Burgemeester W. M. van der Harst nam afscheid van Valkenburg STftTE ©PRESS 4 4 v 94ste jaargang Vrijdag 27 januari 1956 Derde blad no. 28741 Benoeming te Ooltgensplaat: donderslag bij heldere hemel Vertrek wordt algemeen zeer betreurd Sinds gistermiddag is burgemeester W. H. van der Harst geen burgemeester van Valkenburg meer. In een buitengewone raadszitting heeft hij afscheid genomen van de gemeente, die hij vier jaar heeft gediend. Per 1 februari a.s. aanvaardt hij zijn ambt in Ooltgensplaat, waar hij tevens belast zal zijn met de waarneming van het burgemees terschap van Oude Tonge en Den Bommel. Na de buitengewone raads zitting, waarin wethouder Ouwersloot werd geïnstalleerd als waarne mend burgemeester, hebben vele vertegenwoordigers van officiële in stanties het woord ten afscheid gevoerd, waarna een druk bezochte receptie plaats vond. Burgemeester Van der Harst begon de buitengewone raad met mededeling te doen van het K.B., waarbij hij benoemd was tot burgemeester van Ooltgensplaat. De zaken zijn snel gegaan, aldus de heer v. d. Harst. Toen ik gevraagd werd het burgemeesterschap op mij te nemen van de drie gemeenten op Goeree en Overflakkee, hebben vvy ernstig moeten nadenken of wij dit wel moesten aan vaarden. Wij waren eigenlijk maar zo kort. in Vadkenburg, dat er nog vele plannen zijn die op uitvoering wachten. Het is met een enigszins bezwaard hart dat ik hier sta, aldus spr., want door de snelle gang van zaken komt de gemeen- Burgemeester Van der Harst voor de laatste maal met Valken- burgs ambtsketen. (Foto LD./Van Vliet.) te in een impasse te verkeren, terwijl zijn werk hier nog zeer onvolledig is. De afgelopen vier Jaar zijn zeer waardevol geweest voor ons en dat is toe te schrij ven aan allen, met wie wij hebben mo gen samenwerken. Spreker bracht dank aan de raads leden en in het bijzonder aan wethou der Ouwersloot. voor de grote steun en prettige samenwerking, die hij al tijd heeft ondervonden. Voorts bracht hü dank aan de ambtenaren, het gc- meentepersoneel en de rijkspolitie. Tenslotte richtte de heer Van der Harst een woord van dank tot de be volking voor de medewerking, het medeleven, de steun en het vertrou wen, in de afgelopen vier jaar onder vonden. „Wij nemen uiit Valkenburg een rijke ervaring en zeer prettige herinnering mee. Het ga de gemeente goed", aldus burgemeester Van der Harst, die daarna met een enkel woord de leiding van de vergadering overdroeg aan de heer Ouwersloot en hem de ambtsketting omhing. DONDERSLAG... Loco-burgemeester Ouwersloot begon met op te merken, met zeer gemengde gevoelens het woord te richten tot bur gemeester Van der Harst. Uw benoe ming kwam als een donderslag bij heldere hemel en wij kunnen ons moeilijk reali seren dat het nu werkelijkheid gaat worden. Het spijt ons zeer dat U Val kenburg gaat verlaten, want het ging goed in onze gemeente. Spr. bracht de heer v. d. Harst hartelijk dank voor al het werk dat hij heeft verzet in het be lang van de gemeente en voor de pret tige wijze waarop altijd is samengewerkt fn het college van B. en W. en in de raad. Mevrouw Van der Harst dankte hij voor de wijze waarop zij heeft meege leefd met het werk van haar echtge noot en voor alle ondervonden gastvrij heid en hartelijkheid. Wethouder Van den Broek was niet vervuld van gemengde gevoelens, daar hij het zonder meer betreurt dat de bur gemeester Valkenburg gaat verlaten. De herinnering aan uw ambtsperiode zal lang levendig blijven in de gemeente, aldus spr. Ook hij bracht de burgemees ter dank voor de wijze, waarop hij de wethouders heeft betrokken in het be stuur van de gemeente. Ondanks