Afscheid mej. F. W. Ch. Riphaagen als godsdienstonderwijzeres 94«te jaargang Vrijdag 27 januari 1956 Tweede blad no. 28741 Na 27 jaar kGij hield van de jeugd en de jeugd van U" Te midden van. de Leidse schooljeugd van de openbare school, waartussen kq ruim 27 jaar verkeerde, heeft hedenochtend mej. F. W. Ch. Riphaagen haar taak als godsdienstonderwijzeres neergelegd. De openbare school aan de Dam- Iaan was ditmaal door de „Commissie voor het Bijbelonderricht op de scholen" voor dit officiële afscheid uitgezocht. Namens deze Commissie waren met de voorzitter, ds. H J. van Achterberg, ds. J. van der Wiel en de heer J. P. Paulusse aanwezig, terwijl dr. J. M. Roosenschoon het Gemeentebestuur ver tegenwoordigde en ook een deputatie van de Oudercommissie van de Dam- laanschool dit afscheid bijwoonde. Ds. van Achterberg, die ais eerste spreker het woord voerde, wees er o.m. op. dat mej. Riphaagen dit werk zo vele jaren niet alleen gedaan heeft om dat zjj daarin zo grote voldoening vond. dooh dat zij 'begreep, dat zij in dit werk Jezus mocht dienen. Uw arbeid, aldus spreker, deedt gij met geheel uw hart. Gij hieldt van de jeugd en wederkerig de jeugd van U. Voorts herinnerde ds. Van Achterberg er aan, dat mej. Riphaagen wekelijks in diverse scholen circa twintig uur les gaf aan in totaal 600 tot 800 kinderen. Namens de Commissie dankte spreker mej. Riphaagen hartelijk voor de grote trouw en bijzondere toewijding, waar mede zij dit werk ruim 27 jaar heeft verricht. Van deze gelegenheid maakte hij tevens gebruik om de leerlingen van de Damsohool hartelijk te danken voor het geschenk leen reproduktie van Vin cent van Gogh), dat juist een dezer da gen Is aangekocht voor de nieuwe Ma- ranatha-kerk. Dr. Roosenschoon, die bij verhinde ring van de wethouder van Onderwijs namens het Gemeentebestuur het woord voerde, had eveneens veel waardering voor de arbeid van mej. Riphaagen in aansluiting waarop hij wees op het grote belang van bijbelonderricht aan de schooljeugd. Nadat ook de heer G. J. Flierman mens de Oudercommissie een woord van dank en waardering had gesproken, deed dit het hoofd der school, de heer J. Fluyt. namens het onderwijzend per soneel. De heer Fluyt wees op de bijzon dere onderwijscapaciteiten van mej. Riphaagen, die in haar werk steeds Iets wist te leggen wat uit haar inner lijk voortkwam. Het had spreker steeds weer getroffen, dat mej. Riphaagen altijd zo opgewekt, blijmoedig en vriendelijk haar prachtige arbeid had verricht. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREX •Albertine Henrietta Helene dr. van H. Vrolilk en M. H. G. Kilzer; Son la dr. van H. C. v. Meurs en M M. v. Oosten: Ma ria Johanna Catharina, dr. van G A. de Lance en T. de Bruin- Tom zn van A. de Beer en C. A. Valk: Adriana Clazlna. dr. van J. Aartman en W. J. Hilman: Anita, dr. van P. J. Verboon en G. Deel stra. OVERLEDEN. E. C. H. Palkenstein wed. van Anlneer. SI Ir.: T. Kulloers. man 73 IrC. Beil. man 78 ir: M. Louters, huisvr. van Broneers. 69 Ir.: M. Valentiin. huisvr. van Schakenb06. 