Endocil Grishin en Michailov delen gouden medaille op 1500 m. Records van de Nederlanders van Situatie in het visserijbedrijf begint onrustbarend te worden Plannen K011. Marine in 1956 DINSDAG 31 JANtlARI Olympische Winterspelen „Gri-shin. Gri-shin, Gri-shin", klonk het over het üs van Misurina. Een rit later „Ju-rij, Ju-rjj, Ju-rü". De kleine Russische kolonie moedigde Evgenij Gri- shin in de elfde en Ju rij Michailov in de twaalfde rit enthousiast aan, als hun landgenoten voorbij de eretribune kwamen. Er was volop reden tot juichen voor hen, want Evgeny Grishln slaagde er in het wereldrecord op de 1500 m. met een halve sec te verbeteren en op de fantas tische tjjd van 2 min 8,6 sec te brengen, daarmede tevens het Olympisch re cord op zijn naam brengend. En Jury Michailov, die op 20 januari j.l. te Da- vos het record van Grishin met 0,7 sec had verbeterd en op 2 min 9,1 sec had gebracht, wilde niet achterbleven by zün landgenoot en ook hy slaagde erin in 2 min 8.6 sec rond te komen, prestaties van hem en Grishin, welke niet meer werden verbeterd, ook niet door hun landgenoot Boris Shilkov en door de vierde 1500 meter-specialist Merkulov. Voor de derde maal won de Sovjet- Unie een gouden medaille en wel op zo'n overtuigende wijze, dat er niet meer aan behoeft te worden getwijfeld, welk land op hot ogenblik het sterkst in de internationale hardrijderswereld is Het üs was snel, zeer snel zelfs, maar het weer was verre van ideaal. Er stond wind, het sneeuwde lichtjes en de dunne vlokken zetten zioh op het grijze baan- oppervlak af. Er stond bovendien een behoorlijk stijve bries, trouwens nog geen enkele maal is het in Misurina windstil geweest. Met een angstig ge moed vraagt men zich af, indien de weersomstandigheden beter zouden zijn geweest, op welk wereldrecord de Russi sche specialisten op deze sleutel-afstand zouden zijn gekomen Het Olympisch record stond sedert 1948 op naam van Sverre Farstad met een tijd van 2 min 17.6 sec. Van te voren stond het vast, dat dit Olympisch record zou worden vernietigd, maar dat niet minder dan 33 rijders ran de 54, die maandagmiddag op het ijs hebben ge staan, beneden de tijd van de Olympi sche kampioen van St. Moritz kwamen, had toch wel niemand verwacht. Nog maals wordt door deze feiten en door deze tyden onderstreept, op welk een hoog niveau de topklasse is gekomen. De Nederlandse cracks zün daarbij gelukkig niet achter gebleven. Wim van der Voort stond met 2 min 14.9 sec al drie jaar lang als snelste Nederlan der in het buitenland op de ranglyst geboekt. Gerard Maarse kwam er veertien dagen geleden met 0.2 sec onder. Op het wonderijs van Misurina noteerde Wim de Graaff als eerste en later Gerard Maarse als tweede een tijd van 2 min 13.1 sec. Bijna had Kees Broekman zich bij hen gevoegd. In zijn rit tegen de jonge Zweed Bertil Eng. waarin hij aanvanke lijk achterstand had opgelopen, wist hij op de laatste 100 meter zijn vermoeide concurrent in te halen en volgens de eerste beslissing van de aankomstrech- ter was het een dead-heat. Voor beiden werd 2 min 13,1 sec afge roepen Maar de jury wijzigde dit resul taat en gaf Kees Broekman 0.1 sec erbij. Klaas Schenk protesteerde tegen deze beslissing, maar