1 Blikgroenten Waagrestauratie vergt nog een kleine ton meer Verbetering van expositieruimte in Lakenhal kost f. 95.600. Geschiedenisonderwijs heeft zin Prof. dr. C. W. van der Pot ere - doctor van Leuven 94sfa Jaargang Donderdag 2 februari 1956 Tweede blad no. 28746 het gewenst, de aanvankelijk op 10 jaren gestelde afschrijvingstermijn te Tweede suppletoire begroting aan Raad aangeboden Voor het restaureren van en het aanbrengen van verbeteringen en voor zieningen aan het Waaggebouw en de Boterhal. aldus schrijven B. en W. aan de Raad. is in de zitting van 22 maart 1954 een bedrag van f. 78.000 beschik baar gesteld. Een bedrag van f. 53.400.— kwam in aanmerking voor het bepalen van subsidie uit 's rijkskas en van de provincie. De subsidies zijn vastgesteld op respectievelijk 40% en 15% van dat bedrag. Zoals B. en W. in een nieuw in 1955 voorstel hebben medegedeeld, hebben zich tijdens de uitvoering der werkzaam heden zodanige gebreken aan het ge bouw geopenbaard, dat een verder gaan de restauratie onvermijdelijk was. In verband hiermede heeft de Raad in de zitting van 24 januari 1955 het toegesta ne krediet met f. 150.000— verhoogd. Intussen moest bij de verdere voort gang der restauratiewerkzaamheden worden geconstateerd, dat het gehele gebouw zich in een veel slechtere toe stand bevindt dan had kunnen worden verwacht. Steeds weer namen ogen schijnlijk eenvoudige en kleine restau raties grotere afmetingen aan. Dit was zowel het geval bij de metsel- en zandsteenwerken. als bij de goten, de bekappingen, de leibedekkingen enzo voort. Dikwijls bleken de aanwezige materialen inwendige gebreken te bezitten, die uiterlijk niet te constate ren waren. De inwendige constructie- delen. welke eerst bij sloping zichtbaar werden, bleken bijna alle aangetast door bederf. Achter halfsteensmuren kwamen bolle ruimten te voorschijn, die gedeeltelijk met puin waren ge vuld. Houtdelen. die eeuwenlang met vochtig metselwerk in aanraking wa ren geweest, waren verstikt of van de muurzijde af inwendig verrot Voor de bestrijding van de kosten van eventuele andere nodige werkzaamheden was bij de begroting een bedrag van f. 15.000.voor onvoorziene uitgaven geraamd. Dit bedrag is volkomen ontoe reikend om de kosten, verbonden aan alle noodzakelijk gebleken werkzaamhe den. te bestrijden, ook indien dit zou worden vermeerderd met de overschot ten van de posten, welke een geringere uitgave vergden dan was geraamd. Door de rijksdienst voor de monumentenzorg gijn voorts op tal van onderdelen zwaar dere eisen gesteld, waardoor verschei dene posten van de begroting zijn over schreden of dienen te worden verhoogd. In verband met een en ander is een tweede snppletoire begroting opgesteld, waarbij niteraard rekening is gehou den met de nog beschikbare posten. De te verwachten overschrijdingen en overschotten zijn mede in de begroting opgenomen. Zoals deze begroting doet zien, worden de kosten der aanvullen de restauratiewerken geraamd op f. 95.600.—. Nu de restauratiewerk zaamheden zulke omvangrijke afme tingen aannemen, achten B. en W. Aan de minister van Onderwijs. Kun sten en Wetenschappen en aan Gede puteerde Staten der provincie Zuid- Holland zullen B. en W. verzoeken te bevorderen, dat ook in dit bedrag een subsidie uit 's rijks- en uit de provin ciale kas wordt verleend van respectie velijk 40% en 15%. (Ingez. MetL-adv.) KLAAR OR TAFEL Schotten- en Versterzaa) Voorstel tot voorzieningen in Reeds geruime tijd doet zich in het stedelijk museum „de Lakenhal" het ge mis gevoelen aan behoorlijke expositie ruimte