LEIDSCH DAGBLAD Stralende verjaardag voor Prinses WEERBERICHT Petroleumkachel 94ste jaargang WOENSDAG 1 FEBRUARI 1956 No. 28745 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Stroom van geschenken Talrijke delegaties op bezoek Symbolische aanbieding van een zeiljacht Een stralende 18-jarige Prinses Beatrix kwam gistermiddag, vergezeld door H.M. de Koningin en Prins Bern hard de Stuckzaal van het paleis Soest- dijk binnen om de delegaties te ontvangen die haar gelukwensen kwamen aan bieden. Daarvoor had zy reeds vol ontzag de enorme stapels brieven, pakjes en telegrammen bekeken, die opgestapeld lagen in het secretariaat en uit alle delen van het land en van de wereld gekomen waren. Mevrouw M. P. v. d. SluysKuselbos typeerde de gevoelens van het Neder landse volk misschien nog het beste, toen zy, sprekend namens de afdeling Den Haag van de Federatie Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, zeide: „U bent onze Prinses, maar U ben ook zo'n heerlijk gewoon jong meisje". Dat was de Prinses inderdaad gistermiddag, een gewoon jong meisje, die een enkele keer misschien moeilijk de woorden kon vinden om de vele goede gevers te be danken. maar dan door haar heerlijk spontaan „Ik weet niet, wat ik daarop zeggen moet", toch precies de goede toon trof en daarmede de hartelijke sfeer van deze bijeenkomst accentueerde. Radeckers uil Het was een bonte rij die, delegatie per delegatie, de lichte, zonovergroten zaal binnen kwam. Allereerst de afvaar diging van het Civiele en Militaire Huis van H.M. de Koningin, bestaande uit mevr. N. SmittAvis, mr. J. C. baron Baud en jhr. mr. C. Dedel. Zij boden een gekleurde kopergravure aan, die de stad Leiden in 1659 voorstelt. „Wij ho pen, dat u deze gravure in uw kamer zult hangen en de Leidse Alma Mater veel eer zult aandoen door haar veel vuldig te bezoeken", aldus baron Baud. Een prachtige orchidee ln kristallen vaas was het geschenk van het geza menlijke personeel uit Den Haag, het Loo. Soestdijk en Amsterdam. Drie Commissarissen van de Koningin traden hierna binnen, als vertegenwoor digers van hun acht collega's. Mr. H P. Linthorst Homan uit Friesland over handigde het geschenk, een zeer mo derne schemerlamp, terwijl dr. F J M. A. H. Houben uit Limburg en mr C. Th E. graaf van Lynden van Sandenburg uit Utrecht belangstellend toekeken hoe de Prinses vol verwachting de doos openmaakte en haar vreugde over het cadeau uitte. De beurt was hierna aan B en W. van de gemeente Baam en aan B. en W. van de nabuurgemeente Soest. De erste delegatie bracht een kris tallen bowlstel mee, de tweede een boek met reproducties van de National Gal lery te Londen. Burgemeester d'Ailly bood het ge schenk van de gemeente Amsterdam aan, vergezeld door mej. E. van Es als afgevaardigde van de leerlingen van de Amsterdamse artistieke opleidings instituten. Een gemeentebode torste de gTote bronzen uil, het oeuvre van de onlangs overleden beeldhouwer Johan Radecker. „Het symbool san de wijsheid" zo zeide de Amsterdamse burgervader. Op de voet waren het wapen van Amsterdam en de datum 31 januari 1956 aangebracht. Het Oranje-Comité Soest en de Baarn- se Oranjevereniging brachten elk »en gekleurde gTavure mee en toen werd een reusachtige bloemenmand de zaal in gedragen door twee militairen, de kleur. Meer bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Van het noorden uit toenemende be wolking en plaatselijk wat sneeuw, van nacht échter in het grootste deel van het land nog weinig bewolking en plaatse lijk weer zeer strenge vorst. Morgen tij delijk afnemende vorst. Overwegend matige wind uit noordelijke richtingen. (Opgemaakt te 1115 uur.) 2 FEBRUARI. Zon od: 8.22 uur: onder: 7.30 uur. Maan od: 0.22 uur: onder: 10.17 urn- Hoogwater te Katwiik te 7.15 uur en 19.33 uur Laagste temperatuur hedennacht te Leiden -14 er. C. rijke hulde van de Koninklijke Mare chaussee, die bij monde van brigade generaal W. Kist de gevoelens van trouw en vreugde kwam overbrengen. Een zeer toepasselijk geschenk was ook dat van de Chr. Oranjevereniging „Bijbel en Oranje" uit Den Haag: een kleine standaard