GOLDEN FICTION Bouw van twee hulpseholen aan de Sumatra- en Driftstraat Huisvesting bedrijfstechnische school voor eenvoudig begaafden Bouw van nieuwe rijkswerkplaats Een gezellig gezelschapsspel 94ste jaargang Dinsdag 31 januari 1956 Derde blad no. 28744 A.s. maandag in Leidse raad Naar aanleiding: van een in de raadsvergadering van 39 augustus j.l. geno men besluit: de oprichting en instandhouding van een gemeentelijke bedrijfs technische school voor eenvoudig begaafde jongens noodzakelijk te verklaren, hebben B. en W. omtrent de huisvesting van de school de gemeentelijke inspec teur van het Onderwijs een rapport laten opstellen. Uit dit rapport blijkt, dat het gebouwencomplex aan de Java-/Medusastraat zich na verbouwing bij zonder goed zal lenen voor de huisvesting van de school. Ook de rijksbouw kundig-inspecteur van het Nijverheidsonderwijs is deze mening toegedaan. Op grond van deze adviezen en mede uit de overweging, dat op andere wijze niet tijdig en op verantwoorde wijze kan worden voorzien in de huisvesting van de school, zijn B. en W. van oordeel, dat het gebouwencomplex Java- Medu sastraat aan zijn tegenwoordige bestem, ming voor het lager onderwijs moet wor den onttrokken en bestemd moet worden voor de huisvesting van de bedrijfs technische school voor eenvoudig be gaafden. In het gebouwencomplex zijn thans gehuisvest 6 klassen van de openbare lagere scholen aan de Java- en Medusa straat, 2 klassen van de openbare lagere school aan de Driftstraat, 2 klassen van de r.k.-school aan de Os- en Paarden- laan, 1 klas van de openbare kleuter school aan de Atjeihstraat, terwijl de 6tichting Schooltandverzorging even eens van een lokaal gebruik maakt. Naar verwachting zal de bouw van de openbare school aan de Sumatrastraat en van de r.k.-school aan de Tim or- straat, nog zeker een jaar vorderen. Het is niet mogelijk gebleken tijdelijk ge bruik te maken van andere gebouwen. Mede met het oog op de steeds toene mende behoefte aan schoolruimte in Deiden-noord zal derhalve aan de bouw van twee hulpseholen niet kunnen wor den ontkomen. Het komt B. en W. voor, dat de bouw van hulpseholen, aangeboden door de firma Mavem te IJmuiden, in het bij zonder door de betrekkelijk gemakke lijke verplaatsbaarheid, aanbeveling ver dient. Zij aohten het gewenst een hulp- school van vier lokalen te doen plaat sen op het terrein bij de openbare lagere school aan deDrfitstr. en een hulpschool van acht lokalen op het terrein, gelegen aan het verlengde van de Sumatrastraat. Aan beide hulpseholen zal, naar het zich thans laat aanzien, ook in de toe komst behoefte bestaan voor de tijde lijke huisvesting van scholen in de zich snel uitbreidende buitenwijken van de 6tad. De kosten van al deze voorzieningen worden begroot op rond f. 400.000. De kosten van de verbouwing van de scho len aan de Java- en Medusastraat kun nen nog niet worden opgegeven. Aan genomen mag worden, dat deze kosten die in aanmerking worden genomen bij de berekening van het rijkssubsidie van 70"; in de exploitatiekosten van de be drijfstechnische school, beneden de f. 100.000 zullen blijken te liggen. RESTAURATIE WEESHUIS HOOGLANDSE KERKGRACHT Zoals bekend hebben B. en W. inder tijd het voorstel teruggenomen Jnzaxe het verlenen van een bijdrage aan de instelling het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis, alhier, ten be hoeve van de restauratie van de ge beeldhouwde zandstenen poortbekroning van het gebouw dier instelling gelegen aan de Hooglandse Kerkgracht 17. De restauratie strekte zich aanvan kelijk in hoofdzaak uit tot de gebeeld houwde zandstenen poortbekroning van het gebouw nJ. een bas-reliëf „Neder- daling van de