voor het houden van omvang rijke tentoonstellingen, aldus schrijven B. en W. aan de Raad. Dit gemis klemt te meer. nu deze zomer in het kader van de nationale Rembrandt-herdenking in dit museum een uitgebreide tentoonstel ling van voor het merendeel uit het bui tenland afkomstige schilderijen en teke ningen van leerlingen van Rembrandt gehouden zal worden. Het is te verwach ten. dat deze unieke tentoonstelling zeer veel bezoekers zal trekken. De zalen, die hoognodig verbetering behoeven, zijn de Schottenzaal en de Versterzaal. De hierin aanwezige vaste schotten staan een doelmatig gebruik in de weg, de lichtinval is bijzonder slecht, terwijl het uitzicht op de omgeving sto rend is. Voorts is het interieur en de aankleding dezer zalen totaal verouderd. Om het mogelijk te maken, dat tentoon stellingen ook 's avonds geopend kunnen zijn. is het nodig, dat de bestaande ver lichting wordt vervangen. Aan de bezwaren kan worden tege moetgekomen door de aanwezige vaste schotten te verwijderen en te vervan gen door losse schotten, die het moge lijk maken de indeling der zalen aT naar behoefte te wijzigen. De ver- J. C. Elsgeest 25 jaar bij Eerste Rotterdamsche GOUDEN JUBILEUM J. E. BOLLIN Gisteren heeft de heer J. E. Bollin, tandheelkundige alhier, zijn vijftigjarig praktijk-jubileum gevierd. De heer Bol lin heeft in al die jaren 'misschien niet z»'n drukke dag gehad als gisteren. Hon derden patiënten en oud-patienten zijn hem gelukwensen komen aanbieden. Vele anderen uit binnen- en buitenland hadden schriftelijke gelukwensen gezon den. Dit was een gezellige dag met vele bloemen en vele hartelijke woorden. On der hen die kwamen gelukwensen be vond zich ook het bestuur van de Ne derlandse Vereniging van Tandheel kundigen. Gisteren herdacht de heer J. C Elsgeest het feit dat hij 25 jaar gele den als inspecteur in dienst trad bij de Eerste Rotterdamsche Maatschappij van Verzekeringen. In 1946 werd de heer Elsgeest districts-inspecteur. Hij werd in verband met zijn jubi leum op het hoofdkantoor te Rotterdam ontvangen door de voltallige directie, waarbij de heer T. Schrader, directeur dei- maatschappij, hem in hartelijke be woordingen dankte voor het vele werk dat hij in het belang van de zaak heeft gedaan. De jubilaris ontving een en veloppe met inhoud. Hoewel de heer Elsgeest geen rucht baarheid had gegeven aan het jubileum, had hij gisteren toch vele bezoekers te ontvangen, die hem geluk kwamen wen sen. Wij merkten o.m. op de heren N. G. Geelkerken en W. J. Batsist, namens de diaconie der Herv. Gemeente, de heer W. F. Filippo, namens het Groene Kruis, het bestuur van de vereniging •De buitendienst" en vele collegae. Er waren vele geschenken. Bij de vele sohriftelijke gelukwensen was ook een schrijven van burgemeester Van Kin schot. Afd. Leiden C.P.O.V. bijeen De afdeling Leiden van de Chr. Prot. Onderwijzers Vereniging kwam gisteravond in gebouw Rehoboth in vergadering bijeen om kennis te ma ken met en te luisteren naar de nieu we kweekschooldirecteur mr, dr. K. de Vries, die zou spreken over de zin van het geschiedenisonderwijs. De bileenkomst de eerste in het nieuwe jaar werd door de voorzitter, de heer Terpstra. od de gebruikelijke wijze geopend. Mr. dr. de Vries begon ziin causerie met op te merken, dat de historici zich in vroeger iaren niet veel van het begrip geschiedenis heb ben aangetrokken. Pas in de afgelopen halve eeuw ging men zich er wat mee bezig houden. De term geschiedenis al- dus spreker, kan zowel een feit aange- i ven als de weergave van een feit. Men moet er echter voor