succes had dit protest met. Zeer belangrijke gevolgen hadden deze recordverbeteringen van onze drie landgenoten voor hen op de wereldrang lijst Wim de Graaff bracht zijn persoon lijk record met 2 volle seconden omlaag en dank zij zijn verrichtingen in Davos, waar hij zo schitterend de 500 en Ellis verliet het veld na een trap De bekende Engelse scheidsrechter Arthur Ellis heeft tijdens de door hem geleide wedstrijd tussen de derde klas- ser Coventry City en de club San Lo renzo uit Buenos Aires een nieuwe en zeer onaangename ervaring opgedaan: Hij kreeg een schop van een Argentijn en verliet het veld, toen de Lorenzo- speler weigerde gehoor te geven aan het bevel de kleedkamer op te zoeken. Het incident gebeurde één minuut voor rust, toen Ellis bij de stand 11 een strafschop toekende aan Coventry. De voorzitter van San Lorenzo ver klaarde later dat de schuldige speler de volgende dag naar zijn land zou worden teruggezonden. Leidse Schaakbond Sassenheim I heeft zich gisteravond gehandhaafd als een kanshebber op het kampioenschap der 2e klasse B door hekkesluiter Lisse met 64 te verslaan. Maar Sassenheim heeft de kampioens kansen toch niet in eigen hand, want het heeft 1 verliespunt meer dan Vrien denschaar I en LSG IV. De gedetailleerde uitslagen zijn: M. A. Koppenal (Sassenheim I)J. Boogerd (Lisse) liC. van der Lip— W. van Beek 01: J. J. den BakJ. van Koppen l—O; C. van NieuwkoopP. Stam liliF. van DijkP. Boogerd Vi—Vi\ C. KramerChr. Boogerd 1—0; J. BamhoornC. van 't Wout lit: Ing R. VenemaJ. J. van der Voort 10; A. BarnhoomA. Verdoes 10: E. SmitJ. van Rijssel 0—1, totaal 6—4. In de le klasse is het lot van VTL I nu wel definitief bezegeld: ook tegen Caissa kon geen succes worden geboekt, ja werd zelfs een vrij zware nederlaag geleden. Of Caissa zelf nog baat bij deze overwinning zal hebben, moet nog blij ken. De eerste steen is echter nu ge legd. De gedetailleerde uitslagen zyn: A. Smit (VTL)J. Verduin (Caissa) 0—1; J. Nievaartr—P. Vlugt 0—1; J. Bri'gmans—J. Blok 1—0; H. J. Dingjan H. A. C. de Koning 01; J. G. L. Ter. voorenJ. Brussee 0—1: A. SpekJ Zwaan 0—1 - J. H. van Dijk—G. Spieren burg 10; W. F. Smit—G W. Horree 0—1J. M. TervoorenA. Momberg ,i— Vi\ A. van Haaster—H. E. Christiaanse 0—1, totaal ïli—IVi. Klaveriascompetitie Afd. IA: Krantz ISLF I 6^—5Vt\ Zaalberg I—T. en D. I W—4%. Afd. IB: T. en D. 2—AWS I 5tfc—6(4; MDS 2—MDH I 3^4—8 >4. Afd. 2 A: DKB 2—'t Centrum I 5—7; MDS 3—Krantz 2 6(4—5 V4: DSB 3— de Waard I 6—6. Afd. 2 B: DSB 4—T en D 3 5—7; P. v. H. 2—Oosthoek 2 6—6. HENGELSPORT „De Brasem" De jeugd hield een wedstrijd ln Rijpwetering. Het weer viel mee, evenals de vangst: totaal 4980 gram. De uitslag was: 1. K. Schouten 725 gr. gr. vrn. en bi.; 2. Lambooij 585 gr.; 3. W. Schouten 530 gr.; 4, Schip a B. 430 gr 5. Boot 370 gr.