Zaak van „verbrande meesters" op bandrecorders vastgelegd Oud Katwijk: weg door Cleijn Duijn „Ander paard, meer passagiers en een ander doel" Amsterdamse brandweer streed bij brand tegen één ijsklomp Man door waarschuwingsschot van Haagse agent gedood WOENSDAG 1 FEBRUARI Deskundigen zijn het niet eens (Van onze Haagse redactie) Gisteren heeft de Haagse rechtbank zich moeten bezig honden met de behan deling van de zaak tegen een Zoctermeerse koopman, aan wie opzettelijke brandstichting in zijn auto en poging tot oplichting van een verzekerings maatschappij wordt ten laste gelegd. Verdachte had op 29 Maart van het vorig jaar f. 175.000 geclaimd bij zijn verzekeringsmaatschappij voor het verlies van vijf kostbare schilderijen, „oude meesteers", die zich zogenaamd in zijn uitge brande auto hadden bevonden. De brand zou door kortslniting onder het dashboard zijn ontstaan. Gisteren heeft de rechtbank zich uit sluitend bezig gehouden met het horen van getuigen over de brand en de brandoorzaak. Tijdens de middagzitting werd prof. Froentjes, directeur van het Gerechtelijk Laboratorium gehoord. Hij verklaarde dat tijdens het iabora toriumonderzoek in ccn stukje vloer bedekking uit de verbrande auto niet minder dan 17 cm3 benzine is gedestil leerd. ..Een verbazingwekkende grote hoeveelheid", vond prof. Froentjes. gevonden, zulks gezien de gevonden hoeveelheid benzine, die aantoont dat er nog meer geweest moet zijn. Maar prof. Froentjes achtte het ..uiterst onwaarschijnlijk" dat de brand zich van het dashboard zo daar al kortsluiting geweest is, hetgeen hij niet aannam heeft voortgeplant naar de achterzijde van de auto. Zoals bekend, ontkennen ir. Mollinger zowel als de heer J. Nossent. hoofd van de technische- en keuringsdienst van de Rijksinspectie voor het brandweerwezen, eveneens de mogelijkheid van kortslui ting. Ir. A. J. Mollinger. directeur aan de Rijksautomobielcentrale. meende dat de mogelijkheid van kortsluiting ..mense lijkerwijs uitgesloten" is. Hy en de heer Nossent werden hierna voor het hekje geconfronteerd met een getulge-deskun- dige décharge, ir. A. L. J. M. Fick. waarop zich een levendige discussie op hoog technisch niveau ontspon over de mogelijkheden tot kortsluiting en het ontstaan van de brand. Ir. Fick bestreed de conclusies van ir. Mollinger. Hij zei talloze keren (meer dan 100 keer) te hebben meegemaakt dat door kortsluiting in een rubberkabel binnen enkele seconden een spontane brand was ontstaan. Het was al bijna zes uur, toen de laatste getuige-deskundlge décharge werd gehoord, ir. H. U. Schleurholts Tichelaar, expert bij de Amsterdamse Rechtbank. Deze getuige oefende kritiek op de wijze waarop het technische on derzoek door het openbaar ministerie was aangepakt. Niet alle mogelijkheden zijn onderzocht zo meende de getuige, die voorts van mening zei te zijn. dat kortsluiting in een kabel heel goed de brand kan hebben veroorzaakt. ..Het rapport van prof. Froentjes bevat weinig waarmee ik het eens kan zijn", aldus deze getuige-deskundige, die de motive ringen der conclusies van de getuigen charge, volgens welke kortsluiting uitge sloten geacht moet worden „onhoud baar" noemde. Indien Nederland niet „Indien de Nederlanders de onder handelingen met de Indonesiërs af breken zonder dat een overeenkomst wordt ondertekend, kan de Indonesi sche regering zich gedwongen zien, eenzijdig de Nederlands-Indonesische Unie en de economische en financiële voorrechten, die Nederland geniet, op te zeggen", aldus een Indonesische woordvoerder in Genève. „Dit zou de uiterste maatregel zijn, aldus de woordvoerder, dooh er zijn minder verstrekkende stappen denkbaar zoals een reeks van economische decre ten.. waardoor bepaalde Nederlandse voorrechten zouden worden afgeschaft. Alles zou afhangen van de reactie van het