LEIDSCH DAGBLAD Moskou wil ook met andere landen vriendschapsverdragen aangaan Westduitse regering op de bres voor twee Oostduitsers WEERBERICH'l KOUDE NAM WAT AF, MAAR NIEUWE GOLF VERWACHT Invalide inbreker brak bij ontvluehtingspoging een enkel 94ste jaargang VRIJDAG 3 FEBRUARI 1956 No. 28747 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand: f0.55 per week Witte Singel X, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Tweede brief van maarschalk Boelganin Russische premier herinnert aan voorstel tot verbintenis tussen NAVO en Warschau Maarschalk Boelganin, de premier van de Sovjet-Unie. heeft in een nieuwe boodschap aan president Eisenhower zijn aanbod herhaald een vriendschaps verdrag met de Ver. Staten aan te gaan voor de duur van twintig jaar. Hij bood tevens aan soortgelijke Terdragen aan te gaan met andere landen, waaronder Engeland en Frankrijk. Tevens verklaarde de Sovjetrussische premier, dat het Russische voorstel tot een verdrag tussen de staten van de Noordatlantische verdragsorganisatie (NAVO) en de landen, die lid zijn van de verdragsorga nisatie van Warschau (de „rode NAVO") „nog steeds open staat." De nieuwe boodschap van Boelganin is bedoeld als antwoord op de bood schap van president Eisenhower van 27 januari, waarin hij het Russisch aan bod tot het aangaan van een tweezijdig vriendschapsverdrag verwierp. De toon van deze tweede brief van Boelganin is zeer hoffelijk en vriende lijk, terwijl de maarschalk op zijn beurt de „vriendelijke toon" van Eisenhowers schrijven van 27 januari prijst. figuren in de Ver. Staten". Met kenne lijke verwijzing naar de recente publika- tie in het tijdschrift „Life" van een ver klaring van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. John Foster Dulles, zegt premier Boelganin: „het is bijvoorbeeld een bekend feit dat kort geleden in de Ver. Staten een verklaring werd gepubliceerd ten gunste van een politiek die het land „op de rand van een oorlog" zou houden! Boelganin waagt ook aandacht voor „de strijdlustige verklaringen van een aantal militaire leiders van de NAVO, die openlijk aandringen op een voort zetting van de bewapeningswedloop en het aanleggen van voorraden atoomwa pens voor de NAVO-strijdkrachten er die er niet voor terugdeinzen deze te ge bruiken". De premier zegt, dat president Eisen howers voorstel tot een wederzijdse Ame rikaans-Russische inspectie van elkan ders bewapening slechts zou leiden tot ..een verdere toeneming van de bewape ningswedloop". De Amerikaanse militai re leiders zouden onmiddellijk opdracht geven tot het aanleggen van meer vlieg velden als bij deze inspectie zou blijken dat Rusland meer vliegvelden heeft „Om geheel eerlijk te zijn, meneer de president" Ingaande op het argument van presi dent Eisenhower dat het voorgestelde tweezijdige verdrag geen practische waarde zou hebben omdat beide landen het. Handvest van de Verenigde Naties reeds hebben ondertekend, wijst premier Boelganin op het reoht van de leden der Ver. Naties om onderlinge verdra gen te sluiten. Hij voegt hieraan toe: „We kunnen het feit niet voorbijzien, dat het Handvest van de Ver. Naties zelf niet voldoende doeltreffende kan zijn als de twee grootste machten ter wereld hun betrekkingen niet harmoniseren. Het (Handvest) zal doeltreffender wor den als onze belde landen samenwerken bij het vervullen van de doelstellingen der Verenigde Naties". De maarschalk wijst verder op de Russische bijdragen tot het doen afne men van de internationale spanningen, zoals het inkrimpen van de Russische strijdkrachten met 640.000 man en ver volgt: „Intussen, om geheel eerlijk te zijn, mijnheer de president, moet wor den gezegd dat zekere machten zo niét hebben gehandeld, doch dat integendeel veel wordt gedaan om de internationale spanning te doen toenemen" Waarom geen