal worden gehouden. Uit gegevens van ingezonden redding rapporten blykt. dat de 16 reddingbriga des langs onze kust 42 reddingen hebben verricht tydens het strandseizoen 1955, waarby drie gevallen met dodeiyke af loop (alle in Zandvoort). De meeste on gevallen gebeurden 's middags tussen 1 en 2 uur. In de topmaanden juli en au gustus zyn resp. 25 en 13 reddingen of reddingspogingen verricht. By de totaal 42 reddingen werd tienmaal hulp aan buitenlanders verleend. „Landbouwers" vieren feest De Personeelsvereniging van de Leid- sche Melkinrichting JJe Landbouw' gaf zaterdag een in alle oprichten geslaagde feestavond. De grote zaal van .Den Burcht' was tot in de uiterste hoeken gevuld toen de voorzitter, de heer L. G. Strijk, een openingswoord sprak Hy heette in het bijzonder welkom de di recteur. de heer A. Witmuts, de com missarissen, de heren L. T. Menken en Th. Heemskerk, leden van de contact commissie van de slijters en afgevaar digden van de slytersvereniging Hy dankte voor de medewerking, welke by de totstandkoming van deze feestavond is verleend. De heer A Steenbergen, die vorige maand het bedrijf met pensioen verliet, kreeg als eerste het ere-lid maatschap van de vereniging aangebo den. Zyn echtgenote mocht bloemen in ontvangst nemen. Vervolgens waren het woord en de daad aan het cabaretgezel schap Luna, dat voor veel vroiykheid zorgde. The Midnight Kidies en de zan geres Ans Kuiper zetten het gevarieer de en met zorg samengestelde program ma in met het vlot ten gehore brengen van enkele populaire melodietjes. Hartelijk heeft men moeten lachen om de fratsen van The Two Mounties, twee dwazen met een gitaar, die zowel voor als na de pauze veel succes oogstten. Tonny Huurdeman imiteerde in het liedje .JDe kleuterondewyzeres" o a. Charles Trenet. Johny Ray en Sophie Tucker Samen met Joop Boeree. die de ze avond de conference voor zyn reke ning had genomen, liet zij zien hoe het in een huwelijk kan gaan Voorts werk ten aan het cabaTet-programma nog mede Jan Vogel en Geraldini. Deze laat ste als muzikale kok in zyn keuken Na afloop was er bal onder leiding van de heer J. J. Mekel In de koffiekamer speelden The Tra velling Brothers Kortom het was een feestavond, die klonk als een klok! POLS GEBROKEN Gisteravond kwam een in de Jan Lie- venstraat te Leiden wonende jongen op de Ijsbaan in Oegstgeest by het ..slier ten" zo ongelukkig te vallen, dat hy zyn pol* brak.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4