ONS MENU ZEEMAN WORDEN.... Vogelbescherming diclit bij huis Modellen voor Oostenrijk en Zwitserland en....voor bij de Nederlandse haard VAN DE WEEK ORANJEFEESTELIJKHEDEN Koentje's ideaal: ZATERDAG 28 JANUARI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Na het skiën Spiegeltje, spiegeltje aan de wand... Sinds de kalender Kerstmis wees, is er iedere vrijdagavond een zeer bijzondere trein van het Haagse station vertrokken - een trein die een heel ander soort reizigers vervoert dan elke andere trein. Die vrijdagavond-trein heet de Berglandexpres, en zij, die voor die express een kaartje hebben, zijn sportief aangedane lieden, die hoop, verwachting en vreugde zelfs niet door een zwiepende Hollandse winterregen of een razende zuidwesterstorm van hun gelaat laten verjagen. Zij, die reizigers van de Berglandexpres, hebben zon en sneeuw in het vooruitzicht; frisse heilzame lucht, ontspanning, een ver kwikkelijke sport en een opwindende vakantie zijn voor hen het nabije verschiet. Sedert de kalender Kerstmis wees, hebben vele sportieve Nederlanders hun skibroek, hun skikousen, hun windjak, wanten en andere accessoires gepakt en zijn met de Berglandexpres de witte wereld lngerelsd. Sommigen zijn intussen alweer terug - bruinge brand, uitgerust of met een gebro ken been. Anderen zijn nog daar - In het sprookjesoord met zijn witte ber gen, En nog weer anderen vertrokken gisterenavond, vertrekken volgende week, of de week daarna Want het skiselzoen is nog niet afgelopen. Velen zijn met een minimum aan bagage vertrokken, en vooral de door gewinterde sportievelingen hadden 4dn, wat ze bij zich hadden Anderen echter, en vooral de meest modieuze Eva's, die in een min of meer elegant hotel onderdak zoohten, hadden een wat uitgebreider uitzet voor de winter - vakantie samengesteld. Zij, die de uren na het skiën even, of misschien zelfs wel belangrijker achten dan een kunstige slalom, hebben een deel van haar vakantiegarderobe aan de uren- na-het-skiën gewijd Terwijl zij, die in een afgelegen Oostenrijks berghotel- letje haar vakantie doorbrengt, zich 's avonds in een gewone rok en een eenvoudig truitje hult, verschijnt de modieuze (en misschien wel pseudo-) ski-ster in een elegante Zwitserse wintersportplaats in een meer aparte kleding De skisport heeft namelijk - net zo als de zwemsport - een speciale en aparte mode in het leven geroepen, een mode waarin fantasie en originaliteit elkaar de loef afsteken, Het is een mo de, die net zomin voor het skiën zelf bedoeld is, als de strandmode voor het baden De mode die voor na het skiën gecreëerd werd, verstaat zioh niet met de iange latten - net zomin als een strandbroek in het zeewater hoort of een zonnehoed iets te maken heeft met een onderwatermasker en rubber zwemvliezen Après-skl kleding, of after-ski kle ding, zoals deze dracht voor na het skiën wordt genoemd, is natuurlijk vaak een luxe, doch wie niet de meest extravagante creaties kiest, zal ze niet alleen na het skiën In het winter sportoord kunnen dragen, maar ook bij de Nederlandse haard als de va kantie ai lang achter de rug is Na- het-skiën is immers een rekbaar be grip, dat zowel toegepast kan worden op een januari-avond in een Zwitsers ch&let, als op een maartse dag bi) de Hollandse kachel De enkele modellen, die we vandaag afbeelden en die gekozen zijn uit de moderne (maar niet meest exotische après-skl kleding, zullen dan ook niet alleen haar passen die zioh een win- tervakantle in de besneeuwde bergen kan veroorloven, maar ook de vrouw, die aan vakantiespreiding niet mee doet en veilig thuisblijft J V Heeft U wel geproefd, of ook onder volgende ZONDAG MAANDAG i DINSDAG: i WOENSDAG i DONDERDAG i een» schorseneren klaargemaakt? Wanneer U ze nog nooit heeft al» het géén onbekende groente voor U is, raden wij U het hier- recept eens aan, nl. schorseneren In kaassaus. Schelpje met kalfsvleesragoiit, varkenskoteletten, brusselslof, aardappelen; chocoladepuddinkjes met slagroom. Kopje soep (rest