1 Wil spraken met f Spoorwegen waren door ij zei ernstig gestagneerd Gaullisten trokken zich terug uit nieuwe Franse regering In een uur wist Mollel gat te dichten De keuze is: Frans-Duitse of Duits-Russische samenwerking Spanning rond besprekingen Nederland Indonesië „Treslong"-Hillegom Onderwijzerstekort vermoedelijk in 1959 opgeheven 94ste jaargang Dinsdag 31 januari 1956 Derde blad no. 23744 %W J 1 spoedig te boren, dat dit feitelijk u 1 J[ het fonds vnj aardig, omdat de of- ft fervaardigtieid van de mensen in Jnpi U_ eigen gemeente, maar ook in Al- het algemeen en de boeren in het lil» noogieilllllg phen kent hij praktisch iedereen bijzonder in die jaren vrij groot x en velen kennen hem. Hii is name- was. Vandaar dan ook. dat wil kort Zwammerdam Wij geloven niet, dat het voor de inwoners van Zwammerdam en vele van onze lezers in de Rijnstreek nadere aanduiding behoeft over welk onderwerp wij voor deze rubriek een gesprek ge had hebben met de heer J. Th. Hoogtejjling te Zwammerdam. Het is namelijk wel overbekend, dat de heer Hoogteljling een der stimulerende figuren in de ge meente is van de restauratie van de hervormde kerk met de daar- aangebouwde toren. Jarenlang, reeds vanaf 1939. is de heer Hoogteijling scriba geweest van de hervormde kerkvoogdij en toen hij eniee tijd geleden op dok tere advies dit veelomvattende werk moest neerleggen heeft hij de admi nistratie van het restauratiefonds van de kerk in handen gehouden, omdat het herstel van het fraaie, zeer oude kerkgebouw als het ware een levensdoel geworden was van de heer Hoogteijling. Ambtenaar De heer Hoogteijling is overigens niet alleen overbekend in zijn eigen gemeente, inaar ook in Al phen kent hij praktisch iedereen en velen kennen hem. Hij is name lijk in Alphen geboren en na de school doorlopen te hebben werd hij na verloop van tijd administra teur-ontvanger van de waterlei ding te Alphen. die in die dagen ook water leverde aan de gemeen ten Aarlanderveen en Oudshoorn. Dit werk was in zijn handen van 1907 tot mei 1918 toen de heer Hoogteijling een werkkring aan vaardde aan de gemeentesecretarie te Hazerswoude. Hier bleef hij tot juni 1919 om vervolgens de Rijn streek tijdelijk te verlaten voor het aanvaarden van een werkkring aau de secretarie te Amerongen. Drie jaar is hij daar geweest, waar na het hem duidelijk werd. dat de geboortestreek te veel trok en toen in 922 een baan als commies ter secretarie in Zwammerdam vnj kwam aarzelde hij niet langer en kwam de heer Hoogteijling naar Zwammerdam Onafgebroken is de heer Hoogteijling vanaf die datum vertoonden geweest aan de secreta rie, was tevens ambtenaar van de burgerlijke stand, waarnemend se cretaris en feitelijk als de burge meesters van huis waren ook nog waarnemend burgemeester. Scriba Toen men in 1939 de heer Hoogteijling tot scriba van de hervormde kerkvoogdij benoem de, had men daarvoor moeilijk een accurater iemand kunnen aantrekken. Het was. zo vertelde ons de heer Hoogteijling, in de tijd dat ds. J. van Woerden pre dikant in de gemeente was. In die dagen kwamen wij ook tot de ontdekking, dat. wilden wij ons kerkgebouw behouden, binnen niet al te lange tijd grote repa raties aan gebouw en toren zou den moeten worden uitgevoerd, die grote offers zouden vragen. Wy besloten toen tot het stich ten van een fonds ten doel heb bende achterstallig onderhoud te bekostigen, waarbij wij het voorne men hadden elk jaar een vak van het gebouw te restaureren Het was toen volkomen onbekend, dat zowel kerk als toren, welke laatste bezit is van de burgerlijke gemeente Zwammerdam, op de lijst stond van Monumentenzorg. Toen wij op een gegeven moment het leien dak ver nieuwd hadden, omdat het bi) re genweer binnen bijna net zo hard regende als buiten, kregen wij van de heer Luijendijk te Den Haag al spoedig te horen, dat dit feitelijk niet had mogen gebeuren. Vooral ln de oorlogsjaren groeide het fonds vrij aardig, omdat de of fervaardigheid van de mensen in het algemeen en de