- 6. Sierat 280 gr.; 7. Van Leeuwen 275 gr.; 8. Dreef 245 gr.; 0. B. Schouten 220 gr.; 10 Hulst 185 gr. 10.000 meter had gereden en zijn vierde plaats met 8 min 0,2 sec op de 5000 meter te Misurina, heeft deze 24-jarige Rot terdamse jongen zich geschaard onder de beste vyftaen rijders van wereldklasse van alle tijden. Ook Gerard Maarse verbeterde zijn persoonlijk record. Hij bracht zijn beste tijd terug van 2 min 14.7 sec op 2.13.1. De kleine gedrongen Nederlandse sprinter, die 1 maart 27 jaar wordt en die zich dit seizoen op de 5000 en de 10.000 meter heeft toegelegd, is met formidabele sprongen in de we reldranglijst omhoog gegaan en zweeft thans ergens op de wereldranglijst over 4 afstanden op de 25ste plaats. Tenslotte heeft ook Kees Broekman zün persoonlijk record met 2 volle sec verbeterd. Met Wim de Graaff is hy erin geslaagd tijdens de wedstrüden van dit seizoen alle records op de vier klassieke afstanden op grandioze wijze te verbeteren. Hü is de oudste van onze ploeg, 29 jaar, en reeds 10 jaar rödt hij elk seizoen mee, op alle belangryke wedstrüden. Het is een prestatie op zichzelf, die in tegenstelling met een vroegere generatie, om gedurende tien na-oorlogse jaren een rüder van top klasse te zün en te biyven. Maandagavond was er geen gelukkiger Nederlander in hotel Delle Alpi, dan Kees Broekman, want men kwam hem na het maken van vele berekeningen vertellen, dat hy thans op de zesde plaats staat van de wereldrangiyst over vier afstanden van alle tyden, na Shil kov. Sakunenko, Grishin, Gontsjarenko UITSLAG Het eindklassement van de 1500 meter luidt: 1 en 2. ex aequo Grishin en Michailov (beiden Rusland) ieder 2 min 8.6 sec; 3. Salonen (FinL) 2 min 9.4 sec: 4. Jaer- vinen (Finl.) 2 min 9,7 sec; 5 Merkulov (RusL) 2 min 10.3 sec; 6. Ericèson (Zwe den) 2 min 11 sec; 7. Hickey (Austx.) 2 min 11,8 sec; 8. Shilkov (RusL) 2 min 115 sec; 9 Johannesen (Noorw.) 2 min 12,2 sec: 10. Aas (Noorw.) 2 min 19.9 sec: 11 tot en met 13 ex aequo Gerard Maar se, Wim de Graaff (beiden Ned.) en Eng (Zweden) ieder 2 min 13.1 sec; 14. Broek man (Ned.) 2.13.2 15. Jauris (TsJ.Slow.) 2.13.6; 49. Olsthoorn (Ned.) 252.6. (Ingez. Med.-Adv.) De schoonheid van uw huid ontsluierd Endocil hormooncrêmc wekt dc huidcellen tot nieuw leven cn doet rimpeltjes en ongaafheden verdwij nen. Endocil is dag- en nachtcrème en dient overdag als basis voor poeder of make-up. hormooncröme van Organon Per tube f 2 SO HULDIGING JEANNE BACILEK Gisteravond is in het Minerva Pavil joen te Amsterdam de zangeres Jeanne Bacllek gehuldigd met haar 35-jarige loopbaan als vocaliste. Erevoorzitter van het Comité was Hubert Cuypers. Mevrouw Bacilek bracht met haar gezelschap „De Speel doos" een programma getiteld Tierelan tijnen, waarin een aantal musicerende gasten van Seigneur Praetvacr de revue passeerde. Na afloop van het program ma volgde een reeks toespraken van o.m. de heren Hubert Cuypers. Willem Vogt en mr. H. P. van Duiken namens de heer W. Valk. secretaris van het Nederlands Comité van Tsjecho-Slo- waakse vluchtelingen. Een schat van bloemen sierde het podium van waar af ten slotte Jeanne Bacilek ieder der sprekers met een hartelijk dankwoord beantwoordde. Afd Leiden KNVB VAN ZATERDAG 1 A. Oegstgeest 1—GWS 1 0—1. 1 B. Katwijk 2Rouwkoop 2 71; Lel den 2Ter Leede 3 62. 2 A. NSA 1—Alphen 1 2—5; VWS 2— Quick Bovs 5 4—2. 3 A. Lelden 4—SVOW 3 2—9; Llsser Boys 3—GWS 3 4—1. 3 B. Alphla 2TAVV 3 3—3; ARC 5 NSA 3 7—0. 3 C. Kagla 2—KatwMk 4 3—1; Quick B. 8Sleutels 3 13. JUNIOREN: C. Llsser Boys AKatwijk B 00. VAN ZONDAG II. MMO 1—Weter. Boys 1 2—2; SJZ 1 Morskwnrtler 1 81. 