voor de auto van de Prinses, vergezeld van een ruiker en een album dat de namen van de gevers be vatte. Tafellakens en servetten waren de ge schenken van Tesselschade-Arbeid Adelt en van de Vereniging van Nederlandse Hulsvrouwen. De Kon. Ned. Zeil- en Roeivereni- i ging had waarschijnlijk voor de spor tieve Prinses geen beter geschenk in het vooruitzicht kunnen stellen, dan I zij het thans bij monde van de heer I E. Crone deed: een zeiljacht naar keuze geschikt voor de wateren tussen de Wadden en de Schelde een jacht j te bouwen op aanwijzingen van de Prinses, dat eerlang de meren en ri- 1 Gistermiddag heeft Prinses Beatrix ter gelegenheid van haar achttiende verjaardag te Soestdijk verschillen de delegaties ontvangen. Deze foto toont de aanbieding van een bloem stuk door mej. A. Kistenmaker en de heer G. van der Horst namens de Ned. Federatie van Landelijke Rij- verenigingen. vieren van het Nederlandse landschap zal bevaren, een waardig geschenk in een land wiens geschiedenis zo nauw met het water is verbonden. Bloemenmand van ruiters En toen moest Prinses Beatrix de kou buiten in, want bij hotel Trier had zich inmiddels de delegatie van de Kon. Ned. Federatie van Landeiyke Rij ver enigingen opgesteld, acht ruiters en amazones, voorafgegaan door een vaan deldrager te paard en daartussen ln een door vier vossen getrokken open calèche, waarin een afvaardiging van het bestuur onder leiding van voorzitter E. J. Kiste- maker uit Hoofddorp was gezeten De calèche stopte voor de hoge Paleisstoep. de ruiters maakten halt en front en een jongen en meisje stapten uit met een grote bloemenmand, die zij de trappen opdroegen naar de Prinses. H.K.H. kwam naar beneden begroette het bestuur en schudde de ruiters en amazones de hand om hen te bedanken voor deze fraaie hulde. „Het is wel koud", zo zeide zij legen de voorzitter, „maar dat is iets waar niemand hier wat aan kan doen". Koud was het inderdaad op deze dag in de tuin van het Paleis, maar daar binnen straalde de warmte, neerge legd in alle bezoeken, geschenken, brieven en telegrammen, die de 18- jarige Prinses mocht ontvangen en die deze toch al zo belangrijke dag een blijde en diep menselijke toets hebben gegeven! Prins Bemhard naar Genève Prins Bernard vertrekt vandaag naar Genève om een bestuursvergadering by te wonen van de Federation Europeenne de la culture de Genève en wordt mor gen weer ln ons land terug verwacht. Jongen door trein gedood Gistermiddag is de 7-jarige Albert Kuyer te Ruinerwold (Dr.), die van de 0.1. school te Broekhuizen kwam, en, om in huis te komen, de openbare over weg aldaar moest passeren, onder een dieseltrein gekomen en gedood. De Noren brachten dertien Russische treilers op Sinds maandagochtend heelt de Noor se Marine dertien Russische schepen naar Aalesund opgebracht. Daartoe be hoort een depotschip van 7000 ton. De bemanning van dit schip wilde aanvan kelijk de Noorse marineschepen niet vol gen. maar toen de Noren enige waar schuwingsschoten losten, volgden zfj gehoorzaam. De Noorse regering heeft krachtig geprotesteerd in Moskou te gen de schending van de Noorse terri toriale wateren door Sovjetrussische treilers. Hoe hard het in ons land kan vriezen In 1845 vierde men Pasen op het ijs DE LAAGSTE GEMETEN TEMPERATUREN W] 11 il fir i::: •45 '46 -47 '48 '49 '50 '51 '52 'S3 V Het is weer zover! De winter is weer over Holland neereestreken en blaast ziin kille adem over onze verschrikte hoofden. Met harde hand boezemt hll De kapiteins van de eerste vier aan- Nederland ontzae in en om dit te be- gehouden schepen hebben tegenover de politie van Aalesund ontkend, binnen de grenslyn te hebben gevist. De leiding van de Noorse telegraafdiensten heeft bij de Internationale Unie voor tele communicatie geprotesteerd, dat Rus sische vissers aan de westkust van Noorwegen de radio-golflengte van de Noorse vissery gebruiken en zodoende het onderlinge verkeer van de Noorse haringvloot bemoeilijken. De Sovjet- Unie is aangesloten bij de Unie, doch heeft niet de Geneefse overeenkomst 1951 getekend waarby de Noorse kuststations de frequentie