oppassen geschie- j denis en historie op een lnn te stellen. Historie immers is niets anders dan door onderzoek verkregen kennis. De geschiedenis is een produkt van de j Romantiek en als wetenschap dus nog zeer iong. Het is in grove tegenstelling j tot de natuurwetenschap een typische cultuurwetenschap en aan veranderin gen onderhevig. Met nadruk wees spre ker er op. dat de geschiedenis geheel buiten het causaliteitsbegrip staat. Dc geschiedenisonderwiizer moet niet wer ken met het oorzaak-gevolg schema, doch met het mid del-doel schema. Wat de objectiviteit betreft, deze bestaat in de geschiedenis niet. zo gaf mr. dr. de Vries als ziin mening te kennen. In ons land was het Fruin. die getracht heeft een objectieve verhandeline te geven over de 80-iarlge oorlog, maar ook hi1 is daar niet geheel in geslaagd. De mening van de Nederlandse geleer de vond men reeds bil de Grieken. Hun standpunt was weliswaar geheel afge rond. doch volkomen zinloos. Met voor beelden uit de praktijk toonde mr. dr. de Vries dit aan. Hii vertelde daarna, dat de oorsprong van de christelijke ge schiedenisbeschouwing liet bii de kerk vader Aueustinus en gebaseerd is op de Goddelijke openbaring. Spreker was er van overtuigd, dat na de Bijbelse ge schiedenis op een christelijke school de vaderlandse geschiedenis het belang rijkste vak is. Van ei»->rm groot belang is de wijze waarop de onderwijzer geschiedenis in de klas vertelt. In dit verband wees spreker erop. dat geschiedenis geen denkvak. doch zuiver een gevoelsvak is. Hii waarschuwde tegen rationali satie evenals tegen dc nationalisering van het geschiedenisonderwijs. Er is absoluut geen reden om de grote bloei van ons land in de 17de eeuw (waarbii o.m. ook de koloniën be trokken waren» zo in het bijzonder on der de aandacht van de leerlingen te brengen, zo vervolgde spreker. Het ge vaar van canonisering la evenmin donlR- beeldig. Vaderlandse geschiedenis be schouwen als een soort surrogaat van de Bijbelse geschiedenis is uit den boze. Met het citaat „Wie het geschiedenis onderwijs verwaarloost, tast het chris telijk onderwijs in het hart aan" be sloot mr. dr. de Vries zijn met grote aandacht beluisterde lezing. Na de pauze werd over het onderwerp nog geruime tiid gediscussieerd en volgde de behandeling van enkele huishoude lijke zaken. lichting kan worden verbeterd door verlaagde plafonds aan te brengen en de bestaande verlichting te vervangen door T.L.-verlichting. Door de wanden op te vullen, nieuwe stofbekledingen aan te brengen en enig nieuw meubi lair, o.a. expositietafels, aan te schaf fen, zullen deze zalen ook aantrekke lijker worden en meer expositieruimte bieden. De aan de verbouwing verbonden kos ten zullen naar raming f. 40.600. bedragen, terwijl de kosten van in richting naar raming f. 55.000.zullen bedragen; in totaal derhalve f. 95.600, welk bedrag in 15 jaar kan worden afgeschreven. HET DIACONESSENHUIS. In opdracht van „Het Diaconessen- huis" is door bemiddeling van de C. V. J. J. de Clei en Zoon alhier aangekocht het pand Groenhovenstraat No. 5 (hoek pand isedert enkele jaren eigendom van Het Praeventiefonds te 's-Gravenhage. Dit pand zal in de naaste toekomst worden bestemd voor de huisvesting van rijden voor Zuid-Holland zusters en oud-zusters. reden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Albert Jan Pleter. zn van C. J. E. Bulder en B. Herweijer; Paul, zn van I. Seller en K. H. Mugge; Sophia Margaretha, dr van W. H. v. d. Sande Bakhuyzen en J. C. de Marez Oyens; Martlnus Leendert. zn van J. M Sprutjt en G de Bruljn; Marlon