boeren in het bijzonder in die jaren vrij groot was. Vandaar dan ook. dat wij kort na de bevrijding de restauratie plannen gingen bespreken met het arohitectembureau Dekker en v. d Sterre te Hazerswoude Het eerste plan van dit bureau werd in Den Haag veel te duur gevonden; het kwam op rond f 150 0Ö0 Door dit verschil van Inzicht werd de gehele restauratie enkele jaren op sleep touw gehouden, met het gevolg, dat toen dan eindelijk een plan door Den Haag werd goedgekeurd, dit door de stijging der lonen en mate- riaalprijzen nog duurder uitkwam Einöeliik was" het dan zover, dat in juli 1953 begonnen kon worden door de aannemers v d. Velden en de Jong t« Leiderdorp. De kerk werd voor de diensten gesloten en in samenwerking met de gerefor meerde gemeente konden de dien sten in het kerkgebouw van onze gereformeerde plaatsgenoten wor den gehouden Dit voorjaar gereed? Thans zijn de werkzaamheden zover gevorderd, dat het vrijwel zeker is. dat de eerste diensten in het gerestaureerde gebouw gehouden kunnen wtrrden laat In dit voorjaar of midden zomer 1956. Een geduchte tegenvaller noemde de heer Hoogteijlirvg het, dat na het uitslopen van de banken al spoedig bleek, dat deze totaal ver molmd waren en hiervoor zullen dus geheel nieuye moeten worden aangeschaft, hetgeen ook het geval ls met de preekstoel. De kosten hiervan komen geheel voor de kleine gemeente, die toch al zoveel moet opbrengen, daar ook een ver enigingsgebouw gesticht moet wor den. daar de aan de kerk gebouwde consistorie niet meer opgebouwd mocht worden. Annexatie Natuurlijk brachten wij bij ons gesprek ook nog even de annexatie plannen ter sprake, waarbij het ons duidelijk werd .dat de kerke lijke gemeente Zwammerdam wel altijd zal blijven bestaan, ook al zal het dorp bij Alphen komen Zelfs is het vrijwel zeker, dat dan ook de Vinketouurt en een deel van de Steekterweg. waarvan de bewo ners reeds nu bij ons ter kerke gaan, ook bij ons worden Inge schreven. Dr. C. van der Berg zegt: inzake volksgezondheid noodzaak voor economische eenwording Samenwerking (Speciale berichtgeving) Wat de Europese samenwerking op het gebied van de Volksgezondheid betreft, staan w(j nog maar aan het begin van een belangrijke ontwikkeling. Zonder deze samenwerking kan men geen praktische resultaten op het gebied der economische eenwording van Europa verwachten. Dit Is de mening van dr. C. van den Berg, directeur- generaal voor Internationale Volksge zondheidszaken, die gisteren in Den Haag het een cn ander over deze samenwerking heeft verteld. Als voorbeeld van de nauwe samen hang van volksgezondheid en economie noemde dr. Van den Berg o.a. de on mogelijkheid om tot een vrije handel van levensmiddelen in Benelux-verbnnd te komen, indien t.a.v. deze goederen de hygiënische voorschriften niet zijn ge ünificeerd. Een nieuw onderwerp van internatio nale samenwerking zal zijn de gevolgen, die de toepassing van kernenergie voor de volksgezondheid heeft. Dr. Van den Berg dacht daarbij aan de verontreini ging van water (bijv. van de Rijn) en van de atmosfeer door afvalprodukten der kernenergie. Tijdens de bijeenkomst heeft de directeur-generaal uiteengezet, dat er naast de wereldgezondheidsorganisatie ook verschillende Europese regionale organisaties reden van bestaan hebben. Het werk van de W H O. is nl. slechts ten dele gedecentraliseerd. Wat betreft het vaststellen van conventies en andere Minister van de Kieft in Suriname De Nederlandse minister van finan ciën, de heer J. van de Kieft. heeft tot nu toe in Suriname het houtverwer kingsbedrijf van Bruynzeel en de „Par- bo"-bierbrouwerij bezocht. De waarne mende gouverneur gaf een receptie te zijner ere. De minister had ook een bespreking met de raad voor economi sche aangelegenheden uit de Raad van Ministers Zaterdag bezocht hij de bauxietbedrijven en begaf zich vandaar naar Brokopondo. waar hij het week einde heeft doorgebracht, waarna hij gisteren Mariënburg heeft bezocht. Vandaag, de verjaardag van Prinses Beatrix woont de minister het défilé te Paramaribo bij; ook bezichtigt hij het landbouwbedrijf te Wageningën. Vrijdag houdt minister Van de Kieft een bespreking met de Raad van Minis ters. 