inspectie? Premier Boelganin wijst in dit ver band op de grotere Amerikaanse militai re toewijzingen en het groter wordende aantal militaire bases in gebieden bij de Russische grenzen. Hij vraagt de aan dacht van president Eisenhower voor verklaringen die niet in overeenstem ming zijn „met de geest van Genève", uitgesproken door „bepaalde leidende Verdere correspondentie? De premier vervolgde: „Ik ben van mening dat wij, door een gezamenlijke inspanning, erin zullen slagen het zoge naamde ijzeren gordijn te doen verdwij nen en voorwaarden te scheppen voor een ontwikkeling op grote schaal van de persoonlijke contacten tussen de inwo ners van onze landen". Hij besluit zyn boodschap met „even als president Eisenhower, de mogelijk heid voor verdere correspondentie open „Terechtstelling sou moord betekenen De Westduitse regering en het parlement hebben donderdag in een ge meenschappelijke verklaring te kennen gegeven, dat het „moord" zou zijn als de twee Oostduitsers terechtgesteld zouden worden, die de vorige week in Oost- Berlijn ter dood veroordeeld zijn wegens spionnage en het aanzetten van Oost duitsers tot vlucht naar West-Duitsland Uitvoering van de vonnissen zou de ordelievende wereld tonen, aldus de verklaring, dat het „voor de grote mogend heden geen zin heeft, té werken voor vermindering van de spanning". Dr Gerstenmaier, de voorzitter van de bondsdag, las gisteren onder luide bijval van de afgevaardigden de verklaring voor .liü zei. dat de Oostduitse aanklager de „brutaliteit had te verklaren, dat de gang van het ene deel van Duitsland naar het andere verraad van Duitsland Is". organisatie van spoorwegpersoneel over genomen. In het gebied van de Neder-Rijn is een aantal Communisten uit deze bond gestoten Bovendien is bepaald, dat Communisten of leden van communis tische organisaties zich niet mogen kan didaat stellen voor de verkiezingen voor de bedrijfsraden van de spoorwegen, die eind februari worden gehouden Vermindering der spanning moet inderdaad blijken West-Duitsland streeft opreoht naar vermindering van de spanning, aldus 'Gerstenmaier. en het vestigen van di plomatieke betrekkingen met de Sovjet- Unie is daar een voorbeeld van. Doch de frase „vermindering der spanning" zou een „met bloed bevlekte hoon" worden, als de vonnissen uitgevoerd zouden worden De Westduitse verklaring be looft. dat alles gedaan zal worden om het leven en de vrijheid van de veroor deelden te redden. Het Westberlijnse stadsparlement gaf donderdag eveneens een verklaring uit Daarin heette het, dat de terdoodveroor delingen bewijzen hoe weinig Oostduitse verklaringen ten gunste van hereniging van Duitsland waard zyn. Zuiveringsactie in de Westduitse vakbeweging De grote anti-communistische zuive ringsactie in de Westduitse vakbeweging, die midden-Januari in de bond van bouwvakarbeiders begon, is nu door de Lichte vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en hier endaar wat sneeuw van weinig betekenis. Over wegend zwakke wind. Vannacht lichte, hiér en daar matige vorst. Morgenmid dag temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur) 4 FEBRUARI. Zon op: 8.21 uur; onder: 17.32 uur. Maan op: 1.34 uur; onder: 10 43 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.46 en 21.17 u. te laten" en te zeggen dat hü gaarne van president Eisenhower „verdere ideeén" zou vernemen met betrekking tot de voorwaarden van een ontwerp- vriendschapsverdrag Russische premier vergat iets Volgens waarnemers in Washington wordt het zeker geacht, dat ook deze tweede boodschap van Boelganin zal worden verworpen. Over het Russische aanbod om ook vriendschapsverdragen met Frankrijk en Engeland te sluiten, wordt opgemerkt dat slechts tien maanden geleden de Sovjet-Unie de in de oorlog gesloten vriendschapsverdragen - met een loop tijd van 