Simone Maria, dr van C. H. v. d Poel en T. E. Hogervorst; Helène Ada. dr van T. B. C. Flelmlch en A. L. VV Bout; Marljtje Cornelia, dr van M. C. v. d. Anker en M. S. Wessel; Hendrik, zn va: Stouten en J. M. Slmonls; Maria Hendrlka Gerarda. dr van J. Ruiten en A. v. d. MelJ; Gerrlt Abraham, zn van C. v. Wingerden en E. Anker. GETROUWD: J. G. de Ruiter en M. Hogervorst. P van de Zand en J H. M v d Eshof: T. H. R. Smits en C. M. Sllmmers; J. Merkus en C. P Leget; K Schaafstra M. Dijkhuizen; J. C. te Hennepe en E. v. d. Blom OVERLEDEN: N. B. Jacques, wed. van v. Minos, 81 Jr. ZWAMMERDAM Kampioenschappen schoonrijden De ijsbaan van Zwammerdam is gis termiddag geopend. IJs en weder die nende zullen zaterdagmiddag op deze ijsbaan de kampioenschappen schoon orden ver- Rassenpolitiek en nationalisme in Afrika Voor de afdeling Leiden van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde sprak gisteravond mr. P. J. Idenburg, directeur van het Afrika-Instituut. over rassenpolitiek en nationalisme in Afrika. Een vraagstuk, dat niet alleen geldt voor Afrika, maar evenzeer voor de gehele wereld; een vraagstuk ook van men selijke evolutie, zoals de voorzitter van Viro, dr. ir. H. M. J. Hart, dit aan het eind van de avond uitdrukte. met een enkel woord worden gekarakte riseerd. In de Bntse gebieden ligt de scheidingslijn in het verticale, m de Franse gebieden in het horizontale vlak. Dat wil zeggen, wanneer men boven een bepaalde lijn komt. is men geaccepteerd m Franse gebieden, terwijl in de Brit se gebieden de hele gemeenschap ge scheiden blijft. Er is ook nog een ander onderscheid. In de Britse gebieden wordt de nadruk meer gelegd op de sociale en culturele ontwikkeling. In de Franse ge bieden wordt de economische ontwikke ling primair gesteld. Enkele cijfers noemde spr. welke ty perend zyn voor dit verschil in „hou ding". Komt bij de Britten 50 voor rekening van de sociale dienst, bij de Fransen is dit slechts 19 Bij eerstge noemde is er een directe economische verbetering van 23 bij laatstgenoem de van 61 Vervolgens stond spr. stil bij verschil lende factoren, welke het nationalisme bevorderen. In de eerste plaats het Christendom. In de tweede plaats een factor, die in het Christendom besloten ligt en die spr. zou willen noemen het Messianisme. Tenslotte, zeer belangrijk, de Islam, terwijl ook het Communisme, het Communismev an Moskou dan, een stimulans is voor het nationalisme. Wat betreft de toekomstmogelijkheden, zei de heer Idenburg. dat de gedachte van het „partnership" - het deelgenoot schap - zoals dit in enkele Britse gebie den in Afrika wordt toegepast, van es sentieel belang is Slaagt dit niet, dan staat in de Britse gebieden de chaos te wachten. Het partnership is de enige weg waardoor men nog enige invloed in Afrika kan behouden. Na de inleiding van de heer Idenburg burg werd nog langdurig van gedachten gewisseld. Mr. P. J. Idenburg sprak voor de Viro Mr. Idenburg gaf in zijn causerie eerst een korte schets van het rassenbeleid, zoals dit door de versohillende mogend heden in Afrika wordt gevoerd. Hij ging vervolgens na de verschillende factoren, die op het nationalisme inwerken om tenslotte de correllatie te laten zien tus sen het rassenbeleid en het genationali seerd worden van de verschillende stro mingen Het nationalisme in Afrika, aldus spr. heeft als kenmerk - en hier wilde hij sterk de nadruk op leggen - de wens om onafhankelijk te zijn en gelijk te zijn vooral aan die anderen, die tot nu toe zich als superieuren vertonen. Bjj de leiders is wel het bewustzijn aanwezig, dat