van 2.3 mega cycles voor de vissery kregen toegewe- reiken beschikt Konine Winter over heel wat mogelijkheden. In onze era- fiek geven wii een overzicht van deze moeeliikheden die wii zo kunnen ver wachten. Het kan in ons land n.l zeer hard vriezen en dit toont de grafiek zeer duidelijk. Het iaar 1942 spant de kroon want toen bleek het moeeliik te ziin dat het in ons land biina 28 graden C kon vriezen. Ook de koude van 1940 viel ons zeer „fris" od het dak want niet min der dan 24 graden C. moesten wil no teren als hoogst gemeten temperatuur. Gelukkig hebben wii in de toen vol gende iaren Draktisch niet meer zulk een lage temDeratuur gemeten. Ook de Vorsteinde is nog niet te verwachten Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een krachtig hogedrukgebled boven Scandinavië en een depressie bo ven het Middellandse Zeegebied hand haafde zich de afgelopen 24 uur een krachtige oostelijke luchtstroming. De zeer koude continentale lucht breid de zich hierdoor verder naar het westen en zuidwesten van Europa. Vanmorgen stortte de koude lucht ook Zuid-Frank- ryk binnen waardoor thans alleen de gebieden vlak by de Middellandse Zee nog buiten de greep van de vorst zijn gebleven. In de oostelijke helft van ons lana kwam zeer strenge vorst, d.i vorst van meer dan 15 graden Celslus, voor. De laauste temperatuur, gemeten op het vliegveld Twenthe, bedroeg —18 gr C De wind. die al minder krachtig is geworden, zal verder afnemen van wege luchtdrukstygingen boven Frank- ryk en omdat een storing uit het Oost zeegebied naderby komt Deze storing zal in nootdzaak ln het Noorden van het land de bewolking tydelijk doen toenemen, terwijl er ook kans is op wat sneeuw. De vorst zal daardoor in het rL„rr«— noorden war afnemen, maar in het >»neSSman m0Sf Strijd VOOr Zijn zuidoosten van net land kan vannacht plaatselijk weer zeer strenge vorst voor komen Het einde van de vorst Is de eerste paar dagen nog niet te wachten. Sneeuw en zware vorst in Oostenrijk en Duitsland In Oof tenrijk was het dinsdag de koudste dag van deze winter. De laagste temperatuur is in Lunz. Neder-Oosten- rijk. gemeten (23 gr) In Wenen was het 18 graden vorst. In de provincie Tirol is het laatste et maal meei dan een meter sneeuw geval len. De Arlbergpas is wegens lawinege vaar gesloten. Vele bergwegen zyn door sneeuw versperd Ook in W e s t-D u i t s 1 a n d vriest het hard in Neder-Saksen 18 graden, in Hamburg 16 en ln Zuid-Beieren 20 De haven van Cuxhaven en de bochten van de Elbe-mond liggen voor het eerst in deze winter vol ys Het Mittellandkanaal is met een yslaag van 8 cm. overdekt. De scheepvaart zal daar waarschijnlijk geheel stil komen te liggen. Ook op de Wezer ondervinden de schepen veel moeliykheden. Indonesia's „geduld" uitgeput Aandrang op de grootst mogelijke spoed De Indonesische ambasadeur in bijzondere missie, mr Oetoyo Ramelan, heeft gisteren in het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag we derom een onderhoud gehad met mr. Blom; het gesprek werd biigegwoond door de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kweedjiehoo. Desgevraagd heeft de woordvoerder van het Indonesische Hoge Commis sariaat in Den Haag verklaard, dat het gesprek „zeer ultvoerlr en diepgaand is geweest". Hij voegde hier aan toe: „Het onderhoud heeft de eindfase in geluid van de besprekingen over de hervatting van de Nederlands-Indo nesische conferentie. In Indonesische kringen in Den Haag wordt deze verklaring opgevat als aanwijzing. dat het geduld van de Indonesische delegatie waar het betreft de hervattingen van de besprekingen, zün einde nadert. Gezien ook een gis teren door de voorzitter van de Masjoemi. Natsir. afgelegde verklaring, dat naar ziin mening de Indonesische regering de Indonesische delegatie niet veel langer in Genève zal laten wachten, zag men wat dit betreft een duidelijke overeenkomst tussen de houding van Djakarta en de delegatie in Genève. ten aanzien van de Nederlandse beslis sing over het verdere verloop van de conferentie. Dit is ook geschied in het Indone sische antwoord op de Nederlandse nota. dat Maandagmiddag door het Nederlandse Kabinet ls besproken. Mr. Oetoyo zou in het onderhoud met mr. Blom de gevoelens van de Indone sische delegatie ieeens de eane van zaken hebben toegelicht, nadat hii gis terochtend lanedurig telefonisch over leg had gepleegd met de voorzitter van de Indonesische delegatie in Genève. minister Anak Aeoeng. Hoewel mr. Oetovo in het onderhoud met mr. Blom eeen formeel tiidslimiet zou hebben ge steld. zou hii wederom od de grootst mogelijke spoed hebben aangedrongen (Ingez. Med.