2 A. Alph. Boys 2—LFC 4 22; Alphen 3 Or. Groen 2 Or. O. n.o.; SVLV 2—Fore- holte 2 1l 2 B. Warmunda 2Roodenb. 4 40. 3 B. SVLV 3—Weter. Boys 2 9—3; SJC 4 Warmunda 3 27. 3D. DOSR 4—Altlor 3 4—1; Lisse 5— UDO 2 0—4. JUNIOREN: B. SJC APoreholte A Poreh. n.o.; Lisse A—SVLV A 5—1. F. Lisse BKRV A 4—2. H. Lisse E—SJC C 2—2. Onderzoek naar de dood van autofabrikant Renault Een Paryse rechter van instructie heeft maandag opdracht gegeven het lyk van Louis Renault-, de Franse auto fabrikant die in 1944 overleed, op te graven. De opgraving houdt verband met het onderzoek naar een aanklacht wegens moord, die door Renaults weduwe is in gediend. Volgens mevrouw Renault is haar echtgenoot overleden als gevolg van mishandeling in de gevangenis van Fresnes, waar hy na de bevrijding, ver dacht van collaboratie, werd vastgehou den. zy had destyds een röntgenfoto van het lyk van haar man laten maken en daaruit was gebleken, dat zyn nek gebroken was, aldus haar aanklacht. Olympisch nieuws In het yshockeytoernooi is men be gonnen met de eindronde. Daarin be haalde Amerika gisteren een 7—2 over winning op Duitsland, versloeg Rusland de Zweden met 41 en klopte Canada met 6—3 Tsjecho-Slowakye. By het kunstryden voor dames slaan onze landgenootjes Joan Haanappel en Sjoukje Dijkstra geen slecht figuur. Na drie verplichte figuren nemen zy op de ranglijst respectievelyk de twaalfde en dertiende plaats in. De lyst wordt aan gevoerd door de Amerikaanse Tenley Albright, die, zoals bekend, kort voor de aanvang van de Spelen aan een van haar enkels werd geblesseerd. De slalom voor dames werd gewon nen door de Zwitserse Renee Colliard, met Regina Schop (Oostenrijk) op de tweede en het Russische meisje Sidorova op de derde plaats. Grappig is het te vernemen, dat de Zwitserse skibond aan. vankelyk geweigerd had haar af te vaardigen, omdat Renee, naar de me ning van dc officials, te sieriyk en te klein was om aan zulk een harde wed strijd deel te nemen Zoals wy gisteren reeds in een deel van onze edities meldden is de Olympi sche gouden medaille voor de 17 km ski- wedstryd gewonnen door de Noor Hall- geir Brenden. Op de tweede plaats ein digde dc Zweed Hemberg en het brons werd veroverd door de Rus Kottchin. Vandaag wordt in Misurina het laat ste onderdeel van de sohaatswedstryden verwerkt: de 10.000 meter. Kees Broek man heeft opnieuw ongelukkig geioot want hy moet reeds in de eerste rit aantreden tegen de Amerikaan Mc Na- mar aWim de Graaff rydt in de der tiende rit tegen de Fin Salonen. Egbert van 't Oever rydt in de zeventiende rit alleen Reserves K.N.Y.B. le KLASSE B SHS 2 13—24 Excelsior 2 13—11 HDVS 2 14—19 Xerxes 2 11—10 SW 2 12—18 UVS 2 13—10 RCH 2 14—15 EDO 2 12— 9 ADO 2 12—15 ONA 2 13— 6 Haarlem 2 12—12 Fortuna 2 13— 4 DHC 2 12—11 3e KLASSE A BI. Zwart 2 16—18 UVS 3 11—12 Lugd. 2 15—17 Wassen. 2 12—12 Woerden 2 12—15 RKAW 2 12—10 Roodenb. 2 14—14 SJC 2 12— 9 LFC 2 12—13 Alph. 2 12— 9 ASC 2 12—13 3e KLASSE C LFC 3 15—23 HBS 3 14—11 Quick 3 15—20 Gouda 3 11— 9 Laakkw. 3 14—19 Wassen. 3 13— 9 VUC 3 14—18 UVS 4 13— 9 Lugd. 3 13—17 Celeritas 3 14— 5 VCS 3 13—11 BILJARTEN District- Leiden KNSB De uitslagen van de wedstryden ge speeld voor het district Leiden van de Kon. Ned. Biljart Bond luiden: le klas: De Kroon 1—Royal 1 4—2; De Kroon 2Sport 1 24. 