de ze kere weemoed bij uw vertrek, aldus spr., gunnen wij U van harte promotie en wij wensen U een prettige werkkring toe. VEEL BEREIKT Het oudste raadslid, de heer G. van Leeuwen, memoreerde enkele belangrijke werken die tot stand zijn gekomen tij dens de ambtsperiode van burgemeester Van der Harst: de wederopbouw werd voltooid, de Voorschoterweg werd voor zien van een goede verlichting, er kwam een nieuwe ambtswoning voor de burge meester, de muziektent w%rd in gebruik genomen. En dit is nog maar een kleine greep uit alles wat er gebeurde ln vier I jaar Namens de raadsleden dankte de heer Van Leeuwen de burgemeester I voor de prettige wijze, waarop men heeft samengewerkt, en bood hij de scheidende eerste burger een fraaie tabakspot aan. Burgemeester Van der Harst zeide diep getroffen te zijn door de vele goede woorden en het geschenk. Het zal ons niet. gemakkelijk vallen de banden met onze eerste gemeente losser te moeten maken Er is te veel lof toegezwaaid, al dus spr.. want zonder dc wethouders en de rand zou nooit dat bereikt zijn wat nu tot stand is gekomen. Hierop sloot de voorzitter de buiten gewone raadsvergadering. VELE SPREKERS Namens de collegae uit de omgeving voerde de burgemeester van Sassenheim jhr. mr. Sandberg van Boelens het woord. Wij hebben waardering voor uw pret tige en collegiale persoonlijkheid en voor uw grote bekwaamheid. Hij wenste de heer Van der Harst veel voorspoed in zijn nieuwe gemeente. Ds A. Langeler sprak namens de plaatselijke kerken. Hij wees er op dat de burgemeester goed had aangevoeld hoe zijn houding moest zijn in de gemeente en alle kerken heb ben het bijzonder gewaardeerd dat U het kerkelijk leven goed aanvoelde. Hij wenste de burgemeester alle goeds toe. Ds Lekker kerker voerde het woord na mens de ohr. school. Het bestuur is U veel dank verschuldigd, want U hebt het met raad en daad ter zijde gestaan en adviezen gegeven, die buiten het ambtelijke vlak lagen. Het kringhoofd van de Bescherming Bevolking, de heer Gerth van Wijk. dankte de heer Van der Harst voor de prettige samenwer king, waardoor er in Valkenburg een goede B.B.-kem gevormd kon worden. Adjudant Van der Laan, sprekend na mens de rijkspolitie, zag in de burge meester een vader, want wij zijn nooit behandeld als een stiefkind, aldus spr. Hü had eenmaal een onderzoek naar de burgemeester in moeten stellen, „omdat deze ervan verdacht werd veler harten te hebben gestolen". Het on derzoek kon het wettig bewijs niet le veren. maar de overtuiging was aan wezig! De heer H. Imthom sprak een woord van dank namens Valkenburgs Harmo- niet, die wel een zorgenkind genoemd mag worden. Dank zij uw medewerking zijn wij de moeilijkheden te boven geko men, aldus spr. De heer Van der Mey, spiekend namens de schaakclub, toonde zich zeer dankbaar dat de burgemeester ook aan dit kleine onderdeeltje van het gemeentelijk leven aandacht had besteed. RECEPTIE Burgemeester Van der Harst dankte tenslotte met een enkel woord alle spre kers. Hierna had een receptie plaats, waar men persoonlijk afscheid kon ne men van burgemeester en mevrouw Van der Harst. Wij merkten hier o.m. op de burgemeesters van Oegstgeest, Warmond Zoetermeer. Voorschoten, de plaatselijke predikanten, de dijkgraaf mr J. Slagter. de heer W. Weening. het hoofd van de vleeskeuringsdienst, dokter H. M. Hue- ting, de echtgenoten van de raadsleden en vele gemeentenaren. Het personeel van de secretarie had reeds eerder afscheid genomen van de burgemeester, waarbij de wnd. se cretaris. ae heer A. Bol, het woord voer de en de burgemeester een vulpen aan bood. NIEUWE SCHOOL Aan df buitengewone