Heilige Geest") bestaan de uit twee groepen weeskinderen, waar boven een zinnebeeldige voorstelling van de Heilige Geest. Zoals B. en W. in bo venvermeld voorstel hebben medegedeeld lag het met het oog op de ernstige be schadiging van het beeldhouwwerk door verwering en lnwatering in het voor nemen, de groepen weeskinderen door een ander beeldhouwwerk, dat de oor spronkelijke afbeelding symboliseert, te vervangen. Bij nader met de rijksdienst voor de monumentenzorg gepleegd over leg is gebleken, dat van de groepen weeskinderen een goede kopie kan wor den gemaakt. Dit acht genoemde dienst aantrekkelijker dan vervanging door een nieuw beeldhouwwerk met een soortgelijke voorstelling. De gemeente lijke monumentencommissie is daaren tegen van mening, dat het bestaande beeldhouwwerk een te belangrijke plaats in het geheel inneemt om door namaak te worden vervangen. Zij acht het ln principe juister, dat een nieuw stuk sculptuur wordt aangebracht in plaats van een kopie van het oude. B. en W. achten de huidige voorstelling echter zo nauw aan de instelling verbonden, dat ey', evenals de genoemde rijksdienst ,aan het aanbrengen van een kopie daarvan de voorkeur geven. Ook overigens bevindt het poortgebouw zich ln een slechte staat. In de loop der Jaren zijn aan de daken, welke zich achter de frontgevel bevinden, proviso risch herstellingen verricht om het in wateren van de voorgevel en lekkages tegen te gaan. De voorgevel ls op ver schillende plaatsen gescheurd door zet tingen. Van de natuursteen, welke in de gevel is verwerkt, zijn enkele stuk ken gescheurd. In verband met een en ander moeten de daken boven de door loop van het poortgebouw grondig wor den hersteld, de machinale steen, waar mede enkele meergedeelten boven het poortje zijn bijgewerkt, moet door hand vormsteen worden vervangen, terwijl de fundering bij het poortje en op de plaat sen in de voorgevel, waar zich ernstige scheuren voordoen, moet worden ver beterd. De kosten van uitvoering van voren- omschreven restauratiewerken, met bij komende werken, worden geraamd op f. 20.000. Het College van Regenten en Regen tessen van de instelling heeft het Col lege verzocht in de restauratiekosten een bijdrage uit de gemeentekas te verle nen, terwijl aan de minister van On derwijs, K. en W. een bijdrage uit 's Rijks kas en aan Ged. Staten der pro vincie Zuid-Holland een bijdrage der provincie zal worden gevraagd. B. en W. menen, dat. gelet op de waarde van het gebouw als monument, aanleiding is de bijdrage der gemeente te bepalen op 25% der restauratiekosten tot een maximum van f.5000, met dien verstande, dat de gemeentelijke bijdrage wordt bepaald naar de verwerkte bedra gen, die voor de berekening van de rijks- en de provinciale bijdragen in aanmerking worden genomen. In het belang van de volkshuisvesting wensen B. en W. aan te kopen het win kelhuis met erf aan de Hogewoerd 24 en het fabrieksgebouw met erf aan de Watersteeg 1. het woonhuis met erf aan de Hogewoerd 26 en het woonhuis met erf aan de Watersteeg 3. voor de prijs van f. 70.000.in totaal, vermeerderd met de op de aankoop vallende kosten van rond f. 600derhalve voor een bedrag van rond f. 70.600— in totaal; idem de in de Bos- en Gasthuispolder tussen de Voorschoterweg en de Trek- vliet gelegen percelen weiland, tezamen groot 2 62.80 ha. voor de prijs van f. 23.000. BOUW SCHAKELSTATION S.L.F. Ten behoeve van de bouw van een schakelstation in het partieel uitbrei dingsplan „Leiden-Rodenburgerpolder", hebben de Stedelijke fabrieken van gas en elektriciteit de beschikking nodig over 't perceel grond, groot 85 m2 ge legen in genoemd uitbreidingsplan nabij de Burggravenlaan. De plaats is