2e klasse A; Roval 2Verg. Vos 1 0—6; Verg. Vos 1—Centraal 1 3—5; Monopole 2Poedelaars 1 44. 2e klasse B: De Plas 2—Sport 2 6—2; De Kroon 3Royal 3 44; Ons Gen. 1 Vr. Kring 2 6—2. 3e klas: De Kroon 4—Centraal 3 2—6. Storing van Radio-Athene als „uiterste maatregel" De Britse regering is bereid als uiter ste maatregel over te gaan tot storing van de uitzendingen van Radio Athene voor Cyprus, zy hoopt echter, dat de besprekingen die op het ogenblik gaan de zyn, zullen leiden tot beëindiging van die uitzendingen Dit heeft de Britse minister van kolo niën, Lennox-Boyd, maandag ln het La gerhuis medegedeeld naar aanleiding van vragen van Labour-zajde. Volgens Lennox-Boyd maakt Radio Athene zich schuldig aan opruiing in een mate als nog nooit is voorgekomen tussen bond- Tegen eventuele storing van Radio Athene is in Engeland oppositie gerezen. Zelfs tydens de oorlog werden buiten landse radio-uitzendingen niet gestoord. Een Labour-afgevaardigde verklaarde maandag in het Lagerhuis, dat storing van de uitzending van Radio Athene een „vernederende erkenning van falen" door de Britten zou zyn. Hy vroeg uit stel tot Sir Anthony Eden uit Washing ton terug zou zajn. James Griffiths, de voormalige Labourminister van Kolo niën, drong er op aan, dat niets ge daan zou worden dat de besprekingen van gouverneur Harding met aartsbis schop Makarios zou kunnen schaden. Minister de Bruijn over produktsehappen Belangrijke medezeggenschap der arbeiders In een gemeenschappelykc openbare vergadering van de produktsehappen voor aardappelen, granen, zaden en peulvruchten, landbouwzaaizaden, sier gewassen, vee en vlees, gedistilleerde dranken, groenten en fruit, margarine, oliën en vetten, tuinbouwzaden en veevoeder en van het hoofdprodukt- schap akkerbonwprodnkten, die van middag in het Kurhaus werd gehou den. heeft de minister voor P.B.O.. de heer A. C. de Bruyn, een rede uitge sproken. In de eerste plaats wees hy op het uitermate belangrijke stuk medezeggen schap van de arbeiders, dat in deze produktsehappen werkelijkheid wordt. Onder de ongeveer 250 bestuursleden van de thans hier vertegenwoordigde produktsehappen zijn ongeveer 120 be stuursleden bijna de helft afkom stig uit de arbeidersvakbeweging. Aan (Ingez. Med.-Adv.) Lever deze bon in» bij Uw winkelier en U ont vangt in een aardig etui voor slechts 35 cent N 8 proefstiftjos Lipstick M> V 8 modieuze kleur. het pariteitsbeginsel, dat in de wet op de P.B O. is neergelegd, is dus op royale wyze m deze sectoren gevolg gegeven. De betekenis kan men bezwaarlijk on derschatten. Spr. richtte tot de organi saties van ondernemers en van werkne mers, die tot dit resultaat door hun vrijwillige medewerking hebben bijge dragen. namens de regering woorden van grote lof en gelukwens. Spr. Is ervan overtuigd, dat de medeverantwoordeiykheid. die dc ar beiders zelfs zonder P.B.O. voor het economische beleid hebben, slechts dan op evenwichtige cn vruchtbare wyze gedragen zal kunnen worden, wanneer op basis van de wet op dc Ondernemingsraden ook de Onderne mingsraden voldoende tot ontplooiing komen. Door het mede spreken en mede over leggen op deze