LEIDSCH DAGBLAD IN SOVJET-RUSLAND NEEMT DE KOUDE LANGZAAM AF WEERBERICHT Ernstige beschuldiging tegen de burgemeester van Den Haag 94ste jaargang DONDERDAG 2 FEBRUARI 1956 No. 28748 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal: f2.35 per maand: f0 55 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 2150T Iets warmere lucht tracht van Oostzee zuidwaarts te dringen Het grootste deel van Europa lag gisteren in de greep van de koude, maar in de S o v j e t-U n i e, waar de koudegolf is ontstaan, bewogen de tem peraturen zich langzaam in stijgende lijn: in Moermansk en Archangel is het al boven het vriespunt. In Zweden zijn de temperaturen ongeveer tien graden gestegen en in Finland vriest het nog slechts enkele graden. In Husum. in het uiterste noorden van D u i t s 1 a n d, Is een ooievaar neer gestreken. terwijl in het nabijgelegen Sleeswijk de laagste temperatuur sinds een kwarteeuw werd gemeten: 27 graden vorst! In Frankrijk liepen de tem peraturen nogal uiteen: in Parijs vroor het twaalf graden en in Nice en Per- pignan was het zes graden boven nul. In Turkije noteerde men 41 graden onder nul en zelfs in de havenstad Izmir (Smyrna), dat gewoonlijk een zacht klimaat heeft, vroor het acht graden. Aan de Turkse kust van de Middellandse Zee viel enige sneeuw, tot grote opwinding van de bevolking, voor wie dat een zeer ongewoon verschijnsel was. In de Oostenrijkse hoofd stad Wenen reden met vlammenwerpers uitgeruste vrachtauto's om te po gen de wegen te ontdooien. vanaf het vaste land niet meer heen varen. Op de Oostzee werden tal van schepen door het van alle kanten op dringende ijs omringd, zodat zU niet meer voor. of aohteruit konden. In heel West-Duitsland ondervindt het trein verkeer aanzienlijke vertragingen, soms Geweldige waterdampwolken hangen boven de Rijn Onze correspondent in Bonn telefo neerde ons hedenochtend: De ontzettende koude is op het ogen blik het belangrijkste onderwerp van gesprek in heel West-Duitsland, omdat er werkelijk niemand is, die er niet onder te lijden heeft en de invloed er van in heel de maatschappij waar te nemen is. In het Sauerland werd op de Kahler Asten (het hoogste punt van Westfalen) een temperatuur van 27,3 graden beneden nul geconstateerd. In Hannover heeft het 25 graden gevroren en in Essen, Dusseldorf en Hamburg ca. 20 graden. In Hof in Beleren was de thermometer tot 26 gTaden beneden het vriespunt gedaald. De Rijn die nog vrü van ijs is, levert thans een zeer merkwaardig schouwspel op. Als ge volg van het reusachtige verschil in temperatuur van het water, dat nog steeds iets boven nul is en de ijzige koude lucht vlak er boven, zijn gewel dige waterdampwolken ontstaan, die een haast ondoorzichtige grijswitte sluier over de rivier legden en die de aan de kant liggende boten geheel omhulden. Het Dortmund-Eems kanaal is thans al door een ijslaag van tussen de 7 en de 15 cm dikte bedekt, zodat het scheepsverkeer hier moest worden stil gelegd. Ook op tal van andere kanaien kunnen geen schepen meer varen. West- Berlijn is niet meer voor schepen be reikbaar. De eilanden voor de westkust van Sleeswijk-Holstein ziln door een gordel van ijs omgeven. Men kan er zelfs van ettelijke uren. Seintoestehen en wissels waren stokstijf bevroren. De 50.000 inwoners van de stad Min den in Westfalen hebben vijf uur lang zonder gas gezeten, omdat een deel van het gasbedrijf bevroren was. In tal van grote fabrieken, o.a. in een autofabriek in Rüsselheim moest het werk geheel of gedeeltelijk gestaakt worden, omdat