kalfsvleesbouillon); gebakken rolpens, rode kool, aardappelen; fruit. Riblappcn. gesmoorde witte kool met kerry, aardappelen; vaniilevla met gebakken appelschijven. Tomatensoep; riblap, bieten, aardappelpuree; fruit, iWitte bonen weken! Kop tomatensoep; boullli of klapstuk, witte bonen, aardap pelen, zure botersaus. Schorseneren in kaassaus, gebakken aardappelen; koffievla. Nasi-goreng met omelette; fruit. Recept: Gesmoorde kool met kerry. H4 kg savoye of witte kool, 30 gr boter, zout, 1 theelepel kerrypoeder De kool schoonmaker en fijn snijden Boter smelten, kerry toevoegen, hierin de kool gaarsmoren in pl.m 20 min met gesloten deksel Zout naar smaak toevoegen Deze bereiding is vooral zeer geschikt voor de iets flauwe witte kool Recept: Schorseneren in kaassaus. 1!4 kg schorseneren. 2 dl melk 20 gr boter, 20 gT. bloem, zout, 50 gr. geraspte kaas De schorseneren bij gedeelten schrap pen. het geschrapte deel afsnijden en in water leggen met wat azijn Is alles schoongemaakt dan de stukjes wassen en opzetten met water en een scheutje melk en wat zout Wanneer ze gaar zijn, na pl.m. '.a uur, afgieten en een saus maken van boter, bloem, melk en geraspte kaas. Door deze saus de groente mengen, eventueel nog iets ge raspte nootmuskaat erover strooien. (Bij de tekeningen): v. i. n. r. Het eerste après-skicostuum, een model van modieuze allure, vraagt een slank figuur. Het bestaat uit een ge tailleerde tuniek met een even uit staande rok, die over een lange, nauwe kousebroek van wollen jersey wordt gedragen. De tuniek heeft driekwart mouwen en een rond decolleté op de rug. De mouwen en de halsopening zijn met een rand bont afgewerkt. Is de wintersportvakantie voorbij, dan kan deze tuniek gemakkelijk door worden gedragen, want het model verstaat zich eveneens met een rechte, gladde rok, die in de stad de Jersey-broek kan vervangen. De rok van het tweede figuurtje zal de wèl- en de niet-ski-sters bekoren. Het klokkende model is gemaakt van drie kleuren wollen ratiné: zwart, vuurrood en wit volgen elkaar, van de taille naar beneden, ln gekartelde ba nen op. In het wintersport-hotel wordt deze rok over een vuurrode jersey „col- lant" gedragen. Een „collant" is een soort balletdanserstricot, uit één stuk en met aangeknipte kousen. Het bo venstuk van dit vuurrode wollen pak komt ais blouse boven de rok uit, ter wijl de pijpen als kousen zichtbaar zijn. In een streek waar sneeuw en lange latten geen dagelijks vermaak zijn, zal dezelfde rok kunnen dienen, aangevuld met een blouse van rode, zwarte of witte Jersey Het derde model geeft een Jak weer, dat van witte wollen jersey is gemaakt. Het is, in de wintersportplaats, toebe horen bij een zwarte jersey „collant", doch buiten het witte sprookjesoord kan het met succes een rechte of een plooirok aanvullen Driekiwart mou wen, een diepe halssplit en zijsplitten boven de zoom zijn de bijzonderheden van dit witte overgooier-jak. De laatste après-ski-creatie bestaat uit een rok en een blouse, die net zo goed achter de bar van een winter sporthotel als op een Hollands thee- of danspartijtje op hun plaats zijn. De blouse is van zwarte (of gekleurde) wollen Jersey, heeft een boothals en driekwart mouwen en werd langs de halsopening gegarneerd met effen reliëf broderie. De klokkende rok is van witte wollen stof Het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad meldt" Misschien vindt U het aardig rond deze bijzondere 31e Januari Uw maal tijden een oranje tintje te geven. De onderstaande recepten doen U daar voor een paar Ideeën aan de hand. Sinaasappelrijst. 