Eltax tel:22444 Agenda MAANDAG 6 FEBRUARI Over het ijs naar Teerlings garnalenboot Moeizame tocht van drie uren Zaterdagochtend hebben personeel van de Rijksveerdienst AmelandHol- werd en de beurtschippers van Nes zich over het ijs naar het schip van de garnalen visser Teerling uit Har- li n gen begeven, dat eerst was losgeko men en later weer in het ijs was vast gelopen. Men had proviand, propaangas voor motor en accu's, voor het radiotoestel meegenomen, welke vervoerd werden op twee sleden. De tocht over het ijs was zwaar. Soms zakte men er doorheen. Van het schip af is de schipper met zijn twee knechts ook van boord gegaan, toen zij ontdekten, dat men vanaf Nes con tact trachtte te krijgen. Gezamenlijk is men toen aan boord van het Echip geko men. De schipper, vrouw en land van om streeks 2 jaar en de knechts hebben in de laatste dagen hachelijke momenten beleefd. Na overleg en op aandringen van de Amelanders is de vrouw en het kindje meegegaan naar het eiland. De schipper en de knechts bleven achter. De terugtooht was ook weer moeilijk. De vrouw en het kind zijn bij familie te Nes ondergebracht. De toestand van bei den is goed. evenals van de overigen. Fatima mag voorlopig nog op school blijven De vrouwenbeweging van Karatsti. de hoofdstad van Pakistan, heeft een succes eeboekt: zi1 is erin eeslaaed een huweliik te voorkomen tussen een Mohammedaanse ..heilige", een z.g. ..plr" en een zestieniarie weesmeisle. Fatima. Dank zij de actie van de vrou wenbeweging behoeft Fatima niet te huwen met de door haar voogd voor haar uitgekozen man en zil zal voorlo- dic scholiere blijven. De vooed had het huwelijk zonder instemming van Fati ma geregeld, omdat hii de ..Dir" wilde troosten voor het overlijden van diens derde vrouw Wenen verbiedt activiteit van Wereldvakverbond Het Oostenrijks ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft het Wereldvak verbond, dat in Wenen is gevestigd, met ingang van vrijdag voor ontbonden ver klaard. Het ministerie voert drie reden hier voor aan. n.L (1) de organisatie waar van de leiding in handen van communis ten is .heeft haar activiteit uitgebreid huilen de grenzen, die in de statuten zyn bepaald; (2) zü handelt in strijd niet de belangen van de Oostenrijkse staat; (3l zij beantwoordt niet meer aan de voorwaarden, waarop zü indertüd toestemming heeft gekregen om in Oos- tenrük te zetelen. Het besluit is ter ken nis van Louis Saillant, de secretaris generaal van het verbond gebracht. Deze uitspraak van het Oostenrijkse ministe rie slaat geiyk aan een verbod om in het land op te treden. In 1951 vestigde het Wereldvakverbond zijn hoofdkwartier in de Sovjet-Russi sche zone van Wenen, zulks onder krach tig protest van de Oostenrijkse regering. Toen de Russen het land ontruimden, moest het verbond zich schikken naar de Oostenrijkse wetten en het moest zijn statuten ter goedkeuring voorleggen. Deze goedkeuring kwam in het laatste kwartaal van het vorige jaar. Moskou protesteert bij de Ver. Staten en Turkije Rusland heeft bij de Verenigde Stdten geprotesteerd tegen het zenden van pro- pacanda-ballons boven Russisch grond gebied In de nota wordt gezegd dat ondanks eerdere stappen het aantal ballons dat over Russisch gebied wordt gezonden nog groter is geworden. Ook heeft Rus land geprotesteerd bü Turkije tegen het gebruik van Turks grondgebied voor te gen Rusland gerichte vijandige activi teit te weten het zenden van ballons naar Rusland. In de Russische nota aan de Verenigde Staten wordt verder het zenden van bal lon» achter het ijzeren gordijn een schending genoemd van het internatio naal recht, dat bepaalt dat Iedere staat de volledige soevereiniteit heeft over het luchtruim boven zijn gebied. De Oostenrijkse minister van Binnen landse Zaken. Oskar Helmer. heeft za terdag verklaard, dat Oostenrijk schen dingen ran zijn grondgebied ran zijn neutraliteit door buitenlandse vliegtui gen. propagandabailons en spionage- activtteit niet langer zal dulden „Onze