76 ir. Officiële publikatie UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met Ingang van 30 Januari 1956 gedurende veertien dagen zal liggen een do(?r de Gemeenteraad ln zijn vergadering van 23 Januari 1956 vastgesteld partieel uitbreidingsplan „Lel den, Voorschoterweg-Trekvliet". met be trekking tot gronden, gelegen tussen de Voorschoterweg. de Trekvllet en de Korte Vliet, zulks met Intrekking van een ge deelte van het partiële uitbreidingsplan „Lelden-zuldwesV" van 26 Januari 1948. zoals dit sedert ls gewijzigd. LEIDEN. 27 Januari 1956. De Burgemeester voornoemd. F. H. VAN ONTEIGENING De Burgemeester van Lelden brengt ter voldoening aan het bepaalde bij artikel 84 der Onteigeningswet ter openbare kennis, dat met ingang van 30 januari 1956 ge durende 21 dagen ter Inzage voor een leder Is neergelegd het besluit van de gemeente raad van 23 Januari 1956, tot onteigening, ten name van de gemeente Lelden, ln het belang van de volkshuisvesting. Ingevolge het bepaalde bij artikel 77. eerste lid. onder 40, der Onteigeningswet, van g den, welke zijn gelegen tussen de V schotcrweg en de Trekvllet en begrepen ln het uitbreidingsplan „Lelden, Voorschoter weg-Trekvliet", zulks overeenkomstig de bij dit besluit behorende kaarten en verdere bescheiden, als genoemd ln art. 80 tweede lid, van meergenoemde wet. LEIDEN, 27 Januari 1956. De Burgemeester voornoemd, P. n. VAM KINSCHOT. Voorts was de heer Fluyt zeer erken telijk voor de prettige collegiale om gang met mej. Riphaagen. Nadat spreker haar nog vele jaren van goede gezond heid en rust had toegewenst, bood Gees- je de Groot namens de leerlingen aan mej. Riphaagen een schemerlamp aan. Het personeel der school voegde hieraan een elektrische broodrooster toe. Het laatste „woord" was deze ochtend aan de leerlingen, die mej. Riphaagen het gezang „Beveel gerust uw wegen" toezongen. Mej Riphaagen, die tenslotte een dankwoord sprak, zeide dit werk op alle scholen met groot plezier te hebben ge daan. In alle bescheidenheid merkte zij op. dat zjj verwacht, dat uit haar werk Namens de leerlingen neemt Geesje de Groot afscheid van mej. F. II7. Ch. Riphaagen. V.l.n.r. de scheidende godsdienstonderwijze res. haar vriendin mej. S. Bakker, ds. J. v. d. Wiel. ds. H. v. Achter berg en liet hoofd van de school aan de Damlaan. de heer J. Fluyt. (Foto L.D./Van Vliet.) iets naar voren is gekomen van de taak, welke een vrouw ook in het midden der gemeente heeft te vervullen. Met de kin deren, aldus mej. Riphaagen, heb ik vele fijne uurtjes doorleefd. De heer Fluyt, die aan het einde van de bijeenkomst een slotwoord sprak, achtte het van belang, dat de ge meente in de toekomst dit werk een krachtige financiële steun gaat verlenen zodat de Hervormde Kerk straks niet zal moeten zeggen: „Wij willen gaarne onze medewerking verlenen, doch wij kunnen niet'". Dr. W. Stuurman overleden Oud-directeur van Openbaar Slachthuis Na een langdurig ziekbed is te zijnen huize in Oegstgeest op 79-jarige leef tijd overleden dr. W. Stuurman, oud- directeur van het Openbaar Slachthuis te dezer stede en oud-hoofd van dc Centrale Keuringsdienst van Vee en Vlees. Zijn grote verdiensten voor stad en land vonden officiële erkenning in zijn benoeming tot officier in dc Orde van Oranje-Nassau. terwijl hem bij zün ambtelijk afscheid in 1941 dc zilveren medaille van verdienste der gemeente Leiden werd toegekend. Dl*. Stuurman, geboortig uit Ammer- stol, was van 1901 tot 1907 werkzaam als I adjunct-inspecteur bij de Vee- en Vlees keuring