100 gr. (6 eetlepels) rijst, 4 dl (ruim 2 kopjes) water, een halve citroen, 2 sinaasappe- pelen, ongeveer 6 eetlepels sui ker, 2 eetlepels oranje jam, 1/4 liter vaniilevla. Van de citroenschil het gele gedeel te dun afschillen. Het- water aan de kook brengen met de gele schilletjes. De rijst (wassen en) in het water strooien. Het geheel aan de kook brengen, even omroeren en zonder ver der roeren gaar koken ln ongeveer 45 minuten. De citroenschil verwijderen. De citroen en 1 sinaasappel uitpersen en het sap door de rijst roeren. De Jam en suiker naar smaak toevoegen en het gerecht laten afkoelen. Zono dig de rijst verder op smaak afmaken. De rijst overdoen in een schaal en gar neren met gehalveerde schijfjes si naasappel. De vaniilevla apart erbij geven. Verhaal voor de kleintjes Zeeman wordendat was Koen's grootste ideaal. Het zou wel weer ver anderen, dachten vader en moeder. Ze herinnerden zich nog heel goed de tijd aat Koen ijscoventer wilde worden, en daarvoor vliegenier en daarvoor post bode en daarvoor gymnastiekonderwij- zer. Of was het banketbakker? Vader en moeder wisten het niet precies meer en dat kon je hen ook niet kwalijk ne men. Evenals dat bij alle andere jon getjes overal ter wereld het geval was, veranderde Koen nogal eens van ideaal. Toch, toen hij ouder werd, was de keuze minder gek, vond vader. Want toen Koen nog een heel klein Koentje was. wilde hij Indiaan wor den of koning. Meestal duurde een periode, waarin Koen beslist iets wilde worden, onge veer een maand. Na zo'n maand ge beurde er wel weer iets, dat hem voor goed van toekomstplan deed verande ren. Aan het eind van die tjscovent- periode bijvoorbeeld was Koen, die krijgertje speelde met een vriendje, in volle vaart tegen een echte ijsco venter opgebotst. Die ijscoventer werd zo kwaad daarover, dat hij Koen een draai om zijn oren gaf. Op datzelfde moment kwam Koen tot de ontdek king dat ijscoventers eigenlijk nele- maal geen aardige mensen waren en hij besloot bioscoopdirecteur te wor den. Dan kon je lekker alle films voor niets zien.... Zo wisselde dat steeds. Maar met dat zeemansideaal was het toch wel iets anders. Het duurde nu al min stens drie maanden dat Koentje leder die het weten wilde bezwoer, dat hU zeeman werd. Vader vond het zo'n gek idee nog niet. „Tenslotte is ons land eens groot geworden door de moed van de onder nemende zeevaarders", zei hij tegen moeder. „En de zee zit een echte Hol landse jongen in het bloed". Maar moeder vond het een denk beeld om van te rillen. „Zeelui zijn zo sterk en zo ruw", zei ze. „En onze Koen is zo'n tenger ventje". Ja, daar had ze gelijk in. Koen was inderdaad een mager jochie en hit zag er niet bepaald ais een zeeman uit. „Dan moet hij meer eten", vond va der en hij had óók gelijk, want Koen wilde nooit eten behalve gebakjes en knakworst. Dus zei vader tegen Koen: „Als Je werkelijk zeeman wilt worden, zul je moeten beginnen met goed te eten. Dat is noodzakelijk, daar wordt je flink en sterk van". En werkelijk, dat hielp! Koen deed zijn best om zoveel te eten als hij kon en hij at zelfs 's zaterdags het bord bruine bonen leeg dat moeder hem opschepte, ofschoon hij bruine bonen neel naar vond. Toen hij bijna jarig was, vroeg hU een echt matrozenpak en wat was hij blij toen hij het kreeg! Trots als een pauw stapte hij de eer ste de beste woensdagmiddag na zijn verjaardag in zijn nieuwe pakje naar de haven. Koentje woonde namelijk met zijn vader en moeder in een ha venplaats en al was het dan geen grote havenstad, zoals Rotterdam of Amsterdam, de haven was toch heel echt. Koen vond het heerlijk om er wat rond te dolen en in zijn matrozen pakje had hij echt het gevoel dat hij er al een beetje bij hoorde. Zijn aan dacht werd op een zeker moment ge trokken door een matroos, een vrij kleine man, met een vriendelijk ge zicht en een kort ringbaardje. Die ma troos stond geamuseerd te kijken naar een Engels schip, waarvan de lading gelost werd. Zó vriendelijk zag hij er uit, dat Koentje, een beetje verlegen, naast hem kwam staan en nieuwsgierig naar hem opkeek. De matroos merkte eerst niets, maar opeens keek hij opzij, in Koentjes' hunkerende ogen. Hij lach te Koen toe en dat vond Koen zo be moedigend, dat. hij zei„Ik wil ook zeeman worden". De matroos keek naar Koen's fon kelnieuw matrozenpak, lachte en zei: „Maar matroos zijn, kereltje, dat is niet alleen in een mooi pakkie rond