in over leg met de dienst van gemeentewerken bepaald. Tegen beschikbaarstelling van bedoel de grond bestaat volgens B. en W. geen bezwaar. B en W. wensen een bedrag van f. 40 000 beschikbaar te stellen voor het ophogen van een terrein, gelegen in de Rodenburgerpolder. Het terrein is in de toekomst bestemd voor openbare- of bijzondere gebouwen. VERHUUR GEMEENTE-WONINGEN Door het vertrek van de huurders van de percelen aan de De Gijselaarstraat 13 en 23 naar een andere gemeente, dient tot het opnieuw verhuren van deze woningen te worden overgegaan. Gega digden voor deze percelen zijn de heren B. Swanenburg, gem. inspecteur van het onderwijs en ïr Th K. J. Koch, stads architect. De huurprijs voor perceel 13, thans te verhuren als simplexwoning, bedraagt f. 945 60 en die voor perceel 23 f. 1.100.40 per jaar. De heer Swanenburg heeft verzocht in het hem te verhuren perceel no 13 een centrale verwarmingsinstallatie te doen aanbrengen. Hiertegen bestaat bij B. en W. geen bezwaar. De daaraan verbonden kosten worden geraamd op f. 3.850.—. In verband hiermede dient de huur te worden verhoogd met f. 27.86 (afgerond f. 27,90) per maand. Voor een toekomstige uitbreiding van haar aan de Trekvlietjveg staande fabriek, heeft de firma Chr. B A. Deckers en zonen verzocht voor de prijs van f. 14.per M2 van de gemeente te mogen kopen een aan haar terrein gren zende 2 meter brede strook grond, ter grootte van 160 M2. De te koop gevraagde grond maakt deel uit van het perceel industrieterrein, dat is verkocht aan de Staat der Neder landen (Ministerie van Oorlog), ten be hoeve van de oprichting van een ben- zine-opslagstation. De overdracht van laatstbedoeld perceel industrieterrein heeft echter nog niet plaats gehad. Met de desbetreffende militaire autoriteien is overleg gepleegd over een verplaatsing met 2 meter in zuidelijke richting van laatstbedoeld industrieterrein, waarover overeenstemming is bereikt. In verband hiermede is het mogelijk bedoelde 2 m. brede strook grond thans te verkopen aan de firma Deckers B en W. verzoe ken de Raad thans in deze geest een besluit te nemen. Ingevolge de bepalingen in de artike len 120 en 121 der Gemeentewet is de Gemeente-Ontvanger belast met de in vordering van alle inkomsten en ont vangsten en het doen van alle betalin gen uit de gemeentekas. Omdat in de praktijk ook andere ambtenaren worden belast met de invordering of betaling van bepaalde geldsommen doen B. W. de Raad een voorstel toekomen tot vaststelling van een verordening als be doeld in artikel 122 der gemeentewet, regelende de inning van ontvangsten en de betaling van uitgaven door anderen dan de Gemeente-Ontvanger. UITBREIDING COMMISSIE LAKENHAL De toenemende werkzaamheden heb ben in de boezem van de Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal" de wenselijkheid doen gevoelen om het aantal in de Commissie vertegenwoor digde categorieën met één te vermeer deren door de benoeming van de heer P. Herfst, alhier, te bevorderen. B. en W. kunnen zich met dit voorstel geheel verenigen. BOUWRIJP MAKEN VAN TERREINEN (Ingez. Med.-Adv.) Gistermiddag omstreeks halftwee stapte een vijfjarig meisje, wonende aan de Hoflaan, ln de Willem Klooslaan plotseling van het trottoir op de rijweg, toen daar een vrachtauto, afkomstig uit Noordwijk, passeerde. De wielen gin gen over het linkervoetje van het meisje, dat verbrijzeld werd en waar schijnlijk zal moeten worden geampu teerd De moeder van het meisje was bij het ongeval aanwezig. De EHD bracht het slachtoffertje naar het Aca demisch Ziekenhuis. Geslaagd Voor het te Utrecht af genomen examen voor het diploma keurmeester van zangvogels is geslaagd onze stadgenoot