raadszitting ging een gewone raadsvergadering voor. af. Na de opening hield de burgemeester zijn nieuwjaarsrede, waarin hij herin nerde aan het naderend afscheid. Hij wees voorts op wat in het afgelopen jaar tot stand is gebracht, enkele belangrijke en vele minder belangrijke zaken, die echter alle tezamen ten gunste van Val kenburg zijn. De woningnood is niet zo groot meer, er zijn slechts 38 gevallen van woningzoekenden ingeschreven, en daar ook deze mensen geholpen dienen te worden, moet de politiek van de ge meente er op gericht zijn bouwgrond ge reed te hebben op het. moment dat ge bouwd kan worden. Riolering en krot opruiming zullen de aandacht blijven vragen. De bevolking nam in 1955 met 50 personen toe en bedraagt thans 1647. Alle agendapunten gingen daarna vlot onder de hamer door, zodat deze raad na ongeveer een uur was afgelopen. Be langrijk waren twee raadsbesluiten. Het eerste was het principe-besluit mede te werken aan de tot standko- ming van een nieuwe christelyke school, die zal verrijzen aan de Broek- weg. Het zal een zes-klassige school worden. Men besloot in principe over te gaan tot aankoop ran de benodigde grond. De gekozen oplossing is het voorde ligst. aangezien hierdoor binnen afzien bare tijd gebouwd zal kunnen worden al zal het- begin niet eerder zün dan in november, als alles vlot gaat. Er is lang gewerkt aan de plannen voor de nieuwe school, maar thans ziet het er dan toch naar uit dat spoedig een nieuwe school zal verrijzen. Voorts werd in principe besloten tot de bouw van vier woningen aan 't Boomrak. Mogelijk is de bouw van deze woningen te combineren met de bouw vao de zes industriewoningen, die daar gebouwd zullen worden, De goedkeuring voor de bouw wordt reeds in April verwacht. Tot ambtenaar van de burgerlijke stand werd benoemd wet houder Ouwersloot, als opvolger van burgemeester Van der Harst. (Ingez. Med.-Adv.) Nieuwe P.-slaaprijtuigen BINNENKORT OOK IN ONS LAND Met ingang van 14 februari zal het nieuwe, z.g. P.-rütuig van de „Com pagnie internationale des wagon-llts", dat 20 eenpersoons compartimenten telt, in gebruik worden genomen op de Holland-Italië Express tussen Amster dam en Milaan. De afdeling Neder land krijgt daartoe de beschikking over drie van deze P.-rütuigen. Later zal dit rijtuig ook worden gebruikt in de nachttreinen Amsterdam-Brussel- Parüs v.v. Dit nieuwe P.-rütuig zo genoemd naar de ontwerper ïr. Albert PUHpich. directeur van de technische dienst van de Compagnie wordt reeds met suc ces gebruikt tussen Rome en Milaan en in dc nachttreinen Oostende-Milaan v.v. en Pnrüs-Marseille v.v De compagnie heeft een serie van 80 van deze rijtuigen besteld in Belgie. Frankrijk en Italië. De bouwkosten van één rijtuig bedragen circa f. 500.000 Door een vernuftig»? ruimteverdeling konden in één rijtuig 20 in plaats van 11 éénpersoons-compartimenten worden in gericht. Elk compartiment is met vele nieuwe snufjes uitgerust, zoals een zelf bedieningsinstallatie voor de ventilatie, een opvouwbare fauteuil en metalen jaloezieën. Burgemeester Van der Harst (rechts) hangt wethouder Ouwer sloot de ambtsketen om. (Foto L.D./Van Vliet.) A.R.-partij vraagt radiozendtijd Het centraal comité van A.R.-kies- verenigingen heeft zich in een brief tot de minister van O. K. on W. ge wend met het verzoek dat ook aan de A.R. partij radiozendtijd beschikbaar zou worden gesteld. In deze brief is meegedeeld, dat de AR.