dit nationalisme niet direct tot ver hoging van het welvaartspeil zal leiden. Bij de besehouwmg van het rassenbe leid. zei de heer Idenburg, dat in de Britse bestuursgebieden de gedachte treft van de „indirect rule". Dit beginsel heeft daar overal ingang gevonden. Men heeft, gebruikmakend van de inheemse structuur, aan hoofden en anderen, die autoriteit hadden bestuur uit te oefe nen, bestuursverantwoordelijkheid gege ven. Diametraal daartegenover staat de bes tuur sgedachte van Frankrijk. Daar gaat men uit van een blijvende band van de overzeese gebieden met het moe derland. Zelfs de westerse cultuur moet doordringen zover als mogelijk is. Doel is het scheppen van een Afrikaanse eli te. die één zal zijn met de Fransen, In de Belgische Kongo kan men eigenlijk van een bepaald scherp afgebakend be leid niet spreken. Van de Portugese ge bieden is weinig bekend. De Britse en de Franse gedachten ten aanzien van het rassenbeleid kunnen Oud-wethouder van Leiden Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen; De Groningse oud-hoogleraar, prof. dr. C. W. van der Pot, is deze ochtend tijdens een pleohtige academische zit ting in de grote Universiteitshal geïn stalleerd als doctor honoris causa van de katholieke universiteit van Leuven, de „alma mater" der lage landen en oudste universiteit van het Westeuro- pese continent. Prof. Van der Pot werd samen met 11 andere buitenlandse pro fessoren, gehuldigd. Het was een groot se plechtigheid. De stoet van de tal rijke professoren en autoriteiten, die zich naar de collegiale St. Pieters hoofd kerk van Leuven begaf, nam de gehele Namense straat in beslag. De veelkleu rige toga's en eretekens gaven de stra ten van Leuven het bekende feestelijke gezicht der grote ceremonie-dagen. Na de mis begaven de professoren en auto riteiten zich naar de grote halle van de universiteit. Professor Van der Pot werd tot doctor honoris causa van de rechtsfaculteit benoemd. Hij werd aan de vergadering voorgesteld door zijn collega, prof. dr. Fernand van Goethem, die speciaal bekend is om zijn volken rechtelijke studies en zijn colleges in burgerrecht, notariaat en huwelijks recht. Prof. Van Goethem gaf een uit- 40-jarig jubileum van de heer L. Molijn DIRECTEUR VAN DE AMSTERDAMSCHE BANK-INCASSO BANK N.V. LEIDEN. Gisteren herdacht de heer L. Moiyn, een der directeuren van de Amsterdam- sche Bank-Incassobank N.V. Lelden het feit. dat hij 40 laar aan deze en inmiddels daarin opgenomen Instellingen verbonden was. Des morgens werd de jubilaris, in aanwezigheid van echtgenote, dochter en twee zoons, door de mede-directeur, de heer E. H. Moens en door één der procuratiehouders, de heer J. Martyn, in hartelijke bewoordingen (temidden ▼an het gehele personeel en diverse oud-gedlenden, gehuldigd en gelukge wenst. Aan mevrouw Molijn werden bloemen aangeboden en de toespraken tot de jubilaris gingen vergezeld van stoffe lijke blijken van waardering. Namens het bestuur van de Leidse Ver. voor de Geld- en Effectenhandel, bood de se cretaris, mr. If. A. V. Slingenberg, ge lukwensen en een geschenk aan. Tijdens de receptie, welke van vier uur tot halfzes werd gehouden en waar bij namens de hoofddirectie, de heer mr. P. Timmermans, felicitaties aan bood. overhandigde de heer J. G. J. Verhey van Wijk als voorzitter van de Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel, departement Leiden, het waarderend getuigschrift met bij behorende gouden draagmedaille der Ma&tsohappij. Een deputatie van de Maateohappi) Het moment waarop de voorzitter van het departement Leiden