20 jaar - met deze beide lan den heeft opgezegd omdat zij de Parijse verdragen voor herbewapening van West-Duitsland hadden bekrachtigd. Een niet-officiële woordvoerder zei, dat dit de verachting van de Sovjet- Unie voor verdragen in het algemeen weerspiegelt. Er wordt verder op gewezen, dat maar schalk Boelganin een zuiver negatief standpunt heeft ingenomen wat betreft de suggesties van Eisenhower, dat de Sovjet-Unie moet instemmen met een hereniging van Duitsland, de bevrijding van Oost-Europa, wederzijdse inspectie uit de lucht en verwijdering van het „ijzeren gordijn". Ook heeft Boelganin niet geantwoord op wat de Amerikaanse president zei over de verslechtering van de interna tionale toestand door het recente op treden van de Russische leiders op hun reis door Zuid-Azië en door de commu nistische bijdrage tot een bewapenings wedloop in het Midden-Oosten. Jongetje door auto gedood (Speciale berichtgeving) In het St. Bonifatiushospitaal te Leeuwarden is overleden de 5-jarige Geert Kroodsma uit Betterwird bij Dok- kum, die, toen hij plotseling de weg overstak, door een auto werd gegrepen. De bestuurder afkomstig uit Ternaard deed nog al het mogelijke een aanrij ding te voorkomen, doch tevergeefs. Geen wijziging van beleid Ontworpen emigratie - niveau 40.000 lang niet bereikt Sterk afgenomen mobiliteit van ons volk De raad voor de Emigratie kwam gisteren in de grote zaal van het gebouw van de S.E.R. te Den Haag bijeen. De Regeringscommissaris voor de Emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, gaf een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling der emigratie. 0.a. bezag hy de tegenwoordige situatie vergeleken by die van vóór de laatste wereldoorlog. Drie belangrijke aspecten vallen dan op: 1. de mobiliteit van ons volk. het in- en uittrekken, gecombineerd met werk zaamheid en vestiging in het buitenland, is sterk afgenomen. De jaren 1950—1954 tonen slechts een mobiliteit van iets meer dan de helft der vooroorlogse. Gemiddeld per jaar ver trokken er 18.000 en kwamen er 15.000 Dertig doden in Frankrijk Sneeuw aan de Riviera richt schade aan Hoewel de koudegolf in Europa plaatselijk wat afneemt, blijft het over het algemeen toch koud. In Frankryk zyn in de afgelopen etmalen 30 mensen (zwervers, hoeren en oudere mensen» buitenshuis door de koud bevangen en overleden. De liften van de Eiffeltoren zijn vastgevroren. De gasdruk in Parijs is verminderd. In Straatsburg vroor het fluitje van een politieman, die op een kruispunt het verkeer regelde, aan zijn lippen vast Aan dc Franse en Italiaanse Rivlëra is schade aangericht door sneeuw! In Nice ligt 15 cm. sneeuw! In Rome en Napels Is voor het eerst sedert jaren sneeuw gevallen. Ook op de Vesilvius ligt sneeuw. In Praag, Oslo en Berlijn zijn dc temperaturen donderdag gestegen, doch cr wordt ccn nieuwe koudegolf verwacht. Bij Innsbruck in Oostenrijk werd ccn temperatuur van min 32 graden gemeten. Davos in Zwitserland had een record van 34 graden celsius onder nul. In Brussel stonden donderdag honderden auto's met bevroren motor in garages en langs dc weg. Autobussen reden er bijna niet. Noodkranen in Londen en andere Britse steden In de kanalen tussen West-Berlijn en West-Duitsland zijn 150 Westduitse aken vastgevroren. De treinen in West- Duitsland rijden met grote vertraging. Het lange-afstandsverkeer langs de weg kwam donderdag zo goed als tot stil stand Politie en brandweer met touwen en ladders hebben donderdag 80 kinderen gered van een drijvende ijsschots in het midden van een meer nabij Minden in West-Duitsland De kinderen waren op het meer aan het schaatsen, toen bii een plotselinge stijging van het water het ijs brak en de kinderen de oever niet meer konden bereiken. Deense en Zweedse ijsbrekers zijn druk in de weer om schepen die door ijs