's Middags zal hij per K.L.M. naar ons land vertrekken. TELEURSTELLENDE RESULTATEN NIEUWE „WILLEM BARENDSZ" Sedert 27 november 1955 verblijft de ..Willem Baxendsz" op de vangsteron den. op welke datum met de lacht op Dot vissen werd begonnen. De vanest op balein wal vissen werd geoDend op 7 januari 11.. de bil internationale over eenkomst vasteesteldc datum. Van de te ia*en soorten is noe uitgesloten de blauwe walvis, waaroD eerst met ineanc van 1 februari a.s. lacht man worden gemaakt. aldus de Ned. Mii. voor de Walvisvaart. De tot dusverre teleurstellende re sultaten van de nieuwe „Willem Ba- rendsz"-exnedltJe zijn te wijten aan zeer slechte weersomstandigheden, welke de vangst belemmeren. internationale regelingen op het terrein der volksgezondheid alsmede het vast stellen van internationale standaards van sera. vaccins ed. bestaat behoefte organisaties die in regionaal ver- d 'soms slechts een kleine groep van landen) werkzaam kunnen zijn. In Europa zijn dat de gezondheidscommis sie van de West-Europese Unie (aan vankelijk van het verdrag van Brussel), de gezondheidscommissie van de Raad van Europa en als derde die van Bene lux. Aandrang op mr. van Empels toelating Van Nederlandse zijde zal men er op blijven aandringen, dat mr van Emiiel in staat zal worden gesteld de verdediging van Jungschlager op zich te nemen. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaard naar aanleiding van berichten uit Djakarta, dat de Indonesische rege ring eeen bezwaar heeft tecen het ver lenen van een visum aan mr van Emoel voor een kort bezoek aan Indonesië. De woordvoerder voegde hieraan toe. dat de Nederlandse regering verdere diplo matieke stappen zal nemen om tot dit doel te eeraken. Inmiddels zal mr van EmDel zich naar Djakarta begeven, zodra hem het bezoekersvisum is verleend. Duizenden reizigers moesten uren wachten Door ij ze laf zetting op de elektrische bovenleidingen tan de geëlektrificeerde baanvakken is het treinverkeer gisteren gelijk kort gemeld ernstig gestoord geweest. Met name op de lijnen Amersfoort-Zwolle. Amersfoort-Apeldoorn. Amster- Alkmaar en Amsterdam-Amersfoort, was de stagnering bijzonder groot. Reizigers uit Groningen die gisterochtend om 6.45 uur vertrokken, bereik ten eerst tegen 16 uur 's middags Utrecht .Doordat geen treinen uit het westen naar het noorden konden komen, moesten vele treinen eerst nog samengesteld worden nit reservemateriaal, dat onverwarmd was en slechts voor weingen een zitplaats bood. In Zwolle waren de moeilijkheden niet meer te overzien. Er kon peen trein over de Veluwe en enkele reiziers konden met een stoptrein naar Deventer komen voor de richting Amersfoort. Maar ook hier bleef men steken. Toch werd omstreeks kwart over elf een stoptrein samenge steld uit Zwolle voor de richting Amers foort. Men wist toen blijkbaar nog niet, dat in Harderwijk de trein uit Gronin gen van 7,40 nog steeds stond te wach ten Ook deze stoptrein uit Zwolle voor de richting Amersfoort strandde in Har. derwijk. Vele passagiers hebben uren op de perrons en ln de overvolle wacht kamers moeten wachten. Eerst tegen twee uur werd een stoom locomotief voor een der expressetreinen gezet, later gevolgd door een Dieselloco motief. Bussen om de reizigers te be stemder plaatse te brengen bleken niet aanwezig te zijn, zodat vele reizigers of moesten wachten of gebruik moesten maken van taxi's. Van de zijde der Nederlandse Spoor wegen deelt men ons nog mede. dat het verwijderen van de 0**1 van de bovenleidingen dc nodige moeite op leverde. Men is hier reeds vroeg mee begonnen, maar doordat de ijzelafzet ting op de Veluwelijn bijzonder gToot bleek te zijn cn in verschllende delen van het land opnieuw motregen Ls ge vallen, kon de regelmaat in de trei nenloop niet zo spoedig als gehoopt was worden