-partij met grote belangstelling kennis heeft genomen van hetgeen in de Memorie van Antwoord op de begro ting van O. K en W wordt opgemerkt over het beschikbaar stellen van zend tijd aan de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie Waar blijkens deze Memorie van Ant woord door de minister aan de Radio- raad verzocht is advies tc willen geven over dc wijze, waarop en dc mate waarin deze zendtijd ter beschikking van be langhebbende politieke parfiipn kun worden gesteld, stelt het Centraal Comité cr prijs op te verklaren, dat de A.R-partij bij de beslissing van de minister te dezer zake gaarne als een der .belanghebbende politieke partijen" zfd worden aangemerkt, daar deze partij zich ,nzake radio-uitzendingen voor vrij wel gelyke moeilijkheden geplaatst ziet als de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. ,V.N. moeten zich niet bemoeien met binnenlandse kwesties" De organisatie r Ver. Naties kan zichzelf vernietigen door zich in te laten met de binnenlandse aangelegenheden van haar Ieden-staten, aldus verklaarde Sir Pierson Dixon. permanent vertegenwoordiger van Groot-Brittannië bij de Ver. Naties, in een toespraak tot de Vereniging van rechtskundigen van de staat New York verklaard. „Er zijn landen die in het lidmaatschap der Ver. Naties een middel zien om hun eigen politieke streven te dienen door te intrigeren op het grondgebied van andere staten-V.N.-leden en door te pogen dit gebied voor die landen ver loren te doen gaan", aldus Dixon. De toekomst van de gehele organisatie op het spel, zegt Sir Pierson Dixon Hij herinnerde in dit verband aan het verlaten dooi- Frankrijk van de Algeme ne Vergadering wegens een voorgeno men bespreking van het Algerijnse vraagstuk t volgens de Franse Grondwet maakt Algerüe deel van Frankrijk uit) en hetzelfde gebaar van de Zuidafri- kaanse Unie, toen besloten werd haar politiek van rassenscheiding tot onder werp van bespreking te maken. Dixon haalde de bepaling in het Handvest aan. waarin uitdrukkelijk is vermeld, dat de Ver. Naties zich die nen te onthouden van inmenging in Aftalving Scheveningse strand Openbare Werken, de heer D W. Dett- meijer. medegedeeld, dat, teneinde de afslag van het Sehoveningse strand zo veel mogelijk tegen te gaan, in het voor jaar van 1955 op het strand nabü de Keizerstraat 1000 meter rijshout is ge plaatst en ter hoogte van het Palaee- hotel 500 meter. De stormvloed in de nacht van 28 op 29 december heeft echter tot gevolg gehad, dat de glooiing van de Boulevard op verschillende pun ten is beschadigd. Met het herstel van de toen aangerichte schade is een be drag van f 3900— gemoeid geweest. Intussen is het gehele vraagstuk van de afkalving van het strand in onderzoek. Daar men in België bü de boulevards voor dezelfde moeilükheden staat, heeft de heer Dettmeijer zich tot de minister van Openbare Werken van België ge wend. die hem een nota heeft toegezon den betreffende de ontzanding van de Belgische kust en de maatregelen, welke daartegen genomen worden Brand in studentenpension Gisteravond is brand uitgebroken in een studentenpension boven een mode magazijn aan de Oude Gracht te Utrecht. De student L. Boon stak een pertoleumkachel aan om zijn kamer te verwannen en begaf zich daarna naar beneden, toen hij terugkeerde sloegen de vlammen hem in het gezicht. Bü een poging om de brand tc blussen liep hij ernstige brandwonden aan het gelaat op. Hij moest door de gemeentelijke geneeskundige dienst van Utrecht naar het ziekenhuis voor behandeling worden dc binnenlandse aangelegeheden van haar Ieden-staten en hij voegde hier- aantoe: „Ik hoop. dat de thans tot 76 landen uitgegroeide internationale or ganisatie zich in het vervolg ten deze nog meer beperking zal opleggen, daar anders wellicht haar gehele toekomst in gevaar zou worden gebracht". SCHIP