bedreigd worden, te helpen. Ten zuiden van Kopenhagen zijn 'n Russisch schip twee Duitsers en een Fin vast gevroren. In Londen en andere Britse steden zijn zoveel waterleidingen bevroren, dat de autoriteiten noodkranen hebben laten aanleggen in straten en op pleinen, waar de getroffenen water kunnen halen. Het vliegverkeer naar Londen ondervond vertraging. In Kent is een aantal dor pen geïsoleerd door opgewaaide sneeuw. Dc gasdruk in Zuid-Engeland was don derdagochtend laag en de elektriciteits voorziening raakte verscheidene malen door overbelasting gestoord. In Moskou vroor het donderdagoch tend 28 graden. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's. Eden en Eisenhower bij het Witte Huis te Washington, waar besprekingen over de algemene politiek werden gevoerd. In het midden de Ame~ rikaanse minister v. Buitenlandse Zaken Foster Dulles. personen ons land binnen om zich hier te vestigen. Zelfs indien men de emi gratie naar de Ver. Staten toevoegt (ge middeld per jaar 2.666 in de periode .50/'54'. komt men tot een naar buiten gerichte mobiliteit van slechts 58 die der jaren 1920—1939. terwijl de Nederland gerichte mobiliteit, dus de terugkeer, slechts 46% Is van die van voor de oorlog. Verschillende oorzaken zijn hiervoor denkbaar. Het zelf-doen is in tal van z.g, achtergebleven landen sterk toegenomen. Nederlandse ondernemingen werken waarschijnlijk over de gehele wereld met ter plaatse in dienst genomen personeel, enz. Doch voor ons zo sterk internatio naal georiënteerd volk acht spr. het hier gesignaleerde verschijnsel niet gerust stellend. In zichzelf beslotenheid kan ons volk geen goed doen. 2. De cijfers over de migratie van en naar Indonesië analyserend valt op. dat het aantal naar Indonesië vertrekken- den, in de vijf Jaren 1950/'54, gemiddeld per jaar precies even groot was als in de jaren I930/'39 n.l. ongeveer 11.500. De gelijkheid van het naoorlogse niveau aan het vooroorlogse relatief betekent een sterke achteruitgang, welke uiteraard voortspruit aan de bekende omstandig heden. 3. De emigratie, welke plaatsvond door bemiddeling van de officiële emigratie organen en sedert 1950 van overheids wege bevorderd werd, heeft voorkomen dat Nederland, door de emigratieten- denzen in beide reeds genoemde secto ren, een immigratieland werd. Zonder deze emigratie zou N-Hlerland in de jaren '50—'54 een netto-immigratie gehad heb ben van ca. 16.000. Nu had het in deze Jaren een netto-emigratie van 20 000. Het jaar 1955 bewyst hoe weinig er be hoeft te geschieden om de balans in haar tegendeel te doen verkeren. De mobiliteitssector toonde in het Juist af gelopen jaar een netto-immigratie van 4.000. De Indonesië-sector een netto- im- De ijzige winter heeft in deze dagen een greep gedaan naar de huizen van Votendam. Door de felle wind werd het water zo sterk opgestuwd, dat het tot aan de huizen op de oever kwam te staan om daar te bevriezen. Zou er dooi bij oostenwind komen wat geluk kig niet waarschijnlijk is) dan zou den de schotsen wel eens gevaar kunnen gaan opleveren. migratie van 20.000. Hiertegenover emi greerden 29 000 Nederlanders door be middeling van de organen voor de emi gratie. Resultaat: een netto-emigratie van nauwelijks 5.000. Deze cijfers tonen hoe ver wij ver wijderd zyn van het emigratie-niveau van 40.000, dat door het Centraal Plan bureau in een recente publikatie als wenselijk werd genoemd. Dit niveau ziet spr., zelfs wanneer hij de conjunc turele emigratie-remmende invloeden wegdenkt, onder de thans bestaande regelingen niet in het verschiet liggen. Zelfs het veel lager niveau van 20.000, dat door het Ccntraal-Bureau voor de Statistiek als gemiddelde aangenomen werd by dc berekening van de toekom stige omvang onzer bevolking, is voor alsnog moeilijk realiseerbaar. Immers om een dergelijk