en adjunct-directeur vim het Slachthuis, waarna hij in 1910 tot direc teur werd benoemd. Deze functie heeft hij bekleed tot het bereiken van dc pensioengerechtigde leeftijd, tot 1 januari 1942. In de tussenliggende jaren 19071910 was hij directeur van het Abattoir in Alkmaar. Waar het Leidse Slachthuis op 1 mei 1903 in gebruik werd genomen en dr. Stuurman er dus behoudens een korte onderbreking in de jaren 1907—1910 gedurende bijna 40 jaar de leiding van heeft gehad, kan naar waarheid worden getuigd, dat hij in zeer belangrijke mate tot de ontwikkeling dezer instelling heeft bijgedragen. Bij zijn afscheid, dat op 17 december 1941 onder grote belangstelling plaats vond, hebben zowel vertegenwoordigers van het gemeentebestuur als van het staatstoezicht op de volksgezondheid uitvoerig gewaagd van zijn grote weten schappelijke kennis, zijn voortreffelijke leiderseigenschappen, zijn uitnemende organisatorische talenten en zijn pret tige verhouding tot het personeel, dat hij door zijn eerlijkheid, nauwgezetheid en plichtsbetrachting tot een stipte taakvervulling siimuieerue. i man had ook een groot werkzaam aan deel in de totstandkoming van de Vlees- keuringswet van 1919. waarvoor hij vele waardevolle adviezen verstrekte. Zijn hoogstaande ambtelijke en menselijke eigenschappen deden hem veler hoog achting. waardering en vriendschap verwerven. Het ligt geheel in de lijn van zijn beminnelijke, bescheiden persoonlijkheid, dat de teraardebestelling van zijn stof felijk overschot in alle stilte zal ge schieden. ga's te ondergaan. Muziek- en declamatie wedstrijd TUSSEN LEERLINGEN MIDDELBARE SCHOLEN De onlangs opgerichte Contactcom missie Leidse Middelbare Scholen zal 16 maart een muziek- en declamatiewed strijd houden. Het doel van deze wedstrijd is het onderhouden en verstevigen van het contact tussen de leerüngenverenigingen van de Leidse Middelbare Scholen De avond zal plaats vinden in de Stadsgehoorzaal. Het initiatief tot deze avond werd ge nomen door de Chr. Kweekschool. Het programma zal bestaan uit muziek en declamatie. Iedere sohool krijgt 4 4 5 minuten voor declamatie, zowel proza als poëzie ls toegestaan en 9 a 11 minuten voor uit sluitend klassieke muziek. Er komen aparte jury's voor de mu ziek en declamatie, elk bestaande uit ongeveer zeven leden Er zullen drie bekers worden uitge loofd, t.w. voor de school die de muziek of declamatie gewonnen heeft en voor de sohool die over het algemeen geno men de beste prestatie leverde. INBREKERS HADDEN KLEINE BUIT In de nacht van woensdag op donder dag is ingebroken in d' fabriek van de N.V. Rjjn'andse Metaal Beschermings Maatschappij aan het Delftse Jaagpad. De inbrekers oogstten slechts een kleine buit, namelijk een geldbedrag van f.90 benevens een briefopener en enige si garen en sigaretten. LEIDSE SMALFILM LIGA Herman Kleibrink vertoonde gister avond op een bijeenkomst van de Leidse Smalfilm Liga zijn film over de Leidse spoorwerken, die hij enkele maanden geleden reeds in de Lakenhal voor ste delijke autoriteien draaide. Het pro gramma bevatte verder een fragment van een biologische kleurenfilm over de duinstreek eveneens van Herman Klei brink, terwijl via de geluidsband gelui den van bovengenoemde film ten ge hore werden gebracht. De smaAfilmers, die in