hersteld. Tegen het eind van de middag was de situatie zo, dat de treinenloop nog niet regelmatig was op de lijn Amersfoort- Zwolle en Alkmaar—Uitgeest. De trein dienst op de aan deze lijnen aansluiten de baanvakken is dientengevolge ook met geheel normaal. Op de overige ge ëlektrificeerde baanvakken konden de moeilijkheden gisteravond als overwon- worden beschouwd. De foootdienst EnkhuizenStaveren w is vanochtend om half negen gestaakt wegens ijsgang op het IJsselmeer. De ijzelafzetting waarmee dé spoor wegen 2i?tcren te kampen hadden, le verde vanmorgen niet zulke grote moei lijkheden meer op. Door een draadbreuk op de Moer- d'jkbrug was het treinverkeer hier vanmorgen omstreeks 6 uur ernstig ver traagd. Men kon slechts over één spoor rijden. De binnenlandse lijnen Dor- dreeht-Lage Zwaluwe moesten enige tijd worden opgehouden om drie D-treinen te laten passeren. De reizigers zijn zoveel mogelijk met deze D-treinen (Van onze Parijse correspondent) Nog voor hü zijn nieuwe kabinet, dat gisteren juist gecompleteerd werd met 23 staatssecretarissen, vanmiddag aan de Nationale Vergadering had kunnen pre senteren, heeft de Franse formateur Guy Mollet al de eerste verwikkelingen met zijn deelgenoten van het Republikeinse Front moeten ondervinden. Verwikke lingen. die er toe hebben geleid, dat de ex-Gaullisten, die zich tegenwoordig Sociaal-Republikeinen noemen, met een meerderheid van 46 tegen 2 stemmen besloten hun 2 vertegenwoordigers uit de nieuwe regering terug te trekken. De president van hun fractie. Jacques ChabanDelmas is zo nu weer staatsminister af en zijn partijgenoot Maurice Lcmaire. die alleen maar „een vouwstoeltje als staatssecretaris had gekregen, komt nu weer op zijn plaats van afgevaardigde terecht. De twee bressen, die door dit dubbele vertrek In de regcrlngsbezetting waren geslagen, heeft Mollet binnen het uur weten te dichten. MAninsieuorce-hW nver rif* houdt verband met Algerije, waar sedert Meningsverschil over oe een jaaJ de Gaullist Jacques Soustelle politiek inzake Algerije als resident-generaal Frankrijk verte- De socialistische secretaris van Land bouw Tanguy-Prigent werd tot minister voor de oud-strijders gepromoveerd, de portefeuille, die Chaban-Delmas beheer de en een partijgenoot van de premier. Kleber Loustau, zal naar Landbouw worden gedelegeerd. De redenen van de verkoeling in de relaties Mollet en de Gaullisten zijn van tweeërlei aard In de eerste plaats vin den zjj de signatuur van het nieuwe ka binet te „Europees" van aard. Meer dan de helft van de leden van het nieuwe kabinet heeft indertijd inderdaad voor de Europese Defensie Gemeenschap ge stemd. De Gaullisten zijn nu bang, dat de weg naar een Federaal EuTopa (vla de atoomgemeenschap) door Mollet zal worden hervat en aan die hernieuwde opmars wensen zij bij nader inzien toch niet deel te nemen Het andere motief DIPHTERE. KINKHOEST? Neen 1 INENTEN ERTEGEN? la! Bij Uw dokter; iedere Woensdag van 23 uui genwoordigde. Soustelle zal nu worden vervangen door generaal Catroux met de titel van resident-minister die de genaamde integratie-politiek van zijn voorganger wel niet zal willen voortzet ten. Soustelle moet zijn politieke vrien den hebben verklaard, dat Mendès- France op deze aflossing van de wacht had aangedrongen, en het besluit van de Gaullisten is vermoedelijk dan ook wel voor een ruim deel tegen de radicale lei der gericht. Frankrijk* toekomstige minister van Buitenlandse Zaken, de socialist Chris tian Pineau. heeft maandag in het Keulse tijdschrift „Dokumcnte" een beroep gedaan op het Duitse en Franse volk, de opbouw van Europa op de grondslag van Duits-Franse samenwerking weer te hervatten. Wanneer Europa niet op deze basis verwezenlijkt zou worden, bestaat het gevaar, dat het door Duits- Russische samenwerking tot stand zal komen. Volgens Pineau zijn de Russen bereid, de Duitse industrie voordelige markten aan te bieden. In de hoop eens Duitsland ook politiek te beheersen. ziende Fransen vast aan de eenmaking