buren zijn er nog niet aan gewend, dat wij nu een soeverein en neutraal bmd ziin". aldus de minister. ..Wij vragen alle landen": ..Laat ons ln vrede leven" „Wereldburger nummer een" mag Frankrijk niet binnen De Amerikaan Garry Davis, die in dertijd in Europa veel ton zich deed spreken als „wereldburger nummer een", bevindt zich weer in Europa, doch slechts voor kort. Hij is namelijk met zijn eigengemaakt wereldpaspoort en een bezoekerskaartje voor het Franse schip „Liberté" als ver stekeling naar Le Havre gekomen. Hij sliep in lege hutten en werd pas tegen het einde van de reis ontdekt. Hij mag in Le Havre niet aan land gaan en moet thans op de „Liberté" wachten totdat dit vaartuig woensdag weer naar Amerika terugkeert. HU zal zijn retour- passace van de toeristenklasse zelf moe ten betalen Toen hij hoorde, dat hij niet aan land mocht komen zei hij „Arm Frankrijk, hoe ongelukkig, dat het niet een wereldburger mag begroeten" Garry Davis was van mening, dat zijn teeenwoordieheld in Frankrijk met het oog op de internationale toestand ver eist was. Vanochtend zou men weer van Ame land af het schip trachten te bereiken, waar de schipper en zijn knechts zijn achtergebleven Regelmatig houdt men onderling tact met seinen. Op het moment is er geen gevaar voor het schip. De tocht heen en terug heeft ongeveer drie uur gevorderd. (Ingez. Med.-Adv.) MERCEDES-BENZ f 11250.— Benzineverbruik 1 op 10. ROOIJAKKERS' AUTOMOBIELHANDEL OEOSTGEEST - TEL. 2283 Koninklijk Paar ontving diplomaten Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben zaterdag in het Koninklnk Paleis op de Dam de leden van het Corps Diplomatique op de gebruikelijke nieuw jaarsreceptie ontvangen Bij de receptie, die in de Troonzaal werd gehouden, waren ook de minister van Buitenlandse Zaken mr. J W Beven en de minister zonder portefeuille mr. J M A. H. Luns. aanwezig. Ter receptie verschenen 22 ambassa deurs 19 gezanten, vier zaakgelastigden en 8 tijdelijk zaakgelastigden. De gezant van Israël kwam met zijn echtgenote en leden van het gezantschap in verband met de Sabbat te voet van zijn hotel naar het paleis Evenals vorige jaren trok de Japanse ambassadeur met zijn echtgenote en twee dochters, die kimono's droegen, de aandacht van het zeer talrijke publiek, dat. ondanks de zeer felle koude, het komen en gaan der gasten gadesloeg. Nieuwe gezant te Madrid Naar wij vernemen is een ambassa deurswisseling te verwachten ran onze ambassade te Madrid en is binnenkort de benoeming aldaar tot ambassadeur te verwachten van mr. A W. C. baron Bentinck, die thans Nederlands gezant in Bern is. E.B.U. OVERSCHOT 41 MILJOEN De Nederlandsche Bank deelt mede. dat het betalingsverkeer met de aan de Europese Beta lings Unie deelnemende landen voor Nederland in de" maand Januari 1956 een overschot van f 41.420.000— 10 900 000» heeft op geleverd. De Nederlandse regering en de rege ring van de Sovjet-Unie zijn overeen gekomen. dat een Nederlands smaldeel een bezoek aan Leningrad zal brengen, terwijl tegelijkertijd een Sovjet-smal deel Rotterdam zal bezoeken Als tijd vooi het bezoek is vastgesteld 2024 Juli 1956. De samenstelling van belde smaldelen zal gelijk zijn. De beide vloot- verbanden zullen bestaan uit een krui ser en twee torpedoboot jagers. Dood in haar woning (Speciale berichtgeving) De bejaarde weduwe Koetse. te Trips compagnie (Groninger Veenkoloniën) werd dood in haar woniiu; aangetroffen. Buren hadden haar enige tijd al niet meer gezien en het viel op dat het licht overdag ook in de kamer brandde. Men stelde een onderzoek in en toen bleek de vrouw dood op haar bed te Mr. van Empel in Djakarta Ruggespraak met mr. Bonn (Van onze correspondent ln Djaikarta) Mr. Van Empel. die door de Neder landse regering was aangezocht om In Djakarta als verdediger op te treden in de processen tegen de Nederlandse arrestanten, is gistermiddag per vlieg tuig in Djakarta aangekomen. Rechter Maengkom heeft - naar ge meld - geen bezwaar dat mr. Van Em pel de