Het Gulden Vlies bijeen waren, hadden een gezellige avond. Prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga 50 jaar doctor staatswetenschap Donderdag 2 februari a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat jhr. mr. W. J. M. van Eysinga te Leiden promoveerde tot doctor in de staatswetenschap. Prof. Van Eysinga ls oud-hoogleraar te Leide n en oud-rechter In het Permanente Hof van Internationale Justitie. Willem Jan Mari van Eysinga werd op 31 Januari 1878 te Noordwijkerhout ge boren, studeerde staatswetenschappen te Leiden en bekleedde na een ambtspe riode van zes jaar aan het Departement Gisteren herdacht de heer J. Rietber gen, administratief ambtenaar bij de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elek triciteit. de dag waarop hij 40 jaar ge leden zijn loopbaan bij dit bedrijf begon, j In de directiekamer werd de jubilaris toegesproken door de directeur. Ir. Y. Ykema, die 'hem mede namens het Ge meentebestuur een oorkonde en gratifi- i catie aanbood. Hierna voerde de administrateur, de heer J. J. C. Snel het woord, die de ju- bilaris prees om de grote ijver en nauw- 1 gezetheid, waarmede deze zich van de hem opgedragen taken, zowel zijn ad- mimstratieve, als die van leider van de E.HB.O., kwijt. Als voorzitter van de Jubileum-commissie bood spreker een j fraai geschenk aan. De heer Rietbergen dankte de spre kers om daarna thuis nog een huldi- in de intieme kring van zijn colle- Eenheid onder gereformeerde belijders De generale synode van de Geref. Ker ken heeft in haar gisteren te Leeuwar den gehouden zitting o.m. behandeld de kwestie van de uitbreiding van de bundel „Enige Gezangen". Deze aan gelegenheid is nog niet tot een einde gebracht: zij zal in de in april te hou den zitting opnieuw ter sprake komen, deputaten van de eenheid onder de gereformeerdere belijders behandeld en gereformeerde beleiders behandeld en besloten opnieuw deputaten te benoe men. die zich zullen bezinnen op we gen en middelen, die de» kerkelijke een heid praktisch voorbereiden en op een volgende synode van rapport zullen dienen. Het antwoord van de generale synode der Chr. Geref. Kerken, die we derzijdse correspondentie afwees, be treurde de synode. De synode gaf aan de te benoemen de putaten opdracht mede te werken aan de totstandkoming van een gerefor meerd convent en zich te beraden op het met andere gereformeerde groepen in het even roepen van een permanente Gereformeerde Raad in Nederland, die over de vragen, die de gehele gerefor meerde gezindte rakèn, van advies kan dienen en de toenadering bevorderen. De synode zal de kerken en haar leden oproepen alles te doen wat de eenheid van de gereformeerde belijders oevor- deren kan en naast het contact met de Ned. Herv, Kerk. dat in het bijzonder te zoeken met de Chr. Geref. Kerken en met alle andere kerkformaties van confesioneel karakter, waar dat maar mogelijk blijkt. LEIDERDORP AA Kuiper over „Woordkunst" In „Irene" sprak de heer Ad Kuiper uit Baam over „Woordkunst". Er was hiervoor een flinke belangstelling. Ds. H. Sweepe sprak een kort begroetings woord. De spreker stelde allereerst de vraag: „Hoe waarderen wij het aangeboden woord". We kunnen een inzicht krijgen in de wereld en de mensen door te le zen. Vele fragmenten, ja hele terreinen