de heer B Blanken- stein. Onze stadgenoten, de heren L. W. Creyghton en J Ober slaagden te Delft voor het kandidaatsexamen voor elek trotechnisch ingenieur. Prof. mr J. E. Jonkers, alhier, is door de minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening belast met het geven van een cursus in het staats- en strafrecht in Indonesië aan de Land bouwhogeschool te Wageningen west" hebben B. en W. een plan doen ontwerpen tot het bouwrijp maken en ophogen van terreinen in een gedeelte van dat plan ten behoeve van woning bouw. In dit plan is tevens een kin derspeelplaats geprojecteerd ter op pervlakte van 2000 M2 en een straat waaraan een gedeelte der autoboxen is geprojecteerd. Tevens zullen gedeelten stamriool moeten worden gelegd en zal een gedeelte van de verkeersweg Haagweg-Yoorschoterweg worden aan gelegd met doortrekking van de 5 Meilaan. De kosten van uitvoering van het gehele plan worden geraamd op f. 2.507.547.50. Voorts zullen in deze a.s maandagmid dag te houden vergadering nog de vol gende voorstellen aan de orde worden gesteld: aanschaffing van stoelen voor de inrichting van het filmlokaal van de school voor g.l.o. aan het Noordeinde 1 (Eerste Leidse Schoolvereniging); idem van gereedschappen en materialen voor handenarbeid t b v. de school voor g 1 o. aan de Asserstraat 20 (Geref. School vereniging) het ophogen van terreinen aan de Du Rieustraat en de De Meij van Streefkerkstraat; de verkoop (aan de firma Deckers) van een ln erfpacht uitgegeven perceel industrieterrein aan de Trekvlietweg; het goedkeuren van de begroting 1956, resp van de Stichting Burgerij fonds en het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuls. Bekende mensen over een bekende sigaret (7 Ko van Dijk <als <le Bode uit de Gijsbrecht van Aemstel) met Ko van Dijk (als Ko van Dijk). Kosten geraamd op f 587.000 De rijkswerkplaats voor vakontwikke ling is. zoals bekend, thans gevestigd in het aan de gemeente in eigendom toebe horende oude fabrieksgebouw, staande aan de Oosterkerkstraat 9a. Bij de vestiging in deze gemeente in 1953 in het aangrenzende fabrieksge bouw, staande aan de Oosterkerkstraat No. lli van een dochteronderneming van de Royal Typewriters Company Inc., is aan deze maatschappij in beginsel medewerking der gemeente. voorzo- veel deze met haar belangen overeen stemt toegezegd voor eventuele uit breiding van haar fabrieksgebouw aan de Oosterkerkstraat. De toegezegde medewerking had be trekking op beschikbaarstelling van het fabrieksgebouw, waarin thans de rijks werkplaats is gevestigd. Inmiddels heeft ae RT.C met een be roep op de in 1953 gedane toezegging, gevraagd om beschikbaarstelling van de gebouwen van de rijkswerkplaats, waar aan dringend behoefte bestaat, zowel voor uitbreiding van de schrijfmachine- fabriek als in verband met de inmiddels aangegane fusie met de Mc Bee Inter national, een onderneming voor de ver vaardiging van administratiesystemen c.a., met de produktie waarvan men in het Leidse bedrijf wenst te beginnen, In verband daarmede zijn onderhan delingen gevoerd met vertegenwoordi gers van de Rijksgebouwendienst en van het Ministerie van Sociale Zaken, waaronder de rijkswerkplaats ressor teert, omtrent het van gemeentewege bouwen van een nieuwe rijkswerk- plaats elders en de verhuring daar van aan het Rijk, zulks in navolging van tal van andere gemeenten, waarin een rijkswerkplaats is gevestigd. In dit verband zij nog opgemerkt, dat de bestaande rijkswerkplaats aan de Oosterkerkstraat eveneens uitbreiding nodig heeft. Met het Rijk is overeenstemming be reikt. uiteraard behoudens goedkeuring van de Leidse Raad, omtrent het ter rein, waarop de nieuwe rijkswerkplaats