men geen toevoer meer van industrie- gas kon krijgen. Men hoopt, dat de me- tereologen het bij het rechte eind heb ben dat de ergste koude nu achter de rug is. Iets warmere lucht probeert, van de Oostzee komende, naar het zuiden door te dringpn. maar de kou zal waar- schijnlijk slechts geleidelijk kunnen af nemen. Men vermoedt, dat het in hel westen van Duitsland pas tegen het einde van deze week iets milder zal zijn. Prins Bernhard in Genève Prins Bernhard is gisteren in Genève aangekomen, waar hij de vergadering van de uitvoerende raad van het Euro pese Culturele Centrum, waarvan hij lid is, zal bijwonen. Hij was vergezeld van prof. Wlarda, voorzitter van het Prins Bernhardfonds en de heer Rijkens. bestuurslid van de „Fondation Europeenne de Culture". Derde divisie blijft langer in dienst voor herhalingsoefeningen Nodig voor betere graad geoefendheid (Van onze parlementaire redacteur) Met 55 tegen 3 stemmen (van de Communisten heeft de Tweede Kamer gisteren het wetsontwerp aangeno men, Volgens hetwelk in 1956 voor een deel van de dienstplichtigen beho rende tot de derde divisie, de maxi mum-termijn van de herhalings oefe nigen met ten hoogste 27 dagen kan worden overschreden. 1379 man zullen de termijn met 6 Jagen overschrijden, 4816 man met 9 dagen en 1416 man met 19 tot 27 dagen. Zij zullen een bedrag ontvangen van f. 5.voor elke dag, waarmee de maximum-termijn wordt overschreden Tevoren had minister Staf verklaard dat de internationale toestand tot uiter ste waakzaamheid blijft nopen en dat er Kindje omgekomen (Speciale berichtgeving) Een 1% jarig meisje is vannacht door de rook bedwelmd en overleden, toen brand woedde in het woongedeelte van de boerderij van A. Heida aan de Sceenewcg te Wolvega. De brand ontstond vannacht om streeks 12 nur; toen het echtpaar Heida nit was. Het meisje werd uit het huis gehaald, maar zij bleek toen reeds door de rook bewusteloos te zijn. De onmiddellijk gewaarschuwde ge neesheer diende zuurstof toe, maar dit mocht niet meer baten. De brandweer wist met de mistspuit het vuur te beperken tot het pasge bouwde woonhuis, zodat de bedrijfsge bouwen en het vee behouden bleven. Afnemende vorst De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking, maar geen sneeuw van betekenis. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Aanvankelijk in het zuiden van het land nog plaatselijk strenge, overigens matige tot lichte vorst. (Opgemaakt te 11.15 uur) 3 FEBRUARI Zon op: 8.21 uur: onder: 17 32 uur. Maan op: 1.34 uur; onder: 10.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.56 en 20.19 uur. (Laagste temperatuur te Leiden -14° C.) De nummer bestaat uit 10 pagina's Zweden maar lichte vorst voor. De min der koude luoht uit het noordoosten zal de komende 24 uur ook ons land lang zaam binnendringen, zodat de vorst zal afnemen. Plaatselijk kan wat sneeuw vallen, maar deze zal niet van veel be tekenis zijn. Vorst bereikte vanmorgen zijn hoogtepunt Het KNMI deelt mede: De vorst liceft vanmorgen vroeg zijn hoogtepunt bereikt. Op het vliegveld Delen werd een temperatuur van 19 graden onder nul gemeten. De koude lucht bereikte ook de Riviera, waar sneeuw viel bij temperaturen beneden het vriespunt. Door het Rhónedal waaide een ijzige mistral. Zelfs in Rome kwam lichte vorst voor. In de algemene weersituatle zijn voor ons land enkele belangrijke veranderin gen gekomen. Het Scandinavische hoge- drukgebieU breidde zich over de Britse eilanden naar het zuidwesten uit. Tege lijkertijd nam het boven de Oostzee in betekenis