worden afgesloten als men niet leest. De jeugd leest weinig gespecialiseerd. Op school wordt veel lectuur verwerkt. Er zijn veel boeken die verschillende aspec ten van het leven belichten. Was het vroeger beter? Elke tijd heeft zijn eigen nood. De bijbel leert ons dat de men sen altijd al slecht lazen. Zie bijv. Mat- theus waarin er meermalen op gewezen wordt goed te lezen. Deze kritiek van Christus geldt thans nog, ook voor J" ouderen. Goed lezen, aldus spr. is een opdracht van God uitvoeren. Begint men met een beeldroman dan vervalt de mens ge makkelijk in: .gnet meer lezen": d« plaatjes doen het dan wel. Iemand die 't woord niet meer wil lezen kan ook het Woord niet meer waarderen. Daar over bestaat in deze tijd grote zorg. Le zen is allereerst verzamelen, aren lezen. De humor, een der grootste gaven door God de mens gegeven, doet ons het ge schrevene beter zien. De bijbel dient bij alles voorop te staan. De Gereformeerden zijn bijbelvast. Iemand die de bijbel verwaarloost, verwaarloost meer dan 'hij denkt. Op deze wijze werden ver schillende vragen gesteld waarop nog een interessante bespreking volgde. Feestavond buurtvereniging „Doesbrug" De buurtvereniging „Doesbrug" gaf een feestavond in het Dorpshuis. On danks sneeuw en regen hadden Does wijkbewoners hun buurtvereniging niet in de steek gelaten. Zij waren in groten getale opgekomen om het feest mee te vieren. De voorzitter van „Doesbrug" de heer W. de Jong. heette met een kort. woord de aanwezigen welkom, in het bijzonder wethouder Snel, die namens het ge meentebestuur aanwezig was. De buurtvereniging had zich voor deze avond verzekerd van de medewer king van de toneelclub DW uit Rijns burg, die ,,'n Zeeman ging passagieren" voor het voetlicht bracht. Dit stuk, een blijspel in drie bedrijven werd zeer vlot gespeeld. Het vertoonde spel en met name dat van de zeeman deed de zaal af en toe daveren van het lachen. „De Rialdo's" een muziekclubje van de buurtvereniging zorgde tussen de bedrij ven met vrolijke wijsjes voor de nodige aanvulling en dan was er ook nog een verloting. De aanwezigen hadden een genotvol le avond en zo werd het ook voor de buurtvereniging weer een goed geslaagd feest. OEGSTGEESi Jaarvergadering O.G.A.V. De jaarlijkse ledenvergadering van O G.A V vond gisteravond plaats in het Witte Huis en stond onder leiding van de voorzitter, de heer A. G. de Kier. Deze herinnerde aan de viering van het 25-jarig jubileum en deelde mede. dat van de aangeboden evenwichtsbalk een nuttig gebruik wordt gemaakt, terwijl dit jaar gestreden zal worden om de ter beschikking gestelde wedstrijdbeker. Spr. kon tot zijn genoegen mededelen, dat alle afdelingen gestadig groeien en dat zelfs de vrees bestaat dat overgegaan zal moeten worden tot een ledenstop. wan neer binnenkort geen oplossing wordt gevonden voor de dringende behoefte aan een tweede gymnastieklokaal. Hij prees ten slotte de grote activiteit van de leidster en de leiders der vereniging en gaf vervolgens de secretaris, de heer C J. J. v. Ekens gelegenheid het jaar verslag uit te brengen, waaruit o.m. bleek, dat O G.A.V. het ledental van 400 is gepasseerd. Dank werd gebracht aan de gemeenteraad voor de toegezegde vernieuwingen in de zaal De penning meester kon het afgelopen jaar met eer