Indonesische volk". De wooi-dvoerder deed echter uitko men, dat er nog hoop is, al wordt deze steeds kleiner, dat de volgende nota van Nederland een hervatting van de besprekingen mogelijk maakt. Niettemin overweegt de Indonesische delegatie, een einde te maken aan haar langdurig en kostbaar verblijf te Genève. Laat Nederland alle Japanse oorlogsmisdadigers vrij De V.S. en verscheidene landen, die in de Tweede AVereldoorlog aan de zijde van de V.S. hebben gestreden, zullen binnenkort een groot aantal Japanse oorlogsmisdadigers vrijlaten, zo heeft liet Japanse blad „Nippon Times" bericht. Het blad schreef verder, dat verwacht mocht worden, dat Nederland alle 111 door de Nederlanders veroordeelde Japanse oorlogsmisdadigers, die nog in de Soegamogevangenis zitten zal vrijla ten. Deze algehele amnestie van Neder landse zijde zou samenhangen met het feit, dat Japan zich - gelijk gisteren ge meld - bereid verklaard heeft een smartegeld van 38 miljoen te betalen wegens de grote ontberingen welke de 110.000 Nederlandse burger-geïnterneer den tijdens de Tweede Wereldoorlog in Japanse kampen doorstaan hebben. Gistermiddag is door tot nu toe on bekende oorzaak een hevige uitslaande brand ontstaan in het vrii erote en vrij staande fabrieksgebouw van Jutex. een matrasdekkenfabriek en zakkenhandel van de heer Fred. Velner. aan de Ber- kelwee te Deventer. Het vuur green zo snel om zich heen. dat ondanks hard werken van de brandweer, die met groot materiaal optrad, het vuur in zeer kor te tiid nagenoeg het gehele hoofdge bouw van de fabriek had verwoest. Gro te voorraden, voornameliik bestaande uit kapok, lute en dergelijke materialen, werden een Drooi der vlammen. De blussing ondervond door de felle vorst en de snijdende nskoude wind veel hinder. In de fabriek werken naar schatting 20 tot 102-JARIGE IN STADSKANAAL. De weduwe G. TrioNiks. wonende Gasselterstr it. 18 in Stadskanaal hoopt vriidae a.s. jaar te worden. Zli werd geboren te -ouwenermond en stamt uit een gezin van elf kinderen. De nu biina 102-ja 'ge is nog behoorlijk kras, al heeft ztl wat last van doofheid. Alle getuigenverklaringen werden ter terechtzitting vastgelegd door een bandrecorder. Het is de eerste maai in de geschiede nis van de Nederlandse rechtspraak, dat ter zitting van een bandrecorder gebruik werd gemaakt. De bandopna men zullen uitsluitend dienen als hulpmiddel voor het opmaken van een procesverbaal door de griffier. Russische minister van Binnenlandse Zaken ontslagen De Sovjet-Russische minister van Binnenlandse Zaken. Sergei N. Kroeg lof. is „van zijn functies ontheven", al dus maakte het Russische persagent schap Tass hedenochtend bekend. Hjj Is vervangen door N. P. Doedorof. Sergei Kroeglof werd minister van Binnenlandse Zaken in 1953, nadat Lawrenti Beria uit deze functie was verwijderd. N. P. Doedorof is in juni genoemd ais hoofd van een afdeline on de kantoren van het centrale comité van de Russische communistische partij. 21 miljoen meer deviezen Volgens de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 30 lanuari bleef de goudvoorraad onveranderd op f 3.275 miljoen. De netto-deviezenreserve onderging wederom een stilging en kwam van f 1.456 miljoen op f 1.477 mll- loen. Nieuwe produktschappen Minister De Bruyn: „Stuk vernieuwing"I Tien nieuwe produktschappen en het hoofdproduktschap voor akkerbouwproduk- ten zijn gistermiddag tijdens een vergadering ln het Kurhaus te Scheveningen voor het eerst in het licht van de openbaarheid getreden. Deze eerste openbare vergadering stond onder voorzitterschap van ir. T. P Hulsman, voorzitter van het hoofdproduktschap voor akkerbouwprodukten, en'werd behalve door de mi nisters Mansholt, de Brulyn en Zjjlstra, en de voorzittervan de S.E.R. prof. de Vries, bijgewoond door de bestuursleden van de