af. onder invloed van een sto ring die van Finland naar noord-Duits- land trok. Achter het front van deze storing bevindt zich belangrijk minder koude lucht, die via een omweg langs de Noordkaap van de Oceaan afkomstig is. In deze lucht kwam in Finland en daarom voor moet worden gezorgd dat onze dienstplichtigen een zo hoog mo gelijke graad van geoefendheid krijgen. De derde divisie heeft sedert twee jaar niet meer geoefend. Daarom is in deze tijd van snelle technische ontwikkelin gen nog een herhalingsoefening nodig opdat de divisie voor de komende jaren haar waarde biyft behouden. Er zal op worden toegezien dat de tijd voor de her halingsoefening goed wordt gebruikt In de toekomst zullen de nieuwe divi sies waarschijnlijk anders worden uitge rust in verband met het gebruik van atoomwapenen, maar we moeten geen oude schoenen weggooien voor we nieu we hebben en daaróm onze derde divisie zo goed mogelijk geoefend houden. De strijdkrachten voor de verdediging kun nen nog niet worden verminderd, de een heden, die thans zijn opgeleid, paraat of mobilisabel, kunnen pas worden ver vangen als de meuwe aanwezig zijn. Daarom blijft het van groot belang de derde divisie beschikbaar te houden. De regering acht het niet verantwoord deze divisie te bestemmen voor een verdedi gende taak als zij daarop niet is voor bereid. Degenen ,die samen de divisie vormen, moeten daarom gezamenlijk oefenen voor hun taak. Het is nog niet zeker of de oefening in Duitsland kan worden gehouden Om te danken voor de vele ge schenken en gelukwensen. die haar op haar achttiende verjaardag wer den aangeboden, sprak Prinses Beatrix gisteravond een korte rede uit voor de Nederlandse radio zenders. De Kroonprinses voor de microfoon. Indonesië uil einde der conferentie Gistermiddag heeft de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee dhic hoo, een bezoek gebracht aan de Regeringscommissaris voor Indonesische aangelegenheden, mr. N. S. Blom. waarbij hij in opdracht van de voorzitter van de Indonesische delegatie een aide-memoire heeft overhandigd. De woordvoerder van het Indone sische Hoge Commissariaat in Den Haag. heeft verklaard, dat in boven genoemde aide-memoire het volgende is opgenomen: „Met het oog op de tijd, die reeds verstreken is sinds de Indonesische aide-memoire van 23 januari 1956. wil de voorzitter van de Indonesische delegatie nogmaals wijzen op de noodzaak tot het vaststellen van een definitieve datum, waarop hervatting van de onderhandelingen op de basis van de bereikte resultaten en afspra ken van 7 januari 1956 zal moeten geschieden. De voorzitter van de Nederlandse delegatie wordt uitgenodigd ermede akkoord te gaan. als datum voor de hervatting vast te stellen donderdag 2 februari of uiterlijk vrijdag 3 fe bruari 1956. opdat de besprekingen tegen het einde van deze week kun nen worden beëindigd", aldus ge noemde woordvoerder. Dankwoord Prinses Beatrix van H.K.H. Prinses Beatrix heeft gisteravond voor beide Nederlandse radiozenders de volgende toespraak gehouden: „Het is met gevoelens van grote vreugde, dat ik mij vandaag door de radio tot U wend. Ik wil een woord van dank richten tot allen, die aan mij gedacht hebben en van hun goede wensen hebben blijk gegeven. Hetgeen mij het meest getroffen heeft, is, dat zovelen met mij hebben mee geleefd. Het is zo vanzelfsprekend voor een Jarige zijn dank te betuigen, dat men de zin ervan vergeet, maar in dit woord „dank" ligt alles opgesloten, wat ik jegens U voel. Ik heb vernomen, dat van vele kanten de wens is