rechtzittingen als toehoorder zal büwonen, doch hy zal. niet toestaan dat de verdedigster, mevrouw Bouman, tijdens het proces met hem overleg Pleegt. Wel heeft hij, zo zelde hij, oogluikend toegelaten dat de verdedigster rugge spraak hield met mr. Bonn. die de zat- tmg bijwoont als Juridisch adviseur van het Hoge Commissariaat. De taak van mr. Van Empel zal er vermoedelijk dus voornamelijk in bestaan, dat hij de ver dedigster ter zijde staat bij de voorberei ding van haar pleidooi. Dit wordt ver wacht op 6 maart, nadat Djaksa Soenar- jo op 21 februari zyn requisitoir zal heb ben gehouden. Mr. Van Empel werd gisteren van het vliegveld afgehaald door de heer Kwan- tes, hoofd van de politieke afdeling, en door mr. Bonn. Hy verliet na het pas seren van de douane gehaast het sta tionsgebouw om zich naar de ambtswo ning van de Hoge Commissaris te bege ven. waar hy tydens zyn verblijf in Djakarta zal vertoeven. Een woordvoerder van Buitenlandse Zaken, de heer Soewito. deelde ons mede dat het aan mr. Van Empel verstrekte shortvisum" een maximale duur heeft van vijf weken. Soortgeiyke visa zyn echter op ver zoek van betrokkenen voor verlenging vatbaar. Jaarvergadering Ned. Chr. Reisvereniging „ZO VER DE WERELD STREKT" „Zo ver de wereld strekt" (de zin spreuk van Johan Maurits van Nassau) zou ook die kunnen zyn van de Ned. Chr. Reis Vereniging, want in het afge lopen jaar strekten haar reizen zich uit in drie werelddelen: Europa Afrika en Azië en als de omstandigheden mee werken. hopen wij in 1956 zélfs vier we relddelen te bezoeken, want het doel is te gaan naar het continent dat Colum bus de nieuwe wereld noemde." Deze woorden sprak dr A van Deur- sen uit Groningen, voorzitter van de Ned. Chr Reis Vereniging in zijn ope ningswoord tijdens de algemene verga dering van deze organisatie, in de Oran je Sociëteit te Zutphen. Voorts legde spr. er de nadruk op tij dens de reizen een stijl te vertonen, die evangelisch is bepaald en waar men in het diepst verlangt een verryking van de geestelijke waarden, die worden ge schonken in het geloof Vervoleens schetste dr. van Deur sen de indrukken van een dag tijdens zijn reis door Palestina, waarbij, zoals hy zeide. de riikdom van het geestelijk bezit van het geloof werd ervaren. Voordat dr. van Deursen zyn ope ningsrede uitsprak, had de voorzitter van de afdeling Zutphen van de Ned Chr. Reis Vereniging de heer E 3. Kamperman een begroetingswoord ge sproken. waarin hij de schoonheid van Zutphen en de Achterhoek had ge schetst. Uit het jaaroverzicht bléek dat het aantal deelnemers aan reizen met 58% en het ledental met 18% was ge stegen. Besloten werd de algemene jaarverga dering 1957 te houden in Arnhem. D? aftredende bestuursleden, dr A. van Deursen en de heer J. Pruyssers uit Rotterdam, werden herkozen In de va cature van de heer A. v. d. Waal uit Den Haag. die zich niet herkiesbaar had ge steld werd de heer A. Hoevers uit Den Haag gekozen In de vacature van wij len de heer J. W. van Frankenhuyzcn werd eekozen prof dr B Meulenbeld uit Delft. Tenslotte werd een bespreking gewijd aan het reisprogramma voor het vol gende jaar. (lneez Med.-Adv.) Pluto geen planeet Volgens dr G. Kuiper, een in de V S. werkzame, uit Nederland afkomstige sterrenkundige is pluto geen planeet, maar een van de satellieten van Nep- tunus. Dr. Kuiper heeft o m. de volgende gronden voor zijn stelling aangevoerd. Dc baan van Pluto doorkruist die van Neptunus. In tegenstelling tot de andere planeten van de zon doorloopt Pluto een excentrische baan. De omlooptyd van Pluto is veel langer dan die van de andere planeten: 6V4 dag. Verder is Pluto te klein om een echte planeet te kunnen zijn. (De aarde is dertig keer groter). Dr Kuiper zei te geloven, aldus dit bericht uit Williams Bay 'Wisconsin), dat nadat drie satellieten van Neptunus zich van de planeet hadden losgemaakt twee als satellieten teruggetrokken wer den doch de derde Pluto, in de ruimte bleef en een eigen baan vormde, die de banen