drie vlakken van het economische leven, het algemene vlak. het bedrijfstakniveau en het vlak van de onderneming, zal by een zeer grote groep vertegenwoordigers van de arbei ders een Inzicht in het economisch mechanisme in al zijn rijkdom en ge compliceerdheid ontstaan, dat voor de functionering van een gezonde volksin vloed slechts winst kan betekenen. Te meer zal dit het geval zyn, wanneer de aldus verworven inzichten in de nog veel bredere kring van de vakbeweging wor den uitgedragen, uiteraard met inacht neming van opgelegde geheimhoudings plichten en van het verbod tot last en ruggespraak, dat echter geenszins alle overleg uitsluit," aldus minister De Bruyn. Dit is een unieke kans om te proberen, welke kleur U het beste staat! Veel treilervissers elders aan het werk De oproep van het onafhankelijk verbond van bedrijfsorganisaties om de vloot te ontvolken, wordt maar al te nauwlettend opgevolgd. Het aantal ingeschreven stakers is reeds tot de helft teruggelopen, waarbij in aanmerking dient te worden genomen, dat een deel van de niet-varende treilervissers zich nooit bij het stakings-comité heeft laten inschrijven, ofwel omdat de betrok kene „in de W.W. liep" of ziekengeld trok, danwel direct op eigen gelegen heid ander werk heeft gezocht. Er zijn vissers aan het werk gegaan als ketel- bikker in Rotterdam, er zijn er die bij onderaannemers werk hebben gevonden bij de tunnelbouw en een ander deel heeft zijn heil gezocht bij de koopvaardij, die ook reeds lang met een groot personeelstekort te kampen had en op deze manier de bemanning wat kan aanvullen. Men kan gerust stellen, dat de situatie in het vissersbedrijf onrustbarend be gint te worden. Men ziet geen visser man meer rond de haven, dc reders nemen een afwachtende houding aan, willen en kunnen niet onderhandelen, zolang er gestaakt wordt. En de erken de bonden zien geen kans om uit de impasse te geraken, omdat de bonden geen ccnsluitend standpunt innemen. Hoewel hierover uiteraard geen con crete cyfers te verkrijgen zyn, zou met name de centrale van zeevairenden ter koopvaardy en vissery tengevolge van het huidige conflict veel leden verloren hebben. Maandagavond heeft deze bond met een twintigtal leden-vissers verga derd om eens van gedachten te wisselen en om het bestuur gelegenheid te geven de standpunten te peilen. De christelijke bedrijfsgroepen cen trale heeft maandagmiddag vergaderd met zijn leden-havenarbeiders. Het was meer een voorlichtingsgesprck dan een vergadering, omdat deze havenarbeiders nu wel eens willen weten van hun eigen bondsbestuurders wat er precies aan de hand is. Aangenomen kan worden, dat zy zich in geen geval zullen lenen voor een solidariteits-staking, waarop de vorige weck van de kant van het O.V.B. is gezinspeeld. MOEILIJKE SITUATIE Intussen wordt de situatie ook steeds moeilijker voor de havenarbeiders en de visknechten. Het garantiefonds, waaruit de inproduktieve uren van deze mensen door middel van een garantieloon wor den gehonoreerd, mist namelijk een be langryke bron van inkomsten, nu er geen treilers worden gelost. De reders betalen namelijk een bydrage in het fonds afhankelijk van het aantal geloste kisten vis. Voor de reserve-visknechten. de