opgekomen aan deze dag een wat meer algemeen feestelijk karakter te geven. Maar U zult begrijpen, dat in verband met het drukke schoolwerk van dit eindexamen-jaar en het buitengewoon ongunstige jaargetijde het mij beter leek te wachten tot na mijn examen. Ik hoop dat U binnenkort hierover nadere bijzonderheden kunnen worden meegedeeld. Met hoeveel genoegen ik uitzie naar de dag. waarop ik persoonlijk met U in contact kan komen, behoef ik U niet te zeggen. Tenslotte hoop ik, dat U mijn dankbaarheid, welke ik op deze wijze geuit heb, wilt aanvaarden." Mr. Ramelan naar Genève De Indonesische ambassadeur in bij zondere missie, mr. Oetoyo Ramelan. is vanmiddag per vliegtuig naar Genève vertrokken om de voorzitter van de In donesische delegatie, mr Anak Agoeng, op de hoogte te stellen van de ontwik keling in ons land van de laatste dagen ten aanzien van de Nederlands-Indone sische besprekingen. Hij zou reeds gisteren zijn vertrokken, maar te elfder ure werd dit vertrek uit gesteld ..in verband met bijzondere be zigheden". Zou in 1942 Joods gezin in Hazersicoude hebben laten arresteren „Het Haags Dagblad" heeft gisteravond ernstige beschuldigingen genit aan het adres van de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. A. Schokking. In 1942 zou. aldus dit blad, mr. Schokking in zijn kwaliteit van waarnemend burgemeester van Hazerswoudc, last hebben gegeven tot het uit drie personen bestaande Joodse gezin Pino, dat in deze gemeente was ondergedoken, te arres teren. Ook zou. aldus gaat de beschuldiging voort, de heer Schokking opdracht heb ben gegeven het gezin Pino naar de strafgevangenis te Scheveningen over te brengen. De heer Pino is in een Nederlandse gevangenis overleden, zijn vrouw en dochtertje zün later in Auschwitz vergast. Waarschuwing aan Rood-China De Waddenzee is door de vorst i met Ameland en de andere Wadden- herschapen in een poollandschap:} eilanden moeilijk wordt. Op de foto uitgestrekte ijsvelden, hier en daarzijn twee ..Dominions" van de vlieg- met een laag sneeuw bedekt, maken basis Leeuwarden te zien op weg het scheepvaartverkeer onmogelijk, naar Ameland. Dat betekent ook, dat de verbinding1 (Luchtopname ANP-Foto.) De heer Pino werd in september, zo luidt het verhaal, door twee veldwach ters in Hazerswoude staande gehouden ter controle van zijn persoonsbewijs. Al hoewel dit vervalst was, liet men de man toch gaan. Deze achtte het raad zaam zich in verbinding te stellen met de plaatselijke predikant, die op zijn beurt contact zou hebben gezocht met mr. Schokking. Volgens het ..Haags Dagblad" heeft de burgemeester. In- plaats van bescherming te bieden aan het Joodse gezui, de veldwachters op dracht gegeven de heer en mevrouw Pino en hun dochtertje te arresteren. Enkele weken later zouden de politie mannen, weer in opdracht van de heer Schokking, de drie mensen per vracht auto naar de Scheveningse gevangenis hebben gebracht. Genoemd blad meent te weten dat leidende figuren in het Haagse politie korps van deze alfalre op de hoogte wa ren, hetgeen tot een gespannen verhou ding tussen de burgemeester en deze topfunctionarissen zou hebben geleid. Verklaring van mr. Schokking Mr. Schokking deelt ons, naar aanlei ding van de publikatie in het „Haags Dagblad" mede. dat provinciale commis sies na de bevrijding belast met de zui vering van burgemeesters en de procu reur-fiscaal van het Bijzonder Gerechts hof te 's-Gravenhage bekend zijn ge weest met het beleid van de burgemees ter ten opzichte van de voorvallen die zich in bedoelde, aan