van de andere twee verstoorde. f30.000 op no. 16779 In de 530ste staatsloterij tweede klas. is een oriis van f30.000 eevallen oo lot no. 16779. Neem dadelijk Krnschen bQ de eerste aanwijzing van Rhenmatlsche Pijn. Waarom eerst een lange lydensweg - "n lydensweg bergaf? Roep die sluipende pijnen vandaag nog een „Halt" toe. Neem Kruschen. Kruschen is een vol komen natuurlijk middel; de zes mine rale zouten die het bevat, sporen de bloedzuiverende organen aan tot krach tiger werking. Die voeren dan weer de onzuiverheden af. die nu het bloed ver ontreinigen en oorzaak zijn van Uw lijden en pyn. Daarom - wacht niet langer; begin er vandaag mee. Besprekingen over Kabinetsvorming De Partai Nasional Indonesia, de Masjoemi en de Nahdatoel Oelama hebben besloten, een informele bij eenkomst te beleeeen van afgevaar digden dezer partijen ter bespreking van een voor hen aanvaardbaar pro gramma voor een coalitiekabinet, dat niet zal zijn aangewezen op deelne ming of steun van communistische zijde. Men eaf te kennen dat gestreefd dient te worden naar samenwerking voor het bereiken van een compromis om het hoofd te kunnen bieden aan ..het voor allen gelijke gevaar van het Communisme". Van de tot nu toe bezette 181 zetels van de 260 zetels in het nieuwe parlement is het aandeel van de vier grote partijen op heden als volgt: P.N.LI. 49. Masioemi 48. Nah datoel Oelama 37. communisten 34 Wachtmeester Rijkspolitie verongelukt Lichaam in droge sloot 'Speciale berichtgeving). Voorbijgangers hebben gistermor gen de 37-jarige wachtmeester der Rijkspolitie uit Xieuw-Balinge dood langs dc weg gevonden. Het lichaam van wachtmeester II. Veldhuizen lag in een anderhalve meter diepe droge sloot bij de boerderij van van den Berg aan de weg WittevecnNieuw- Balinge. Op de wal vlakbij lae zijn fiets. De wachtmeester behoorde tot de groep Westerbork en had Nieuw-Ba- linge tot standplaats. Het slachtoffer was zaterdagavond naar een kaart- avondie geweest en keerde tegen 12 uur naar huis terug. Zijn vrouw en kind waren oo familiebezoek te Assen. Hoewel de wee ter plaatse elad was. deelde de politie mee dat de oorzaak van het ongeval niet bekend is. Wel staat vast dat hier inderdaad van een ongeluk sprake is. Op het stoffeliik overschot van Veldhuizen werden eeen zichtbare verwondingen aangetroffen. Maar men vermoedt, dat de wacht meester ziin nek heeft gebroken. Het resultaat van de sectie was vanmorgen nog niet bekend. 11Tlcr7 Meded.-Adv.) LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige llkdoornrlngen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn weg in 40 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en sl. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillend* benzocaine. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van LIJS bespaart •1 ellende Tunnel onder Ringvaart van Haarlemmermeerpolder In de gisteren gehouden vergadering van de hoofdingelanden van de Haar lemmermeerpolder heeft de dijkgraaf, mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek van Bergambaeht. meegedeeld, dat van de Rykswalerstaat de plannen voor de Nieuwe Ryksweg 4a (Burgerveen-Ypen- burgRotterdam) zyn binnengekomen, wat betreft het gedeelte in de Haar- Icmmermeerpolder. De weg zal een af takking worden van de Rijksweg Am sterdamDen Haag. Het ligt in de be doeling geen brug te maken over de Ringvaart nabij Oude Wetering, maar een tunnel onder deze vaart. Daar een bydrage van f. 10.000 aan de vereniging van Noordhollandse water schappen voor Zuidhollandse of Zeeuwse waterschappen, die in 1953 door de wa tersnoodramp getroffen werden, niet ge bruikt is omdat het ryk de schade heeft vergoed, besloten de hoofdingelanden de bydrage terug te vragen en te storten het reservefonds. f 2250.voor een idee De president-directeur van de KIM., e heer I. A Aler heeft een pry.; van f 2250— uitgereikt aan ir H Feis boordwerktuigkundige in dienst van de maatschappij voor een technisch idee. dat deze heeft opgevat en uitgewerkt en dat voor de K L M. een aanzienlijke kostenbesparing met zich brengt. Dit is het grootste bedrag dat door het bureauideeën aan een vindingryke KLM.