voordelig saldo afsluiten Het resultaat der bestuursverkiezing was. dat de heer Van Ekeris met alge mene stemmen herkozen werd en dat mevr. De Rooij als bestuurslid mevrouw Herrewijnen gaat vervangen. De voor zitter deelde mede, dat het bestuur be sloten heeft voor alle leden een ongeval lenverzekering aan te gaan. voorts dat bijzondere aandacht zal worden ge schonken aan de beoefening der ritmi sche gymnastiek o.l.v mej. Roozendaal. Ten slotte wekte de heer Dc Kier op zich aan de sportkeuring te onderwer pen. Uit de rondvraag bleek, dat het be stuur in principe besloten heeft, gebruik te maken van het door de gemeente aan te leggen tijdelijk sportterrein. Hierme de was een einde gekomen aan het officiële gedeelte. Na de pauze was er een gezellig samenzijn met medewerking van Joop van Haarlem als conferencier, terwijl Anverdi zijn goochelshow demon streerde Dr. A. van Iterson overleden In de leeftijd van 80 jaar is alhier overleden, dr. A. van Iterson, emeri tus predikant van de Hervormde Kerk. In de jaren 1927 tot 1930 gaf hij colle ges aan de toen ln Lelden studerende Prinses Juliana. Hy was verbonden aan de Haagse Academie voor Volkenrecht en werd in 1926 lid van de Koninklijke Academie van Wetenschappen Van zijn hand zijn vele publikaües verschenen en zijn werk is herhaaldelijk door het toekennen van Nederlandse en buitenlandse onderscheidingen erkend. Het aanstaande gouden doctoraat van prof. Van Eysinga was niet zijn eerste doctoraat. Reeds in 1900 promoveerde de heer Van Eysinga te Leiden tot doctor in de rechtswetenschap. van Buitenlandse Zaken een professo raat te Groningen van 1908 tot 1912 en van 1912 tot 1931 een professoraat in het volkenrecht aan de Leidse Universi teit. Prof Van Eysinga heeft vele functies bekleed op internationaal terrein, waar van wij noemen die van toegevoegd ge delegeerde naar de vredesconferentie in 1907. Rijnvaartcommissaris van 1910 tot 1930. Nederlands gedelegeerde bij de Volkenbond van 1920 tot 1930. lid en voorzitter van de Permanente Verzoe ningscommissie in 1921. lid van het Per manente Hof van Arbitrage in 1926. Voorzitter van de conferentie voor het Permanente Hof van Internationale Justitie in 1926 en 1929, rechter in dit Hof van 1931 tot 1946. en op nationaal terrein voorzitter van de commissie no pens de samenwerking tussen Regering en Staten-Generaal inzake het buiten lands beleid. OLYMPISCHE SPELEN Hakulinen wint 30 km skiloop De eerste Olympische gouden me daille is ten deel gevallen aan de Fin Veikko Hakulinen. HU won de lange afstand-wedstrijd skiën over 30 kilometer in 1 uur 44 min. 0.6 sec. De Duitse Ossi Reiohert is Olympisch kampioene geworden in de reuzeslalom voor dames. Dr. Van Iterson werd in 1875 geboren en promoveerde in 1911 op een proef schrift. getiteld. „Armenzorg bij de Jo den van 100 jaar voor Christus tot 200 Jaar na Christus", tot doctor in de god geleerdheid. In maart 1903 verbond ds. Van Iterson zich aan zijn eerste ge meente. Gorredijk. Daarna diende hij de gemeenten te Oosthuizen (19061908) en Grootebroek <19081911). In 1911 vertrok ds Van Iterson naar zijn laat ste gemeente Dordrecht, waar hij bleef tot 29 september 1941, toen hem emeri taat weid verleend. Later vestigde hij zich in Oegstgeest. waar hij nog enige tijd werkzaam