-Adv.) Ideaal voor verwarming. REEDS VANAF f 41,75 LANGEZAAL STILLE RIJN 3—4 TïEN - TEL. 28545 Prinses Beatrix dankt voor radio Het overstelpend aantal blijken van belangstelling en hartelijkheid ter ge legenheid van de verjaardag van HKH Prinses Beatrix uit alle delen van het Rijk, heeft de Prinses doen besluiten over de radio een woord van dank te richten tot allen, die bijgedragen heb ben die dag voor haar onvergetelijk te maken. Dit zal vanavond geschie den in een uitzending over de beide zenders Hilversum I en Hilversum II te 20.00 uur. afgelopen winter van 1954/'55 was er een met matlee vorst waarbli eeen blizonder laee temperaturen werden gemeten Als wii nog verder terue gaap kiiken komen wii in de geschiedenis van die ..echte" Hollandse winters teeen zoals ln 1435 toen. het van lanuari tot eind iuni „scrickélyck kout" schiint te ziin geweest. Ook de winter van 1845 was er echt een uit grootvaders verhalen. Toen vierde men Pasen od het ils! Velen van ons kunnen zich uit eigen ondervinding nog wel de beruchte win ter van 1929 herinneren toen de vorst zo heel onschuldig pas in december in viel. Steeds strenger werden echter de temperaturen, waarbli 20 graden C. heel gewoon was. Deze winter duurde tot in Maart Wat de lengte betreft duurde de winter van 1946/'47 noe net Iets langer door in half december te beginnen en aan te houden tot in maart. Hoewel het een lanee winter was liep de vorst toch niet zo iiseliik hoog od als in de voor gaande laren. Trouwens het lilkt wel. als wii zo de erafiek eens bezien, dat het de laatste iaren lang zo koud niet meer wil worden «ls in het beein van de grafiek. Wii haasten ons echter te zeeaen dat dit noe lang niet zeker ls. hoe eaame wil dit ook zouden wensen! Mr. J. van der Wiel. algemeen- secretaris van de KLM. die benoemd is tot directeur van deze luchtvaart maatschappij. Het besluit hiertoe werd gisteren genomen tijdens een buitengewone algemene aandeel houdersvergadering. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. lllllllllllll DE DIEREN EN DE VORST De Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren doet ln verband met de strenge vorst een dringend beroep op veehouders en op allen die zorg hebben voor die ren. die zich ln de open lucht be vinden .om aeze dieren des nachts binnen te halen In het bijzonder vestigt zy de aandacht op paarden en het vee. dat nog buiten vertoeft alsmede op de waakhonden. Men wordt verzocht vooral ook de voe dering der vogels niet te vergeten De leven voortzetten Amerikaanse federale rechter Louis Goodman heeft dinsdag een ver zoek van Caryl Chessman om voor een nieuw verhoor te worden voorgeleid af gewezen Als dit verzoek wa- Ingewilligd had Chessman, die sinds 1948 strijdt voor herziening van zyn doodvonnis, de gevangenis van San Quentin kunnen verlaten Zoals bekend is Chessmann indertijd op beschuldiging van ontvoering en aan randing ter dood veroordeeld volgens de zg Lindbergh-wet van Califofnië. Tot dusver heeft hy steeds uitstel van executie weten te krygen Door de af wijzende beschikking van rechter Good man is het laatste besluit om hem uit stel te verlenen, ongedaan gemaakt Chessman kan nu opnieuw In beroep gaan by het hof van appèl van San Francisco en zich nog weer eens wen den tot het Hooggerechtshof van de V S kachels naren iroej op het, die anders van drukte gonzende, a mat kt kwamen dan ook bij hem Waierloopletn te Amsterdam. Vrij- markt, maar de kachelkoopman j terecht, wel niemand was er meer te zien op I hield stand en de enige klanten op I

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1