der NedVer. Nijverheid en Handel, de heer J. G. J. Verhey van Wijk de jubilaris de gouden draagmedaille op de borst speldt. Links mevrouw Molijn. (Foto L.D./Van Vliet.) voor Toonkunst te Leiden, waarvan de heer Molijn penningmeester is. kwam de Jubilaris eveneens gelukwensen Zeer vele relaties maakten van de gelegenheid gebruik de jubilaris te fe liciteren. waarbij de aangeboden ca deaus. bloemstukken en een enorme fruitmand, de receptiekamer en omge ving een kleurrijk en feestelijk aanzien gaven. „Expogé" hield filmavond Over koninklijke reis naar de West De vereniging van ex-politieke gevan genen uit de bezettingstijd, afdeling Lei den, hield in het kader van de tweede lustrumviering van de afdeling in de foyer der Stadszaal een bijeenkomst voor leden en genodigden, waarin de heer W. F. K. Bischoff van Heemskerck, opper stalmeester van HM. Koningin Juliana, tevens lid van het hoofdbestuur van de vereniging, als spreker optrad. Mevrouw E. HannemaVan Maasdijk vulde het programma met declamatie aan. De heer Bischoff van Heemskerck, die de reis van het koninklyke paar zelf heeft meegemaakt, hield over deze reis een causerie. Hij schetste de voorberei dingen, welke in de West waren getrof fen voor de ontvangst. Voorts sprak hij over de sociaal-economische situatie, waarin de beide rijksdelen zich bevin den. Bij zijn eigen belevenissen bleef de spreker wal langer stilstaan. HU ver toonde ook een film van de reis. welke tal van beelden vertoonde, die tot dus verre niet zyn gepubliceerd en grote waardering oogstten. De avond werd geopend door de voor zitter. de heer L. Questroo, die een te rugblik wierp op de geschiedenis van de afdeling, die werd opgericht in een kamer aan het Rapenburg De taak van de vereniging is niet alleen herinnerin gen op te halen, maar ook het gevoel van solidariteit uit te drukken ten aan zien van hen, die invalide zyn of nog ziek zyn als gevolg van hun gevangen schap. zei de heer Questroo. De vereni ging moet er ook toe bijdragen, het we reldgeweten wakker te schudden en de wereldorganisaties toe te roepen, dat er een eind moet komen aan het mens onterende barbarendom. De heer Ques troo verzocht enige ogenblikken stilte in acht te nemen voor allen, die niet terug keerden. Hij deelde mee, dat een depu tatie namens de vereniging een klein bloemstuk aan de voet van het kruis aan de Steenstraat had neergelegd. Aan het einde van de avond bood de voorzitter bloemen aan mevr. Hannema aan en via de heer Bischoff aan diens echtgenote, die wrhindierd was aan wezig te zUn. onder hartelijke dankzeg ging voor beider belangryke bijdrage tot het welslagen van deze avond. eenzetting van het werk van prof. Van der Pot en zyn betekenis in de rechts geleerdheid in Nederland bn op het in ternationale plan. In naam van de 12 nieuwe buitenlandse doctors aan de Leuvense universiteit dankte een Fran se hoogleraar. Na de plechtigheid weid een groot gala-diner aangericht in het kasteel van de Prinsen van Arenberg, dat eigendom is van de universiteit. Prof. Van der Pot was, gelUk velen bekend, in de jaren 1910—1921 secreta ris van het Hoogheemraadschap Rijn land. lid van de gemeenteraad, en ach tereenvolgens wethouder van financiën en van volkshuisvesting. AFSCHEID J. B. SNEL AAN DE LICHTFABRIEKEN De heer J B. Snel nam gisteren af scheid van directie, chefs en personeel der Lichtfabrieken, afd Elektriciteit, wegens zijn pensionering in verband met zijn gezondheidstoestand. In de directie kamer werd hij toegesproken doof de directeur der Lichtfabrieken, de heer ir. Y. Ykema Deze wees er