zal worden gebouwd, alsmede omtrent de basis, waarop het nieuwe gebouw aan het Rijk zal worden verhuurd Het daarvoor bi aanmerking ko mende terrein, groot plm. 6000 vierk. meter, is gelegen in het voor Indus trie-terrein bestemde gedeelte can het uitbreidingsplan „Leiden-Zuidwest". In oierleg met vertegenwoordigers van het Ministerie van Sociale Zaken is een plan ontworpen, dat inmiddels aan de Directeur-Generaal van de Rijksgebouwendienst ter goedkeuring is voorgelegd. De stichtingskosten van de nieuwe werkplaats, overeenkomstig het plan en voorzien van een centralle verwarmings-installatie worden ge raamd op f. 587.000. De door het Rijk hiervoor te betalen huurprijs, welke is gebaseerd op de vo rengenoemde stichtingskosten, bedraagt f. 50.400 per jaar Omtrent de beschikbaarstelling van de oude rijkswerkplaats aan de Royal Ty pewriters 'Holland) n.v. zullen B. en W de Raad t.z.t. nadere voorstellen doen. Aangezien B. en W. het voor de ge meente van groot belang achten, dat zowel de uitbreiding van het fabrieks complex van de R TC. als de bouw van de nieuwe rijkswerkplaats tot stand ko men, stellen zij de Raad voor een kre diet van f. 587 009 beschikbaar te stellen voor deze bouw. Die van den Geregte.. BESLUIT VAN 1731 WORDT THANS INGETROKKEN. „Die van den Geregte der Stad Ley- den, hebben om reden in de requeste gemelt, de Regenten van 't Armkuv- derhuys, met seclusie van allen ande ren gequalificeert tot het aanplacken an alllerleij soort van biljetten binnen deze stad", zo luidt de aanhef van een besluit van het stadsbestuur van 21 juni 1731. Uit dit besluit leidt het bestuur van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuls af, dat het nog heden ten dage het alleenrecht van aanplakken binnen de gemeente heeft De juistheid van deze stelling is echter reeds jaren lang door het gemeentebestuur betwist. Mede met het oog hierop werd met het Onder ons gezegd: toch maar liever Een gutden genieting voor 80 ct. Gouden bruidspaar Otto van den Hoek In het laatste huis aan de Parkstraat, no 71, is het de laatste veertien dagen voordurend druk geweest. Geen wonder, want de bewoners, de heer en mevrouw Otto-van den Hoek vieren vandaag hun gouden bruiloft, en in de bruidsdagen zijn velen gekomen om hen geluk te wensen Er is al volop feest geweest, een avond zelfs tot vroeg in de morgen, maar dat deert bruid en bruidegom niet, want zij gemeten beiden nog een uitste kende gezondheid, en het is hen niet aan te zien dat zij beiden reeds 72 Jaar zyn en dat zij een zwaar leven achter Een beeld van de ruïne, die achterbleef na de felle brand, welke in Har linden vijf dubbele woon huizen in de as legde en Hen ge zinnen dakloos maakte. bestuur van het Weeshuls een regeling getroffen omtrent de uitoefening van het aanplakrecht. De laatste regeling dateerde van 1933, volgens welke het Weeshuis het gepretendeerde recht niet zou uitoefenen tegen uitkering van een vast bedrag per jaar, zijnde een percen tage van de som. waartegen de ge meente het aanplakrecht verpachtte. Deze verpachting eindigde op 1 augus tus 1945 en daarmede ook de regeling met het Weeshuis. In 1950, tegelijk met de nieuwe ver pachting van het aanplakrecht, traden B. en W. met het bestuur van het Wees huis in onderhandeling, thans om een definitieve oplossing van de kwestie te bereiken. Deze oplossing kan alleen be staan in het beëindigen van het ver meende recht. Ten einde het Weeshuis het aanvaarden van deze oplossing te vergemakkelijken en het tegemoet te komen in het financiële nadeel, dat het afstand doen van het gepretendeerde recht meebrengt, hebben B. en W. het een uitkering aangeboden Na langdu rige onderhandelingen hebben