lopen. Je zult heel hard moeten wer ken". „Dat hindert niets", zei Koen vlug. „Ik vind werken fijn". Dat was niet helemaal waar. niaar Koen nam zich op dat ogenblik voor om voortaan altijd hard te werken, heel hard. De matroos vond Koen wel een grap pig kereltje. Hij babbelde wat met hem en vroeg toen: „Ga je mee. dan zal ik Je m'n schip laten zien!" Koen kon zijn ogen haast niet gelo ven. blij dribbelde hij met de matroos mee naar een grijze kustvaarder, De Zeeleeuw. De aardige matroos liep met hem het hele schip rond en vertelde allerlei Interessante dingen over de boot en over het leven op zee. Het was een prachtboot, vond Koen. Hij was opgetogen toen hij enkele uren later thuis kwam. „Zeeman worden.." zuchtte hij ver langend. Het zou wel weer veranderen, dacht moeder. Maar vader was daar nog niet zo zeker van' M. F. B. Als voorgerecht kunnen we geven een half gevuld ei, gegarneerd met plakjes wortel en met kleine papleren vlaggetjes, die eventueel zelf te ma ken zijn. Gevulde eieren. 2 eieren, mayonaise of slasaus, zout (mosterd, aroma), een stuk wortel, een paar bladeren kropsla, dunsel of veldsla, pa pieren vlaggetjes op houten prikkertjes gestoken. De eieren hard koken, laten afkoe len en doormidden snijden. De dooiers er uit nemen en door een zeef wrijven. De dooiers met een weinig mayonaise of slasaus vermengen tot een samen hangende massa en deze op smaak af maken met zout (mosterd en/of aro ma). De eiwitten met het mengsel vul len en met de bolle kant naar boven op een schaal of op schoteltjes zetten. De groenten sohoonmaken en wassen. De sla cm de eieren leggen en vlak om deze heen een randje van dunne schijfjes wortel aanbrengen. In Iedere eihelft kruislings twee vlaggetjes steken. Vbrikozen taart. 200 gr. lange biscuits, 125 gr. boter of margarine, 50 gr. poe dersuiker; voor de crème: 200 gr. gedroogde abrikozen. 100 gr. suiker, oranjeschilletjes of oranjehagelslag, chocolade strooisel of geconfijte vruch ten. De abrikozen een dag tevoren weg zetten in zoveel water dat ze een paar cm onderstaan. Daags erna de abri kozen gaar koken in het weekwater. De abrikozen op een zeef laten uitlek ken en door de zeef wrijven; abriko- zennat en -moes niet bij elkaar doen. Het moes op smaak afmaken met sui ker en laten afkoelen. De boter of margarine week laten worden op een warme plaats, maar niet laten smelten. De boter of mar garine met een houten lepel luchtig roeren, de poedersuiker toevoegen en het geheel nog even roeren, Bij lepels tegelijk het abrlkozenmoes toevoegen tot een goed-smakende crème is ver kregen. Een derde deel van de biscuits tegen elkaar aan plat neerleggen. On geveer een derde deel van de crème er over strijken. Hierop nog twee lagen biscuits en crème aanbrengen. Met de crème ook de zijkanten van de taart bestrijken. Het geheel op een koele plaats zetten tot kort voor het gebruik en hier en daar versieren met sinaas appelschilletjes of oranje hagelslag en chocolade strooisel of geconfijte vruch ten. Kijkjes in de Natuur Zó vriendelijk zag de matroos er uit, dat Koentje, een beetje verlegen, naast hem kwam staan en nieuwsgierig naar hem opkeek. Iedere winter, als ik een tekening en een beschrijving van een vogelvoederhuisje wil publiceren, moet ik een kleine aarzeling over winnen. Ik denk namelijk altijd: „Enige jaren geleden heb ik dat wel voor de eerste keer gedaan, maar zijn de mensen er altijd nog wel mee gebaat? Met andere woorden: doe ik ze er nog wel een dienst mee Maar als ik dan ondervind, hoe velen, die werkelijk wel wat belangstelling voor de natuur hebben, mij nog weer aan boord komen met de bekende vragen over vogels voeren in de winterdagen (wat ik overigens heel best vind! laten ze maar vragen!) en als ik mezelf bewust maak, hoe belangrijk dit stukje vogelbescherming op eigen terrein is, dan zoek ik getroost mijn oude tekening maar weer op, teken er voor de variatie een snoer pinda's en mezen bij en schrijf een nieuw stuk over wintervoer en wintervogels, allemaal