zogenaamde A-lijsters, ligt het nog moeilyker, omdat bij het ontbreken van grote aanvoeren op deze mensen nu helemaal geen beroep om te werken be hoeft te worden gedaan. Het garantie fonds raakt op deze manier snel uitge put Varken ter betaling van. inkomstenbelasting De bank van Blantyre in Nyassaland (Centraal-Afrika) heeft maandag een „cheque" geschreven op een knorrend varken aanvaard als betaling van in komstenbelasting. Deze .cheque" ter waarde van 125 gulden was getekend door een zekere majoor Moxon, die zyn bydrage gezonden had aan de ontvanger van de inkomstenbelasting. De bankem ployé, die de cheque verzilverde, plakte het vereiste zegel op het varken en voor zag dat van een stempel betaald. Het varken is nu ondergebracht op de eerste verdieping van de bank, in afwachting yan de boeking van deze post! Een actiefoto van het Zwitserse meisje Renée Colliard. dat in de slalom voor dames tijdens de Olym pische Winterspelen te Cortina be slag legde op de eerste plaats en daarmede op de gouden medaille. Verduisteringen in Arnhem Een door personeelsleden van een groothandel in yzerwaren en metalen in Arnhem gedurende het afgelopen jaar gepleegde verduistering van huishoude- hjke artikelen, heeft de recherche kun nen achterhalen, toen werd geconsta teerd dat de artikelen van de hand wer den gedaan tegen prijzen, die ver bene den de waarde lagen. Onder de verduisterde goederen be vonden zich haarden en kachels, keu- kenuitzetten en zelfs een elektrische wasmachine en een gasfornuis. Voor een waarde aan goederen van ongeveer f. 2500 heeft de politie ui beslag kunnen nemen. Hoofdverdachten in deze zaak zyn vier magazijnbedienden, tegen verschei dene personen is proces-verbaal opge maakt wegens heling. Ook diefstallen tydens het spreekuur by enige Arnhemse artsen heeft de po litie kunnen ophelderen na de arrestatie van een 27-jarige opperman. Van de ontvreemde gouden sieraden kon het grootste deel worden achterhaald, doch het gestolen geld (ongeveer f. 70Ó) had verdachte reeds uitgegeven. Gisteren is in de buurtschap Bregé- ham. onder Oudega, niet ver van Drach ten, een boerdery bewoond door de heer O. Pastma geheel door brand verwoest. Schoorsteenbrand was de oorzaak van deze felle brand, waartegen de Drachter brandweer vrywel maohteloos stond. Ge lukkig kon de gehele veestapel, 19 die ren. geheel worden gered, maar de in boedel ging vrijwel geheel verloren. Indienststelling van diverse jagers Het vaar- en oefenplan van de Koninkiyke Marine voor 1956 wordt sterk be ïnvloed door de volgende factoren: 1. de modernisering van Hr Ms Karei Doorman, waardoor dit schip niet be schikbaar is; 2. het gereedkomen van een aantal nieuwe schepen, die hun proef tochten moeten houden en een nog groter aantal, dat in dienst moet biyven voor het volbrengen van de garantievaarl; 3. het op sterkte houden van de Ma rine strijdkrachten in de Overzeese Rijksdelen. Zo zullen in de loop van 1956 de eerste B-klasse jagers, Hr Ms Friesland. Gro ningen en Limburg, in dienst worden ge steld. Dit zyn onderzeebootjagers van onge veer 2500 ton met een snelheid van cir ca 35 zeemylen. de grootste en snelste jagers, welke Nederland ooit heeft beze ten. Zy hebben