zij met het bestuur van het Weeshuis overeen stemming bereikt over beëindiging van het aanplakrecht. waarbij het Weeshuis een uitkering van f. 7000 ineens ont vangt. in verband met het feit, dat het Weeshuis zijn rechten meent te kunnen ontlenen aan bovengenoemd besluit van 21 juni 1731, verdient het aanbeveling dit besluit, voor zoveel nodig, in te trekken. B en W. stellen de Raad voor in deze geest thans een besluit.te nemen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Jan Willem, zn van P A. de Jong en K K. Rietveld; Maria, dr van J. Rijsbergen en M. Slngellng; Pleter Frederlk, zn van J v. NleuwenhuiJzen en C. Hogewonlng: Jacoba Maartje, dr van T. Hoek en J. J. de Ruljter; Frederlk, zn van L. H. v. d. Vos en F. Blomkwlst; Alexander, zn van L. H. v. d. Vos en F. Blomkwist; Gerardus Cornells Maria, zn van W. F. K. P. L. v. d. Born en J. M. Kins; Louise Sophie, dr van P. A. Zandbergen en T. M. F. v. d. Vijver. Pleter Hendrik, zn van P. H. Smlttenaar en W J. de Does; Grietje Suzanna. dr van J de Lange en J. F Snel; Franklin Ronald Maria, zn van J. T. Bllderbeek en M. C. I Verplancke; Cornells, zn van J. v. d. Oever en M. v. Vliet; Leo Dick, zn van A. J. v. Ee en G Methorst; Aart, zn van A. Zwaans 1 en J. v. d. Nol; Johanna Engellna Maria. j dr van F. A. v. d. Boog en C. A. v. d. I Steen; Arle. zn van N. v. Roon en J. J. Beelen: Yvonne, dr van D. v. Heynlngen i en M. A. Hock; Adrlane Inge, dr van J. j Boom en A. den Hartlgb; Annelles. dr van W v d. Mark en E. Bentveld; Jacob, zn van J v. d. Boon en J M. v. Rljn; Maria Hendrlka. dr van J. Naber en C. M. Rljkelijkhulzen; Johannes, zn van B. H. Westerveld cn W. H. Ormel; Wlllemlna, dr van A. Bosma en A. v. Bruggen; Johannes Theodorus Maria, zn van J. J. Zandbergen en E. M. Pleterse; Paulus Johannes Petrus, zn van J. J. v. d. Bos en M. W. F. Bonnet. 8. J. G. Duindam en I Linden; J. H. Kret en L. A. Bonarlus en H. Teljeur. OVERLEDEN: A. Stehouwer; H. van Gelder, man, 70 Jaar, j. C. v. Hoogeveen, man, 87 jri X. bow*, man, W p. de rug hebben. De bruidegom is ln de bouwvakken geweest als timmewnan. En dat betekende vroeger dat je om een uur of vijf je bed uit moest om tijdig op het werk te zijn. De verdiensten waren in de eerste Jaren niet geweldig: 15 cent per uur voor een goede vakman was a! een zeer goed loon, maar dan kreeg je, na een 70-urige werkweek, toch nog maar een goede tien gulden in handen. Als de bruidegom werk buiten de stad had, dan ging hij daar op de fiets naar toe. want het gebruik van een openbaar vervoermiddel, zo dat er al was. was veel te duur. Dat moeder Otto wel eens met de handen in het haar heeft geze ten om de eindjes aan elkaar te kno pen. valt te begrijpen, vooral als men weet. dat het echtpaar tien kinderen heeft groot gebracht; twee dochters en acht zoons, die allen bes», terecht zijn gekomen. In de oorlog heeft de bruide gom nog enige maanden in Frankrijk gewerkt, samen met zijn jongste zoon. die de keus had in Duitsland te gaan werken of naar Frankrijk te gaan. Va der Otto heeft hem toen vergezeld en wist het na vier maanden gedaan te krij gen dat zij naar Holland mochten terug keren. Ondanks het zware leven genieten bruid en bruidegom ran een goede ge zondheid. zodat de bruid nog het huis houden geheel alleen bereddert en de bruidegom nog dagelijks op de fiets een ritje gaat maken, en daarbij meestal op een of ander bouwwerk belandt otn daar een piraatje te maken en het werk te bekijken. Zo ook hebben zij volop kun nen genieten van het feest, dat de kin deren hadden georganiseerd Voorlopig tekenen zij voor tien jaar bij. Officiële publikatie GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de