kritiek onder worpen, ambtsperiode hebben voorge daan. Er zijn geen zuiveringsmaatregelen te zijnen aanzien voorgesteld. In 1946 is zijn benoeming gevolgd tot burgemees ter van Alphen aan den Rijn en in 1949 tot burgemeester van 's-Gravenhage. Deze ziet geen aanleiding terug te tre den in een behandeling van gebeurte nissen. waarvan de toedracht bü bo vengenoemde instanties ter beoordeling heeft gelegen. Commentaar De „Haagsche Courant" publiceert hierover o.a. het volgende: Bovenstaand verhaal was ook ons en kele jaren geleden ter ore gekomen, maar wij hebben er opzettelijk het zwij gen toegedaan, omdat ons bü onderzoek bleek, dat de justitie er van op de hoog te was, dat de zaak na de oorlog grondig was onderzocht en ter zyde gelegd En dat de minister van Binnenlandse Za ken. die de verantwoording draagt voor de benoeming van de heer Schokking tot burgemeester van Den Haag. dat dossier kende. Waarom gaat het Haagsch Dagblad eerst thans tot de publikatie van dit 14 jaar oude „verhaal" over? Omdat het meent, dat de heer Schok king als burgemeester van "s-Gravenha- I ge moet heengaan. Amerikaanse en Britse leiders hebben woensdag, aan het eind van hun driedaagse besprekingen in Washington in een gemeenschappelijk communiqué bekend gemaakt, dat het toezicht op de handel in het Verre Oosten moet wor den gehandhaafd, doch dat deze con trole „wat omvang betreft periodiek, in het licht der veranderende omstandig heden, opnieuw aan een onderzoek moet worden onderworpen ten einde hiermee zo goed mogelijk de belangen van de vrije wereld te dienen". In een duidelijke waarschuwing aan et adres van communistisch China zeggen president Eisenhower en premier Eden, dat zij het er volkomen over eens zijn, dat „agressieve expansie door middel van geweld of ondermijning" in het Verre Oosten moet worden voor komen en dat „de vrije naties in dat gebied gesteund moeten worden bü haar zelfverdediging en bij het band haven van haar binnenlandse stabili teit en welzün". Het blad was reeds tegen de heer Schokklng gekant, toen deze als zodanig optrad. Het heeft deze, het blad toen nog niet bekende, gegevens, thans gepubliceerd, nadat uit andere gegevens, de ontslagen (of dreigende ontslagen) van twee com missarissen van politie, het aftreden van een wethouder wegens de kwestie van het rioolwater de Ha-Wo-Ma-kwestie en het ontslag van de directeur van het slachthuis, gebleken zou zÜn, dat het beleid van burgemeester Schokking niet deugt. Een burgemeester moet „onbesproken" zün. Inderdaad. Maar eerst moet bUjken, dat het kwade, dat van hem gezegd ls, juist is. Wij hopen, dat de minister van Bin nenlandse Zaken - in dit geval naar ons lijkt de aangewezen man - zo spoedig mogelük zün oordeel, gebaseerd op een terzake bestaand dassier. over deze „ont hullingen" zal publiceren. Stukken uit dossier Schokking verdwenen Het Ministerie van Binnenlandse Zaken deelde ons, bü informatie, mede, in dit stadium nog geen com mentaar te willen geven inzake de publikaties over burgemeester Schok king. „Wel", zo zeide men ons, „heeft deje zaak grote belangstelling getrokken". Van justitiële rijde vernamen wü, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de affaire opnieuw zal worden onderzocht. Daartoe is te n eer reden, omdat is •ebleken dat het op de zaak betrek king hebbende dossier niet meer com pleet zou zijn. Belangrijke stukken, die indertijd In handen zün geweest van de verdedigers van een der veld wachters, zouden zün verdwenen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1