een sterke onderzeeboot- bestrydings- en luchtdoelbewapening. De Laatste bodem, welke voor rekening van de V S. ten behoeve van Nederland in het buitenland werd gebouwd in het kader van het weöerzydse hulp-pro gramma. Hr Ms fregat Lynx, zal dit voorjaar te Venetië in dienst worden ge steld. Het aanbouwprogramma van de my- nenvegers, die in Nederland ten dele voor rekening van de VB., als onderdeel van de wederzydse hulp en ten dele uit tegenwaardefondsen worden gebouwd, heeft eveneens vlotte voortgang Een aantal mijnenvegers van de „Dokkum"- klasse zal de bouwhellingen verlaten; een aantal zal in de loop van het jaar in dienst worden gesteld. Ook dit jaar staat een uitgebreid oe fenprogramma de vloot te wachten. We derom zullen vele Ned. schepen en vliegtuigen deelnemen aan een zeven tal oefeningen tezamen met de zeemach ten van andere by de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie aangesloten landen Bovendien wordt de deelname aan nog twee van aergelyke oefeningen overwo gen. Het programma van het Neder landse oefensmaldeel werd inmiddels in- Ministerraad feliciteert Koninklijk qezin De minister-nresldent heeft heden aan HM. de Koningin cn Z.K.H. de Prins der Nederlanden namens de ministerraad een telegrafische geluk wens met de verjaardag van H.KH Prinses Beatrix gezonden. De mlnister- oresident heeft namens de ministerraad een bloemstuk met, ziln schriftelijke ge lukwensen aan de larige Prinses doen toekomen. gezet met een reis naar de Middellandse Zee. Incidentcel nemen vliegtuigen van squadrons 2, 3. 4, 320 en 860 aan de oe feningen van dit oefensmaldeel deel. In juni zal te Rotterdam een vloot- week worden gehouden. Hr Ms fregat Van Speyk zal ln de zo mer naar de Ned. Antillen vertrekken ter aflossing van Hr Ms fregat Willem van der Zaan. welk schip in de nazomer thuis wordt verwacht. Hr Ms fregat Fret zal worden belast met de taak van visserij-politiekruiscr. Hr Ms Hydrograaf en Hr Ms Zeefak kel zullen gedurende de zomermaanden in dienst zyn voor het verrichten van hydrografische werkzaamheden. Verbetering Scheveningse havens In de vergadering van de Haagse ge meenteraad heeft de wethouder van Economische Zaken, mr. J. van Aart sen, eistermiddag tiidens de voortgezette be handeling van de ontwerpbegroting voor 1956 medegedeeld, dat de plannen voor d? verbetering van het Schevening se binnenhaven-complex de kosten van de uitvoering zullen voor rekening van de gemeente komen thans zijn uitgewerkt en dat binnenkort aan de raad een voorstel zal worden voorge legd tot het treffen van voorzieningen in o'e binnen-voorhaven. Ook de voor bereiding van de bouw van een nieuw visafslaggebouw zyn gevorderd Er ls dienaangaande overeenstemming be reikt met het bedrilfslcven, hetgeen <ot gevolg heeft gehad, dat de architect van gemeentewerken, de heer Scham- hart. thans een aanvang heeft kunnen maken met de nadere uitwerking der nlennen Interdepartementaal wordt thans zeer hard gewerkt aan de verbetering van d* buitenhaven Het resultaat daarvan kan volgens de wethouder met ver trouwen worden afgewacht. De gemeen te heeft in deze alles gedaan, wat harer- zydis gedaan kon worden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5