Papengracht voor zover gelegen tussen de Langebrug en het Gerecht, en een ge deelte van het Gerecht, alsmede de Pieterskerkgracht, voorzover gelegen tus sen de Langebrug en het Berkendaal- straatje. met Ingang van heden voor de duur der aldaar plaatsvindende werkzaam heden, zyn gesloten verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee ln belde richtingen. LEIDEN, 31 Januari 1956. ,,'t Is nooit te laaf' In zijn toelichting tot het Engelse blijspel ,,'t Is nooit te laat" zegt Joris Diels. die met dit stuk zijn eerste werk als regisseur bij de Haagse Comedie ten doop houdt: De vlucht m de gezellig heid maakt deel uit van het leven Het wil ons voorkomen, dat hij daarmede de bedoeling van de schrijfster. Felicity Douglas, precies op de kop heeft gesla gen. Want meer dan het brengen van gezelligheid heeft de autrice niet op het oog gehad. Doch daarin ls zij dan ook wel geslaagd. Het is weliswaar geen nieuw thema, het schetsen van een fa milie men denke b.v. aan .Je kunt t toch niet meenemen" natuurlijk een wat excentrieke familie, anders zou er geen aardigheid aan zijn. maar het ge geven is vlot en geestig verwerkt, zodat men enige uren gezelligheid vindt. Mis schien duurt het geheel wel ietwat te lang. de eerste twee taferelen zijn on getwijfeld het sterkste, maar vervelen doet men zich toch niet. De familie, waarin we worden geïn troduceerd. bestaat uit een vader, die thuis weinig anders doet dan zijn krant lezen. eer. naar de film verlangende. Juist de bakvis-leeftijd ontgroeide doch ter, een getrouwde zoon met zijn vrouw, die geregeld ruzie maken, speciaal over hun twee „snoesjes" van kinderen, die tot en met verwend zijn, een oma van het type:; ik wil me er niet mee be moeien. maar en tenslotte de vrouw des huizes, die van allen de gedienstige is zonder veel waardering of erkenning; een soort tot automaat geworden zorg zame ziel. die niettemin nog de tijd vindt om een roman te schrijven, die een beststeller zal worden. ZÜ streeft echter, begrijpelijkerwijs, als haar litte raire gaven worden ontdekt, naar meer vrijheid en als zij die in huls niet kan vinden, gaat zij ln op het verleidelijke aanbod, deze buitenshuis te zoeken. Maar in de stilte kan haar schrijfsters talent niet bloeien en wanneer het thuis dreigt mis te gaan (papa wordt inge palmd door een bazige buurvrouw, de bakvis laat zich verleiden tot een amou rette met een getrouwde oudere man etc.), keert zij terug en alles zal weldra weer zijn als tevoren. Onder regie van Joris Diels hebben allen, die zich In dit stuk bevinden, van harte meegewerkt, om dit gezelschaps spel luchthartig en goed gestileerd over het voetlicht te brengen en zij zijn daar in allen geslaagd. Ida Wasserman geeft de beredderende echtgenote het volle pond. Het ls een genot deze volmaakte uitbeelding te volgen. Naast zich heeft zij Fie Carelsen als oma. precies een kolfje naar haar hand, Dick van Veen als de man in het vierde bedrijf over dreef hij zijn niesbui wel enigszins, al moest men lachen terwijl de jeugdige Maria de Boov als de bakvis opnieuw toonde iets in haar mars te hebben. Ka- thenka v d Werff en Luc Lutz vorm den het jonge echtpaar. Do van Stek speelde de buurvrouw en zorgden met nog enkele kleine bijrollen (oa Joris Diels als uitgever) voor een goed slui tend geheel. Het decor van Guus Corrubel kreeg ln het vierde tafereel zelfs een verdiend open doekje Zo Is de vijfde Abonnementsvoorstel ling geworden tot een gezellige ontspan ning. die als zodanig ten zeerste ls ge waardeerd Dat bleek uit het stormach tige applaus Ida Wasserman, Fle Ca relsen en Maria de Booy ontvingen bloe men.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3