tien produktschappen, t.w. die voor aardappelen, gedistilleerde dranken, granen, zaden en peulvruchten, groenten en fruit, landbouwzaalzaden, margarine, vetten en oliën, siergewas sen, tulnbouwzaden, vee en vlees en veevoeder. Ir Huisman gaf een overzicht van de voorgeschiedenis van de produktschap pen, waarna hij aandacht wijdde aan de verhoudingen tussen de produktschap pen enerzijds en de ministeries van Landbouw, Economische Zaken, van P.B.O. en de SJS.R. anderzijds. Hij uitte zijn voldoening over het feit, dat bij de grote meerderheid der organisaties de bereidheid tot con structieve medewerking aanwezig was. HU deelde het een en ander mede over het voorbereidende werk en wees ver volgens op de zelfstandigheid, waarop het accent by deze nieuwe organisa tie zal komen liggen. Nadat de heer r. Verkade ais ,erte- genwoordiger van de werkgevers en de heer H. J. Vermeulen als vertegenwoor diger van de werknemers nog een korte rede uitgesproken hadden, werd de eer ste openbare vergadering van de produkt schappen besloten met een receptie. Ongeveer zestig jaar geleden zag Jleijn Duijn, het complex teelland gelegen ten noorden van Katwijk aan den Rijn, er heel anders uit dan tegenwoordig. Voor eerst was er helemaal nog geen teelland en bestond het gebied, meer in overeenstemming met zijn naam, nog uitsluitend uit duinen. Eerst na de afzanding in 1911 was het geschikt om als teelland te worden ge bruikt. Voorts was de Provincialeweg, die thans het gebied in twee gedeelten snijdt, er ook nog niet. Onze foto, die omstreeks 1895 werd genomen, toont een gedeelte van een zandweg, die zich toen door Cleijn Duijn slingerde en die begon op de plaats waar de fotograaf heeft gestaan, namelijk juist ten oosten van de Israëlitische begraafplaats aan de Zeeweg, waarvan we de muur aan de rechterzijde van de foto kunnen zien. Aan de linkerzijde zien we op de voorgrond nog juist een gedeelte van de boerderij van P. van Duijven- bode Sr. Achter de begraafplaats langs reed de stoom tram, waarvan we op onze foto de baan zien ombuigen om verder de weg door Cleijn Duijn te volgen. Ook de trambaan liep toen namelijk door Cleyn Duijn en boog juist ten oosten van de begraafplaats van de Achter- kerkweg af. Weg en trambaan liepen dan gezamenlijk Minister de Bruyn noemde de bijeen komst van de nieuwe produktsohapp en en van het hoofdproduktsOhap de aan bieding van een belangrijk stuk vernieu wing in de regeling van de verantwoor delijkheid voor het economische beleid aan het Nederlandse volk. Hij achtte de P.B.O. van groot belang vóór het verkrij gen van een juist inzidht op sociaal en economisch gebied. Sprekende over de verhouding tot de horizontale bedrijfslichamen zei de minister dat een aantal bedrijfschappen belangrijke bevoegdheden heeft verkre gen, die voorheen in verticaal verband geregeld werden. Minister Mansholt. wees er op dat de overgang van bedryfsschap „oude stijl", naar produktschap toch groter zal zün dan velen wel menen: men Ontzet volgde men ongewoon schouwspel tuig is toegenomen en een flink stuk met een grote boog door Cleijn Duijn heen om ten slotte even ten westen van het voormalige tolhuis aan de Zeeweg uit te komen. Het tolhuis stond aan de noordzijde van de Zeeweg, ongeveer tegenover de plaats waar thans het raadhuis staat. Men zal zich wellicht afvragen, waarom de stoomtram deze inge wikkelde omweg maakte en niet, zoals thans het geval is, onmiddellijk vanaf de Achterkerkweg de Zeeweg langs reed. Dit is echter een geschiedenis apart. In 1880, toen de trambaan werd aangelegd, bevond zich namelijk ten noorden van de Zeeweg een stuk weiland, waarover de baan oorspronkelijk werd geprojecteerd en dat toebehoorde aan de weduwe Jac. Guijt (beter bekend onder de naam weduwe Jaap van Feertjes». Deze wilde echter haar grond