in de hoop, dat hoe langer hoe meer mensen, grote en kleine, zich met deze aardige vogelsport zullen gaan bezighouden. Aardige sport, ja! Maar tevens een nuttige sport en zeer zeker een opvoe dende, als we de kinderen al vroeg er mee vertrouwd maken. Want het oude en misschien ln onze oren wat afge zaagde gezegde: „Jong gewend, oud gedaan" bevat toch maar een goede kern en niemand zal willen ontken nen dat een kind, dat wintervogels bij huis heeft gehad in zijn eigen door hem zelf getimmerd voederhuisje, la ter nooit een vernieler in de natuur zal worden. Alleen daarom al moeten vele lezers, die bijgaande tekening al eens hebben gezien, het mij naar niet kwalijk ne men, dat Ik dit onderwerp tooh maar weer van stal haal: voor vele- lezers ln het land is dit alles immers even nieuw. Daar komt bij, dat dit model een bijzonder soort is (ik heb het zelf niet bedacht, dus mag ik er wel over op scheppen!) Het Is er namelijk een dat op twee manieren kan worden ge bruikt. Bekijkt U nu even de tekening, vooral de werktekening met de letter tjes. Wie begrip heeft van zo'n teke ning, ziet direct, dat het onderste deel de eigenlijke voederruimte is, waar lekkers voor allerlei snavels kan wor den gestrooid en dat de bovenverdie ping bedoeld is als dubbele woning, dus voor 2 vogelfamilies, die daar ln het voorjaar gebruik van kunnen maken: als het voeren n.l. is afgelopen. De uitvinder van deze combinatie (een inwoner van Breda) heeft het bouwsel aan de praktijk getoetst. Hij heeft er een mezennest in gehad. Of beide „kamers" betrokken werden weet ik niet. Dat zal de praktijk moeten le ren. Mezen zijn niet zulke gemakkelij ke buren. Maar de proef is te nemen. Dus vaders van zonen en dochters, die liefhebberij hebben ln de natuur, stroop de mouwen eens op en maak een prachtig sterk geval, dat voor win ter en zomer dienst kan doen. Het kan nog best: al kwakkelen we mooi door januari heen. het wordt misschien nog anders, we zijn nog lang niet over de brug. Wilt U de volgende punten in acht nemen? 1 de maten van de zolder (c) zijn 20 x 40 2. zats takjes zijn overbodig. 3. de vlieggaten klein maken: voor mezen niet groter dan 3 cm. 4. het schuine dak. dat op de drie hoeken rust, maken van zink met daarover een laag versgesneden geknakt riet, dat met dun ijzer- draad tegen schuiven wordt be veiligd. ZIEZO ik hoop, dat deze kleine bij drage tot de vogelbescherming een beetje succes mag hebben. Nu moet. Ik nog een vraag beantwoor den van iemand, die schrijft, dat hij de lijsters, de merels, vinken en de mussen sympathieke dieren vindt, die hij graag in zijn tuin ziet, maar dat hij de kraaien onaangename dieren vindt, die hij zo gaarne zou willen weren van de voederplaats. Of er een oplossing is, die onaange name en aangename dieren gescheiden te houden? Tja! Een lastig geval. Als U het eens probeerde met zo'n voeder tafel, desnoods alleen maar een platte tafel, zonder dak dus, op een paal. Met opstaande latjes tegen het wegwaaien van het voer. Mezen bijv. krijgt U vast aan de 5. Het belangrijkste: de bovenverdie ping vooral schroeven, want leder voorjaar moet de zaak uit elkaar worden genomen en gTondlg ge reinigd met water en zeep. Dat voorkomt besmetting met ongedier te. Dan mag ik niet vergeten de waar schuwing Uw vogelhuis aan de onder zijde tegen inklimmerij van katten te beschermen met kippengaas, prikkel draad e.d. En etensresten, die op de grond komen altijd opruimen, opdat geen ratten worden aangelokt. pindaslingers en die zijn dan gevrij waard voor het kraaienvolk. Er is echter wat anders. Ik ben het niet eens met Uw Instelling ten op zichte van de dierenwereld. Die verde ling in sympathieke en onsympathieke vogels, needat ligt me niet, ik zie dat anders. Het ls me te eng menselijk be keken. Maar dit ls een heel onder werp apart, waarop ik liever eens wil terugkomen. Ik hoop dan te kunnen duidelijk maken wat ik bedoel. SJOUKE VAN DER ZEE

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 13