jaargemiddel de over een lange periode te bereiken, zou in voor emigratie gunstige jaren, zoals wij thans beleven, een hoger aantal moe ten emigreren. Door Immigratie en emi gratie remmende conjuncturele omstan digheden (hoe gelukkig deze op zichzelf ook zijn) wordt het migratiesaldo echter sterk gereduceerd. Vooralsnog is. naar de tendenzen te oordelen, de invloed van de emigratie op de bevolkingsgroei dan ook in zoverre beperkt, dat zij de natuurlijke groei tot een omvang van 14.3 miljoen, in 1981 niet remt, doch een nóg sterkere groei door immigratie voorkomt. Onder deze omstandigheden, zou het, aldus de heer Haveman, een uitermate gevaarlijk experiment zyn als het emigratiebeleid wijziging onderging. Spr. heeft zelfs ernstige twijfel, of de emigratie in de komende jaren de immigratie in evenwicht zal houden, en dus, of de bevolkings- en huisvesting- problemen niet sneller in omvang zul len toenemen dan de bevolking door zijn natuurlijke aanwas. In 1955 meldden zich 18 908 adspirant- emigranten aan. tegen 19270 in 1954. De heer Haveman gaf voorts talrijke cyfers betreffende de emigratie naar verschillende landen ln het afgelopen jaar. Acrobatiek van gevangene Lakens scheurden op ses meter hoogte (Speciale berichtgeving) Met een doodsverachting cn een doorzettingsvermogen, een betere zaak waardig, heeft de 29-jarige schilderijen koopman uit Amsterdam, de hoofdrol speler van de inbraak in het kasteel Zoe len. getracht de weg naar de vrijheid in te slaan. Dit is echter niet gelukt. Hij brak de enkel van zijn enige gezonde been bij een val van een zestal meters hoogte uit het Huis van Bewaring te .Arnhem, toen hy gistermiddag met aan elkaar gebonden lakens wilde ontvluch- De schilderijenkoopman, die vroeger glazenwasser Is geweest, heeft kans ge zien uit te breken uit de kapel van het Huls van Bewaring tijdens een kerk dienst. Hy had de lakens reeds verbor gen onder zijn kleren. Via een venster kon hij op een plat dak komen. Hij moet de situatie daar goed hebben be studeerd tijdens de kerkdiensten. Er was ook een punt waaraan hij de lakens kon vastbinden. De hoogte is hier 12 meter, de helft van de afstand had hy afge legd, toen de lakens, die op dergelijke acrobatische toeren niet zijn berekend, scheurden. Hy tuimelde omlaag en nu bleek de Invalide inbreker niet meer de tech niek van het vallen meester te zjjn. Zyn enige enkel brak. de weg naar de vrijheid lag open, maar de uitgebroken gevangene met een kunstbeen en een gebroken enkel was machteloos gewor den. Enkele omwonenden sloegen met spanning dc acrobatische prestaties gade, zonder echter aanstalten te ma ken de bewakers te waarschuwen. De man kroop naar de ingang van het Huis van Bewaring en de portier vond. gehoor gevend aan enig kloppen, tot zijn grote verbazing een gevangene bulten de poort liggen. Onmiddellijk kwam al les wat met bewaking en medische ver zorging te maken had in het geweer. De koopman, die koelbloedig zijn pech ver werkte. is Intussen met een gespalkt been naar het ziekenhuis te Vught ver voerd. Romantische wiekslag De man is iemand die. zoals zijn raads man mr. Francois Pauwels tijdens de be handeling van de inbraak in het kasteel Zoelen opmerkte, „met romantische wiekslag het publiek beroert". Hij had zijn ene been verspeeld bij een poging tot uitbreken uit de rechtszaal te Alk maar. De politie schoot hem een kogel door het been en dat moest worden ge amputeerd. Later had hij een kunstbeen, doch dit belette hem niet door middel van merkwaardige geveltoerlstische ver richtingen zich toegang te verschaffen tot het kasteel Zoelen. Voor dit feit heeft de Arnhemse Rechtbank hem j.l. dinsdag tot 4 Jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Nu belette het kunstbeen hem niet uit te breken.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1