op. dat de heer Snel zich bij de fabrieken een goede naam heeft verworven door de wijze, waarop hy zijn taak gedurende zyn diensttyd bij de fabrieken opvatte. Mede namens het Gemeentebestuur dankte de heer Ykema hem voor zyn aandeel in de bloei der fabrieken en wenste hem een gelukkige levensavond toe. Zijn naaste superieuren roemden eveneens het vakmanschap en de consciëntieuze wyze waarop de heer Snel zich steeds kweet van de hem toever trouwde taak; dat zijn gezondheidstoe stand daaraan grenzen ging stellen, be treurden zij. Ook zy wensten de heer Snel een gelukkige pensioentijd toe. Vertegenwoordigers van de Perso neelsvereniging sloten zich bij deze woorden aan en boden de heer Snel een waardevolle herinnering aan de bij het bedrijf doorgebrachte jaren aan. De heer Snel dankte voorde sympathieke tot hem gerichte woorden en voor het geschenk van het personeel en gaf de verzekering, dat hij aan de ondervonden vriendschap gedurende zijn diensttijd nog menigmaal zal worden herinnerd Vervolgens nam hij afscheid van de naaste kring van personeelsleden, waar mee hij had samengewerkt, waarbij vanzelfsprekend eveneens vele hartelyka woorden werden gesproken. LEIDSCHE SPAARBANK Weer spaaroverschot van 3 ton In de maand januari 1956 werd er bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f 1.219 270 34 en terugbetaald f. 895 441.85. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 373 en het aantal afbetaalde boekjes 168. Op 5.952 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 103.325.75 by geschreven. Er werden 755 busjes ter lediging aan geboden met een gezamenlijke inhoud van f. 13 222.47. Het tegoed der 36.588 inleggers bedroeg aan het einde der maand f. 25.582.257.7L Prof. dr. A. F. P. Hulsewé Hoewel het zeer sterk gevroren heeft, is het ils od grachten en singels beslist nog niet betrouwbaar, zodat de leugd gewaarschuwd wordt voor de veelal ver borgen eevaren die kunnen oDtreden. De ouders zouden er goed aan doen. de ieuad deze eevaren nadrukkelijk onder het oog te brengen. Als gevolg van de sterke wind van de afeeloDen dagen ds de ijsvloer od verschillende Dlaatsen minder dik dan men zou vermoeden, terwijl het warme afvalwater van de industrieën evenmin goed doet aan de kwaliteit en dikte van het iis Bli beschikking van de Staatsse cretaris van Onderwijs. Kunsten en WetcnschaDDen ziin benoemd tot tiide- liik leraar voor de cursus 1955—'56 aan de Rijks HB S. te Middelharnis de he ren W. F. Prinzen en J. H. Smits, bel den alhier en H. D. van Nieukerken. wonende te Warmond. Prof. dr. A. F. P. Hulsewé, tot dus ver lector in het Chinees aan de Leidse Universiteit, van wiens benoeming tob hoogleraar in het Chinees als opvolger van prof. dr. J. J. L. Duyvendak wU gis teren melding maakten. Prof. Hulsewé heeft reeds sinds het overlUden van prof. Duyvendak diens wetenschappe lijke taak voortgezet (Foto L-D /Van Vliet.) ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doctoraal examen geschiedenis de heer A. A. M. de Haan te Rotterdam. PROMOTIE Aan de Leidse Universiteit is gepro moveerd tot doctor in de Wis- en Na tuurkunde op proefscrirft getiteld „Some properties of liquid helium below 1 graad K", de heer H. C. Kramers, geboren to Heerde en wonende aldaar. Hedenavond om acht uur wordt door leden van de Meisjes H B S -Vereniging ..Ende Dispereert Niet" in het Antonius Clubhuis een uitvoering gegeven in het kader van de Mozartherdenking. Mor genavond wordt dit programma her haald, waarna «en bal zal plaats vinden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3