is geweest als hulppre diker by de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden. De rouwdienst zal worden gehouden ln de Willem de Zwijgerkerk te Oegstgeest op 31 januari, 'smorgens om 10.30 uur, waarna de bgrafenis te 1 uur nam. zal plaats hebben op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam. BURGERLIJKE STAND Geboren Antonlus C., zn van H. L. Kooloos en J H. Langezaal; Theresla C. J., dr van L. J. Pijpers en C. M. vnn Paridon; Cornelia, dr van A. van der Lult en A. C. M Blsschops; Paulus M zn van A van Duljvenbode en M. P. van der MelJ; Jako bus. zn van G. J. Verhoog en M. van der MelJ. Ondertrouwd: J van den Assem. 26 Jr en S. L. Roest. 26 Jr; R. Thles 24 jr en C. van der Mark, 20 jr; A. J. Jungerlus. 27 Jr en G J. Bouwman. 22 Jr; C. L. van Haasteren. 26 Jr en B. C. T van der Voort. ~8Getrouwd: Th. F. Warffemlus en N. Y. de Hann; J. C. J. Abrahamse en M. Bogaards. Overleden: S. C. den Heljer. 69 Jr: J. Glasbergen. 71 Jr: J. M. de Boer. geb. Van dcr Gust, 83 Jr. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 26 Januari Kaasmarkt Aan voer 12 partijen Goudse. Handel lui. PrlJ- n algemeen 2.102.20. LEIDEN. 26 Januari. Vcemerkt. Aan- ler Stieren 10, melkkoeien 55. vette koelen 300. varekoelen 40. vette kalveren 5, nuchtere kalveren 87. vette schapen 100, vette lammeren 1390. varkens 39. schram men 249, biggen 423, paarden 1, gelten 6. totaal 2705. Notering: Stieren slacht 2.322.75 per kilogram, melkkoeien 7501070, vette koelen slacht 2.303.10 per kilogram, vare koelen 575—790, vaarzen 580810, pinken 350490, graskalveren 220430, nuchtere kalveren levend 4058, nuchtere kalveren slacht 1301.45 per kilogram levend ge wicht. vette schapen 100135, vette lam meren 90130, zeugen 230350, schram men 60100. biggen 3045. gelten 10— 35. Handel: Voor vette koelen, zeugen, schrammen, biggen en gelten matig. Voor melk-, varekoelen. vaarzen, pinken, scha- gewone aanvoer: 65. BARNEVELD, 26 Januari. Elervelllng S B.E Aanvoer 750 060 stuks. Handel rede lijk. Prijzen: eieren van 56/59 gram 10.90— 11.34. eieren van 59/61 gram 11 49—11 92. eieren van 61/72 gram 12 0114 49, alle» per 100 stuks. BARNEVELD. 26 januari. Coöp. Veluwse Elerenvelllng. Aanvoer van de week ca. 1.000.000 stuks, waarvan er 225.000 geveild werden. Handel ln kleine kippeneieren vlug. ln grote minder vlug. Pryzen: kippeneieren van 45/59 gram 9 11 41. kippeneieren van 59'61 gram 11.60 11.87. kippeneieren van 61/70 gram 12 06 14.46. eendeneieren van 65/74 gram 8.70 9.50, kalkoeneleren 17.00. alles per 100 st. BARNEVELD. 26 Januari. Eieren- markt: Aanvoer ca. 1 600.000 stuks. Handel kalm. Prijzen: 11.2513.75, algemene prijs 12.10 per 100 stuks, kiloprijs 2.02 (basis 60 gram). RIJNSBURG. 26 Januari. Bloemen veiling Flora. Tulpen: Goudvink 8590, G. Harvest 80100. Copland rose 125140, Copland blauw 120135. Krelage 7590, Hlliegarde 80—90, Superba 85—95. Wlnter- gold 80—90. Lustige Wltwe 140—155, Roland 135145. Edith Eddy 135145, Albino 120—130. White Sail 110—135, Vlc- torlne Max 130—140, Elt. d'Or 90100, alles per bos: Hyacinten met bol: Pink Pearl 28—35. Bismarck 22—27. Ostara 21— 24. Delftsblauw 2023. L'Innocence 22— 27 per stuk. NarcissenKing Alfred 8089. Early Glory 60—68, Helios 63—72, Golden Harvest 7582. per bos. Blauwe