-er werd uitgereikt. In de drie jaar. dat de ideeënbus nu bij de K L M in gebruik is. werden 3 854 ideeën van het personeel beloond met een totaalbedrag van f 27.771 50. SLAGER VOOR NIJKERKERVEEN! Dit jaar zal Nykerkerveen een slager krygen. Onder de vele kandidaten die by de voorzitter van plaatselijk belang, de heer R. G. van Rooy. hun sollicitatie indienden, is een slager uit Delft, aan wie de gemeentelyke overtieid steun heeft toegezegd Deze slager zal thans een winkel laten bouwen. In de nazomer hoopt hij de slagerij te kunnen openen. De heer Brom neemt ontslag Volgens mededeling ran het bestuur van het Nederlandse Goud- en Zilver museum heeft de heer L. H. M. Brom ontslag gevraagd als bestuurslid van het Museum Dit is onder dankzegging voor de aan het Museum bewezen diensten aanvaard De aankoop van de zgn. „Kantharos van Stevensweert" door de Utrechtse edelsmid Leo Brom heeft, zoals bekend ls. geleid tot een civiele zaak voor de Utrechtse rechtbank. Onmiddellyk na de publikaties om trent deze aankoop heeft het bestuur van het museum een diepgaand onder zoek ingesteld. Het deelt mede. dat het Museum niet als koper van de Kantha ros is opgetreden. Wel is door de con servator de naam van het Museum als eventuele koper genoemd en tydens de onderhandelingen met de verkoper een enkele maal gebruik gemaakt van het briefpapier ran het Museum. Dit alles geschiedde buiten medeweten van overige bestuursleden. Het bestuur betreurt het gebeurde zeer en heeft afdoende maatregelen ge nomen. welke herhaling in de toekomst voorkomen, aldus de verklaring. Reddert je van 3'/2 jaar! De 34-Jarige Joekje Ryntjes in I Vught heeft zich een moedig en doortastend kereltje getoond, toen hii zyn vriendje de 34-jarige Adje van der Linden het leven redde door het knaapje op intel- ligentie wijze uit, een wak te halen De kleuters waren in de buurt van 1 het ouderlyk huis aan het spelen, j toen Adje op een kwaad moment in de sloot belandde. Het ongeluk i wilde, dat het jochie in een wak terecht kwam. kopje onder ging en onder het ijs schoof. Het ventje i wist zich in zoverre te bevrijden. 1 dat hy weer in het wak terecht kwam waar nii zich vastklampte aan de brokkelige ys-rand. Joekje reageerde als een volwas sene: hij trok zyn jasje uit en wierp dit Adje toe. De drenkeling greep het en zo kon Joekje zyn vriendje naar de kant trekken. Zij zyn toen allebei huilend naar huis gehold Joekje en Adje, twee {gezworen vrindjes Instelling Raad voor de Kunst ZAL UIT 80 LEDEN BESTAAN In het Staatsblad is een algemene maatregel van bestuur gepubliceerd ter uitvoering van de wet op de Raad voor de Kunst Deze raad zal het officiële ad viescollege van de minister van O. K. en W. zyn met betrekking tot kunst zaken. De raad zal uit 6 afdelingen bestaan nl. voor algemene zaken, beeldende kun sten en bouwkunst, filmkunst, letteren, muziek en theater (opera, dans en to neel», een indeling die in hoofdzaak gelijk is aan die van de voorlopige Raad voor de Kunst. Alleen de afdeling thea ter is nieuw. Het grote aantal leden dat de raad zal tellen '80> wordt verklaard, doordat de wet op de Raad van de Kunst voor schrijft, dat tenminste de helft van de in de raad te benoemen kunstenaars wordt benoemd op voordracht van re presentatieve kunstenaars-organisaties. Verwacht mag worden dat thans het i werking treden van de definitieve raad niet lang meer op zich zal laten wachten (Ingez. Mert-adv V Met een enkel woord BINNENLAND By K.B. is dr. C. C. W. J. Hyszeler benoemd tot directeur van het Ryks- museum Twenthe te Enschede. Deze be noeming voorziet ln de vacature, ontstaan doordat met ingang van 1 Januari 11. aan dr. J. H. van Heek op zyn verzoek eervol ontslag werd verleend als directeur van dit museum. Dr. Hyszeler ls sedert 1947 a!s conservator aan het museum ver bonden. De algemene vergadering van de landeiyke bedryfsgroep veilingen van de Ned. Chr Beambtenbond zal op 25 februari worden gehouden ln bet gebouw voor Kunsten en Wetenschappen ln Utrecht. De Nederlandse Bond van Gemeente ambtenaren houdt zyn Jaarvergadering op 5. 