BIJ LITH GEZONKEN Tengevolge van het zinken van een schip in het bovenhoofd van de Schut sluis in de Maas te Lith, is de scheep vaart door die slms volledig gestremd. Een met 300 ton kolen geladen schip, dat aan het uitvaren was in de richting Grave, is vermoedelijk door plotseling schuren m de huid lek geworden en in zeer korte tijd gezonken. liet gezin van de schipper en diens knecht konden aan wal worden gebracht. Het vaartuig ligt loodrecht onder de hefdeur van de sluis. Belastingheffing van overheidsbedrijven Verschenen is de Memorie van Ant woord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer betreffende het wets voorstel tot een nieuwe regeling van de belastingheffing van overheidsbedrijven. Hieraan ontlenen wij: De ministers zijn van oordeel, dat de regelmg van de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten in cidenteel niet met individuele aanpas singen moet worden verzwaard. Zij komen te gereder tot dit oordeel, omdat het hier in verhouding tot het gemeen telijke budget in het algemeen om be- trekkelük kleine bedragen zal gaan. Aangenomen mag dan ook worden, dat de gemeenten, om welke het hier gaat, als gevolg van de voorgestelde heffing ln de regel niet in budgetalre moeilijk heden zullen geraken, die zü zelf niet kunnen oplossen Betreft het een ge meente, die in byzondere omstandig heden verkeert en uit dien hoofde heeft gevraagd om een verhoging van de al gemene subjectieve uitkering uit het Gemeentefonds, dan zal uiteraard bij de beoordeling van het verzoek, behalve met andere factoren welke hierbij in het geding zijn. ook met de onderhavige factor rekening kunnen worden gehou den. Nog wordt medegedeeld, dat de be windslieden van oordeel zijn dat, nu het wetsvoorstel, naar mag worden ver wacht, in de loop van 1956 het Staats blad zal bereiken, het aanbeveling ver dient de nieuwe wettelüke regeling voor de toekomstige fiscale positie van de overheidsbedrüven eerst met 1956 te doen ingaan Een voorstel van die strek king is in de nota van wijziging opge nomen. Koningin Elizabeth van Engeland vertrekt vanavond naar Nigeria Jaarlijks een of twee reizen van korte duur naar delen van het Gemenebest Koningin Elizabeth van Engeland vertrekt heden-, vrüdagavond. met de Hertog van Edinburgh uit Londen naar Nigeria, dat met zijn 32 miljoen inwo ners de dichtstbevolkte kolonie van het Britse rijk is. Deze reis naar de west kust van Afrika zal de eerste van een serie reizen binen het Gemenebest zU". In het vervolg zal de koningin niet. zoals twee jaar geleden bü haar reis om de wereld, lange tüd buiten Engeland vertoeven, doch jaariüks zullen een of twee reizen van korte duur enkele weken of dagen gemaakt worden. Delicate toestand in het land 'ln land- dat als Britse en- clave bgt tussen Frans West-Afrika en aan Afrika S westkust Frans Equatoriaal Afrika, vormen geen hechte eenheid. Het Noorden, waar meer De raadslieden van Koningin Eliza beth zouden Nigeria als reisdoel gekozen hebben, omdat de toestand daar zeer delicaat is. De verschillende onderde- overgebracht De Utrechtse brandweer rukte met twee motorspuiten en een materianlwagen uit en slaagde erin het vuur na een half uur te localisereh Het beneden het pension gelegen mode magazijn liep aanzienlijke waterscha de op. Groei Canadese bevolking door immigratie Verruiming toelatingsbepalingen (Van onze Haagse redacteur) De Canadese minister voor de immi gratie. li, kol Laval Fortier, heeft In de Canadese ambassade verteld, dat Canada in 1956 vele Nederlandse im migranten hoopt te kunnen verwel komen. Voor zyn land Is 1955 het bes te economische jaar na