van Europa. De opbouw van Europa op economisch, sociaal en politiek gebied zal geleidelijk moeten geschieden waar bij voldoende rekening gehouden wordt met de geestelijke voorbereiding van de volken op een zo ingrijpende hervor ming van hun traditionele betrekkingen De Ministerraad heeft zich gistermiddag bezig gehouden met de stand van zaken op de Nederlands-Indonesische onderhandelingen. Daarbij kon worden beschikt over het antwoord van de Indonesische regering op het verzoek van de Nederlandse regering om op een aantal punten opheldering te willen verschaf fen. De Nederlandse regering hestudeert thans nog de Indonesische nota. die zondag in Djakarta aan de Nederlandse Hoge Commissaris Is overhandigd. Het valt te verwachten, dat de Nederlandse regering deze nota op korte termijn zal beantwoorden, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Uit het feit. dat blijkbaar de Neder- aanzien van een hervatting van de --J■- - Nederlands-Indonesische besprekingen wordt ln politieke kringen m Den HaaR afgeleid, dat het diplomatieke overleg tussen Den Haag en Djakarta, dat is begonnen met het Nederlandse verzoek om inlichtingen, nog niet is afgesloten. In dit stadium achtte men het dan ook onmogelijk iets te zeggen over een voortzetting van de conferentie Beroep van Pineau De Fransen, zo sohrijft Pineau, hebben volledig begrip voor het Duitse verlan gen naar hereniging, doch vrezen, dat de Russen voor hun toestemming wel licht een al te hoge prijs zouden eisen, Daarom Juist houden de verst vooruit- in politieke kringen In Den Haag wordt inmiddels niet verheeld, dat van Indonesische zilde met teleurstelling kennis zal worden genomen van deze ontwikkeling, waar immers algemeen werd verwacht, dat het gisteren tot een beslissing zou komen over het verdere verloop van de conferentie. Zo verklaarde de Indonesische minis ter van voorlichting nog onlangs, dat de Indonesische regering „niet gaarne zou zien, dat de besprekingen nog lan gcr worden uitgesteld". 'nmiddels vernemen w(j, dat he Vcdcrlandsc antwoord op de Indone ische nota waarschijnlijk morgen ir Djakarta zal worden overhandigd. Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN Aangenomen naar Apeldoorn, J. P. Has pels te Goénga, die bedankte Toor Vlaar- dlngen. Naar wlnsum (Pr.) A. Prins, kand te 'a-Gravenhage, die bedankte voor Zwartewaal, HIJken en Krabbendam. Bedankt voor Nieuwe Pekela R J. Beu- kema te Berkum. CHR. GEREF. KERK Aangenomen naar Amsterdam-o.J. de Vuyst te Vllsslngen, die bedankte Nijmegen. Weer werd een Nederlandse ge tuige gehoord in het proccs-Jung- schlager, ditmaal majoor J. E. van Buren. Geheel links mevr. Bouman. de verdedigster, en de beklaagde Jungschlager. rechts de getuigen Ukar en Tomasoa. Commissie kerkenbouw geïnstalleerd SUBSIDIE-VRAAGSTUK t ONDERZOEKEN De onlangs ingestelde Commissie Ker kenbouw is door de minister van Bin nenlandse Zaken, prof dr. L. J M. Beel. geïnstalleerd. Deze commissie, die staat onder voor zitterschap van het Eerste Kamerlid mr. E M. J. A. Sassen, heeft tot taak advies uit te brengen over de vraag of het aanbeveling verdient richtlijnen op te stellen voor de subsidiëring van de bouw van kerken, en. zo deze vraag bevesti gend zou worden beantwoord, daartoe de nodige voorstellen te doen. De minister merkte in zijn installatie rede om op. dat de commissie de be voegdheid van de gemeentebesturen tot het verlenen van subsidie voor de bouw van kerken als uitgangspunt van haar onderzoek kan nemén. De vraag is ech ter, of het van belang is te achten dat voor deze subsidiëring bepaalde richt lijnen worden gegeven De minister denkt hierbij aan de wijze waarop, zowel als de mate waarin subsidiëring van ge meentewege dient te geschieden De vraag kan hierbij tevens rijzen of het subsidiebeleid, dat ten deze tot dusver slechts op de schouders der gemeente besturen rust. onder de huidige omstan digheden niet moet worden getransfor meerd ln een subsidiebeleid waarbij ook rijk en of provincie