druifjes 30—38 per bos; Krokus blauw 300—400 per 100. BEURSOVERZICHT KALME MARKT Amsterdam, 27 januarL De stemming ter beurze ls vanmiddag betrekkelijk meegevallen, hetgeen tot voldoening stemde gezien de lagere no teringen in Wallstreet. De handel had een zeer rustig verloop bij de interna tional soorten trad AKU op de voor grond; het rayon bedrijf lag goed ge waagd en avanceerde twee punten tot 317li. De overige internationals bewo gen zich dicht rond de slot noteringen van gisteren en sloten een fractie daar beneden. De scheepvaart/afdeling eiste vanmid dag het volle pond van de belangstel ling. Hier was Koninklijke Boot favo riet en onder behoorlijke vraag steeg de koers geleidelijk van 220% tot 228%. Naar verluidt zal in de namiddag een gunstig dividend worden geannonceerd, doch officieel was nog niets bekend. De overige Soheepvaartpapieren die eerder iets lager openden werden hierdoor ge stimuleerd en boekten per saldo nog een winst van 1 2 punten. Ook de Cul tuurafdeling had vandaag geen ongun stig verloop. HVA wist een puntje aan te trekken en Verenigde De li sloot prijs houdend. Amsterdam Rubber stelde licht teleur met een verlies van ruim 1 punt. Aandelen Nisu warden wederom vijf punten lager vernomen op 85. Gul- Beurs van Amsterdam Vrijdag 27 januari ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 (3%) 102% 102% Grootboek obl101% Ned. '51 3% 101 100% Ned. 53 3% 100% 100|2 Ned. '48 314 98% 98 A Ned. '54 3% 98% 98,»* Ned. '55 3% 98% 98 A Ned. '55 II 3% 99 99 Ned. '47 3% 3 99/* 99% Dollarlng '47 3 96% 96% Investeringscert. 3 9 9 A 99 A Ned. 62-64 3 100A 100A Indië '37 A 3 97% 98 Grootboek '46 3 97A 97A ACTIEVE AANDELEN Cult Hand en Ind.B 77% 76 Nat. Handelsbank 159 160 Ned Handelmij245', 247 A.K.U 315% 317% Philips 332% 331% Philips '55 325 323% Unilever 340% 339% Wilton Feyenoord 276 176 Bill ton 2de r310 306% Kon Olie f.50.— 324 314 Kon. Olie 628'. 628% Amst Rubber 131 129% Holl Amer lijn 213 215% Kon Ned. Stoomb. 220", 228% Ned. Scheepv. Unie 200 204% H.V.A137% 140% Java Cult83 82% Dell Mij144% 143% Senembahf.... 99% 98% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gcm. leningen Adam "47 3 101 101B Den Haag 1937 1 3.. 97 i Lelden 1947 96 R'dam '7 1 Dl 3% 101 Industr. Obligaties Philips Dollarlng 104% 104% Premieleningen A'dam '51 2% 140 140 Eindhoven '54 2% 108% 108% Enschede "54 2% 112 112% Den Haag '52 I 2% 14211 142% idem n 2% 139% 140 R'dam '52 I 2% 137% 138 143% 143 Utrecht '53 2% 122% 122% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credictinstellingen Amsterd/Bank 263% 263 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 235 Kon. Ned. Grofsm. 142% Rott. Droogd. Mij. 620 Tieleman en Dros 18% Handelsondernemingen BorsumiJ. cv A f1000 128 142% 19% Diversen 287 Ned. M. Walv.Vrt. 79 78% Spoorwegen Deli Spoofw. Mi). 29% Amerik fondsen 68 A 67% Shell OU Cy 68% 70 Nog enkele fondsen alt Leiden en omgeving Aandelen VRL 86/1 Holl. Constructie 420 ex d Ing. bur. v. Bouwnijv bifiOB Int. Kunststof! Ind 71GB 71 Kon Ned Edelmet 86 Pref w,a idem 85% Textiel Gebr v Wijk 84% 84%GB Leidsche Wolsplnn 318GB 315%GB Ned. Electrolasm. 150 «xu Slkkens Lakfabr. '53 416GB 416 Ver. Touwfabrleken 188GB 187 Wernlnk'a Betonm. 143% 146

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3