de oorlog ge weest met een maximum aan werkge legenheid. Vandaar dan ook, dat Ca nada niet lang geleden zün immigra tiebepalingen belangrük heeft ver ruimd. Het beginsel van de scherp begrensde beroepenlüst, zo zei de minister, is los gelaten Immigranten worden thans aanvaard op grond van persoonlüke ge schiktheid en vermogen tot aanpassing. Zo groot zün op het ogenblik de eco nomische mogelijkheden dat ieder, die tot werken bereid is, goede toekomst kansen heeft. Aan de „nazorg" van de immigrant wordt door de ambtenaren van het Canadese Departement van Im migratie alle aandacht besteed Het streven is er op gericht de be volking in aantal uit te breiden zo veel als met het oog op de economie van het land maar mogelqk is. Minister Fortier zal gedurende zün vcrblüf van drie dagen ln ons land besprekingen over de emigratie voe ren met minister J. G. Suurboff en de commissaris voor de emigratie mr. ir. B W. Haveman. In het jaar 1955 heeft het aantal Nederlandse emigranten naar Canada als gevolg van de berichten over werke loosheid in 1954. een sterke teruggang vertoond, nl. 7000 emigranten tegen 16.000 ln het Jaar daarvoor. Het totaal emigranten naar Canada in 1954 liep naar verhouding minder sterft terug nl. ran 154.000 (in 1954) tot 110.000 .iWij betreuren dat ten zeerste", aldus minis ter Fortier. „en wü hopen dat 1956 weer een stijging te zien zal geven". Daarop bestaat zeker kans. Het aantal aanmel dingen in januari 1956 is reeds het dubbele van dat in januari vorig Jaar. Uiteraard werd de vraag gesteld over •*- toelating van niet-blanke immi- dan de helft van de bevolking woont, is minder ontwikkeld dan de andere delen van het land en het staat zeer wan trouwend tegenover de „intellectuelen" van Oost- en West-Nigeria. Drie jaar geleden beloofde Engeland, dat elk gebied ran Nigeria dat onafhan kelijkheid wenste in 1956 zün wensen ingewilligd zou krügen, Men is van plan een federatie te stichten, doch dit is door het wantrouwen van Noord-Nige- ria, dat overheersing door het meer ont wikkelde Oost- en West-Nigeria vreest, een moeilijke aangelegenheid. In augus tus zal een constitutionele conferentie gehouden worden Men is er zich van bewust, dat het land wellicht in onlus ten gestort zou kunnen worden, als het snel onafhankelijk worden zou. Slippend meisje gedood (Speciale berichtgeving) Gistermiddag slipte op de door sneeuw gladde Maanderbuurtweg te Ede een fietsend meisje, de 11-jarige Dirkje van Ham, wonende aan de Dirke Weideweg. Zij viel juist onder een haar tegemoet komende vrachtauto uit Ede en werd zo ernstig gewond, dat zü kort c plaatse overleed Poujadisten (onder protest) naar uiterst rechts De fractie-leiders der Franse Assem- granten, dit naar aanleiding van de blee hebben de 52 Poujadistlsche afce- ervaring. die enkele Indo-Europese I vaardigden de uiterst rechts gelegen ze- Nederlanders kortgeleden bij hun tels van de Assemblee toegewezen Deze emigratie naar Canada hebben op- zetels, zo voegt Reuter hier aan toe gedaan. „Wü kennen geen rasbarrlè- 'A-orden door alle politieke partijen in' re zei de heer Fortier. „Maar w(J be Frankrijk angstvallig gemeden, zelfs ue ritten een regeling volgens welke partüen met een uiterst rechtse Instel- Aziaten slechts kunnen worden toegc. ling verafschuwen de betiteling rechts" laten als zjj echtgenoot, vrouw of on- De Poujadisten, die om de bovenste gehuwde kinderen beneden de 21 Jaar ,-etels in het centrum verzocht hadden van een Canadees (In Canada woon- hebben meegedeeld, dat zij zullen nro- achtig) staatsburger zün." testeren

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7