zijn betrokken In haar onderzoek zal de commissie voorts, desgewenst, mede de vraag kunnen be trekken. of eventueel aanleiding bestaat voor een wettelijke regeling van het onderhavige subsidievraagstuk. NIEUW MODERAAIEN N.H. KERK Het nieuwe moderamen dat gisteren door de generale synode der Nea. Herv. Kerk tijdens haar zitting op „Woudscho- ten" te Zeist gekozen werd. bestaat uit: ds. G de Ru. Rotterdam, praeses; ds. L. Kievit. Woerden, assessor; ds. J. Vink, Slootdorp. assessor secundus; ds. A. A. Koolhaas. Amersfoort, assessor tertius. Woensdags „Dancing by Candlelight" m. medew. v. Internationale aritsten. Situatie eerste jaren nog zeer zorgelijk De minister van O. K. en W'. heeft de Staten-Generaal de tweede vervolgnota aangeboden betreffende de toekomstige behoefte aan onderwijzers bij het ge woon, het voortgezet gewoon en het uitgebreid lager onderwijs en de voorzie ning in die behoefte. In zUn conclusies merkt de minister op, dat de ramingsctjfere betreffende de aantallen leerlingen, die In de nota en de eerste vervolgnota over de toekom stige behoefte aan onderwijzers zijn opgegeven, voor sommige takken van on derwijs te laag zijn geweest. Daartegenover staat het feit dat het aanvankelijk geraamde aantal beschikbare onderwijzers, o.m. als gevolg van Inmiddels geno men maatregelen, in 1954 en 1955 niet onaanzienlijk overschreden Is en dat ver wacht kan worden, dat dit ook In de toekomst het geval zal zijn. Naar thans mag worden aangenomen zal de ontwikkeling belangrijk minder ongunstig zijn dan op grond van de m voorgaande nota's gegeven ëijfers moest worden verondersteld. Afgaande op de eerstgenoemde cijfers moet nochtans worden geconstateerd, dat de situatie in de eerstkomende jaren nog zeer zor gelijk zal blijven. Voor 1956 moet im mers een tekort van ca. 975 onderwijzers worden geraamd Dit aantal zal waar schijnlijk voor 1957 ca. 295 en voor 1958 ca. 635 onderwijzers bedragen. Het jaar 1959 zal, naar het zich thans laat aanzien, het eerste jaar zijn waar in de tekorten rijn opgeheven, terwyi dit volgens de cijfers van de vorige nota's pas in 1963 het geval zou rijn geweest. Bij leze berekeningen ls echter de do noodzakelijke verlaging van de leert ln- genschaal, alsmede een verlenging van de leerplicht buiten beschouwing geble ven Voor 1959 zal derhalve noch van het éen. noch van het ander Iets kun nen komen. Eerst na 1959 zal, met een zeer geleidelijke verlaging van de leer lingenschalen bij het lager onderwijs kunnen worden begonnen. Gezien het extra-aantal onderwijzers, dat vereist ls om tot een 35-schaal voor het glo te komen (d.wz een klasgemiddelde van ca. 30) alsmede de extra-aantallen die nodig zijn voor de verlaging van de ove rige leerlingen-schalen, zal het. daar deze aantallen tezamen ca. 10 000 bedra gen. niet voor 1967 mogelijk zijn die maatregelen volledig te realiseren. Jonge communisten willen doodstraf voor Schmidt (Telegrafisch van onze correspondent te Djakarta) In de pauze van het proces Schmidt, toen de rechter en de officier nog In de zaal waren, stond één van een groep Jongemannen op, en richtte zich tot de aanwezigen met do vraag: „Bent U het er mee eens om Schmidt de doodstraf op te leggen? Steek dan nw hand op". Van de genoemde groep Jongemannen gingen daarna de handen omhoog. De rechter verliet met de officier de zaal, gevolgd door een tiental jongemannen, die hem in zijn kamer meedeelden, dat hun groep de ..Pemoeda Rakjat" (een communistische jongerenorganisatie), besloten had te vragen de doodstraf tegen Schmidt uit te spreken. De offi cier van Justitie Soenarlo zei hun daar op, dat men dit niet kon vragen, daar de rechter een beslissing onafhankelijk moet nemen. Na tien minuten pauze ging de zitting zonder incidenten verder Toen de zitting anderhalf uur later was gesloten en de rechter en de officier, gevolgd door beklaagde, de zaal verlie ten. schreeuwde een der Jongemannen: „dood aan Schmidt".

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7