6 en 7 september te Breda. BUITENLAND De Italiaanse premier, prof. Segnl. ls. vergezeld door zyn minister van Buiten landse Zaken, prof. Martlno, een aantal hoge ambtenaren en de Duitse ambassa deur in Rome. Von Brentano. zondag voor een driedaags bezoek aan Bonn per trein naar de Westdultse hoofdstad vertrokken. De ministers worden vergezeld door hun echtgenoten. De bedoeling ls de banden te versterken. Een New Yorkse schooljongen van veertien Jaar. George Wright, heeft door het goed beantwoorden van vragen op het gebied van de lichte muziek 100.000 dollar fewonnen. In het televisieprogramma ge- Iteld „de grote verrassing" wist hy de titel te noemen en enige passages te zingen van een schlager uit 1920. waarvan hem een stukje was voorgespeeld aardverschuivingen voorgedaan. Twintig Inheemsen kwamen om het leven. Honder den zyn dakloos geworden. Te Lew Je. nabij de grens tussen Birma en Communistisch China, beginnen dins dag besprekingen tussen vertegenwoor digers van deze landen. Zowel over de deelnemers als over de onderwerpen, die ter sprake zullen komen, wordt geheim houding betracht Zaterdag zUn leden van de Oostdultse politie de Amerikaanse sector van Berlijn binnengekomen om een uitgeweken oud collega samen met diens schoonzuster en haar kinderen, over dï grens te slepen De opzet ls niet gelukt. In officiële Belgische kringen wordt verwacht, dat de ministers van Buiten landse Zaken van de landen der Europese Kolen- en Staalgemeenschap Frankryk. West-Dultsland. Italië. België. Nederland en Luxemburg deze maand, waarschijn lijk ln Brussel, zullen byeenkomen ter bespreking van het „Euratom"-plan voor een Europese gemeenschap voor kern energie Westelhke waarnemers ln Wenen geloven, dat het communistisch regiem ln Hongarije een controleur voor de Hon gaarse letterkunde heeft aangesteld, zulks als gevolg van een eind vorig Jaar onder drukte „opstand" van schryvers tegen het dwangbuis" van de partij ys ls de Donau o s getreden. De Westdultse stad Vllshofen ls overstroomd Van de 6000 Inwoners zyn er 1200 dak loos. Het kruiende Ijs heeft een dam ge vormd tussen Vllshofen en Passau. De be woners werden tydlg gewaarschuwd. Het merendeel van de Amerikaanse burgervllegvelden ls te klein voor het op stijgen van toekomstige transatlantische fiassaglersstraalvliegtulgen met volledige adlng. zo heeft het hoofd van de Ameri kaanse dienst voor de burgerluchtvaart. Charles Owen, verklaard. Naar zyn weten verkeer. Het Natlonallstlsch-Chlnese ministe rie van Defensie beeft bekendgemaakt, dat een natlonallatlsch oorlogssohlp kanonneerboot van de Chinese Co nisten tot zinken heeft gebracht Volgens het ministerie gebeurde dit ongeveer 25 kilometer ten noordwesten van Mateoe. Een een-motorlg vliegtuig van de Amerikaanse Marine wordt op een vlucht van het bergachtig Marle Byrdland naar de basis Little America vermist. Er zyn noodseinen opgevangen van het toestel, dat zeven man aan boord ,had Het vlieg tuig had enige leden van een verkennings groep van zeven man opgehaald, die op het Rockefeller-plateau waren gestrand doordat hun voertuigen bevroren waren. Het Amerlkaans-Chinese overleg op ambassadeursniveau ls zaterdag te Genève hervat. De bespreking tussen de Amerl- dusver. De bespreklnger gesloten deuren gehouder worden achter gesloten deuren 'gehouden Volgens een bekendmaking van de politie te Seoel zyn tengevolge van een hevige storm ln de Gele Zee achttien Zuld- koreaanse vissers verdronken Drie vissers konden worden gered. Radio-Moskou meldt, dat in Moskou een nieuw liederenboek van de commu nistische partij is gepubliceerd Er komen gezangen In voor als „De partij ls onze stuurman", ..Luister, geliefde party" en ..Dank aan de party". Andere liederen, zoals „Lenln ls altyd bij U" en „Lenln kwam naar het land", zullen spoedig worden uitgegeven. De Jordaanse minister van Onderwys heeft besloten op alle regerlngsscholen militaire opleiding en oefeningen ln te voeren De maatregel wordt de eerste stap genoemd naar de opbouw van een nieuwe en sterke generatie, die weet hoe het land verdedigd moet worden Premier Rlfal heeft de perscensuur opgeheven, nu de orde ln het land geheel ls hersteld. In een nieuwe Sovjetrusslsche nota over het toetreden van Perzlö tot het Ver drag van Bagdad, wordt gezegd, dat hier door de mogelijkheid ls geschapen van het Sebrulken tan Perzisch gebied door „vyan- eiyke strijdkrachten" voor aanvallen op de Sovlet-Unle. „En hier kan de Sovjet- Unie niet onverschillig tegenover blijven" aldus de nota. De Perzische minister van Buitenlandse Zükcn Ardalnn heeft zater dag J1. verklaard, dat de nota ln dezelfde geest ls opgesteld als eerdere Sovjetrussl- SChe nota S «ver dit. nnderwem r dit onderwerp. Stadszaal (foyer): Reisbureau Cebuto Itallë-avond met dr. L. van Egeraat, 8 uur namiddag. Den Burcht: Filmavond CoOp. „Ons Doel", 8 uur nam. DINSDAG Lakenhal: Ver. „Oud-Lelden". Spr. J. N. van Wessem over de Leldse Rembrandt. 8 uur nam. Ryksmuseum van Oudheden: Lezing dr. H. de Meulenaere over Aziatische cultussen Egypte 8 uur nam Gem, HBS Burggraven laanVerea- derlne Stichting Ceno". 84 uur nam De Harmonie: Filmavond Ned Toeris tenver bond .Nature" 8 uur nam Steenschuur 46: Spr. K. C. van Oossanen over: „Als iedere ongelovige bidt". 8 uur nam. Voorschoten. Gebouw voor Chr. Belangen: Guldo van Deth's poppen theater: „Vader, ik ga reizen", voor de culturele commissie v. d. Herv. Jeugdraad, Over 't Hoff (Gerecht 10): Solrltisch Genootschao. 8 uur nam. Wllkeebouw Levend aalBazar C.H Unie 11 uur voorm11 uur nam Warmond. Hotel De Zon: K.R.O.- avond. 8 uur nam. Voorschoten. „De Grote Vink": „Stenen voor brood", door de toneelvereni ging Leldseweg-noord, 8 uur nam. DONDERDAG Rehoboth: Veron. Spr. Om. Grimbergen over Bandontvangers. 8 uur nam. StadszaalResidentie-orkest. Pianiste Myrtha Perez. 8 uur nam. Het Ver. VRIJDAG. Schouwburg: Diesstuk Leids Studenten toneel ,.1'Archloel Lenolr" 8 uur nam ZONDAG Leldsche VolkshuisKindertoneel te 2.30 uur namiddag; pottenbakker Vermeuten te 3 30 u. n.m Instuif Jongelui. 4 30 u. n m. TENTOONSTELLINGEN. Academie- Tentoonstelling „Het Huls Orante Nassau en de Leldse Universiteit. Werkdagen '017 uur zaterdags 10— 12li uur (tot 3 maart). Minister van de Kieft terug Zaterdagavond is de minister van Fi nancien. de heer J. van de Kieft op Schiphol gearriveerd^na een bezoek van 12 dagen aan Suriname en de Neder landse" Antillen Hy deelde mee. dat er binnenkort een missie van drie Neder- lanse functionarissen naar Suriname zal vertrekken om de Nederlandse regering op de hoogte te houden van de venrich tingen van het planbureau in Suriname, dat de uitvoering van het 10-jarenplan tot taak heeft. Deze missie zal naar alle waarschynlijkheid bestaan uit een land bouwdeskundige. een econoom en een financieel deskundige. Minister van de Kieft noemde de voorbereidingen van het Brokopondo- project uitstekend opgezet. Voorts noemde de minister de finan ciële toestand van de Antillen uitste kend De minister zei by zond er onder de indTuk te zyn geweest van het bezoek, dat hy aan Wageningen in Suriname had gebracht Over de eventuele renta biliteit van dit gebied midden in het oerwoud, waar op grote schaal ryst ver bouwd wordt, kon de bewindsman geen oordeel geven. Voorts achtte hy een po litieke scholing van de bevolking van Suriname en de Antillen noodzakelijk. Nederlandse dirigent moet uit Canada Henry Plukker, de Nederlandse diri gent van het Filharmonisch orkest van Calgary, heeft medegedeeld, dat hy vol gende maand Canada zal moeten verla ten, omdat de immigrantenautoriteiten geweigerd hebben zijn visum, dat 29e dezer afloopt, te verlegen. Carl Nickle. een vertegenwoordiger van de vooruitstrevende conservatieven in