slechts verkopen onder voorwaarde, dat de tram niet op zondag zou rijden, een beding, waarop de directie uiteraard niet kon Ingaan. Aangezien onteigening voor dit doel toentertijd echter niet mogelijk was, werd men dus verplicht om de rails met een grote boog om het welland heen te leggen. Deze toestand duurde tot de elektrificatie van ie tram in 1911. (Opname uit de beelddocumentatle der gemeente Katwijk.) geestelijke bagage moet meegenomen worden. De doelstelling is veranderd. Vroeger was deze niet nauw omschre ven, ai was deze wei in de praktük dezelfde als thans omschreven is In de wet op de P.B.O. Sprekende over de afgelopen jaren, merkte de minister op dat de tegenstel lingen in het bedrijfsleven over het werk van de PB.O. verminderd zijn en dat het onderling begrip groeiende is. Het zal moeilijk zijn voorspellingen te doen over de taken van de nieuwe produkt schappen. Veel zal immers afhangen van de ontwikkeling van de conjunc tuur. Minister Zijlstra. die zidh een .nieuw komer" in dit P.B.O.-milieu noemde, wijdde aandacht aan het contact dat de produktschappen met zijn ministerie zullen hebben. Dit contact zal vooral liggen op het gebied van het mededin gingsbeleid. Het beleid zal er op gericht zijn een gezonde mededinging te ver wezenlijken met aanvaardbare pilzen en kosten verhoudingenDe regering houdt er rekening mee dat de situatie van geval tot geval bezien moet worden, vandaar het toekennen van marktorde- nende bevoegdheid aan de produkt schappen. Prof. de Vries, de voorzitter van de S E.R. wees er tenslotte op, dat een belangrijk deel van de sector der landibouwprodiukten thans volledig la ge organiseerd. (Speciale berichtgeving) Sinds vanmorgen tien over half negen woedde in Amsterdam een zeer grote brand, die was uitgebroken in het perceel Warmoesstraat 14. In dit perceel is gevestigd ln de benedenverdieping en opslagplaatsen een fabriek van huishoude lijke artikelen, terwyl op de bovenste étages van het 4-verdieping hoge perceel een matrassenfabrielt is gevestigd. Plotseling merkte het personeel van omlig gende zaken, dat nlt genoemd pand de vlammen sloegen: zü maakten onmid dellijk alarm. De brandweer deed na het geven van het eerste water reeds onmiddellijk Usoverdekt haar dienst Want alles werd één ijsklomp. Het bluswater bevroor tegen de gevels en op de daken. De motorspuiten waren in minder dan geen tijd met een witte ijskap overdekt. Door dit alles kregen de vlammen hoe langer hoe meer vrij spel en binnen de tien minuten na het uit breken van de brand laaiden de woeden de vlammentongen van de kelders tot aan het dak in één gigantische vuurzee met dikke rookwolken, die recht optrok ken in de helderblauwe vrieslucht. De vele forensen, die omstreeks 9 uur het Centraal Station verlieten trotse'erden de koude en keken dit schouwspel met ontzette ogen aan. want zón uitslaande brand had Amsterdam in lang niet ge zien. De vlamtongen lekten verder, lek ten aan de belendende percelen. Wan hopig streed de brandweer tegen ener zijds het vuur en anderzijds de enorme koude. Steeds moeilijker werd hun werk, steeds verbetener deden zij het. Onverdroten vocht de brandweer door tegen de laaiende vuurzee. Het blus- singswerk werd dermate bemoeilijkt, dat van pogingen om uitbreiding van de brand te voorkomen onmogelijk waren. Van de percelen 12 cn 16, die naast het ln brand staande huis zijn gelegen, brandde derhalve de boven verdieping geheel uit, terwijl ook de daken vernield werden. Om kwart over elf kon na verbeten vechten de brandweer het sein „brand meester" geven. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Volgens de politie moet de oorzaak van de brand waarschijnlijk gezocht worden ln een defect schoor steenkanaal. Koningin Elizabeth droeg satijnen robe, geborduurd met parels en goud Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh hebben dinsdag in het parle mentsgebouw van Lagos de hulde in ontvangst genomen van de vertegen woordigers van de 33 miljoen inwoners van Nigeria, de grootste Britse kolonie, gelegen aan de westkust van Afrika. Met drie luide kloppen op de vloer werd de aankomst van het vorstelijk paar in het parlementsgebouw aange kondigd. De Koningin was gekleed ln een met parels en goud geborduurde avondjapon van ivoorkleurig satUn. De Hertog droeg het witte tropenuniform van admiraal van de vloot. De volksver tegenwoordigers waren gehuld in veel kleurige gewaden. Enkele van hen droe gen hoofdtooien met pauwe- en struis veren, terwül er ook een strohoed en een hoge hoed worden opgemerkt. De voorzitter van het Huis van Afge vaardigden, Sir Frederio Metcalfe, be tuigde de vorstin geknield de trouw van de volksvertegenwoordiging. De Konin gin verklaarde vervolgens, dat Nigeria zich vol vertrouwen richt op een geluk kige en voorspoedige toekomst en dat het land een steeds belangrijker rol in de wereld zal gaan spelen. Zij bracht hulde aan de zendelingen, artsen, han delaars en het onderwijzend peisoneel van overzee, die tezamen Nigeria en zijn bevolking hebben geholpen. Tarzanhad reeds meer moeilijkheden met de politie bewoner van de Renbaanstraat, die zeide door zijn schoonzoon met een mes te worden bedreigd. Twee politiejeeps wer den ter assistentie uitgezonden. Bij aankomst ln de Renbaanstraat vonden de politiemannen de heer des huizes m zijn overhemd op de stoep voor zyn huisdeur. Hij waarschuwde, dat zijn 32- Jarige schoonzoon uit de Statenlaan, boven aan de trap stond met een mes. De bemanning van een der jeeps posteerde zich aan de achterkant ..n het huis. die van de andere jeep ging de voordeur binnen. Toen een der agenten ae trap enkele treden op was gegaan zag hy boven de schoonzoon staan met een nink mes in de hand. De man dreigde de agent dood te steken als deze boven icwam. De agent trachtte hem met kal me woorden tot bedaren te brengen, ioen dit geen resultaat had loste hy een waarschuwingsschot, dat ln de muur terechtkwam. De man antwoordde hierop door een gangspiegel met toebehoren de trap ai te werpen, hetgeen de agent nog juist kon ontwijken. De agent loste vervol gens een tweede waarschuwingsschot, dat de man boven aan de trap in de oksel trof. De man knipte het mes dicht, sloeg achterover, zei nog te zjjn getroffen en overleed ter plaatse. De politie deelde mede, reeds eerder met deze man, wiens bijnaam „Tarzan" was, moeilijkheden te hebben gehad. Zo heeft hij o.m. in augustus 1954 de om geving van de Westduinweg in opschud ding gebracht, door een hele zondag op het dak van een school te blijven zitten, weigerend op de sommatie van de politie naar beneden te komen. allen als binnenla Als eert gemotoriseerde ijsberg\ gersterug in de haven van I] muiden. Ineltcf' er uit, toen de bemanning i met het afbikken van de ijslagen van schouwden en dat keren in deze strenge vorst de log-\Zo nog de KW 98 Johanna Cor-1 het echlp had gemeerd en begon\romp en tuigage. I 900 importeurs uit Indonesië geweerd Meer dan 900 buitenlandse impor teurs in Indonesië rijn gisteren uit gesloten van de handel met dit land door een nieuwe verordening van het ministerie van Economische Zaken. Het ministerie kondigde aan dat van de 1000 buitenlandse Importeurs slechts 44 voldeden aan de eisen die ln sep tember van het vorlec laar eesteld wer- I den. toen de nieuwe importpolitiek werd ingevoerd. Volgens deze bepalingen moet men 5 mllloen roeolahs storten om er kend te worden als importeur. I De verklaring voegde er nan toe dat de Importeurs zich klaarblllkeliik biina allen als binnenlandse firma's be zit de gelegenheid een nieuwe vergun-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7