het parlement en lid van het bestuur van het orkest, verklaarde er op te staan, dat het ministerie voor Immigra tie een volledige verklaring aflegt over de kwestie. De heer Plukker was dirigent van het Filharmonisch Orkest van Alberta, voor dat dit vorige herfst in het orkest van Calgary op ging. Bejaarde man op spoorbaan gedood Op de spoorbaan tussen Zaandük en Wormerveer is zaterdagmiddag de 83-jarige J. Kooyman uit Wormerveer door dc uit de richting Amsterdam komende elektrische trein gegrepen. In zwaargewonde toestand is de be jaarde inan naar het gemeentelyk ziekenhuis te Zaandam vervoerd, waar hy spoedig na aankomst is overleden. De man was bezig cokes te zoeken langs de spoorbaan. In de afgelopen nacht was nl. een trein met wagens vol kolen gepasseerd, waarvan een der schotten was losgeraakt. De cokes was daardoor langs de spoorbaan gevallen. Kooyman bevond ich onder vergunning Kooyman bevond zich zonder vergun ning op de spoorbaan Tydens het zoe ken is hy voor de trein uit de richting Alkmaar opzij gegaan, maar hij heeft toen vermoedelijk de trein uit de rich ting Amsterdam niet opgemerkt. Jhr. Loudon in Parijs herdacht In het Nederlandse college in de Pa- ryse Cite Universitaire is zaterdag een bijeenkomst gehouden ter nagedachte nis van jhr. Loudon, die van 1913 tot 1918 Nederlands minister van Buiten landse Zaken was en daarna zijn land meer dan twintig jaar in Frankryk heeft vertegenwoordigd. De Franse diplomaat André Frangois- Poncet herinnerde eraan, hoe jhr. Lou don, die in december te Wassenaar over- leed. tot aan het einde van zijn leven de vriendschap tussen Nederland en Frankrijk heeft bevorderd De bijeenkomst w erd bijgewoond door de Nederlandse ambassadeur, mr. C. G. W H. baron van Boeteelaer van Ooster hout. leden van de ambassade en de Nederlandse kolonie en door talryke vrienden van Nederland en studenten uit het college. 10-jarig bestaan P. v. d. A. Het 10-jarig jubileum van de P. v. d. A. zal worden gevierd in een buiten gewoon congres op 11 februari a.s. in „Bellevuc" te Amsterdam. De bycenkomst zal staan onder leiding van de algemeen voorzitter van de P. v. d. A., de heer Evert Vermeer. In de ochtendzitting zullen het woord voeren prof. dr. W Banning en minister S L Mansholl. De vergadering zal in de middagzitting worden toegesproken door het Tweede Kamerlid de heer G. J. N M Ruvgers en de minister-president, dr. W. Drees. BIOSCOPEN: Trianon. ..Love me or leave me". 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino. „Gejaagd door de wind". 14 Jr. Alle dagen 2 en 7.30 uur. Lldo. „Heuvel 24 antwoordt niet". 14 Jr. Werkdagen 2 30. 7 en 9 15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7 en 9 15 uur. Rex. „Amok In Silver Lode". 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2 30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „The great Caruso", uxor. „Mannequins voor Rlo", 18 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4 45. 7 e-n,t 9.15 u De avond- nacht- en zondagsdienst der anotheken te Lelden wordt van zaterdag 4 febr 13 uur tot zaterdag 11 febr 8 uur waargenomen door de aootheek Nieuwe Rlln. Nieuwe Riln 18 tel 20523 en de Doeza-ADOtheek Doezastr 31. tel. 21313. Te Oegstgeest door de Oeesteeester Aoo theek. Wilhelmlnaoark 8 tel. 26274, WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Helsinki Stockholm Oslo Kooenhaeen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parits Bordeaux Grenooie Nice Berllln Frankfort MUnchen Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome tl Si ono 4 -24 4 eeh. bew. nno 7-6 0 onbewolkt zo 1 -11 0 geh bew. nnw 6 -0 01 eeh bew. wnw 6 7 8 half bew w 4 5 0 awaaj bew. wnw 2 6 0 mist o 1-2 4 mist windstil -0 8 motregen nnw 4 5 0.1 móst Wzw 2 1 1 onbewolkt windstil-11 0 onbewolkt nw 6-10 zw 1-4 windstil -10 wnw 2 -7 windstil -6 windstil -4 w 5 -7 - windstil -11 eeh, bew eeh. bew eeh. bew. halr bew. eeh. bew. eeh bew. nevel licht bew.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2